Rapport ministerie over brand in Huis ter Duin voorlopig ingetrokken Dreigend conflict tussen ZDG en AZL-schoonmakers afgewend Verbouw opslagbimker voor overslag inmiddels begonnen Noordwijk beklaagt zich over uitlekken rapport 'Dus hou het woord Umwelt in de gaten' uft i^icutos DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 15 'Ingespoten vee niet schadelijk voor consumptie" NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Consumptie van die ren die zijn ingespoten met ge neesmiddelen kan geen kwaad. De vrees van politici eu pressiegroepen hiervoor is wetenschappelijk ongegrond. Dit betoogde C. Schlatter van het Instituut voor Toxico logie van de Universiteit van Zurich gisteren in Noordwij- kerhout op een internationale conferentie over de controle op resten van diergeneesmid delen in vlees, melk en eieren. Het was de eerste weten schappelijke bijeenkomst over dit onderwerp, georgani seerd door de Europese Fede ratie van Chemische Vereni gingen en de Nederlandse Ver eniging voor Voedingsleer en Levensmiddelen Chemie. Door de zorgvuldige keuze en toepassing van farmaceuti sche preparaten bij vee doen zich volgens de Zwitserse gif- tigheidsdeskundige zelden problemen voor met sporen van deze medicijnen in voe- dingsprodukten. De mogelijk heid van schade aan de ge zondheid van de consument is uiterst gering, omdat de ge neesmiddelen in het lichaam van de dieren snel afbreken en nauwelijks of geen sporen achterlaten. Volgens een deskundige uit België, M. Debackere van de faculteit diergeneesmiddelen van de Universiteit van Gent. wordt jaarlijks voor twaalf miljard gulden aan dierge neesmiddelen uitgegeven. Hij vond de vrees van het publiek voor vleesprodukten dan ook begrijpelijk. Volgens Schlatter schuilt het grootste probleem echter in de belasting van vee met milieuverontreinigende stof fen. zoals zware metalen, dioxines en PCB's. De mens krijgt deze stoffen vrijwel uit sluitend binnen via dierlijk vet. "Ofschoon de veilig heidmarges niet worden over schreden. moeten er toch po gingen worden ondernomen om hieraan een halt toe te roe pen", aldus de Zwitserse toxi coloog. Vee krijgt de uiterst giftige dioxines, die via de lucht op het land terecht komen, bin nen door het eten van gras en andere gewassen. Ook cadmi um en kwik hopen zich op in de organen van de dieren. Schlat ter noemt dit het meest ernsti ge voedselprobleem. Bisschop in debat over genetische manipulatie LEIDEN Bisschop H.J.A. Boom ers van Haarlem is volgende week donderdag een van de gastpleiters tijdens een Cambridge-debat in Lei den over het onderwerp 'Geneti sche manipulatie maakt mensen be ter'. De discussiebijeenkomst wordt georganiseerd door de Stichting het Leids Debat. Naast de bisschop zal ook de Amsterdamse hoogleraar biochemie prof.dr. J. Retèl over het onderwerp een inleiding houden. Verder treedt een viertal student pleiters in het strijdperk. Voorzitter van het debat is prof.dr. W.J. Witte- veen. hoogleraar encyclopedie der rechtswetenschappen. Het debat heeft plaats in het Aca demiegebouw in Leiden en begint om 19.30 uur. Turken en Marokkanen met FNV in actie voor behoud verworven rechten LEIDEN Een dreigend conflict tussen de Ziekenhuis Diensten Groep (ZDG) en een aantal Marok kaanse en Turkse werknemers, werkzaam bij de schoonmaakdienst van het Academisch Ziekenhuis Leiden, is gisteravond afgewend. Een onder druk van de Diensten bond FNV tot stand gekomen ge sprek is na vier uur in 'feeststem ming' geëindigd. De werknemers hadden al drie keer om een dergelijk gesprek ge vraagd, omdat de ZDG hun verwor ven rechten steeds meer terugdraai de. Dat gebeurde nadat de kanton rechter het ontslag van 48 werkne mers van de ZDG, werkzaam in het AZL, nietig had verklaard. Sinds dien was de werkdruk almaar hoger geworden, mochten atv-dagen niet worden opgespaard en aan de va kantie worden geplakt en was er van werkoverleg nauwelijks spra ke. Volgens een woordvoerder is men gisteren in een vier uur duren de vergadering in elk geval overeen gekomen dat de werknemers hun atv-dagen vanaf januari tot aan de vakantieperiode mogen opsparen. "Zo kunnen zij in plaats van vier toch vijf weken naar hun thuisland op vakantie. Vier weken is een on doenlijke zaak, als je bedenkt dat die mensen vaak een week onder weg zijn naar Marokko en ook een week met de terugreis bezig zijn". Het gesprek is in goede harmonie verlopen. Van de kant van de ZDG is ook toegezegd dat grote verande ringen in de werksfeer voortaan via werkoverleg zullen worden inge voerd. "Sinds kort was dat niet meer het geval. Zonder enig overleg werd dat van bovenaf opgelegd". Tevens zal de ZDG eens per week een spreekuur instellen. Daar kun nen de werknemers hun problemen met de leiding bespreken. Op het spreekuur zullen ook tolken aanwe zig zijn. Of het ontslag voor de 48 werkne mers definitief van de baan is, is overigens nog onzeker. De ZDG is een verzetprocedure begonnen om het ontslag alsnog te kunnen laten doorgaan. Een uitspraak in deze procedure zal vermoedelijk pas in september worden gedaan. Brandweercommandant Mark niet eens met kritiek op leiding Van onze redacteuren Hans Jacobs en Wim Wegman NOORD WIJK/DEN HAAG Het rapport over het onderzoek naar de brand van Huis ter Duin is door het ministerie van binnenlandse zaken voorlopig ingetrokken. Dit is gedaan op verzoek van regionaal brandweercommandant B. Mark. Volgens hem is het rapport op een aantal punten onjuist. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft hem inmiddels een nieuw gesprek toegezegd. Vuilverbranding voor de zomer dicht LEIDEN - De opslagbunker van de Leidse vuilverbranding wordt defi nitief omgebouwd tot vuiloverslag- plaats. De gemeente Leiden heeft het werk hiervoor inmiddels aanbe steed. Wethouder J. de la Mar (milieu) hoopt dat de ombouw voor de bouwvakvakantie klaar is. De Een woordvoerder van het ministe rie verwacht overigens niet dat de bevindingen van Mark tot 'ingrij pend andere conclusies' leiden. Ze- ker-niet waar het gaat om de gebre ken in de brandwering en de, vol gens de onderzoekscommissie, ach terwege gebleven controle van Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Noordwijk. Mark wordt mogelijk deze week nog door de commissie gehoord. De aangepaste versie van het rapport - dat al eerder met minister I. Dales was bespro ken - komt wellicht in de loop van de volgende week uit. Mark heeft onder meer bezwaar tegen de constatering dat er ondui delijkheid is ontstaan over de lei ding van het werk nadat de Noord- wijkse commandant zijn bevoegd heden overdroeg aan de regionale brandweer. Volgens de commissie zijn bij die overdracht - die plaats had na de dood van de drie brand weermannen - geen goede afspra ken gemaakt. Verschillende brand weermensen klaagden, aldus het rapport, na afloop dan ook over een onvoldoende coördinatie en inzet. Regionaal brandweercomman dant Mark ontkent dat er proble men zijn gerezen. Volgens hem wa ren de afspraken goed en is er niets gebleken over een slechte coördina tie of inzet van mensen. "Voor zo ver ik het me kan herinneren is het allemaal vrij flitsend gegaan, voor zover je in een zaak als deze natuur lijk van flitsend kunt spreken". Overbelast Een ander punt van kritiek is de vermeende slechte bereikbaarheid van de regionale alarmcentrale. Volgens de commissie slaagde het personeel van Huis ter Duin er in eerste instantie niet in om de brand te melden. Dat kwam, stelt bewaard. Ik krijg de indruk dat de commissie op dit punt een aantal dingen door elkaar heeft gehaald". Mark heeft bezwaar aangetekend dat de telefooncentrale door het tegen de bevindingen a Brandweercommandant Mark: "Ik krijg de indruk dat de commis sie een aantal dingen door elkaar heeft gehaald". (foto Wim Dijkman) grote aantal meldingen over storm schade overbelast was. Ook het bilofoonverkeer keren gestoord. Ook dit bestrjdt Mark. "En we kunnen het bewijzen, want we heb- i de c 3 omdat hierdoor volgens hem brandwering van het hotel op e nodige commotie kan ontstaan, verschillende Bovendien kunnen ze mensen die Bouw- bij het werk waren betrokken 'be- Noordwijk wellicht schadigen'. De regionale brand- gebleven. "Dat •eercommandant heeft geen op ben de bandopnamen van die dag merkingen over de conclusie dat de belangrijk punt niet voldeed e Woningtoezicht va gebreke zaak van c ;emeente Noordwijk. Daar kan i niet mee bemoeien". 'Er is geen rapport van controle hotel' NOORDWIJK - J. Korver. hoofd Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Noordwijk, houdt staande dat deze dienst destijds de brandwering van hotel Huis ter Duin heeft gecontroleerd. Hij kan het vooralsnog echter niet bewijzen. Van dergelijke controles worden namelijk geen rapporten gemaakt. "Zo werkt het ook niet", zegt Korver. "Als er tijdens de bouw iets niet blijkt te kloppen, wordt dit direct aan de uitvoerder doorgegeven. De ambtenaren maken van die gebreken hoog stens een fragmentarische aan tekening, als geheugen steuntje". NOORDWIJK De gemeente Noordwijk heeft zich bij het ministerie van binnenland se zaken beklaagd over het uitlekken van het onderzoeksrapport naar de brand in hotel Huis ter Duin. De gemeente keurt dit scherp af. "We betreuren het dat de zaak op deze ma nier in de openbaarheid is gekomen, zonder dat de brandweer eerst kennis heeft kunnen nemen van het onderzoek", meent loco-bur gemeester V. Salman. 'Het is niet correct dat de brandweer het eerst in de krant heeft moeten lezen. We heb ben als gemeente enige tijd geleden een con cept gekregen, maar dat is nog niet bespro ken". Het ministerie heeft het rapport inmid dels opgehouden, na kritiek van regionaal brandweercommandant B. Mark op enkele onderdelen ervan. Salman, die als wethouder van ruimtelijke ordening Bouw- en Woningtoezicht in zijn portefeuille heeft, vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken. "Het is voorbarig dat raadsleden voordat ze het rapport hebben ge zien al om actie vragen". Het college verga dert vandaag over de zaak. CDA-fractievoorzitter R. Dessing is ver heugd dat de Noordwijkse brandweer door het rapport is gerehabiliteerd. "Dat is heel belangrijk. Een hoop twijfels zijn daardoor wegnomen", aldus Dessing. PvdA-raadslid L. Kramer-Crama sluit zich daar bij aan: "Dat de brandweer in ere is hersteld is voor mij de belangrijkste conclusie. De brandweer kan zo'n ruggesteun, na alles wat is gebeurd, goed gebruiken". Kramer meent dat het rapport zo snel mogelijk moet worden behandeld en be sproken. "We bekijken nog op welke manier dat het beste kan". Uitzoeken Dessing wil graag uitgezocht gezien hoe Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente te werk gaat. "Ik heb vragen over de procedures. Het is mij niet duidelijk hoe het toezicht en de controle wordt uitgevoerd. Is dat steek proefsgewijs, zoals je een monster neemt uit een partij goederen of wordt elk bouwwerk bekeken? Zijn daar vaste procedures voor en is dat ook goed voorgeschreven? We moeten het goed uitzoeken. Ik kan me voorstellen dat we daarvoor een gecombineerde vergadering uitschrijven van de commissies ruimtelijke ordening en algemene bestuurszaken", aldus Dessing. Wethouder P.J. Barnhoorn vindt dat eerst moet worden gewacht op een reactie van het college. "Ik heb het rapport opgevraagd, maar nog niet in mijn bezit. Ik denk dat we de con clusies zeer serieus moeten nemen en moeten kijken wat er wel en niet is goed gegaan en wat dat voor Noordwijk betekent". "Dit moeten we tot de bodem uitzoeken, maar het is belangrijk om het rapport eerst af te wachten", vindt fractievoorzitter J. Smit van de VVD. "Het moet heel serieus worden bekeken, zeker omdat er bij de brand men senlevens waren betrokken. Ik kan nu echter geen oordeel geven. Ik neem aan dat er bij Bouw- en Woningtoezicht vaste procedure- afspraken zijn en moet aannemen dat het mi nisterie daar in het onderzoek ook naar heeft gekeken". "We moeten alle consequenties bekijken. Hier komt ook de schuldvraag om de hoek kij ken. want als er inderdaad geen controle heeft plaatsgehad, zouden we als gemeente schuld kunnen hebben. De gemeente en de ei genaar van Huis ter Duin geven een tegenge stelde reactie. Als er toch controle is geweest dan is er ongetwijfeld een rapport van. We moeten de zaak op basis van de juiste feiten beoordelen". vuilverbrandingsinstallatie kan daarna worden gesloten. De sluiting van de vuilverbran ding leek een paar weken geleden nog vertraging op te lopen nadat de provincie plotseling haar oog had laten vallen op de bestaande over slagplaats in Voorhout. Milieu-ge deputeerde Van der Vlist. die liever alle vuilverwerking uit Leiden ziet verdwijnen, wilde uitgezocht heb ben of deze overslagplaats niet kon worden uitgebreid. Volgens De la Mar gaat daarmee echter te veel tijd verloren. "Er moet daar grond worden aange kocht en een extra spoor worden aangelegd om het Leidse vuil te kunnen aanvoeren. Als het een beetje tegenzit, zijn we al gauw twee jaar verder. Dat duurt te lang. Ik wil de omwonenden van de vuilver branding wel vragen om, als het moet, twee weken langer te wach ten. Maar twee jaar is te veel". De overslagplaats in Voorhout kan wellicht wel worden gebruikt om de containers met huisvuil, die bij de vuilverbranding zijn gevuld, op spoorwagons te laden. Het is nu nog de bedoeling dat dit op het Van Gend Loos-terrein aan de Haag- weg in Leiden gebeurt. De la Mar verwacht aan het eind van deze maand meer duidelijkheid hier- De Leidse milieu-wethouder hoopt dat de gemeente de nieuwe ontsluitingsweg naar de vuilver branding kan aanleggen zoals de omwonenden dit willen. Deze op lossing leek eerst onmogelijk om dat het bestemmingsplan voor dit gebiedje zich hiertegen zou verzet ten. Volgens De la Mar past de weg echter wel degelijk in het bestem mingsplan, maar zijn er moeilijkhe den doordat niet alle benodigde grond in handen is van de gemeente Leiden. De wethouder hoopt echter dat die problemen op korte termijn kunnen worden opgelost. De omwonenden verzetten zich tegen de ontsluitingsweg zoals de gemeente die eerst heeft voorge steld, omdat daarmee de verkeers overlast in hun wijkje niet wordt op gelost. Deze weg, die over het ter rein van de Groenoordhallen komt te lopen, is namelijk alleen toegan kelijk voor wagens die vuil af- en aanvoeren. Liever zien ze een weg die kan worden opengesteld voor alle verkeer. De la Mar heeft morgen of vrijdag een gesprek over deze zaak met vertegenwoordigers van de omwonenden. Helikopters en maaimachiiies DEN HAAG (GPD) - Laag over vliegende helikopters van het le ger hebben gisteren de eindexa menkandidaten van een school in Doorn het leven zuur gemaakt. Tijdens het proefwerk vlogen en kele toestellen met veel kabaal over het schoolgebouw heen en weer, \vat menig kandidaat uit zijn concentratie haalde. In het hele land speelde ge luidsoverlast de scholieren par ten. Bij de klachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scholie ren (Laks) kwamen meldingen binnen Van maaimachines die het hele sportveld naast de school fat soeneerden, over afwasmachines en stofzuigers die op volle toeren draaiden, en een beerput die tij dens het examen met veel lawaai werd leeggepompt. Uit Almere kwam een melding binnen van docenten die tijdens het natuur- kunde-examen in de gymzaal de tijd doodden met een partijtje basketbal. Dat. had de vwo'ers die er aan het werk waren, de nodige irritatie bezorgd. In Oss werden de havo-kandi daten bij het natuurkunde-exa- men geconfronteerd met een an der ongerief: er waren onvoldoen de tabellenboekjes beschikbaar. Lenen bij de buren was een voor de hand liggende oplossing, maar vervelend was het wel, aldus een woordvoerder van het Laks. Een meisje beklaagde zich bij de organisatie over het meubilair waaraan zij moest werken. Ze was nogal klein van stuk en kreeg een veel te grote stoel, waardoor ze de hele tijd ongemakkelijk had geze ten. Overigens wordt er niet alleen narigheid gemeld. Vwo'ers uit Amersfoort meldden dat een klasgenoot tijdens het e slaap was gesukkeld. Rekenvaardigheid wel handig bij mavo-examen Duits Van onze medewerkster Yvon Schornagel LEIDEN Vandalisme op school was het onderwerp waar de leerlingen zich het meeste in konden herkennen. "WC-rollen die verdwijnen, daar kan ik me wel wat bij voorstellen", zegt In dira van der Zeeuw van de Rem- brandt-scholengemeenschap in Leiden. Docente Marianne Komst wil echter graag bena drukken dat het op deze school wel meevalt met het vandalisme. De leerlingen van de mavo-za ten gisteren voor het examen Duits. De meesten vonden het op de eerste tekst na niet zo moeilijk. Indira zegt dat ze de teksten beter begreep nadat ze vragen had gele zen. Medeleerlinge Sandra Marijt had af en toe moeite met de be doeling van de vragen. "Dan ble ven er twee over die allebei goed konden zijn". Romana Kremer vond dat er vaak onnozele intwoorden tus sen zaten. "Eén antwoord bleef over en de rest was onzin". Hoe wel ze half Duitssprekend is, be greep ze niet alles van de teksten. Ze twijfelt er echter niet aan dat ze het heeft gehaald. Peter Nederlof had vooral pro blemen met de laatste vragen. Ro mana denkt wel te weten hoe dat komt: "Je wilde gewoon snel klaar zijn". Die laatste vragen hoorden bij een tekst over een jongen die tussen de wolven leef de. Voor Marianne Komst leek dat niet zo'n boeiend onderwerp voor de leerlingen. "Mijn eerste reactie was: o gut, wat vinden de leerlingen hiervan?" Haar angst bleek echter ongegrond; de leer lingen vonden het juist wel een leuke tekst. De tekst over het milieu bleek de meeste problemen op te leve ren. Omdat dit onderwerp de laatste tijd in de schijnwerpers staat, had Komst haar leerlingen al gewaarschuwd: "Ik durf te wedden dat jullie iets over het milieu krijgen, dus hou het woord 'Umwelt' in de gaten". Voorafgaand aan de vier tek sten, moesten negen communica tieve vragen worden beantwoord. De leerlingen vonden deze tegen vallen. Zelfs de docente moest op één vraag studeren. Ze vond het jammer dat één vraag allang was achterhaald. "Die ging over Ber lijn en hoe het met een visum is geregeld tussen oost en west. Mis schien dat ze in het vervolg zo'n vraag kunnen schrappen en een nieuwe vraag op een inlegvel er tussen doen". Na zestig minuten verliet de eerste leerlinge al het examenlo kaal. Janno Focke had wel de maximale tijd van twee uur no dig. "Maar ik vond het wel mee vallen, ik doe er gewoon altijd zo lang over". Hij maakt zich geen zorgen over de uitslag: "Ik ga nog steeds voor een zeven". Hoofd koel (GPD) - Op de scholen voor lbo. mavo, havo en vwo hebben leer lingen in het hele land gisteren het schriftelijk examen Duits af gelegd. De praktische kennis van de mavo-kandidaten werd onder meer getoetst aan de hand van de tekst op een kaartje van de par keergarage van een theater en de regels die een hotel hanteert voor het annuleren van reserveringen. Voor het beantwoorden van vraag 3 van het c-examen leek re kenvaardigheid minstens zo be langrijk als kennis van het Duits. 'Een gezin van vijf personen (ou ders en drie kinderen) bezoekt een voorstelling in het openlucht theater Greven-Reckenfeld. Hoe veel bedraagt de entreeprijs voor dit gezin? DM 16; DM 16,50; DM 21,50 of DM 24'. Voor een 'Er- wachsene' was 'Eintrittspreise 5,50 DM', voor 'Kinder, Rentner u. Studenten 3,50'. Maar de sleu telzin luidde: 'Familienkarte ab 4 Personen (V, M 2 K) 16 DM - ,10 DM Kulturgroschen pro Per- Iets dergelijks was ook ver werkt in het d-examen. Kandida ten die hier het hoofd koel wisten te houden, konden bij vraag zes een heel stuk tekst overslaan en zich daarmee tijd en moeite be sparen. Het stuk ging over het ge bruik van kortingskaarten voor de trein. 'Een achttienjarige stu dente uit Emmerich wil vier we ken van haar zomervakantie ge bruiken om per spoor rond te rei zen door de BRD. Welke kaart kan ze het beste nemen'. De tekst begon met uitleg over 'Der Senio ren-Pass A en B'. Die werden bij het meerkeuzeantwoord niet eens genoemd en konden dus ge voeglijk worden overgeslagen. De langere teksten die volgden, gingen onder meer over milieu vervuiling en vandalisme. Dat waren dankbare onderwerpen, omdat ze bij eerdere examens ook al eens aan de orde kwamen en de scholieren vertrouwd waren. Het havo-examen bevatte stuk ken over roken, de financiering van de gezondheidszorg, armoe de en sportjournalistiek. Meestal werd gevraagd naar de betekenis van hele zinnen of alinea's. 'Was ist der Kern des 2. Absatzes?' Maar soms ging het de exami natoren om de precieze betekenis van een enkel woordje: 'Welche Bedeutung hat das Wort „streng" in Zeile 25?' De betreffende zin luidde: 'Da gestand denn der Jungmanager dem auf der Ar- muttribüne sitzenden Berg- bauern etwa zu, dass dessen Ar beit genau so streng sei wie die seine'. De kandidaten konden kiezen uit: 'a. Hohe Anforderun- gen stellend; b. Slecht bezahlt; c. Vielen Reglementierungen unter- worfen; d. Wenig geschatzt'. A was het goede antwoord. Af en toe waren de makers van het examen zeer behulpzaam en gaven ze de betekenis van lastige woorden. Maar is het voor een ha vo-leerling echt nodig aan te ge ven dat het Duitse 'Antagonist' kan worden vertaald met 'tegen speler'? De vwo'ers bogen zich over tek sten over sportsponsoring en de verdraagzaamheid van regerende politieke partijen tegenover de oppositie. Onder de kop 'Vor- warts in die Showdiktatur' werd de dwangmatige vrolijkheid op televisie aan de kaak gesteld. Juiste antwoorden examens vrijdag 1 D;2D;3A;4C;5D;6D;7A;8B;9A;10 B; 11 A; 12 A; 13 D; 14 D; 15 B; 16 A; 17 A; 18 A, 19 C; 20 A; 21 C;22B;23 C;24B;25 D; 26 A; 27 B; 28 D; 29 B; 30 B; 31 B; 32 B; 33 A; 34 C; 35 D; 36 C; 37 C; 38 D; 39 C. 40 A; 41 C; 42 D; 43 D; 44 A; 45 A; 46 A; 47 C; 48 D; 49 D; 50 B. HAVO VHBO Engels 1 C:2C;3B.4B,5B:6B;7D;8B;9C;10 A: 11 B; 12 C; 13D. 14 C; 15 D; 16 C; 17 D; 18 A, 19 A; 20 A; 21 D, 22 A; 23 B; 24 C. 25 LBO-C. MAVO-C Frans 1 A;2C,3B.4B:5D;6C;7C.8C.9B; '0 D; 11 B, 12 C; 13 A; 14 A; 15 C; 16 B; 17 A; 18 B; 19 A; 20 B; 21 F, 22 A; 23 A: 24 D. 25 A; 26 A. 27 A; 28 A; 29 B; 30 B; 31 B; 32 A, 33 B; 34 C; 35 C; 36 A; 37 A; 38 C; 39 A, 40 A; 41 B; 42 C, 43 B; 44 D; 45 A. 46 D; 47 B; 48 A; 49 C: 50 A LBO-D MAVO-D Frans 1 B; 2 C; 3 A; 4 C; 5 C; 6 A; 7 B; 8 A; 9 B; 10 D; 11 A; 12 A; 13 A; 14 A. 15 B; 16 B; 17 B; 18 A. 19 B. 20 C; 21 B; 22 D, 23 C; 24 C; 25 C; 26 D; 27 B; 28 C, 29 C; 30 B; 31 D' 32 B; 33 A; 34 B; 35 A; 36 A; 37 B; 38 8; 39 C; 40 C; 41 C; 42 E; 43 C; 44 A; 45 D; 46 B; 47 B, 48 A; 49 A; 50 B. Honderd jaar geleden stond er in de krant: Gistermiddag hadden jongens de baldadigheid eenige jenever vaten, opgestapeld op het open terrein aan de Witte-de With- straat te Rotterdam, in brand te steken. Hoewel de vlammen hoog opstegen en drie spuiten spoedig aanwezig waren, slaagden de agenten er in, den brand spoe dig te blusschen. Heden werd van de werf der Kon. Ned. Grofsmederij alhier met het beste gevolg te water ge laten het Rijnklippersleepschip "Ora et labora," groot 250 last, gebouwd voor schipper G. Kan- ters, van Schiedam. VijftiQ jo.ar geleden: Het bestuur van den Kon. Ne- derlandsche Voetbalbond heeft zich op het standpunt gesteld, dat het wenschelijk is mede te werken aan een zoo spoedig mo gelijk herstel van het normale le ven. Er is overleg gepleegd met de Nederlandsche zoowel als de Duitsche autoriteiten, naar aan leiding waarvan kan worden medegedeeld, dat het streven van het bondsbestuur om weer te laten voetballen, waardoor aan tallooze burgers afleiding wordt gegeven, zeer wordt gewaar deerd. Voor den Duitschen generaal Graaf von Sponeck uit Scheve- ningen, hebben de Duitsche troe pen, die te Valkenburg vochten, voor hotel De Zwaan te Katwijk gisterochtend een parade gehou den, opgeluisterd door muziek van de kapel der Duitsche mili tairen. Generaal Von Sponeck heeft de troepen toegesproken en verschillende onderscheidingen uitgereikt. Ook heeft hij toege sproken dr. H. Hueting voor zijn goede diensten aan de gewon den besteed, alsmede voor zijn dapper gedrag gedurende de be schieting van Valkenburg. Na afloop van de bijeenkomst in het AZL deden vertegenwoordigers van de werknemers van de ZDG in het ge bouw van de Turkse arbeidersvereniging in Leiden verslag over het gesprek aan hun collega's. (foto .tan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15