a&2 Saxofonist Delfos wil niet voorspelbaar zijn Uniek zootje ongeregeld Knap werk van Lesko Jazz-beleid schiet tekort KIJKUIT Exposities Concerten Theaters Rob Scholte baart opzien op Biennale VRIJDAG 25 MEI 1990 KUNST - 5> Theaterprogramma 'Jool hul* door Waar- denberg de Jong. Gezien op 24 mei in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Na afloop van Jool hul' blijken er geen gewonden te zijn gevallen. Dat valt reusachtig mee. want bij het duo Waarden- berg De Jong kun je zowel op toneel als in de zaal het nodige verwachten. Beide heren gaan ook in hun nieuwe programma weer behoorlijk te keer. Het pu bliek verwacht niet anders, en komt al in een baldadige stem ming de zaal binnen. Als de voorstelling begint, heeft Martin van Waardenberg slechts een halve minuut nodig om de geheel uitverkochte schouwburg uit zijn hand te laten eten. Met een brutaal smoelwerk dat geen tegenspraak duldt, laat hij zijn blik rondwaren omvervol gens een vernietigende opmer king over het interieur van de schouwburg te maken. Het pu bliek reageert uitbundig, de avond kap dan al niet meer stuk. Van Waardenberg is de praat jesmaker. De Jong als underdog zijn ideale tegenpartij. Een klas sieke rolverdeling die echter ze ker niet het gehele programma beheerst. Vaak ook zijn ze eikaars gelijke en permitteren zich ten opzichte van elkaar en/of het pu bliek dingen die je van een ander niet zou accepteren. Daar ligt de grote kracht van dit unieke zootje ongeregeld. Tegelijkertijd is het eveneens hun zwakke punt. Een beschrijving van wat ze allerrfaal uithalen, zou van het programma weinig heel laten. Met andere, woorden: alles is gebaseerd op het verrassingseffect. Valt dat weg. dan spat 'Jool hul' als een zeepbel uiteen. Bovendien vraag je je af, of beiden hun manier van theater maken nog verder kun nen ontwikkelen? Maar misschien is dat onnodig gezeur, want dit programma is minstens even leuk en origineel als het vorige ('De Gekkengale- rij'). Kennelijk weten ze de suc cesformule te prolongeren. In elk geval maken de beide heren voor lopig ook nog het volgende sei zoen de theaters met 'Jool hul' on veilig. Ook in de Leidse schouw burg komen ze dan nog eens drie voorstellingen geven. Wie wil gaan kijken, doet er verstandig aan, ouwe kleren aan te trekken, tassen en dergelijke goed vast te houden en niet al te gauw misse lijk te worden. Want de manier waarop bijvoorbeeld Waarden berg en De Jong elkaar met spuug te lijf gaan, doet je maag een kwart slag draaien. WIJNAND ZEILSTRA Concert door het Lesko met Amerikaanse muziek van o.a. Paul Creston, Aaron Co pland en Samuel Brown. Soliste: Djoke Winkler Prins - sopraan. Dirigent: Ernst van Thlel. Gehoord op 23 mei in het Lak-theater. LEIDEN - Het Lesko was bij zonder goed op dreef. Misschien een eerbetoon aan Ernst van Thiel voor wie dit seizoen met het orkest het laatste is. Misschien, maar dat kan ik me niet inden ken, is er meer affiniteit met de Amerikaanse muziek. In ieder ge val speelde men alsof zijn leven er van af hing. Het spel was gedre ven, intensief en to the point. En dat in een programma dat nu niet echt gemakkelijk oogde. Het is elk concert weer span nend hoe de 'intensiteitscurve' zal lopen. Het Lesko had slechts een korte aanlooptijd nodig om greep op de muziek te krijgen. 'Two Choric Dances' van Paul Creston (1938) kreeg al vrij snel een hechte, sonore basis in de dromerige passages van het begin en de ritmisch felle accenten van het vervolg zette de spelers goed op de punt van hun stoel. In het stuk 'Music for the Theatre' (1925) wilde Aaron Copland zich profile ren als Amerikaans componist door gebruik te maken van synco pische ritmes, 'blue notes' en an dere jazz-elementen. Het werd knap uitgevoerd door het Lesko als geheel en het bevatte veel soli vooral voor de afzonderlijke bla zers die daar op hun beurt ook weer klinkende kunststukjes van maakten. Het hoogtepunt van de muzika le curve kwam vóór de pauze. In 'Knoxville: Summer of 1915' van Samuel Barber (1947) zong so praan Djoke Winkler Prins' een tekst van James Agee, die de ge lukkige herinneringen van een kind beschrijft aan een warme zo meravond. De pure tekst is mij merend en vredig, maar door de muziek én de uitvoering kwam er een andere dimensie bij; Djoke Winkler Prins heeft niet wat je noemt een enorm volume, maar ze heeft een puur, helder timbre en ze zong het werk zó prachtig dat je er heimwee van kreeg. Heimwee naar iets kostbaars dat verloren is gegaan. Het programma had tot op dit moment zoveel energie gekost, dat er voor het laatste deel net iets te weinig was overgebleven. Met inzet van alle krachten kwam er tóch een iets ontsierd Sinfonietta van Walter Piston (1941) te voor schijn. Af en toe zakten de blazers wat: de curve was duidelijk aan zijn eind, ook al deed men zijn ui terste best om er vol vuur nog al les uit te halen. Al met al een con cert dat zéér de moeite van het bij wonen waard was! MONICA SCHIKS DEN HAAG (ANP) - De Stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek in Nederland, SJIN, schiet tekort als landelijk beleidsplatform voor de jazz en ook als instantie die de sub sidiegelden voor deze sector ver deelt. De SJIN, die twintig jaar gele den een pioniersrol vervulde, is ach tergebleven bij de ontwikkelingen die zij zelf in gang zette. Dat vindt de werkgroep jazz van de Raad voor de Kunst. De werkgroep deed deze week aan minister D'Ancona van cultuur verschillende aanbevelin gen om aan genoemde situatie een einde te maken. Het onderzoek door de Raad voor de Kunst was naar aanleiding van verschillende klachten uit de jazzwereld: "Het be stuur voert geen duidelijk beleid, de communicatie naar buiten toe is ge brekkig. Leiden Koninkli|k Penningkabinet - Rapenburg 28. dubbelexpositie- Holtzhey Zoon. een 18e eeuwse penningfabriek. t/m 10/6 en 'Geld van het Koninkrijk'. Nederlands geld van 1814-1990. t/m jan 91; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 12-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg 28, 'Mozaiek de Antieken: oog in oog met Grieken, Etrusken en Romeinen', t/m 2/9; di t/m za 10-17 uur. zo 12-17 uur. Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen- straat 1. fototentoonstelling: 'India, heimwee naar Benares', van Marijke Bres- ser en 'Senegal, houtjes van God', van Steef Meyknecht, t/m 4/6; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Rijksmuseum'van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten- toonstelling EEG. tot eind sept; ma t/m vr 10-17 uur. zo 14-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel 28-32. Planten in beeld. Tekenaars en 1800' en 'Floris Verster en zijn kunstenaars vrienden'. l m 24/6; di t/m za 10-17 uur. zo 13-17 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest 159a. 'Vorstelijke Pijpen', vier eeuwen Oranjevorsten op pij pen, verbeeld. t/m 6/5; Tabak- Amer.ka-Ne- derland', de introduktie van de tabaksplant m Nederland, t/m 1/7; zo 13-17 uur Hortus Botanicus - Nonnensteeg 3, tentoon stelling: sieraden en aquarellen, van 25/5 t/m 17/6. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14-,- Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie: Vijf eeuwen mode in miniatuur, di t/m za. 10-16 uur. Signaal, Studio voor Vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur. za. 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243. werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024 Sociëteit Quintus - Korte M^re 34. tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk. foto. tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89. Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, Dimitros Xanthopoulos: tekeningen, schilderijen en keramisch werk. t/m 12/7; geopend tijdens kantooruren. Galerie Time is Art" - Nieuwstraat 10, reliefs en beelden van Rob van 't Zelfde, t/m 31/5; wo. do. vr. za van 14-18 uur. Timmerman Timmerman - Botermarkt 9. schilderingen op zijde van Claire de Graaf- Reitsema, t/m 11/6. Galerie Bleijenberg - Breestraat 113, 'Ta- veta Market', olieverfschilderijen van Willem van Schijndel, t/m 2/6; di t/m za 9-18 uur, do tot 21 uur. Antiquariaat Paddenburg - Diefsteeg 14, fo to's van Ton Broekhuis, t/m 27/5, di t/m vr 13-18 uur, do 19-21 uur, za 12-17 uur. La Patisserie Fran^aise - Nieuwe Rijn 13, Jeanne Wesselius: aquarel, gouache en se- pia-inkt, t/m 31/5. Galerie Liga Nieuwe Beelden - Pres. Steijn- straat 14. 'Kunst met twee grote K's, Ker sten en Van Kruiningen op reünie, 45 jaar na •45'. t/m 27/5. vr za zo van 11-18 uur. Galerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1werk van Jan Willem Kaldenbach en Eric de Vries met series Polaroidfoto's, t/m 1/6, ma t/m za van 10-22 uur. zo van 12 tot 22 uur. Galerie Propitia - Levendaal 119, werk van de Deense kunstenaar Per Arnoldi, t/m 15/6, do 13-17 en 19-21 uur. vr. za. zo 13-18 Galerie Fenix - Botermarkt, schilderijen van Nicole Carvajal-Manieu, Bibliotheek Leiden - Nieuwstraat 4, 'Leiden: zo was het, zo is het...' van Piet de Water, t/m 11/6. Kunst-stichting AZL - Gebouw 1Rijnsbur- gerweg 10. werken op doek van Willy van Sompel, t/m 23/6; dag. 10-17 uur. Koffiehuis Galerie Piggelmee Jan Vossen- steeg 59, olie op linnen, expositie van Jacob Kanbier. t/m 2/6; ma di wo za 9.30-18 uur. do en vr 9.30-20 uur. Katwijk Katwijks Museum - Voorstraat 46, 'Wind kracht'. aquarellen van maritiem kunstenaar Arne Zuidhoek, t/m 23/6; di t/m za 10-12 en 14-17 uur Leiderdorp Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmadese- weg 55, Leny de Bruyn: verschillende te ken/schildertechnieken, t/m 27/6; dag 10-20 Openbare Bibliotheek - Cor Gordijnsingel 3, fototentoonstelling. Turkije in kleur', van Chris van Son, t/m 30/5; geopend tijdens openingsuren. Gemeentehuis - Statendaalder, Viktor Vilu- siCMgrafiek en Coor MuNen aquarellen, t/m Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15.30 uur. Noorden Hotel-Restaurent 'De Watergeus' - Simon van Capelweg 10, wandkleden Ann,eke v.d, Molen, aquarellen van Coby Hansen en et sen van Jan Groenewegen, t/m 4/6; dag. vanaf 10,00 uur. Noordwijk Kunst en Antiek Galerie 'Drieluik' - Voor straat 57, bloem-aquarellen van Marijke Bunnink, t/m eind mei; dag. van 10-17.30 Nederlands Hervormde Kapel - Hoofdstraat 96. schilderijen en objecten van Kunie Blom, schilderijen en beelden van Renee Steenbrink, t/m 1/6; ma t/m vr 14-17 uur, za en zo 13-16 uur. Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congrescenter - Langelaan 3, werk van groot aantal kunstenaars, o.a. Edward Moughtin - dieten en Chabab - bij zondere etstechniek, t/m juni. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thematentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21. uur, za. 10-16 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, aquarellen van Lidy van der Kuip en Ans Schutte-Veer- mans; di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do, za en zo 14-16 uur. Wassenaar Cultureel Centrum De Warenar - Kerkstraat 75, stillevens van Elène de Boevère-de Haan, t/m 17/6; ma t/m vr van 9.00 tot 16.00 Raadhuis 'de Paauw' - Raadhuislaan 22. werk van schilder en tekenaar Sierk Schrö- der. t/m 27/5. di t/m vr 10-16 uur. za en zo 13-17 uur. Klassiek The College of William and Mary, een Ame Het koor van het 'College of William and Mary' vanavond in de Hooglandse Kerk. (foto rikaans studentenkoor, concerteert van avond in de Hooglandse Kerk in Leiden. Er zal een programma van geestelijke en we reldlijke muziek worden uitgevoerd. Aan vang 20.15 uur. Le Coge, koor en orkest van de Grandes Ecoles uit Parijs, geeft zaterdagavond een concert in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het programma vermeldt de Symphonie nr. 9 van Dvorak en de Elias van Mendelssohn. Aanvang 20.15 uur. Het kamerkoor Lingua Musica geeft zater dagavond in samenwerking met het Twents Kleinkoor uit Enschede een uitvoering in de Leidse Hartebrugkerk. Hoofdonderdeel van het concert bestaat uit de Missa Brevis van Kodély. Voorts zullen werken worden uitge voerd van Wlliam Byrd en Vaughn Williams. Ook Benjamin Britten staat op het program ma vermeld. Aanvang 20.30 uur. Jelte Hulzebos (Groningen) zal de wekelijk se orgelbespeling op zaterdagmiddag in de Hooglandse kerk verzorgen. Aanvang Trio Cordes Francais treedt zondagavond in de Groene kerk in Oegstgeest op. Het drietal zal composities vertolken van Beethoven, Roussel en Mozart. Aanvang 20.15 uur. Het Nederlands Marimba Duo uit Leiden geeft zondagmiddag een slagwerkconcert in de Muzenhof in Leiderdorp. Het duo. dat wordt gevormd door Janwillem van der Poll en Tom van der Loo. zal composities ver klanken van Steve Reich, Jin Laburda en Paul Smadbeck. Aanvang 14.30 uur. Het Nederlands Marimba Duo uit Leiden geeft zondagmiddag een slagwerkconcert m de Muzenhof in Leiderdorp. Het duo, dat wordt gevormd door Janwillem van der Poll en Tom van der Loo. zal composities ver klanken van Steve Reich, Jiri Laburda en Paul Smadbeck. Aanvang 14.30 uur. Het kamerkoor Hathor zal op woensdag avond een uitvoerng geven in de Ev.-Lu- therse Kerk in Leiden. Er zullen onder lei ding van Wim Vluggen werken worden uit gevoerd van o.a. Kodély, Elgar en Sibelius. Aanvang 20.15 uur. Pop De ska-band Mark Foggo's Skasters treedt zaterdagavond in het LVC op. De muzek van deze band varieert van vroege rocksteady tot moderne ska en van Des- mond Dekker tot Madness. Aanvang 23.00 In het zoldercafé van het LVC speelt van avond de Leids-Haarlemse band Tortilla Flat. Voor de liefhebbers van 'nukkige gi taarswing'. Aanvang 23.30 uur. In de benedenzaal van het LVC wordt don derdag een avondje Seventies Swing geor ganiseerd. Bekende hits uit de jaren zeven tig dus. Aanvang 22.00 uur. Jazz Hot House viert het twintigjarig bestaan vrij dag (aanvang 20.00 uur), zaterdag (aan vang 20.00 uur) en zondag (aanvang 14.00 uur) met een internationaal jazzfestival in de Leidse Waag. Er zullen bands optreden uit Nederland, Polen, Engeland, Amerika, Duitsland, Joegoslavië en Japan. Leiden Leidse Schouwburg vr 25, 20.15 uur; Internationale Chanson- week: Yves Duteil uit Franknjk. zo 27.20.15 uur; Boudewijn de Groot met in het voorprogramma: Margriet Eshuijs. ma 28, 20.15 uur; Amelita Batar uit Argenti- di 29, 20.15 uur; extra voorstelling: Alexan dra Radius met 'Ballerina's, een tijdsbeeld', wo 30,20.15 uur; Don McLean uit de USA. Micro-theater vr 25, za 26,20.30 uur; 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep lm- Alphen aan den Rijn Parktheater za 26, 13.30 en 16.00 uur; kindervoorstel ling (vanaf 4 jaar): De Grote Meneer Kaktus Show. Den Haag AT&T Danstheater vr 25. za 26, di 29, wo 30. do 31.20.15 uur; Holland Festival. Het Nederlands Dans The ater: 'Soldatenmis' van Kylian, Nieuw Ballet van Kylian en Nieuw Ballet van Duato. Circustheater zo 27,14.30 uur; De Grote Meneer Kaktus Show. Diligentia za 26. zo 27, ma 28.10.00 uur; Voorronden Elly Ameling Liedconcours, wo 30, do 31, 10.00 uur; halve finale Elly Ameling Liedconcours. Dr. Anton Philipszaal vr 25, za 26, 20.15 uur; Het Residentie Or kest olv Janos Furst, mmv Herman Jeuris- sen (hoorn) en Bruno Leonardo Gelber (pia no). werken van Schumann, Beethoven en Rachmaninov. wo 30, 20.15 uur; Het Residentie Blazers Ensemble olv Wim Roerade. werken van Mozart. Strauss, Gounod en Van Ottertoo. Koninklijke Schouwburg vr 25. 20.15 uur; Cadans Festival Moderne Dans: 'Rotterdamse Dansgroep Volgens Contract II'. za 26. 20.15 uur; Introdans: 'Marike' zo 27. 20.15 uur; Introdans: 'Uncertain Steps'. 'Gollywogwalk', 'Abraham en Izaac' en 'De dood van het meisje', ma 28. di 29. 20.15 uur; Toneelgroep Am sterdam: 'Vrijdag' van Hugo Claus. wo 30, 20.15 uur; De Tijd: 'Jakov Bogomo- lov'. do 31.20.15 uur; Cadans Festival Moderne Dans: Shusaku Dormu Dance Theatre 'Eleven shades of grey'. Amsterdam Carré vr 25, za 26. 20.15 uur; Herman van Veen, mmv Erik van der Wurff (piano, synthesi zer), Nard Reijnders (saxofoon, accordeon, klarinet) Cees van der Laarse (snaarinstru menten). Concertgebouw vr 25, 20.15 uur; Koninklijk Zigeunerorkest van Tata Mirando, mmv Armando, Orkest van Deazö Salasovics, Zigeunerorkest van Lajos Boros, Zigeunerorkest van Lajos San- dor e.a. zo 27. 20.15 uur; Oslo Philharmonic Or chestra olv Mariss Jansons, mmv Lynn Har- rell (cello), werken van Stravinsky. Saint- Saens en Ravel. wo 30.20.15 uur; Nieuw Sinfonietta Amster dam en solisten olv Lev Markiz, werken van Stravinsky en Pulcinella. Muziektheater zo 27. 13.30 uur, do 31. 30.00 uur; De Ne derlandse Opera: 'Salomé'. van Richard Strauss, mmv Nederlands Philharmonisch Orkest en solisten olv Hartmut Haenchen. Nieuwe de la Martheater vr 25. za 26. 20.30 uur; 'Een nacht tjs'. met Olga Zuiderhoek en Peter Faber Stadsschouwburg vr 25.20 15. za 26.14.00 en 20.15 uur; leer lingenpresentatie Nationale Balletacade mie 'Variaties Mozartiana'.van Vincent; 'Adagio Hammerklavier', van van Manen; "White Streams', van Wubbe. ma 28. di 29, wo 30. do 31. 20.15 uur; Het Nationale Toneel; 'Macbeth', van Shake speare, mmv Gijs Scholten van Aschat, Pe ter Tuinman, Joseé Ruiter e.a. Rotterdam De Doelen vr 25, 20.15 uur; Promenadeconcert mmv Nationaal Jeugdorkest olv Viktor Liber- mann, werken van Bach, Mozart, Elgar, Co- relli en Dvorak. za 26. 20.15 uur. zo 27. 14.15 uur; Rotter dams Philharmonisch Orkest olv Carl Davis; Promenadeconcert met thema- 'Made in Hollywood'. Rotterdamse Schouwburg vr 25. za 26.20.15 uur; Koninklijk Ballet van Vlaanderen: "West Side Storymusical van Leonard Bernstein, Stephan Sonheim en Jerome Robbms. do 31, 20.15 uur; première: 'Julius Caesar' door Needcompany. Toneel op toneel Theater Zuidplein do 3120.15 uur; try-oul. Theater Maatwerk: 'De Weddenschap'. Saxofonist Rolf Delfos: 'Je moet openstaan voor nieuwe ideeën'. Leerorkest Hot House zaterdag met 'Hot Sonate' Van onze correspondent Ken Vos LEIDEN - De in Leiden geboren saxofonist Rolf Delfos timmert de laatste jaren stevig aan de weg. Morgen, tijdens het Hot House Twintig jazzfestival, treedt hij met het Hot House Leerorkest op. Speciaal voor die gelegenheid heeft hij een compositie in opdracht geschre ven, die onder de titel 'Hot Sonate' haar première beleeft. Het meest viel de saxofonist het laatste jaar op door zijn werk met het sextet de Houdini's. Hoewel nu in Amsterdam woonach tig. heeft Delfos (1960) nog enige banden met Leiden als musicus. Om elke week buiten de zomertijd een soort workshop te geven aan de leden van het leerorkest komt hij uit de landelijke hoofdstad naar Lei den. Hij ziet lesgeven in muziek niet bepaald als een levenstaak, maar is het voor hem nog altijd een stuk leuker dan het reguliere werk aan een muziekschool. "Het leerorkest geeft je de gelegenheid om met je ei gen muziek bezig te zijn. De mensen zijn gemotiveerd en je kan kritiek op ze uitoefenen. 'De motivatie bij de leerlingen van een muziekschool is dikwijls ver te zoeken". Na een afgebroken studie mu ziekwetenschap ging Delfos school muziek studeren aan het Conserva torium in Den Haag. Volgens de saxofonist moest je je in de praktijk lessen met de vreemdste dingen be zighouden, als je de mensen maar bezighield met muziekinstrumen ten. Het was voor hem dan ook een reden om zich serieus toe te leggen op een klassieke saxofoonopleiding aan hetzelfde conservatorium bij Leo van Oostrom. Van Oostrom een van Nederlands vooraanstaande rietinstrumentalisten, heeft een be langrijk aandeel gehad in de vor ming van Delfos' opvattingen over muziek. Van Oostrom, technisch een voorbeeld voor vele saxofonis- veel mogelijk jezelf vormen i praktijk naast je opleiding,' speelde hij in de Pasadena Dream Band, in de revue Boulevard of Bro-1 ken Dreams en in de Frank Grasso wat 1 Big Band. Het Amstel Octet, een ding de keer per week op en zou daar van Zo kunnen leven. Zijn vader draaide thuis platen Ellington en Johnny Hodges, ivoor de jonge Rolf een aanlei- klarinetles te echte bop-informatie, is volgens op de Haarlemse muziekschool. hem qua concept wel leuk, moeilijk in de praktijk te brengen, De fusion-groep Heavy Metal Be bop, genoemd naar een kendste composities v< Een belangrijke invloed in zijn jeugd waren ook de platen van zijn broer, die veel naar Weather Report, de be- Frank Zappa en King Crimson luis- Michael terde. Rolf eerste eigen plaat wa Randy Brecker, loopt op zijn ein- 'Lush Life' van John Coltraine, die de: "Ik wil niet veel covers meer spelen". Met de popgroep. Sue Cha- loner Soultrain, gaat hij overigens Waar hij zelf veel naar luistert? 'Als binnenkort op een festival in Aruba componisten vindt hij Wayne Shor- spelen. ter en Joe Zawinul (beiden vroeger De Houdindi's ontstond tijdens van Weather Report) belangrijk, een Canadese tournee van de Bou- Andere jazzcomponisten die levard of Broken Dreams in 1987. hoog op zijn lijstje staan, zijn Lyle Het sextet is zeer succesvol en Mays en Pat Metheny. Muzikanten noemt zich graag een stel 'jonge waar hij veel naar luistert, zijn on- honden'. Nu bestaat de groep uit der anderen Dave Liebman, Steve Pieter Bast (drums), Stefan Lie- Williamson en de Yellowjackets, de vestro (bas), Erwin Hoorweg op pia- laatste vooral weer om de vorm. "De no, Angelo Verploegen op trompet laatste tijd heb ik naar oude opna- en een tweede saxofonist, Boris van men van Horace Silver geluisterd der Lek op tenor. "Ik vind niet datje Een ander groot voorbeeld blijft in één stijl moet blijven en niet Michael Brecker. "Hem wordt ver- voorspelbaar moet worden. Je moet weten dat hij te clean speelt, maar openstaan voor nieuwe ideeën. Op dat komt omdat hij zoveel techniek het conservatorium word je bijna in huis heeft dat hij bijna alles kan gedwongen of wordt er van je ver- spelen, waardoor het af en toe wat wacht op een bepaalde manier te glad klinkt", spelen" i de ting de In september komt naar verwach- de Houdini's Een vervelend verschijnsel i ten, is zowel in de klassieke muziek Nederlandse jazz vindt Delfos dat uit. Voor de nabije toekomst staat de jazz aktief, evenals Delfos. de groepen niet hecht zijn, omdat er de uitvoering van de compositie-op- veel mensen in verschillende groe- dracht 'Hot Sonate' door het Hot pen tegelijk spelen. Ook Rolf Delfos House Leerorkest op het program- valt echter soms voor het geld; zo valt hij wel eens in in een Glenn Mil ler Big Band. "Het blijft een dilem- ma een keus te maken tussen wat je wil spelen en waarvan je kan leven Alsof het aantal opleidingen nog niet genoeg was, is Delfos na zijn af studeren doorgegaan met jazz-saxo- foon aan het Rotterdams Conserva torium, bij Ferdinand Povel. Tijdens zijn opleidingen speelde Delfos in vele groepen in vele stij len. Want, zo vindt hij, je moet zo- Zelf treedt Delfos zo'n twee of drie die compositie r ,a, dat op het gelijknamige festival te horen zal zijn. "Het heeft een nogal afwijkende structuur. Van ccn chaotisch begin, waarin de mu- veel vrijheid hebben, gaan x structuur" Rob Scholte vertegentwoordigt Nedereland op de Biennale in Vene tië. (toto GPD) VENETIË (ANP) - Rob Scholte (30) trekt de aandacht op de 44e Bienna le van Venetië nog voor de moder- ne-kunstmanifestatie is geopend. De Nederlandse schilder heeft ter plaatse het doek 'Venetië' van 4,50 x 3,00 meter gemaakt, geïnspireerd door Venetië, dat zowel geestig als kitscherig is genoemd. Bovendien protesteert hij in het Nederlandse paviljoen tegen de plannen in het jaar 2000 in Venetië de wereldten toonstelling te houden. Daarom projecteert hij in grote letters 'No Expo' op de muur. Dat een en ander opzien baart doet Scholte goed. Hij stelt vast dat hij daar op uit was en dit had inge calculeerd. De stad van strandme- ren kent vele problemen. De oplos sing daarvan moet voorrang krij gen, ook op een wereldtentoonstel ling, aldus Scholte. Hij is overigens niet de enige die reeds de tongen en pennen in beweging heeft gekregen voor de poorten opengaan van de tweejaarlijkse tentoonstelling van hedendaagse beeldende kunst, de oudste ter wereld. Ook de Ameri kaan Jef Koons heeft spraakma kend werk ingeleverd. Koons en Scholte worden in de Italiaanse media in één adem ge noemd, onder andere in La Repub- blica en in II Gazzettino di Venezia.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23