'We hebben nu geen tijd om feest te vieren 'We willen troost brengen en daadwerkelijk helpen' Vogelpark Avifauna negeert veertigjarig bestaan Etherpiraat vrijgesproken Bureau Slachtofferhulp in Duin- en Bollenstreek DINSDAG 22 MEI 1990 i nTir—imi Van onze redacteur Jan Preencn ALPHEN AAN DEN RIJN - Voordat hij de geschiedenis van het Alphense park Avifauna in vogelvlucht doorneemt, veront schuldigt Piet van de Poel zich. Als 'historicus van origine' had de 30-jarige adjunct-directeur 'ei genlijk' moeten weten dat het park gisteren veertig jaar be stond. In werkelijkheid moest hij, net als ieder ander in het bedrijf aan de Hoorn, daaraan door een klant worden herinnerd. Onlangs werd bij Avifauna een fotokopie van een advertentie be zorgd uit een krant van 1950 waar in de opening van het vogelpark werd aangekondigd. "Misschien had ik zelf wat meer historisch besef moeten hebben. Dan had ik iedereen hierop kunnen wijzen", zo stelt Van de Poel met de nodi ge zelfkritiek vast. De vraag is of de aandacht ook in dat geval niet beperkt zou zijn gebleven tot een persberichtje. "Ik denk het wel", zo dient Van de Poel hei antwoord als op be stelling op. "We hebben nu geen tijd voor een feest. We hebben het veel te druk". Failliet Een tweede reden is dat de fami lie Van der Valk pas in 1956 is neergestreken in het park dat toen behoorlijk in de nesten zat. De hoedenfabrikant Van den Brink had Avifauna in 1950 opge zet, maar was vier jaar later al fail liet. De gemeente nam daarna de exploitatie van het park over, maar was al lang blij dat Martinus C. van der Valk, de oprichter van het Van der Valk-concern, de vo lières en gebouwen voor het sym bolische bedrag van één gulden Avifauna gemeen dat het een van dè trefpunten is voor de familie. In de eerste week van januari ko men ze hier altijd met 200 man naar toe. Bovendien neemt Avifauna met zijn bussen en bo ten een aparte plaats in". Kok Dat geldt ook voor Van de Poel zelf. Hij verzorgt de pr, 'omdat', zo laat directeur Martin van der Valk weten, 'hij nou eenmaal graag met de pers praat'. Hij had ook kunnen zeggen, zoals Van de Poel doet, dat 'iedereen bij Avifauna gewend is om alles aan te pak ken': "Van der Valk hielp woens dag mee om oude nonnetjes aan boord van een boot te helpen. Zelf help ik vaak met opschep pen. Als het moet, kook ik ook, al ben ik niet zo'n handige kok. Ik kan wel een slaatje in elkaar draaien. Dat doe ik dan ook als het druk is". Onbewust voegt de adjunct (sinds driejaar) nóg een argument aan waarom hij een geschikte ge sprekspartner is: "Ik kan een mus van een eend onderscheiden, maar daarmee houdt het wel zo ongeveer op. Daardoor beschouw ik mezelf als de ideale leek, ie mand die prima kan inschatten wat mensen leuk vinden". Van de Poel: "Voor de Valken is 1956 wat Avifauna betreft dan ook het jaar 0 en niet 1950. Feest vieren zijn ze hier gewend, maar voorlopig dus niet voor zichzelf. Hoewel, volgend jaar bestaat De Gouden Leeuw in Voorschoten en daarmee ook het concern 50 jaar. Met De Gouden Leeuw heeft Neushoornvogels En dat is nogal wat. Daarom wordt nu de laatste hand gelegd aan een informatiegebouw dat donderdag klaar moet zijn en wordt er hard gewerkt aan een speciale hal voor neushoornvo gels. Van de Poel: "We hebben dan een grote collectie van die vo gels bij elkaar. Tot nu toe zitten ze verspreid over het park en zit een aantal door ruimtegebrek zelfs nog in quarantaine. Neushoorn vogels kweken we zelf. Omdat we sommige exemplaren dubbel hebben, ruilen we die met parken in Duitsland, Engeland en de Ver enigde Staten". Rond de jaarwisseling moet het motel bij de entree klaar zijn. "Dat had er eigenlijk twee jaar ge leden al moeten zijn. Zo groot is Adjunct-directeur Piet de behoefte. We hadden jaren ge leden al met de bouw willen be ginnen, maar er zijn nogal wat discussies gevoerd met de ge meente. Dan denk ik vooral aan de bouwverordening en de kwes- tie.van de erfpacht". Zwembad Met de gemeente Alphen wordt op dit moment nog uitvoerig overleg gepleegd over het zwem bad De Hoorn dat naast Avifauna ligt. Hoewel het park al in de re creatieve mogelijkheden lijkt te zwemmen, wil Van der Valk het bad er graag bij hebben. Politiek Alphen is er evenwel nog niet uit of het bad wel of niet moet wor den geprivatiseerd en of het van 'toeters en bellen', zoals bubbel baden, zonnebanken en een sau na, moet worden voorzien. De be slissing is uitgesteld tot volgend jaar. Daardoor wordt voorlopig ook gewacht met een oordeel over de twee plannen die Avifau na bij de gemeente heeft inge diend. In het eerste plan krijgt het zwembad een puur recreatieve functie, in het andere blijft De Hoorn een multi-functioneel bad met mogelijkheden tot vereni- gings- en wedstrijdzwemmen. Van de Poel: "We willen het bad integreren in het vogelpark. Of Avifauna nu zonder zo'n bad incompleet is? Dat is gedeeltelijk het geval. Ouderen die veel willen zitten en weinig willen wandelen, kunnen we een volledig program ma aanbieden: gebakje, varen, park bekijken, diner. Voor kleine kinderen is Avifauna met de speeltuin perfect". "De groep tussen 14 en 20 jaar wil echter wat extra's. Dan denk ik niet aan Efteling-attracties, die willen we niet. Dan wordt het park geweld aangedaan. Het vergt bovendien grote investerin gen. Zeker als je in die tredmolen wilt blijven, moet je elk jaar wat nieuws bieden. Een zwembad is echter wel een welkome aanvul ling. Nu het er toch al ligt, zeggen wij: laat het dan maar van ons zijn. Zo'n bad is tegelijk interes sant voor de gasten in het motel". Bang dat de bezoekers bij een groeiende belangstelling voor het park niet meer uit de voeten kun nen, is Van de Poel niet: "Met 225 a 250.000 bezoekers per jaar zijn we al jaren stabiel. Goed, met Pa sen was het wat minder, maar dat was te wijten aan het weer, niet aan het park. Dat neemt niet weg dat we best meer mensen willen. Dat kan ook. Het terrein hier is even groot als bij voorbeeld het Noorderdierenpark in Emmen, tien hectare, en dat trekt één mil joen bezoekers". Dat de keukens van Avifauna bij controle in 1987 door de Wa renwet niet schoon bleken waar door het concern een voorwaar delijke boete kreeg opgelegd, had dan ook niets te maken met een poging om mensen weg te jagen en de rust in het park te laten te rugkeren. Van de Poel: "We gaan zorgvuldig met onze bezoekers om. Ik wil niet de zwarte Piet bij de Warenwet leggen, maar de re gels zijn gemaakt door mensen die achter een bureau zitten. Het is vreselijk moeilijk om perfect te werken. Zeker als het zo druk is. Maar er wordt altijd goed schoon gemaakt. Natuurlijk maken ook wij wel eens fouten en wordt wel eens niet goed geschrobd, maar daar gaan wij niet vanuit. Inte gendeel". Brand Van de Poel beschouwt de gele kaart van de Warenwet ook niet als een smet op het jubileum. Dat geldt ook voor de brand die vorig jaar juli het Parkrestaurant gro tendeels in de as legde en voor drie miljoen gulden schade aan richtte. "Een smet veronderstelt iets waarvoor je je moet schamen. Het is, hoe gek het ook klinkt, in zekere zin een hoogtepunt ge weest in de geschiedenis van het concern. Een hoogtepunt wat so lidariteit betreft. Een dag na de brand waren hier veertig Valken bezig om de troep op te ruimen. Samen met dertig personeelsle den. In welk ander bedrijf maak je dat mee?" Ger Koning zet zich in voor joodse ouderen in Polen Van onze redacteur Caroline van Overbeeke ALPHEN AAN DEN RIJN - Pindakaas, havermout met appeltjes en rozijnen, sinaasap pels. truien en veel medicijnen. Deze voor ons doodgewone spullen zijn heel kostbaar voor joodse ouderen in Polen. Alphenaar Ger Koning laadt een paar keer per jaar een vrachtwa gen vol om ermee naar Polen af te reizen. Koning opereert al jaren op de achtergrond van allerlei liefdadigheidsinstellingen die zich ook op Polen richten. Hij doet dat geheel vrij willig en vanuit een persoonlijke integriteit. Troost brengen. Dat is het doel en de betekenis van de Stichting Neha- ma (Hebreeuws voor troost) waar van Koning voorzitter is. Deze stichting is al vijfjaar actief voor de joodse ouderen in Polen, een groep die er erg slecht afkomt in dit land waar antisemitisme nog steeds aan de orde van de dag is. In dit 'oost- blokland' waar het communisme ta nende is, komen nationalistische gevoelens op waardoor de joden als minderheidsgroep weer eens de du pe worden. De slechte economische situatie van het land maakt het er niet beter op. Voor een paar schoe nen moet een half maandsalaris worden neergeteld. "Sinds 1648 is Polen antisemi tisch en dat is nu weer heel sterk aan het opkomen", bevestigt Ko ning die veel joodse vrienden heeft. Het waren die vrienden die hem er jaren geleden op wezen dat joden weinig profiteerden van allerlei hulpacties die ook vanuit Neder land veelvuldig en in grote getale op gang kwamen. "Ik hoorde toen hoe slecht de 3000 joodse gezinnen het daar hadden. Mijn vrienden hebben toen de eerste reis gefinancierd en zo is het gekomen dat ik jaarlijks een paar keer richting Polen ga". Koning zag daar met eigen ogen wat ook veel officiële instanties al be vestigen: joden hebben het heel moeilijk in dit land. Eenzaam Koning gaat in juli voor de vijftien de keer op reis. Hij gaat naar Gliwi- ce en bezoekt daar vooral bejaar den. "Het zijn vooral de ouderen die veel te lijden hebben onder de enor me armoede. Ze zijn daarnaast ook heel eenzaam". Koning spreekt Duits met de Poolse joden waar door hij goed op de hoogte is van de schrijnende gevallen. Veel dure me dicijnen voor zieken maken deel uit van de vracht naar het arme land. "In het begin was het moeilijk om het vertrouwen van deze mensen te winnen", vertelt Koning. "Ze zijn zeer achterdochtig door alles wat hen is overkomen. Veel mensen le ven in grote angst. Ik kom bijvoor beeld bij mensen over de vloer die de ingepakte dozen al hebben klaar staan voor het geval dat ze plotse- LEIDEN - Geboren: Janet dr. van J. van Dijk en I Boezaard. Tim Jasper zn. van A. van Delft en L M.J. Couwenberg, Willemina Johanna dr. van P. van der Kolk en A.C. den Butter. Sharo- na Helena dr. van R. van Weerlee en S.G.M Bouwmeester, Soerin Erwin zn. van L.R. van Nieuwland en R. Karaya, Andrea dr. van J.A. Akse en E. Hulst, Rosanne dr. van I.M. van Oosten en M.C Meulendijk, Ben Jacobus Cor- - e Rid- Aberkane. Carolien dr. van H Spierenburg, Tessa dr. van W.H. Kanbier en A. Koome, Sander dr. van A. Redel en H.J. van Egmond, Lianne dr. van P. van Houten en C.C. Aalbersberg, Maikel zn. van M.J.H. van der Sleen en A M.E. Olyerhoek, Jainy Samantha dr. van W.J.G. Barendse en A.A.M. Fransen. J.J. Kruider. Marten Felix zn. van O.H. Brunner en B. Brunner, Pieter Lourens zn. van C. Ouds- hoorn en L P Kruijt, Rosa Helena dr. van F. Haneveld en M.L.A. de Jong, Pieter zn. van D.J. van Vliet en L.P. de Mooij, Nils Hille Chris tian zn. van E. Boonstra en A. Konings, Elise Stephanie Leonore dr, van E. Boonstra en A. Konings, Annalisa Leandra Elena dr. van R.R.G. Carli en M.A. Muth, Hendrikus Petrus zn. van J.J.H. Nederstigt en J.S.H. Kors. Ray mond zn. van R Annaars en E C B. Seijsener, Malou dr. van A. Bouste en P.A M Colen. Roza dr. van A. Bousie en P.A M. Colen, Eva Diever I. Visscher en M.C. Kat, Lynn Nicole dr. van P.J.A. Hendrikse en K.C.M. Britsum, Danielle Maria dr. van H.N. Hooger- vorst en M.O A van Rijn, Daniel Johannes Ja cobus zn. van J.J. van Oosten en A. van Dulst, Lonneke Anne-Fleur dr. van F. Bontje en M. den Haan, Faysal zn van E M Bouhou en F Elias Cornelis, zv. H. Smit en M P. van Zelst; Aleida Johanna Maria Geerlruida, dv. G.A. Schouten en A.J. Berends; Bouwe, zv. A van der Plas en R.H, Kuijt; Niels Raf Gabrièl, zv. W.P.J. Geldof en J.M.H. van Lishout; Hester Lucia Johanna, dv. K. Jongbloed en P.K.M. van Gent; Heavenly Jaimy, dv. R. van der Hij den en V.M. van der Hulst; Pieter Dion. zv. P.J. de Ruijter en W.L.S. Pouw; Monica Hendrika. dv M.P.J, van der Laaken en C.M. Broekhof; Rick, zv. A.A. van Oudgaarden en M.G.E. Plug; Esther Maria, dv. A.R. Drenthe en E.M.B.M. Perk; Tirsa Lucia Esther, dv. R.P. van Westering en M.L. Alonso de Obeso; Os car Vincent, zv. R.A. Rijsbergen en E.H.M. Rijsbergen; Afnan, zv. A. Jaber en S. Fadel; Joshua Stefan, zv. C.M. Koot en M. Volkers; Noraldy Ode. dv. F.J.M. Thunissen en R.P.T. Vijftigschild; Roy, zv. A. Kwakernaak en D. Verhoef; Sander, zv. C.M. de Wekker en C.J. Lamboo; Judith Margaretha, dv. R.C. Hoi en D.A. Sy-A.Foek; Rohini Anuradha, dv. N. Moenesar en G. Girjasmg; Shivani Anurekha, dv. N. Moenesar en G. Girjasing; Nicky, dv. M.P.J.M. Janssen en J. Spuij; Patrick Louis Guillaume, zv. J.G. Schneider en D.A. Dubour- cq; Gert-Jan Roberlus Maria, zv. G.J. Stevens en C.G.M.M. Coster; Amerik, zv. H. van Duij- venvoorde en M de Groot; ling moeten vluchten vanwege het antisemitisme". Koning stuurt namens de Stich ting Nehama ook tussentijds pak ketten met levensmiddelen, kleren en medicijnen naar Polen. Hij be schikt inmiddels over een indruk wekkende stapel bedankbrieven van mensen die enorm zijn gehol pen, al is dankbaarheid heel moei lijk in woorden uit te drukken. "Naast alle treurnis is dat een fijn aspect van dit werk. Het is hartver warmend om te merken hoe blij de ze mensen zijn met de spullen", zegt Koning uit het diepst van zijn hart. De stichting Nehama richt zich vooral op ouderen omdat deze groep het het zwaarst heeft. "We zijn ook wel met jongeren in contact gekomen en zij zeiden ons dat we naar ouderen moesten gaan. Zij hebben het extra moeilijk. Tot nog toe hebben we 530 gezinnen bereikt en er zijn er ongeveer 3000, dus we hebben nog wel wat te doen", bena drukt de Alphenaar. Ook zijn vrouw zet zich in voor de stichting. Volgens Koning is het een mis vatting dat het in het oostblok beter gaat sinds de perestrojka van Gor- batsjov. "Door de open grenzen en het afnemende communisme wordt gedacht dat ook de hele economie is veranderd. Maar dat is absoluut niet waar. De inflatie van de zloty, de Poolse munteenheid, is nog lang geen halt toegeroepen. Alles is schreeuwend duur en de prijzen stijgen nog steeds en dan met 30 procent tegelijk. De mensen kun nen alles gebruiken". Zalm Met één vrachtbusje met spullen vertrekken Koning en een ander be stuurslid van de stichting over twee maanden naar Polen. "Maar in dat ene busje zit wel het neusje van de zalm: dure medicijen, uitstekende levensmiddelen en prima kleding die twee keer is gesorteerd". Die kleren worden hier in Alphen opge haald. We staan elke woensdagmid dag van 16.00-20.00 uur op het Aida- plein. Kleren die niet geschikt zijn voor ouderen komep toch goed te recht in Polen en Roemenië, dus die kunnen ook worden ingeleverd. Jammer genoeg loopt het aanbod van kleding terug. Ik denk dat dat ook te maken heeft met een zekere actiemoeheid in Nederland. Er zijn al zoveel acties voor Polen en Roe menië geweest". Ook de kerken zijn actief voor Po len maar die richten zich vaak op katholieken. De stichting Nehama van Koning heeft donateurs uit heel Nederland, uit alle religieuze stro mingen. "Wy willen daadwerkelijk Alphenaar Ger Koning: "Zolang wij gezond zijn gaan we naar Polen" helpen, dat is ons enige doel", ver duidelijkt Koning. "Het gaat er dan niet om van wie de hulp afkomstig is. Wij van de stichting zijn allemaal vrijwilligers, niemand staat op de loonlijst en dat is bij veel liefdadig heidsinstellingen anders. Zolang wij gezond zijn gaan we naar Po len". Koning illustreert zijn betrokken heid met een verhaal over een oude Joodse man die hij eens in de plaats Zary bezocht. "Ik kwam bij een echtpaar en de man, 81 jaar oud, lag in bed. Het was zeer armoedig. Ik ben naar het bed van de man ge gaan, ben bij hem neergeknield en heb hem over zijn hoofd geaaid. De man die blind was, begon daarop een joods lied te zingen. Hij vroeg me tot slot hem bij een volgende reis weer te bezoeken. Toen ik dat Giften ten name van de stich ting Nehama, gironummer 85.85.82, banknummer 46.43.45.707 in Alphen. Alle donateurs worden regelmatig op de hoogte gehouden van de activiteiten van de stich ting door middel van reisversla gen. Geen sauna- en fitnesscentrum in panden Groen LEIDEN - In de panden van druk kerij Groen aan de Pieterskerk- choorsteeg wordt geen luxe sauna- en fitnesscentrum gevestigd. DGK Vastgoed, het bedrijf dat onlangs de panden in eigendom verwierf, heeft van de gemeente Leiden geen toe stemming gekregen voor een derge lijk bedrijf waarin ook een horeca gelegenheid was opgenomen. De gemeente was bang dat de onderne ming teveel (parkeer)overlast zou veroorzaken. Directeur Van Dam van DGK Vastgoed vertelt desgevraagd dat het al het tweede plan is dat door de gemeente is afgewezen. Eerder had hij voorgesteld om een overdekte winkelgalerij te maken. Evenals in het sauna/fitnessplan zouden boven de winkels woningen worden ge bouwd. Er is ruimte voor 38 vrije sectorwoningen. De gemeente heeft het liefst dat er alleen maar wonin gen worden gebouwd in de panden die de drukkerij verlaat, maar daar gaat DGK Vastgoed niet vanuit. Van Dam is nu in gesprek met men sen die op de benedenverdieping een verkoopruimte voor antiek wil len vestigen. Drukkerij Groen verhuist overi gens naar een nieuw pand aan de Rooseveltstraat. Het bedrijf werd in de Leidse binnenstad steeds moei lijker bereikbaar en werd ook dage lijks geconfronteerd met het gebrek aan parkeergelegenheid in de om geving. DEN HAAG/LEIDEN - Een 25-ja- rige inwoner van Noordwijkerhout is in hoger beroep vrijgesproken van radio-piraterij in 1987 in Lei den. De man werd eerder door de poli tierechter in Den Haag veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gul den. Het ergste voor hem was echter dat ook een enorme voorraad lang speelplaten, geluidsbanden en ap paratuur in beslag werd genomen en verbeurd werd verklaard. Omdat hij dat materiaal slechts voor een klein gedeelte voor de ille gale uitzendingen had gebruikt, ging hij in hoger beroep om die spullen terug te krijgen. Het ge rechtshof in Den Haag heeft daar gehoor aangeven door te bepalen dat slechts een klein deel van het materiaal verbeurd verklaard blijft. De boete van vijfhonderd gulden werd zelfs helemaal geschrapt. Stelend duo van bed gelicht NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft vanochtend twee 15-ja- rige knapen uit de badplaats van hun bed gelicht en ingesloten. Het tweetal wordt er van verdacht enke le dagen geleden te hebben ingebro ken in het privé-gedeelte van een hotel in Noordwijk. Daar zijn een kostbare draagbare cd-speler en twaalf cd's gestolen. Alphenaar botst op Katwijker NIEUW-VENNEP - Een 24-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is vanmorgen rond acht uur gewond geraakt bij een ongeval op de A4 (Amsterdam-Rotterdam). De man reed met zijn motor tegen een voor hem rijdende personenwagen, die werd bestuurd door een 28-jarige Katwijker. Het ongeluk gebeurde toen de Katwijker plotseling remde in ver band met filevorming. Volgens een woordvoerder van de politie had de motorrijder dat te laat in de gaten en reed op de auto in. Daarna kwam de Alphenaar ten val. Met rugletsel, een gebroken sleutelbeen en schaafwonden is de motorrijder overgebracht naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amster dam. Team van vrijwilligers geformeerd DUIN EN BOLLENSTREEK - Nog dit jaar moet in de Duin- en Bollenstreek een Bureau Slachtof ferhulp worden opgericht. Deze or ganisatie gaat slachtoffers van mis drijven en ongevallen opvangen en hen helpen om de gevolgen van het gebeurde te boven te komen. De kosten worden gedragen door de tien gemeenten in deze regio, aan gevuld met Oegstgeest. De organi satie zal worden ondergebracht bij de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek. De oprichting van een Bureau Slachtofferhulp in deze streek maakt onderdeel uit van een plan om een landelijk netwerk van der gelijke organisaties op te zetten. Aan de bureaus is steeds een team van vrijwilligers verbonden dat de eigenlijke hulpverlening op zich neemt. De enige beroepskracht is een zogenaamde bureaucoördina tor, waarvan de loonkosten worden betaald door de Landelijke Organi satie Slachtofferhulp (LOS). Deze vereniging brengt de kosten op haar beurt weer in rekening bij het mi nisterie van justitie. Voor de deelnemende gemeenten resteren de apparaats- en organisa tiekosten, die worden begroot op een bedrag van bijna 24.000 gulden per jaar. Dat komt neer op een sub sidie van 0,13 cent per inwoner. An dere kosten, zoals bijvoorbeeld voor de aanschaf van apparatuur en meubilair, worden gedragen door het Koningin Juliana Fonds. Als begindatum voor het Bureau Slachtofferhulp dat wordt onder gebracht in het kantoor van het maatschappelijk werk in Lisse geldt in de Duin- en Bollenstreek de datum van 1 oktober. Inmiddels is in de persoon van mevrouw A. Gie- len al de bureaucoördinator aange steld en op korte termijn begint ook de werving van vrijwilligers. Hoofd maatschappelijk werk J. Buitink van de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bol lenstreek verwacht dat dit team zal bestaan uit ten hoogste tien men sen. "Het hangt natuurlijk af van hun ervaring en hun inzetbaarheid, maar ik denk dat dat aantal vol doende is om de hele streek te berei ken. Het is namelijk niet zo dat ie dereen die het slachtoffer is gewor den van een misdrijf of een ongeval, ook daadwerkelijk hulp nodig heeft". Buitink baseert zich in dit geval op cijfers uit de regio West- land, waar al twee jaar ervaring met slachtofferhulp is opgedaan. Het Samenwerking De aanzet voor de oprichting van het Bureau Slachtofferhulp is in de ze regio gegeven door het maat schappelijk werk en de politie. Er zijn inmiddels over heel Nederland al 55 van deze organisaties actief, die veelal werken voor een samen werkingsverband van gemeenten. Voor deze regio is gekozen voor de tien leden van het Samenwerkings verband Duin- en Bollenstreek (SDB), aangevuld met de gemeente Oegstgeest die zowel voor de politie als voor het maatschappelijk werk bij de Duin- en Bollenstreek is aan gesloten. De raden van de in totaal elf gemeenten moeten zich overi gens nog deze zaak uitspreken. Buitink verwacht, zeker gelet op het bedrag dat ermee is gemoeid, op dit punt geen problemen. Hij bena drukt in dit verband het belang van de oprichting van het Bureau voor Slachtofferhulp. "In het verleden werd altijd veel meer aandacht be steed aan de opvang en begeleiding van de dader van een misdrijf dan aan het slachtoffer", zegt hij. En dat terwijl de gevolgen voor de laatste bijzonder ernstig kunnen zijn. De problemen variëren van financiëie- tot pyschische en lichamelijke schade. De hulp die het team van vrijwilli gers aan de slachtoffers kan verle nen, loopt om die reden dan ook uit een van emotionele ondersteuning direct na het delict tot het regelen van allerlei praktische zaken zoals het invullen van formulieren en het leggen van contacten met politie, justitie en verzekeringsmaatschap pijen. Het contact tussen de slachtoffers van een misdrijf en het Bureau Slachtofferhulp zal in de meeste ge vallen worden gelegd door de poli tie, die doorgaans als eerste ter plaatse is. "De politie stelt de men sen op de hoogte van het bestaan van het bureau en geeft het adres van de betrokkene door aan de or ganisatie, die vervolgens contact opneemt. De twijfelaars worden in een later stadium eveneens door het Bureau Slachtofferhulp benaderd", vertelt Buitink. Er wordt eveneens gedacht aan het benaderen van de mensen die aanvankelijk niet voor hulp in aan merking willen komen. Buitink: "Maar dat is een procedure die voor al in de praktijk vorm moet krijgen. Het is het beste als we eerst de nodi ge ervaring opdoen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14