Vrouwenbond wil 30-urige werkweek Bod op Macintosh op stapel Wereld blijft op olie draaien 'n Sterke Stapper! 'Derde emancipatie-golf nodig' Andeslanden willen ook economische broederschap Amsterdam leidt banlders op Ambassade bedreigde op Aruba Turkse arbeiders Uitverkoop van de eeuw begonnen in de DDR IHC Holland heeft veel werk na goed jaar DINSDAG 22 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 EDE (GPD/ANP) - Om vrouwen een baan te bezorgen en zo hun economische zelfstan digheid te verwezenlijken is een derde emancipatie-golf noodzakelijk. De Vrouwenbond FNV wil om die reden de atv versneld invoeren, om zo de bestaande banen eerlijker te kunnen verdelen. In 1993 moet niet de 35-urige, maar de 30-urige werkweek van kracht zijn, zei voorzitter Van Veen op het bondscongres in Ede. wareninderegio.zoalsdestaal.de De planeconomie heeft veel van zijn ereind te blijven. De presidenten petrochemie en de auto-industrie, glans verboren. De Andeslanden lij- Van onze IPS-correspondent Abraham Lama LIMA De wereld raakt steeds meer opgedeeld in economische blokken. De vijf Andeslanden in Latijns-Amerika zijn zich er pijnlijk van bewust dat ook zij nauwer moe ten samenwerken om economisch I daag e de vijf landen proberen den bij de Verenigde Staten en Ca nada. WÜ kunnen niet achterblij ven. Alleen staan we te zwak in on derhandelingen over prijzen en ta rieven". aldus de Peruaanse minis ter van buitenlandse zaken Guiller- mo Larco Cox. Op de agenda staan nu onder r plannen om de onderlinge re- r het ideaal morgen te nemen op weg de integratie. Venezuela. Colombia, Peru, be° Ecuador, Bolivia en Chili de zes landen aan de westkust van Latijns-] Amerika besloten in 1969 hun| krachten te bundelen. Maar hun pact liep uit op een financieel fiasco. Chili stapte in 1976 uit de Andes-1 groep. De andere landen zitten nu nog steeds opgescheept met de zwa re financiële last die is overgeble ven uit het eerste decennium. Het gezamenlijke industriepro gram behelsde ondermeer de opzet van fabrieken in sectoren die tot dan toe niet of nauwelijks aanwezig De interne markt van de Andeslan- ken te beseffen dat een rigide, door gionale handel te bevorderen. aantal hobbels den bieek echter te klein en de pro- politici vastgelegd programma investeringen, niet de aangew weg Na eerste emancipatie-golf aan het begin van deze eeuw' die vrouwen kiesrecht schonk, en de tweede golf in de jaren zestig die het van de ge lijkwaardigheid van de vrouw wijd verbreidde, is het nu tijd dat de vrouwen met een derde golf ook werkelijk onafhankelijk worden. De Vrouwenbond wil dan ook een vergaande arbeidstijdverkorting en wel in een aanzienlijk hoger tempo dan de FNV wil. De vierdaagse werkweek is voor de Vrouwenbond taboe. "Welke vrouwen en mannen met de zorg voor kinderen kunnen zich permit teren om exclusief pauzes en reis tijd netto 9 tot 9,5 uur per dag te wer ken?". Daarnaast wil de Vrouwenbond dat er banen worden geschapen in vooral de gezondheidszorg, in het onderwijs en bij de overheid. Vol gens voorzitter Van Veen verhoogt een grotere hoeveelheid vrouwen in de zorgsector ook de kwaliteit. De bond blijft zich ook inzetten voor het verbeteren van de inko mens en pensioenen van oudere vrouwen. Uitbreiding van kinder opvang zal nog een hele strijd zijn. "Afdelingen van de Vrouwenbond moeten er plaatselijk bovenop gaan zitten, dat die 150 miljoen ook aan kinderopvang wordt besteed en niet naar andere activiteiten in het kader van de sociale verdwijnt", aldus Van Veen. J Van Veen voelt er ni.ets v| Vrouwenbond om een echte vakbond. "Dat zou de ter reinen waarop de vrouwenbond ac tief is en actief wil blijven, eerder verengen dan verbreden", aldus Van Veen. De Vrouwenbond FNV (ongeveer 10.000 leden) is een witte raaf in de FNV, omdat de bond zich vooral richt op onbetaald werkende De vakcentrale FNV is vooral door een onverwacht grote aanwas van vrouwelijke leden op weg naar een miljoen leden. Het verlies iri de jaren tachtig, toen de centrale van boven het miljoen tot om en nabij 900.000 leden terugviel, zal met een paar maanden grotendeels zijn goedgemaakt. Dezer dagen wordt de aanmelding van het 200.000ste vrouwelijke lid verwacht. FNV- voorzitter Johan Stekelenburg liet dat vandaag weten bij de opening van het congres van de Vrouwen bond FNV. Stekelenburg noemde de groei van het aantal vrouwelijke leden in de voorbije jaren spectaculair. In 1989 liep het aantal vrouwen in de FNV zelfs met 11 procent op. Een op.de vijf leden van de FNV, 20 pro cent, is een vrouw. Dertig jaar jaar geleden was dat precies andersom: 5 procent vrouwen, een op de twin- duktiekosten te hoog, zodat de vesteringen niet rendabel bleken. jf landen zijn het nog steeds niet eens over de onderlinge verde- bestaande bedrijfslev ling van de kosten. Na de verkiezing van de Venezo laanse president Carlos Andres Pe rez vorig jaar februari werd beslo ten de samenwerking nieuw leven in te blazen. Afgesproken werd dat de presidenten voortaan twee keer per jaar bijeenkomen om de voort gang te bespreken in de uitvoering van het tienjaren-plan, dat in nauw onderling overleg is opgesteld. De doelstellingen zijn nu wat be scheidener dan in de jaren zeventig. gezamenlijke aanpak van het schul denprobleem en de drugshandel. Daarom streven de landen De presidenten zullen hun handte- betere aansluiting bij het kening zetten onder de oprichting regionaal ontwikkelings- ?KKen van investeringen uit het fonds met een startkapitaal van vier litenland. miljoen dollar. De Andeslanden overwegen ver- Van de vijf landen is Bolivia het der een gezamenlijk paspoort i meest sceptisch over de zegeningen stellen, zodat de burgers vrij zijn het viaanse land naar het andere te Het onderwijs in de vijf lan- minst ontwikkelde van de regio, den zal op elkaar worden afge- Maar landen als Venezuela en Peru stemd. zodat de diploma's onder- willen er hard aan trekken. "De Eu- ling vergelijkbaar zijn en studer ropese landen staan op de drempel gemakkelijker jn een van de bi van economische eenwording, landen kunnen doorleren of Mexico probeert aansluiting te vin- baan zoeken. AMSTERDAM (GPD) - Dit na jaar zet de Nederlandse financiële wereld de eerste stap op weg naar het internationaal financieel cen trum dat men zo graag in Amster dam op poten wil zetten. In het nieuwe kantoor van het Neder landse Instituut voor het Bank en Effectenbedrijf (NIBE) aan de Herengracht start op 3 september een cursus 'merchant banking'. Het is de eerste opleiding op dit gebied in Europa. Dit maakte prof. D. van Wens- veen, voorzitter van het oplei- dings-instituut, gisteren bekend op een persconferentie in Am sterdam. Er zijn in ons land vol gens Van Wensveen veel te wei nig 'merchant bankers'. In dit ty pe van bankieren wordt niet uit gegaan van de normale financiële dienstverlening, maar staat de fi nanciële structuur van het be trokken bedrijf of samenwer kingsverband centraal. De cursus duurt twee keer vijf weken en kost de 'student' 30.000 gulden. De studie wordt begeleid door ,de Rotterdamse hoogleraar A. Rihnooy Kan. Hij is aangesteld als programma-directeur. Behal ve de cursus 'merchant banking' start het instituut dit jaar met een opleiding voor portfolio-mana- ding Houtsmuller te Naar- tig. baan in dezelfde functie zou krij gen. De Turkse werknemers wor den bovendien verplicht om min- per week te werken. Hr.r_Pontilius: "We willen in de eerste de ambassade Plaats'de 'onan optrekken. Nu wor- den de Turken gediscrimineerd. Hierbij houden we wel rekening met het gratis voedsel en onderdak, maar dan nog is h'et loon te laag. Ook de kwestie van overtijd gaan we aan de kaak stellen. Daarnaast wil de vakcentrale meer materiaal 'ondanks'de Intimidatte hebben °P hat te"ei.n van de raffinaderij Van onze correspondente Elly Wempe WILLEMSTAD - De Turkse bassade in Caracas heeft gepro- stens 60 beerd de werknemers bij de olieraf finaderij op Aruba te intimideren. Een medewerker adviseerde op een feestje van de Turkse contractarbeiders om tegen de vertegenwoordiging van de vak centrale FTA bij het referendum van de volgende dag te stemmen. Dit blijkt uit verklaringen van di- 2 Turkse werknemers, beveiliging betere hygiënische omstandighe- ro den. De Turkse werknemers klagen 'terwfjl d'erest niet bovendien over te weinig voedsel. NAARDEN (ANP) - De beleggers- een uitkoop aan de directie groep Piet Heijn te Naarden heeft cintosh en de investeringsmaat- den, ver gevorderde plannen om een schappij Reiss, In deze constructie 'Het slagen van de tegenaanval is openbaar bod uit te brengen op het zouden aandeelhouders Macintosh afhankelijk van de bereidheid van detailhandelsconcern Macintosh worden afgekocht voor ongeveer 45 aandeelhouders om mee te werken (Kwantum, Superconfex, Halfords, per gulden aandeel of in totaal f 250 aan het bod. Dan denken Piet Klerkx). De financiering hier- miljoen, van is volgens Piet Heijn-woord- voerder P. Gruijs nog niet helemaal De Heijn-groep heeft voor Macin- rond "maar is een heel eind in de tosh 300 miljoen gulden over. wat goede richting op weg". neerkomt op ongeveer 54 gulden In een geheim overleg van vorige per aandeel. Een bedrag van 270 week met enkele tientallen Macin- miljoen is vrijwel rond. voor het aanvullende bedrag van 30 miljoen aan 'risicokapitaal', dat tegen een hogere rente moet worden geleend, is de hulp ingeroepen van de finan- cieringsgroep Extendo onder lei- tosh-aandeelhouders is gebleken dat het merendeel van hen w voelt voor ingaan op plannen procent van de aandeelhouders en dan zijn we op de goede weg", aldus Gruijs gisteren. Binnen een paar weken is er weer een vermoedelijk besloten ver gadering voor geïnteresseerde aan deelhouders. waar spijkers met koppen moeten worden geslagen. Indien deze vergadering succes heeft zal Piet Heijn met gedetail leerde informatie naar buiten ko men, aldus Gruijs. OOST-BERLIJN (Rtr/KRF) Voor banken, verklaard. Voigt riep de de winkels in de DDR stonden gis- Oostduitsers op "alle spaarvarkens teren lange rijen klanten die wilden te slachten en oude sokken te le- profiteren van de lage prijzen. Han- gen" en de contanten op een bank- delaren gaven kortingen tot zestig of girorekening te zetten. Dat maakt procent. Zij willen de voorraadplan- de omwisseling gemakkelijker, ken leeg hebben voor de westerse goederen, die nu al het land over stromen. Voedsel, kleding, huishoudelijke apparaten, sportartikelen en andere consumentenprodukten zijn giste ren in prijs verlaagd. "Ook hier kunt u nu bodemprijzen vinden", was in sommige etalages te lezen. Opgeveer 40.000 Oostduitse boe ren gingen gisteren de straat op om te protesteren tegen de westerse in voer van landbouwprodukten. Met de invoering van de monetaire unie op 2 juli valt de Oostduitse land bouw onder het regime ropese Gemeenschap, vrijwel alle 760 Turken bij het refe rendum afgelopen zondag vakbond gestemd. Ongeveer 95 pro cent stemde voor terwijl de rest niel kwam opdagen, zo verklaarde FTA- voorzitter Anselmo Pontilius. Hij wil nog deze week met de directie r Energierecht: "Niets kan olie als ROTTERDAM (GPD) - IHC Hol land, wereldwijd marktleider in de levering van baggermaterieel, is na de Eu- jaren van malaise weer helemaal bo ven Jan. De onderneming heeft vo- De boeren in de DDR, die minder rig jaar voor het eerst sinds jaren efficiënt werken dan hun westerse weer een aanzienlijke winst (14 mil- collega's, vrezen voor de toekomst - joen gulden) behaald en barst van van hun bedrijven. Staatssecretaris het werk. vooral nu zij tien ten werken". Volgens Pontili r per dag i heeft een verte- de Turkse am- ond voor het refe- de Aruba Rafinary Rehabilita- genwoordiger tion Company (ARRC) praten over bassade op de clausules in het contract die tegen ^end"m de werknemers gelntim. de Arubaanse wet zijn. De Turken de"d, ,H|J„nu duidehJk 8e' Olieminister Saudi-Arabië Nazer in Leidse universiteit: Giinther Krause verklaarde Zuyderduin) parlement dat er een fonds komt van 6,2 miljard mark om de boeren te steunen bij de overgang naar de produktie voor een vrije markt. Economie kort I Saudi- Op 25 juli komen de 13 olie-minis- de behoefte aan aardolie ooit gaat Voedselprijs De regering van de Sovjetunie wil de broodnodige hervormingen in de economie uitsmeren over een pe riode van vijf jaar. De voedselprij- zen zullen door de bank genomen CNV-vakbondslëidër Tali^De'mi?- worden verdubbeld, maar de prij- han betrokken. basis-levensmiddelen als Toen de Arubaanse minister zegd dat ze beter, tegen de vak bondsvertegenwoordiging kunnen stemmen. Dit is in strijd met het in ternationale arbeidsrecht". De directie van Coastal Oil heeft laten weten dat juridische advi- seurs zich inmiddels op de hoogte LEIDEN'-'jarenlang hebben gesteld van de arbeidswet- Arabië met een kwart van de we- geving op Aruba. Op deze wijze reldproduktie van olie niet alleen de kunnen pijnlijke incidenten zoals grootste maar ook braafste olie-pro- vorige maand worden voorkomen, ducent ter wereld. Terwijl de ande- Toen werd het massale ontslag van re 12 lidstaten van de Organisatie als altijd te streven 156 Turkse werknemers en hun uit- van Olie-Exporterende landen zetting van het eiland via een (OPEC) de hun toegewezen produk- rechtszaak ongedaan gemaakt, tie-hoeveelheden vaak overschre- consumentenlanden en tegelijker- Er werd voor 200 miljoen gulden aan orders geboekt. De orderporte feuille bevat op het ogenblik 250 miljoen gulden aan werk. Dat blijkt uit het jaarverslag van IHC Caland, de moedermaatschappij van IHC buitenlandse Holland in Sliedrecht. Mede dank zij de gunstige gang van zaken bij IHC Holland heeft llHC Caland over vorig jaar een aan zienlijke hogere nettowinst be- gens Nazer nog steeds de enige ech- wëstduitse coïlega Waigel te energiebron. "Al jaren hoor ik dat Westau,tse colleSa waiSeL De DDR heeft schuld van 27,2 miljard mark e binnenlandse schuld van 21 miljard mark. Dat heeft minister van finan ciën Romberg maandag bekendge- maakt. De omvang van de schulden mfijëen" gëïdenVegm- van de Oostduitse staat bleek vorige over een verlies van 46 mliJoen ,n week een twistpunt in de bespre- 1988 Die wmst was ook voor een kingen tussen Romberg en zijn belangrijk deel te danken aan het feit dat van een in 1988 getroffen ters bijeen om opnieuw de prijzen en de produktie-quota vast te stel len. Nazer wilde zich nog daar giste- niet over uitlaten, maar zei wel 'redelij afnemen. Eerst had je de kernener gie, toen de zonne-energie i Overigens hebben de Oostduit- s hebben de afgelopen maanden voorziening voor verliezen ganisatiekosten nog bijna 10 mil- flink gespaard. Op 2 juli mogen zij gulden overbleef. >^aS jde Nederlandse den, hield Saudi-Arabië zich keurig tijd zo hoog dat de olie-produceren zijn quotum of zat daar zelfs der. Jarenlang, totdat begin dan het aardgas. Inderdaad biedt hun Oostmarken inwisselen tegen aardgas een aantal milieu-voorde- D-marken. Tussen december en len, maar het kent ook zijn beper- april is er 3,2 miljard mark aan ke' prijs. "Met 'redelijk' bedoel ik, kingen. Aardgas krijgt zeker een spaargeld bijgekomen. oon prijs die niet te hoog is voor de stevig marktaandeel, maar niet al te groot" *n totaal bedraagt het ingelegde Volgens de vroegere olieminister spaargeld nu 163 miljard Oostmark. n- de landen hun economieën kunnen Jamani onlangs in Londen zjjn de ontwikkelen". vloog pn oüp 7i.iipn Hnnr Hp '."A" ^VATai,,°,c """iara Jarenlang, totdat oegin van au Nazer verwacht overigens dat het om aan ae loenemenae vraag ie voi- rptrprinf? in de hand worden eehou- CNV-vakbondsman liet jaar 00k Saudi-Arabië flink boven systeem van vastgestelde hoeveel- doen. Volgens hem ontbreekt het OPEC-landen echter niet in staat de toenemende vraag te vol- IHC Caland, die als hoofdactivi teit de levering van offshore-mate rieel heeft, rekent IHC Holland nu ook weer tot haar kernbedrijf. Om daarop invloed uit te kunnen oefe nen, heeft IHC Caland begin dit jaar besloten haar belang in IHC Hol- heeft Rainer Voigt, de president land uit te breiden van 47 tot 60 per- de Oostduitse verenigde spaar- cent. 1 dp hand wnrdpn «ïphon- J-7 A »«-«. jaar ook öauai-/\raoie uinK ooven sysxeem van vasxgesxeiae noe1 uitzetten, ontstond een ernstig con- zjjn contigent. "Wij wilden niet lan- heden en prijzen op den duur flict met de Nederlandse regering, ger opdraaien voor de overschrij- dwijnt. Nazer: "Quota worden ge- Economie VS De relatief sterke prijsstijging in de Verenigde Staten van het eerste kwartaal is voorbij. In de rest van het jaar zullen de prijzen minder sterk stijgen. Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal het gevaar van een recessie achter zich heeft gelaten, zo staat in het kwartaalverslag die zich maakte over de naleving mensenrechten op het eiland verband hiermee zorgen dingen door de andere olie-landen Sa^d__Arab.„ .g QpgghQuden de produk- r op te opbouv ADVERTENTIE het aanbod te groot die beginjaren tachtig bij het instor- de olieprijs verloren is ge- Financiën boos op Van den Broek bij Oost-bank Als de vraag echter toeneemt 'krimp-land' te zijn, dat zijn produk- daardoor het aanbod afneemt, dan gaan. Als voorbeeld gaf hij zijn tie beperkt om de olie-prijs te steu- ii de Saudi-arabische oliemi nister Nazer gisteren in de Rijksuni versiteit Leiden. verdwijnen vanzelf de quota. Wan- gen land Saudi-Arabie' dat alleen al dat gebeurt, weet ik echter 30 miljard dollar nodig heeft. niet". Dat de vraag naar olie toeneemt staat echter vast voor Nazer, het ora- Hisham Nazer is voluit minister kei van de olie-wereld. Door de in ternationale groei van de economie Economists. Het verbond van Ame rikaanse bedrijfseconomen gaat i v«*x. x»«- van uit dat de economie van de VS njster Van den Broek (buitenlandse dit jaar reëel groeit met 2,1 procent zaken) inzake de Herstelbank i petroleum, minerale grondstof fen en planning en daarmee één van de meest invloedrijke figuren in de OPEC. Bij de officiële opening van National Association of Business DEN HAAG (GPD) - Op het terie van Financiën is grote irritatie het Internationaal Instituut ontstaan over het optreden van mi- Energie-recht lichtte hij de orr zwaai kort toe. "De beslissing de regering daarover viel in 1985 de behoefte aan energie flink gro ter geworden en dat zal alleen nog maar meer worden. En olie is vol- i 1991 met 2,5 procent. Lucas Aardenburg Ruim 300 werknemers van het diep- vriesproduktenbedrijf Lucas Aard- Oost-Europa. De minister stemde die had niets te maken met het op- zondag openlijk in met de Frans- stappen van Jamani (indertijd olie man Attali als directeur van de bank minister). De daadwerkelijke over- en Londen als vestigingsplaats. Dit, schrijdingen begonnen in 1987". terwijl thesaurier-generaal Maas za- Met deze koerswijziging werden terdagavond in Parijs namens ons de boze dromen van de olie-hande- enburg in Hoogeveen hebben giste- land nog een formeel voorbehoud laren over kelderende olieprijzen Rotterdam bij het moeder- had gemaakt. razendsnel werkelijkheid. De eerste De wrevel bij Financiën is zo maanden van dit jaar zat de OPEC hoog opgelopen dat minister Kok met een totale produktie van 24 mil- hun bedrijf. Bij Lucas Aardenburg de affaire morgen in het kabinet aan joen vaten per dag ver boven de af- worden onder het merk Iglo/Ola de orde wil stellen. Maas zei zater- gesproken hoeveelheid van iets diepvriesprodukten als ijs, spinazie dagavond in Parijs dat het voorbe- meer dan 22 miljoen vaten. De prij- houd allerminst gezien moest wor- zen kelderden vanaf januari dan den als een achterhoedegevecht. Er ook met 25 procent tot een niveau werd op gewezen dat het in Parijs dat sinds 1972 niet meer was be ging om een peiling van de menin- reikt, gen en niet om een formele stem- thuismenu's gemaakt. Griekenland Griekenland komt vandaag lam te liggen door een algemene staking ming. Die is pas op 29 van 24 uur door een vakbondsfede- de. ratie van 1,7 miljoen werknemers de particuliere sector idee Op Financiën wordt kabinetsbe raad nodig geacht „om de kaarten Het in allerijl in mei bijeengeroe pen marktcomité van de OPEC be sloot om de productie te verlagen 23,5 miljoen vaten (volgens de 300.000 man overheidspersoneel uit bijeen te leggen", zoals een betrok- OPEC de echte productie) tot 22 protest tegen het loonmatigingsbe- kene het uitdrukte. Volgens hem miljoen vaten per dag. De verwach- i:—u~* JH| te prijsstijging bleef echter in eerste instantie uit, een teken dat de olie handelaren begonnen te geloven ingewijde op Finan- dat de overschrijdingen inmiddels "De mogelijkheid is, er maar meer regel dan uitzondering zijn. In of we die pakken, is nu de vraag", al- de loop van deze maand stegen de dus de betrokkene. prijzen licht, volgens Nazer een be- J conservatieve ligt het door Maas gemaakte regering van Cqnstantin Mitsotakis, behoud nog op tafel. Dan is v< die op 8 april aantrad. Het 12.000 vestigingsplaats unanimiteit man tellende personeel van de pos- eist, aldus r terijen ging maandag als voor 4f in staking wegens een conflict het pensioenfonds. Stijging verbruik energie verwacht AMSTERDAM (ANP) - De ont wikkelingen in Oost-Europa hebben grote gevolgen voor de energievoorziening in de we reld. Dat heeft Helga Steeg, di recteur van het Internationale Energiebureau (IEA) in Parijs, gisteren verklaard in een toe spraak op de eerste dag van de European Energy Week in Am sterdam. Zij maakte onderscheid in het effect van de Oosteuropese ont wikkelingen op de omvang van de energieproduktie in de we reld, de gevolgen voor de vraag naar energie en de gevolgen van het toekomstige energiever bruik in Oost-Europa op het milieu. Als eenmaal de Sovjetu nie en Oost-Europa volwaardig meedraaien op de internationale oliemarkt zal de wereldomzet, die momenteel vijftig miljoen vaten per dag bedraagt, toene men tot ongeveer 65 miljoen va ten per dag. I "Voor de opbouw van onze olie- produktie hebben wij geld genoeg", repliceerde Nazer gisteren. "Maar met Saudi-Arabië zal alleen een klein aantal landen in staat zijn op korte termijn olie te leveren die no dig is". Wat andere investeringen betreft gaf Nazer toe dat "Saudi-Arabië alle hulp nodig heeft die het kan krij gen". Hij bedoelde op de forse in vesteringen die Saudi-Arabië de laatste jaren doet in de petro-chemi- sche industrie. Om niet langer af hankelijk te zijn van de produktie alleen, werkt Saudi-Arabië aan fa brieken, waar de olie wordt ver werkt. Niet voor niets is Nazer, die 'de architect van het huidige Saudi- Arabië' wordt genoemd, zo begaan met de 'eerlijke' prijs voor de ont wikkeling. De afgelopen jaren veroverde de Arabische petro-chemische indus trie een wereldmarktaandeel van 7 procent en vormt al snel groeiend een serieuze concurrent voor het Westen. Vorig jaar richtte Saudi Aramco, waarvan Nazer de topman is, met Texaco een gezamelijke on derneming op en deze joint-venture is volgens Nazer een "zeer groot "Wij zijn in de Westerse wereld op zoek naar meer partners voor joint- ventures en hebben in Europa en in Nederland met regeringen en be drijven gesproken", vervolgde Nazer. "In ons land zijn al bedrijven uit Japan, de Verenigde Staten en Zuidkorea actief. Wij geloven in joint-ventures, omdat wij daar al 60 jaar met succes mee werken". Johnnie Walker red label whisky 0.7 liter

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5