TAD LEIDEN ■i 'Bouwplan Lammermarkt een historische vergissing' Reve's brieven voor 6500 gulden geveild LEIDSCH DAGBLAD Nacht van Juigalpa succesvol gelopen SCHONE WERELD9 AAN HERENSINGEL VRIJDAG 25 MEI 1990 Gemeente besteedt 40.000 gulden belastinggeld aan belastingkrant LEIDEN Wat doet Leiden met uw belastinggeld? In elk geval 40.000 gulden besteden aan een zogenaamde belastingkrant, die vandaag bij iedere Leidenaar in de bus valt. Daarin legt het stads bestuur uit welke soorten belas tingen er zijn en waarvoor de op brengst wordt gebruikt. "Het is een poging om ons klantvriendelijk op te stellen", zo licht wethouder van financiën Bordewijk het verspreiden van de krant toe. In de krant wordt niet alleen aangegeven welke be lastingen en heffingen er zijn. maar ook hoe er kwijtschelding kan worden verkregen en hoe er bezwaar kan worden gemaakt te gen een aanslag. Met de krant hoopt de gemeen te ook te bereiken dat de afdeling belastingen wat minder telefoon tjes krijgt, wanneer de aanslagen voor de onroerend-goedbelasting worden verstuurd. Na het verstu ren van de blauwe enveloppen zijn vier tot vijf mensen geduren de twee weken bezig met het be antwoorden van telefonische vra gen. Bewoners willen komst Koets-o-theek verhinderen Tentoonstelling woonvormen in Stevenshof verlengd LEIDEN De fototentoonstelling 'woonvormen in de Stevenshof in de hal van het Leidse stadhuis kan ook nog in de maand juni worden bezichtigd. In de tentoonstelling laat fotograaf Mare de Haan zien hoe bewoners van de nieuwe woon wijk omgaan met het karakteristie ke van hun woonvorm. De foto's zijn een onderdeel van activiteiten die diverse samenwer kende welzijnsinstellingen in de wijk ontplooien. Ze geven geen beeld van de buitenzijde van de ver schillende soorten woningen, maar wel van de bewoners in hun woon- Het stadhuis is op werkdagen ge opend van 9.00 tot 17.00 uur en op donderdagavond tot 21.00 uur. Discussie-avond over het milieu LEIDEN - Onder het motto 'De af valrace' wordt maandag 28 mei een tweede informatie- en discussie avond over het milieu gehouden in buurtcentrum Dijk 33. Op deze bijeenkomst wordt ge sproken over het huishoudelijk af val. Het museum van geologie en mineralogie heeft een videoband over dit onderwerp beschikbaar ge steld waarmee de avond wordt ge opend. Daarna is er een forum-discussie met vertegenwoordigers van onder meer grootwinkelbedrijven, consu menten en gemeentereiniging. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Jobo en Ons Doel niet in conflict' LEIDEN - A. van Dijk. directeur van het aannemersbedrijf Jobo, be strijdt dat er een conflict bestaat tussen zijn onderneming en wo ningbouwvereniging Ons Doel, zoals deze krant afgelopen dinsdag meldde. Het feit dat Jobo een rekening stuurt omdat het onderhoudswerk aan de woningen in de Valerius- straat en omgeving niet op tijd kan beginnen, betekent volgens Van Dijk uitdrukkelijk niet dat er pro blemen bestaan tussen Ons Doel en Jobo. YTL viert 60-jarig jubileum LEIDEN De Leidse voetbalvere niging V.T.L. viert haar zestig-jarig jubileum dit weekend met een sport-en spelshow. Voetbal wordt afgewisseld met andere aktiviteiten zoals een playbackshow, klaverjas sen en een viswedstrijd. De festiviteiten beginnen van daag met een wedstrijd tussen voet baltrainers en scheidsrechters. Van avond treedt de popgroep Klaver- Vier op. Zaterdagochtend kan men klaverjassen en ondertussen wordt er een voetbalwedstrijd, een kinder optocht en een mini-playbackshow gehouden. Gastpresentator George Julien zal 's middags voetbalwed strijden aan elkaar praten. En The Melody Mixers zullen de dag muzi kaal tot de nachtelijke uurtjes af sluiten. Zondag om 13.30 uur treedt Geor ge Julien op. gevolgd door het mu ziekkorps De Burcht. De festivitei ten worden 's avonds afgerond met een optreden van The Runaways. LEIDEN - Bewoners van de wo ningen aan de Marepoortkade en Lammermarkt zien met angst en beven de mogelijke komst tegemoet van een disco theek in hun directe woonom geving. Een bewonersvertegen woordiger van de 53 woningen aan de Marepoortkade waar schuwt dat deze bewoners alle krachten zullen aanwenden om de realisatie van het plan te ver hinderen. Onlangs heeft de Katwijkse project ontwikkelaar De Lange en Van der Plas bij de gemeente Leiden een plan ingediend voor de bouw van een complex met 53 woningen, 800 vierkante meter bedrijfsruimte en een discotheek op de plek van het voormalige Ico-Athibugebouw (de vroegere Parmentierfabriek) aan de Lammermarkt. De discotheek zou het nieuwe onderkomen worden van de Koets-o-theek, momenteel gevestigd aan de Kruistraat. De Koets-o-theek bezorgt de bewoners van de wijk de Oude Morsch veel overlast en staat daarom al jaren op het gemeentelijke lijstje met te ver plaatsen gebouwen. Vrouw zelf gewond na rit met slok op LEIDEN - Een 41-jarige vrouw uit Oegstsgeest heeft gisteravond in luttele seconden schade aangericht aan vijf auto's en een verkeersbord. Zelf kwam ze in het ziekenhuis te recht. De vrouw reed rond 19.45 uur in haar auto over de Lage Morsweg, toen ze zonder aanwijsbare reden op de verkeerde weghelft terecht kwam. Daarbij raakte ze met de buiten spiegel van haar auto de spiegel van een tegenligger. De vrouw schrok hier zo van, dat ze haar stuur met een ruk naar rechts draaide. Vervolgens botste ze op een auto die aan de rechterzij de van de weg stond geparkeerd. Die schoot door de klap naar vo ren waarbij een soort kettinbotsing ontstond tussen drie stilstaande au to's. Er sneuvelde ook een verkeers bord. De bestuurster, die volgens de po litie te veel had gedronken, is met snijwonden in haar gezicht overge bracht naar het AZL. Geringe schade na brand in studentenhuis LEIDEN - In een studentenhuis op de hoek van de Groenesteeg en de Uiterstegracht heeft woensdag avond rond 18.30 uur een brand ge woed. Het vuur is door onbekende oor zaak ontstaan in een van de kamers, waar op dat moment niemand ver hief. De bewoners denken dan ook aan brandstichting. Ze hebben eerst zelf geblust, waarna de brandweer het vuur defi nitief heeft gedoofd. Volgens de po litie is geringe water-, poeder- en blakerschade ontstaan. LEIDEN Leerlingen van de basisschool De Singel hebben woensdag in de omgeving van de Herensingel schoongemaakt. Volgens een woordvoerder van de ge meente 'kon je zéér zeker zien dat ongeveer 260 kinde ren druk in de weer zijn geweest'. Op de basisschool is de afgelopen weken onderwijs gegeven rond het thema milieu. De schoonmaakactie 'Een schone wereld... begin bij jezelf diende als afslui ting van het project. De leerlingen hebben geveegd en de rommel opgeruimd. De veegdienst van de reiniging heeft daarbij geassisteerd en ook is het onkruid tussen de straatstenen machinaal verwijderd. (foto Eiien Tijdens het het bouwplan, die informatie-avond dinS staat tot de kleine pandje i de Lammermarkt dagavond werd gehouden, lieten d^ beeldbepalende woonhui; de Lammer de Nieuwe Mare. De archite "bevreesd te betoogde dat het bouwplan de ^ornst van de pleinfunctie versterkt en een relatie hun"buurt. De be- heeft met de forsere bebouwing langs de Langegracht. "Daar heb ik ee te maken, met wat 100 meter verderop staat", rea geerde een van de omwonenden. "U moet rekening houden met de hui zen die er naast staan en de mensen die daarin wonen". Respect K.D. Parmentier, kleinzoon van de voormalige textielfabrikant, ver- ordt "Se klaarde dat het hem P'Jn doet dat zijn over de mogelijke komst v discotheek woners zeiden niet te kunnen be- grij pen dat de gemeente de Koets-o- Seen theek uit een woonwijk wil weg hebben omdat die daar teveel over last bezorgt en de discotheek ver volgens op een binnenterrein wil neerzetten waar nog veel meer wo ningen om heen staan. De architect van het bouwplan ga randeert dat de nieuwe discotheek absoluut geluidsdicht omwonenden zijn daar niet vertuigd. Een andere zorg Parmentierfabriek wordt gesloopt. Volgens hem getuigt het het pubiïek buiten "dè dïsïotheek nieuwbouwplan absoluut niet van respect voor de omgeving. Hij noemde het plan een historische TL vergissing. "Het is onbegrijpelijk de dat zelfs maar overwogen wordt vaardbare overlast zal zorgen. Gevreesd wordt voor ge luidshinder op straat, overlast grote aantallen (brom)fietsen ir omgeving van de discotheek vandalisme. Op de vraag wat de ge meente daaraan denkt te doen kre gen de bewoners woensdagavond geen antwoord. Bewoners verklaarden nu al ernstige de ondervinden van uitgaand pu bliek. Ingeslagen ruiten, urineren op atraat, vernielingen aan auto's, geschreeuw zouden het woongenot nu al in ernstige mate aantasten. De omwonenden waren ook hele maal niet te spreken over het uiter lijk van de nieuwbouw. Het is een bouwplan dat helemaal niet past in de omgeving en dat in geen verhou- Het gebouw van Ico-Athibu aan de Lammermarkt. n gebouw daar neer te zetten" Namens de Leidse restaurerende instellingen pleitte de heer Hins er voor de voormalige Parmentierfa briek, de enige Leidse textielfa briek die nog over is, voor sloop te de Lammermarkt behoeden en op de monumenten- erlast lijst te plaatsen. Het bouwplan wordt 31 mei be sproken in een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Af hankelijk van het oordeel van de commissieleden zullen B en W een beslissing nemen over de vraag ol de Parmentierfabriek op de monu mentenlijst zal worden geplaatsl dan wel gesloopt mag worden. Opbrengst 10.000 gulden voor onderwijsproject LEIDEN De nacht van Juigalpa Haagse Stichting Invulling Steden- die van woensdag op donderdag band (SIS) na afloop: "Er heerste werd gehouden is succesvol verlo- een enthousiaste sfeer en er was een pen. Uit solidariteit met zusterstad mooie zonsopgang, wat wil je nog in Nicaragua wandelden ongeveer meer"? zevenhonderd mensen van Leiden De wandeltocht werd voor het naar Den Haag. Slechts twintig derde jaar georganiseerd. De deel mensen vielen uit en er werd 10.000 nemers vertrokken om midder- gulden voor Juigalpa opgehaald, nacht vanaf het Universitair Sport- Mede-organisator A. Vis i de verd, wat we gaan besteden aan een project voor volwassenenonderwijs in Juigalpa". Vorig jaar waren er twaalfhon derd deelnemers, vijfhonderd meer dan nu. Volgens Visser komt dat omdat er toen ook een kortere af stand van 17 kilometer kon worden afgelegd. "Twaalfhonderd mensen zijn er eigenlijk ook teveel om de or ganisatie goed te laten verlopen. We hebben het liever klein maar fijn". centrum aan de Einsteinweg in Lei den. Ze liepen 26 kilometer, de meesten kwamen om zes uur aan bij het Pabo-schoolgebouw in Den Haag. Visser: "Ik heb de indruk dat er sneller is gelopen dan voorgaan de jaren. We dachten dat de mees ten om ongeveer acht uur binnen zouden komen". Onderweg stonden verschillende bands te spelen. "Daar bleven mige deelnemers een half uu. A driekwartier luisteren, we hebben Personenauto uit het water zelfs gedanst", vertelt Visser. Morssingel gevist. Geparkeerde auto rijdt singel in LEIDEN - Een sleepbedrijf heeft gisteren even na het middaguur i bekenden voor bijvoorbeeld Volkenkunde. De eigenaar van het voertuig, e 42-jarige Leidenaar, bracht een I zoek aan het Rijksmuseum v< gulden per kilometer. "We had den daartoe opgeroepen, omdat er vorig jaar veel verzoeken van wan delaars kwamen. Er is behoorlijk massaal response aan gegeven. Sommigen hebben zeshonderd gul den opgehaald. Ik schat dat de actie tienduizend gulden heeft opgele- Hij had zijn wagen neergezet op het parkeerterrein bij het museum, maar was vergeten de handrem aan te trekken. Hierop is de wagen spontaan gaan rijden en in het water terecht gekomen. De politie kon vanochtend nog niets zeggen over de hoogte van de schade. Tijdens openbare verkoop bij Leids veilinghuis Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Een collectie hand geschreven brieven van Gerard Reve aan de kunstschilder Al- dert Koop is woensdagavond op een Leidse veiling voor 6500 gulden van eigenaar veranderd. De openbare verkoop vond plaats bij veilinghuis Burgers- dijk Niermans aan de Nieuw- steeg. De 35 brieven, die vol gens de catalogus van het vei linghuis vier- tot vijfduizend gulden moesten opbrengen, werden uit naam van een onbe kende particulier aangekocht door het Amsterdamse antiqua riaat 'De Zilverdistel'. Een eerste druk uit 1658 van Con- stantijn Huygens' dichtbundel 'Ko ren-bloemen'. met een zesregelige handgeschreven opdracht van de auteur, bracht 8500 gulden op. Anti quariaat A. Swertz uit Utrecht werd na een korte strijd tussen twee gega digden de nieuwe eigenaar van het zeldzame exemplaar, dat op 4500 gulden was ingezet. De twee paradepaardjes op de verkoopdagen van veilinghuis Bur- gersdijk Niermans brachten eer gisteren niet het meeste geld in het laadje. Zo werd voor dertien afleve ringen van het geïllustreerde 'Bota nical Magazine' uit het begin van de negentiende eeuw tien mille neer geteld. Vier delen uit een negentien de eeuwse reeks bloemenboeken van Jane Loudon verruilden voor 17.500 gulden van eigenaar. Tijdens de laatste uren van de tweedaagse veiling kwamen woens dagavond zeldzame boeken, pren ten en manuscripten aan bod. Bijna de helft van de tweehonderd kavels aan oude en zeldzame boeken werd ter plekke gekocht door een deel der zeventig aanwezigen, die in de krap bemeten zaal op rode klap stoeltjes zaten. Onder hen bevon den zich een groot aantal antiqua ren, en een conservator, die namens de Leidse universiteitsbiliotheek en de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag 'inkopen deed'. Een iets kleiner deel van de ka vels viel toe aan schiftelijke kopers, van wie veilingmeester Jelle Kleef- stra het anonieme bod kende Kleef- stra zette vervolgens die kavels een stuk lager in dan dat bod, om te ver mijden dat de anonieme inzenders direct door de zaal overboden zou den worden. Wanneer de zaal onder het anonieme bod stopte, werd de schriftelijke bieder de nieuwe eige naar. Een vijfde deel van het aanbod bleef onverkocht. De avond verliep zonder proble men. De stellige veilingmeester Jel le Kleefstra loste, gesteund door zijn jarenlange ervaring, een enkel misverstand in de zaal met een laco nieke grap op. Spannend werd de veiling van Huygens' 'Koren-bloe men', want een doodstille zaal werd getuige van twee aarzelende bie ders, die telkens akkoord moesten gaan met een verhoging van 500 gul den door een geconcentreerde Kleefstra. Bij de veiling van de Reve-brie- ven aan het eind van de avond voor een leeglopende zaal kon Kleefstra zijn hamer eerder op de katheder slaan, want snel werd duidelijk dat niemand meer dan 6500 gulden wil de neertellen voor de brieven van ei genaar Aldert Koop. De zich 'jonge, startende antiquaar' noemende Ste ven A. Bakker, eigenaar van 'De Zil verdistel' uit Amsterdam kon zijn geluk dan ook niet op, omdat hij de brieven vrij gemakkelijk in bezit kreeg. Hij was zelfs nog onder het bedrag gebleven, dat zijn opdracht gever als hoogste bod wilde beste den, zo deelde hij na afloop mee. 'De Zilverdistel' verwierf ook an dere 'Reviana' van Aldert Koop: handgeschreven gedichten, boeken met opdracht en een unieke fotocol lectie, waaruit een indruk te verkrij gen valt van Koops belevenissen met de auteur in Frankrijk. De 36 geveilde brieven zijn niet eerder ge publiceerd. Zij handelen over de schilderijen die Koop, geïnspireerd door het oeuvre van de volksschij- ver, maakte en de verbouwing van Reve's huis in Frankrijk. De toe stemming van de schrijver is nodig om de brieven ooit in boekvorm te laten verschijnen. Dan kan eenieder kennis nemen van passages zoals "Als 'Ik Had Hem Lief en 'Een Cir cusjongen' verschenen zijn, houd ik op met moeilijke kunstboeken schrijven, en ga ik gewoon voor mijn plezier schrijven, allemaal fij ne mensenboeken, hardstikke vol met liefde. Dat gekulturele gemeier moet maar eens uit zijn". Op de volgende veiling, 27 en 28 november aanstaande, brent Bur- gersdijk Niermans de grote boe kencollectie van de onlangs overle den Leidenaar dr. C. Kruyskamp, de man achter de 'dikke van Dale', onder de hamer. Veilingmeester Jelle Kleefstra heft de hamer om de klap uit te delen waarmee de verkoop van de Reve-brieven rechtsbekrachtigd wordt. De eigenaren van Burgersdijk Niermans, Arno de Bruin (links) en Arne Steen kamp, seconderen hem. <i0io Lock zuvdcrduin» STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L EIDÏN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13