4 V Een miljard besparing op medicijnen Ministerie van onderwijs op maat ■am. 'Belang werklozen slecht behartigd Volg de stippellijn en ubespaart misschien wel tienduizenden X WD verkeert in staat van zelfontbinding BRANDVEILIGE TUNNEL Verpleegkundigen gaan ook over op stakingen i r LJ ^1000 PA Amsterdam. ona/^ ABN Bank ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 3 Het kabinet stemde enkele weken geleden in met het GVS nadat een l akkoord tussen alle bij de genees- middelenverstrekking betrokken instanties om zelf een besparing van 420 miljoen gulden per jaar te bewerkstelligen, was mislukt. Het akkoord, uit eind 1988, stond be- J kend als OPA. In antwoord op ka- mervragen over het kabinetbesluit een streep te halen door OPA en het GVS in te gaan voeren, stelt Simons Toneelwereld fel tegen fonds voor programmeringen APELDOORN - De Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen (VNT) heeft furieus gereageerd op J het voorstel van minister d'Ancona i (cultuur) om een zogenaamd pro- grammeringsfonds in te stellen. Dit fonds voorziet in een overleg tussen de 20 grote, zpgenaamde A-schouw- burgen enerzijds en de gesubsidi- eerde toneelgezelschappen ander- zijds, die samen een streefaantal verkochte stoelen per voorstelling moeten overeenkomen. Ook het Leidse theater aan de Oude Vest is zo'n A-schouwburg. Blijft de publieksopkomst onder de overeengekomen streefnorm. dan hoeft de schouwburg slechts de kostprijs (dagkosten) te betalen; wordt de streefnorm overschreden, dan vloeien die extra gelden als 'on dernemerswinst' naar het gezel schap. Een wederzijdse stimulering i om te komen tot voorstellingen met 1 een 'grote maatschappelijke res pons' (een volle zaal). Dit premie plan kost geld, hetgeen volgens de visie van minister d'Ancona zal moeten worden onttrokken aan de gezelschappen. Voorzitter Korthals Altes van de VNT was gisteravond woedend. "WVC houdt u een worst voor, die uit het vlees van de gesubsidieerde gezelschappen gesneden wordt", al dus Korthals Altes in zijn toespraak tot de schouwburgdirecteuren. Korthals Altes zei extra verbaasd te zijn over de voorstellen van de mi nister doordat de publieksopkomst de laatste tijd juist enórm is toege nomen. Ten opzichte van het eerste jaar van het vernieuwde toneelbe- stel (seizoen '85-'86) is er in het sei zoen '89-'90 sprake van een toename van 141.000 bezoekers, ofwel 49 Zowel de voorzitter van de VNT als de directeur van de VSCD, Jan Knopper, benadrukte op het con gres in Apeldoorn, dat de schouw burgen en de gezelschappen de laatste tijd heel goed samenwerken. Prijs De Leonardo Da Vinei Prijs 1990 is dit jaar toegekend aan de Neder landse beeldende kunstenaar Joost van den Toorn (1954). De prijs, een bedrag van 15.000 gulden, zal hem op 9 juni worden uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De prijs wordt sinds 1975 jaarlijks toe gekend in eén van de Europese cul turele centra aan een jong en veel belovend kunstenaar of weten schapper. Kunstroof De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, W. Sorgdra- ger, heeft gisteren een gevangenis straf van vijf jaar geëist tegen een 38-jarige man uit Nijmegen, die be trokken was bij de spektakulaire kunstroof uit het Kröller-Müller- museum in Otterloo op 12 decem ber 1988. De eis is even hoog als de veroordeling door de rechtbank in Arnhem in september vorig jaar. Beloning De Hoofdofficier van Justitie in het arrondissment Arnhem heeft een beloning uitgeloofd voor diegene die inlichtingen kan geven die lei den tot de oplossing van de gewa pende overval op het Albert Heijn- filiaal in Oosterbeek. Het gaat om een bedrag van 50.000 gulden. Bij die overval afgelopen maandag werden twee mensen gedood en een zwaar gewond. Herseninfarct Het herseninfarct is in de westerse wereld een groeiend probleem. Het is de belangrijkste oorzaak van blij vende invaliditeit en op twee na de meest voorkomende doodsoorzaak. Medische onderzoekers zoeken naarstig naar middelen om de scha de na een herseninfarct zoveel mo gelijk te beperken. Dat kan de maat schappij een hoop geld schelen. Dat bleek gisteren op een symposium van de Nederlands-Belgische Vere niging voor Experimentele en Kli nische Neurochemie in Utrecht. dat doorgaan met OPA een gat zou slaan in de gedachte bezuinigingen van 294 tot 345 miljoen gulden per jaar. Daarmee zou maar 25 procent van de bezuinigingen gehaald wor den. Simons meent dat akkoord (OPA) voornamelijk is mislukt omdat goedkopere medicijnen werden vervangen door duurdere, nieuwe geneesmiddelen. Er is ook meer aan marketing gedaan door de produ centen van medicijnen om zo prijs verlagingen te compenseren. In dien de overheid niet had ingegre pen, zouden de verdergaande kos tenstijgingen voor geneesmiddelen ten koste zijn gegaan van andere voorzieningen in de gezondheids zorg, aldus Simons. Dat wilde het kabinet pertinent niet. Onder het GVS-systeem zullen 90 procent van de geneesmiddelen voor volledige vergoeding in aan merking komen, aldus de bewinds man. Dit betekent dat er een uitge breid en adequaat pakket aan mid delen overblijft met genoeg keuze mogelijkheden voor de patiënt. On der het GVS worden de prijzen vrij gelaten. Met het GVS voorziet Simons een onmiddellijke prijsverlaging voor geneesmiddelen van 5 tot 6 procent. Tot 1994 komt daar nog eens tien procent extra bij. Bovendien zal het vervangen van goedkopere genees middelen door duurdere, afgeremd worden. In de laatste jaren gebeur de dat bij 4 tot 7 procent van de me dicijnen per jaar. Onder het GVS wordt er verder van uitgegaan dat de jaarlijkse groei in omvang van de geneesmiddelenmarkt wordt terug gebracht van 12 naar 4 procent. Al deze ontwikkelingen te zamen lei den tot de eerder genoemde bespa ring. De Kamer praat maandag over een week over de zaak. Simons wil het GVS uiterlijk op 1 januari 1991 Lubbers twijfelt niet aan gedrag Van Amelsfoort DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van Amelsvoort (financiën) heeft de Kamer in januari bij de be handeling van zijn begroting 1990, niet bewust informatie achterge houden over de problemen bij de belastingdienst. Premier Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad gezegd. "Van Amelsvoort dondert niet in zo'n gat. Ik heb geen enkele twijfel over de zuivere verhouding tussen hem en het parlement. Hij is binnen onze ploeg degene met de meeste parlementaire ervaring. Hij maakt dit type fouten niet", aldus Lub bers. "De informatie was gewoon van een te laag ambtelijk niveau om aan de Kamer te overhandigen'. (Van onze correspondent Peter de Vries) ZWOLLE (GPD) - De WD is diep gezonken; zo diep dat zelfs oproe pen van Hans Wiegel niet meer au tomatisch in vruchtbare aarde val len. Halverwege het drukbezochte en tumultueuze debat gisteravond in Zwolle over het aftreden van Voorhoeve, het aanblijven van Gin jaar en de algemene impasse in de WD, vroeg de Friese leider-in-rus- te het woord. "Ben ik nog in die partij waar ik met zoveel enthousiasme heb ge werkt? Laat de voorzitter nu kort antwoorden, laten we conclusies trekken. Het is mooi genoeg ge weest". De zaal zweeg even, zoals dat gebruik is wanneer de grote meester spreekt, maar zette het ge krakeel daarna gewoon voort. De wiegeliaanse betovering ver broken, dieper kan de WD niet zakken. Terwijl de avond voort- kroop en het nacht werd in Zwolle, kwam de Volkspartij voor Vrijheid telkens geconfronteerd te worden met weer nieuwe tegenvallers. De eerste stappen heeft Ritzen de afgelopen maanden al gezet. De mi nister had nog maar net zijn nieuwe werkkamer bij O. en W. betrokken of hij ontsloeg secretaris-generaal Bouke de Haan. Deze topambte naar dankte zijn benoeming niet aan kwaliteiten, maar aan zijn poli tieke verwantschap met de vorige minister, de CDA'er Deetman. De frisse aanpak van Ritzen viel op, vooral toen hij ook nog opdracht gaf aan een extern organisatiebureau om het departement door te lichten. Dat kwam dezer dagen met een ad vies dat door de beide bewindslie den integraal werd overgenomen. Deze actie van de minister maak te een daadkrachtige indruk, maar wie het advies leest en de reactie van de bewindslieden hoort, kan zich toch niet aan de indruk ont- en Democratie tijdens haar jaarlijk se ledenvergadering steeds meer te verkeren in een staat van zelfver branding en ontbinding. Officieel ging het over de vraag ol het hoofdbestuur correct had ge handeld in de affaire-Voorhoeve. "Zorgvuldig en gewetensvol" had Ginjaar het zelf genoemd. De mees te afdelingen wilden dat standpunt wel overnemen en de vergadering begon dan ook ronduit tam. De al dagen aangekondigde motie van af keuring uit Roermond zorgde er na verloop van tijd echter toch voor dat de stemming ronduit grimmig werd. "Aannemen van deze motie is zelfmoord voor de partij, verwerpen is een afgang voor Roermond, laten we ophouden", riepen verschillen de VVD'ers. De motie-Roermond leek kansloos, maar bleef als een lu cifer boven het kruitvat hangen. De oproepen de rijen te sluiten, klon ken steeds frequenter, en steeds machtelozer: "Het doet met denken aan de middeleeuwse aderlatingen. Of we nu voor of tegen het bestuur zijn, we hebben een medicijn nodig om de partij er weer bovenop te hel pen". Met een krachtige verklaring moest partijvoorzitter Ginjaar de zaak in de hand kunnen krijgen. Ginjaar beklom het spreekgestoel te, en verprutste zijn opdracht. Getergd door de kritiek zette Gin jaar zich aan een te felle en emotio nele uithaal naar de eigen ministers in het vorige kabinet en naar de Tweede-Kamerfractie. De 'politici', zoals hij ze met nauw verholen min achting noemde, bezorgen de WD zo'n slechte naam: "Politiek gehan nes in Den Haag is de oorzaak van de malaise, en ik ben daar erg hard In een nieuwe discussieronde zwelde de kritiek op Ginjaar prompt weer aan. De critici begon nen plezier te krijgen in het spel. en deden een tactische zet: ze ruilden de motie van afkeuring voor een motie waarin Ginjaar gevraagd werd op termijn af te treden. Weer vroeg Hans Wiegel het woord. "Ik ben heel erg bedroefd over wat hier allemaal gebeurt. Dat de partij ka pot wordt gemaakt, is een groot woord. Ik proef allemaal rancune. We moeten onszelf herwinnen om weer de partij te worden waar we zo trots op waren". Maar niemand luis terde. Journalisten in Etiopië vrijgelaten HILVERSUM (ANP) - De journalis ten Kurt Lindijer en Ton van der Graaf, die voor de VPRO in Etiopië een radioreportage maakten, zijn vrij. De twee waren donderdag ge arresteerd nadat zij interviews had den gemaakt met drie leden van de oppositie tegen de marxistische re gering. Verslaggever Ton van der Graaf zei gistermiddag voor de VPRO-radio dat hij nog niets weet over het lot van de drie geïnterview den, die ook zijn opgepakt. Het ma teriaal dat door de verslaggevers is opgenomen, is door de Etiopische autoriteiten in beslag genomen en Van der Graaf zei weinig hoop te hebben dat zij het nog terug krijgen. Waarom zij niet langer werden vast gehouden, is de twee journalisten niet meegedeeld. DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Simons (WVC) denkt tussen de 0,7 en 11 miljard gulden per jaar te kunnen besparen op de kosten van geneesmiddelen. De besparing komt voort uit het door hem ontwikkelde systeem (het GVS) van vaste vergoedingen voor medicijnen, waarbij de patiënt zelf de extra kosten moet betalen. De besparing ont staat in 1994. De ziekenfondspremie kan erdoor met 0,3 tot 0,45 procent dalen. ZWIJNDRECHT De Drechttunnel onder de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is gisteren officieel rpengesteld voor brandbare vloeistoffen. Tot nu toe waren deze transporten door tunnels taboe. De tunnel is nu oan binnen bekleed met een hittebestendige laag en voorzien van explosievrije apparatuur. (foto anp) UTRECHT (ANP) - Voor het eerst dit jaar krijgt een aantal ziekenhui zen te maken met stakingen van verpleegkundigen. Daardoor zullen volgende week de operatiekamers van drie ziekenhuizen zijn gesloten. Dinsdag staakt het operatieka mer-personeel van het St. Elisa- bethziekenhuis in Tilburg. Een dag later is het de beurt aan het St. Fran- siscus Gasthuis en het St. Clara Zie kenhuis, beide in Rotterdam. Daar staken de anaesthesie-medewer- kers. In het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag is al een soortgelijke staking aangekondigd voor 28 mei. Ook werknemers van ondersteu nende diensten (onder meer keu- kenpersoneel, technische dienst) leggen op verschillende plaatsen het werk neer. De bonden eisen een loonruimte van 6 procent (inclusief invoering van de functiewaardering). De werkgevers hebben slechts 2,37 procent te bieden. Bovendien haal de minister De Vries van sociale za ken onlangs een streep door de cao voor 1989, omdat de daarin gekomen functiewaardering 1993 niet te betalen zou zijn Sommige ziekenhuizen in de regio Kennemerland hebben de salaris sen voor een deel van hun personeel de laatste maanden fors verhoogd. Met name het personeel in operatie dag lang kamers heeft er extra geld bij gekre gen. Kroonlid SER: werkgevers en werknemers spelen onder een hoedje DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers willen steeds vaker maatschappelijke problemen naar eigen inzicht regelen zonder daarbij de Tweede Kamer te betrekken. De ze beschuldiging heeft het kroonlid prof. D. Wolfson van de Sociaal- Economische Raad (SER) gisteren geuit. Tijdens de SER-vergadering in Den Haag verweet hij sociale partners zonder omhaal van woor den van "corporatisme, als alterna tiefvoor de parlementaire democra- "vaandelvlucht" ciale zekerheid ligt vast in wetten, die onder parlementaire goedkeu ring vallen", aldus H. Muller (FNV). Wolfson meende dat de schotten tussen de 23 bedrijfsverenigingen (bv's) moeten verdwijnen om wer kelijk succes te kunnen boeken met de "integratie van gevalsbehande ling", waarbij de bedrijfsvereniging zich bezighoudt met zowel de uitke ringskant als met pogingen de ar beidsongeschikte aan het werk te krijgen. Bovendien moet Wolfson deed dit tijdens de be- koppeling komen met de arbeids- handeling van een advies andere opzet van de uitvoering i voorziening. "Hoe lang moeten we daar nog op de sociale zekerheid, dat hem niet wachten? Waar staan sociale part- r genoeg ging en waarmee de be langen van honderdduizenden werklozen onvoldoende zijn ge diend. Wolfson onthield met Kroon lid prof. H. den Hartog zijn stem aan het verder unaniem aanvaarde ad- Werkgevers-woordvoerder Van Lede (VNO) sprak van aantijgingen en hekelde de ondertoon van Wolfs- ons betoog als zouden werkgevers en werknemers onder ëén hoedje spelen. Collega-Kroonlid prof. A. Kolnaar vond het "negatieve" be grip corporatisme in dit advies niet op zijn plaats. De werknemers von den niet dat het corporatisme op rukt. "Ook de uitvoering van de so- eigenlijk in hun ding van een eigen verantwoorde lijkheid voor een decentrale sociale vernieuwing en een activerend ar beidsmarktbeleid?", zo hield Wolfs- PASPOORT - Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) neemt de uitvoering van de Pas- poortwet helemaal over van minis ter Van den Broek (buitenlandse de top van werkgevers en vakbe weging voor. Het nu voorliggende advies noemde hij een "muizige, eerste stap". Hij vroeg zich af hoelang enige honderden functionarissen in de toppen van de bedrijfsverenigingen die, naar de woorden van oud-FNV- er Arie Groenevelt, "nog altijd meei stoelgericht dan doelgericht zijn", de miljoen uitkeringsgerechtigden die wachten op een nieuwe kans, nog kunnen laten wachten. Een eerdere, eigen SER-oproep om het samengaan van de bv's seri eus te bezien, is blijkens het nu voorliggende advies "op de vlucht strook geparkeerd", zo zei hij. Daar mee krijgt ook het kabinet, dat de mening van de SER over zo'n sa mengaan vroeg, geen antwoord, al dus Wolfson. Hij sprak van "vaan- delvlucht van de sociale partners, nu hen wordt gevraagd in eigen kring iets op te lossen in het alge meen belang". Hij probeerde op de valreep van de vergadering tevergeefs bij socia le partners een "inspanningsver plichting" los te krijgen om werke lijk tot de beste aanpak van de ar beidsongeschiktheid te komen. De salarisverhogingen zijn een gevolg van de concurrentiestrijd die er tussen de ziekenhuizen in de regio is losgebrand. Vanwege ge brek aan gediplomeerd personeel willen de directies werknemers lok ken met hogere salarisschalen en extra premies. Volgens directeur H.J. van Al phen van het Spaarneziekenhuis in Haarlem is het logisch dat er span ning is ontstaan op de arbeidsmarkt voor verpleegkundigen. Waar ge brek aan personeel ontstaat, treedt het mechanisme van vraag en aan bod in werking, aldus Van Alphen. Kort geding De Raad van Bestuur van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft een kort geding aangespannen tegen de AbvaKabo om te voorkomen dat de circa 100 verpleegkundigen op dc afdeling intensive care voor volwassenen volgende week woensdag een stipt heidsactie houden. Het geding dient maandag voor de president van de rechtbank in Amsterdam. De verpleegkundigen vinden dat hun werk te laag wordt gewaar deerd. Volgens het ziekenhuis be staat er echter "geen enkele moge lijkheid" om aan de eisen van het personeel tegemoet te komen. De actie in het AMC staat overi gens los van de acties die worden gevoerd in het ziekenhuiswezen. Werknemers van academische zie kenhuizen zijn ambtenaren en val len dus niet onder de cao zieken huiswezen. ADVERTENTIE ken). Binnenlandse Zaken wordt de moeten de spelers kunnen worden eerst-verantwoordelijke voor de gewisseld, als sociale partners nog het model van de langer onmachtig zouden lijken c de vervaardiging er- zelf hun team aan te passen aan de in deze tijd. Want we kunnen niet veroorloven om de wed- vaststelling paspoorten van. Dat heeft de ministerraad gis teren besloten. DEN HAAG Minister Jo Ritzen, die sinds eind vorig jaar de scepter zwaait over het departement van onderwijs in Zoetermeer, moet bij zijn aantreden danig geschrokken zijn van hetgeen hij aantrof. In zijn professorale verleden had hij zich al menigmaal uitgesproken over de slechte organisatie en het twijfel achtige financiële beheer op het de partement. Maar de werkelijkheid overtrof zijn stoutse verwachtin gen. Financieel was het allemaal nog veel erger dan hij al vermoedde. In een krante-interview zegt Ritzen deze week dat vooral het Centraal Planbureau een forse steek heeft la ten vallen. En in Den Haag gaat al geruime tijd het gerucht, dat ook premier Lubbers tijdens de kabi netsformatie wist dat de tekorten op het departement van onderwijs groter waren dan in het regeerak koord uiteindelijk terecht is geko- Maar ook de organisatorische toe stand van O. en W. is deplorabel. Ritzen en zijn staatssecretaris Wal lage hebben deze week een uitvoeri ge reorganisatie van het departe ment aangekondigd. Niet alleen om het ambtenarenapparaat aan de Zoetermeerse Europaweg aan te passen aan de moderne tijd. Maar vooral ook om meer greep op de ontwikkelingen te krijgen en niet trekken dat deze reorganisatie een zeer langdurige zaak gaat worden en dat het nog maar de vraag is wat er van terecht zal komen. Ritzen en Wallage willen zich bij voorbeeld niet uitspreken over de meest gewenste omvang van het de partement. 'Eerst moet er een open overleg komen', zo heet het in Zoe termeer. Maar de beide PvdA-be- windslieden denken toch niet echt dat ambtenaren zelf zullen advise ren het departement maar drastisch in te krimpen? Bovendien zal Jacques Wallage zich nog wel herinneren dat hij in zijn vroegere leven, als Tweede-Ka merlid, heeft gepleit voor een dras tische inkrimping, mogelijk zelfs halvering van het departement van onderwijs. Maar Wallage heeft nu een andere verantwoordelijkheid en dus horen we hem daar niet meer Ingrijpend ADVERTENTIE VISSER Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBQROEN/IETTERS/AUTOREKIAME Toch zijn de voorstellen vrij ingrij pend. De meest vreemde eend in de onderwijsbijt, de inspectie van het onderwijs, wordt verzelfstandigd. Inspecteurs van het onderwijs ho ren ook eigenlijk geen ministeriële ambtenaren te zijn. Een jaar of tien, vijftien geleden waren ze dat ook niet, maar toen wilde de toenmalige minister van onderwijs, de PvdA'er Jos van Kemenade, juist wel veel in vloed hebben op de inspectie. Het kan raar lopen. Vervolgens willen Ritzen en Wal lage (beiden PvdA) de zogeheten verkokering in het departement te gengaan. Maar dat doen ze niet erg consequent. Weliswaar worden de directoraten-generaal (zeg maar hoofdafdelingen) voor het basis- en voortgezet onderwijs weer samen gevoegd (vroeger waren ze dat ook), maar daarnaast wordt er wel een apart DG voor het beroepsonder wijs opgericht, waar dan weer niet het hoger beroepsonderwijs in wordt ondergebracht. Het DG voor het hoger onderwijs blijft bestaan en ook het DG voor het weten schapsbeleid. Het enige directoraat- generaal dat echt verdwijnt is dus dat voor de inspectie; deze ambte naren zullen moeten verhuizen naar het centrum van het land. Het is maar de vraag of een derge lijke reorganisatie veel zal bijdra gen aan het doorzichtiger maken van het departementale oerwoud. Weliswaar krijgt de afdeling finan ciën een grotere greep op het beleid, maar daarmee worden de ramingen van de studentenaantallen niet au tomatisch beter. En juist de geble ken onmogêlijkheid om enigszins betrouwbare ramingen te maken is de oorzaak van de steeds weerke rende financiële ellende op het de partement van onderwijs. Wel staat vast dat een aantal top ambtenaren moet vrezen voor de ei gen betrekking. Na de al verwijder de Bouke de Haan, wordt op O. en W. rekening gehouden met het feit dat nog één of twee directeuren-ge neraal het veld zullen moeten rui men. Het al jaren bepleite adagium dat 'de trap van bovenaf moet wor den schoongeveegd' lijken de be windslieden op O. en W. in de prak tijk te willen gaan brengen. Het is maar de vraag of Ritzen en Wallage in staat zullen zijn door de weerbarstige ambtelijke structuur heen te breken. De voorstellen die ze doen lijken vooralsnog niet radi caal genoeg, en het feit dat ze niet willen aangeven met hoeveel het departement moet worden inge krompen, is niet erg hoopgevend. Ambtenaren zijn altijd heel vin dingrijk gebleken als het erom gaat hun eigen positie veilig te stellen. Coupon Naam/voorletter(s):. Adres: Ik wil graag een vrijblijvende offerte ontvangen. Bel mij voor aanvullende informatie. Mijn telefoonnummer is: m Deze aanvraagcoupon opsturen naar, of afgeven bij, een ABN-kantoor in uw buurt. Of de coupon in een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar ABN Bank Antwoordnummer 1555, De ABN heeft een aantrekkelijke hypotheek voor u: de ABN Spaarhypotheek Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypotheek is gekoppeld aan een speciale levens verzekering Daardoorontstaateen optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maande lijkse hypotheeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maar liefst zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypo theekop de einddatum dan wel direct bij eventueel voor tijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f 35.000,-. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is, stuur dan direct de coupon op. ABN Spaarhypotheek, de hypotheek in uw voordeel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3