LEIDSCH DAGBLAD Intifadah laait op na terreurdaad NODIG! Hiescu wint in Roemenië Criminaliteit kost bedrijven 5 miljard Aandeelhouders in Verenigde Staten willen Philips voor de rechter slepen 'Geestelijk labiele' Israeli opent vuur op groep Palestijnen 'RIJNSBURG-UIT ALTIJD LASTIG' Acties gezondheidszorg verharden zich verder Veel doden bij treinongelukken SPERZIEBONEN EN STROGANOFFGEHAKT Politie vangt hasj voor kust van Noordwijk MAANDAG 21 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39246 Prijs fl. 1,35 EINDHOVEN (GPD) - Philips wordt in de Verenigde Staten voor de rechter gesleept. Een groep aan deelhouders heeft het concern ge dagvaard. De Amerikanen voelen zich benadeeld door de volgens hen onjuiste informatie die Philips ge durende de eerste vier maanden van dit jaar over de gang van zaken bij het concern heeft verstrekt. Tijdens de aandeelhoudersverga dering in maart gaf president-direc teur Cor van der Klugt nog een flo rissante voorstelling van zaken over het reilen en zeilen van het bedrijf. Amper twee weken later, bij de pre sentatie van de resultaten in het eer ste kwartaal, bleek er sprake van een zware tegenvaller. Tegenover een winst in de eerste drie maanden van 1989 van bijna een kwart mil jard stond een bedrag van slechts 6 miljoen in het eerste kwartaal van dit jaar. Philips zei verrast te zijn door de scherpe inzinking en schreef de ont wikkeling toe aan "valutaire tegen wind", maar het vertrouwen bij de aandeelhouders was toen al ver dwenen. Direct na de bekendma king van de dramatisch uitgevallen kwartaalcijfers stortte de aandelen koers van Philips op de effecten beurzen in elkaar. Van der Klugt is inmiddels de wacht aangezegd. Een jaar eerder dan in de planning lag vertrekt hij nu al op 1 juli als topman van het concern. Tegelijk met hem gaat de man weg die in de raad van bestuur verantwoordelijk is voor de zwaar verlies lijdende computerdivisie. Philips heeft inmiddels het Ne- wyorkse advocatenkantoor Sulli van and Cromwell opdracht gege ven de zaak te bestuderen en daar over te adviseren. Het concern heeft laten weten dat het over de zaak het stilzwijgen zal bewaren zolang het proces dreigt. Op de Amsterdamse Effectenbeurs viel de koers van het Philips-aandeel vanmorgen kort na het bekend worden van het proces terug van f33 naar f31.80. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Ne derlandse bedrijven zijn in 1988 ruim 7,4 miljoen keer getroffen door winkeldiefstal. In totaal was het be drijfsleven 9 miljoen keer slachtof fer van tal van soorten veel voorko mende criminaliteit. Inclusief de kosten voor beveiliging en verzeke ring kost dit de bedrijven vijf pro cent van de bedrijfswinst, ofwel 5,1 miljard gulden. Dit staat in een rapport van het Bureau Criminaliteitspreventie dat vanmiddag aan staatssecretaris Kosto (justitie) en voorzitter Van der Lede van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) is aangeboden. Het gaat om een eerste onderzoek naar de gevolgen van cri minaliteit voor bedrijven in Neder land. Het blijkt dat vooral grote be drijven slachtoffer zijn. Branches als autoreparatie, detailhandel, ho reca en zakelijke dienstverlening hebben daar het meest mee te ma ken. Bouw, industrie en transport komen er beter af. De directe schade voor het be drijfsleven wordt vooral veroor zaakt door inbraak, vernieling, dief stal en bedreiging van personeel. Becijferd wordt een schade van 1,5 miljard gulden. Daarbij komen de kosten voor brandstichting (96 mil joen), winkeldiefstal (700 miljoen) en verzekeringsfraude (400 mil joen). Samen met de kosten voor be veiliging en verzekering komen de onderzoekers aan de 5,1 miljard. Te gen bedrijven gerichte criminaliteit wordt opvallend weinig gemeld bij de politie. Hoewel de meeste bedrijven zijn verzekerd tegen inbraak, blijkt dat slechts 37 procent van de inbraak- schade door de verzekering wordt vergoed. Ongeveer 17 procent van de bedrijven heeft de opstallen bo vendien niet of nauwelijks tegen in braak beveiligd. Bij vestigingen die geregeld goederen van grote waar de transporteren, doet 41 procent iets aan beveiliging. Het gaat dan vooral om rijden op onregelmatige tijden. Het gebruik van technische hulpmiddelen komt daar nauwe lijks voor en er wordt dan ook vaak uit bedrijfswagens gestolen. Bedrijven zijn niet of nauwelijks op de hoogte van criminaliteit ge pleegd door de eigen werknemers, zoals het stelen van bedrijfsgoede ren. Dat zit nog in de 'taboesfeer', vinden de onderzoekers. Ongeveer de helft van de bedrijven denkt in staat te zijn interne criminaliteit zelf op het spoor te komen. Slechts 20 procent van de bedrijven die inder daad eigen werknemers betrapten, deed aangifte bij de politie. De werknemers kunnen rekenen op berisping of ontslag. De onderzoekers raden de bran che-organisaties aan zich toe te leg gen op het verwerven en uitdragen van deskundigheid om misdaad te voorkomen. Zij waarschuwen er voor niet overhaast aan het beveili gen te slaan. Uit oogpunt van kos ten en baten is het beter op lokaal niveau te komen tot een samenhan gende aanpak, waarbij bedrijven, politie en gemeente samen bekij ken hoe de criminaliteit kan wor den aangepakt. Ook vandaag kwam het in tal van plaatsen tot botsingen tussen de Is raëlische politie en woedende Pa lestijnen. In het grootste deel van de bezette gebieden geldt een uit gaansverbod. De pers heeft er geen toegang. Aanleiding voor de onlusten was de terreurdaad van een 21-jarige Is raëlische man, die gisterochtend vroeg het vuur opende op een groep Palestijnse arbeiders in Rishon Le- zion, een zuidelijke voorstad van Tel Aviv. Daarbij vielen zeven do den en vijftien gewonden. Gestoken in een legerbroek en met een automatisch geweer aan zijn schouder had de Israeli de iden titeitsbewijzen van de Palestijnen ter inzage gevraagd. Toen zich een groep mannen om hem heen had verzameld opende hij het vuur. De dader, een inwoner van Rishon Le- TEL AVIV (GPD/AFP/Rtr.) - Dertien Palestijnen zijn gisteren gedood en ruim achthon derd raakten gewond bij de hevigste geweldsuitbarsting in Israel en de bezette gebieden sinds het uitbreken van de Palestijnse opstand, de Intifadah, 29 maanden geleden. zion die volgens de politie een on stabiele indruk maakt, kon een uur na de aanslag worden aangehouden in het huis van zijn vriendin. Het nieuws over dit bloedbad leidde tot een orgie van geweld in de bezette gebieden. Israëlische mi litairen schoten daarbij zeker zeven Palestijnen dood en verwondden er honderden. Volgens Palestijnse bronnen raakten zeker 650 Palestij nen gewond door Israëlische ko gels. De ongereldheden begonnen in de Gazastrook, waar de zeven bij de terreuractie gedode Palestijnen vandaan kwamen. De slachtoffers behoorden tot de duizenden werk zoekenden uit de bezette gebieden die zich dagelijks in de vroege mor genuren bij de toegangswegen naar Tel Aviv verzamelèn in de hoop te worden opgepikt door Israëlische koppelbazen of aannemers, een fe nomeen dat bekend staat als de 'sla venmarkt'. Israëlische politici vrezen dat de actie van een geestelijk instabiele man de ineengezakte Palestijnse opstand nieuw leven heeft ingebla zen. "Deze aanval was precies waar de PLO op hoopte", verklaarde on derminister van buitenlandse zaken Netanyahu. Premier Shamir sprak van een "krankzinnige daad", die nooit meer mag voorkomen. Vooraanstaande Palestijnen heb ben de gebeurtenissen aangegrepen voor een oproep tot de vorming van een VN-troepenmacht ter bescher ming van de Palestijnen. Meer dan vijftig van hen zijn aan een honger staking begonnen. PLO-voorzitter Jasser Arafat heeft gisteravond ge vraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad. Eerste foto's Hubble-telescoop spectaculair GREENBELT (AP) - De eerste fo to's die de Hubble-telescoop gis teren heeft gemaakt van een ver gelegen sterrencluster zijn vol gens wetenschappers spectacu lair. De beelden bieden weliswaar geen nieuwe wetenschappelijke gegevens, maar de NASA, het Amerikaanse nationale bureau voor de ruimtevaart, zegt dat er nu een einde is gekomen aan de testperiode die met veel moeilijk heden gepaard ging. De tele scoop, die op 613 kilometer hoog te om de aarde cirkelt, straalde gisteren beelden door van de ster rencluster Theta Carina, dat 1260 lichtjaren van de aarde verwij derd is. Na bewerking met com puters leverde de foto een duide lijk beeld, waarbij een dubbele ster zichtbaar werd die er vanaf de aarde als een enkele ster uit ziet. De Hubble-telescoop, die vori- De eerste foto van de Hubble- telescoop (rechts) leverde gisteren een duidelijk beeld op van een dubbele ster. <foto ap> ge maand door het Amerikaanse ruimteveer Discovery in een baan om de aarde werd gebracht, kan mogelijk objecten die 14 miljard lichtjaren aarde verwijderd zijn. Het Nederlands elftal, dat zich voorbereidt op het wereldkampioenschap voetbal in Italië, doet ook de regio Leiden aan. Zaterdag was Oranje in Rijnsburg om te oefenen tegen de plaatselijke Boys, vanavond is de formatie van interim-coach Leo Beenhakker te gast bij het Alphense ARC. De belangstelling voor de nationale ploeg is onver minderd groot. Ondanks het feit dat het Milan- trio Gullit, Van Basten en Rijkaard nog niet van de partij is, zijn de accommodaties van de ama teurclubs te klein om de massa's te kunnen ver werken. In Rijnsburg was het veld omzoomd met bijna 6000 mensen. Vanavond in Alphen worden nog meer toeschouwers verwacht. Hoewel Oranje tegen de kampioen van de eer ste klasse B niet verder kwam dan een toch wat teleurstellend gelijkspel (1-1) - hetgeen Been hakker de opmerking ontlokte: "Rijnsburg uit is altijd lastig" - vermaakten de internationals zich prima in het bloemendorp. Ronald Koeman bij voorbeeld nam alle tijd om zijn fans van handte keningen te voorzien. Op de foto (Loek Zuyder- duin) signeert de laatste man van Barcelona T-shirts. Op de achtergrond doet reserve-doel man Joop Hiele datzelfde. ROTTERDAM (ANP/GPD) - De acties in de gezondheidszorg ver harden zich. Morgen zullen door stakingen van verpleegkundigen de operatiekamers gesloten zijn in twee Rotterdamse ziekenhuizen en een ziekenhuis in Tilburg. Een noodteam blijft in alle gevallen pa raat. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam heeft een kort geding aangespannen tegen de ambtenarenvakbond AbvaKabo om af te zien van acties aanstaande woensdag. De stakingen volgen op een reeks van acties die de AbvaKabo de afge lopen drie weken heeft gehouden. Ook vandaag houden verpleegkun digen werkonderbrekingen en zon dagsdiensten, met name in Fries land. Ze eisen dat de overheid zes procent meer geld in de gezond heidszorg stopt voor verbetering van hun arbeidsvoorwaarden en vermindering van de werkdruk. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam is fel tegen ver dere verharding van de acties en heeft de AbvaKabo vanmiddag in kort geding gevraagd af te zien van steun aan verpleegkundigen van de intensive care-afdeling die woens dag stiptheidacties willen houden. Zonnige perioden Perioden met zon en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Minimum temperatuur rond 9 graden, middag- temperatuur ongeveer 21 graden, in het noordelijk kustgebied iets koeler. Ma tige noordoosten wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtcmpcratuur ongcyccr 19 gra den, in het noordelijk kustgebied iets lager. 24 PAGINA'S De verpleegkundigen hebben voor woensdag gekozen omdat staatssecretaris Simons (volksge zondheid) dan zijn nota over werk druk in de gezondheidszorg open baar maken. De verwachting is dat de nota niet veel geld oplevert voor verlichting van de werkdruk in het ziekenhuiswezen. Ongeveer twintig werknemers van het Rotterdamse bejaardenhuis Den Hoogenban hebben vanmor gen spontaan het werk neergelegd. Ook zij eisen zes procent. De sta king geldt voorlopig voor acht uur, aldus AbvaKabo-districtsbestuur- der Kramer. Direct na het uitbreken van de staking hebben sympathi santen uit andere bejaardenoorden in Rotterdam zich gemeld om te hel pen met de eerste opvang van de be woners. JAKARTA (AP) Ten minste ze ven mensen zijn omgekomen toen vrijdag een bus op een trein bus botste in Purwakarta op Java. De bus werd meer dan 200 meter mee gesleurd. Het dagblad Suara Karya meldt dat op het moment van het ongeluk de spoorbomen niet waren gesloten en dat geen signalen klon ken dat een trein op komst was. Bij een treinongeluk in de buurt van de Georgische stad Sochi zijn zaterdag negen doden gevallen -en 23 mensen gewond geraakt. Een uit Tbilisi afkomstige personentrein met bestemming Moskou reed in op een goederentrein. Een regerings commissie stelt een onderzoek in. Bij Itaquaquecetuba in Brazilië zijn 21 mensen om het leven gekomen en meer dan 40 gewond geraakt toen zaterdagavond een bus van een 20 meter hoog viaduct viel. Naakt verboden bij trouwpartij ALPHEN AAN DEN RIJN - Vol gens Marianne Meester getuigt het van een 'ontzettende truttigheid' dat haar naaktschilderij 'Unbe- schreiblich weiblich' tijdens een ex positie in de Alphense muziek school door ambtenaren van de bur gerlijke stand steeds wordt wegge haald. De ambtenaren zijn bang dat bruidsparen zich aan het 'aanstoot gevende' kunstwerk ergeren. In het tot muziekschool omgebouwde ou de raadhuis aan het Burgemeester Visserpark worden nog altijd huwe lijken gesloten. Het schilderij maakt deel uit van de tentoonstelling 'Muziek ver beeld' van de Stichting Alphense Ateliers. Meester heeft zich bij het maken van het omstreden werk la ten inspireren door een lied van Ni- na Hagen. Op het schilderij staan een ingetogen kijkende blote vrouw met, aldus Meester, uitdagende borsten en een hondje. "Zelf vind ik er niets aanstootge vends aan. Ik heb de tegenstelling uitgebeeld tussen geestelijke maag delijkheid en dat lichamelijk uitda gende. Het is een soort spelletje met de toeschouwer. Helemaal Nina Ha gen dus. Het is zeker geen porno. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat trouwlustigen er zich aan kunnen storen. Toen ik hoorde wat er was gebeurd, lachte ik me kapot. Ik vind het ontzettend leuk dat ik deze reac tie heb uitgelokt. Gebeurt er ten minste nog eens wat in Alphen. An no 1990 zoveel schijterigheid. Ik dacht dat je in deze tijd niemand meer kon choqueren". ROEMENIE De Westduitse rege ring rekent erop dat dit jaar nog on geveer 70 procent van de 220.000 et nische Duitsers in Roemenië naar de Bondsrepubliek komen. Dat blijkt uit begin dit jaar in Roemenie gehouden onderzoek. De eerste vijf maanden van dit jaar zijn reeds 160.000 etnische Duitsers uit Oost-Europa in de Bondrepubliek aangekomen. Waarnemers zien onregelmatigheden bij verkiezingen OOSTERBEEK (ANP) - De politie heeft vanmorgen automobilisten, fiet sers, bromfietsers en voetgangers in Oosterbeek, Wolfheze en Ede aangehou den en ondervraagd in verband met de overval op een filiaal van Albert Heijn in Oosterbeek vorige week maandag waarbij twee personeelsleden werden doodgeschoten. Het Recherche Bijstandsteam Gelderland vroeg tussen kwart over zes en kwart voor acht op verschillende plaatsen aan voorbijgangers of zij op de ochtend van de overval op de zelfde tijd en de zelfde plaats aanwezig wa ren en of zij iets bijzonders hadden gezien. Ook waren vanochtend in stads en streekbussen die Oosterbeek, Wolfheze en Ede aandeden, posters opge hangen waarin passagiers werd gevraagd om inlichtingen die bij het on derzoek van pas zouden kunnen komen. Volgens de politie komen er bij het Recherche Bijstandsteam en politiekorpsen in het land nog steeds tips bin nen over de zaak. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Sperziebonen, 1 /IQ 500 gram lfK7 Stroganoff- gehakt, Q QQ kilo Jr2r99 albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BUKAREST (GPD/Rtr/AP) - De Roemeense interim-president Ion Iliescu is gisteren de grote winnaar van de verkiezingen geworden. Uit een peiling van een Duits enquête bureau onder 16.000 stemmers blijkt dat hij op zo'n 83 procent van 3lle stemmen kan rekenen. Zijn par tij, het Front voor Nationale Red ding, kan rekenen op een tweeder de meerderheid in zowel de senaat als het parlement, voldoende om grondwetswijzigingen door te voe- Iliescu's tegenstanders, de libe raal Radu Campeanu en de conser vatieve leider van de Boerenpartij, Ion Ratiu, kwamen niet verder dan respectievelijk elf en zes procent. Ook hun partijen deden het slecht. De Boerenpartij haalde zowel in de senaat als in het parlement rond de vier procent. De liberalen eindig den weliswaar als tweede partij, NOORDWIJK (ANP) - De Rijks politie te Water heeft vannacht op de Noordzee ter hoogte van Noord- wijk een 24-jarige man uit Spaarn- dam aangehouden. Aan boord van diens zeiljacht trof de politie ongeveer 2.000 kilo hasjiesj aan. De straatwaarde daar van bedraagt enkele miljoenen gul dens. In dezelfde zaak werden in Scheveningen nog drie mannen aangehouden. Het jacht, de hasjiesj en een zee sleper zijn in beslag genomen. De zeesleper is volgens de politie in de buurt van het jacht geweest en een deel van de in Scheveningen aange houden mannen was opvarende van de zeesleper. maar kregen niet meer dan tien tot elf procent van de stemmen. Waarnemers van de Socialisti sche Internationale willen dat de Roemeense regering een commissie instelt om te onderzoeken of de ver kiezingen geldig zijn. Volgens de Spaanse senator Perez vanochtend hebben een aantal autoriteiten ge tracht het stemgedrag te beïnvloe den. Een 60 man tellende Ameri kaanse en Britse delegatie van waarnemers sprak ook van onzui verheden, maar heeft geen systema tische verkiezingsfraude kunnen constateren. De waarschijnlijk tot president verkozen Iliescu zei ervan over tuigd te zijn dat de buitenlandse waarnemers getuige zijn geweest van 'waarlijk vrije verkiezingen', De boerenpartij en de liberale partij hebben na de bekendmaking van de cijfers om ongeldigverkla- ring van de verkiezingen gevraagd. Radu Campeanu noemde de opinie peiling 'overdreven op monsterach tige wijze'. Vooral in de dorpen bleek bij de eerste telling een zeer groot aantal stemmen ongeldig te zijn omdat veel mensen niet precies wisten waar ze het kiesstempel moesten zetten. (zie pagina 5: Geen verkiezingsfrau de, maar onderontwikkeling) óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 U Wij nemen een kwartaalabonnement f 74.15" Wi| nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1