Van oude communisten. streken die niet overgaan Beetje aandacht na poging tot zelfdoding Synode pal achter school in Kampen 'Grootscheepse fraude bij Roemeense verkiezingen 'Naar buiten toe gaat er weinig van ons uit mmaam REPORTAGE mmz LEIDEN Hortend en sto tend baanden twee auto's, waarop een bordje waarne mer zat, zich afgelopen zon dag een weg óver het Roe meense platteland. Achter de twee Datsja's reden over de hobbelige weg van Buka- rest naar Timisoaro twee zwarte auto's. Wanneer de waarnemersauto's de gerad braakte passagiers lieten uit stappen in een dorpje, dan stopten ook de twee zwarte auto's. Wanneer de eveneens met een bordje waarnemer getooide chauffeurs plank gas gaven, dan versnelden ook de zwarte achtervolgers hun vaart. "Er is niets veranderd in Roemenië: de oude communisten hebben nog altijd de macht en de veiligheids dienst Securitate is nog steeds druk bezig. Wanneer wij gesprekken voerden met mensen, kwam er al tijd wel iemand bij staan om de zaak af te luisteren. De meesten zeiden tegen ons: de gebeurtenis van de cember was geen revolutie, maar een opstand waarmee de commu nist Iliescu de macht heeft overge nomen van de communistische dic tator Ceausescu". De Leidse studenten Martijn Boe len (rechten) en Carin Tiggeleren (politicologie) waren zondag offi cieel waarnemer bij de Roemeense verkiezingen op uitnodiging van de liberale partij PNL. Zij mochten dus de stembureaus bezoeken en bij het stemmentellen aanwezig zijn. "Waarnemen is niet alleen kij ken, maar ook luisteren en goed op letten. Wij hebben dagen achter el kaar met heel veel mensen gesprek ken gevoerd en de sfeer op ons laten inwerken". Fraude Aan de vooravond van de verkie zinguitslag spraken de twee met Campeanu, de liberale kandidaat, die uiteindelijk heel weinig stem men zou halen. "Hij was helemaal niet zenuwachtig over de uitslag, want die stond al vast. Iliescu ging de race om het presidentschap win nen en zijn partij Front van Nationa le Redding zou de meeste zetels ha len in de senaat en het parlement. Dat wist Campeaunu net als ieder ander". Toen Boelen en Tiggeler in de nacht van dinsdag op woensdag in Nederland aankwamen waren zij dan ook zeer verwonderd over de milde berichten in de pers over de 'onregelmatigheden' en 'onzuiver heden' in de Stembureau's. "De vraag in Roemenië was alleen nog maar met wat voor een meerderheid Iliescu ging winnen. Hij had twee derde van de stemmen nodig om de grondwet te kunnen veranderen en heeft nu 68 procent. Dat zegt eigen lijk al genoeg". Bij de verkiezingen heeft het Front van Nationale Redding op zeer grote schaal gefraudeerd en ge manipuleerd, weten de Leidse stu denten heel zeker. De beweringen van waarnemers zoals oud-presi dent van de Verenigde Staten Car ter en het Tweede Kamerlid Wie- benga van de VVD dat de tekortko mingen te wijten waren aan een 'on- Afgelopen zondag werden in Roemenië verkiezingen gehouden, die royaal wer den gewonnen door het Front van Natio nale Redding en zijn kandidaat Iliescu, een oud-medewerker van de vorig jaar afgezette dictator Ceausescu. Hoewel de verslagen kandidaten van de liberale en de boerenpartij luidkeels klaagden over fraude en intimidatie, constateer den officiële waarnemers en journalis ten slechts incidentele 'onregelmatighe den'. Niks 'onregelmatigheden', er is op gro te schaal gefraudeerd en gemanipu leerd, zeggen de Leidse studenten Mar tijn Boelen en Carin Tiggeler. Zij reis den als officiële waarnemers over het Roemeense platteland langs de stembu reaus: een verkiezingscarroussel vol Front-gezinde 'ofhankelijke' voorzit ters, intimidatie van kiezers, verminkte kieslijsten, gesjoemel met ongeldige stemmen en overtreden verkiezingsre- gels. "Iliescu had 66 procent van de stemmen nodig en hij kreeg 68 procent. Dat zegt eigenlijk al genoeg". Betoging tegen Front BUKAREST (AP) Naar schat ting 5.000 mensen hebben giste ren in de straten van Bukarest deelgenomen aan een demon stratie tegen interim-president Ion Iliescu en het regerende Front van Nationale Redding. Volgens de betogers hebben Iliescu en het Front op grote schaal fraude gepleegd bij de verkiezingen van afgelopen zon dag en daardoor deze stembus strijd gewonnen. rijpe democratie', vinden zij onzin. "Natuurlijk hebben zij geen echte fraude gezien, want zodra zij met de internationale pers op de hielen een stembureau instappen gaat alles meteen volgens de regels. Maar wij trokken ondanks onze waarnemers badges veel minder de aandacht en daardoor hebben wij dingen waar genomen die gewoon echt niet kloppen". Verkiezingscircus Op de dag van de stembusgang ver lieten Boelen en Tiggeler met de zes andere waarnemers van liberale huize (JOVD en Jonge Democra ten) het verkiezingscircus in Buka rest. "In Bukarest verliep alles na tuurlijk keurig met al die waarne mers en buitenlandse pers. Wieben- ga heeft nog gevraagd of hij met ons mee kon rijden door Roemenië, maar dat hebben we geweigerd. Met hem erbij werd het te officieel en konden we niet onopvallend de zaak controleren". In de vroege ochtend bracht hun tolk voor het vertrek nog even zijn stem uit. "Dat was spannend, want het was de vraag of hij als liberaal wel op de lijst stond. Er werd name lijk gebruik gemaakt van de kies lijsten van 1977, toen Ceausescu met een grote meerderheid werd herkozen. Van die lijsten waren de namen van de toenmalige tegen stemmers vast geschrapt. Ook de namen van studenten, die nogal kri tisch zijn tegenover Ilescu, kwamen vaak niet op de kieslijst voor. Die studenten bleken dan noch in hun plaats van herkomst noch in Buka rest ingeschreven te staan". De tocht ging van Bukarest naar Timisoara, waar de revolte van vo rig jaar begon. Het platteland maak te een zeer een primitieve indruk: "net Afrika, met al die koeien op de weg". De bevolking daar is groten deels analphabeet en politiek onwe tend. "Daarbij kwam dat de voor lichting van de regering heel slecht en ingewikkeld was. Dat maakte dat de kiezers wel gemakkelijk wa ren te manipuleren". Afluisteren De route hadden zij ongebruike lijk niet verteld aan de Neder landse ambassade, omdat de Secu ritate afluisterde en de informatie zou doorspelen aan de kiesbu- reau's. Dus hielden zij op willekeu rige plekken zij stil in een dorpje en begaven zich naar de stemlokalen. "De eerste keer maakten we de fout met zijn allen tegelijk uit de auto te springen. De mensen waren zo overdonderd, dat zij niets meer durfden te zeggen. Daarna deden we het voorzichtiger en hadden we ook een lijst met een stuk of vijftien vragen, die we stelden aan de stem mers en het bestuur van het stemlo kaal. We vroegen dingen als: wie denkt u dat er gaat winnen en waar- Iedere keer mers een lokaal binnenkwamen werden de bestuurders zeer ner veus en begonnen zij de bezoekers met de grootste égards te bejege nen. Een kwaad geweten, leek het de jonge waarnemers die stellig de indruk hadden dat het Front van Nationale Redding de verkiezingen aardig in zijn greep had. In het vierkoppige bestuur van een lokaal hoorden officieel een ver tegenwoordiger van het Front te zit ten, naast één van de Liberale Partij en ééen van de Boerenpartij, plus nog een onafhankelijke voorzitter. "Die vertegenwoordigers van de oppositie-partijen ontbraken vaak en in hun plaats zaten dan 'onafhan kelijke' waarnemers, die meestal van het Front waren. De onafhanke lijke voorzitter was altijd van het Front". Intimidatie Zonder controle van de oppositie, had het Front vrij spel. "We hoor den ergens van een leraar Frans dat in een dorpje verderop de voorzitter kiezers had gedwongen om op het Front te stemmen. Toen wij dat daar gingen navragen, werd het in alle toonaarden ontkend natuurlijk, maar getuigen bevestigden het ver haal. We zijn naar het centrale ver kiezingscomité in het district ge gaan om een klacht in te dienen, maar die wilde niets uitzoeken en zei dat ze wel even met het bureau zouden bellen. We hebben toen ge dreigd met publiciteit en een klacht bij de ambassade en toen hebben ze er wel werk van gemaakt". De tocht ging verder langs stem bussen die al vroeg op de dag opval lend vol waren, vermoedelijk ge vuld door het bestuur van het stem lokaal. In een stembureau troffen ze ook een wat al te bereidwillige voor zitter, die niet alleen een kiezer uit legde hoe te kiezen, maar ook vast de plaats voor de te zetten stempel het vakje voor het Front aan- 's Avonds bereikten de acht waar nemers eindelijk Timisoara, moe- gehotst op de banken van de te klei ne Roemeense auto's. Een aantal van hen, onder wie Martijn Boelen, besloot de tocht langs de stembu reaus voort te zetten. Nu om het tel len van de stemmen bij te wonen in de stembureaus, die doorgaans nog niet waren gesloten. "Elf uur was de uiterste sluitii.0stijd, maar ook na dat uur waren nog verschillende stembureau's gewoon open". Vergeten Altijd spannend de uitslag van een verkiezingsstrijd, maar gedurende de nachtelijke omzwervingen kre gen de inmiddels niet meer zo wak kere studenten sterk de indruk dat de stemverhouding per decreet was bepaald. "Bij werkelijk elk stembu reau waar we kwamen had het Front driekwart van de stemmen gekregen. De oppositie had voor de geloofwaardigheid er moeten toch wat tegenstemmen zijn on geveer 25 procent". Het tellen van de stemmen gaf een aardig idee van hoe de stemver houding tot stand kwam. Officieel leest de voorzitter bij elk stembiljet de keuze voor en geeft die dan ter controle door aan de andere drie be stuursleden. "Dat gebeurde niet, hij las het voor en legde de stem meteen op een stapel. Op een stapel en niet netjes gesorteerd zoals het hoort". Moeilijk- punt was ook de geldig heid van een stem, die uiteindelijk vooral afhing van de natte vinger van de voorzitter. Het stembiljet kent een aantal hokjes, waarvan er uiteindelijk maar één mocht wor den gestempeld. Als dat niet zo was, dan was de stem ongeldig. "Maar ja, sommige biljetten hadden één stempel in een hokje en nog een paar naast de hokjes. Weer andere biljetten waren helemaal volge- stempeld. De voorzitter keek en zei dan: geldig of ongeldig zonder dat er enige lijn in zat". Behalve dan de misschien de lijn van het Front, waartoe de meeste voorzitters be hoorden. Vergeten Meer nog dan de merkwaardige handelingen bij de verkiezingen, is de waarnemers de sfeer van angst bijgebleven. "De mensen bij de stemlokalen waren vaak bang om te praten. Sommigen die wel durfden zeiden bang te zijn voor de toe komst. Zij zeiden: 'Vergeet niet, wat ik je heb verteld over de dingen die hier gebeuren. De verkiezingen nu zijn niet belangrijk; waar het om gaat is wat er straks na de verkiezin gen gebeurt, als jullie allemaal weer weg zijn'. En dus mogen we niet vergeten wat we hebben gezien in Roemenië". Een meisje van vier zingt leuzen voor het Front van Nationale Redding bij de verkiezingen van zondag. Om de Roemenen met één stem te laten spreken fraudeerde het Front op grote schaal. (archieffoto) 'Er moet in ieder geval één gesprek worden gevoerd' Van onze redacteur Jeroen Dirks LEIDEN Ad Kerkhof zegt het voorzichtig: "Het komt nog steeds voor dat internisten een patiënt die net een poging tot zelfdoding heeft gedaan, met een minimum aan begeleiding wegsturen. De maag wordt leeggepompt en dat is het dan. Ze hebben vaak nog de huis-, tuin-, en keukenopvatting datje niet te veel aandacht moet besteding aan die pogingen. Soms onder het motto: 'Er wachten ook patiënten die buiten hun schuld in levensgevaar zijn'". Nu valt nog weinig tegen dit soort redeneringen te doen. Maar dat verandert als straks het protocol voor hulp na een poging tot zelfdoding in werking treedt. Kerkhof is hoofddocent bij de vak groep Klinische en Gezondheids- pscychologie aan de Leidse univer siteit. Zowel in 1981 en 1987 onder zocht hij de hulp na poging tot zelf doding in ziekenhuizen. De resulta ten vielen hem in beide gevallen flink tegen. Er bleken aanmerkelij ke verschillen in opvang te bestaan tussen ziekenhuizen en zelfs binnen ziekenhuizen. Wie niet in kantoor tijd een poging tot zelfdoding deed, moest soms maar afwachten of een psycholoog of psychiater werd in geschakeld voor een na-gesprek. Kerkhof benadrukt hoe belang rijk zo'n na-gesprek is. Daarin kun nen problemen die tot een poging hebben geleid uitgebreid aan de or de komen. Daarin ook kan de des kundige psycholoog of pscychiater bepalen of een vorm van verdere hulp noodzakelijk is. En bovendien is er eindelijk sprake van een luiste rend oor. Er wordt aandacht ge schonken. Want hoezeer daar door sommigen aan wordt getwijfeld, een poging tot zelfdoding geldt voor Kerkhof nog steeds als een roep om aandacht. Het minste wat een zie kenhuis dan kan doen, is die aan dacht geven. Pols In te veel gevallen gebeurt dat tot nu toe niet. De maag wordt leegge pompt of de pols wordt gehecht en de patiënt wordt weer neer huis ge stuurd. Kerkhof: "In het onderzoek in 1987 hebben we geschat dat maar ongeveer de helft van de pogingen tot zelfdoding op de juiste manier is behandeld, dat wil zeggen: met een na-gesprek. Zo'n cijfer staat in schril contrast met bijvoorbeeld de behandeling van mensen die met een gebroken been binnenkwamen. Daarvan wordt nagenoeg honderd procent goed behandeld", aldus Kerkhof. Er is nog een reden om voor een goed na-gesprek te pleiten. Kerkhof verwacht dat het daarmee mogelijk is om herhaling te voorkomen. Uit de kille cijfers blijkt dat van de 20 tot 25.000, met name jonge mensen die jaarlijks een poging tot zelfdo ding doen, veertig procent het vroe ger of later weer probeert. Binnen tien jaar overlijdt bijna tien procent van de "recidivisten". Voor Kerkhof betekende dit in 1987 dat op een of andere manier naar een mogelijkheid moest wor den gezocht om de ziekenhuizen er van te doordringen dat het na-ge sprek moet plaatshebben. "Altijd. Ook als iemand maar een schram metje op z'n pols heeft gezet", bena drukt Kerkhof. Hij stapte naar een organisatie van beroepsverenigin gen die de heikele kwesties in de medische wereld bespreekt: het Centraal Begeleidingsorgaan voor de intercollegiale toetsing, kortweg CBO. Overeenstemming Bijna een jaar lang werd binnen het CBO, onder voorzitterschap van psychiater in het Academisch Zie kenhuis Leiden prof. dr. Michiel Hengeveld, uitgebreid gediscussi- ëerd over een overeenstemming, concensus, voor de hulp na poging tot zelfdoding. En nu ligt er een pro tocol dat weliswaar niet bindend is, maar wel do,or alle beroepsgroepen wordt onderschreven. De verpleger of z'n coliega kan de arts op het pro tocol wijzen en vragen waarom nog geen psychiater is langsgeweest bij de man of vrouw op zaal X die een poging tot zelfdoding heeft gedaan. "Een hele lieve manier van elkaar op de vingers tikken", stelt Kerk hof. In het protocol heeft men zich met de eis tot een na-gesprek be wust beperkt tot een soort mini mum-eis. Maar de Leidse hoofddo cent stelt nadrukkelijk dat een reeks misverstanden over pogingen tot zelfdoding ook moet verdwij nen. "Er wordt vaak gezegd dat mensen die erover praten, het toch niet doen. Dat is niet zo. Ook wordt gesteld dat mensen die een suïcide poging doen, aandacht trekken. Alsof dat iets onfatsoenlijks is. Je kan misschien beter spreken over aandacht vragen. En dan moet je zeggen: het is goed dat de mensen deze poging nog hebben om aan dacht te vragen", aldus Kerkhof. Krijgen ze aandacht, dan is immers na een poging tot zelfdoding nog een weg terug. Wanhoop Maar wellicht het belangrijkste mis verstand dat Kerkhof uit de weg wil ruimen, is dat iemand die tot een poging tot zelfdoding komt een vrije keus zou hebben. "Maar er is op dat moment geen keuze. Het is een afgedwongen keuze. Door cri sis, door verdriet, door pure wan hoop. Ze zijn ontredderd. En er is zeker geen sprake van chantage, zoals vaak wordt beweerd", zegt hij, "Je kunt het mensen niet kwalijk nemen". Een na-gesprek dus. De proble men aanhoren en eventueel de RIAGG inschakelen. Kerkhof maakt zich geen zorgen over even tuele extra kosten, ook al geeft hij toe dat de ziekenhuizen het finan cieel al moeilijk genoeg hebben. "Ons voorstel is dat elk ziekenhuis er voor zorg draagt dat een na-ge- sprek plaatsheeft. Hoe ze dat rege len, moeten ze zelf weten. Het kan met een psychiater van de eigen psychiatrische afdeling of van de poli. Of door iemand van buitenaf in te schakelen, bijvoorbeeld van de RIAGG. Maar in beide gevallen denk ik niet dat het zoveel hoeft te kostên", aldus Kerkhof. Model De Leidse hoofddocent is tevreden met het bereikte protocol. "Het is de eerste keer dat een protocol voor de hulp na pogingen tot zelfdoding door alle beroepsgroepen wordt on derschreven; de eerste keer dat we een model hebben ontwikkeld waarin iedereen zich kan vinden. We lopen hiermee voor op de rest van Europa en zeker op de Verenig de Staten. Er is op dit moment zelfs een werkgroep van de Europese Ge meenschap die wil komen tot een protocol voor heel Europa. Onze consensus wordt door die werk groep als model gebruikt", aldus Kerkhof. Na de onderzoeken naar de hulp na pogingen tot zelfdoding en de reeks discussies binnen het CBO is Kerkhof overigens realist genoeg om er op te wijzen dat de invoering in alle Nederlandse ziekenhuizen niet van vandaag op morgen gere geld zal zijn. Ook niet als straks in augustus de betrokken instellingen door middel van uitgebreid voor- lichtigsmateriaal van het protocol op de hoogte zijn gesteld. Kerkhof: "Ik hoop dat het over twee jaar overal wordt nageleefd. Daar zou ik heel blij mee zijn, als het zo gaat". VRIJDAG 25 MEI 1990 BERLIJN - Op sportschoe nen weet deze non zich met een behoorlijke snel heid voort te be wegen. tijdens een Katholieken dagen, die woensdagavond in Berlijn zijn begonnen. Zij heeft voor dit vervoermiddel gekozen, om op het uitgestrekte terrein, waar de ontmoetingsdag plaatsvond, zo veel mogelijk in grediënten mee te kunnen pik ken. Aan de da gen, de eerste in Berlijn sinds 1958, nemen ruim 120.000 ka tholieken uit de BRD en de DDR deel. (foto epa) Plan voor fusie met VU van de baan PUTTEN De massaal aanwezige studenten konden enthou siast applaudiseren: na een dag vergaderen veegde de gerefor meerde synode het cofrimissievoorstel van tafel, dat van de Theologische Universiteit in Kampen een nevenvestiging wil de maken. De Kamper school hoeft niet te fuseren met de faculteit der god geleerdheid van de Vrije Univer siteit in Amsterdam, zo besloot de synode met 48 tegen 25 stemmen. Dit voorstel was door de voor bereidende commissie gedaan, met het oog op het vorig jaar ge publiceerde rapport van de ver kenningscommissie godgeleerd heid. In dit rapport werd de on derwijsminister geadviseerd om het theologisch onderwijs meer te concentreren, om zo het weten schappelijk peil op niveau te hou den. Bovendien liggen er de progno ses dat de studentenaantallen sterk teruglopen en dat zal effect hebben op de noodzakelijke over heidsgelden voor de opleidingen. De synode heeft over die kant van de zaak woensdag geen woorden vuil gemaakt. In Kampen bestaat de hoop dat men ook in de toe komst ook met minder docenten goed kan blijven draaien, maar dan moet de subsidie van de mi nister wel wat worden opge schroefd. Ondanks, een enigszins aange past voorstel, dat de commissie aan het begin van de vergadering presenteerde, bleef Kampen bij monde van curator mr. J. G. B. E. de Ruiter-Been het 'onaanvaard baar' over de plannen uitspreken. Onder toeziend oog van hooglera ren, studenten en burgemeester H. C. Kleemans van Kampen wees zij er op, dat de synode vorig jaar had uitgesproken onvoor waardelijk achter Kampen te zul len blijven staan. Dr. A. J. Jelsma, hoogleraar kerkgeschiedenis, moest denken aan 'Killing me softly' van Rober ta Flack. Curator, ds C. H. van den Berg, zag een gelijkenis in het verhaal van Jozef, die door zijn broers vermoord dreigde te wor den. Bovendien was hij van me ning dat het commissievoorstel aan alle kanten rammelde. De synode kon zich wel vinden in het tegenvoorstel van ds. W. J. W. Scheltens (Glimmen), om te komen tot één deputaatschap voor zowel Kampen als de VU. De synode zal zich in oktober opnieuw buigen over de plannen van de Interkerkelijke werkgroep onderwijs en onderzoek theolo gie (Iwoot). De hervormden gin gen hier reeds eerder mee ak koord. Iwoot voorziet in de stich ting van een hervormde en een gereformeerde bijzondere univer siteiten een hervormde en een gereformeerde. De VU is tegen het plan, Kampen ziet het wel zit ten. Vrijgemaakte jeugddag over oecumene: BARNEVELD - Jongeren Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) zijn gisteren aangemoe digd om contacten te leggen met leeftijdgenoten in met name de Christelijke Gereformeerde Ker ken, maar ook' in de Nederlands Gereformeerde Kerken. De toogdag van de vrijgemaak te bond van jeugdverenigingen, beslist geen sprake van koekoek één zang, maar toch zocht men el kaar. Terwijl hij hoopte dat de ker ken op landelijk en plaatselijk ni veau zich door dit voorbeeld zou den laten inspireren, gaf Hoks bergen de jeugdverenigingen als advies om de andere kerken te be studeren en vervolgens ook de die jaarlijks op hemelvaartsdag jongeren daarbinnen op ^te plaatsvindt, stond geheel in het kader van de kerkelijke eenheid. De ongeveer 2500 aanwezige jon geren werd op het hart gebonden ernst te maken met de bijbelse opdracht om de eenheid te zoe ken met de kerken die nog ernst maken met de Schrift en de gere formeerde belijdenis. In de praktijk, zo bleek, komt dat neer op de christelijk-gerefor- meerden, waarmee sinds kort weer een officieel gesprek wordt gevoerd, de Nederlands-gerefor meerden, waar tot nu toe hooguit hier en daar plaatselijk contacten mee zijn. Ook de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk werd gisteren genoemd, maar, zo werd geconstateerd, die lijken zelfs met het 'allerheiligste vuur' niet uit die kerk te branden. Henk Hoksbergen, kerkredac teur bij het vrijgemaakte Neder lands Dagblad, vond dat de vrij- gemaakten zich iets moeten aan trekken van de karikaturen die van hen bestaan, als 'hoogmoedi ge lieden' en 'betweters'. "Laten wij ons maar realiseren dat er naar buiten toe heel weinig van ons uitgaat", aldus Hoksbergen. Hij waarschuwde voor de slo gan: 'Beter in vrede naast elkaar, dan in ruzie bij elkaar'. "Dat klinkt heel vroom, maar het is on heilige taal". Volgens Hoksber gen is de kritiek die vanuit zijn kerken wordt geleverd op het Sa men op Weg-proces volkomen te recht, maar hij vond ook de vraag op zijn plaats wat de vrijgemaak- ten daar zelf tegenover stellen. Hij vond dat vrijgemaakten en christelijk-gereformeerden, die momenteel uiterst omzichtig zijn in de toenadering, iets moeten le ren van de vereniging van 1892 tussen de 'afgescheidenen' en de 'dolerenden', twee afsplitsingen uit de Hervormde Kerk, die sa men uiteindelijk de Gereformeer de Kerken vormden. In die vere niging was volgens Hoksbergen drs. K. H. Ubels kand Dordr'echt. ken. Maar, waarschuwde hij, doe dit niet op eigen houtje, doch in overleg met de kerkeraad. Een unicum op de een vrijge maakte jeugdbondsdag, was de aanwezigheid van een niet-vrijge- maakte spreker. De christelijk- gereformeerde hoogleraar prof. W. van 't Spijker, sprak op zijn beurt de hoop uit op oecumene tussen de kleine gereformeerde kerken. In de loop der jaren, zo constateerde hij, is er aan beide kanten een beeld van de ander ontstaan, dat weinig aanleiding gaf tot innige contacten. De jongeren "Als ik jullie zo zie, denk ik: dit zouden stuk voor stuk christelijk-gereformeerde jongelui kunnen zijn" gaf hij echter nu als advies mee om de tijd te nemen elkaar als kerkjeugd te leren kennen. De synode van de vrijgemaakte kerken moet zich binnenkort uit spreken over een voortzetting van het officiële gesprek met de christelijk-gereformeerden. MECC. De Raad van Kerken in Nederland moet de komende tijd meer met de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) van gedachten wisselen over theolo gische vraagstukken, zoals de plaats die aan Israël toekomt. Dat is een conclusie die de secretaris van de Raad van Kerken, ds. Wil lem van der Zee, trekt uit de 'on gelooflijk boeiende en leerzame ontmoeting' met de MECC-dele- gatie, die gisteren weer is vertrok ken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Zwolle als geestelijk verzorger van het Zonne huis A. Nicolai kand. Leiden; bedankt voor Kamerik J. Maasland Capelle aan den IJssel. Gereformeerde Kerken: aangeno- Putten als vlootpredikant

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2