Schoon Nederland kost 354 miljard Ginjaar mag blijven, maar lang zal het niet duren EEN LEKKER DAGJE WEG IN KADOPAPIER Centraal Plan Bureau: Bedenking over milieufederatie Freedom Awards uitgereikt Legalisering hard drugs blijft een omstreden zaak TEGEN ARMOEDE Veel klachten over PTT 'Stunt' op trein loopt slecht af MAANDAG 21 MEI 1990 UTRECHT/ZANDVOORT (ANP/GPD) Als Nederland binnen 25 jaar zijn totale milieu schuld wil aflossen, is een bedrag van 354 miljard gulden nodig. Het gaat dan vooral om de "schoonmaakkosten" Dat zei prof. Den Hartog, lid van het Centraal Plan Bureau, zaterdag in Zandvoort op een bijeenkomst over milieu en economie van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Den Hartog stelde dat het hoog tijd wordt dat de politiek met duidelijke geboden en verboden komt op milieugebied. Heffingen op milieu vervuilende produkten noemde hij op zich een goede zaak, maar toch niet voldoende om tot een milieu vriendelijke economie te kunnen komen. Den Hartog vond de over gang naar zo'n economie net zo'n grote stap als bij voorbeeld de af schaffing van de kinderarbeid. Den Hartog pleitte ervoor het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne in Bilthoven jaarlijks een rapportage te laten ma ken over de toestand van het milieu. Hij noemde het onterecht dat er nu UTRECHT (ANP) - Het voorstel van de Stichting Natuur en Milieu aan enkele tientallen natuur- en milieu-organisaties om te komen tot samenwerking stuit nog steeds op veel reserves. Dat bleek zaterdag tijdens een vergadering in Utrecht. Een stuurgroep gaat zich nu over de samenwerking buigen en brengt ui terlijk 21 juni rapport uit. Met name natuurorganisaties, zoals Natuurmonumenten, hebben bedenkingen tegen een overkoepe lende Milieufederatie. Ook zijn er tegenstellingen tussen de groepen die zich vooral richten op het voe ren van actie en groepen die het be leid proberen te beïnvloeden. Het oorspronkelijke voorstel van Na tuur en Milieu is "zo breed en zo veelomvattend" dat "slagkracht en effectiviteit" verloren kan gaan, meent Natuurmonumenten. De Vo gelbescherming dringt aan op "sa menwerking waar nodig en niet waar mogelijk". Oud-milieuminister en voorzitter van Natuurmonumenten Winsemi- us heeft zaterdag voor de VARA-ra- dio nog aangedrongen op de vor ming van een Milieufederatie. Zo kan er een krachtige lobby komen om de politieke besluitvorming in Den Haag te beïnvloeden. Dat is na melijk hard nodig, aldus Winsemi- us. Hij vindt dat de politiek teveel aan de economie en te weinig aan het milieu denkt. MIDDELBURG (GPD) - Een vrij en verenigd Europa: dat was zater dag het centrale thema tijdens de uitreiking van de onderscheidingen van Roosevelt Four Freedoms Foundation. "De prijswinnaars hebben", zei prof. Schlesinger van het Franklin en Eleanor Roosevelt Instituut in Middelburg, "bijgedra gen aan een betere toekomst van onze planeet". De woorden waren bedoeld voor president Havel van Tsjechoslowa- kije (in Middelburg vertegenwoor digd door zijn vrouw), president Delors van de Europese Commis sie, de Roemeense bisschop Laszlo Tökes, Nazi-jager Simon Wiesent- hal en oud-secretaris jonkheer Van Lennep van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. De Sovjet-president Gorbatsjov krijgt over twee weken een Four Freedom Award. alleen onderzoek wordt verricht naar economische ontwikkelingen in Nederland. Minister Alders (milieubeheer) is het in ieder geval in wóórd met hem eens. Dat bleek zaterdag op een bij eenkomst van de stichting Natuur en Milieu in Utrecht. Hij stelde daar dat als de stijging van koopkracht gekoppeld blijft aan stijging van consumptie, er weinig terechtkomt van de "trendbreuk" die het kabi net tot stand wil brengen. Alders hekelde het Brundtland- rapport van de commissie van de Verenigde Naties voor Milieu en Ontwikkeling. Één van de belang rijkste veronderstellingen daarin is dat een milieubeleid is te koppelen aan voortzetting van economische groei. Volgens de minister kan "op sommige onderdelen" verdere j nomische groei mogelijk en ge wenst zijn, maar macro-economisch gezien heeft hij grote twijfels. Alders bepleit in plaats daarvan een "trendbreuk". Daarvoor is dan wel tijd nodig, zoals voor het "na denken over dingen die we nu nor maal vinden, maar die misschien helemaal niet normaal zouden moe ten zijn". Ook voor een ander pro- duktieproces is tijd nodig. "Ik kan niet zomaar zeggen: er zij morgen nieuwe technologie", aldus Alders. Als voorbeeld van de discussie over een trendbreuk gaf Alders de aanscherping van het mestbeleid. Het ontbreken van voldoende ver werkingscapaciteit voor mest maakt het noodzakelijk maatrege len voor te bereiden, waarbij in krimping van de veestapel mogelijk niet langer buiten schot blijft, on danks "de grote spanning" die dit bij de boeren oproept. Volgens Al ders hebben echter ook boeren al ja renlang zien aankomen dat de mest- produktie onhoudbaar zou worden. "Dus, boeren, zeg niet: wij hadden geen tijd". Uit een TROS-enquête blijkt dat op dit moment 41 procent van de bevolking milieu-vervuiling het be langrijkste probleem vindt. Twaalf procent vindt de aandacht van de overheid voor de milieu-problema tiek overdreven. De gemiddelde Nederlander wil 610 gulden per jaar van het eigen inkomen afstaan voor een schoner milieu. Ruim 52, pro cent vindt dat de overheid moet be talen. Uit de enquête blijkt dat het milieu voor de CDA-aanhang be langrijker is geworden. De CDA- kiezer heeft 561 gulden over voor een schoon milieu, ruim honderd gulden meer dan vorig jaar. Een PvdA-kiezer legde vorig jaar 635 gulden opzij voor het milieu; nu is dat nog maar 532 gulden. De D66- aanhang had vorig jaar 938 gulden dver voor een schoon milieu, maar nu nog maar 563. Voor een VVD-er is 912 gulden nu genoeg tegen 966 gulden in 1989. AMSTERDAM (ANP) - "Een leu ke stelling voor een debat, maar in werkelijkheid volstrekte onzin". Dat vindt CDA-kamerlid Gualthe- rie van Wezel over een mogelijke le galisering van hard drugs in Neder land. Volgens hem is de tijd voorbij dat Nederland op dat gebied in z'n eentje beslissingen kan nemen. "We zullen tot een afstemming moeten komen van ons beleid met dat van de buurlanden, willen we niet een enorme aanzuigende werking krij gen op verslaafden en de afvalbak worden van het Schengen-gebied". Het kamerlid kwam tot zijn vol strekte afwijzing op het debat dat zaterdag in Paradiso in Amsterdam werd gevoerd over de toekomst van het Nederlandse drugsbeleid. On der het motto Van Liverpool tot Amsterdam werd een parallel, ge trokken met het beleid dat in de re gio Liverpool al enige jaren wordt gevoerd. Daar wordt, behalve door ook in Nederland gangbare me thadon via klinieken tevens gratis heroïne en cocaïne aan verslaafden verschaft. Hoofdpunt is daar niet zozeer de legalisering van hard drugs, maar verslaafden uit het cri minele circuit krijgen. In Nederland wordt de vraag hoe het nu verder moet met het zo libe raal geachte drugsbeleid met het Schengen-akkoord en het wegval len van de Europese binnengrenzen in het verschiet, steeds actueler. Moeten onder druk van de buurlan den de teugels strakker worden aangehaald. Of moet worden ge streefd naar legalisering om de zwarte markt het gras voor de voe ten weg te Gualtherie van Wezel denkt dat 'Schengen' geen gevolgen heeft voor het Nederlandse beleid. PvdA- Europarlementariër Van Velzen en Groen Links-kamerlid Van Es, vre zen echter dat Nederland op de knieën moet voor machtiger landen die een meer repressief beleid voor staan. Voorzitter F. Trautmann van de druggebruikersbelangenvereni ging MDHG zei nu al te kunnen merken dat de Nederlandse politiek zich strenger opstelt. "De discussie gaat tegenwoordiger alleen nog over handhaving van de openbare orde en steeds minder over een menswaardig bestaan voor de ver slaafde". Afgezien van de discussie op in ternationaal niveau bestaat er ook verschil van mening over de toe komst van het drugsbeleid op natio naal niveau. Waar de Amsterdamse politiecommissaris Dorst zich over tuigd tegenstander betoonde van le galisering, pleitte de Utrechtse hoofdcommissaris H. Wiarda juist vóór het vrijgeven van drugs. Dorst wil niet verdergaan dan het verstrekken van drugs aan een klei ne groep van extreem problema tisch verslaafden. Volgens Dorst ge tuigt het van naïviteit te denken dat de criminele wereld zich ongestraft een belangrijke bron van inkom sten uit de handen laat slaan. "Men zal nieuwe markten gaan zoeken en die met enorme kracht bewerken". Bovendien mag Nederland een der gelijke beslissing niet op eigen houtje nemen, aldus de Wiarda betitelde die laatste op merking van Dorst als "een drogre den om goed te praten dat je niets doet". Volgens hem heeft Neder land altijd een voorhoedepositie be kleed, en heeft dat initiatief nu juist iets op gang gebracht. Wiarda be pleit legalisering van hard drugs, maar vindt dat ook de aanvoer en distributie uit criminele handen moet worden gehaald. Hoe dat moet gebeuren, vertelde hij echter niet. DEN HAAG (ANP) - Dé geschil lencommissie Post en Telecommu nicatie heeft vorig jaar 211 klachten, vooral over de telefoonrekening, voorgelegd gekregen. Slechts in 12 gevallen deed de commissie uit spraak, in 41 gevallen volgt die nog. Veel klachten werden niet behan deld omdat het vragenformulier niet werd teruggezonden of het klachtengeld niet werd betaald. Ook klachten van vóór 1989, toen de PTT nog niet was verzelfstandigd, werden teruggestuurd. Dit blijkt uit het jaarverslag 1989. Het was vooral de hoogte van de telefoonrekening die veel klagers in' de pen deed klimmen. sie heeft die klachten echter alle maal afgewezen omdat zij alleen kon afgaan op de totaalafrekening van de PTT. Daarin komt nu in zo verre verandering dat de PTT bij moderne telefooncentrales ge sprekken naar het buitenland en met 06-lijnen registreert als zij bo ven een bepaald aantal komen. Dit laatste is vooral interessant voor klagers die stellig beweren uit sluitend 'normale' gesprekken te hebben gevoerd. Dit jaar heeft de commissie wèl een klager in het ge lijk gesteld. Het ging om een be jaard echtpaar met een eenmalige, extreem hoge rekening waarvoor geen enkele verklaring kon worden gevonden. DEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige jongen uit Leidschendam is zater dagmiddag bij het Haagse station Mariahoeve om het leven gekomen toen hij op het dak van een rijdende trein wilde klimmen. De jongen opende de deuren van binnenuit toen de trein een snelheid van 60 kilometer per uur had be reikt. Tijdens de klimtocht naar het dak is hij gevallen, zo verklaarden ienden aan de spoorwegpoli tie. De 'stunt' was mogelijk omdat het een oude trein was. Daarvan kunnen de deuren tijdens de rit worden geopend. Bij nieuw mate rieel kan dat alleen met behulp van een noodknop. Volgens NS ging het in dit geval niet om het zogenoemde treinsurfen, waarbij iemand aan de zijkant van de trein gaat hangen om zich plat tegen de trein te drukken als er een obstakel wordt gepas seerd. ADVERTENTIE DEN HAAG Mevrouw Volkers-Van der Hek (93, links op de foto) uit Amsterdam krijgt bloemen nadat zij zaterdag zo'n vijfduizend mensen op het Haagse Malieveld heeft toegesproken. Mevrouw Volkers Was een van de sprekers op de manifestatie 'Nederland tegen verarming' van de werk groep 'De arme kant van Nederland' van de Raad van Kerken en de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK). Het ging er op het Malieveld grimmig aan toe, vooral toen minister De Vries (sociale zaken) probeerde te spreken. De Vries was niet van plan iets toe te zeggen: "Tegenover elke vier werkenden staan drie uitkeringsgerech tigden. Als wij uitkeringsgerechtigden er 100 gulden per maand bij willen geven, dan moeten de werkende 75 gulden inleveren. Dat gaat niet, die soli dariteit is er niet". DISK-voorzitter Herman Bode: "De politiek praat ons aan dat geen soli dariteit meer mogelijk is. Dat is niet waar en bovendien is zo'n uitspraak, gevaarlijk. Solidariteit is het cement van onze samenleving. Als er geen so lidariteit is, dan stort de hele samenleving in elkaar. Dan wordt het een grote chaos". Uit een enquête van NCRV. KRO en IKON bleek dit weekeinde dat bijna de helft (47.9 procent) van de Nederlandse bevolking vindt dat het vorige CDA-WD-kabinet de armoede beter bestreed dan het huidige CDA-PvdA- kabinet. (foto ANP) Een gezuli^tlagje uit kado krijgen? Dat kan nu ook met de ^-YlV=ge^hcnkbQo. Een feest om te krijgen en natuurlijk om te geven. Waïu de VW geschenkbon geeft toegang i tot allerlei topattracties in Nederland. Zoals pretpar ken, dierentuinen, kastelen, musea en nog veel meer. Een slim kado waaraan 't hele gezin plezier kan beleven. EEN PRIMA IDEE VOOR HEMELVAART! Bekeuringen De Rijkspolitie heeft dit weekeinde bij snelheidscontroles op de Al2 tussen Driebergen en grensover gang Bergh en op de-A50 tussen Arnhem en Apeldoorn 1634 bekeu ringen uitgedeeld. In totaal werden 15793 voertuigen gecontroleerd. Een groot deel van de aangehouden automobilisten en motorrijders was van de Duitse nationaliteit. De hoogst gemeten snelheden waren 210, km voor een motor, 150 km voor een personenauto met aanhangwa gen, 191 km voor een personenauto en 113 km voor een bus. Steekpartij Een 22-jarige Rotterdammer heeft gistermorgen vroeg een 37-jarige plaatsgenoot doodgestoken na een ruzie in een buurthuis. Hij is aange houden. In een ziekenhuis is zater dag een 30-jarige man uit Heerlen overleden aan de gevolgen van een steekpartij die eerder had plaatsge had. De man was vrijdagnacht door de politie zwaar gewond in zijn wo ning aangetroffen. Na een ruzie heeft vrijdagavond een 56-jarige Amsterdammer zijn 34-jarige mede bewoner'in hun gezamenlijke huis doodgestoken. De dader belde zelf de politie. In het Haagse Bos werd vannacht door een fietser het lijk van een man aangetroffen, die door messteken was omgebracht. Nadat de politie het bos had afgezet, trof de politie een man aan met bloed sporen op zijn kleren. Achtervolging Een 23-jarige vrouw uit Drachten is zaterdagmorgen omgekomen toe ze bij een politie-achtervolging tegen een boom reed. De vrouw viel op omdat ze slingerend over de weg reed. De politie hield haar aan, maar ze sloeg plotseling het portier dicht en reed hard weg. Akzo Veertig tijdelijke arbeidscontracten bij Akzo Vezels en Polymeren in Emmen worden niet verlengd om dat de Sovjetunie (een groot afne mer van tapijtgarens) een grote be talingsachterstand heeft. Ook is sprake van een inzakkende West- europese markt. Van onze correspondenten Henri Kruithof en Peter de Vries DEN HAAG - De WD. De libera len verliezen zeven verkiezingen op rij, verslijten twee fractievoorzitters en een paar prominenten binnen een paar jaar, maken elkaar met eni ge regelmaat voor rotte vis uit en het eind van het liedje is telkens een. staande ovatie voor het slachtoffer. WD-voorzitter Ginjaar werd zater dag, na één van de meest tumultu euze partijcongressen uit de ge schiedenis, luid toegeklapt door de genen die 24 uur eerder nog zijn hoofd hadden geëist. "De zon is weer doorgebroken in de WD", vërwoordde Ginjaar de stemming. Wie niet tot het WD- volk behoort, krabt zich bij die woorden achter de oren, maar de li beralen zelf vinden het prachtig. Op naar de volgende ruzie, want je hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen dat die komt. Wat is toch de verborgen kracht, die het li beraal gemoed telkens tot verhoog de staat van opwinding brengt? Kater Vrijdagnacht kreeg het partijbe stuur na een emotioneel en chao tisch debat het vertrouwen van de achterban. Maar zaterdag heerste de katterige sfeer van de 'day after the night before'. Daar werd duide lijk dat de VVD er een handje van heeft om de hete brij heen te draai en. Niemand durft het hardop te zeggen, terwijl iedereen het weet: de WD heeft een leider nodig. Ie mand die de partij politiek op koers houdt, en organisatorisch in de hand heeft. Want intern is het een rommeltje van jewelste. De nieuwe fractievoorzitter Bol- kestein deed een manhaftige po ging zich als zodanig te profileren. Zijn oproep dat het na de Algemene Ledenvergadering 'uit' moest zijn met het 'getoeter' van de WD-le- den, was krachtig bedoeld, maar had weinig tot geen effect. Het was ook teveel ingestudeerd. Bolkestein las zijn toespraak (inclusief de zoge naamde emotionele oproep tot zijn partij) van papier voor en dat was duidelijk te merken. Partijvoorzitter Ginjaar (r) overlegt met fractievoorzitter Bolkestein. De vraag is hoe lang dit duo zal werken, ook al werd de eerste slag in Zwolle gewonnen. a Bolkestein mag dan formeel de politiek leider van de VVD zijn, in de praktijk zal nog moeten blijken of hij dat voor elkaar krijgt. Vooral het feit dat hij zich nadrukkelijk af zijdig houdt van de partij-organisa tie speelt daarbij een rol. 'Dat is een taak van het partijbestuur', liet hij menigmaal blijken. En dat is pre cies het probleem. Het bestuur, on der leiding van Leendert Ginjaar, heeft de partij absoluut niet in de hand. Daarom ook was de roep om het vertrek van de voorzitter zo luid. Daarom ook is er afgelopen week end niets opgelost. Ginjaar liet keer op keer blijken niet de manager te zijn, die de WD zo broodnodig heeft. Hij heeft zijn emoties niet in de hand en als hij maar voldoende onder druk staat, laat hij zich verlei den tot onredelijke uitvallen. In zekere zin was het verloop van het debat over Ginjaar typerend voor de malaise binnen de partij. De tegenstanders van het partijbestuur wikkelden de aanval zo slecht af, dat er onmogelijk gescoord kon worden. De voorbereiding was ma ger, om niet te zeggen amateuris tisch: in de restauratie van het Zwolse station had een aantal kriti sche afdelingen vlak voor het con gres even snel overlegd. Niet het he le verzet was daar aanwezig; som migen wisten van niets en hadden bij de snackbar verderop gegeten. En de gemaakte afspraken werden later door iedereen anders uitge legd. De meest felle onder de tegen standers, de Roermondse afdelings secretaris Van der Laak, wist tij dens het congres toch nog de dis cussie een scherpe wending te ge ven. Zij hield een gloedvol betoog met veel gevoel voor de media. Van af dat moment stonden voor- en te genstanders van het vertrek van Ginjaar en de zijnen, als kempha nen tegenover elkaar. Het ging niet meer om inhoudelijke kritiek op het hoofdbestuur, alles draaide nu al leen nog maar om de verwijten over en weer dat de ander de WD in de afgrond joeg. De ene motie na de andere volg de, waarin in meer of minder sterke bewoordingen om het aftreden van de voorzitter werd geroepen. Toen Ginjaar zelf ook een volstrekt onre delijke aanval op de fractie en ex- kamerlid Van Rey opende, was het hek van de dam. Als de voorzitter dat niet had teruggenomen, zou hij nu geen partijbestuurder meer zijn geweest. Maar hij werd door vice-voorzit- ter Opstelten in een achterkamertje tot de orde geroepen. Excuses wa ren noodzakelijk om de emoties tot bedaren te brengen, von'd hij. Ter wijl penningmeester Ressenaar al zijn tas stond te pakken en dreigde het bijltje er bij neer te gooien, werd Ginjaar gekalmeerd. De voorzitter •volgde het Wijze advies. Na een ne derig betoog dat ongeveer een kwartier duurde, sloeg de stem ming vrijdagnacht totaal om. 'Signalen' Het is een wonderlijk mechanisme, dat zich nauwelijks laat beschrij ven. De bezoeker van de herenso ciëteit of het studentencorps is er vertrouwd mee, maar op buiten staanders maakt het een vreemde indruk. De 'signalen zijn verstaan', wordt het binnen de WD ge noemd: men loopt massaal te hoop en blaast hoog van de toren, maar als het 'mea culpa' van het bestuur heeft geklonken trekt een ieder zich tevreden terug. "Ze gooien gewoon een steen door de ruit, en lopen dan door", verwoordde een partij-be ambte de gang van zaken: "Ik heb mensen gezien die keiharde kritiek uitten en vervolgens hun tas pakten met een houding van: 'ik heb m'n gemoed gelucht'." En zo kon hef ge beuren dat na de verontschuldigin gen van Ginjaar vrijdagnacht laat de ene motie na de andere werd in getrokken. Alleen de afdelingen uit Amster dam hielden voet bij stuk, en meen den dat de vrede niet getekend kon worden zonder uitspraak van het congres. De druk op de Amster dammers werd tot enorme hoogten opgevoerd, want het is in WD- kringen ongebruikelijk twisten zo te beslechten. Maar achterafkan het partijbestuur alleen maar dolblij zijn dat Amsterdam zo standvastig vasthield aan haar motie. Als deze afdeling was bezweken onder de druk uit de partij, zou er helemaal niet zijn gestemd en zouden de spe culaties over de verhouding van voor- en tegenstanders in de partij niet zijn verstomd. Nu kan het par tijbestuur zich beroepen op het feit dat de motie tegen haar maar nau welijks tien procent van de stem men haalde. En dus mocht Ginjaar blijven van de congresgangers. Het bestuur trok uit de stemming de onterechte conclusie, dat de vrede in de partij hersteld was. Het voortgaande ge mor in de wandelgangen bewees het tegendeel. Organisatie Maar ook in de zaal bleek zaterdag morgen dat de problemen niet uit de wereld waren. Het partijbestuur moest opnieuw met aftreden drei gen, voordat het congres akkoord ging met een verhoging van-de con tributie. Overigens uitte penning meester Ressenaar-dat dreigement zonder overleg met zijn' medebe stuurders, die er dan ook zeer ver baasd bij zaten. En zo strompelde de WD voort, want bij elk huishou delijk onderwerp bleek wat een ver deeld huis de partij is. De afloop van het congres heeft in zekere zin nog wel een gunstige uit werking, tenminste als Ginjaar in ziet dat hij niet nog twee jaar kan aanblijven als voorzitter. Het con gres gaf de top namelijk toestem ming te gaan omzien naar een be taalde voorzitter. Ginjaar heeft in het verleden al menigmaal laten blijken zelf die functie niet te am biëren. De partijvoorzitter kondigde dan ook al aan dat het bestuur in de ko mende maanden rustig op zoek gaat naar geschikte kandidaten voor het voorzitterschap. Zelf achtte hij de kans dat deze al voor het congres van 1992 kan aantreden 'theore tisch'. Toch is dit vóór de WD de uitweg uit de problemen. Leendert Ginjaar kan zonder ge zichtsverlies en zelfs met opgehe ven hoofd in het najaar aankondi gen dat een uitstekende kandidaat voor het voorzitterschap is gevon den. Met veel gevoel voor drama tiek zal hij dan het veld ruimen, om dat hij er zelf niet voor voelt full-ti me voorzitter te worden. Gegaran deerd krijgt hij dan van de leden een staande ovatie (zoals de in de partij zo verguisde Voorhoeve die vrijdag ook kreeg) voor zoveel uit stekend werk voor de partij.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3