Docos-vrouwen keren terug in eerste divisie Op de grens van sport en kunst Rij LZ leidt in medaille-ldassement De Zijl sluit play offs af met eerste overwinning Meerburg onttroond tijdens NK jazzgymnastiek in Leiden PAGINA 16 MAANDAG 21 MEI 1990 Landstitel voor meisjes van nsoever KATWIJK - Het jubilerende Rijnsoever heeft zichzelf wel een heel bijzonder cadeau gegeven: het meisjesteam van de vereniging ein digde bovenaan in de kampioens klasse, waardoor de Katwijkse vere niging voor het eerst in het tienjarig bestaan een landskampioenschap kon vieren. Eigenlijk was de landstitel vorige week al binnen. Onduidelijkheid over enkele uitslagen zorgde er ech ter voor dat ook in de laatste ronde nog gevochten werd voor elke punt. Uiteindelijk rolde er tegen het Zut- phense Torenstad een 5-5 gelijkspel uit: ruim voldoende om de vlag in top te hijsen en een feestje te gaan De 16-jarige Mariska de Haas presteerde onder druk duidelijk het beste: zij v/on al haar partijen. De even oude Saskia van der Gugten zegevierde eenmaal. Slachoffer was Nathalie Broer. Derde speelster, de 15-jarige Mirjam de Meij (de enige speelster die niet intern is 'ge kweekt') won een wedstrijd tegen Wiener. Samen met De Haas scoor de zij ook in het dubbel. Rijnsoever heeft grote plannen voor de toekomst. De al enige jaren op een eigen accommodatie spelen de club heeft een vijfjarenplan op gesteld op het gebied van topsport. LEIDEN Nu de slotronde van de competitie is verspeeld zijn ook de laatste onduidelijkheden ver dwenen: BT Lifters/Oegstgeest stelde zich tevreden met een tweedepositie, de vrouwen van Comte- st/Scylla grepen naast het kampioenschap, het vrouwenteam van Docos pakte volgens verwachting het kampioenschap in de tweede divisie en de mannen van dezelfde club handhaafden zich in de derde divisie. Eigenlijk was de wedstrijd die Scyl- la tegen Shot moest spelen een ver plicht nummer. De speciale lading van deze partij zat hem dan ook niet in de uitslag (Scylla verloor niet ver rassend met 6-12), maar in het feit dat het de afscheidswedstrijd was van 'good-old' Sjoerd Meijer. De nu 25-jarige rechtenstudent, die inmid dels tien seizoenen heeft volge- maakt in de hoofdmacht van Scylla, houdt het voor gezien. De op jeugdi ge leeftijd al in de eredivisie debute rende Meijer gaat zijn prioriteiten wat anders leggen. Streven is om op korte termijn de mannen naar de tweede divisie te loodsen (momenteel vierde divisie). Voor de vrouwen wordt gegokt op een uiteindelijke plaats in de eerste divisie. Een minder hoog gegrepen doel, daar het kampioen geworden meisjesteam het volgend seizoen mag uitkomen in de tweede divisie. Met het talent dat nu rondloopt bij Rijnsoever, en onder leiding van de Chiel Kuiper, moet dit op afzienbare termijn verwezenlijkt kunnen worden. Voorlopig echter denken de drie winnende meisjes niet aan het vol gende seizoen. Eerst genieten ze nog even van alle aandacht die hen nu te beurt valt. Daarna pas zal de trainingsarbeid weer worden opge pakt en zal de blik op het i worden gevestigd. KATWIJK - Na de vierde ronde van de kringkampioenschappen in het Katwijkse Aquamar-bad is het Leidse LZ 1886 koploper in het me daille-klassement. De Zijl/LGB blijft na het afgelopen weekeinde nog steeds goed volgen en ook Noordwijkerhout komt nu voor op de lijst van eerste-prijswinnaars. .'Leonard Kroon haalde tijdens deze vierde ronde de eerste titel binnen voor zijn vereniging Noordwijker- hout. In een vlekkeloze stijl en met groot gemak zwom hij afgelopen za terdag naar de overwinning op de 100 meter rugslag bij de mannen tot achttien jaar. Zijn tijd van 1.01,7, ge realiseerd na beperkte trainingsar beid, geeft aan dat deze Noordwij- kerhouter tot nog betere prestaties in staat is. Motivatie en trainingsar beid zullen dan echter wel groter moeten worden. Iedere andere zwemmer zou blij zijn met deze tijd en het startbewijs voor de Neder landse kampioenschappen (NK), maar Kroon weet nog niet of hij op de NK zal starten. In de meisjesploeg van LZ 1886 ren in 1975. Een goede tijd op de 100 meter rugslag van 1.05,5 deed hem ruim voor zijn trainingsmaatje Mark Schouten eindigen die twee de werd met 1.09,7. Richard van Duyvenbode kon ook terugkijken op een sucsesvolle wedstrijd. Net als De Groot zegevierde hij op de 100 meter rug- en vlinderslag. Zijn tijd op de 400 meter vrije slag 4.51,7 juist genoeg voor een inschrijf- limiet voor de NK en de tweede prijs. Robert-Jan Bakker (LZ) werd op de 100 meter rugslag tweede met een nieuw persoonlijk record van 1.18,0. Remco Singeling (LZ) eiste de hoogste ereplaatsen bij de jongens tot twaalf jaar voor zich op. Beide keren hield hij Micha Prins (Zijl) achter zich. Hun tijden op de rug slag waren achtereenvolgens 1.19,5 en 1.20,8. Wigand Wildenborg (NWH) behaalde de derde plaats met 1.20,4. Op de vlinderslag was een andere streekgenoot derde: Anthony Thirkettle (Sas) realiseer de een tijd van 1.24,6. Tom Onderwater en Stephan van Iterson deelden de hoofdprijzen in hun jaargang (1979). Van Iterson won de 100 meter vlinderslag, ge zwommen in een prima stijl, in de tijd van 1.21,0. Onderwater werd tweede en Robbert Kloos (NWH) stond als derde op het podium. Op de rugslag was Onderwater het eer ste bij het eindpunt 1.22,6 en van Iterson tweede, terwijl hun club maatje Bart Vermeulen derde werd met 1.25,9. Jeroen de Keyzer (LZ) en Arjen van der Meyden (Zijl) haalden eremetaal op de 100 meter school slag. De Keyzer werd tweede met 1.43,7 en Van der Meyden derde in 1.44,6. Yvette van Laar (Zijl) tikte als tweede aan bij de meisjes in 1.43,9. Karin Stastra was de opvallend ste zwemster in de estafette-ploeg 4x200 meter vrije slag. Niet zozeer omdat zij een scherpe tijd zwom, maar wel omdat zij in de estafette ruim zeven seconden sneller was dan de tijd die zij even daarvoor rea liseerde tijdens het persoonlijke was de winnende tijd het LZ-kwartet net genoeg voor NK-limiet, 9.23,5. NORA BAKKER LEIDEN De competitie in de hoofdklasse mannen zit erop. De Zijl/LGB behaalde zijn eerste overwinning in de play offs. Het Hilversumse De Robben werd in het laatste treffen van het seizoen met 10-9 overmeesterd. Op zater dag was het verschil ook een doel punt, maar dan in het voordeel van De Robben 9-8. LZ 1886 sloot het seizoen af met twee nederla gen. Tegen mededegradant ZPB uit Barendrecht kwamen de Lei- denaars in het Vijf Meibad niet' verder dan 3-6, terwijl ze een dag later een 8-6 nederlaag den. Op zaterdag stond de wedstrijd van De Zijl/LGB tegen De Rob ben in het teken van het afscheid van oud-international Nico Lan- deweerd. De 35-jarige Robben- speler nam na een glansrijke car rière, die zo'n twintig jaar in be slag nam, afscheid van de Neder landse zwembaden. Bij De Zijl- /LGB komen twee gezichten vol gend seizoen niet meer terug. Alex Verhoog en Paul Belt han gen hun caps aan de wilgen. De wedstrijden tegen De Rob ben leverden De Zijl de eerste winst in de play offs op. In Hilver sum kon De Robben nog net de winst naar zich toe halen, maar in Leiden werd het 10-9 deel van De Zijl. Albert Spijker: "De laatste vier wedstrijden heb ben een duidelijke stijgende lijn laten zien. Met jonge jongens als Niels Joor, Robbie Dubbeldeman en Ron Lichtvoet krijgen we meer snelheid in de ploeg. Voor volgend seizoen geeft dat hoop op een goed jaar". Uithuilen en opnieuw begin nen is het motto voor het 104-jari- ge LZ 1886. Na een miserabel sei zoen waarin LZ in 32 wedstrijden drie punten vergaarde, eindigde het zaterdag de competitie in stijl, met twee nederlagen dus. Het thuistreffen tegen het eveneens zwak opererende ZPB was van erbarmelijk niveau. Vooral in aanvallend opzicht bleef LZ on der de maat. Omdat ZPB ook geen potten kon breken, bleef de schade beperkt tot 3-6'. Zaterdag kwam de formatie van Hans Par rel beter voor de dag. Het resul taat was nauwelijks anders, een 8- 6 nederlaag, maar ZPB kreeg de punten niet cadeau. In de derde periode stond LZ nog met 4-5 aan de goede kant van de score. In de laatste zeven minuten sloeg ZPB toch weer toe. Volgend jaar mag LZ het, samen met ZPB overi gens, in de eerste klasse opnieuw proberen. WIM SIERA De laatste jaren al had 'de kleine Scylla-man' zijn trainingsarbeid be hoorlijk teruggeschroefd. Nu vond hy de tijd gekomen om ook de druk van het presteren in het eerste van zich af te gooien. "Ik verdwijn niet van de aardbodem", aldus Meijer, "maar op sportief vlak ga ik het wat rustiger aandoen". De ook op be stuurlijk gebied al jaren onmisbare man zal zich achter de schermen nog wel druk blijven maken voor de vereniging. Met zijn vertrek, én met de sponsorproblematiek, kan Scyl la de inzet van de aanstaande jurist prima gebruiken. Voor Oegstgeest bestond nog de theoretische mogelijkheid kam pioen te worden van de eerste divi sie. Dat de motivatie voor een der gelijke prestatie (en dus voor een eventuele promotie naar de eredivi sie) gering was bleek wel uit de uit slag tegen degradant DHC. Zonder Ron Schipaanboord werd met 7-11 verloren. Reitsma en Van der Broek zorgden ieder voor drie punten. Paul de Jong leverde één puntje. In valler Wim Gertenaar uit het tweede team kwam niet Beide dubbels faalden. toe. concurrent DOV, maar haalde toch voldoende punten binnen voor pro motie naar de eerste divisie. Voor het eerst sinds jaren heeft Scylla nu weer een team in zowel de eerste als de eredivisie. Dat het eerste team het echter, zonder versterking, ze ker niet zal kunnen bolwerken, is zo goed als zeker. Pas in de allerlaatste wedstrijd kwamen de mannen van Docos tot volle bloei: tegen Renata werd met maar liefst 10-0 gewonnen. Van Weeren, Van der Kooij en Hulst de den nu eens niet voor elkaar onder. Met de dikke winst heeft het team zich met een derde positie gehand haafd in de derde divisié. Tot op het laatste moment bleef voor Scylla de kans op een kam pioenschap bestaan. Toch Jaleek uit eindelijk Hotak meer troeven op zak te hebben. Tegen Veldhoven speelde Scylla met 5-5 gelijk. Hotak won met 6-4 van Shot en finishte daardoor met een toch nog stevige voorsprong wan tien punten. Nien- ke Sneller kon geen punt scoren voor haar ploeg. Judith Lepelaar sloot een verdienstelijk seizoen met tweemaal winst' af. Heidi de Haas zijn goede prestaties ren van titels wat vanzelfspreken der en is de onderlinge rivaliteit erg groot. Maar dat deze rivaliteit zover gaat dat de meisjes elkaar gaan mij den is natuurlijk een kwalijke zaak. Ondanks deze negatieve aspecten werd er door enkele LZ-zwemsters goed gepresteerd. Zo stond Bianca Hoeks tot twee keer toe op de hoog ste trede van het erepodium. Op de 200 meter wisselslag moest zij ech ter wel tot op de bodem gaan om de één jaar jongere Fleur Bakker van zich af te houden. Opnieuw waren deze zwemsters net als veertien da- LEIDEN - Is jazzgymnastiek sport of kunst? Die vraag firggsneHenr°dPanealle ïndere'deef- werd ook afgelopen zaterdag werd tijdens de Nederlandse neemsters. Hoeks tikte aan in 2.32,7 kampioenschappen in de Leidse Vijf Meihai niet afdoende en Bakker in 2.33,3. Hoeks zegevier- beantwoord. Wel ondervond Meerburg dat het met één keer de ook op de 200 meter vrije slag ir 2.16,3. Voor De Zijl/LGB behaalde Su ette de Kier de titel op de 200 metei wisselslag bij de vrouwen tot acht tien jaar in 2.34,5. Jessica Rebel van Katwijk werd derde in 2.39,6. Wan- dy Kater (Zijl) haalde de titel binnen bij de vrouwen in een tijd van 2.36,7. Clubgenote Yvonne de Kier was met 2.21,4 de winnares bij de vrou- wen op de 200 meter vrije slag Gouddelvers bij de per week trainen geen titels meer in de wacht kan slepen De vrouwen van de Zoeterwoudse vereniging, die vorig jaar zette de Klerde'titei op"de 200meter n°g kampioen werden, moesten zich met de tweede plaats achter RSG tevreden stellen. Één ding werd tijdens de door Groen Wit georganiseerde NK wel duidelijk: jazzgymnastiek, een com binatie van turnen (sport) en dans (kunst), kan mooi en onderhoudend zijn. Bevallige meisjes en vrouwen (en een enkele jongen of man), flit sende kostuums, opzwepende onder haar hoede heeft. "In Zoeter- woude trainen we doorgaans maar één keer per week. Alleen voor be langrijke wedstrijden komen we va ker bij elkaar. Om ons met de con currentie te kunnen blijven meten, moeten we meer gaan trainen". de Zijl '■Natris en Robin Sprinkhuizen, 'Driemaal werden zij als kampioen gehuldigd. Op de 100 meter rugslag -tikte De Natris aan in 1.05,2 en op de "100 meter vlinderslag in 1.06,7 met Marcel de zjefc en gracieuze bewegingen, die bij voorkeur gelijktijdig worden uit gevoerd. De groepsgrootte varieer de daarbij zaterdag van acht tot achttien. Maar zowel 's ochtends bij de B-kampioenschappen als 's mid- groepen. De meisjes nobert Schaap (Katwijk) als derde dags bij de A-finales had de onge- met 16 jaar, vorig jaar winnaar 1.13,4. Sprinkhuizen voltooide de twijfeld deskundige jury het laatste de B-finale, eindigden als vijfde 4.24,9. Hier woord. Haar oordeel, Overigens staat Husselman bij Meerburg niet alleen aan het roer. Aleida Moonen en Jacqueline Kra mer gaan op een volgens dezelfde lijnen te werk bij de lagère leeftijds- 13 tot en 400 meter vrije slag i werd Dennis Schouten (LZ) tweede de deei gevorrhd 4.35,9. De Natris had de langste adem op i de 400 meter vrije slag bij de man nen (4.31,9), maar werd wel door zijn clubgenoot Marco Blokpoel op de de choreografie (de aankleding van het geheel), bepaalde uiteinde lijk de uitslag. Dat Meerburg nergens de bov toon voerde, kwam laatste in de A-categorie. Katja de aanleiding Roode had op weinig meer gere kend. "Ik was al blij dat we in de A- finale zaten", zei de 16-jarige Zoe terwoudse. Die halve finale was destijds ook al bijzonder span- hielen gezeten, want die finishte als Tanja Husselman niet als leidster nend" tweede in 4.32,6. Sjouke Dijkstra (Katwijk) kwam als derde aan in 4.42,0. Christian de Groot (LZ) was twee maal de snelste bij de jongens gebo- rassing. "Het niveau van de andere verenigingen stijgt snel", aldus de Haagse, die behalve Meerburg ook Quintus uit Kwintsheul (winnaar de B-categorie van 16 jaar Saturnus verspeelt laatste kans 's Morgens tijdens de B-finales was het er allemaal veel luchtiger aan toegegaan. Pas bij de prijsuit reiking vloeiden de eerste tranen. In ouder) de categorie van 16 jaar en ouder legde Groen Wit vooral dankzij een moeilijke keuze-oefening beslag op een knappe derde plaats. Opvallend f n Haast- aooraal loop V wel niemand problemen De spanning werd afgelopen had vrij- tatie, tijdens trainingen namelijk tot •ervelens toe getraind. Vooral verenigingen uit het terdag wel onnodig opgevoerd, ten (Dio uit Ugchelen) en zuiden VOORSCHOTEN - De van Saturnus verspeelden gisteren tegen HW hun theoretische kans op een landskampioenschap veld- handbal door met 22-22 gelijk te spelen tegen de Voorschotenaren, die aan degradatie niet lijken te kunnen ontkomen. De Leidenaars dachten waarschijn lijk tegen HW op één been de winst te kunnen pakken. Dat liep op een ontgoocheling uit, omdat HVV zich beslist niet weer naar een cata strofale nederlaag wilde laten spe len. In Leiden werd het in de eerste confrontatie 25-5 voor Saturnus. Sa turnus leidde weliswaar met drie doelpunten in de tweede helft (10- 13), maar de breakout van HVV ni velleerde het verschil in collectief aanvalsspel dat de Leidse ploeg liet zien. In de laatste minuut bracht doorzettingsvermogen HVV het verdiende puntje. W wC„ HW kregen ^egt, - conform de verwachting geen de gymnastiekvloer. In de vier jaar schijn van kans tegen Snelwiek: 20- aan jazzgymnastiek doet, 7 (rust 7-2). HW miste de schutters ^5" :df_ ?irog>wi*t?r Anke Mekel en Monica Zeeuw, maar betwijfeld moet w techniek ontwikkeld die niet die van zijn clubgenotes onderdoet. wedstrijdleider Betty Bremen de resultaten van de (ver- Püchte en keuze-) opvoeringen pas beste, dat Meerburg na afloop van de finale bekend kon fluiten. Niemand maakte. "Om te voorkomen dat ver enigingen nog moeten opkomen, Nederland RSG Roermond) ga- zulke goede opvoeringen ten de titel thousiaste Zoeterwoudse aanhang die daaronder gebukt ging. En orga- Laurens van As ronde verder in Europa Cup LEIDEN Laurens van As heeft den of er, als dat duo van de partij j^a jje lunchpauze, gevuld met geweest in Rotterdam, ipeer modeshow dan alleen een betere sco-* bus zou zijn gekomen. De van HW rest nu nog ee singswedstrijd tegen Actief terwijl de uitslag in feite al bekend ni<=ator Rob Beurse, die Meerburg zich met zijn sportschool geplaatst is! Dat vind ik zo'n anticlimax", zij ter verklaring van de gang afvaardiging zaken. "We hadden ook kunnen kie- vuli de Nederlands kampioenen robics uit Delfzijl, was Van Haast- maken van de cijfers, beslis- regt ais tijdwaarnemer slechts zijde- ons beter". de lings bij het kampioenschap be- Door het achterhouden vooraf nog als favoriet had getipt, vond het allang best. "Ik ben blij dat alles zo goed is verlopen. We zijn de tweede ronde van de Euro pa Cup. In Maassluis versloeg Ma- horokan het Tsjechoslowaakse voor het onmiddellijk bekend- hier helemaal niet gewend zoiets te Spartak Praag. Het gevecht van de dit leek organiseren", aldus Beurse. Betty Bremen, die in Kerkrade mj ._i de uit- woont, beaamde dat het zwaarte- plaats in de eerste klasse te behou- trokken. In de zaal moest het toen slagen raakten de zenuwen van de punt van de Nederlandse jazzgy 25-jarige Leidse judoka tegen de sterke Petrovic eindigde onbeslist. Tegenover de koka van Van As stel de zijn tegenstander in de slotse- uitsluitend deelneemsters per presentatie r komen. Het tijdschema werd nog belast. Na hun oefening hadden zij kampioenschap bestaat al zeven- In de tweede klasse wonnen de door de war gegooid, omdat Foreholte in Schie- de deelneemsters een nauwelijks te stelpen bloedneus kreeg, IUVG. dam met 13-16 (rust 7-10) Een grote teleurstelling vt Schiedamse ploeg, die bij kampioen was geweest. Nu kan de de der verliep de show vrijwel vlekke- zaal hielden sommige groepen inst loos. De disc-jockeys Jan Filemon de aanvang van hun oefening tijd Dirk Rijsdam vergisten zich volop de tijd om te bedenken wat er tien jaar. Het komt voort uit de titel mis was gegaan ("Zag je dat die pi- strijd van de voormalige katholieke rouette verkeerd ging?"). Ook in de gymnastiekbond. Vandaar dat Lim- nastïek "niet 'in Leiden "ligt: ""Dit condên een gelijke worp. In de tweede ronde gaat Mahorokan op bezoek bij Sporting Lissabon. Michael Bavelaar hield een gou den medaille over aan de Westne- derlandse kampioenschappen titel nog terechtkomen bij de veld- slechts één keer in de muziek. Lijn- ploeg van Foreholte, dat in de ach- rechter Heemskerk ontdekte i omdat de jury nog druk het cijferen was. Het mocht de pret niet drukken, want de deelneem- terliggende zaalcompetitie ook al sporadisch een voetje over of op de sters bleven lief kijken richting ju- kunst. Dan kunnen we ook e promoveerde naar de tweede divi- mat, wat de betreffende groep enige rytafel. Op ontspannen lachen interlands gaan denken", sie. puntenaftrek kostte. En met de uit- wordt, als onderdeel van de presen- burg bijvoorbeeld ook zo goed vertegenwoordigd. Nu maar hopen junioren. In Delft was de taekwon- dat ze over de grenzen, in Frankrijk, doka van sportschool Gerard van den Berg gisteren de sterkste in de gewichtsklasse tot 58 kilo. Voor Martijn Kommer (tot 54 kilo) en An drea van Kwaak (tot 45 kilo) waren derde prijzen weggelegd. (volgend jaar wellicht niet meer van de partij) scoorde weer driemaal. Zij won maar liefst 93% van haar partij- Promotie voor het vrouwenteam van Docos. Dankzij 10-0 winst op Kluis werd de ploeg nog heel ge makkelijk eerste. Halverwege het seizoen leek een kampioenschap nog helemaal niet zeker. Tessa Bröcker haakte af, maar werd on verwacht vervangen door de erva ren Marijke Olsthoorn.. Vooral dankzij haar inzet heeft Docos de te rugkeer naar de eerste divisie kun nen bewerkstelligen. Helaas voor Docos is het meespelen van Olst hoorn maar van tijdelijke duur ge weest: volgend seizoen moet Docos weer op zoek gaan naar een derde vrouw. In de breedte hoeft Docos zich bij de vrouwen echter geen zor gen te maken. Ook het tweede en derde team promoveerden. WOUTER LANGEVELD T afelteiinisteam in kwartfinales op landen-WK TOKYO (ANP) - Het Nederlands mannen-tafeltennisteam heeft de reiskosten naar Japan terugver diend. De formatie van bondscoach Jan Vlieg drong gisteren in Tokyo door tot de kwartfinales van het toernooi om de wereldbeker voor landenteams. Nederland incasseer de met die knappe prestatie 9500 gulden. "Het toernooi is voor ons nu al geslaagd", verklaarde Vlieg te vreden. Paul Haldan verkeert in Japan in stralende vorm. De viervoudig na tionaal kampioen bracht zaterdag in de tweede groepswedstrijd China op de rand van een sensationele ne derlaag. Met overwinningen op Ma Wenge (24ste op de wereldranglijst) en Chen Longcan (achtste) bracht de voormalige Roemeen het Japan se publiek in extase. Het beslissen de punt kon Boute tegen Chen Zhi Bin niet maken, hoewel hij in de eerste game (15-21) bij 14-12 nog voor grote onrust in het Chinese kamp zorgde. Tegen het zwakke Nieuw-Zee- land stelde Nederland de plaats in de kwartfinales moeiteloos veilig. Boute en Haldan wonnen simpel hun partijen en ook het dubbel (Boute/Keen) leverde geen proble men op. Door de overwinningen op Joegoslavië en Nieuw-Zeeland ein digde Nederland achter het onge slagen China op de tweede plaats in Groep A. Als Oranje vandaag in Osaka de halve eindstrijd bereikt, ligt er nog eens ruim 11.000 gulden op de vier mansformatie te wachten. Uit eigen zak stopt Vlieg 1000 gulden extra in de premiepot. De kans op een plaatsje bij de laatste vier is uiterst klein. Europees., en wereldkam pioen Zweden brengt met Waldner, Appelgren én Persson de sterkste formatie achter de tafel. Als er wat de verdienen valt, de hoofdprijs in Japan is 35.000 gulden, zijn de Zweedse miljonairs vrijwel onver slaanbaar. Beste turner te jong voor titel TIM BROUWER DE KONING DEN HAAG (ANP) - Hij is nauwe lijks anderhalve meter lang en pas vijftien jaar. Toch was Alexander Selk de grote man van de strijd om de nationale titels. De turner uit De venter kon zich dan na twee romme lige en voor niet-insiders volstrekt onoverzichtelijke turndagen geen nationaal kampioen noemen maar hij was wel de beste. De titel .bij de mannen ontging het talent omdat hij nog te jong is öm in de hoogste klasse uit te komen. De nieuwe kampioenen van Nederland werden Sylvia Smal, die de nog slechts op clubniveau turnende Mireille Lemaire afloste en Carsten Nio, die abonnementskampioen Jan Mantel verdrong. De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond wil het turnen aantrekkelijker maken voor het pu bliek maar is met de huidige ver werking van de titelstrijd volstrekt op de verkeerde weg. Voor de eerste maal werden de wedstrijden van de turnsters en turners in drie dagen gecombineerd. Meer publiek dan een paar honderd familieleden en kennissen zat er niet op de tribunes van de Haagse Houtrust Hal. De strijd om de achtkamptitel was bij de turnsters al voorbaat tot een farce gedegradeerd. Het aanbod was minimaal, omdat een groot ge deelte van de ploeg, die vorig najaar in Stuttgart bij de wereldtitels uit kwam, gestopt is. Doordat zes turn sters zaterdag in de KSlve finales van de strijd om het Europees jeugdkampioenschap voor teams in Tsjeljabinsk (Sov) uitkwamen, was de spoeling helemaal dun. Linda Slootmaker leek na de ver plichte oefenstof, die een week te voren op Papendal was afgewerkt en deze met een voorsprong van bij na een punt op Sylvia Smal afsloot, de nieuwe kampioene te worden. De Zeeuwse leverde zaterdagavond bij de sprong en balk (val en een slechte landing) zo veel in, dat Syl via Smal zich ook een afgang van de balk kon permitteren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16