Oppositie Roemenie wordt geïntimideerd Akkoord over kernwapens alsnog binnen handbereik Burma pakt rebellen in grensstreek wreed aan Kosmonauten gestrand in ruimteveer Herdenldng oproer leidt tot rellen Zuid-Korea Dialoog in Colombo staat Filipijnen en Amerikanen nader tot elkaar over bases ANTI-AIDS CAMPAGNE IN BELGIE op springen ZATERDAG 19 MEI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 de voor verdere besprekingen over het VS-gebruik van de bases in de toekomst. Wanneer en door wie de vervolg- besprekingen zullen worden ge voerd, maakten de delegaties giste ren niet bekend. Dinsdag zegden de Filipijnen het bestaande basisver drag op. De Filipijnse Grondwet uit 1987 bepaalt dat die overeenkomst in september '91 zal aflopen, maar laat de mogelijkheid open voor een nieuwe overeenkomst. De Ameri kanen willen met een hernieuwd verdrag het gebruik van de strate gisch belangrijke bases veilig stel len, maar de Filipijnse bevolking is sterk verdeeld over de Amerikaan se militaire aanwezigheid. Presi dent Aquino heeft zich nog niet uit gesproken over het voortbestaan van zes bases, die dateren uit de Amerikaanse koloniale tijd. MOSKOU Na meer dan negen handbereik. De verwachting is dat Gorbatsjov. Het Start-akkoord uur van harde onderhandelingen Sovjet-president Gorbatsjov en zijn moet de hoeveelheden kernraket- tussen de VS en de Sovjetunie ziet Amerikaanse collega Bush het ak- ten voor de lange afstand van beide het er naar uit dat beide landen be- koord eind mei op de top in Was- supermachten met 30 tot 35 procent reid zijn de hoeveelheid kernwa- hington zullen tekenen. verminderen. De zware landraket- pens verder terug te dringen. Een De Amerikaanse minister Baker ten van de Sovjetunie moeten met akkoord voor de vermindering van (buitenlandse zaken) sprak gisteren de helft worden verminderd, de kruisraketten voor de lange af- langdurig met zijn Sovjet-collga Oneens waren de supermachten stand (Start) ligt nu alsnog binnen Sjevardnadze en Sovjet-president het gisteren nog over het gewenste aantal kruisraketten aan boord van vliegtuigen en schepen, verplaats bare raketten met meerdere kern koppen en zwaardere, op land ge plaatste raketten. Ook zijn er nog geen methoden ontwikkeld om de naleving van een Start-akkoord te controleren. Gisteravond had daar over nog druk overleg plaats tussen Amerikaanse- en Sovjet-ambtena- Sjevardnadze en Baker hebben al eerder bekendgemaakt dat ook vooruitgang is geboekt bij de voor bereiding voor een akkoord waarin de twee landen een verbod op de produktie van chemische wapens willen vastleggen. Vorige week kondigde president Bush aan de Amerikaanse de produktie van che mische wapens te stoppen als de Sovjetunie bereid is haar voorraden chemische wapens te vernietigen. WASHINGTON (AP) - Twee kos monauten in het Sovjet-ruimtesta tion Mir verblijven kunnen in geval van nood niet naar de aarde terug omdat hun ruimteveer defect is. Dat zegt het blad Aviation Week and Space Technology in zijn editie van De kosmonauten moeten wach ten op een ladder die op 1 juni aan boord van een onbemand bevoorra dingsvaartuig naar boven wordt ge bracht voordat zij naar buiten kun nen om het in de neus van de Mir ge parkeerde ruimteveer Sojoez te re pareren. Het defect werd ontdekt kort nadat het veer op 11 februari was gelanceerd. De vluchtleiding waarschuwde de kosmonauten Solovjov en Ba- landin dat de thermische bescherm lagen op het veer vermoedelijk had den losgelaten. De capsule zou ook bloot staan aan de koude van de ruimte waardoor zich in het voer tuig condensatie heeft voorgedaan. Men vreest dat daardoor bij terug keer naar de aarde elektrische sto ringen kunnen optreden. KWANGJU (AP) - Tienduizenden Zuidkoreanen hebben gisteren slag geleverd met de politie, terwijl dui zenden anderen naar begraafplaat sen togen om de slachtoffers te her denken van de opstand die tien jaar geleden uitbrak in de zuidelijke stad Kwangju. De politie maakte melding van een groot aantal arrestanten en vele gewonden, maar gaf geen cijfers voor het hele land. Volgens een van de berichten zouden in Seoul bij een preventief politie-optreden al 500 mensen zijn gearresteerd. Auto riteiten zeiden dat in de hoofdstad ANC dankt Khadafi TRIPOLI (AFP/DPA) - ANC-lei- der Mandela heeft gisteren de Libi sche leider Khadafi bedankt voor de militaire training van Tripoli, waardoor een Zuidafrikaans bevrij dingsleger kon worden opgezet. Mandela zei dit na aankomst in de Libische hoofdstad, waar hij in de tent van de Libische kolonel werd ontvangen. "In onze situatie is, net als in andere landen, de gewapende strijd een van de meest aangewezen manieren om voor politieke veran deringen te strijden", aldus de ANC-leider. 12.000 man oproerpolitie bij over heidsgebouwen en buitenlandse ge zantschappen stond opgesteld. In het hele. land was een politiemacht van 70.000 man op de been om de monstranten in bedwang te hou den. In Kwangju, 250 km ten zuiden van Seoul, hielden 100.000 mensen een nachtelijke bijeenkomst in het stadscentrum. Er werd geroepen om het aftreden van president Roh Tae-woo en ook de kreet "Yankee Go Home" werd gehoord. Woord voerders van de demonstranten zei den dat de doden van Kwangju geen rust zouden vinden voordat Roh is afgezet. Roh was een van de militairen die tien jaar geleden re geerden onder de staat van beleg en verantwoordelijk waren voor de bloedige onderdrukking van de op stand in Kwangju. De sprekers pleitten ook voor het vertrek van de Amerikaanse troepen die 43.000 man sterk in Zuid-Korea zijn gesta tioneerd. De Amerikanen wordt verweten'geen vinger te hebben uit gestoken om het bloedbad in Kwangju te voorkomen. Na de bijeenkomst trokken de de monstranten in groepjes van 500 tot 2.000 door de stad, waar zij op ver schillende plaatsen slaags raakten met de politie. Omstanders vuur- Bombrief De directeur van een makelaars kantoor in de Spaanse havenstad Valencia is gisteren om hét leven gekomen toen een bombrief ont plofte die in zijn kantoor was be zorgd. Vijf andere mensen raakten gewond. De politie vermoedt dat de brief afkomstig is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die de vorige maand ook twee bombrieven liet bezorgen bij het gevangenis-mi nisterie in Madrid. Cocaïnetunnel De Amerikaanse douane heeft gis teren in de staat Arizona een tunnel ontdekt voor de smokkel van cocaï ne die onder de grens van de Vere nigde Staten met Mexico doorloopt. De tunnel ligt negen meter onder de grond, is ongeveer 100 meter lang, anderhalve meter hoog en 1,2 meter breed. Aan de Mexicaanse kant komt hij uit in een huis, waarvan de vloer op hydraulische wijze op gelij ke hoogte kan worden gebracht met de ingang van de tunnel. De tunnel was zo'n zes maanden in gebruik. Record Binnen tien dagen heeft de Trein met de Grote Vaart (TGV) opnieuw z'n eigen snelheidsrecord gebro ken. De trein reed gisteren op de At lantische route tussen Parijs en Tours met een snelheid van 513,4 ki lometer per uur over de rails. Het oude record stond op 510,8 kilome ter. Chili De Chileense geüniformeerde poli tie heeft de oprichting van een nieu we veiligheidsdienst bekendge maakt. De oprichting is een recatie op de kritiek van rechtse partijen dat "terroristen" in Chili onder de nieuwe democratische regering vrij spel zouden hebben. Zo zou een aanslag zijn beraamd op Pinochet, nog steeds opperbevelhebber van het leger. Amerikaans rapport aan vooravond verkiezingen: Van onze correspondente Runa Hellinga BUKAREST (GPD) De gewelddadigheden in de Roemeense verkiezingscampagne hebben minstens één dode gekost. Veel mensen zijn geïntimideerd. Dat blijkt uit een rap port van het Amerikaanse Helsinki Comité, dat de afgelopen maand onderzoek deed naar de ongeregeldheden in Roemenië. Volgens het regerende Front van Nationale Redding zijn gisteren 15 gewonden gevallen bij vechtpartijen toen in Timisoara 200 mannen pro beerden een Front-bijeenkomst te verstoren. Het dodelijke slachtoffer was Vasile Velescu, een activist van de Boeren partij in het district Bacau. Velescu zette zich onder meer in voor het ontslag van het hoofd van de plaat selijke landbouwcoöperatie, een voormalig communist die nu lid van het Front van Nationale Red ding is. Hij werd op 12 februari ver moord toen hij op weg was naar een protestbijeenkomst. Vlak bij zijn huis werd hij opgewacht door drie mannen, die hem in elkaar trapten, met een mes staken en zijn tong en ogen uitsneden. Hoewel de drie da ders werden gearresteerd, is er maar één gerechtelijk vervolgd. Niet wegens moord, maar vanwege mishandeling die onbedoeld tot de dood heeft geleid. De lakse houding in dit geval is typerend. Het Helsinki-rapport noemt een hele serie gewelddaden, waarbij wel aangifte is gedaan, maar nooit onderzoek volgde. Alle slachtoffers waren leden van de op positie. Hoewel het Front voor Na tionale Redding beweert dat zijn le den ook zijn aangevallen, hebben de onderzoekers van het Helsinki Comité daar geen voorbeelden van gevonden. Vooral activisten van de twee grootste oppositiepartijen, de Boerenpartij en de Liberale Partij, blijken slachtoffer van agressie te zijn geworden. Het rapport maakt melding van allerlei incidenten, variërend van het afscheuren van posters en het aanvallen van partijkantoren tot het in elkaar slaan van mensen. Begin mei werd het partijkantoor van de Liberale Partij in Golesti aangeval len. Drie mensen die toevallig bin nen waren, werden in elkaar gesla gen. Ook de verkopers van de diverse partij kranten moeten het ontgel den. Eén van hen werd bijna ge wurgd, toen hij in een dorp kranten en affiches probeerde te slijten. Op vallend is dat veel van de geweldda den in dorpen plaatshebben. De boerenbevolking blijkt vaak be hoorlijk geïntimideerd. De onder zoekers zijn een aantal gevallen te gengekomen van mensen die ver telden dat de voorman van de fa briek met ontslag dreigde. Van onze correspondent Jan van Vegchel MANILA (GPD) - De Filipijnse en Amerikaanse onderhandelingsde legaties hebben gisteren hun voor gesprek over de toekomst van de zes Amerikaanse militaire bases in de zuidoostaziatische archipel tot beider tevredenheid afgesloten. De voorbesprekingen waren maandag begonnen in de Filipijnse hoofd stad Manila. De bereikte overeenstemming is "voldoende om te gaan overleggen over de toekomst van de betrekkin gen tussen de VS en de Filipijnen". aldus de Filipijnse minister Mangla- pus (buitenlandse zaken). Daarmee verklaarde hij voor het eerst impli ciet dat nu valt te praten over een verlenging van het Amerikaanse ge bruik van de militaire faciliteiten na 16 september 1991. Op die datum loopt het verdrag af dat nu nog het gebruik van de bases regelt. Het gaat vooral om het marinesteun punt Subic Bay en Clark Airforce Base. De overige vier zijn kleinere vliegvelden en verbindingscentra. Het verleg concentreerde zich op de onenigheid over Washingtons vergoeding voor het huidige ge bruik van de bases. Volgens de Fili pijnse regering hadden de Amerika nen tot nu toe 450 miljoen gulden minder betaald aan huur voor de fa ciliteiten dan in 1988 overeengeko men. De Amerikaanse delegatie weigerde die beweerde tekortko ming te erkennen, maar bood de Fi lipijnen uiteindelijk wel extra steun aan in de vorm van overtollig mili tair materieel uit West-Europa, voedselhulp, medische goederen en een nieuw handelskrediet. Minister Manglapus noemde die extra hulp "bevredigend". "De de legaties zijn overeen gekomen dat beide landen proberen hun ver plichtingen na te komen en elkaar tegemoet treden met goede wil en wederzijds vertrouwen", conclu deerden de onderhandelaars in een gezamenlijke slotverklaring. De Fi lipijnse president Aquino stelde de vereffening van de beweerde Ame rikaanse huurschuld als voorwaar- zij niet op het Front zouden stern- Volgens de Kieswet moeten ver tegenwoordigers van verschillende politieke partijen deelnemen in de comités die toezicht in de stemloka len houden. Maar in een aantal ge vallen hebben de oppositieleden zich uit die comités teruggetrokken omdat ze werden bedreigd. De Helsinki-onderzoekers liepen er een aantal keren tegenaan dat communistische functionarissen die na de revolutie hun post hebben gehouden (dat is vooral in de dor pen vaak gebeurd), de oppositie openlijk hebben tegengewerkt. Zo verplichtte de voorzitter van de cor poratie in het dorp Ilimbav winke liers de verkiezingsposters uit de etalage te halen. "Om te voorkomen dat de ruiten zouden worden inge gooid". Een paar dagen later waren alle posters weg, behalve die van het Front. Volgens het rapport is het moei lijk te zeggen of de leidèrs van het Front de gewelddadigheden de af gelopen tijd actief hebben onder steund. Maar het Helsinki Comité concludeert wel dat de regering er weinig aan heeft gedaan om exces sen te voorkomen. Bovendien heb ben de aanvallen en dreigementen tegen oppositiekandidaten in de af gelopen maanden er niet toe bijge dragen dat de Roemenen morgen met een vrij en veilig gevoel naar de stembus zullen gaan. BRUSSEL De Belgische minister Delizee (midden) krijgt een setje condooms overhandigd van een 'wandelen de condoom'. In het kader van de anti-aids campagne in België zullen vier van die 'wandelende condooms' deze zomer op tal van plaatsen in het land opduiken. Onder andere worden de popconcerten van Bob Dylan en Prince bezocht. (foto epa) i de anti-regeringsgezinde Ka derheid patrouilleert in het grensgebied i Thailand mocht zijn gang gaan in een van de laatste grote teak-wou- den die de wereld nog rijk is, in ruil voor harde valuta. Van dat geld kon het leger onder meer operaties aan de grens betalen die ervoor moesten maakt, waarbij zorgen dat Thailand onbezorgd'koi kappen. Milieubeschermers (archieffoto AP) gedetailleerde rapporten uit, waarin totaal de militairen worden beschuldigd geweldpleging tegen de Amerikaanse Congres hebben de tectoren. Sommigen hadden litte- i het teak-woud inmiddels kens van afranselingen. Ze vertel veroordeeld. Vluchtelingen, guerrillastrijders, vluchten waren neergeschoten, hulpverleners en ontsnapte dragers nntkpnnimi zeggen dat het Burmaanse leger v-uiuvemimg dorpen met de grond gelijk maakt Het bewind in Rangoon ontkent i Twee groepen dragers, 50 jongens en mannen in de leeftijd van 14 tot 57 jaar, stellen afschuwe- derheden van de Karen, Kachin, lijke marsen te hebben meege- Mon, Karenni en Shan. Amnesty en dood gingen andere groepen hebben ook de ter- het leger uit roristische aanvallen van de guerril lagroepen veroordeeld, maar het ziet er niet naar uit dat de opstande lingen gewelddadiger zijn dan het de honger moesten lopen als levende mijn-de den dat anderen bij een poging te leger. De grenscampagne van het leger heeft duizenden Burmanen op de vlucht gedreven naar Thailand. In het grensgebied zouden minstens rijstvoorraden verbrandt. Bur- alle toonaarden dat de mensenrech- 40.000 vluchtelingen zijn, het groot- gers, onder wie kinderen, zouden worden gemarteld en doodgescho ten geschonden worden. Amnesty ste deel afkomstig uit etnische International bracht twee derheden. Maar ook Burmaanse Van AP-correspondent Denis Gray MAELETA - Soe Win, een dorpeling die door Burmaanse troepen was ontvoerd en voor hen als drager moest fungeren, stortte ineen tijdens een gedwongen mars langs de grens met Thailand. Hij bezweek aan een longziekte en een lading rijst en mortiergranaten op zijn rug. Omdat hij waardeloos was geworden als drager, sloeg een soldaat het hoofd van Soe Win meer malen tegen een rots en schopte zijn levenloze lichaam vervolgens van de berghelling. Dit verhaal, van twee ooggetuigen die konden ontsnappen, staat niet op zichzelf in de grensstreek tussen Thailand en Burma. De oorlog tus sen de onderdrukkende Burmaanse regering en etnische minderheden die autonomie willen heeft de streek veranderd in een gebied van wreedheid, bedrog en verwoeste natuur. Het toenemend aantal vluchtelingen begint internationale hulporganisaties zorgen te baten. Aanvankelijk trok de oorlog nau welijks de aandacht, omdat de strijd ver weg leek en Burma het gebied gesloten hield voor buitenlanders. De laatste jaren is de strijd echter opgelaaid. En daarmee het brute ge weld.. Smokkel Nadat de militaire heersers in de Burmaanse hoofdstad Rangoon in september 1988 een pro-democrati sche opstand hadden neergeslagen, verlegden ze hun aandacht naar de grens met Thailand. Burma was bankroet, maar etnische 'opstande lingen verdienden miljoenen met de smokkel van consumptiegoede ren, jade, antiek, hout en drugs langs de 2.172 kilometer lange grens. De generaals in de Burmaanse hoofdstad Rangoon werden bijna door iedereen gemeden, maar ze vonden bondgenoten in kringen van het leger en de zakenwereld in Thailand. Er werden zaken gedaan. studenten en dissidenten zijn ge vlucht. Enkele duizenden van hen hebben zich aangesloten bij de re bellen na de bloedige onderdruk king in 1988. "Ik denk niet dat het overdreven is om te zeggen dat het Burmaanse leger genocide (volkerenmoord, red.) bedrijft. Het is duidelijk dat het leger probeert de etnische min derheden te beroven van hun poli tieke en culturele identiteit", stelt Court Robinson van de Amerikaan se particuliere Commissie voor Vluchtelingen. Hij verwacht dat nog tienduizenden Burmanen zul len vluchten om aan het geweld te ontkomen. Hulp Thailand kent echter geen vluchte lingenstatus toe aan mensen die uit Burma komen. Internationale orga nisaties hebben ook maar weinig hulp geboden, in tegenstelling tot de enorme inspanningen die gele verd zijn om het leven van vluchte lingen uit Vietnam, Cambodja en Laos (ook in Thailand) wat draaglij ker te maken. De enige hulp die Burmaanse vluchtelingen krijgen is afkomstig van particuliere instellin gen als Artsen Zonder Grenzen en een aantal christelijke groeperin gen. Ongeveer 150 Burmaanse studen ten en dissidenten die in het vluch telingenkamp Mawke in Thailand verblijven, vragen zich af waarom de wereld zoveel aandacht besteedt aan Chinezen die aan de militaire onderdrukking zijn ontsnapt maar niet aan hen. Rebellenleiders beweren zelfs dat Thailand de Burmaanse militairen helpt door omsingelingsacties van af Thais grondgebied toe te staan en dat vrachtwagens van Thaise hout bedrijven worden gebruikt voor het vervoer van opgepakte opstandelin gen. Burmaanse studenten hebben al gedreigd de hulp van Thailand aan het regime in Rangoon niet te zullen vergeten als er democratie komt in hun land. Als er democratie komt. den demonstranten aan en onthaal den de politie op boe-geroep. Soms raakte de politie in het nauw en lie pen agenten klappen op. In Seoul Vochten ongeveer 2.000 studenten met dé politie, waarbij zij stenen en molotow-cocktails gooiden. Op een begraafplaats bij Kwang ju kwamen ongeveer 50.000 men sen, onder wie nabestaanden en vrienden van degenen die bij de op stand zijn omgekomen, bijeen voor een herdenkingsdienst. Er werden bloenen gelegd én liederen gezon gen. Anderen riepen "Gedenk Kwanju" en "Vecht voor Democra tie" of andere leuzen. De tragedie van Kwangju, een stad met een miljoen inwoners, be gon op 18 mei 1980, toen honderd duizenden burgers in opstand kwa men tegen de onderdrukking van iedere oppositie door de regering. Zij joegen de politie de stad uit en hielden deze tien dagen lang bezet. Tenslotte werd de opstand gebro ken door militairen die met tanks de stad binnenreden. COLOMBO (IPS) - De dialoog tus sen de Srilankaanse regering en Ta- mil-tijgers staat op springen nu de regering gesprekken heeft aange knoopt met een rivaliserende Ta- mil-groep, het Eelam Revolutionair Volksfront (EPRLF). De Tijgers be schouwen de leden van het EPRLF als stromannen van India. Het EPRLF leidde de autonome regering over de Tamil-provincies in het noordoosten van Sri Lanka. De oprichting van de provinciale raad daar was een van de voorwaar den die India destijds stelde voor het sturen van een vredesmacht. Nadat de Indiase soldaten zich in maart dit jaar terugtrokken weken ook de leidende EPRLF-leden uit naar India. De Tamil-tijgers namen de controle over en bereikten een akkoord met de Srilankaanse rege ring over nieuwe verkiezingen voor de provinciale raad. De Tijgers den ken te winnen. Deze week echter knoopte de Srilankaanse regering tot grote woede van de Tijgers besprekingen aan met het EPRLF. Volgens minis ter Wijeratne (defensie) wil men daarmee rivaliserende Tamil-groe- pen nader tot elkaar te brengen. Maar Tijger-woordvoerder Ba- lasingham noemt de besprekingen een ondermijning van het akkoord met de regering. Er spelen nog meer problemen. Zo eisen de Tijgers dat de bepaling uit de grondwet wordt geschrapt waarin alle partijen beloven zich in te zetten voor een ongedeeld Sri Lanka. Ze zijn uit op zelfbestuur, iets wat door die bepaling is uitge sloten is. Voor het wijzigen van de grondwet is echter een tweederde meerderheid vereist in het Srilankaanse parlement. De rege rende Verenigde Nationale Partij bezet 125 zetels, niet genoeg voor een tweederde meerderheid. De op positionele Srilankaanse Vrijheids partij staat kritisch tegenover de Tijgers. De kleinere partijen aarze len nog.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7