Zwerven over Waddenzee met 'n oude Oostzeetjalk "Afstand zaak - consument verkleinen" Met zwart hier en daar een accent aanbrengen PAGINA 10 MAANDAG 21 MEI 1990 ICiTTIECTJIE Moederdag Misschien een beetje mos terd na de maaltijd, toch wil ik nog even memoreren hoe'n leuke dag ik moederdag ei genlijk vind. Mopperaars willen nog wel eens zeggen dat de commer cie die dag heeft gecreëerd, en dat de middenstand er op uit is de moeders te bedelven onder peperdure cadeaux die meestal overbodig zijn, maar dat lijkt me onzin. Als die moeders de cadeaux echt willen, wat is daar dan op tegen? Alleen als ze ze niet willen, als ze tegen heug en meug oh! en ah! moeten zeggen tegen allerlei huis houdelijke apparaten die meestal ook nog keukenhul pen zijn, ja dan is er pas iets mis. Dan moeten ze 't kroost laten blijken dat ze echt niet iets duurs hoeven, maar lie ver een dag verwend willen worden. Een hele dag niets hoeven doen. Het soort dolce far ni- ente waar ik zelf met veel plezier op terug kijk. Al is het lang geleden, die dag van compleet niets doen in een druk, kindervol bestaan, die staat me nog duidelijk voor ogen. Dat was pas echt een cadeau. Geen materieel pre sentje kon daarbij halen, vooral omdat je dat toch later voor een deel zelf moest be kostigen, door middel van sterk verhoogd zakgeld. Nee, verwend worden, dat was pas echt moederdag. Lekker lang uitslapen. En dan ontbijt op bed krijgen. De eerste jaren bestond dat uit inktzwarte thee met brokke lig besmeerde beschuiten met ernaast het bekende wensje, w^nkelig naar je bed gebracht. Later werden de ontbijten professioneler klaar gemaakt en werden gevolgd door een uurtje kranten lezen op bed, en dan traag op weg naar de koffie beneden. Waarna ik met een vriendin stadwaarts toog voor een bioscoopje en een glaasje van dit of dat. Om zes uur waren we dan weer in de res pectieve huizen terug voor 't wachtend middagmaal, laat genoeg om de knetterende ruzies in de keuken over wie wat moest doen te omzeilen. Het aanschuiven aan die ge dekte tafel, niet wetend wat je zou worden voorgëzet, dat was in die roerige jaren'al ge noeg feest om je volkomen onverschillig te doen zijn over wat er op tafel zou ko men. Alles was al goed. En je roemde het dan ook uitbun dig. En daarna wachtte de luie stoel; de oren gesloten voor de weer fel oplaaidende twist met bijbehorend licht handgemeen oevr de wach tende berg afwas. Als die laatste klus ook nog was ge klaard dan daalde er een vre dige rust neer, als we met zijn allen aan de koffie zaten, eensgezind tevreden met de voorbije dag. Onze respectieve moeders stuurde ik wat; men reisde in die tijd niet zo makkelijk een eind weg als nu, wat trou wens de luierdag wel ten goede kwam. Later verzand de het een beetje. Ik vond het ook niet zo belangrijk meer, toen het leven wat minder druk werd. Maar deze keer kwam weer eens een deel van de inmiddels man ge worden nazaten even langs. Met een bloemetje. De koffie zette ik nu zelf; men moet perslotte niet het onderste uit dé kan willen hebben. Nog steeds is het dus een gezelli ge dag, en ik hoop van harte dat dat voor heel veel moe ders geldt. INA DE RUYTER Modeshow als 'ervaringsproject' bij Annie's Verjaardag' Varen waar de wind waait Zeilen op een Oudhollands sehip, zonder commerciële bijsmaak. Het kan nog. Waar op bijna elke Nederlandse wal de stuurlui klaar staan om in ruil voor een bom duiten een nikszeggend zeiltochtje op een binnenwater te maken. bieden vrijwilligers van de stichting Zcilgenieters van de Waddenzee zeilvakanties tegen kostprijs aan. Het motto: varen waar de wind waait. Ervaring is niet vereist. door Jeroen Dirks teerd. En dat de recreatievaart aan banden wordt gelegd. De twee standpunten bots ten vorig jaar toevallig op Ameland. De Zeilgenieters waren blij met de uitbreiding van het haventje van Nes, maar de Waddenvereniging vreesde drukte en spande een procedure aan tegen de ge meente Ameland. De Raad van State stelde de Wadden vereniging uiteindelijk in het gelijk. De gemeente Ameland heeft de uitbreiding inmid dels weer ongedaan gemaakt. Als gevolg daarvan is het ha ventje zo klein dat af en toe moet (figuurlijk) worden ge knokt voor een aanlegplaats. Toch zullen de Zeilgenie ters het eiland ook deze zomer geregeld aandoen, zowel tij- dens de 'gewone' zeilweken als tijdens de speciale Hori- zontoer die ook dit seizoen plaatsheeft. De Horizontoer is een zeiltocht met een bijzon der karakter omdat de sche pen volzitten met muzikan ten, variété-artiesten en pop musici van diverse pluimage. Ze treden nog allemaal op ook. Elke dag op een ander ei land. Initiatiefnemer Rob Janssen spreekt enthousiast over een boulevard of broken dreams op de Waddenzee. Eilanden Voor passagiers is weliswaar plaats op de drie schepen (naast de Mercurius de Larus cn de Noordvaarder) tijdens de Horizontoer. Maar als in derdaad, zoals aangekondigd, het Ricciotti Ensemble met z'n tientallen leden deel uit maakt van de reizende arties- tenploeg, dan schiet niet veel plaats meer over. Snel boeken •typische zeilersjargon aan boord, dat kent geen gehei men meer nu de Zeilgenieters van de Waddenzee dit jaar een helder 'lesboekje' hebben uit gebracht. Net als de vakantie dat gaat tegen kostprijs de deur uit. De vakanties met de Zeilge nieters hebben dit jaar plaats van 6 tot en met 13 juli en de week daarna. De Horizontoer loopt van 17 tot en met 31 au gustus. Van 31 augustus tot en met 7 september is er dan weer een Waddenzwerftocht. De Zeilgenieters op hun beurt maken graag reclame voor een vaarvakantie aan boord van de Topaze. Dat is een voormalig zandschip, speciaal omgebouwd voor vakanties van gehandicapten. De slaap verblijven, de stuurhut, de toi- lettén; alles is gelijkvloers en ruim gemaakt. "Het enige schip dat je met je mond kan sturen", werd bij de uitgestel de doop op 17 maart gezegd. Die doop was uitgesteld om dat het schip een dag eerder onverwacht was vastgelopen op een ondiepte in de Wad denzee. Verder geen pro bleem, want de sfeer aan boord was prima. En het toont prima aan dat een vakantie op de Waddenzee nooit via ge baande paden verloopt. Adres De Zeilgenieters van de Wad denzee zijn te bereiken in He- del, op telefoonnummer 04199 - 4454 of 1475 en in Amster dam op telefoonnummer 020 - 833204. Inlichtingen over de Topaze zijn in te winnen bij de familie Willeboordse in Den Oever, telefoon 02271 - 1505. De tweemastklipper Noordvaartdie 26 zeilenthousiasten een weekje vakantie kan bieden. mistisch aangekeken. "Het lijkt allemaal zo leuk, in mooie kleren, goed opgemaakt rond lopen, maar het is een hard vak", zegt Eppo. In de korte tijd die hij intensief met mode bezig is, heeft hij al snel ge zien dat succes niet komt aan waaien. Dat hard werken en tegenslagen incasseren bij het 'leerproces' horen. Eppo: "Een selectie maken is hard. Soms heb je veertig mo dellen en moet je er een paar afwijzen. Modellen waarmee je misschien een vorige keer wel goed hebt gewerkt. Ze zijn dan soms verbaasd of be ledigd en het gebeurt ook wel dat ze huilend weggaan. Maar als je niet inziet dat je voor sommige presentaties minder geschikt bent, kun je mis schien beter niet voor het mo- dellenvak kiezen". Fouten Maar niet alleen de kleding en de modellen moeten in de ogen van de twee organisato ren perfect zijn, ook de organi satie moet gladjes verlopen. Wat dat betreft hebben ze veel geleerd van hun eerste show. Om een voorbeeld te geven: ze zullen modellen in de pauze nooit meer de zaal in laten gaan. De kritiek van 'het pu bliek' bleek funest voor het zelfvertrouwen van het mo del. Eppo:"Je moet ook duidelijk laten zien dat jij de baas bent, meteen al bij het eerste ge sprek". Sebastiaan: "Iedereen te ge lijk uitnodigen doen we ook niet. We houden aparte ge sprekken met visagisten, mo dellen enz. Op de dag van de show moeten ze allemaal nieuw voor elkaar zijn, dan is de uitdaging om er iets goeds van te maken groter". En of Sebastiaan en Eppo hün uitdaging - het organiseren van een perfecte show - het hoofd kunnen bieden, dat zal blijken uit de reacties van het publiek bij 'Annie's Verjaar dag' op 26 mei. De schipper had het tus sen neus en lippen aange kondigd, maar het blijft een rare ervaring. Na een avondje stappen in het Amelandse dorpje Nes ligt de Oostzeetjalk Mercurius op de bodem van het ha ventje. Een enkeling grijpt naar z'n hoofd en geeft de alcohol de schuld. Maar daarmee komt het schip met weer in het water te liggen. Als de Waddenzee eenmaal het besluit heeft genomen om zich terug te rug te trekken, geeft hij zich voorlopig niet gewon nen. De Mercurius is een van de schepen van de Zeilvloot Har- lingen. die door de Zeilgenie ters van de Waddenzee wordt gehuurd om zeilvakanties te houden. Het schip is schitte rend gerestaureerd maar kraakt en kreunt nog als vroe ger. Wie zich tijdens de zeil tocht even terugtrekt in het vooronder waant zich terug in de tijd van toen. Robuuste zeelui met volle baarden, die nippend aan het oorlam ster ke verhalen vertellen over avonturen in verre havens. Het aroma van pijptabak en het gekras van de navigator. Kortom, The Onedin Line in optima forma. Zelf Zo gaat het dus niet meer. De schipper, eén jonge Fries met baard noch pijp. staat gewoon op de achterplecht. Het enige sterke verhaal dat hij vertelt is dat hij samen met een stel vrienden binnen de ongeloof lijk korte periode van zes we ken nóg een oude Oost- zeetjalk als passagiers-zeil schip in de vaart wil hebben. Voor de rest is hij bereid tot eerlijke voorlichting over zei len. Trouwens: wie het eens proberen wil, die mag. En dat is niet aan dovemansoren ge zegd op een schip vol, overi gens verder tamelijk luie, zeil genieters. Niets leukers dan het hijsen van de fok of het binnenhalen van een lijntje terwijl de zon op de rug brandt en de Waddenzee op bijna Middellandsezee-achti- ge wijze blauw kleurt. Dat is nou precies wat de Zeilgenieters van de Wadden zee willen. Zelf zijn ze ook zo begonnen. Sonja van Driel en Rob van Niekerk uit Hedel, Erik Schmit uit Amsterdam en nog een paar mensen von den elkaar toevallig in hun liefde voor het zeilen op het laatste stukje wild Nederland. Het moest niet te veel kosten, maar hoefde ook niets op te le veren. Als ze maar een week einde of in de zomer een weekje konden genieten. Even uitwaaien. Even weg. Maar inmiddels zijn de Zeilge nieters van de Waddenzee tot hun eigen verrassing groot ge groeid en houden ze elke zo mer een paar zeilweken waar op iedereen welkom is. Milieuvriendelijk Het gaat er milieuvriendelijk aan toe op de Mercurius (de schipper is trots op een bakje waarin de passagiers hun lege batterijen kwijt kunnen). Maar die milieuvriendelijk heid moet ook niet te gek wor den, vinden de Zeilgenieters. "Er moet geen hek om de Waddenzee", stelde Erik een paar weken geleden. Een uit spraak, die hem direct in con flict bracht met de Vereniging tot Behoud van de Wadden zee. Niet dat die een hek om de Waddenzee eist. maar de vereniging wil wel dat de stil- tegebieden worden gerespec- Hoe dol het op die Horizon toer ook toegaat, de Wadden eilanden zelf blijven natuur lijk de show stelen. Want zon der overdrijven geldt nog steeds dat vakantie houden op een Waddeneiland vakan tie houden in een stukje bui tenland is. Alles is er vriende lijker dan op het vasteland. En dat blijft het, hoezeer Ame land met z'n oerlelijke subtro pisch zwembad ook lonkt naar de massatoerist, hoe vaak de rust op de enige cam ping op Schiermonnikoog ook wordt verstoord door op geschoten jongeren en hoe Texel ook wordt overlopen met horden Duitse toeristen. Krachf De kracht van de Zeilgenie ters van de Waddenzee zit dan ook niet alleen in de Horizon toer (hoewel ongelooflijk ge zellig), maar ook in die tijdloze zwerftochten over de Wad denzee. Bijkomend voordeel van zo'n vakantie is dat niet eerst urenlang hoeft te wor den gereisd in auto of trein omdat vertrekpunt Harlingen (in Friesland) is vanuit de Randstad prima te bereiken. Eenmaal aan boord van de tweemastklipper Noordvaar der of de Oostzee-tjalken.Mer curius of Larus is alles gere geld. Met uitzondering dan van eten koken en het onver mijdelijke afwassen. En voor wie vreest voor het - Om te voorkomen dat de hoogglans zwarte keukenkastjes de •uimte gaan overheersenzijn hier de kastjes boven het kookcen- rum weggelaten. (foto gpd> Ervaring, dat is het eerste dat wordt gevraagd bij sollicita tie. Maar wie geeft je die kans? Natuurlijk zijn er tegenwoor dig stages en je kunt vakantie werk aanpakken maar dat is vaak niet genoeg voor de toe komstige werk- of opdracht gever om met jonge mensen in zee te gaan. Sebastiaan Schaapveld (21) en Eppo Dekker (19). die alle bei een mode-opleiding vol gen. hebben dat probleem voor zichzelf en wat anderen, die ook op de een of andere manier met mode bezig zijn, creatief opgelost. Ze benader den wat Leidse winkels met het verzoek een modeshow te mogen organiseren. Een show die de deelnemers (Roni, P &C, Foxy Fashion, The Items Are en de Way Inn) weinig zal kosten want de twee organisa toren werken 'voor de erva ring', net als de modellen, vi sagisten, geluidsmensen en fotografen die bij zo'n show betrokken zijn. Het resultaat van al die inspanningen is za terdag 26 mei te zien op het terras van 'Annie's Verjaar dag' (Hoogstraat) waar om 15.00 en 16.00 uur shows wor den gelopen. Anders Op de vraag wat zij een goede modeshow vinden zegt Se- bastiaan:"Een goede mode show verkleint de afstand van zaak naar consument en maakt duidelijk wat voor kle ding in die zaak te koop is". "Daarom is elke show ook weer anders. Verkoopt ie mand uitdagende Italiaanse kleding dan zul je de choreo grafie en de modellen daaraan moeten aanpassen; dat moet er heel anders uit zien dan de presentatie van klassieke of sportieve kleding". Sebastiaan en Eppo willen dan ook geep show brengen zoals bij bijvoorbeeld Karl La- gerfeld en de andere coutu riers dat doen, met steeds een of twee mannequins op het plankier. Zij kiezen voor zo'n acht modellen op het podium. Op die manier kan de 'sfeer' van de kleding beter over wor den gebracht, vinden ze. Hard Zo'n aanpak betekent dat Se bastiaan en Eppo, die al eens eerder een show hebben geor ganiseerd, niet klakkeloos te rug kunnen vallen op de mo dellen die ze toen gebruikten. Sebastiaan:"Nee, zeker niet. Een model moet een bepaalde uitstraling hebben. Een uit straling die past bij de kleding die moet worden gepresen teerd. Maar we vinden altijd genoeg modellen. We kijken om ons heen, op school, in de vriendenkring, in discothe ken, en niemand zegt nee. Het streelt toch je ego als je wordt gevraagd model te zijn?" Tegen dat vak van model wordt volgens Sebastiaan en Eppo door velen wat te opti- Eppo Dekker (links) en Sebastiaan Schaapveld (rechts) vinden dat wie in de mode iets wel berei ken er dag en nacht mee bezig moet zijn. "Veel mensen die een modeopleiding volgen zien het nog te veel als een kwestie de lessen volgen en je huiswerk maken". <foto Henk Bouman Zigzag krullen en meer volume kan een oplossing zijn. An ders is het zaak op tijd op een van de Waddeneilanden te zit ten, om daar op de kade een 'show' bij te wonen. De Hori zontoer loopt twee weken dit jaar, van 17 tot en met 31 au gustus. vooral in grotere ruimten. Een goed alternatief voor zwart met hetzelfde image is voor een keuken donkergrijs of anthraciet. Door dit te combi neren Nmet wit, lichtgrijs of roestvrij staal kan het over heersende van de donkere tint worden doorbroken. Badkamer Kies in de badkamer zwart of andere donkere tint liever niet voor sanitair of wandtegels. Daarop zie je ie der zeepspatje en alle aanslag als opvallende en doffe plek ken. Kies in een badkamer lie ver uitsluitend voor zwarte ac centen: de vloer, houders en rekjes, badmat, handdoeken en verlichtingsarmaturen. Zwart leent zich uitstekend voor accenten. In de woonka mer bijvoorbeeld kiest u voor een zwarte plantengieter, overpotten, asbak, karpet, een stoel, een bank en/of een kast je. Voor de keuken zijn er al lerlei artikelen in zwart te koop, waaruit u een keus kunt maken: pannen, dienbladen, broodtrommel. pedaalem mer, voorraadbussen, peper en zoutstel, warmhoudkan, koffiemachine, keukenhul pen (op te hangen aan een rek je) en ander gereedschap. Het kan mooier zijn een witte keu ken met zwarte accessoires te combineren dan een zwarte keuken met witte accenten. Overigens kiezen ook desig ners vaak voor zwart in com binatie met andere tinten, waarbij rood en wit/grijs favo riet zijn. Een heel apart effect wordt ook gecreëerd door zwart te combineren met wit en licht of rossig getint hout. Wie uitgekeken is op haar stij- le of krullenkapsel kan nu overschakelen op de ZZ-look. een kapsel met 'zigzagkrul- len'. Daarvoor brengt Braun de ZZ-look krultang, een plat te buis waar het haar in een spiraal omheen gedraaid moet worden. De krultang kost f47,50. Om in glad haar, lang of kort, meer volume te brengen heeft Braun een hulpstuk voor de haardroger ontwikkeld.de 'dWtsor. Dit is een soort schijf met gaatjes en uitstekende staafjes. Die staaf jes of 'vingers' til len het haar tijdens het dro gen op. Omdat de 'vingers' zijn voor- wordt het haar bij de acuizet het eerst gedroogd, waar door een volumi neus kapsel kan onstaan. Het hulp stuk, dat alleen op de Braun-haar- droger P 1000, P 1100, PX 1200 of PE 1600 past, kost 19.95. De slogan 'Black is beautiful' heeft nu ook zijn weg naar het interieur gevonden. Na de wit-rage, zijn het nu opvallen de dessins, felle kleuren ter wijl de echte trendsetters voor zwart kiezen. Maar met zwart is het veel meer oppassen dan met wit. Je kunt ongestraft witte meubels, wit gebeitst parket, witte lampen en acces soires toepassen. Wie zich met zwart te buiten gaat, zal mer ken dat hiermee een aanslag wordt gepleegd op de leef baarheid en rust van het inte- Liefhebbers van design kie zen toch voor een zwarte keu ken. Maar de meeste keukens in ons land zijn niet van het formaat balzaal. Wie in een be perkte ruimte voor zwart kiest, zal al gauw het idee heb ben dat de keuken nog kleiner lijkt dan hij in werkelijkheid Wie kiest voor zwart, moet rekening houden met het be slag dat die kleur legt op ruim te en sfeer. Beter is het daar om deze tint met overleg en bescheiden toe te passen en

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10