Afvalberg blijft tot 1994 zeker groeien CDA boos over 'selectie' van 90.000ste inwoner Alkmaar Opnieuw volop acties in gezondheidszorg Kosto laat bezwaar vallen tegen particuliere bewaking Simons: werkloze kan voor gehandicapte zorgen Kosten medicijnen fors hoger TRACE VOOR SNELTRAM Bolwerk van moderne gezondheidszorg Nijmegen Uw laatste kans op zomermode tegen stuntprijzen. DINSDAG 22 MEI 1990 S BINNENI^ANOV/v Ondanks maatregelen Alders DEN HAAG (ANP/GPD) Ondanks alle maatregelen om de afvalberg in Nederland te be perken zal de komende jaren de jaarlijks vrijkomende stroom afval (exclusief mest en bag ger) tot 1994 met ongeveer 5 miljoen ton groeien tot ongeveer 45 miljoen ton. DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat de gemeente Alkmaar op de vingers moet worden getikt voor de gang van zaken vorige week bij de inschrijving van de 90.000-ste burger. Die zou bewust zijn geselec teerd op "positieve lichamelijke en sociale kenmerken", aldus CDA-ka- merlid De Kok. Hij vindt dat getui gen van discriminatie en onbehoor lijk bestuur. De Kok legt ministers Hirsch Bal- lin (justitie) en Dales (binnenlandse zaken) in schriftelijke vragen een bericht voor uit de Alkmaarsche Courant, waarin staat dat de ge meente zelf heeft uitgezocht wie de 90.000ste inwoner moest worden. Het kindje mocht niet uit een pro bleemgezin komen, de ouders moesten gehuwd zijn, het kind mocht niet gehandicapt zijn of uit het centrum voor buitenlanders ko men. Dit alles omdat het kind als "publiekstrekker" zou moeten fun geren. Volgens het bericht zou de "ech te" 90.000-ste inwoner al enige tijd eerder zijn geregistreerd, maar niet aan de voorwaarden hebben vol daan. Burgemeester Pop erkent te genover de krant dat vooraf intern is gesproken over voorwaarden waaraan ouders en kind moesten voldoen. "Maar dat is toch logisch. De 90.000-ste inwoner moet wel een doel dienen". De gemeente Alkmaar ontkent dat bewust is geselecteerd. Woord voerder Muller zegt dat met behulp van de computer stand simpelweg is geteld. Volgens hem is slechts één voorwaarde gesteld: de ouders moesten het eens zijn met de feeste lijkheden en publiciteit. Maar, al dus Muller, als de ouders daar geen zin in hadden gehad, was hun baby toch de negentigduizendste inwo ner geweest. "Alleen had de ge meente Alkmaar er dan geen publi citeit aan gegeven, en hadden de ou ders geen bezoek gekregen van de burgemeester." Tijdens een gesprek tussen bur gemeester Pop en de Alkmaarsche Courant is volgens de woordvoer der gezegd dat de gemeente zich kon voorstellen dat ouders die net een gehandicapt kind hadden ge kregen, geen behoefte hadden aan uitgebreide publiciteit. Maar het ci taat dat de journalist geeft, is vol gens de gemeentewoordvoerder voor „diens eigen rekening". Volgens Muller is het misver stand ontstaan doordat de journa list zeifis gaan "meetellen" en daar bij geen rekening heeft gehouden met baby's die weliswaar in Alk maar zijn geboren, maar die in Heer- hugowaard of andere plaatsen in de regio wonen. Volgens de journalist is een Turkse baby de negentigdui zendste. De woordvoerder wijst er op dat de tachtigduizendste burger van Alkmaar een Surinaamse baby was. Dat alleen al zou volgens hem duidelijk moeten maken dat de ge meente niet discrimineert. te van de 40 miljoen ton, het aanbod van 1988. Hierbij is uitgegaan van 10 procent preventie, het voorkómen dat afval ontstaat. Dit blijkt uit de een notitie over het afvalstoffenbe leid, die minister Alders van milieu- beheer naar de Tweede Kamer heeft dêmii mogdiik gestuurd. Zonder de hierin voorge stelde maatregelen zou het afval in omvang 'de komende decennia' jaarlijks ongeveer 1 procent groei- blijkt uit het Heidemij-rapport, on der meer met verpakkingen, au towrakken en bouwafval. Opval lend is verder de mogelijke terug dringing in het aanbod van reclame- drukwerk waarii het vnleens Hei" UTRECHT (ANP) - Naar schatting zet. Het personeel wil de bezetting gelenzang telt ongeveer 650 patiën- aruKwem, waanj net volgens rtei- sn „,orunornoro ;niar)Qr«m,oiH0irnmQnf(oh1IoaHa. v;; w;;00n Ho aotio "mi. De milieuminister heeft een aan naatregelen op stapel staan, dit De stichting Natuur en Milieu (SNM) vindt het uitgangspunt van de regering in het terugdringen van de afvalstroom 'veel te mager'. Vol- te sDelen on de 50 werknemers van net psycr eresse van 'veel tnsch ziekenhuis Vogelenzang .eresse van veel Bennebroek hebben vanmori het hoofdgebouw van de kliniek ieder geval de komende twee da- ten. Zij krijgen tijdens de actie gen vol te houden. Administratief nimale zorg", aldus de woordvoer en leidinggevend personeel kan der van de AbvaKabo, door de actie niet aan het werk. Vo- Het personeel van de operatieka- ook voorkomen in het NMP-plus, gens A. Klingenberg van SNM ko- juni verschijnende aanscherp ing van het Nationaal Milieube leidsplan. Onder rr van het gebruik grondstoffen, het bevorderen schone technologie en het verlen gen van de levensduur van produk- ten. Alders heeft vo> gebruik gemaakt van Heidemij Reststoffendiensten. Vooral bij acht soorten afval is ver dergaande beperking mogelijk, zo DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Kosto (justitie) heeft er geen bezwaar tegen als de Nederlandse bedrijven meer gebruik maken van particuliere beveiligingsdiensten. Voorkoming van misdaad is een zaak voor de hele samenleving, dus ook van het bedrijfsleven, aldus Kosto. Hij erkent dat hij over de rol van de particuliere beveiligingsdien sten de laatste tijd anders-is gaan denken. Als kamerlid was Kosto al tijd huiverig voor de groei van de bewakingsbranche. Hij ging ervan uit dat het waarborgen van de vei ligheid in eerste instantie een taak is de overheid, van de politie. de preventie-maatregelen niet verder dan het 'aftoppen' van de het beperken groei, die tot 2000 geschat wordt op (minerale) 17 procent. Natuur en Milieu acht minstens 20 procent beperking een haalbare zaak. In zijn afvalnotitie noemt Alders het 'onvermijdelijk' dat de hoeveel- zijn notitie ook heid te verbranden afval in 2000 rapport minstens drie keer hoger ligt dan in 1988. Aan het einde van deze eeuw zou jaarlijks 6 tot 8 miljoen ton ver brand dienen te worden (afgezien nog van slib uit waterzuivering), te gen 2 miljoen ton op dit moment. Onderaan de lijst van gewenste afvalverwerkingsmethoden staat het storten van afval. Ondanks acti viteiten als het voorkómen dat afval ontstaat, hergebruik, nuttige toe passing en verbranden noemt de bewindsman het 'onontkoombaar' 2000 ongeveer 5 miljoen ton dere landen en de inzet van particu- afval te storten liere beveiligingsbedrijven ge schiedt neerd", aldus Kosto. Het ministerie is ook bezig met de Het verbranden 1 ontwikkeling van een computer- zuiveringsslib vai programma, dat kan worden ge- ringsinstallaties leidt tot bruikt als een checklist voor kleine ondernemingen bij het opstellen van een beveiligingsplan. Naar aanleiding van een gewa pende overval vorige week op filiaal van Albert Heijn in Ool__. beek, zei Kosto dat het ministerie van justitie schap van de detailhandel zich zul len beraden over de aanpak lieuproblemen die waarschijn lijk ernstiger zijn dan de nu bestaan de. Dat concluderen de onderzoe kers Huppers van de Rijksuniversi teit Leiden en Koppert van de Vrije Ooster- Universiteit Amsterdam. Zij noe- nisterie men het bouwen van een slibver- het hoofdbedrijfs- brandingsinstallatie uit milieuhy giënische overwegingen, met name wat betreft cadmium, een slecht be- mers in het St. Elisabeth Zieken huis in Tilburg staakt vandaag. De operatiekamers blijven gesloten. Alleen voor spoedgevallen zullen zij worden geopend. Verpleegkundigen van het Am sterdamse Academisch Medisch Centrum (AMC) mogen morgen een stiptheidsactie van 24 uur houden op de intensive care-afdeling. De di rectie en de stichting Nederlandse Hartpatiënten hadden in kort ge ding een verbod op de actie geëist, maar de Amsterdamse rechtbank stelde de eisers in het ongelijk om dat niet wordt verwacht dat de pa tiënten "ernstige schade" wordt toegebracht door de actie. De verpleegkundigen van de af deling intensive care volwassenen zullen nu geen geen zogenoemde 'Code-4'-handelingen verrichten. Dat zijn handelingen die verpleeg kundigen normaal gesproken niet zonder toezicht van een arts mogen uitvoeren, maar dat in de praktijk wel doen. De actie staat los van de algemene cao-acties in de gezond heidszorg, maar heeft natuurlijk wel met de werkdruk en vermeende onderbetaling te maken. Een inwoonster van het Rotter damse bejaardenhuis De Hoogen- ban bekijkt actievoerend personeel. Ook in de bejaardenzorg wordt ac tie gevoerd tegen te zware werk druk. (foto ANP) roofovervallen op winkels. Wellicht sluit. "De negatieve milieu-effecten Daarvan is Kosto teruggekomen, wordt het bestaande overleg met de zijn zo groot, dat verbranding op nieuw ter discussie moet worden gesteld". althans wat betreft het voorkomen bankwereld bankovervallen i criminaliteit. De staatssecreta- uitgebreid tot de detailhandel, i dat gisteren bij het in ont- angst nemen van het rapport van het onderzoek (slachtoffer-enquête) naar bedrijfsleven en criminaliteit. De omvang van de schade die door misdaad aan het bedrijfsleven wordt toegebracht, ongeveer vijf miljard gulden per jaar, noemde Kosto "op zijn zachtst gezegd zorg- wekkend' Samenwerking tussen DEN HAAG (GPD) In de zorgsec- politie en bedrijven zou de omvang ervan moeten beperken. Een middel hiertoe ziet Kosto in lokale stichtingenv die de beveili ging van winkelcentra of industrie terreinen* moeten coördineren. In die stichting kunnen bedrijven, po litie Zoeterwoude stichting al in het leven geroepen in Leiden is er een in oprichting. "Het is een publiek geheim dat de JjJJ1 beveiliging van industrieterreinen en winkelcentra in Nederland niet optimaal is. Er is minder beveili gingspersoneel aanwezig dan in an- zorgen voor genoeg handen aan het bed". Wel zal hij op korte termijn beidsongeschikten moeten worden met de provincies overleggen over ingezet. Desnoods 'met enige zach- de invulling van uitbreiding. Daar- te dwang' zouden deze mensen zich bij zal ook worden besproken hoe beschikbaar moeten stellen. Staats-- de samenwerking tussen de ver- secretaris Simons (Volksgezond- schillende instellingen in een en de- heid) beschouwt dit als een van de zelfde regio kan worden verbeterd.. Het probleem van de wachtlijsten kan daarnaast worden ondervangen huizen te verminderen. Hij deed de-' door meer aandacht te besteden aan suggestie gisteren tijdens uitge- de thuiszorg. Simons geeft hieraan, •erleg met de Tweede Ka- met instemming van de gehele Ka- Studentencontrole Artsen schreven meer voor in 1989 GRONINGEN (ANP) - De In formatiseringsbank begint vol gende week met controle van al le 156.000 studenten die recht hebben op een ziektekostentoe slag. Die toeslag van 77,31 gul den per maand geldt alleen voor studenten die niet via het zie kenfonds zijn verzekerd. DEN HAAG (GPD) De omzet van geneesmiddelen via apotheken en ziekenhuizen steeg vorig jaar met 12 procent. Oorzaken van die forse stij ging waren onder meer het uitstel van het (omstreden) akkoord over de prijzen dat vorig jaar inging, en de komst van nieuwe medicijnen. De kostenstijging nam daarentegen af. Dit blijkt uit het verslag m de stijging is toe te schrijven m de vergrijzing van de bevolking. De prijsverlagingen voor medicij- *n die onder het prijzenakkoord vielen, bedroegen vorig jaar drie IT1";,™?,,,!" ..-.d.. ,,.-: druk in de zieken- en verzorgmgs- het geestelijk gehandicap tenbeleid. Simons heeft dit jaar 100 voorrang. Wvc onderzoekt de mogelijkhe- iljoen den vooi* verzorgers van geestelijk extra, waarvan 23 miljoen voor de gehandicapten om hulp te 'kopen', zwakzinnigensector, uitgetrokken waarbij zij dan beschikken Nefarma, de organisatie procent voor de industrie. Als dit geneesmiddeleneproducenten akkoord het hele jaar zou hebben gewerkt, zou de daling bijna vijf procent zijn geweest, aldus Nefar ma. Als het kabinet het prijsak- koord niet zou hebben afgeblazen, zou inmiddels al een prijsdaling van negen procent bij de industrie zijn. bereikt. Inmiddels, zo becijferde Nefar ma, heeft de invoering van geheel middelen vorig jaar voor prijsstijging van vier procent en -importeurs. Het in 1988 voorbereide prijsak- koord, dat pas in 1989 inging, ver oorzaakte een terughoudende in koop van medicijnen. Zodoende werd sterk ingeteerd op de voorra den, waaraan pas in de loop van 1989 een einde kwam. Toen ont stond een extra koopdrift doordat de voorraden moesten worden aan gevuld. Bovendien kw Molukkers In Barneveld, Krimpen aan den IJs- sel, Moordrecht en Eist (Gld) zijn gisteren en vanmorgen vijf mannen aangehouden in verband met de rel len voor de Indonesische ambassa de op 25 april. De politie heeft de mannen herkend van politiefoto's. De in beslag genomen filmbanden van de NOS en RTL Veronique be vestigden de herkenning. Veroordeling De Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een Zaandammer veroor deeld tot vijfjaar cel wegens poging tot moord op zijn stiefdochter en haar man in Beverwijk. Verdachte heeft altijd ontkend en liet via z'n advocaat het instituut voor zintuig fysiologie van TNO onderzoeken of i het personeelstekort in de a zorgende sector terug te dringen. Daarmee is zijn portemonnee leeg. Hij probeert daarom via banenpro- jecten en subsidieregelingen perso neel te vinden. Het voorstel ontlokte felle reac ties aan PvdA en Groen Links. Ne telenbos (PvdA) en Willems (GL) vonden dat je 'elke jongere niet zo maar kan verplichten in deze sectör te werken'. "Het gaat om professio nele arbeid, en dus om kwaliteit. Het is veel belangrijker het beroep weer aantrekkelijker te maken voor jongeren", wees Netelenbos partij genoot Simons terecht. door de overheid per patiënt vaste- gesteld budget. In Engeland en Bel gië heeft deze regeling veel succes. middelen op de markt en schreven gezorgd. De nieuwe medicijnen le de huisartsen meer medicijnen vere" minder ziekenhuisopnamen, voor. minder operaties en betere kwali- teit van leven voor patiënten op en Forse volumestijgingen deden beperken dus de kosten voor de ge- zich vooral voor bij middelen op het zondsheidzorg. terrein van bloed en bloedbere.den- De totale produktie van de farma- de organen en bij medicijnen tegen ceutische bedrijven nam in 1989 kanker. Verder speelde de pnjsda- met 7,4 procent toe tot ruim 3.2 mil ling van zeven procent een rol, die jard gulden. Daarvan hadden de per april 1989 inging b.j het van kant en klare medicijnen voor men- kracht worden van het pnjsak- selijke consumptie een aandeel van Amsterdam wordt koord tus!fn fabrikanten, verzeke- li7 miljard gulden. De werkgeie. raorS en artsen. Ook nam de omzet genheid in de farmaceutische in- buiten de kanalen van de fabn- dustrie vertoonde een lichte stij- kanten geïmporteerde middelen ging en bedraagt nu bijna 13.000 AMSTERDAM - Bij het Wereldhandelscentrum ii druk gewerkt aan het leggen van de rails en de bouw van een station voor de Amstelveenlijn. De sneltramlijn komt hier te liggen op het middenge- deelte van de snelweg AIO. In oktober Saat de tram rijden. <,0,0 anp, ip^"elimpërtrflïïiktoe. Ee'ndëei Werknemers Het personeelsprobleem is mede de oorzaak van de wachtlijsten in de verzorgings- en opvanghuizen. Op dit moment wachten 3700 mensen met een verstandelijk handicap (zoals de officiële terminologie luidt) met de hoogste urgentie op een plaats in een opvanghuis. Daar- P L. ™n wonen er 1700 thuis bij de ou- getuigenverklaringen klopten. Uit dejs- Het aantal plaatsen wordt op kor de te termijn met 1500 plaatsen uitge breid. In 1994 moeten er 3400 plaat- BBBWI PP! HHPsen bij zijn gekomen. Een versnel- hof vindt echter dat deverldaïingën 'ing van de bouwprocedures, zoals het onderzoek bleek dat een op de vijf getuigen de verkeerde schutter' aanwezen omdat wachten dat hij had geschoten. Het i de twee slachtoffers genoeg be wijs bieden. Sluiswachter Een 37-jarige man uit Den Bosch is gisteren op zijn eerste werkdag als sluiswachter in Berlicum in het wa ter gevallen en verdronken. Hoe de man te water is geraakt, is niet be kend. Mogelijk dat gezondheids problemen een rol hebben ge speeld. Kangoeroes De politie in Loon op Zand onder neemt pas nieuwe pogingen om twee ontsnapte kangoeroes te van gen als ze voor problemen zorgen, bijvoorbeeld in het verkeer. De kan goeroes ontsnapten in maart uit de tuin van een bewoner van Loon op Zand. Sinds die tijd huppen ze door de Loonse en Drunense duinen. De eigenaar doet niets aan het pro bleem. Hij heeft de politie verteld dat in Australië duizenden kangoe roes vrij rondlopen. Door ANP-verslaggeefster Margit Spaak-van Bruggen NIJMEGEN - "Als het hele project klaar is, staat in Nijmegen een voor ziening in de gezondheidszorg die uniek is voor Nederland". Dat zegt M. Verstegen. Hij is directeur medi sche zaken van wat een bolwerk voor de gezondheidszorg moet wor den, het Nijmeegse Canisius-Wil- helmina Ziekenhuis (CWZ). Het CWZ is het eerste gesponsorde zie kenhuis in Nederland. Over twee jaar zal de 235 miljoen kostende nieuwbouw van het CWZ worden geopend. Een ziekenhuis complex dat bol staat van de ver nieuwingen in de gezondheidszorg. Op tien hectare grond rond de nieuwbouw verschijnen allerlei voorzieningen onder eigen direc ties, die direct te maken hebben met de nieuwe koers die de directievan het CWZ ingeslagen is. De plannen voor nieuwbouw van het zwaar verouderde ziekenhuis la- prooeren aar up re rassen una. gelijkertijd is de vraag naar ^zond-marktgericbt te denken. We werken de zorg met name financieel steeds meer in de knel geraakt. Wij proberen dat op te lossen door heidszorg in Nederland laatste decennium sterk veranderd. Dat heeft te maken met een veran derde samenstelling van de bevol king - meer oudere mensen - maar ook met het mondiger worden van de patiënten. De gezondheidszorg moet zich niet alleen maar richten op het genezen van zieken, maar ook op het voorkomen van ziekten en het begeleiden van ziekteproces sen. Kortom, gezondheidszorg in de breedste zin van het woord. Dat pro beren we in te passen in onze nieuwbouw, ons tegelijkertijd reali serend dat bepaalde voorzieningen in de nieuwbouw alweer beter had den gekund als het ziekenhuis klaar is", aldus Verstegen. Directeur beheer drs. H. van Essen voegt daaraan toe: "Naast een toe nemend beroep op de gezondheids als eerste ziekenhuis in Nederland met sponsoring. We willen niet ver dienen aan de zorg maar wel aan an dere dingen. Daarvoor volgen rijk," zegt M. Ie Grand-van den Bo gaard, directeur zorgverlening van het CWZ. "Daarom zoeken we voor hen naar zoveel mogelijk manieren uit de ziekenhuissfeer te blijven. neel, wordt meegewerkt. Le Grand: "Daarom blijven we de verpleeg kundigen steunen in hun eisen voor een betere cao. Maar daarnaast pro- beren we ook het werkklimaat We beginnen volgende maand met het ziekenhuis zelf te verbeteren, een experiment waarbij patiënten chemotherapie komen tij- tweesporenbeleid: enerzijds dens de behandeling gewoon blijven we bij de overheid bel hangen c i de derzij ds blijven ze 'ja' zeggen, maar zoeken we naar creatieve manieren om onze wen sen te vervullen". Een goed voorbeeld daarvan is het Taborhuis dat bij de nieuw bouw van het CWZ zal verschijnen. Het Taborhuis, gesteund door de Nederlandse Kankerbestrijding, huis kunnen. Natuurlijk moeten i dan wel enigzins in de regio niet wachten tot want ze blijven gewoon onder be handeling van het ziekenhuis. Je de klussen niet zou je kunnen voorstellen, dat ze voor gebruiken met infuus en al naar huis gaan Dat doen we onder meer met een op de Amerikaanse leest geschoeid model: hoogwaardig verpleegkun dig personeel hun eigen kerntaken Zij hoeven allerlei bijkomen- te doen. Daar- weer andere Het vak verpleegkunde uniek voor Nederland. Hier kunnen hele dag in het ziekenhuis hoeven te die net te horen hebben ge- tii.n buiten het gebouw te laten gedurende de therapie af en toe ko- krijgt daardoor meer inhoud en dat men om één en ander te laten instel- leidt tot een grotere bevrediging len". het werk". De CWZ-directie heeft nog meer plannen om patiënten, die niet de Le Grand kan daar bewijzen voor aandragen: in 1986 vond nog maar 20 procent van de verpleegkundi- kregen dat ze kanker hebben, pra- blijven. Zo is contact gezocht met QWZ^teberken'Vv^e "jaar "later nHicren «i,®r de een hotelexDloitant. die kan eaan werxen. i wee jaar later ten met deskundigen hotelexploitant, die kan gaan tionele en maatschappelijke gevol- bouwen naast het ziekenhuis. ïn dat Een deel van onze zomercollectie is deze week nog sensationeel afgeprijsd. Deze week nog wel, volgende week niet meer. Bij V&D Leiden gaan zomerse blou ses, jacks, rokken, broeken, polo's, T-sh'irts en sweaters tegen absolute stuntprij zen de deur uit. Laat uw koffer dus nog even openstaan en kom nu naar V&D om uw slag te slaan! 't Wordt steeds leuker bij V&D. gen van de ziekte. Patiënten milie of kennissen kunnen cursus sen volgen maar ook apart met hulpverleners praten. "We hadden het Taborhuis, dat directeur Le Grand, nu in een experimentele fase van 2,5 Van Essen vult jaar verkeert, niet kunnen starten ook een goed voorbeeld geen zes ton sponsorgeld hotel kunnen familieleden v; ke patiënten logeren maar ook ver van het ziekenhuis wonende patiën ten kunnen daar verblijven, aldus voelde al 50 procent zich trokken bij dit ziekenhuis. Ook wor den de arbeidsomstandigehden van het verpleegkundig personeel voortdurend onderzocht door we tenschappers, die het ziekenhuis 'Overigens sPeciaal daarvoor aangesteld heeft. arktgerichte werken, het hadden geregeld. Na de proefperio- kenhuizen volgens de hopen we dat het Taborhuis door moeten. Het hotel kost het zieken- ziekenfondsen en ziektekostenver- huis geen geld zekeraars vergoed wordt", legt Ver- wel goed gebruik stegen uit. Voor kankerkpatiënten heeft het CWZ nog meer nieuws in petto. Zo wordt bij de nieuwbouw een Hospi- tasten ce geopend naar Engels voorbeeld, vendien plan In dit huis kunnen kankerpatiënten bad ("wat kunnen maken. Zo kunnen we ons aanbod kwalitatief 'erhogen, terwijl we het budget 'oor de zorg niet hoeven aan te Naast het hotel zijn er bo- bronnen- Hoogwaardig "Zo snijdt het mes aan twee kanten: we proberen de schaarste in perso neel voor te blijven door hoogwaar dig werk aan te bieden. Ons perso neel voelt zich daardoor prettig en is bereid langere tijd in het ziekenhuis te blijven". "Maar", stelt Verstegen, "het blijft vallen en opstaan. Je moet voortdurend attent blijven op Het Hospice de terminale fase in de nabijheid kant gericht dan in Valkenburg") van familie verblij\ is speciaal bedoeld niet in een ziekenhui ven, maar voor wie de familie de zorg thuis niet meer kan opbrengen. "Een huislijke omgeving is vooral voor kankerkpatiënten heel belang- op de medische je sociaal beleid. Iedereen moet sportkliniek die op het die terrein door sportfysioloog Jan Vos Hen ster- geëxploiteerd zal worden. De CWZ-directie is zich er van be wust dat alle vernieuwingen aUeen een succes kunnen worden als van- af "de basis", het verplegend perso- zieken harte meewerken aan een geïnte greerd ziekenhuis, waar een totaal behandeling wordt geboden. Daar voor heb je iedereen in het zieken huis nodig, anders blijven we, met alle mooie plannen en experimen ten, toch gewoon een instituut voor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3