Werkgevers dreigen met boycot Zinkend schip Vrije Volk verlaten voor droom Maxwell Extraatje PGGM voor arbeidsongeschikten Economie DDR tekent overgave Kabinet Italië snoeit in fors overheidstekort Koopman in krantenpapier ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) De werkgevers hebben ge dreigd het voorjaarsoverleg over de werkloosheidsbestrij ding te boycotten, als de regering inderdaad de wir-over- schrijding verhaalt op het bedrijfsleven. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad, dat de rege ring pas rond de zomer een besluit neemt over het opvan gen van de wir-tegenvaller. Minister Kok (financië) wil de wir- overschrijding goed maken door een gedeeltelijke verhoging van de vennootschapsbelasting. Bedrijven zouden 40 procent (is nu 38 procent) belasting over de eerste 750.000 gul den (nu nog 250.000 gulden) moeten betalen. Daarnaast mogen bepaalde kosten nog maar voor 50 procent worden afgetrokken in plaats van 50 procent. Het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) zei gis teren "verbijsterd" te zijn. Dergelij ke maatregelen zijn onrechtvaardig en bovendien in strijd met de uit spraak van minister Andriessen (economische zaken) dat het mid den- en kleinbedrijf niet ten onrech te gedupeerd zal worden, aldus het KNOV. Minister Andriessen die jaren lang als werkgeversvoorzitter de belangen van de kleine bedrijven behartigde is inderdaad tegen de voorstellen van Kok en heeft zelfs met zijn portefeuille gezwaaid. Het verbond noemt het "onbegrijpelijk dat uitgerekend de socialistische minister van financiën Kok de wir- rekening grotendeels aan het mid den- en kleinbedrijf presenteert". In de Voorjaarsnota wijst Kok op een probleem van twee miljard gul- Kamer wil bij verkoop Volvo vinger in pap DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer moet door de regering nauwkeurig op de hoogte worden gehouden over de ontwikkelingen rond een eventuele verkoop van de aandelen van de Staat in Volvo Car Nederland BV, aan de Zweede moe- dermaatschijppij Volvo Car Corpo ration (VCC). In schriftelijke vragen aan de mi nister van financiën en economi sche zaken, wil het PvdA-Kamerlid Vos weten of de regering gematigd positief staat tegenover de verkoop van deze aandelen aan VCC. Hij vraagt zich af of de overheid in een eventuele overdracht van de aande len een versterking ziet van de con tinuïteit van Volvo Nederland. De Nederlandse Siaat heeft mo menteel 70 procent van de aandelen van Volvo Car BV in handen, Volvo Zweden de overige 30 procent. Vol vo Nederland vreest dat door de voorgenomen fusie van Volvo met Renault, het aandelenpakket van Volvo Nederland wel eens naar Re- neault kan worden doorgeschoven. den bestaande uit een wir-tegenval- ler van een kleine miljard gulden en een probleem bij Onderwijs van dik een miljard. Kok wil dat het kabinet reeds nu besluiten neemt over het opvangen van beide tegenvallers. De ministers bogen zich voor de eerste keer over de zogenoemde Voorjaarsnota, een stuk waarin mi nister Kok (financiën) een beeld schetst over de uitvoering van de lo pende begroting. De nota moet for meel nog in mei naar de Kamer gaan. Ten aanzien van de wir stelde Lubbers dat de cijfers nog steeds niet geheel tot rust zijn gekomen. Hij zei dat de wir-zaak rond de zo mer "heel precies" terug zal komen in de ministerraad. Dan zullen be sluiten moeten vallen over het op vangen van de wir-tegenvaller door compensatie van het bedrijfsleven te vragen, zoals Kok wil. De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf en het Bedrijfschap Horeca zijn uiterst ongelukkig met de compensatiemaatregelen voor de wir-over"schrijding die het kabi net bekijkt. Voorzitter Ten Hoopen van het NCOV (werkgevers mkb) is verbaasd dat de compensatie over de rug van het mkb gaat, terwijl de kleinere bedrijven die niet hebben veroorzaakt. "De rekening gaat, naar de verkeerde groep". Ten Hoopen en het het horeca-be- drijfsleven wijzen er verder op dat bij-de behandeling van de Oort- voorstellen nadrukkelijk is gesteld dat in de toekomst niet verder zou worden gepeuterd aan de fiscale af trek van de gemengde kosten. Het bedrijfschap vreest dat de horeca onevenredig zwaar zal worden ge troffen, omdat een lager aftrekper centage zal leiden tot een verminde ring van omzet met daaraan gekop peld verlies van werkgelegenheid. NOB Wegtransport is van mening dat de geopperde compensatie maatregelen voor de WIR-over- schrijding voor het beroepsgoede- renvervoer rampzalig zullen uitpak ken. De sector is door onder meer de accijnsverhoging en de binnen kort in te voeren Duitse tol toch al zwaar getroffen. Zij wijst er op dat medewerkers in het transportbe drijf veelvuldig buiten hun stand plaats werken en daardoor recht hebben op een onkostenvergoe ding. Voor transportwerkgevers vormt deze vergoeding dan ook een aanzienlijke kostenpost. ZEIST (ANP) Arbeidsongeschik ten bij het pensioenfonds PGGM krijgen een aanvulling op hun pen sioen van 10 procent van het laatst verdiende salaris. Het gaat om deel nemers die op of na hun 55ste jaar arbeidsongeschikt worden of zijn geworden, aldus het fonds. Ook schaft het fonds dan de 40 procent-toelatingsgrens voor deel tijdwerkers af, zodat deze vanaf 1991 pensioen kunnen opbouwen. Per 1 juli van dit jaar wordt de pen sioenpremie verlaagd van 10 naar 9 procent, aldus de PGGM. De maatregelen zijn mogelijk ge worden door de aanvangsdatum voor de reservering van de Over bruggingsregeling voor de deelne mers te verschuiven van 25 naar 45 jaar. Voor het PGGM is 45 jaar een aanvaardbare grens, omdat men vanaf die leeftijd in overgrote mate in het fonds blijft deelnemen en van de regeling gebruik maakt. Voor jongere deelnemers geldt dit door verandering van werkkring veel minder. De structurele aanpassing van de financiering van de Overbruggings regeling tast volgens het PGGM op geen enkele wijze de uitgangspun ten aan, zoals het uitkeringspercen tage en de ingangsleeftijd van 60 jaar. Bij gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid wordt de aanvulling ge baseerd op de mate van ongeschikt- De Mazière en kohl heffen het glas op de economische capitulatie van de DDR. (foto epa) Van onze correspondent Hans Hoogendijk BONN Na vier weken keihard onderhandelen is gisteren het staatsverdrag ondertekend dat de invoering van de D-mark in de DDR regelt. Zestig streng selec teerde gasten zagen hoe de West- duitse minister van financiën Theo Waigel en zijn Oostduitse collega Walter Romberg hun handtekeningen zetten onder het 33 pagina's tellende document. Daarna een glas champagne op het terras van Paleis Schaumburg in Bonn om de eerste onomkeer bare stap naar de Duitse eenwor ding te bezegelen. De 18e mei zal de Duitse ge schiedenis ingaan als de dag waarop de 'verloving tussen de BRD en de DDR' officieel werd. Kanselier Helmut Kohl sprak van "een droom die werkelijkheid be gint te worden. De droom van de eenheid van Duitsland en van Eu ropa". Kohl verder: "Wat wij hier beleven, is een gedenkwaardig moment voor alle Duitsers en Eu ropeanen. Het is de geboorte van een vrij en verenigd Duitsland. Voor iedereen in de wereld ver kondigen wij, de vertegenwoordi gers van de vrij gekozen regerin gen in beide delen van Duitsland, onze wil als één volk, als één na tie, gemeenschappelijk onze toe komst in een vrije en democrati sche staat vorm te geven". Kohl benadrukte dat niemand in de wereld nog bang hoeft te zijn voor de Duitsers. Zijn Oostduitse collega Lothar de Maizière stelde dat met de on dertekening van het verdrag over de monetaire, sociale en economi sche unie, het eenwordingspro ces onherroepelijk is geworden. "De eenheid van Duitsland moet niet uitmonden in jaloezie, maar in een vruchtbaar samenwerken met elkaar. Wij en zijhier en daar, Ossies en Wessies, deze en soort gelijke bewoordingen, moeten snel uit ons spraakgebruik ver dwijnen", zei de Oostduitse rege ringsleider. De Westduitse parle mentsvoorzitter Rita Süssmuth brak de ban door als eerste hard te klappen. De Maizière en Kohl hielden de Duitsers in Oost en West voor dat iedereen offers zal moeten bren gen. De kanselier probeerde de groeiende zorgen van de West duitsers weg te nemen dat de een heid met een blanco chèque wordt gefinancierd. "Mijn land genoten in de Bondsrepubliek wil ik vragen: wanneer waren wij economisch beter voorbereid op deze nationale gemeenschappe lijke opdracht dan nu? En tot mijn landgenoten in de DDR zeg ik: de invoering van de sociale- markteconomie biedt u alle kan sen van uw land weer een bloei ende staat te maken. Wij, Duit sers, moeten nu solidair zijn en gemeenschappelijk de toekomst vorm geven". Aan het adres van de Oostduit sers voegde Kohl er waarschu wend aan toe, dat de Westduitsers hun welvaart hebben verdiend door 40 jaar hard werken. En te gen de Westduitsers zei hij dat de "Landsleute drüben" nooit die kans hebben gekregen omdat zij tientallen jaren hebben gezucht onder het juk van de stalinisti sche commando-economie. Lothar De Maizière dankte de Westduitsers voor hun financiële hulp en riep zijn landgenoten op gebruik te maken van de unieke kans die zij hebben nu de harde D-mark wordt ingevoerd. "Nie mand mag vergeten wat onze DDR-mark eigenlijk waard is op de vrije markt. En niemand mag zich illusies maken over de diepe de i de DDR zich bevindt. Hoewel niet al onze verlangens zijn gehonoreerd in dit staatsverdrag, staat nu al vast dat het niemand slechter zal gaan dan nu. Integendeel, welk hervormingsgezind land in Oost- Europa heeft zo n goede uitgangs positie als wij"? Het was een waardig gebeuren in de Gobelinzaal van het paleis Schaumburg, waar eens de eerste kanselier van West-Duitsland, Konrad Adenauer, zetelde. De beide ministers van financiën on dertekenden het verdrag gezeten achter zijn bureau. Oost- en West- Duitsland zijn nu officieel ver loofd. Maar in ruil voor de bruids schat van 115 miljard, die de Westduitsers meegeven, hadden ze op zijn minst van de Oostduitse bruid verwacht dat deze de da tum bekend zou maken waarop het huwelijk kan worden voltrok ken. En dat gebeurde niet. De DDR-bruid wil de van kracht overstromende partner nog even aan de lijn houden. Eerst moet het eigen huis op orde worden ge bracht en dan kan er worden ge trouwd. Het volk in Oost- en West- Duitsland interesseerde zich nau welijks voor deze historische ge beurtenis. In de DDR werd gela ten gesteld: "We zullen wel zien wat het wordt" en in West-Duits land waren velen drukker met de inkopen voor de barbecue dan met het volgen van de speciale tv- uuitzending. De Groenen en soci aal-democraten schitterden door afwezigheid. De SPD-voorzitter Hans-Hochen Vogel had een "dwingende andere verplichting" en de Groenen zeiden tenminste heel eerlijk dat zij niet aanwezig wilden zijn bij "de capitulatie van de DDR". ROME (Rtr) Het kabinet van Ita lië neemt een aantal maatregelen om het overheidstekort terug te dringen. Op de overheidsuitgaven wordt bezuinigd en de overheidsin komsten worden vergroot, zo heeft minister Carli (financiën) gisteren verklaard. De maatregelen kunnen er vol gens hem toe bijdragen dat de rela tief hoge rente in zijn land kan wor den verlaagd. De maatregelen pas sen in de halfjaarlijkse herziening van de Italiaanse begroting en moe ten voorkomen dat het overheidste kort volledig uit de hand loopt. De plannen voorzien in bezuinigingen van 5,5 biljoen lire (8,4 miljard gul den). Onder meer door de verhoging van de water- en gastarieven denkt de regering 6,25 biljoen lire (8,56 miljard gulden) extra binnen te kunnen krijgen. Al met al moet het tekort worden verkleind tot het oor spronkelijk voorziene bedrag van 133 biljoen lire (203,5 miljard gul den). Het tekort wordt geweten aan de sterke stiging van de rentetarieven, waardoor de koers van de lire is ge stegen. De Italiaanse centrale bank heeft herhaaldelijk op de wissel markten moeten interveniëren om de koers niet teveel te laten stijgen. De lire zit in het wisselkoersmecha nisme van het Europese Monetaire Stelsel (EMS) en dat betekent dat de koers met al te sterk mag schomme len. Italië kent voor Europese maat staven een redelijk grote economi sche groei, maar het enorme over heidstekort wordt al lang al een groot probleem beschouwd. Eerder deze week verscheen een rapport van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) over Italië. Daarin waarschuwde de organisatie voor de gevolgen van de grote overheids uitgaven. De Italiaanse minister van ver keer, Carlo Bernini, heeft luchtver keersleiders gisteren verboden plannen door te zetten om zaterdag 12 uur in staking te gaan op de inter nationale luchthaven van Rome. Bernini zei dat een staking het vliegveld Leonardo Da Vinco vrij wel geheel zou lamleggen en daar mee grote gevolgen zou hebben voor de nationale en internationale luchtvaartdiensten. Vorig jaar hebben buitenlandse luchtvaartmaatschappijen ge dreigd Italië te boycotten wegens ernstige verstoring van het lucht verkeer door arbeidsonrust. W apenindustrie bundelt zich in donkere dagen DEN HAAG (ANP) - Nu de markt voor defensie-opdrachten krimpt, groeit de samenwerking tussen be drijven die deze opdrachten willen verwerven. Nadat begin mei de op richting werd aangekondigd van het Holland Defense Maintenance Consortium (onderhoud en service) is gisteren de oprichting van het Ne derlands Industnëel Simulatoren Platform (NISP) bekendgemaakt. Binnen enkele maanden volgt een soortgelijk platform voor defen sietoepassingen van telematatica en telecommunicatie. Gebrek aan vol doende oefenterreinen, milieu-ei sen en hoge kosten van veldoefe- ningen leiden tot een toenemende behoefte aan training en opleiding met behulp van simulatoren. Verwacht wordt dan ook dat de markt voor simulatoren zowel wat betreft de Nederlandse krijgsmacht als het buitenland flink zal groeien. Directeur J.H. Dibbetz van de Stichting NIID, het bureau van de Nederlandse defensie-industrie, noemt een bedrag van 800 miljoen gulden over tien jaar. Bij het NISP zijn thans ruim twin tig bedrijven aangesloten. Initiatief nemers van het platform zijn Fok ker Space Systems, Rietschoten Houwens, BSO Aerospace, Hy- draudyne, Daf Special Products en Radio Holland Group. Economie kort Wilton Feijenoórd Wilton-Feijenoord heeft een bijzon der goed 1989 achter de rug. De net towinst steeg van 24,1 miljoen gul den naar 39 miljoen gulden. De stij ging was vooral het gevolg van een verbetering van de scheepsrepara- tie- en de offshoremarkt. Ook 1990 denkt WF positief te kunnen afslui ten, zo staat in het jaarverslag. Girobetaalkaart Het bedrag dat maximaal op één gi robetaalkaart kan worden uitge schreven, gaat van 200 naar 300 gul den. De verhoging van dit garantie bedrag geldt vanaf 1 juni. Met giro betaalkaarten kan betaald worden in winkels en geld worden opgeno men op alle postkantoren en -agent schappen. Verder betalen postkan toren in ruim 40 andere landen vreemd geld uit op de girobetaal kaarten. Overname De Graan Elevator Maatschappij (GEM) zal Grainwave BV overne men. GEM is een onderdeel van HES Beheer, Grainwave BV is een onderdeel van NV Furness. HES Beheer voert momenteel een grote reorganisatie uit bij de GEM waar bij 180 arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen, maai* daar heeft de overna me van Grainwave geen invloed op, aldus GEM-directeur Bührmann. Bij Grainwave werken 32 perso neelsleden. Vervoersbond De dissidenten binnen de Vervoers bond FNV hebben bij de bestuurs verkiezing bakzeil gehaald. De te genkandidaten die de bedrijfsgroe pen weg en water en burgerlucht vaart hadden voorgedragen, zijn geen van allen in het bestuur geko zen. De bondsraad van de vervoers bond koos gisteren in meerderheid voor de kandidaten die door het be stuur van de vakcentrale FNV zijn voorgedragen. In maart ging de bondsraad al akkoord met voorstel len van FNV-bestuurder J. Draijer om binnen de vervoersbond een in grijpende reorganisatie door te voe- ROTTERDAM (GPD) - Gerard Krul en Geert-Jan Laan kunnen door hun vertrek als respectievelijk hoofdredacteur en directeur/ad junct-hoofdredacteur van de Rot terdamse krant Het Vrije Volk be kend niet de moeizame fusiebespre kingen van deze krant met het Rot terdams Nieuwsblad afronden. Zij zeggen tot nu toe alles voor Het Vrije Volk te hebben gedaan wat in hun vermogen lag en te hebben ge probeerd er bij een fusie het maxi male voor de redactie uit te slepen. De eigenaren van beide kranten, respectievelijk de Nederlandse Dagblad Unie en het Sijthoff-con- cern, besloten in maart tot fusie van beide titels. Sindsdien zijn de on derhandelingen over de uitwerking van die fusie echter nagenoeg vast gelopen. Die zaak ligt nu geheel in handen van enerzijds het curatori um van Het Vrije Volk, dat de mo gelijkheden voor een verzelfstandi ging onderzoekt, en anderzijds de eigenaren Dagbladunie, Perscom binatie en Sijthoff Pers. Krul en Laan was voor Andre van der Louw re den om onmiddellijk af te treden als president-commissaris van Het Vrije Volk. Ook de redactieraad van Het Vrije Volk betreurt de stap van de directeur en de hoofdredacteur. Hun besluit markeert volgens de re dactieraad een nieuw, beslissend moment in de geschiedenis van Het Vrije Volk. in die zin dat de moge lijkheden voor een zelfstandig voortbestaand HW steeds verder uitgeput lijken te raken. De onder nemingsraad van Het Vrije Volk zegt ernstig geschokt te zijn, omdat Krul en Laan juist in dit voor HVV moeilijke stadium de leiding van de krant verlaten. Buy-out Omdat de NDU niet wilde meewer ken aan een 'buy-out', viel een seri euze gegadigde voor overname van Het Vrije Volk af. Daarmee was de fusie met het even noodlijdende Rotterdams Nieuwsblad onvermij delijk geworden. Het duo Krul- Laan zocht enkele jaren geleden voorzichtig toenadering tot krante magnaat Robert Maxwell. Bedoeling van Krul was om een andere eigenaar voor Het Vrije Volk te vinden, omdat de bestaande moe derbedrijven (NDU en Perscombi natie) te veel beperkingen aan de krant oplegden. Zo mocht Het Vrije Volk niet als ochtendblad verschij nen om het AD geen concurrentie aan te doen. De NDU maakte echter eind vorig jaar duidelijk dat zij de ti tel 'Het Vrije Volk' onder geen be ding zou verkopen. Robert Maxwell bezit in Groot- Brittannië een aantal dag- en zon dagsbladen. De bekendste is het linkse boulevardblad de Daily Mir ror, dat een winst maakt van drie miljoen gulden per week. Enkele weken geleden sloeg hij zijn vleu gels uit naar Europa met een fraai gestyleerd weekblad. 'The Euro pean', die op 11 mei werd gelan ceerd, is het eerste Paneuropese weekblad. Uiteindelijk heeft hij het duo gestrikt voor een geheel r krant. Verzadigd Nederlandse Dagblad Pers (NDP), moeten nog zien dat Maxwell erin slaagt zijn nieuwe dagblad aan de man te brengen. "De markt lijkt ons redelijk verzadigd", zegt woord voerder H. Grootveld. Gisteren werd bekend dat de hoofdredacteur en directeur van het verdwijnende Het Vrije Volk in Rotterdam naar Maxwell overstappen. De NDP wijst erop dat er al vaker geruchten gingen dat Maxwell of anderen plannen hadden in ons land een dagblad uit te geven, maar dat de uiteindelijke verwezenlij king daarvan nimmer is doorge gaan. Het opzetten van nieuwe dag bladen is in ons land sowieso niet eenvoudig. In het verleden zijn di verse projecten daartoe reeds mis lukt. "De bestaande kranten bedie nen de markt goed, zij kunnen de toets der kritiek goed doorstaan. Grote vraag is dan ook of er wel f markt voor een nie aldus Grootveld. Volgens hem is het niet a lijk dat Maxwell miljoenen wil ver liezen op het project. Dat de Britse uitgever mogelijk onder de markt prijs duikt en afspraken over tarie ven en dergelijke aan zijn laars lapt, maakt de NDP niet echt zorgelijk. "Het staat hem uiteraard vrij aan een dergelijk avontuur te beginnen, maar ik ga ervan uit dat ook zijn dagblad rendement op moet leve ren. Dat zal uiteindelijk door de le zer bepaald worden". Robert Maxwell Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN "Ik ben de enige uit gever die op wereldschaal denkt", sprak Robert Maxwell ve le jaren geleden. Het was een bij na visionaire uitspraak. Inmid dels omvat zijn imperium uitge verijen in zestien landen, en zoals het er nu voor staat wordt daar volgend jaar een 17e land aan toe gevoegd. In het voorjaar van 1991 brengt Maxwell het eerste dag blad in tabloid-formaat op de Ne derlandse markt. Als geduchte concurrent van vooral de Telegraaf en het Alge meen Dagblad zal de tabloid krant in de Lage Landen grote op schudding teweegbrengen, maar voor een man als Maxwell is het lanceren of kopen van een krant een routine-klus. In zijn arbeidza me leven heeft Maxwell meer be drijven gekocht dan een doorsnee Telegraaf-directeur flessen wijn. Op de dag waarop hij Gerard Krul en Geert-Jan Laan in dienst nam, schafte hij zich achteloos ook nog even drie bladen in de Verenigde Staten aan. En vier da gen eerder had hij juist The Euro pean gelanceerd, het eerste week blad dat gemaakt wordt voor een markt die zich grofweg uitstrekt tussen Atlantische Oceaan en Oeral. Robert Maxwell mag zich met een vermogen van bijna 4 miljard gulden tot de rijkste aardbewo ners rekenen. Zijn Maxwell Com munications Corporation, een multinational op communicatie gebied, maakt jaarlijks een bruto winst van 5 miljard gulden. Het bedrijf heeft zo'n 15.000 j in dienst, van wie de meesten hun brood verdienen in Europa en Amerika. Maar ook landen als Ja pan en Kenya rekent Maxwell in middels tot zijn altoos uitdeiende werktterrein. Behalve de Maxwell Communi cations Corporation bezit Robert Maxwell ook nog de Mirror Group Newspapers, die geen deel uitmaakt van de multinational. De Mirror Group, een zestal kran ten met als pronkstuk The Daily Mirror, is zijn lievelingsbedrijf. Met de inlijving van The Daily Mirror wist Maxwell in 1984 de droom te verwerkelijken die hij decennia lang had gekoesterd: ei genaar te zijn van een dagblad. Daarom werd de krantencorh- binatie ondergebracht in de Max well Foundation, de in Liechten stein gevestigde stichting die ook zijn andere privé-bezittingen be heert. Elke ochtend pendelt Max well per helikopter van zijn land huis bij Oxford naar het Mirror- gebouw in Londen, om vanuit zijn penthouse aldaar zich over te geven aan zijn grootste hobby: journalistiek. Want Maxwell is niet alleen uit gever, ondernemer, directeur en vader van zeven kinderen, hij is ook journalist. Op zijn bureau staat een telefoontoestel met een ongewoon groot toetsenbord, en achter menige toets gaat het voor geprogrammeerde nummer van een hoofdredacteur schuil. Max well geeft opdrachten, vaardigt richtlijnen uit, ontslaat journalis ten die zich niet aan die richtlij nen houden, verandert hoofdre dactionele artikelen en schrijft commentaren. De hoofdredacteur wikt, Max well beschikt. Zijn relatie met de ietwat schlemielige hoofdredac teur van The European, Ian Wats on, omschreef hij aldus: "Ik ben de baas. Ik bepaal de hoofdredac tionele lijn. Ik ben The Euro pean". Dat dit geen grootspraak is, er voer hoofdredacteur Wendy Hen ry van het zondagsblad The Peop le een halfjaar geleden. De goede man had in zijn kolommen een urinerende telg van koninklijke bloede afgebeeld. Een dag later stond hij (de hoofdredacteur) op straat. Hij had het bestaan om een van de heilige richtlijnen, die ook weer op de Nederlandse Max well-krant van toepassing zal zijn, te schenden: 'geen beledi ging van het Hof. Robert Maxwell namelijk heeft niet alleen maar hele diepe zak ken, hij heeft ook last van een ideologie. Zo moet hij niets heb ben van pornografie. Hoewel zijn Daily Mirror er naar Nederlandse begrippen nog tamelijk godde loos uitziet, heeft hij het Pagina Drie Meisje weer aangekleed en als hoofdredacteur een heer van stand benoemd. Dat hij daarmee de oplage van de Mirror weer in opwaartse richting wist op te stu wen, was meegenomen maar in feite van secundair belang. De hoofdredacteuren die bij Maxwell op de loonlijst staan hebben zich te houden aan de ge boden van hun baas: niet te veel seks, geen slechte smaak en geen belediging van het koningshuis. Maar vooral: zij moeten de La bour Partij steunen. In Neder landse begrippen: de PvdA.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5