Milieureclames dreigen uit de hand te lopen Politie sluit zwart woonoord af na bloedbad Roemenen hebben geen reden tot juichen Fiets veroorzaakt veel brokken Snoer vaak 't eerst kapot aan strijkbout DINSDAG 22 MEI 1990 w:wihTii=i:i Jaarlijks 10.000 kinderen naar het ziekenhuis Jaarlijks moeten 10.000 kinderen naar het ziekenhuis wegens onge vallen met de fiets. Daarbij zijn dan nog niet eens de gewonden meege teld die als gevolg van verkeerson gelukken vallen, zo meldt de stich ting Consument en Veiligheid in haar blad Safe Druk. Hoewel het standaardmodel fiets veel concurrentie heeft gekregen van de racefiets en de crossfiets (all terrain bike: atb) gebeuren de mees te ongevallen op de gewone fiets. De gewone fiets gebeuren zeven van de tien ongelukken. De atb ver oorzaakt 25 procent van de ongeval len. Vooral valpartijen zorgen voor veel letsel. Stoepranden, hekken en andere obstakels zijn een belangrij ke bron van valpartijen. Ouders kunnen veel onvrijwillige valpartijen voorkomen. Heel be langrijk is bijvoorbeeld dat ouders de juiste soort fiets kopen voor hun kinderen. Zo zijn niet alle geschikt voor heel jonge kinderen. Peuters en aankomende kleuters bijvoor beeld kunnen het best in en om het huis op driewielers rondkarren. De ze fietsjes horen op straat natuurlijk niet thuis. Beter geschikt daarvoor zijn de peuter- of kleuterfiets, al dan niet met zijwieltjes. De atb is erg in trek, geschikt populaire fietssoort handigheid vereist en liefst driejaar pen mag echter niet te fietservaring voordat de fietser er frame steken /eilig mee kan omgaan. Een aantal varing i van belang om geen fiets op de groei .nieterg te kopen. Beter kan men de ge- kinderen. Voor deze bruiksduur verlengen met het ver zetten van zadel en stuur. De zadel- uit het Belangrijk is het ook om te letten mountain bikes is niet erg geschikt op afscherming van bewegende de- om mee naar school te gaan omdat len van de fiets. Een veilige fiets zij niet aan alle wettelijke vereisten heeft een jasbeschermer en een af- voldoen die aan fietsen worden ge- gesloten kettingkast. Zo raken kin- steld (spatbord, bel, licht). Voor het deren niet met hun kleding ver- naar school gaan kan men het best strikt tussen de ketting en de tand de gewone kinder- of jeugdfiets wielen of het achterwiel. Als kinde- vallen met hun fiets dan verge makkelijkt een lage instap het op staan. Een veilige kinderfiets heeft i jon gensfiets niet. Allerlei scherpe ran den en uitsteeksels vergroten de ri sico's: daarom liever geen handremmen, versnellingshendel en achteruitkijkspiegel. Voor consumenten met aanko- aanschaffen. Lage instap Ouders moeten goed letten op de daarom geen stang, ook maat van de fiets. Bij aanschaf daarom het handigst het kind mee te nemen naar de winkel om de juis te maat te nemen. Voor het vaststel len van de goede maat bestaan twee methoden: zet het kind op het zadel en kijk of het bij de onderste trap- mende en gevorderde fietsertjes per kan zonder de voet te strekken, heeft Consument en Veiligheid een Bij de tweede controle moet het folder over kinderfietsen klaarWg- kind aan beide kanten tegelijk met gen. Bestellen van deze folder kan de tenen bij de grond kunnen. Het is telefonisch Deze mountainbike was vorig jaar fiets van het jaar. Van de met fietsen verongelukkende kinderen zit een kwart of een mountainbike of crossfiets. Bovendien voldoen er nogal wat niet aan de wettelijke eisen, zodat ze voor jonge re kinderen niet geschikt zijn om op naar school te gaan. (foto ANP) Huisvrouw heeft weinig op met pincode Iets meer dan de helft van de huisvrouwen staat afwijzend te genover nieuwe elektronische betaalsystemen. Uit een onder zoek onder duizend leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) blijkt dat 53 procent weinig met bankpas en pincode opheeft. Veel vrou wen blijken niet te weten dat het systeem vrijwillig is. De voor lichting erover is te summier ge weest. Klachten zijn er ook over het gebruik. Lege geldautoma ten, lange rijen wachtenden, technische storingen en het ont breken van voldoende privacy. Over het algemeen geven de meeste huisvrouwen de voor keur aan het bemande kantoor op de hoek van de straat. Per soonlijk contact en sociale vei ligheid spreken mee. De vereni ging ziet tevens graag meer geldautomaten in grote steden en kleine dorpen. Ook zou er een verwijzing naar andere automa ten moeten komen. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen telt bijna 50.000 leden. Ze komt op voor de belangen van de huisvrouw als consument. (van GPD-correspondent) de Vereniging Milieudefensie. Hij oordeeld wegens de slogan Voorde lig v Milieu wordt een steeds belangrij- beaamt dat in deze groener-dan- ker overweging bij aankopen door groen-rage op den duur juist het dat veranderen ze dan de consument. De consument lijkt milieu de enige verliezer kan zijn. ger. Terwijl ze met die bewust te worden "Omdat ineens overal het milieu te- vulpakken net »n van zijn eigen gen de waarheid in als verkoopar- met. folie a gument wordt gebruikt, is het grote verandert gevaar dat het publiek gaat afha ken. De mensen zien door de bomen lezen over mis leidende acties, ze weten na een tijd je niet meer wat goed of slecht Natuur zich steeds van het milieu kleine bijdrage daaraan. Het be drijfsleven probeert daarop spelen: milieusparende milieubeschermende wasmidde- het bos niet len, milieu-luiers: als het koop maar beter voor het milieu Ademhalen Er werd onder niets. Die pakken ko- maakt tegen ook op de afvalberg". Het voorbeeld luchtje kreeg onlangs weten- Lood, die stelt dat dank zij deze benzine 'duizenden mensen mee- het etiket met helpen aan het behoud van het milieu'. Opel wordt gekapitteld "Via die nieuwe regels moet men zich niet langer in absolute termen over het milieu kunnen uitlaten. In feite is niet één produkt echt goed voor het milieu. Hooguit beter dan i ander". In een enquête naar ervaringen met zowel 'droog-' als stoomstrijkijzers heeft de stichting Vergelijkend Wa ren Onderzoek (VWO) blijkt dat het snoer de belangrijkste reden is om de bout af te danken. Een ander veel voorkomend mankement is het niet meer stomen van de stoomstrijk ijzer, het gevolg van kalkaanslag. Droogstrijkijzers blijken minder vaak mankementen te vertonen en zij gaan bovendien langer mee. Het zijn namelijk eenvoudiger appara ten waardoor er minder aan kapot kan. Als er een defect optrad was dat in 70 procent van de gevallen het snoer. De geënqueteerden werd ge vraagd wat voor soort strijkijzer zij in de toekomst zullen aanschaffen. Ongeveer 60 procent bleek aanhan ger van de stoomstrijkijzer en 40 procent van de droogstrijker. De droge bout blijft in Nederland der halve een gewild apparaat, zo con cludeert VWO. De blijvende aanhang voor het droogstrijkijzer is wel logisch, want nog nooit is aangetoond dat de stoomstrijkijzer aanzienlijk sneller of beter dan degewone droge bout- met-plantesproeier. Duurder is de stoomstrijker in ieder geval wel: 'goed' en niet al te prijzig is de Tefal Milieu. 1648 (120 gulden), de Reactor 80005035 (50 gulden) deed het rede lijk. Samenstelling Raymond Peil "Er worden i schappelijke ondersteuning van de dat 'we met elke s de gekste claims Dankrijgjedatdeechtmilieuvrien- Wageningse hoogleraar prof. dr. Opetgerus- op het milieu gelegd. Milieuvrien- delijke produkten het niet halen". W.J. Wolff. "Ontmoedigend is dat ter adem kunnen ademhalen'. Ter wijl Albert Heijn zijn handige groenlogo te pas en te onpas ge- Ombudsman voor schadeverzekering Natuur en Milieu. "Alle ondeme- wordt gecompenseerd door het gro- mers claimen de milieuvriendelijk- tere verbruik", heid van hun produkten. Er is zelfs Het plaatje is, naar vertrouwd re al een spuitbus met schuim in de clamegebruik, dus mooier dan de handel die 'pro-ozon' is". Net als werkelijkheid. Apeldoorner T. Haff- Milieudefensie en de consumenten verzekeringsmaatschappijen organisaties maakt Natuur hebben-afgesproken in 1991 ombudsman Milieu zich grote zorgen stapte naar de Reclame Code baar' Commissie wegens de ruimschoots bruikt, verbaast DAF met 'milieuvriendelijke vrachtwagen- motor'. Het lekkere trendwoordje voor allemansgebruik staat ook in een reclame voor een wegwerpser- 'milieuvriendelijk, ja zelfs eet- schadeverzeke- overmatige gebruik van het begrip en de "Het is de allerhoogste tijd dat de regels worden aangescherpt. Het ringen aan te stellen. Hij bemidde- milieu in de verkoopstrategieën. De merspure misleiding dat in zo'n fol- publiek wil best op de milieuvrien- len bij meningsverschilllen tussen 'schone auto' bestaat namelijk hele maal niet. Peugeot mag deze term op last van de Reclame Code Com missie niet meer gebruiken. Voordelig verzekerden en verzekeraars viezen geven en voorstellen doen voor het beter functioneren van de schadeverzekeringen. Tot dusver werd de bemiddelen de rol gespeeld door de secretaris der wordt beweerd dat het autoge bruik geen bedreiging voor hi nilieu hoeft te vormen", zegt hij. de raad van toezicht voor het De op papier steeds milieuvriende- delijke toer. Maar men moet natuur lijk niet belazerd worden", aldus Barg. De hoop van de milieu- en De ergernis en misverstanden consumentenorganisaties is dat de wekkende wildgroei in de milieu- talrijke uitwassen via overleg tus- mode bezorgt de Reclame Code sen het ministerie van milieu en de Commissie handen vol werk. Het Stuurgroep Reclame nog deze zo- schadeverzekeringsbedrijf. Er een ombudsman voor levensverze keringen. lijker wasmiddelen roepen ook veel ntwaardiging op. "Omo is door tenorganisaties, zegt een woord de Reclame Code Commissie al voerder. Eind vorige maand kwa- ker regels r r tot staan worden gebracht. Het door de reclameboys bruikte milieu is wat onvriendelij- Hoe milieuvriendelijk of'groen' hij ook wordt afgeschilderd in reclames, de auto is altijd een belasting voor het milieu, en niet eens alleen vanwege dan waard, beaamt de uitlaatgassen. IINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Spanning stijgt in Zuidafrikaanse provincie AMSTERDAM (ANP) - "Aids wordt een markt evenals fondsen werving door kruimelaars of oplich ters. Brutalen hebben de halve we reld". Dit zei gisteren raadsman J. van den Wall Bake namens de Stichting Aids Fonds in een kort ge ding dat tegen dit fonds is aange spannen door de Stichting Natio naal Fonds ter Bestrijding, Opvang en Preventie van Aids (Nfbopa). Het Aids Fonds, althans be stuurslid (advocaat-generaal) J. Hulsenbek, heeft aangifte gedaan bij de politie van vermoedelijke op lichting door de Nfbopa. De Nfbopa eist van het Aids Fonds rectificatie van een door hét Aids Fonds ver spreid persbericht over het politie onderzoek dat is ingesteld. Volgens het Fonds zijn er redelij ke gronden aanwezig om de Nfbopa Aidsfondsen ruzieën over laster en bedrog van oplichting, of een poging daar toe, te verdenken. Deze stichting benadert bedrijven met het verzoek om financiële middelen te leveren voor de bouw van opvanghuizen ten behoeve van Aids-patienten. Het Aids Fonds stelt dat er door de Nfbopa enkele 'misleidende me dedelingen* gedaan. Zo zou de NFBOPA aan een bedrijf in Drunen onder meer hebben toegezegd dat' het ministerie van WVC al 3 miljoen gulden zou hebben geschonken aan Randstad-wegenplan veel duurder DEN HAAG (GPD) Het eind 1988 door het toenmalige kabinet gepre senteerde Bereikbaarheidsplan Randstad valt zeker 1250 miljoen gulden duurder uit. De kosten kunnen zelfs nog verder oplopen. Oorspronkelijk werden de kosten van het plan geraamd op 6,6 miljard gulden. het project en een renteloze lening zou hebben verstrekt van 3 miljoen gulden. De NFBOPA ontkent dit. Vol gens de stichting is het de bedoeling het project op te zetten zonder steun van overheidswege. Volgens de raadsman van het Aids Fonds is het verder 'wonderlijk' te noemen dat een fondsenwervende instelling zich ook inhoudelijk bezig houdt met het project waarvoor geld ge- i wordt. Volgens de advocaat van de Nfbopa, J. Dassen, is er van oplich ting geen sprake. "Er is aangifte ge daan om de NFBOPA is diskrediet te brengen. Dit uit concurrentie- overwegingen en de angst over het eventueel mislopen van subsidies. De politie heeft laten weten dat er geen misdrijf in het spel is". Dit blijkt uit een rapport van de departementale accountantsdienst op Verkeer en Waterstaat. Het stuk is gisteren op verzoek van het PvdA-Ka- merlid Castricum door minister May-Weggen naar de Kamer gezonden. De accountants merken op dat de vrij lange voorbereidingstijd van pro jecten (4 tot 6 jaar) mede debet is aan de stijgende kosten. Het kostenbeeld ontstaat meestal pas als de besluiten over de uitvoering van een project de finitief zijn genomen. In het Bereikbaarheidsplan Randstad staan 44 projecten. Het laatste project zou in 2003 afmoeten zyn. De grootste kostenstijging (440 procent) trad tot nu toe op bij het wegvak Zoetermeer-oost-Gouda (rijksweg 12). Fors duurder werd ook Vianen-Lunetten (rijksweg 27): 140 procent. Een aantal projecten werd goedkoper. Uitschieter hierbij was de verbouwing van het knooppunt Oudenrijn met een kostendaling op van 57 procent. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft het zwarte woonoord Thabong bij de mijnstad Welkom, in de provincie Oranje vrij staat., afgesloten van de buitenwereld. De spanning in het zwarte woonoord was gistermiddag om te snijden, aldus een van de bewoners. Mensen dromden sa men bij smeulende barricades en bespraken de gebeurte nissen van zondag waarbij behalve de vier doden, ook ruim 40 gewonden zijn gevallen. In Thabong zijn zondag zeven beto gers door de politie doodgeschoten, even nadat de zwarte gemeenschap besloten had de twee weken oude consumentenboycot tegen de blan ke middenstand in Welkom op te heffen. Met deze boycot protesteer de zij tegen de intimidatie en mis handeling van zwarten door ex treem-rechtse blanken. Ook gisteren was nog niet duide lijk wie het incident had veroor zaakt. Volgens de politie had zij pas het vuur geopend, nadat zy was be kogeld met stenen en brandbom men. Ooggetuigen noemden echter de politie de hoofdschuldige omdat zij zonder waarschuwing vooraf op betogers heeft geschoten, die pas daarna met stenen begonnen te gooien. Vervolgens was er op grote schaal geplunderd. Het incident heeft in een klap een einde gemaakt aan de broze wapen- Philips koopt wel en toch niet Italiaans Olivetti EINDHOVEN (GPD) - Philips on derhandelt met het Italiaanse kan toormachine-concern Olivetti over samenwerking in de computersec tor. Een overname is daarbij vol gens een woordvoerder van het Ita liaanse bedrijf niet aan de orde. De Volkskrant schreef vanochtend dat Philips een meerderheidsaandeel in Olivetti wil hebben. stilstand die vrijdag door bemidde ling van politieminister Adriaan Vlok tussen blank en zwart was ge sloten. Vlok was in allerijl naar Wel kom gegaan om een bloedbad tus sen blank en zwart te voorkomen. - Vice-voorzitter Nelson Mandela van het Afrikaans Nationale Con gres heeft gisteren tegen het Keny- aanse persbureau KNA gezegd dat hij een coalitieregering van blanken en zwarten mogelijk acht. Mandela, die in Nairobi een tussenlanding maakte op weg van Libië en Egypte naar de Zimbabwaanse hoofdstad Harare, zei verder dat "er hoop be staat op zo'n mogelijkheid als de blanken zich achter president De Klerk scharen in diens pogingen politieke hervormingen tot stand te brengen". De Zuidafrikaanse regering en het ANC zijn begonnen met het be studeren van een rapport dat proce dures opsomt om de politieke ge vangenen vrij te laten. Het rapport is opgesteld dooreen werkgroep die gevormd was na voorbereidende besprekingen begin deze maand tussen de blanke regering en de op positiegroep. Rotterdam Ondanks een positief advies van ha venwethouder drs. R.M. Smit wei gert het Rotterdamse college van B en W op 7 juni vier Zuidafrikaanse fruithandelaren op het stadhuis te ontvangen. De vier zijn uitgenodigd door het bedrijf Seaport Terminals om een receptie ter gelegenheid van de opening van de derde fruittermi- nal in de Rotterdamse haven bij te wonen. Het college van B en W heeft tot nu toe zoveel mogelijk ge probeerd contacten met Zuid-Afri kanen te mijden. BUKAREST - De Roemeense verkiezingen zijn achter de rug, maar zelfs de winnaar kan niet juichen. President Iliescu heeft zich de afgelopen dagen opval lend rustig gehouden en dat is be grijpelijk. Volgens de peilingen van een Westduits opiniebureau heeft hij weliswaar een grote overwinning behaald, maar die wordt overschaduwd door de kri tiek op de gang van zaken tijdens de verkiezingen en twijfels over de eerlijkheid van de uitkomst. De verliezers hebben uiteraard ook weinig te vieren. Dat ze zwak ker zijn dan het Front van Natio nale Redding, wisten ze van tevo ren. Maar al hun opmerkingen over intimidatie en geweld in de campagne en fraude op de verkie zingsdag zelf, kunnen niet verhul len dat ze zwakker uit de bus zijn gekomen dan ze ooit hadden ge dacht. Zelfs al is her en der met stem men geknoeid en zijn kiezers op het platteland tot in het stemhok je begeleid door mensen van het Front, dan nog blijft staan dat he le dorpen blijmoedig hun stem aan Iliescu hebben gegeven. De uitslag van 83 procent voor Ilies cu en 66 procent voor zy n partij in de Senaat en het parlement mag ongeloofwaardig lyken, ze geeft wel degelijk de verhoudingen weer zoals die op dit moment in Roemenië heersen. Stabiliteit Ook het Roemeense volk heeft nauwelijks iets om in een juich stemming van te raken. Nog niet eens zozeer omdat het Front een nieuw communistisch systeem wil introduceren, zoals tegenstan ders beweren. Maar voor de ont Roemenen krijgen uifeg over hoe wikkeling van de democratie is het een uiterst slechte zaak als één partij zoveel macht heeft. Met 66 procent van de zetels is het Front bijvoorbeeld in staat zelf standig grondwetswijzigingen door te voeren. Oppositie voeren wordt vrijwel onmogelijk en ze ker in de Roemeense verhoudin gen, tvaar de oppositie niet alleen getalsmatig, maar ook wat kennis en politieke ervaring betreft zeer zwak in haar schoenen staat. Voor de verkiezingen was er sprake van de vorming van een brede coalitieregering. Die had het land de stabiliteit en rust kun nen geven die nodig zijn om de komende twee jaar echte vrije verkiezingen voor te bereiden. Zo'n brede coalitie lijkt echter ge heel van de baan. De voorzitter van de tweede partij in het parle ment, de liberaal Radu Campea- nu, heeft al laten weten dat hij op deze basis niets voelt voor samen werking. Hij realiseert zich maar al te goed dat de machtsverhou dingen in zo'n coalitie zo scheef zijn, dat alle partijen buiten het Front als pure versiering dienen. Roddels De Boerenpartij, de tweede grote oppositiepartij in Roemenië, heeft zelfs al gedreigd het parle ment helemaal te zullen boycot ten. Die daad is niet geheel duide (foto AP) lijk, behalve als protest, maar het geeft wel aan dat deze verkiezin gen in plaats van rust alleen maar meer roddels, geruchten en ver dachtmakingen in het land heb ben gebracht. De demonstranten op het universiteitsterrein kry- gen nieuw voer voor hun actie te gen de regering: weg met deze on eerlijke verkiezingen. De opposi tiepartijen kunnen in plaats van eindelijk eens te gaan werken aan een constructieve eigen politieke lijn, verder broeden op hun boos heid tegen Iliescu. En het Front, dat kan in tevredenheid achter over leunen. De ontwikkeling van de demo cratie zal dan ook sterk afhangen van Iliescu, die moet aantonen ol hij bereid en in staat is zijn eigen ijzersterke positie te verzwakken. De Amerikaanse senator Lieber- man, voorzitter van de belangrijk ste groep internationale waarne mers, deed de president wat dat betreft gisteren een aantal sug gesties aan de hand. Volgens Lieberman zijn voor de ontwikkeling van de democra tie een vrije pers en onafhankelij ke radio en televisie nodig. Er moet een echte dialoog komen met de oppositiegroepen, inclu sief de studenten op het universi teitsplein en het Front moet tole ranter worden tegenover zijn te genstanders. In heel Roemenië zou een programma moeten wor den opgezet dat de mensen leert om te gaan met hun burger- en de mocratische rechten. En verder moet er, voor alles, een democra tische grondwet komen. De grote vraag wordt natuur lijk, of Iliescu bereid is dergelijke suggesties te volgen. Als hy wer kelijk meent wat hij zegt, moet hij wel. Als eerste reactie op zijn ver kiezingsoverwinning stelde hij dat Roemenië zo snel mogelijk lid van de Europese Gemeenschap moet worden. In dat geval zal er nog heel wat moeten veranderen. Een democratisch bestel is tot nu toe altijd een belangrijke voor waarde geweest om lid te worden van de EG. Bovendien worden er economische eisen gesteld, waar Roemenië nog in de verste verte niet aan voldoet. Vooral econo misch gaat Roemenië, met of zon der toetreden tot de EG een harde tijd tegemoet. De industrie is vol komen verouderd, de arbeidsmo raal op een zeer laag peil. Zelfs Roemenen geven als één van de eerste problemen die in het land moeten worden opgelost 'luiheid' als antwoord.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9