'Bij tv horen creatieve mensen' BEELDIGE JERRY KELSEY GRAMMER IN DE BAK INGEN VRIJDAG 25 MEI 1990 Kindei'prograiiiinaiiiaker Burny Bos: NAARDEN - Abeltje. Jip en Janneke. Pluk van de Petteflet. Als het aan jeugdprogramma-maker Burny Bos ligt, worden al le onvergetelijke we zentjes uit de boeken van Annie M.G Schmidt ver filmd. Bos wacht nog op toestemming van de schrijfster. Als dat komt, gaat hij op zoek naar regis seurs die het werk voor de binnenkort op te richten stichting 'Kinderen van Annie M.G. Schmidt' moeten uitvoeren. Regis seurs als Hans Hielkema en Orlow Seunke hebben al interesse getoond. "Het is ook zo zonde dat die boe ken nog steeds niet verfilmd zijn", zegt Burny Bos. "Kijk naar de Scandinavische landen; daar hebben ze van Astrid Lindgren zo'n beetje alles verfilmd. Jip en Janneke is nu misschien wat ge dateerd. maar het was in die tijd heel revolutionair. Het boek ademt een soort van tijdloosheid, waardoor het ook nu nog heel po pulair is." Bos had al eerder plannen voor dé verfilming van de boeken, maar kreeg toen strubbelingen om de rechten. Om dat probleem te ondervangen wil hij de uitge ver van de boeken in het te vor men stichtingsbestuur opne men. "Maar het geld is het groot ste probleem, want het gaat na tuurlijk om een miljoenenpro ject. We moeten fondsen zien aan te boren. Mischien is een combi natie tussen bioscoop en televi sie wat goedkoper, maar dat moeten we nog eens goed gaan bekijken." Verschil Burny Bos begon eens als free lancer bij de Avro. Hij speciali seerde zich in jeugdtelevisie en stapte over naar de Vpro, waar hij bijna vijf jaar opvallend mooie jeugdprogramma's maak te. Sinds ruim een halfjaar heeft hij een bedrijf dat films en televi sieprogramma's voor de jeugd maakt. Het bedrijf heeft onder meer een vijfjarig contract met de AVRO om zestig uur kinder televisie per jaar te leveren. "In wezen is er niet veel verschil tus sen het werken bij een omroep of. zoals nu, als een produktiebe-" drijf', meent Bos. "Je hebt bij de omroep net zo goed je eigen ver antwoordelijkheden. je moet net zo goed werken met een vast budget. Het grote voordeel is wel datje als produktiebedrijf veel slag vaardiger en kordater kunt han delen. Je komt niet in een bu reaucratische rompslomp te recht zoals bij de omroepen. Bo vendien kan ik me nu meer be zighouden met allerlei leuke ne venactiviteiten." Die nevenactiviteiten zijn, naast het oprichten van de stich ting 'Kinderen van Annie M.G. Schmidt' het opzetten van een videobibliotheek voor kinderen. Hierover is 'Bos Bros' in onder handeling met het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC) en de pas opgerichte stichting 'Lezen'. "Kinderen kijken een half uur of een uur televisie per dag, ter wijl ze misschien een kwartier per week lezen. De angst voor het oprukkend analfabetisme groeit. Het zou natuurlijk mooi zijn om door middel van een massamedium als televisie de boeken in de huiskamers te krij gen. Boeken in beelden omzet ten en zo de leescultuur een zetje geven. Dat is een mooi streven, maar we kunnen literatuur ook niet voorkauwen. Onze taak is en blijft toch het maken van mooie televisie voor kinderen." Verorrique krijgt het moeilijk HILVERSUM (GPD) - Veronique is de grote verliezer van de tarie ven-oorlog tusseti de adverteerders en de STER, nu deze laatste twee de strijdbijl hebben begraven. Dat verwachten adverteerders. Vero nique had gehoopt door annuleringen bij de STER fors meer inkom sten te krijgen. Volgens Tom Staphorssius van mediabureau Media Matters heeft Veronique het nu al moeilijk. Directeur F. Eijken van IPN. het bureau dat voor RTL-Veronique de spot-ruimte verkoopt, zou zelf bedrijven aflopen om orders bin nen te slepen. "Dat is toch zeer ongebruikelijk voor een directeur", al dus Staphorssius. Volgens ingewijden in de reclamewereld zou Vero nique een eventuele prijsverhoging nu uit het hoofd kunnen zetten. "Ik vraag me af hoe ze die du re Van den Ende-shows in de toekomst kunnen betalen", aldus een adverteerder. Pulp Volgens Bos gaat, internationaal gezien de kwaliteit van jeugdpro gramma's vooruit. "Ook in Ame rika en Japan lijkt het besef door te dringen dat je de kijkers niet altijd en eeuwig pulp kunt voe ren",, vermoedt Bos. "Een hoopvolle ontwikkeling. Misschien is het dan eindelijk af gelopen met die totaal verkeerde computer-animatiefilms voor kinderen, die als bijprodukt bij allerlei lelijke speeltjes werden geleverd. Vreselijk, die slechte tekenfilms die allemaal op elkaar lijken, vast verzonnen door ie mand die absoluut niet kan teke nen. Goedkoop amusement kan af en toe best leuk zijn, maar dan moet er genoeg kwaliteit tegen over staan." Bos is het niet eens met de veelgebezigde uitspraak dat kwaliteit juist datgene is wat de meeste omroepen missen. "On zin, er zit wel degelijk kwaliteit. Creatieve mensen krijgen alleen niet genoeg kansen. De omroe pen zijn voor één deel in handen van zakenmensen, en voor een ander deel van mensen die enkel door anciënniteit naar hoge pos ten zijn doorgeschoven, en wei nig oog voor creativiteit hebben. Ik ben altijd met kindertelevi sie bezig geweest omdat het veel leuker was dan het maken van programma's voor volwassenen. Er lag niet zo'n druk op. Met pro gramma's voor volwassenen moest je alleen maar scoren, ho ge kijkcijfers halen. Met kinder- tv mocht je creatief zijn, en dat le verde ook resultaat op; kijk maar naar de kinderprogramma's van de Vpro. De andere omroepen begonnen ook opeens met leuke programma's. Ik vindt daarom ook dat de tv in handen moet ko men van creatieve mensen: het management moet oog krijgen voor de importantie van creativi teit en kwaliteit. Misschien dat het dan nog goed komt met de omroepen." Rommel "Voor mij betekent het maken van goede programma's voor kinderen; jezelf steeds bewust zijn van het feit datje voor kinde ren werkt. Je bent toch een soort opvoeder omdat kinderen sterk door televisie worden beïnvloed. Daarom heb je een verantwoor delijkheid. Volwassenen relati veren, maken keuzes. Kinderen kunnen dat nog niet. Daarom moet je alert zijn, steeds naden ken of je het eens bent met watje uitzendt. Letten op rolpatronen, een beetje respect voor andermans mening proberen bij te brengen. Daarnaast goed opletten dat je niet gaan drammen, want een programma moet natuurlijk wel leuk blijven om naar te kijken. Verder verfilmen we alles wat we zélf goed vinden. Elk goed ver haal heeft iets te vertellen; iets bijzonders, iets geks, iets droe vigs, iets wat onroert. Als het maar gevoel heeft en echt is." LONDEN De Aynerikaanse actrice Jerry Hall, beter bekend als de vriendin van Mick Jagger, poseerde gisteren in de Engelse hoofdstad naast haar eerste evenbeeld. Morgen begint een tentoonstelling rondom 200 jaar Madame Tussaud, waar het nieuwe beeld deel van uit maakt. <iut« afp> WillemVos chef klassieke muziek AVRO DEN HAAG (GPD) Willem schap was hij tot 1968 werkzaam Vos is de nieuwe eindredacteur bij het Gelders Orkest te Am- klassieke muziek van de AVRO. hem. Daarna werd hij aangesteld Na zijn studie muziekweten- als artistiek adviseur van het Rotterdams Philharmonisch or kest. Willem Vos Zal officieel op 1 augustus a.s. bij de AVRO in dienst treden. LOS ANGE LES 'Cheers'-ac- teur Kelsy Grammer is gisteren on middellijk na de veroorde ling naar een gevangenisin California overgebracht. Wegens rijden onder invloed moet hij een straf van der- zitten. Larry Petit uit Hastings in de Amerikaanse staat Nebraska moet voorlopig even afzien van oefenen met basketbal in zijn achtertuintje. Want een rood borstje heeft zijn nest gemaakt precies boven de ring van het basketbalnet. (fotoAP) Verkeerd bruidje Twee hindoe-bruiden hebben de verkeerde man gehuwd doordat zware sluiers hun het zicht belem merden. De twee gezelschappen arriveerden dinsdag op hetzelfde moment in het dorp Patan in de centrale Indiase deelstaat Mad- hya Pradesh. De ceremonies wer den snel afgewerkt en de door haar sluier in het zicht belemmer de eerste bruid koos de verkeerde man om zeven maal mee rond een vuur te lopen, de traditionele ma nier om een huwelijk te bezege len. De tweede bruid volvoerde de ..zeven stappen" met de overge bleven bruidegom en pas toen de sluiers werden gelicht ontdekten de vrouwen hun vergissing. De dorpsoudsten beslisten dat de ,-,zeven rondgangen om het heilige vuur" bindend waren en dat er niet van bruidegom mocht worden gewisseld. Boodschap De Nederlands hervormde kerk in Zuid-Afrika zendt de bood schap dat seks voorbehouden dient te zijn aan gehuwden tegen woordig rond per condoom. Do minee Theo Bradenhorst van de gemeente La Rochelle heeft toe stemming gekregen een kerkelij ke vermaning in te sluiten bij pakjes condooms die klinieken uitdelen om de verspreiding van ,aids af te Volgens een artikel in het kerkeblad legt de boodschap uit dat de condooms bedoeld zijn om besmetting te voorkomen, maar wordt de ontvanger op het hart gedrukt dat het Gods wil is dat seks beperkt blijft tot het huwe lijk. Reisziekte De 350 bewakingshonden van de Nederlandse luchtmacht gaan nogal eens op reis. Zes uur in een vliegtuig, helikopter of auto is geen uitzondering. Niet zelden krijgen de dieren last van reis ziekte; ze gaan overgeven, krijgen plotsklaps diarree of verliezen hun goede lichamelijke conditie. Dank zij een homeopathisch mid del zijn zij nu echter van deze ver velende kwalen af. Commandant Ed Snoek van vliegbasis Volkel; ,,De gewone diergeneesmiddelen tegen reis ziekte maakten de honden zo suf, dat zij niets anders dan een tukje wilden doen". Inmiddels zijn de commandanten van de andere 15 hondensecties van de luchtmacht ook overgestapt op het middel, dat door het ministerie van De fensie is goedgekeufd. Dolfijn overleden De dolfijn die dinsdag in hartje Londen op de oever van de rivier de Theems was gestrand ei eendrachtige inspanning Britse brandweer, politie e renbescherming was gered uur later overleden. door DE ECONOMISCHE PROBLEMEN HEBBEN ZWEDEN IN EEN DIEPE POLITIEKE CRISIS GESTORT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24