Van Poppel grijpt naast eerste winst Abbenes zet TAW te kijk Koudekerk daalt af naar afdeling De Sleutels telt weer mee na zege op Alphia Sternlager wint zeilrace Macht in Russische Federatie van groot belang voor Gorbatsjov Begrafenis in Kashmir WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 21 BOLNES - Koudekerk is er niet in geslaagd zich te handhaven in de KNVB. Gisteren moest het team van trainer Wil Henskens in de laatste van de serie degradatie wedstrijden minimaal een punt halen. Dat lukte niet. Onder de rook van Rotterdam verloor Kou dekerk met 1-0 van Bolnes. De Koudekerkers speelden in Bolnes met drie invallers. Vanwe ge schorsingen waren Ron Lang- hout. Siebe Schellingerhout en Edward Vérbree niet beschik baar. Hun plaatsen werden inge nomen door Jaco van der Velden, Ron Weyman en Albert Hakken- brak. Vooral de aanwezigheid van de laatste was opmerkelijk. Hak- kenbrak," 42 inmiddels, speelt doorgaans in het zesde team. De eerste helft werd afgesloten met 0-0. Bolnes was iets sterker, kreeg ook de beste kans. maar kon die door attent reageren van doelman Cock Dorrepaal niet ver zilveren. Net als voor rust kenmerkte het spel zich in de tweede helft door nervositeit. De ruim honderd meegereisde Koudekerkse sup porters zagen hun favorieten na een kwartier beter in hun ritme komen. Koudekerk drong de thuisclub terug op eigen helft en creëerde twee doelrijpe kansen. Peter van Asch werkte de bal ech ter naast het vijandelijke doel en een kopbal van Wiggele Visser stuitte op de lat. Het was zuur voor Koudekerk dat Bolnes uit de hierop volgende aanval wel scoorde. Het speeltuig werd over links snel naar voren getranspor teerd, voorgegeven en vervolgens door invaller Maurice Florissen achter Dorrepaal geschoten. Met nog twaalf minuten te spe len was Koudekerk gedwongen alles te riskeren. Henskens stuur de voorstopper Arno Filippo naar het front om te helpen de gelijk maker te forceren. Bijna lukte dat, want Ron Paling werd in kansrijke positie gemanoeu vreerd. De anders zo trefzekere spits wilde inkoppen, maar schampte de bal. Mede daardoor bleef de score op 1-0 steken, wat degradatie voor Koudekerk betekent. In de slotfa se werd aan Koudekerkse kant Weyman nog vervangen door Klaas van Diggele. Henskens: "We knokken al een paar jaar te gen degradatie. Die hebben we steeds kunnen ontlopen, maar nu zijn we dan de klos. Erg jammer, maar het volgend seizoen zullen we proberen meteen terug te ke ren. Ach voetbal is een raar spel letje. Kijk maar eens naar Hazers- woudse Boys. Twee seizoenen te rug speelde dat nog in de afdeling en nu is het een derdeklasser". "Ons zwakke punt in dit sei zoen was het grote aantal goals dat we tegen hebben gekregen. Voorin zat het met Paling, Van Asch en Valk wel goed. Die jon gens waren gemiddeld goed voor twee doelpunten per wedstrijd. Die tegendoelpunten reken ik overigens niet alleen de verdedi ging aan. Verdedigen doe je met het hele team. Feit was dat ons middenveld te aanvallend was in gesteld. LEIDEN - De Sleutels heeft na de 0-2 zege op Alphia onverwacht weer promotiekansen. Het voor uitzicht was na het verlies tegen TAW (jongstleden zaterdag) somber, maar gisteravond strui kelde favoriet TAW op zijn beurt over Abbenes. De Leidenaars troffen in Alphen een matte te genstander en koesterden voor rust reeds een comfortabele voor sprong. Het werd De Sleutels ook niet lastig gemaakt. Alphia toonde weinig vechtlust en leek ongemo tiveerd. Door een foutje van Al- phia-speler Erwin van As halver wege de eerste helft kwam rechts buiten Michel van der Broek in balbezit en waagde hij een schot richting eerste paal dat door doel man Oscar van Kolsteren in eigen doel" werd gewerkt (0-1). Vlak voor rust (41ste minuut) kwam de ploeg van Hans Tisseur op rozen te zitten. Een afgeslagen hoek schop van Hans van Eijgen werd door Paul de Vos ingeschoten. Zijn schot zou echter naast ge gaan zijn, ware het niet dat de in lopende Michel van der Broek de bal nog de juiste richting kon ge ven (0-2). Ook na de rust kwam de Vliet- club nauwelijks in de problemen. En als Alphia gevaarlijk dreigde te worden, dan was sluitpost Rob Groenendijk steeds op zijn hoe de. Groenendijk speelde een voortreffelijke wedstrijd en groei de uit tot de grote uitblinker. Zelfs een strafschop voor Alphia (na een overtreding van Ger van Hal) kon de doelman niet veront rusten. Elftalleider Ger Scheffer: "Hij zat zo goed in de wedstrijd, dat ik eigenlijk al wist dat hij die strafschop ook zou pakken. On gelooflijk". De inzet van Koos Disseldorp werd inderdaad door Groenendijk gestopt. Enkele mi nuten later verrichtte de keeper nog een formidabele redding op een kopbal van Ben van Klave- Zaterdag speelt De Sleutels te gen Abbenes op het terrein van Valken. Beide elftallen maken kans op promotie, als TAW ten minste gelijkspeelt tegen Alphia. De Sleutels of Abbenes moet dan wel TERAMO (ANP) - De Paus heeft zijn eerste zege in de Giro binnen. Zijn gelovige dienaar Fabrizio Con- valle, uit de door het Vaticaan ge sponsorde anti-arbortusploeg Arno- re Vita, was in de weinig schok kende vijfde rit na 233 slappe kilo meters elf medevluchters te slim af. Het groepje bleef buiten bereik van Jean-Paul van Poppel, die te laat in de gaten kreeg dat zijn eerste huldiging in Teramo lag te wachten. Panasonic wacht in de Giro nog steeds op de eerste uitschieter. In de voorgaande jaren stonden Breu- kink, Freuler en Van Poppel garant voor enkele dagsuccessen. Van de trainende vervangers van de klasse mentsrenner - Rooks en Theunisse - valt op de Italiaanse wegen weinig opzienbarends te verwachten. Voor Freuler en Van Poppel liggen in de 73ste uitgave slechts enkele moge lijkheden voor het oprapen. Maan dag lieten beiden het afweten. Een dag later kwam de jacht op een kop groep van twaalf renners te laat op gang om de op de colletjes verras send aan het einde van de eerste groep plakkende Van Poppel aan zijn eerste zege te helpen. De seizoensopbouw van de Bilt- hovenaar is volledig op de Giro en de Tour gericht. In de Vierdaagse van Duinkerken liet hij zich weer zien. De twee ritzeges waren het eer ste levensteken van de sprinter, die er op gebrand is zijn falen in de Tour van vorig jaar weg te wissen. Met de Giro in het vooruitzicht was het zelf vertrouwen weer volop aanwezig. Dinsdag meldde Van Poppel zich voor het eerst in een massaspurt. Al leen ging die om de dertiende plaats en niet voor de zege. Van Poppel versloeg iedereen op het pplopende trajekt royaal. Tot verrassing van de sprinter zelf. 's Morgens had de cou reur de mogelijkheden voor zichzelf Ter Leede verliest finale districtsbeker LEIDEN - De vrouwen van Ter Leede zijn er op het terrein van Nieuwkoop niet in geslaagd de fina le van de districtsbeker te winnen. Tegen KFC werd met 4-3 verloren. Beide teams zorgden voor een spec taculaire wedstrijd. Een kwartier voor tijd stond Ter Leede nog met 3- 2 voor, na een 2-0 achterstand te hebben weggewerkt. KFC trok in, de slotfase alsnog aan het langste eind. ingeschat. „Het was een lastige rit, maar met een beetje geluk kon ik er aan het einde nog bij zijn. Dat kwam uit. Op de colletjes kon ik steeds aanklampen. De jacht op de koplo pers werd echter net te laat ge opend. Het scheelde niet veel". Van Poppel kon op de drie flinke heuvels bijblijven, omdat het pelo ton een atv-dag opnam. Geldom- men werd er wel, maar de vedetten maakten geen enkele vaart. Zelfs een valpartij met Fignon kon de ploeg van Gianni Bugno niet tot een versnelling verleiden. Bij de ravage waren ook Rooks en De Rooy betrokken. Pas toen die twee in het peloton terugkeerde, kon de formatie van Post met de jacht beginnen. „Die valpartij kwam op een ongelukkig moment. De vluchters kwamen aanvankelijk niet verder dan twee tot drie minu ten. Het duurde een tijdje voor ie dereen terug was. Misschien heb ben we ook wel te lang gewacht met het jagen", aldus Van Poppel. De inhaalrace had geen succes. Veertig seconden kwam het pelo tonnetje te kort om Convalle van de zege af te houden. „Er komen wel andere kansen, maar ik had hier kunnen winnen. Ik wacht rustig tot de dertiende rit. Dat is mijn geluks getal. Ik heb al eerder in de Giro een dertiende etappe gewonnen en ook al eens op 13 mei geschitterd. Dus dat kan niet fout gaan." Gianni Bugno bleef gemakkelijk in het bezit van de rose leiderstrui. De Italiaan, leider vanaf de eerste dag, verwacht zelf in ieder geval tot de tijdrit van zondag (68 km) de trot se aanvoerder van het klassement te blijven. Het gedrag van zijn concur renten geeft geen aanleiding die prognose te betwisten. Olympia' tour Arno Ottevanger, dinsdag in de och tend verliezer van zijn kort geding tegen de Wielrenunie over zijn rech ten als amateur, is 's middags weer gehuldigd als leider in Olympia's Ronde van Nederland. Met een verschil'van één seconde, passend bij het beeld van deze ron de, nam de Brabander de trui over van Remco Startman. De vierde rit, 144 kilometer van Rheden naar Kortenhoef, eindigde volgens het gebruik van dit jaar in een massale eindsprint. Johnny Bij kerk won voor Anthony Theus en Arno Ottevanger, die daarmee net zijn noodzakelijke bonificatie-se conden meepikte. De favoriet verloor i TER AAR Abbenes heeft gister avond de boel op stelten gezet in de nacompetitie van de zaterdagafde ling Leiden. De ploeg van trainer Karei Kattenberg, als volslagen out sider aangemerkt, voerde een huza renstukje op door topfavoriet TAW op eigen bodem zeer verras send beentje te lichten: 1-3. De geshockeerde Ter Aarse verliezers hielden echter hun promotiekans nog in eigen hand omdat De Sleu tels ook al met een surprise kwam door Alphia met 0-2 te verslaan. Zo wel TAW. Abbenes, De Sleutels als Alphia hebben elk twee punten na twee wedstrijden. "We krijgen nu natuurlijk nog een kans om te promoveren, maar we hadden het vanavond moeten pak ken. Want tegen Alphia weet ik het wel weer. Dat wordt beslist niet een voudig", keek TA W-aanvoerder Kees Hoogenes over de nederlaag heen naar het sluitstuk van de com petitieverlenging, die de periode kampioenen al aardig in de benen gaat zitten. In elk geval maakte TAW al een uitgebluste indruk. "Wat hebben we lopen rommelen. In de rust wisten we dat Alphia te gen De Sleutels met 0-2 achter stond. Zelf keken we ook tegen een 0-1 achterstand aan, maar gezien het aantal kansen in de eerste helft had den we er alle vertrouwen in dat het na de rust moest lukken om nog te Maar het kwam er niet van. Ongelooflijk, wat hebben we lopen rommelen", baalde Hoogenes van het feit dat TAW zijn draai maar niet kon vinden. Abbenes, dat zaterdag nog kans loos van Alphia verloor, had natuur lijk geen boodschap aan de Ter Aar- se impasse. De' voor hun laatste kans knokkende bezoekers waren ook niet van plan om de gastheer enigszins tegemoet te treden. Kat tenberg posteerde twee spitsen, Marco Troost en Peter Tamerus, aan het front en liet de rest van zijn team vooral in verdedigend opzicht handelen. TAW, dat zich nauwe lijks problemen kon voorstellen, ging van meet af aan verbeten op jacht naar treffers. Abbenes-doel- man Rob van der Berg kreeg het dan ook druk. William Bakker en Kees Reijngoud stelden de doel man als eersten op de proef. Bij een uitval na tien minuten kwam Abbe nes echter bijzonder onverwacht aan de leiding door een doelpunt van Marco Troost: 0-1. Veel indruk maakte die treffer niet in het Ter Aarse kamp, omdat TAW zelf volop in de aanval was en bleef. Al leen diende zich in het verdere ver lap van de wedstrijd wel een pro bleem aan. TAW slaagde er wel in om voldoende kansen te creëren, maar niet om ze af te maken. Dick Hoogenes en Johan Vaneman mis ten vrij voor Van der Berg SOUTHAMPTON (AFP) - Het Nieuwzeelandse jacht Steinlager II i. Metz 2-0. Scheidsrechter: Van schouwers: 9.000. Emmen 3 3 Wageningen gewonnen. De Steinlager II arri veerde dindagmiddag als eerste in de finishplaats Southampton. Bla-. ke zegevierde in alle zes etappes. „Ik neem nu eerst een jaartje vrij", was het eerste commentaar van de winnaar.„Daarna overweeg ik wel aan welke wedstrijden ik ver der ga meedoen. Het mag allemaal zo gemakkelijk lijken, maar deze ra ce was zwaar. De navigatie was ze ker niet optimaal". De 41-jarige Blake heeft er nu vijf Whitbread-races op zitten, de eerste twee als bemanningslid. Hij debu teerde in 1973. Op 5 mei waren de jachten voor de laatste etappe over een afstand van 3837 zeemijl in Fort Lauderdale (Florida) vertrokken. Enige minuten na de aankomst van de Steinlager legde de Fisher Paykel, het tweede Nieuwzeelandse jacht, in Southampton aan. D 2 2 2 2-6 leningen Emmen. NAC - Heerenveen 0-1 (0-0) 59. Groen o-i. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 8.397. Gele kaart: Matena (NAC) en MacDonald (Heerenveen). Go Ahead Eagles 3 2 0 1 4 5-4 Heerenveen 4 2 0 2 4 7-6 NAC 3 1 0 2 2 3-5 Programma donderdag: Go Ahead Eagles - NAC DEGRADATIE Vierde klasse: Bolnes - Koudekerk 1-0. Koudekerk degradeert. Engeland - Uruguay 1-2 (1-0). 27. Ostolaza 0-1 51. Barnes 1-1, 62. Perdomo 1-2. Toeschouwers: 38.751. Engeland: Shilton; Parker. Walker. Butcher en Pearce; Waddle. Gascoigne, Robson en Hodge (77. Beardsley); Lineker (77. Buil) en Barnes. Uruguay; Pereira; Gutierrez, LeLeon, Herrera en Perdomo; Dominguez, Alzamendi en Ostolaza; Francescoli, Paz en Sosa. Lech Poznan - Colombia 1-1 (1-1). 24. Josko- wiak 1-0, 41. Rincon 1-1.Toeschouwers: 10.000. Scheidsrechter: Perek (Pol). TOERNOOI EDE Eerste ronde: Rostagno (VSt) - Nijssen (Ned) 7-5 6-4. Sznajder (Can) - Kratzmann (Aus) 6-4 6-2 Tweede ronde: Haarhuis (Ned) - Reneberg (VSt/5) 6-4 6-1Gunnarsson (Zwe) - Cash (Aus) 1 -6 6-2 6- 3. Agenor (Hai) - Anderson (Aus) 6-2 6-4, Javier Sanchez (Spa) - Krishnan (Ind) 6-3 6-2. AFDELING LEIDEN NACOMPETITIE (ZA) TAW - Abbenes 1-3, Alphia - De Sleutels 0-2 TAW 2-2 De Sleutels 2- Alphia 2-2 Abbenes 2- BUITENL. VOETBAL GIRO Vijfde etappe. Sora Teramo: 1Convalle (Ita) 233 km in 5.52.112 Tsimil (Sov) 0.04,3. Duclos-las- salle (Fra). 4. Rossignoh (Ita), 5. Pagnin (Ita). 6. Podenzana (Ita). 7. Massi (ita), 8. Vandelli (Ita). 9. Cesarini (Ita). 10. Chiesa (11a) allen zelfde t.|d als - - e Ne- Van PoppeL175. De Rooy 9.04.179. Hanegraaf kansen, Kees Hoogenes en William Bakker schoten naast en over het doel en Van der Berg zelf was paraat bij inzetten van Kees Reijngoud, Dick Hoogenes, Kees Hoogenes en William Bakker. Abbenes zelf kwam in het hele stuk niet voor. Daar kwam na de hervatting ver andering in. Terwijl iedereen op de gelijkmaker zat te wachten en die in het eerste kwartier na rust nog steeds uitbleef, verliet het steeds meer vertrouwen krijgende Abbe nes langzaam maar zeker zijn verde digende stelling. Er werd moed ge put uit de Ter Aarse onmacht e ker toen Marcel Korsuize bij de tweede uitval op aangeven van Troost voor 0-2 had gezorgd, kon de ploeg niet meer stuk. Kees Hoog enes: "Dan is het alleen maar wach ten op die derde goal van hen". Een kwartier voor tijd was het zover. Ön? nieuw stond Troost aan de basis van de tweede treffer van Korsuize, die door Abbenes in gelukzalige toe stand L igroet werd: 0-3. TAW was geklopt, al probeerde Karei Caron met wissels (Frank Aartman en Frans de Boer voor Johan Vaneman en Mario Verzaal) daar al eerder ver andering in te brengen. Invaller Aartman bepaalde de eindstand ne gen minuten voor tijd op 1-3, maar daar kon Abbenes alleen maar om lachen. Op de stunt viel niets af te dingen. WIM VAN WANROOY 14.32,192. en laatste Pierce (VSt) 20.27. Algemeen klassement: 1Bugno 22.15.35,2. Cho- zas (Spa) 0.37. 3. Steiger (Zwi) 0.57, 4. Fignon 1.08, 5. Halupzcok (Pol) 1.09, 6. Lejarreta (Spa) 1.10.7. Lecchi (Ita) 1.12.8. Chiappucci (Ita) 1.15. 9. Jaskula (Pol) 1.17.10. Echave (Spa) 1.18. 36. Rooks 2.32, 41. Theunisse 2.48. 70. Schalkers 6.22, 121. De Koning 15.23. 138. Ducrot 20.08, 150. Rozendal 21.09,168. Van Poppel 26.22.171. Hanegraaf 34.04,160, 184. De Rooy 43.04.186. Lammerts 46.02, 189. Siemons 59.38, 192. en laatste Fontanelli (Ita) 1.08.39. OLYMPIA'S RONDE Vierde etappe. Rheden Kortenhoef: 1. Bijkerk (PWZ) 144 km in 3 09.51, 0.15 tijdsvergoeding, (gem, snelheid 45,597 km/u), 2. Theus (Bov) (0.10), 3. Ottevanger (Luc) (0.05). 4. Den Braber (Tel). 5 Nehssen (Ned). 6 Melsen (DJR). 7. De Hey (Tij), 8. Kemper (Ned). 9. Van den Ameele (Mil), 10. Klimavicus (Lit) Algemeen klassement: 1. Ottevanger 13.23.23. 2. Startman (Kom) op 0.01, 3. Zuyderwijk (Kom) 0.03. 4 Den Braber 0 15, 5. Nelissen 0.22, 6. Blochwitz (DDR) 0.24. 7. Vasilitsjenko (Sov) 0.29, 8. Lupeikis 0.31,9. Compas (Moo) 0.32.10. Uma- ras (lit) 0.32 RONDE ARMORIQUE Eerste etappe1 Lilholt (Den) 191.3 km in 5.56.15. 2. Costa Manuel Martinez (Spa) z.t., 3. Jerome Si- RONDE ARAGON Eerste etappe: 1Emonds (Bel) 159 km in 4.06.09, 2 Gróne (BrD) 0.013. Woods (Aus) 0 59.4. Debie (Bel) z.t.. 5. Fabrizio Bontempi (Ita) z.t. Leiden verder met BVO Alphen LEIDEN - Luba Leiden heeft het overleg met BVO Alphen over een mogelijke samenwer king tussen beide basketbal clubs heropend. Vorige week nog zijn de plannen om tot een vergaande samenwerking te ko men tussen beide verenigingen en BV Leiderdorp afgeketst op bezwaren van de ledenvergade ring van Leiderdorp. Vooral de jeugdleden van Leiderdorp wensten meer duidelijkheid over de fusie, waarbij de drie clubs hun krachten zouden bun delen onder de paraplu van een op te richten BV Rijnland. Het besluit van Leiderdorp was voor Leiden aanleiding om ook af te haken, maar in het af gelopen weekeinde is er toch weer overleg gevoerd met BVO Alphen. Op dit moment wordt onderzocht over er nog samen werking mogelijk is, waarbij beide ploegen eikaars positie in respectievelijk promotiedivisie en eerste divisie kunnen ver sterken. MOSKOU - "Het lykt hier wel een oosterse bazar", riep een ver ontwaardigde Russische parle mentariër deze week. Zijn woede was gewekt door de eindeloze dis cussies, proceduregevechten en handtekeningenacties op de eer ste vergadering van het nieuwe parlement van de Russische Fe deratie, oftewel de Republiek Rusland. Zelden zag het Kremlin een bontere verzameling politici bij een. Sinds de verkiezingen dit voorjaar zijn zo'n beetje alle maat schappelijke stromingen verte genwoordigd. Het enige wat hen bindt, lijkt de afkeer te zijn van 'het centrum'. Bedoeld wordt de bureaucratische moloch die vanuit Moskou de vijftien repu blieken van de Sovjetunie econo misch en politiek in een ijzeren greep probeert te houden: de na tionale ministeries, Gosplan, In- tourist, het Politbureau, de lijst is eindeloos. Al deze apparatsjiks, zo roepen links en rechts om het hardst, zor gen ervoor dat de Russische Fe deratie wordt geplunderd ten ge rieve van de niet-Russische repu blieken en de bureaucratie zelf. Met grote eenstemmigheid beslo ten 1004 afgevaardigden dan ook het 'herstel van de Russische soe vereiniteit' te proclameren tot het grote doel van deze zitting. Machtsspel Uiteraard is die eenstemmigheid maar schijn. Iedere groepering in het parlement heeft zo zijn eigen motieven om tegen het 'centrum' aan te hikken. Inzet is niets meer of minder dan de toekomst van de Sovjetunie. Tot aan de komst van Gorbatsjov was Rusland de Sov jetunie: een Rus voelde zich Sov jet-burger. En het waren Russen die in party en regering de dienst uitmaakten.. Maar Russen die over de repu- blieksgrenzen heen keken, con stateerden, vaak met naïeve ver bazing, dat "iedereen ons lijkt te haten", zoals een diplomaat van Russische komaf het eens uit drukte. Anti-Sovjet en dus anti- Russische schokgolven kwamen uit Oost-Europa en binnen de landsgrenzen uit alle niet-Russi- sche republieken, van de Balti- sche in het noorden tot Oezbekis tan en Tadzjikistan in het zuiden. Het verlangen van de Russen om niet langer te worden geïden tificeerd met het Sovjet-systeem, vertaalde zich in de oprichting van talloze nieuwe partijen en fracties binnen de Communisti sche Partij zelf. En daarnaast val len in en buiten het federatieve parlement zeer rechtse anti-com munisten in de armen van stali nistische houwdegens. Hun ge meenschappelijke vijand: Mi- chail Gorbatsjov. Onfris Perestrojka en glasnost, vindt de ze alliantie, hebben Rusland slechts ellende bezorgd. Toege nomen misdadigheid, verpaupe ring, gebrek aan discipline, wes terse invloed, gezagsverlies van de partij: het wordt allemaal toe geschreven aan het verdwijnen van normen en waarden die on der Stalin (jazeker) het leven zo aangenaam maakten. Deze onfrisse alliantie schaart zich rond een beerput, waaruit de kwalijke dampen van helaas tra ditioneel Russisch antisemitisme opstijgen. Neo-fascistische groe peringen als de zwarthemden van Pamjat (Herinnering) zien een grote anti-Russische samenzwe ring van 'joden en vrijmetselaars'. De kernramp in Tsjernobyl wordt door uiterst rechts openlijk een 'zionistisch terreurdaad' ge noemd, de dood van Stalin in 1953 een moordaanslag van 'jood se nazisten'. Medestanders vindt Gor batsjov in de Russische Federatie alleen bij de verlichte nationalis ten, bij liberale schryvers en we tenschappers. Die yveren welis waar ook voor herstel van Russi sche soevereiniteit, maar willen een democratie naar westers mo del en een Russische Republiek die op basis van gelijkwaardig heid relaties onderhoudt met de andere Sovjet-republieken. Maar ook in deze kring is geen onverdeelde steun voor Gor batsjov. Gorbatsjov en zyn bond genoten in het Politbureau had den snel de verkiezing van de hui dige Russische premier Alexan der Vlasov willen doordrukken. Taktiek Met Vlasov als president is Gor batsjov verzekerd van Russische onafhankelijkheid binnen een nieuwe Sovjet-federatie, waarbij Rusland zijn relatieve economi sche kracht zal gebruiken om de armere republieken aan zich te binden. Jeltsin wil precies het te genovergestelde. Hij wenst on middellijke invoering van een vrye-markteconomie en een meer-partijensysteem. De grote vraag is nu óf de allian tie van nationalisten en stalinis ten bereid is Gorbatsjov een hak te zetten door samen met de radi cale hervormers voor Jeltsin te kiezen. Jeltsin als president van Rusland is Gorbatsjov een nagel aan zijn doodskist. De verkiezing van Vlasov zou een succesje bete kenen voor Gorbatsjovs taktiek om nog vóór het partijcongres het verzet van wat hy ziet als ex treem-links en -rechts te breken. SRINAGAR (Rtr/IPS) - De begra- zich bij de begrafenis van Farooq op fenis van de maandag vermoorde de achtergrond. Het bestuur van moslimleider Moulvi Mohammed Jammu en Kashmir, zoals de deel- Farooq is gisteren in Kashmir uitge- staat voluit heet, heeft militanten lopen op een manifestatie van na- voor de moord op de islamitische lei- tionalisme. Enkele honderduizen- der verantwoordelijk gesteld. Als den bewoners van de overwegend is- reactie op de moord braken rellen lamitische Indiase deelstaat brach- uit die aan ten minste 47 mensen het ten hun belangrijkste geestelijke lei- leven hebben gekost. De VS hebben der de laatste eer terwijl ze massaal felle kritiek geleverd op het optreden "wij willen vrijheid" scandeerden, van het Indiase leger bij de rellen in Tientallen gemaskerde separatis- Kashmir. De regering in New Delhi ten schoten aan de groeve hun gewe- werd opgeroepen tot terughoudend- ven leeg. De autoriteiten hielden heid. (foto afp>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21