Hoteldirecteuren noemen Bouw- en Woningtoezicht 'strenge, secure afdeling' Zwijgen van college schaadt Noordwijk HERDENKING SLACHTOFFERS OORLOG Meteoriet mogelijk deel van planetoïde MIDAS Buitenlander op werk veel zwaarder belast Schaatsers Elfstedentocht leven langer dan gemiddeld 'Een volkstuin die een groententuin werd' NZH breidt aantal bussen in spits uit EXAMENS JL '90 ©uöilicuhtö VALKENBURG Ruim 300 mensen namen gis- moment stilte in aeht voor het monument. In Rijs- teren deel aan een bijeenkomst in Valkenburg wijk had 's ochtends een soortgelijke herdenking waarbij de oorlogsslachtoffers van het vierde re- plaats. Soldaten van het vierde regiment sneuvel- giment infanterie werden herdacht. Op de foto den in de meidagen van 1940 in de omgeving van nemen burgemeester C. Sinke van Valkenburg en Valkenburg, Katwijk. Ypenburg en Ockenburg. voorzitter F. van der Rcijden van de vereniging van oud-strijders 4 R.I. na de kranslegging een (foto Jan Holvast» Onderzoek Leidse Sterrewacht: DEN HAAG - Buitenlandse werk nemers worden in vergelijking met Nederlandse werknemers in hun ar beidssituatie twee tot drie keer keer zoveel blootgesteld aan belastende arbeidsomstandigheden zoals la waai, gevaarlijk en fysiek zwaar werk en eentonige arbeid. Dit staat in het onderzoeksrap port 'Een kwestie van samen doen' van de Rijksuniversiteit Leiden, dat minister De Vries van sociale zaken naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Een belangrijke verklaring voor de verschillen is dat buiten landse werknemers vooral werk zaam zijn in de industriële sector, waar naar verhouding veel belas tende arbeidsomstandigheden voorkomen. Nederlandse werknemers ver richten in 13 procent van de geval len eentonig werk. Voor Turken is dat 47 procent en voor Marokkanen 73 procent. Verricht 22 procent van de Nederlandse werknemers licha melijk zwaar werk, bij de Turkse werknemers is dat 47 procent en bij de Marokkaanse 39 procent. Het ziekteverzuim is bij Turkse en Marokkaanse werknemers veel hoger. Turken en Marokkanen wor den gemiddeld ook eerder arbeids ongeschikt. Van de Turken en Marokkanen in de wao of aaw is on geveer de helft jonger dan 44 jaar. Bij Nederlanders is dat een kwart. Ook deze verschillen worden in be langrijke mate veroorzaakt door het verschil in werk. De onderzoekers bevelen aan om te bevorderen dat Turkse en Marok kaanse werknemers meer gaan deelnemen aan overlegorganen in de bedrijven vooral waar het gaat om veiligheid, gezondheid en wel zijn. Bij het onderzoek heeft de ster renwacht gebruik gemaakt van 185 ooggetuigen-verklaringen, die na een oproep binnenkwamen. De val lende meteoriet blijkt overigens tot in Nykbing in Denemarken te zien zijn geweest. Veel getuigen wisten aanvankelijk echter niet dat het om een vallende ster ging. Sommigen dachten in eerste instantie aan een vuurpijl, een neerstortende satelliet of zelfs aan een brandend gevechts vliegtuig. Uit de verschillende verklaringen maakt de Sterrewacht op dat de me teoriet enkele minuten voordat ze op de woning neerkwam, de aardse dampkring binnendrong. De snel heid waarmee dat gebeurde - 100.000 kilometer per uur - is zelfs voor astronomische begrippen bij zonder hoog. Door de enorme wrij ving met de lucht verdampte de bui- tenlaag van de steen. Deze damp gloeide op door botsingen met luchtdeeltjes. Daardoor ontstond op zo n 60 kilometer hoogte een 'na tuurlijke lamp', zo stelt de Sterre wacht. Door de wrijving met de damp kring nam het gewicht van de steen af van 500 naar ongeveer één kilo. De snelheid verminderde LEIDEN - Atleten leven langer dan de gemiddelde mens. Dat concluderen onderzoekers van de afdeling klinische epidemio logie van het AZL. In het onder zoek dat aan deze conclusie ten grondslag ligt, werden de deel nemers van de Elfstedentocht van 1956 doorgelicht. In de 32 jaar na die bewuste tocht bleek het sterftecijfer van de deelnemers bijna een kwart lager te zijn dan dat van de Ne derlandse bevolking. Dat kwam met name op het conto van de wedstrijdrijders die de finisch niet op tijd haalden. Hun sterf tecijfer was ruim 40 procent la ger dan gemiddeld. De wed strijdrijders die wel binnen de gestelde tijd over de streep*gin- gen, scoorden slechts 10 procent lager. In het onderzoek werden meer dan 2200 personen onder zocht. De onderzoekers zullen hun studie volgende week toe lichten op het zestiende congres van de Vereniging voor Epide miologie in Amsterdam. Maatschappijleer is status van kletsvak ontgroeid Kritiek op Noordwijkse ambtenaren wordt niet overal gedeeld Van onze redacteuren Wim Wegman en Hans Jacobs NOORDWIJK De kritiek op Bouw-en Woningtoezicht heeft in Noordwijk tot nogal wat verbazing geleid. Volgens veel betrokkenen is deze afdeling juist streng en secuur en voert ze controles altijd stipt uit. De Noordwijkse dienst is vorige week in de publiciteit geko men nadat een onderzoekscommissie haar heeft verweten dat ze Huis ter Duin onvoldoen de heeft geïnspecteerd. Daardoor zou een aantal gebreken aan de brandwering, die een rol hebben gespeeld bij de snelle uitbreiding van de hotelbrand, niet aan het licht zijn geko men. VRIJDAG 25 MEI 1990 LEIDEN/REGIO - Op een aantal buslijnen van de NZH geldt vanaf zondag nieuwe vertrektijden. Enke le van die lijnen zullen bovendien een andere route volgen. Dat geldt onder meer voor bus 40. Die rijdt vanaf volgende week door Leider dorp-Buitenhof. De lijnen 50 en 51 worden op de zaterdag terugge bracht van een kvvartiersdienst naar een halfuursdienst. Aan het eind van de middag rijden overigens vanuit Leiden weer enkele extra bussen op deze routes. De NZH breidt lijn 55. een snel- dienst tussen Leiden en Lisse. uit. Deze buslijn wordt vanaf maandag ook ingezet tijdens de avondspits tussen Leiden en Lisse. Voorts voert de NZH een nieuwe spitslijn - i bus 64 - in tussen Wassenaar en Rijs- wijk. De vertrektijden van lijn 90 ij worden na 22.00 uur met tien minu- 11 ten verlaat. Op die manier sluiten de I stoptreinen uit Utrecht beter aan op deze bus. De NZH begint maandag I ook een nieuwe spitsbus vanuit Sassenheim naar Schiphol. Vlphenaren overstappen LEIDEN? - Door werkzaamheden rond het station in Leiden zal de i doorgaande ochtendspitstrein van Alphen naar Den Haag vanaf 27 mei niet meer rijden. De verbinding wordt voor tenminste enkele jaren geschrapt en reizigers zullen op het station Leiden moeten overstap pen. Als de spoorverdubbeling Lei den - Den Haag gereed is. wordt de directe spitsverbinding met Den Haag weer in ere hersteld. Meer klachten (GPD) - Er kwamen dit jaar 1600 klachten binnen rond het eind examen, 150 meer dan vorig jaar. Dat betekent volgens het LAKS niet dat er werkelijk meer proble men waren. De grotere bekend heid van de klachtenlijn is ook een oorzaak. Veel klachten over lawaaiover last. Op de ene school waren het mede-scholieren die schreeu wend door de gangen banjerden, elders werd het dak gerepareerd. Dan waren er nog de maaimachi- nes. kettingzagen en overvliegen de helicopters, niet altijd was de schoolleiding schuldig. Meer reden om de leiding ver wijten te maken was er als te laat werd begonnen omdat er eerst uit de Bijbel gelezen moest worden. Ook kwam het voor dat surveil lanten te laat waren. Zelfs bleken enkele scholen op het laatste ogenblik niet te beschikken over de juiste examen-opgaven. De eerste dag zagen nogal wat mavo-kandidaten de negen laatste vragen Nederlands over het hoofd omdat er een pagina wit tussen de opgaven zat. Het kleine vetgedrukte 'lees verder' onder aan de pagina was hen ontgaan. Dat was pijnlijk omdat zoiets vo rig jaar ook al eens gebeurde. "Er zijn geen rampen gebeurd", meldt het ministerie van Onder wijs. Maar de woordvoerster be nadrukt dat de irritaties over de Antillen-affaire (waardoor de exa mens in Nederland een uur later begonnen) serieus worden geno men. Niet helemaal uitgesloten wordt dat er op den duur andere opgaven komen voor de Antili- aanse scholieren. van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - "Het stuk over die groententuin was echt vreselijk. Er stonden heel veel moeilijke woorden in. Bovendien stonden die allemaal vlak achter elkaar, zodat je de betekenis ervan niet uit het zinsverband kon halen. Ik kwam er maar niet achter waar het precies over ging", verzucht Mimy Jansen, eén van de leerlin gen van de school voor volwasse nenonderwijs Boerhaave in Lei den. Ze kan er maar niet over uit: dat stuk over die groententuin in het mavo-d examen Spaans... Haar medeleerlingen vallen on- middellijk bij. Therese Brama: '"Pas toen ik bij de laatste vraag was. begon ik het een beetje te be grijpen. Op dat moment snapte ik ook pas wat de eerste vraag in hield". Fred van Dam: "Ging het trouwens wel over een groenten tuin? Ik dacht een volkstuin". "Een volkstuin die een groenten tuin'werd", probeert een ander. "Nou ja, een moeilijk stuk dus", zegt Mimy Jansen. Maar verder viel het examen - een tekstverklaring - wel mee. "Ik vond het. op dat ene artikel na. niet al te ingewikkeld", zegt Fred van Dam. "De vragen waren over het algemeen ook niet echt lastig. Ik had verder niet het idee dat er veel strikvragen in zaten". De on derwerpen van de vier lange en 11 LEIDEN - De meteoriet die op 7 april insloeg in een woning in Gla- nerbrug. is mogelijk een brokstuk van de planetoïde Midas. Dat is een ongeveer 1.6 kilometer groot, om de zon draaiend rotsblok. Het stuk dat uiteindelijk naar de aarde is geval len, was oorspronkelijk 500 kilo zwaar en 70 centimeter in doorsnee. Voordat de meteoriet de dampkring bereikte, had ze een snelheid van ongeveer 100.000 kilometer per uur. Dit concludeert de Leidse Sterre wacht na een eerste onderzoek van de meteoriet. kortere teksten hebben de leerlin gen van Boerhaave - één van de weinige scholen in deze regio waar Spaans wordt gegeven - wel aangesproken. "Ik vond ze inte ressant en ook mooi gevarieerd", zegt Will van Stijn. "Dat is nou wel het laatste waar ik me zorgen om maak", meent Ien van Rijn. "Al waren ze stomvervelend... Het interesseert me niks, als ik ze maar begrijp". Ilmago (GPD) - De eindexamenkandida ten van lbo, mavo, havo en vwo bogen zich woensdag over het vak maatschappijleer. Uit de op gaven die de scholieren werden voorgeschoteld, bleek dat de sa menstellers van het examen er al les aan doen het imago van het vak op te krikken. Hoewel het als examenvak nog steeds experi menteel is, moet er bepaald voor gewerkt worden. Maatschappij leer is geen kletsvak meer. In het lbo/mavo-examen werd ingegaan op de thema's massa media. politiek en arbeid. Soms ging het om pure weetjes: 'Welke twee partijen behoren onder meer tot Groen Links? GPV- PPR. PPR-PSP. PSP-SGP of SGP-GPV?'. Andere keren was het antwoord eenvoudig te vin den door de opgave, vaak een fragment üit een krantebericht, zorgvuldig te lezen. Bij voorbeeld fors. Toen de meteoriet uiteen spat te op het dak van het huis van de fa milie Wichmann, had ze waar schijnlijk een vaart van 100 tot 400 kilometer per uur. Overigens ge looft de Sterrewacht dat de steen zijn tocht door de atmosfeer waar schijnlijk niet had overleefd als de aanvankelijke snelheid een fractie hoger was geweest. De meteoriet kwam uit het oost noord-oosten onder een hoek van 40 tot 50 graden de dampkring binnen. Dit is een nogal ongewone baan en volgens de sterrenwacht verraadt het misschien iets over de herkomst van de steen. Van de 3445 bekende planetoïden zijn er namelijk maar 25 die een hoek hebben met de aard baan van 40 graden of meer. Van die 25 stenen is alleen de planetoïde MI- DAS een kandidaat moederlichaam van de in Glanerbrug neergestorte steen. bij vraag 9: "'Leg uit wat de voor stellen van de Stichting van de Arbeid te maken hebben met de crisis van de verzorgingsstaat'. Het geheim zat hem in het woord je 'om' in de zin: 'Deze voorstellen zal de Stichting van de Arbeid (werkgevers en vakbeweging) binnenkort doen aan het kabinet om het grote aantal arbeidsonge schikten te verminderen Maar bij andere vragen, zoals 'Waarom zou de journalistenbond bezorgd zijn over persconcentra tie?', deed de gegeven tekst er minder toe en moesten de kandi daten het antwoord - verlies van redactionele onafhankelijkheid en vermindering van het aanbod van kranten - zelf bedenken. Boter De havo-kandidaten begonnen hun examen met een achttal leer vragen, zoals: 'Noem twee ver- "Ik begrijp die kritiek niet. En ik kan me ook niet voorstellen dat het juist is", zegt eigenaar A. Balk van het Noordwijkse Alexander hotel. "Tijdens de bouw van mijn hotel zijn ze indertijd zeer kritisch ge weest. De dienst gedroeg zich cor rect. dat wel. maar zeker niet soepel. Als er iets veranderd moest worden, stonden ze op hun strepen om het zo maar te zeggen". Directeur A. Mol van hotel Oranje en het Boulevardhotel noemt de dienst 'secuur en niet marchandeer- baar'. "Er wordt consequent nage keken of er conform de tekeningen wordt gebouwd. Toen wij kort gele den beton stortten voor de nieuw bouw van ons restaurant stonden de opzichters van de gemeente er met hun neus bovenop", vertelt Mol. "De verantwoordelijkheid voor een goede uitvoering van de voor schriften ligt trouwens niet alleen bij Bouw- en Woningtoezicht. Een hoteleigenaar heeft zelf belang bij een goede uitvoering, want je bent ook verantwoordelijk voor de vei ligheid van je gasten. De gemeente is bovendien niet de enige instantie die controleert of het wel goed gaat en veilig is. De verzekeringsmaat schappij stuurt ook zijn experts al vorens een verzekering af te sluiten. Nadat het onderzoeksrapport in de publiciteit is gekomen ben ik wel met brandweercommandant J. Pe- schier nog eens alle voorschriften en brandvoorzieningen nagelo pen", aldus Mol. Nooit soepel Architect L. Korbee, onder meer be trokken bij de herbouw van Huis ter Duin, steunt de dienst eveneens. Korbee vindt de hele discussie ove rigens maar 'geleuter'. De architect meent dat zo lang het onderzoeks rapport niet openbaar is er ook niet over moet worden gepraat. Deson danks stelt de Noordwijker dat hij ervaart dat de afdeling Bouw- en Woningtoezicht 'zich nooit soepel opstelt'. Loco-burgemeester V. Salman, op dit moment verantwoordelijk voor de dienst, houdt staande dat Bouw- en Woningtoezicht zijn werk goed uitvoert. "De veiligheid van de schillen tussen een politieke par tij en een pressiegroep'. Verder kwamen begrippen aan de orde als burgerlijke ongehoorzaam heid, pluriformiteit van de pers en flexibilisering van arbeid. Soms waren de vragen nogal cryptisch: 'In welke fase van het politiek proces kan het parlement onzorgvuldig gedrag van de rege ring corrigeren?' Wie hier het stel len van prioriteiten, het nemen van besluiten of het uitvoeren er van noemde, scoorde een punt. Kandidaten die zorgvuldig het nieuws volgen, zijn bij het exa men maatschappijleer ongetwij feld in het voordeel. De vwo'ers vielen wat dat betreft met vraag vier met hun neus in de boter. Het ging over het vorderen van film beelden door Justitie. Hier betrof het beelden van de voetbalwed strijd Feyenoord-FC Den Haag, een zaak die eerder deze maand opnieuw speelde naar aanleiding van rellen bij de Indonesische ambassade in Den Haag. Bij het vak maatschappijleer gaat het over maatschappelijke processen, waarbij de grenzen van de politieke mogelijkheden niet uit het oog mogen worden verloren. Dat probleem kwam bij vraag 16 aan de orde: 'Leg uit waarom de FNV en het VNO in een sociaal-economisch bestel als het onze de milieuproblematiek directer kunnen aanpakken dan de politiek'. Noordwijkse hotels staat dan ook niet ter discussie", stelt hij. Ambte naren van de gemeente wijzen er overigens op dat het probleem meestal niet de controle van Bouw- -en Woningtoezicht is. Het punt is wat er daarna met een gebouw ge beurt. In de kelder van Huis ter Duin is later bij voorbeeld een hellingbaan aangelegd maar een deur die daar voor is weggehaald, werd nooit Van onze redacteur Hans Jacobs De krampachtigheid waarmee het college van de gemeente Noordwijk omspringt met het on derzoeksrapport naar de brand bij Huis ter Duin heeft weinig te maken met de toegezegde grotere openbaarheid. Het staat immers zo mooi op de eerste bladzijde van het kersverse programma van het college: 'De openbaarheid van het bestuur zal worden ver groot'. De praktijk van de laatste week heeft echter uitgewezen dat er een wereld van verschil ligt tussen beleidsvoornemens en uit voering van datzelfde beleid. In het rapport wordt de afde ling Bouw-en Woningtoezicht van Noordwijk verweten niet vol doende controle te hebben uitge oefend bij de bouw van het in ja nuari afgebrande restaurantge deelte van Huis ter Duin. Slechte afwerking van het bouwwerk heeft bijgedragen tot de snelle uitbreiding van de brand, zo meldt het rapport. Bouw- en Wo ningtoezicht pareert de harde conclusie van de onderzoekscom missie door te stellen dat de con trole wél heeft plaatsgevonden, zonder dat de dienst dat overi gens kan hard maken. Rapporten zijn er niet, aldus ambtenaar J. Korver. Dat laatste is opmerkelijk. Het is gebruikelijk dat opzichters bij inspectie van bouwwerken een schrift of een soort dagboekje bij houden, waarin nauwkeurig wordt genoteerd wat de bevindin gen zijn en wanneer er is gecon troleerd. Als het boekje vol is, hoort het in het archief te worden opgeborgen. Wanneer een ge bouw wordt opgeleverd volgt er een eindcontrole, en komt er een verklaring. Dat betekent overi gens niet dat de gemeente verant woordelijk is voor de constructie. Als het gebouw de volgende dag in elkaar stort kan de gemeente ACADEMICUS EN WERKEN - De Stichting Academicus Ar beidsmarkt in Leiden brengt een nieuw periodiek uit, dat studenten beter moet voorbereiden op hun in trede op de arbeidsmarkt. Het blad gaat naar 10.000 ouderejaars stu denten. Examens dinsdag MAVO(C) Geschiedenis/S.I. 1 D; 2 B; 3 A; 4 A; 5 B; 6 B; 7 B; 8 B; 9 B, 10 B; 11 C; 12 E; 13 C; 14 A; 15 C; 16 A; 17 B; 18 19 -; 20 -; 21 B; 22 D; 23 C; 24 B; 25 A, 26 A; 27 A; 28 B; 29 B; 30 B; 31 B; 32 C; 33 D; 34 B; 36 A; 37 B; 38 A; 39 -; 40 LBO (D) MAVO (D) Geschiedenis 1 D; 2 B; 3 A; 4 B; 5 B; 6 B; 7 A; 8 A; 9 B; 10 A; 11 C; 12 C: 13 F; 14 B; 15 B; 16 E: 17 C: 18-; 19-; 20-; 21 D; 22 C; 23 C; 24 B; 25 B; 26 A; 27 A; 28 B; 29 B; 30 C; 31 F. 32 C; 33 A; 34 D; 35 A; 36 C; 37 A; 38 B. 39 -; 40 -. MAVO (C) Scheikunde RL 1 B. 2 D; 3 C; 4 A. 5 A. 6 B. 7 C; 8 B; 9 B; 10 A; 11 B: 12 B; 13 B; 14 A; 15 D; 16 C; 17 C; 18 D; 19 D; 20 C; 21 C; 22 B; 23 B. 24 B; 25 D; 26 D; 27 C; 28 -. 29 -: 30 -. 31 -. 32 -. 33 -; 34-; 35-; 36-; 37-; 38-; 39-; 40-; 41 -.42-; 43 -; 44 -; 45 -; 46 B; 47 B; 48 C. LBO (D) MAVO (D) Scheikunde RL 1 C;2A;3D;4B,5A;6B;7D,8B;9C; 10 C; 11 D; 12 B; 13 E; 14 D; 15 D, 16A;17B; 18 D; 19 A; 20 B; 21 C; 22 B; 23 D; 24 D; 25 D; 26-; 27-; 28-; 29-; 30-; 31 -;32-;33-;34 -; 35 -; 36 -; 37 -; 38 -; 39 -; 40 A; 41 B; 42 C; 43 C; 44 C. MAVO (C) Scheikunde CM 1 B;2D;3C;4A;5A;6B;7C;8B;9B;10 a; 11 B;12B;13B;14A;15D;16C;17C; 18 D; 19 D;20C;21 C; 22 B; 23 B; 24 B; 25 D; 26 D; 27 C; 28 -; 29 -; 30 -; 31 -; 32 -; 33 -; 34 -; 35 -; 36 -; 37 -; 38 -; 39 -; 40 -; 41 -; 42 -; 43 -; 44 -; 45 A; 46 B; 47 D. LBO (D) MAVO (D) Scheikunde CM 1 C; 2 A; 3 D; 4 B: 5 A; 6 8; 7 D; 8 B; 9 C; 10 C; 11 D, 12 B; 13 E; 14 D; 15 D. 16 A. 17 B; 18 D. 19 A; 20 B; 21 C; 22 B; 23 D; 24 D; 25 D. 26-; 27 -; 28 -; 29 -: 30 -; 31 -; 32 -; 33 -; 34 35 -; 36 -; 37 -; 38 -; 39 40 C; 41 C; 42 B; 43 D; 44 A. INTAS Administratie-wiskunde (reke- 1 A.2 A;3D;4 A; 5 B; 6 C: 7 C; 8 D. 9 C; 10 D; 11 B; 12C; 13 C; 14 C; 15 B; 16 C; 17 B; 18 C; 19 A; 20 C; 21 C; 22 B; 23 C; 24 A; 25 B; 26 D; 27 A; 28 B; 29 A; 30 A; 31 D; 32 B; 33 A; 34 C; 35 C; 36 B; 37 B; 38 D; 39 B. meer teruggeplaatst, zo stelt een in gewijde. De brandweer inspecteert met name de hotels met regelmaat. Huis ter Duin zat in het oefensche ma van de Noordwijkse brandweer. De brandweer wist dus hoe daar de vork in de steel stak. al valt er moei lijk te controleren als een restaurant in bedrijf is. Het fornuis kan niet zo maar even worden verplaatst omdat de brandweer onder de vloer wil kij ken. niet aansprakelijk worden ge steld, al er is natuurlijk nog wel zoiets als morele aansprakelijk heid. De zwijgzaamheid van het Noordwijkse college over de han del en wandel van Bouw- en Wo ningtoezicht roept meer vragen op dan het beantwoordt. Wethou der en tijdelijk loco-burgemmes- ter V. Salman wil niet inhoudelijk op de zaak ingaan. Hij verschuilt zich achter het feit dat het onder zoeksrapport op verzoek van re gionaal brandweercommandant B. Mark tijdelijk is ingetrokken. Dat er ondertussen vraagte kens worden gezet bij het functio neren van een dienst, die volgens eigen zeggen zijn taken goed ver vuld, ziet hij over het hoofd. Waar openheid van zaken is geboden, schaadt het stilzwijgen zowel de gemeente als de afdeling Bouw en Woningtoezicht. Als de rijks overheid een gemeentelijke dienst van nalatigheid beschul digt, moet de gemeente niet aar zelen ministerie én eigen burgers uit te leggen dat de conclusie niet deugt. Dat voorkomt dat er straks ook vraagtekens worden gezet bij de veiligheid van alle hotels. Misschien speelt de onervaren heid het college parten. Bij afwe zigheid van burgemeester J. Hoff mann (ziek) en loco-burgemees- ter J. Bedijn (vakantie) heeft al leen Salman er een eerste be stuursperiode opzitten. De overi ge wethouders Barnhoorn en Willms zijn net drie maanden ge leden begonnen. WD-fractievoorzitter J. Smit signaleerde eerder deze week ook een chaotisch werken van het ge meentebestuur, dat zich door het rapport liet verrassen en er duide lijk geen raad mee wist. Het is te hopen dat er niet langer wordt ge wacht met het voornemen om de openbaarheid van het bestuur te vergroten. Noordwijk heeft er juist nu recht op. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Bij gelegenheid van de weke- lijksche veemarkt alhier geraak ten heden twee stieren op hol. Op de Haarlemmerstraat geraakte een knaapje onder den voet, viel en ontving van een der dieren een trap op het hoofd. Het kind werd bij den melkboer V. aldaar ingedragen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. - De minister van landbouw in Frankrijk heeft den invoer van hoornvee over de Belgische gren zen verboden, op grond dat de veeziekte tegenwoordig in Harg- nies, in de Ardennen heerscht. - Door een hevig onweder, dal boven Versailles woedde, wer den in weinige uren de schoone tuinen en een gedeelte van het fraaie terras van het paleis ver nield. VïjftiQ jaar geleden: - De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van sociale zaken, heeft aan gemeentebesturen een rond- j schrijven gezonden, waarin hij bericht dat het stempelen der in gevolge de steunregeling ge- steunde werkloozen tot nadere aankondiging niet meer zal plaatshebben. - Alle Nederlanders, die schul den hebben aan handelaren in Rotterdam, wordt verzocht deze onmiddellijk te voldoen, daar er geldnood heerscht in Rotterdam. - Te Nijemirdam (Fr.) was een nest met jonge eekhoorntjes uil een boom gevallen en zoo kwam de zoon van den boschwachter in het bezit van twee dezer hulpbe hoevende diertjes. Hij nam ze mee naar huis om te probeeren of de kal, die zelf één jong had, zich over deze diertjes zou willen ont fermen. En inderdaad, de po ging gelukte! i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15