Gouden Palm naar David Lynch Een Fransman met intuïtie PODIUMBLIK 'Wild at heart' beste film; Depardieu en Janda beste acteurs Overzichtstentoonstelling Arnulf Rainer Nederlandse kunst om te lachen Zanger Yves Duteil opent vrijdagavond Leidse Chansonweek Kunstenaars verzekerd DINSDAG 22 MEI 1990 IVaardenberg en De Jong in hun nieuwe programma 'Jool Hul'. (foto Hans van de Pol) Dansgroep Kathy Gosschalk, artistiek leid ster van de Rotterdamse Dans groep, is niet uit op een bepaalde dansstijl of techniek, maar wil met haar groep produkties bren gen die uniek zijn voor Neder land. Morgenavond kunt U in de Leidse Schouwburg een aantal van deze produkties gaan bekij ken. Het zijn 'Brief van Amanda Miller, eèn dansstuk dat te maken heeft met het nemen van risico's, Volgens Contract II' van Gos- schalk zelf een ballet waarin het toeval een grote rol speelt, en 'Muddie' van Shusaku Takeuchi. een duet waarin een aantal droombeelden als saucijses aan een zijn geregen. Jool Hul In korte tijd hebben Waardenberg De Jong zich ontwikkeld tot een cabaretduo dat meetelt op de Ne derlandse podia. Woensdag avond zijn zij in de Leidse Schouwburg met een programma dat luistert naar de Volendams aandoende naam: 'Jool Hul'. Technicus Paap komt 's ochtend naar het theater met 17.500 gul den aan hout en metaal. Dit lood zware decor vormt de arena waarin Waardenberg en De Jong hun strapatsen zullen vertonen zoals daar zijn een Turkse contra bassolo, gevechten met de dieren wereld en stevige arbeid in een fallus-achtige omgeving. Chansonweek En dan niet te vergeten de vijfde Internationale Chansonweek Lei den in de Leidse Schouwburg. Vrijdagavond wordt deze week geopend met de Franse chanson nier Yves Duteil, die zo'n veertig gouden platen op zijn naam heeft staan en vele internationale prij zen heeft gewonnen. Eenvoud staat in het werk van Duteil voor op. Hij wil dat het publiek zich herkent in de dingen waarover hij zingt: liefde, fantasie, kinderen. Elders op deze pagina een voorbe schouwing van de hand van Inge borg Schrijver. Margriet Eshuijs en Boudewijn de Groot verzorgen de tweede avond van het Chansonfestival. Zij komen op zondagavond in de Leidse Schouwburg. Eshuijs zal oude successen brengen maar komt ook met nieuw werk. Wat Boudewijn de Groot precies gaat doen, is nog een verrassing. Het optreden in de Leidse Schouw burg is het begin van zijn terug keer in Nederland en wordt ge kenschetst als 'een zeldzame ge beurtenis'. Maandagavond is het podium in de schouwburg voor de Argen tijnse zangeres Amelita Baltar, 'La Primer a Dama del Tango Ar- gentino'. Baltar is de echtgnote van de muziekgigant Astor Piazzolla. Hij koos haar voor de hoofdrol in de kleine opera 'Maria de Buenos Aires' en dat werd het begin van een lange en vruchtba re samenwerking. Baltar heeft een originele stem en een groot dramatisch talent. Zij zingt zowel oude als nieuwe tango's, maar ook andere genres beoefent zij met verve. Zij treedt voor het eerst in Nederland op. Het klapstuk van de Chanson week is wel het optreden van de Amerikaanse zanger Don McLean, die wereldwijde triom fen heeft gevierd met nummers als 'American Pie', 'Vincent' en 'Cry ing'. Volgende week woensdag zal zijn unieke stemgeluid de Leidse Schouwburg vullen. LESKO In het LAK-theater op woensdag avond het afscheidsconcert van Ernst van Thiel, dirtigent vaii het Leids Studenten Kamer Orkest. Op het programma staan werken van moderne Amerikaanse com ponisten. zoals Samuel Barber en Earle Brown. Chanson Noir En dan wat plaats vooreen nieuw fenomeen in Leiden: het Chanson Noir Festival. Artiesten en pu bliek ontmoeten elkaar tijdens dit festival - dat tegelijk met de Leid se Chansonweek wordt gehouden - in een café chantant-achtige situ atie. Plaats van hajideling: café The Duke. Zondagmiddag treden daar op de Leidse popdichter en tekstschrijver Rik van Boeckel. Tot Stautener en Paola Tuin in het programma 'Les uns en les autres'. To-Ver-Lei Theater To-Ver-Lei brengt vrij dagavond in de Leiderdorpse Mu- zenhof zijn nieuwste produktie uit: 'En alles bleef bij het oude', een romantisch toneelstuk ge schreven door Angela Huth. Het stuk behandel t het klassieke thema over de liefde tussen man en vrouw, in dit geval een jeugd liefde die jarenlang is onde rdrukt en pas op latere leeftijd de kans krijgt op te bloeien en volledig tot ontwikkeling te komen. Het wordt gespeeld door Caro line Kieven, Cler Laurens, Wil van Leeuwen. Liesbeth verkley en Henriette Schimmel onder regie van Selma Suzanne. CANNES (AP/GPD) 'Wild at Heart' van de Amerikaanse regisseur David Lynch is gisteren onderscheiden met de Gouden Palm voor de beste film van het 43ste filmfestival in Cannes. De Franse acteur Gerard Depardieu werd uitge roepen tot beste acteur voor zijn vertolking van 'Cyrano de Bergerac' in de gelijknamige film, de duurste die ooit in Frankrijk werd gemaakt. De Poolse Krystyna Janda kreeg de prijs voor de beste actrice voor haar vertolking van een dissidente die wordt gemarteld in 'Het Verhoor' van Rys- zard Bugajski. In Haags Gemeentemuseum DEN HAAG (ANP) - De Oosten rijkse kunstenaar Arnulf Rainer (60) staat centraal op een door Rudi Fuchs samengestelde over zichtstentoonstelling. De directeur van het Haags Gemeentemuseum schetst in 130 schilderijen een beeld van Rainers' artistieke ontwikke ling van het begin van de jaren vijf tig tot het einde van de jaren tach tig. Rainer wordt beschouwd als de belangrijkste na-oorlogse kunste naar van Oostenrijk. De tentoon stelling. die eerder te zien was in het Guggenheim Museum in New York en in musea in Chicago, Wenen en Turijn, geeft een veelzijdige beeld van de eigenzinnige wijze waarop Rainer doeken heeft bewerkt. Hij is niet inpasbaar in bepaalde stromin gen. Het is de kunst van een man die in isolement heeft gezocht naar nieuwe vormen van expressie. Fuchs schrijft in de catalogus: De schilderkunst van Rainer is in grote mate een kunst van het ate lier: de kunst van een schilder die zichzelf opsluit, die zich bijna ver bergt: die in eenzaamheid schildert, geheel door zijn atelier in beslag ge nomen, beschouwend en twijfe lend." Fuchs toont de schilder in volle breedte. Allereerst het overschilde ren, een vorm waar Rainer al tiental len jaren mee werkt. In Den Haag hangen een groot aantal 'Uberma- lungen' uit de jaren vijftig en het be gin van de jaren zestig. Rainer voor ziet in die tijd schilderijen van hem zelf en andere kunstenaars met on doordringbare lagen verf. Meedo genloos wordt het vroegere schilde rij en het vroegere oppervlak ver drongen en verwijderd. Het opper vlak wordt bijna nooit volledig overdekt. Gewoonlijk blijft een fragment van het origineel onaan getast en zichtbaar. Dit is het werk waar hij de grootste bekendheid mee heeft gekregen. Het principe van overschilderen blijft Rainer toepassen. Hij zoekt in de loop van de jaren andere thema's en doet nieuwe ontdekkingen. Rai ner ontdekt actie en variatie. Hij be werkt foto's van zichzelf en anderen in bijzondere poses. Zo behandelt Rainer fotografische vergrotingen van zijn eigen - tot een grimas ver trokken gezicht - met potlood, inkt en verf. En grote tegenstelling hiermee vormen de schilderijen, die met de vingers, soms met zijn voeten een directe en snelle manier van werken met zich mee brengt. Hij laat zich door zijn impulsen leiden en gaat op agressieve wijze schilderijen te lijf. De tentoonstelling biedt ook inte ressante vergelijkingen. Rond 1956 gaat Rainer schilderijen in kruis vorm overschilderen. De kunste naar werd aangetrokken door zijn bijzondere silhouet van het kruis: verticale en horizontale assen, die elkaar snijden in een onbeweeglijk centrum. In 1980 neemt Rainer datzelfde thema weer op. 'Ze hebben dezelfde neiging tot bewegingsloosheid, maar omdat ze met de vingers ge schilderd zijn voelt men zachte rim pelingen die de oude kruisen niet hebben. Ze zijn als donkere lelies die op diep water drijven', aldus Fuchs. Verder wordt de toeschouwer ge confronteerd met Christus-beelden en dodenmaskers of afbeeldingen van mensen die gestorven zijn. Hier gaat het vaak om gevoelige, sobere aantastingen van de levenloze gela ten. De tentoonstelling duurt tot en met 2 september. DEN HAAG (ANP) De tentoonstellingmaker Klaus Honnef toont het komende najaar in het Rheinisches Landesmuseum in Bonn ongewone, subversieve, humoristische en ironische kunst van ongeveer dertig Neder landse hedendaagse kunstenaars. Het is kunst waar zonder leedvermaak om kan worden gelachen. Het wordt een veelzijdige expositie met als ken merk een overzicht van een hedendaagse Hollandse levensstijl. De tenstoonstelling heeft tot titel 'Schrag' wat Duits is voor scheef. Ze wordt gepresenteerd door de Rijksdienst Beeldende Kunst in Den Haag in samenwerking met het museum in Bonn, waarvan Honnef directeur is en 14 oktober geopend voor het publiek. De tentoonstelling duurt tot eind no vember. Op 'Schrag komen alle richtingen in de kunst aan bod. Honnef heeft werken gekozen die naar zijn mening typisch Nederlandse trekjes hebben. Ze voldoen tegelijkertijd niet aan het in Duitsland gangbare beeld van het puriteinse Nederland. De deelnemers aan de tentoonstelling zijn onder andere: sieradenont- werper Gijs Bakker, meubelmaker Paul Beckmann, Studio Ell Bell voor modekleding, Rob Eckhardt-Design, grafisch ontwerperskollektief Hard Werken, ontwerpster van bijouterieën Petra Hartman, videosculpteurs Harry Heyink en Servaas, architect-vormgever Han Janselijn, beeldende kunstenaars Edwin Janssen, Evelyne Janssen en Wim T. Schippers. Gérard Depardieu won de prijs voor de beste acteur met zijn hoofdrol in Jean-Paul Rappeneau's film Cyrano de Bergerac'. (foto ap> kamer In Arles' tot stand laat ko- Het is voor het tweede achtereen volgende jaar dat de Gouden Palm naar een Amerikaanse regisseur gaat. Vorig jaar sleepte Steven So- derbergh de onderscheiding in de wacht voor Sex, Lies and Videota pe. "Ik probeer al 20 jaar een film op het filmfestival van Cannes ver toond te krijgen", zei de 43-jarige Lynch na de bekendmaking van de uitslag. "Een droom is nu werkelijk heid geworden." Lynch maakte eer der de films Eraserhead, The Elep hant Man, Dune en Blue Velvet. De bloedige zwarte komedie Wild at Heart vertelt het verhaal van het liefdespaar Sailor Ripley (Nicholas Cage), die uit zelfverdediging ie mand heeft gedood, en Lula Pace Fortune (Laura Dern), dat door het diepe zuiden van de Verenigde Sta ten en Texas wordt achtervolgd door een hele reeks vijanden. De film is doorspekt van bloederigheid in close-up, expliciete seksscènes en zwarte humor. De 38-jarige Janda heeft gewerkt met verschillende Poolse topregis- seurs. maar was tot voor gisteren buiten Polen nauwelijks bekend. In 'Het Verhoor' is ze voortdurend in beeld en zet ze indrukwekkend een slachtoffer van onderdrukking De 41-jarige Depardieu heeft reeds 60 films op zijn naam staan. De Franse critici waren zonder uit zondering laaiend enthousiast over zijn vertolking van Cyrano, de door zijn geliefde verlaten hoofdfiguur Regisseur David Lynch toont de g hem werd gewonnen met de film 'Wil Isabella Rossellini kijkt toe. met de grote neus uit het beroemde toneelstuk van Edmond Rostand. Twee films kregen de Grote Prijs van de jury, een soort aanmoedi gingsprijs. Het waren Sting of De ath van de Japanse regisseur Hohei Ogun en Tilai van Idrissa Ouedraogo uit Burkina Faso. De Eerste Prijs van de jury ging naar Hidden Agenda van de Britse regisseur Ken Loach, een contro versiële film, waarin de Britse rege ring er regelrecht van wordt be- nodigden de Gouden Palm, die door at heart'. De in Italië geboren actrice schuldigd schendingen van de mensenrechten door Britse troepen in Noord-Ierland in de doofpot te stoppen. De Grote Prijs voor het beste ca merawerk ging naar Pierre Lhom- me, die Cyrano de Bergerac filmde. Don't move, die or come back to life van Vitali Kanevski uit de Sovjetu nie werd door de jury uitgeroepen tot beste debuutfilm en Lunch Date van de Amerikaan Adam Davidson tot beste korte film. De prijs voor de beste actrice ging naar de Poolse Krystyna Janda voor haar rol in 'Het Verhoor' van Ryszard Bugsajski. (foto ap> Tot beste regisseur werd uitgeroe pen Pavel Loenghin uit de Sovjetu nie voor zijn eerste film 'Taxi Blues'. Tot meest artistieke film werd de film 'Moeder' uitgeroepen, van Sovjet-regisseur Gleb Panfilov. De film vertelt het verhaal van het lijden van een vrouw, wier zoon on der het regime van de tsaren wordt veroordeeld wegens subversieve activiteiten. In de categorie korte films heeft Maarten Koopman's 'De Slaapka mer' de eerste prijs gewonnen van het 43-ste filmfestival van Cannes. Het betreft het één minuut durende filmpje waarin Koopman als het wa re Van Goghs schilderij 'De Slaap- Van onze medewerker Ingeborg Schrijver LEIDEN De Franse chansonnier Yves Duteil, die vrijdag de Leidse Chansonweek opent, heeft de naam dat hij de zaken wel mooi kan ver woorden maar zo weinig 'bood schap' heeft. Zelf denkt hij daar an ders over. In zijn nummer 'Ni mes mie ni message' laat Duteil- fijntjes merken dat hij met zijn relativeren de, ironische, naïeve of gewoon te dere teksten wel degelijk in de maatschappij staat. Alleen noemt Duteil de dingen niet met naam en toenaam, hij verstopt het een beetje. De veertigjarige Duteil is met zijn luisterliedjes voor het grote publiek een chansonnier zoals een chanson nier hoort te zijn en in ons land ge niet hij dan ook ruime populariteit. Dat komt vooral door zijn eenvoud. Je kunt hem met een paar trekken schetsen: spijkerbroek, simpel blauw overhemd, de kruin volop zichtbaar, omdat hij over zijn gitaar zit gebogen. De liedjes, dié zijn be langrijk. Een show neerzetten? Duteil doet het niet. Al heeft hij zo zijn eigen gedach- Negatievenarcliief AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amster dam heeft vrijwel het gehele nega- tievenarchief van het Algemeen Hollands Fotopersbureau (1945- 1969) van Ben van Meerendo'nk, plus de volledige administratie ver worven. Het materiaal van het AHF is een zeldzame, controleerbare bron voor verder wetenschappelijk onderzoek naar de waarde van de persfotografie voor de moderne ge schiedschrijving. In honderd kistjes lagen de onge veer 300.000 negatieven bijna twin tig jaar nagenoeg ongebruikt op een zolder in Voorburg. Van Meerendonk, meewerkend directeur van het fotopersbureau dat zijn einde vond in een faillisse ment, stond met fotografen als Presser, Herschel, Noske en De Haan aan de wieg van de naoorlogse Nederlandse persfotografie. Hij won in 1950, 1958 en 1966 de Zilve ren Camera. Hij legde in 1954 de grondslag voor World Press Photo, waarvan hij tot 1968 algemeen se cretaris was. ten over het gebrek aan zeggings kracht van zijn chansons, Duteil schrijft zijn teksten nimmer vanuit een van tevoren uitgewerkt idee. Zoals hij het aan het begin van zijn carrière zei: "Als ik mijn woorden wil rangschikken naar een bepaald idee, klinkt die tekst niet goed en dat is wel het geval wanneer zich vanuit enkele woorden een bepaald idee ontwikkelt of bepaalde gevoe lens naar voren komen". Zijn repertoire in de vijftien jaar die daarop volgden, maakt duide lijk dat hij die wijze van werken trouw is gebleven. Bij het schrijven van chansons draait het bij Duteil niet om de 'redenering' of de 'reflec tie', maar om 'intuïtie'. Daaruit valt te verklaren dat bij deze Franse zan ger altijd een zelfde sfeer in zijn liedjes is te proeven. Een sfeer van intimiteit en tederheid, die door zijn poëtisch taalgebruik nog eens wordt versterkt. Echo Welk thema hij in zijn chansons ook aan de orde laat komen, je krijgt vooral een goede kijk op de bele vingswereld van de zanger zelf. Een wereld die vaak opeens van de real- teit naar de fantasie overgaat. Een steeds terugkerend thema in de tek sten van Duteil is de 'draad van het leven'. Dit gegeven wordt fraai geïl lustreerd door het liedje 'Tisserand' (Wever). Het chanson fungeert als een proloog voor een nog lang niet afgelopen serie. In veel van zijn nummers komt de gang van het kind-zijn tot de ouder- Yves Duteil - niet alleen maar voor de Alliance Frangaise. dom aan de orde. Maar ook het kin deren-krijgen en kinderen-hebben inspireert hem tot de mooiste chan sons. Bijvoorbeeld het 'Prendre un enfant par la main' waarmee hij in éen klap alle moeders en vaders voor zich won. Alle levensstadia be zingt hij op een optimistische ma nier. Zelfs als hij over de dood zingt, ziet Duteil de overledenen in kwes tie liever vanuit de hoogte, als in een soort echo, zijn liedjes meezingen. Hoewel je Duteil mijns inziens vooral om zijn mooie teksten moet gaan zien, is er ook muzikaal veel te genieten. Enige jaren geleden is hij zich meer op de muzikale omlijsting gaan werpen, zonder, overigens de teksten te verwaarlozen. Die tek sten blijven bij Duteil centraal staan. Het is te hopen dat de 'taal barrière' een niet al te groot obsta kel vormt voor het Nederlands pu bliek. Want Duteil is er niet alleen maar voor de Alliance Frangaise. DEN HAAG (ANP) - Het Voorzie ningsfonds voor Kunstenaars (VvK) heeft een contract afgesloten met de ziektekostenverzekeraar Zil veren Kruis. Het VvK kan daardoor zijn 10.000 leden voortaan een to taalpakket aan verzekeringen tegen ziekten en bedrijfsschade aanbie den,' aldus directeur R. Mulder van het VvK. Volgens Mulder konden kunstenaars zich tot nu toe tegen sommige risico's niet of bijna niet verzekeren. "Vaak werden kunste naars door de maatschappijen als een te groot risico gezien", aldus Mulder. Hij verwacht dat drie- tot vierduizend kunstenaars gebruik zullen gaan maken van het totaal pakket.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21