TAD LEIDEN 'Vandalen de toegang tot Burcht verbieden' Slaaghwijk kri jgt stadsverwarming Pancras-West tegen horeca-plannen LEIDSCH DAGBLAD Meerderheid van de bewoners is voorstander Subsidie voor evaluatie lokaal referendum Hek om heuvel geen oplossing problemen Stapel bezwaarschriften op komst Wijkvereniging Stevenshof staakt verzet tegen woontoren Conflict tussen aannemer en Ons Doel over Valeriusstraat verhuur s DINSDAG 22 MEI 1990 LEIDEN - De Slaaghwijk krijgt stadsverwarming. De meerderheid van de bewo ners wil de huidige verouder de ketels niet vervangen door standaardketels, maar heeft zich uitgesproken voor het systeem van de stadsverwar ming. Het nieuwe systeem wordt waarschijnlijk voor het seizoen 1992-1993 in gebruik genomen. Dit is het resultaat van een enquê te die is gehouden onder 1349 be woners. Na telling van de stem men bleek dat 62 procent van de huurders graag wil overschake len op stadsverwarming, 38 pro cent wil liever nieuwe ketels. Het Haagse onderzoeksbureau NSS, dat de enquête heeft uitge voerd, heeft de formulieren vori ge week weer opgehaald bij de huurders van De Sleutels en de WBL. 1025 bewoners hebben ge reageerd, 15 van de inzendingen waren ongeldig of niet ingevuld. Van de 1010 huurders die een bruikbaar formulier inleverden, spraken 623 zich uit voor stads verwarming, 387 mensen wilden nieuwe ketels. De betrokken partijen zijn ver heugd over de uitslag van de en quête. P. Jansen, hoofd techni sche dienst van de WBL, is blij dat er eindelijk een besluit is ge vallen over de verwarmingsbron in de Slaaghwijk. Hij wijst er op dat de stadsver warming in verband met milieu aspecten en lagere kosten altijd de voorkeur heeft gehad van de WBL. "Daarom ben ik blij dat de bewoners zich op deze manier hebben uitgesproken". A. Lepelaar van de andere be trokken woningbouwvereniging De Sleutels is eveneens blij met de uitslag van de opiniepeiling. Hij hoopt dat de voorbereidingen voor de aanleg snel beginnen. Met name het leggen van de leidingen van de Langegracht naar de Slaaghwijk wordt een flinke in greep die ook z'n weerslag heeft op het onderhoud in de buurt. Le pelaar: "Het ligt niet voor de hand een speeltuin aan te leggen indien die een jaar later weer moet wor den opgebroken omdat er leidin gen onderdoor moeten". De bewonerscomissies Slaagh wijk zijn opgelucht dat een duider lijke meerderheid van de huur ders voor stadsverwarming heeft gekozen. Woordvoerder H. Schreuder tekent wel te hopen dat de huidige ketels het nog even uithouden tot het stookseizoen 1992-1993. "Als we een stenge winter krijgen moet ik het nog zien". Volgens Jansen en Lepe laar hoeft niemand zich zorgen te maken over de ketels. "Die zijn goed onderhouden, en vieren het zeker nog enkele jaren uit". Een zegsman van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) verwacht dat begin 1992 wordt begonnen met de aanleg van de leidingen. Eerste wandelroute langs Leidse singels LEIDEN - De gemeente heeft een boekje uitgegeven met een wandel route langs de Morssingel en Witte Singel tot de Hortus Botanicus. Er wordt aandacht besteed aan het groen en aan andere bezienswaar digheden langs de singels. Als ook het groen langs de andere singels is hersteld, wil de gemeente een tweede en derde deel uitgeven met andere wandelingen. Het eerste deel is geïllustreerd met foto's, teke ningen en een duidelijke kaart. Het boekje, onder de titel 'Wande ling langs de groene Leidse singels', is voor 2,50 gulden te koop aan de balies van het stadhuis, stadsbouw- huis en de VVV. LEIDEN De gemeente Leiden hoopt subsidie te krijgen voor een evaluatie van het lokaal referendum dat volgend jaar in Leiden wordt ge houden. Aanvragen daarvoor zijn gedaan bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Inmiddels is ook de procedure ge start om een onderwerp te kiezen voor de volksraadpleging. Politieke partijen en hoofden van gemeente lijke directies kunnen tot 1 juni hun ideeën inleveren. Daarna wordt er een keuze gemaakt. D66-raadslid T. de Graaf drong er gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie bestuurlijke vernieuwing op aan om ook tijdens de voorbereiding van het referen dum gebruik te maken van externe deskundigen. Hij wees op het lan delijk belang van de volksraadple ging, dat het eerste is in haar soort in Nederland. "Wellicht zijn er mo gelijkheden om hiervoor subsidie te krijgen", aldus De Graaf. De Burcht wordt wellicht voor bepaalde jongeren verboden gebied. LEIDEN - De gemeente kan reke nen op een stapel bezwaarschriften indien niets wordt veranderd aan de nieuwe plannen voor horeca in het voorontwerp-bestemmingsplan Pancras-West. Dit werd gisteravond duidelijk op een vergadering in het Hoogland- sche Huys waar de buurt kon reage ren op het voorontwerp. Het nieuwe bestemmingsplan is nodig omdat de Kroon geen goedkeuring heeft gegeven aan een aantal onderdelen van het vorige plan. Met name het horeca-onderdeel in dit uit 1981 stammende plan moest het ontgel den. Daarom heeft de gemeente beslo ten in het nieuwe plan precies aan te geven in welke panden wel en in welke geen horeca-bedrijven mo gen komen. Voorts wordt een on derscheid gemaakt in verschillende soorten horeca. Op de Nieuwe Rijn kunnen bijvoorbeeld vijf lun chrooms komen, maar uitbereiding van het aantal cafés is daar in princi pe niet meer toegestaan. In de huidige horeca-plannen zit een onderdeel dat de buurt niet lek ker zit. Indien een horecabedrijf verdwijnt, mag eventueel op een an dere plek in de buurt een ander café beginnen. Er moet dan wel een zeer langdurige procedure worden ge voerd om het bestemmingsplan te wijzigen. De bewoners lieten gisteren we ten niets te zien in een dergelijke re geling. Ze zijn bang onverwacht te worden geconfronteerd met een ca fé of restaurant als buurman. "Het is beter om bij sluiting geen nieuw be drijf meer toe te staan in het gebied tussen Oude Rijn, Hoogstraat en Hooigracht. Dat biedt de bewoners zekerheid", aldus een woordvoer der van de wijkvereniging. Het bestemmingsplan ruimt een aparte plaats in voor de Nieuwstraat en de Nieuwe Rijn. Met name de Nieuwstraat moet in de ogen van de gemeente een grotere centrumfunc tie krijgen. Hier kunnen dan ook ex tra winkeltjes, galeries en horeca bedrijven komen. Ook aan de Nieu we Rijn is nog het een en ander mo gelijk. Autoluw Het streven is er verder op gericht het gebied autoluw te maken. Be halve bewoners of toeleverende be drijven mag niemand ey meer par keren. Op de Kaasmarkt moet een scheiding komen van parkeerplaat sen voor centrum-bezoekers en buurtbewoners. Volgens de bewoners en horeca- exploitanten in de buurt heeft een dergelijke maatregel alleen zin in dien de politie afdoende controleert op parkeerovertredingen. Volgens de buurt gebeurt dit momenteel volstrekt onvoldoende. Veel bewoners vrezen dat de pro blemen toenemen indien op de Kaasmarkt woningen worden ge- LEIDEN - De buurtvereniging Stevenshofjespolder verzet zich niet meer tegen de woontoren op de hoek van de Stevenshofdreef en de Dobbedreef. Een procedure bij de Raad van State die de bouw moest tegenhouden, is afgeblazen. De wijkvereniging meende in eer ste instantie de voorgenomen bouw van het twaalf verdiepingen tellen de appartenmentencomplex met succes te kunnen aanvechten. Volgens de vereniging is onjuiste informatie verstrekt aan omwonen den. Die kregen bij de inspraakron de tekeningen onder ogen waarin werd uitgegaan van een gebouw van zes verdiepingen. Niemand te kende hiertegen bezwaar aan. Maar later werden de plannen bij gesteld. waarbij het aantal etages van de toren werd verdubbeld tot twaalf. Daarop spande de buurtvereni ging een procedure aan bij de Raad van State. Na ampel beraad werd echter besloten hiermee niet verder te gaan. Woordvoerster C. Brussee van Stevenshofjespolder: "We heb ben er tal van deskundigen bij ge haald, die denken dat we eigenlijk geen kans maken. Daarom hebben we besloten de verschuldigde 150 gulden die bij een procedure moet worden betaald niet te voldoen". Dit betekent dat de klacht niet in behandeling wordt genomen. De wijkvereniging heeft geen plannen om op een andere wijze te proberen de bouw van de 60 appartementen te dwarsbomen. bouwd. Het bestemmingsplan voor ziet in 50 tot 130 woningen. Als die inderdaad worden gebouwd, neemt het aantal parkeerplaatsen af. "Straks gaan al die wagens de wijk in", aldus verontruste aanwezigen. Woordvoerster G. Schramm gaf aan dat bij eventuele nieuwbouw een minimum aantal parkeerplaat sen moet worden gerealiseerd. Ove rigens rept het voorontwerp niet meer van een parkeergarage. "Er wordt uitgegaan van een bepaald aantai parkeerplaatsen; het wordt in het midden gelaten of die in de open lucht of in een gebouw moeten komen". Verder wilden de aanwezigen we ten wat de plannen zijn met het ge bouw van het binnen enkele jaren verdwijnende rijksmuseum van mi neralogie en geologie. Schramm meldde dat het bestemmingsplan in eerste instantie uitgaat van een bij zondere bestemming (museum of Nader psychisch onderzoek van Leidse veria-achter LEIDEN - Een 20-jarige Leide naar, die heeft bekend tien vrou wen te hebben verkracht of aan gerand, zal nader psychisch wor den onderzocht. De Haagse recht bank besloot vanmorgen de naar het Pieter Baancentrum te sturen voor het onderzoek, voor dat uitspraak wordt gedaan in de rechtszaak tegen de Leidenaar. Tegen de man was twee weken geleden acht jaar gevangenisstraf geëist. De Leidenaar maakte zijn slachtoffers in Leiden, Oegst- geest, Warmond en Voorhout, on der wie twee meisjes van 12 jaar. De man werd in een psychiatrisch rapport zwakbegaafd genoemd, maar de psychiater kon geen dui delijk antwoord geven op de vraag waarom de Leidenaar de ver krachtingen en pogingen daartoe pleegden. Daarover moet nu hel derheid komen tijdens het onder zoek in het Pieter Baancentrum. school), maar dat eventueel ook wo ningbouw tot de mogelijkheden be hoort. LEIDEN - De politie gaat mogelijkheden onderzoe ken om mensen op grond van de algemene plaatselijke verordening (APV) uit de omgeving van de Burcht te bannen. Tevens wordt beke ken of in de avonduren per manent twee agenten in de buurt kunnen posten. Dit heeft B. Hollands, medewerker van het Koetshuis nabij de Burcht, gisteravond meegedeeld tijdens een vergadering over Pancras-west. Hij heeft gisteren besprekingen ge voerd met de politie over de crimi naliteit bij de Burcht. Volgens Hol lands heeft de politie verzekerd er alles aan te doen om de rust in het gebied te herstellen. De laatste tijd is er sprake van toe nemend vandalisme en overlast in en om de Burchtvesting. Met name in de avonduren zitten er groepen jongeren, die de boel onderspuiten met graffiti, stukken muur afbre ken en geluidsoverlast veroorza ken. Enige tijd geleden werd daarom besloten de poort bij de Burchtheu vel in de avonduren af te sluiten. Volgens omwonenden heeft dat weinig geholpen omdat de jongeren gewoon over het hek klimmen. De politie ziet twee manieren om de problemen op te lossen. De eer ste is om agenten te onttrekken aan de dagelijkse surveillance en ze in te zetten in specifieke probleemgebie den. Volgens Hollands beschouwd: de politie de Burcht sinds gisteren als zo'n gebied. Voorts liet de medewerker van het Koetshuis weten dat de politie hem toezegde dat wordt bekeken of het mogelijk is vervelende jongeren de toegang tot het gebied te ontzeg gen. Dit moet worden geregeld via de APV- Het plan is om lieden die over last veroorzaken een brief te over handigen waarin wordt meegedeeld dat ze niet meer welkom zijn in de omgeving. Wie dan toch nog in de buurt van de vesting komt, kan wor den gearresteerd wegens lokaalvre debreuk. Hollands benadrukte dat de poli tie de mogelijheden nog onder zoekt, dat het dus nog niet zeker is dat de maatregelen ook werkelijk worden genomen. "Maar onze klachten hebben nu in ieder geval de aandacht". De buurtbewoners lieten weten blij te zijn dat er nu eindelijk wat gaat gebeuren aan de overlast bij de Burcht. Ze vrezen wel dat het pro bleem zich verplaatst naar elders in het centrum. "Als ze hier niet meer komen, gaan ze elders problemen veroorzaken. De gemeente moet eens denken aan structurele oplos singen, zoals een straathoek werker", aldus een Pancras-bewo- Voorlichter H. Langedoen van de Leidse politie bevestigt dat tijdens een informeel gesprek tussen een wijkagent en Hollands is gesproken over een aanpassing van de APV en extra surveillance. "Maar het gaat nog niet om voorgenomen beleid, al heeft de korpsleiding ook kennis genomen van een groeiend gevoel van oveiligheid bij omwonenden". Blije Bijenmarkt op 9 juni LEIDEN Aan de 29 woningen aan de Havenkade wordt de laatste hand gelegd. De woningen staan op het voormalig terrein van de bouwmaterialenhandel Van Dijk Co. In totaal zijn er 40 woningen neergezet in het gebied omgeven door de Havenkade, Kijfgracht, Zuidsingel en Kalvermarkt. (foto wim Dijkman) LEIDEN - De 14de Blije Bijenmarkt wordt dit jaar gehouden op zaterdag 9 juni op en rond de Leidse Sterren wacht. De bijenmarkt. die wordt ge organiseerd door de Imkersvereni ging Leiden en omstreken, trekt jaarlijks vele duizenden mensen. Op de markt is uitgebreid te zien hoe de imker met zijn bijenvolken omgaat. Bezoekers kunnen vanach ter een plastic gordijn bekijken hoe imker een met tienduizenden bijen bevolkte kast opent. Behalve de imkers zijn ook aller lei andere organisaties actief op de markt, bijvoorbeeld op milieuge bied. Verder zijn er vele demonstra ties, zoals korf vlechten, weven en kaas maken. En er treden tal van ar tiesten op. Twee poppentheaters, een Zuidamerikaanse muziek groep, een draaiorgel, een balkanor kest en de folkklub Hortus verzor gen het entertainment. De Blije Bijenmarkt begint zater dag 9 juni om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De officiële opening is rond 10.00 uur gepland en zal in het teken staan van het 400-jarig be staan van de Hortus Botanicus die tijdens de bijenmarkt gratis toegan kelijk is. Inbraak aan Drontmeerlaan LEIDEN - Bij een inbraak, zondag, in een woning aan de Drontermeer- laan (Merenwijk) zijn twee gouden armbanden, een gouden ring, een gouden speld, een geldbedrag van ruim 300 gulden en een aantal giro betaalkaarten met giropasje buit ge maakt. De inbrekers zijn de woning bin nengekomen door de achterdeur open te breken. Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 LEIDEN - Woningbouwvereni ging Ons Doel kan een gesperde rekening tegemoet zien van aanne mersbedrijf Jobo. De aannemer wil de kosten van het uitgestelde on derhoudswerk in de Valeriusstraat en omgeving doorberekenen aan de opdrachtgever. Directeur A. van Dijk van Jobo stelt Ons Doel een 'grote schadeclaim' in het vooruit zicht. Het bouwbedrijf zou in eerste in- 'stantie al begin dit jaar zijn gestart met het groot onderhoud aan de wo ningen. Omdat enkele bewoners zich keerden tegen de gevelisolatie, een onderdeel van het onderhouds plan, is het hele project uitgesteld. Daardoor kwam de de firma vol gens directeur A. van Dijk in de pro blemen. "Ik had een groot aantal mensen klaar staan om te beginnen, plotseling had ik niets voor ze te doen". Hij meldt verder dat speciaal voor het onderhoudsproject materi alen zijn aangeschaft, zoals steigers. "Die staan nu ook voor niets in de loods, de kosten daarvan moeten door iemand worden gedragen". De aannemer is van plan een re kening op te maken op het moment dat definitief duidelijkheid bestaat over de datum waarop het werk echt kan beginnen, met of zonder gevelisolatie. "Pas dan kan ik pre cies uitrekenen hoe veel schade de onderneming heeft geleden". Wel laat hij weten dat Ons Doel ook moet opdraaien voor de hogere lonen die sinds kort in de bouw worden betaald. "Er is een nieuwe cao die leidt tot hogere loonkosten. Die worden doorberekend aan de opdrachtgever, omdat in onze oor Van Dijk benadrukt overigens dat hij Ons Doel niet schuldig acht aan de kwestie. De woningbouw vereniging heeft zich zijns inziens uiterst redelijk opgesteld. "Er zijn een of twee buurtbewoners die de boel hebben verstierd door continu dwars te liggen". Van Dijk doelt hiermee op Leupe en Van Putten, twee buurtbewoners die los van de bewonerscommissie de gevelisola tie willen tegenhouden. Leupe meent dat de uitspraken van de Jobo-directeur helemaal passen in de koers die volgens hem door Ons Doel is uitgezet. "Ze wil len ons de zwarte piet toespelen, als of wij verantwoordelijk zijn voor het uitstel. Maar wie moet nu eigen lijk beslissingen nemen, de bewo ners of Ons Doel?" vraagt hij zich af. Volgende week maandag wordt opnieuw een vergadering gehouden waar het onderwerp gevelisolatie centraal staat. De bijeenkomst is ge organiseerd door de bewonerscom missie Valeriusstraat en omstreken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13