Scheiding der geesten in spiritisme Herrie in de club was voorzitter tijdens seance al voorspeld ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 39 Het rommelt in de Nederlandse Vereni ging van Spiritisten 'Harmonia', zetelend in de Utrechtse Ambachtstraat. Ondanks een toenemende belangstelling voor het paranormale, groeit het ledental niet meer. En evenals in de kerken bestaat binnen de club een diepgaand verschil van inzicht over de leer en de toepassing daarvan. Onlangs stapten twaalf leden van de afdeling Utrecht op. Landelijk voorzitter Theo van de Kam had die her rie voorzienHet was hem twee dagen eerder in Utrecht voorspeld tijdens een seance. Verslag van zo'n seance, met groeten en boodschappen van 'gene zij de' en een merkwaardige waarschuwing uit het dodenrijk aan het adres van Van de Kam. door Dirk de Moor Handen met de palm naar boven op de knieën leggen, het hoofd buigen en ont-' spannen. Op de trage deining van orgel muziek gedachten opzenden naar een dierbare aan 'gene zijde'. Weemoedige klanken, akkoorden dié in hun eentonig-, heid een mysterie vormen, veroorzaken een lichte huivering. Is daar al sprake van iets wonderlijks, een contact, een bo venzinnelijke omarming? Is dat op de rugwervel een snel voortrollende zweet druppel of wellicht een ijskoude aanra king, een trilling afkomstig uit de kos- Plotseling weerklinkt een droge klik. De orgelmuziek zwijgt. Iemand heeft een knop omgedraaid. Weg is de fascinatie. Alsof de stop uitje warme bad wordt ge trokken. We zitten weer gewoon op een plastic stoeltje in het zaaltje van de Ne derlandse Vereniging van Spiritisten Harmonia in de Utrechtse Am bachtstraat. Elke woensdagavond om acht uur is daar een seance. De opkomst, normaal zo'n veertig mensen, is dit keer aan de magere kant: vijfentwintig vrou- Voorin de zaal branden kaarsen. Daar bevindt zich het medium voor deze avond, de psychometrist Hofman uit Hil- ligersberg bij Rotterdam. De knop is om- gedraaid omdat we na dit korte moment van bezinning, waarbij we al met één been over de schutting van gene zijde le ken te zijn, van hem mogen vernemen welke boodschappen uit het dodenrijk tot hem zijn gekomen. Op de tafel voor hem liggen voorwerpen die bezoekers hebben meegebracht:, horloges, ringen, sieraden, foto's. Energie Hofman, klein van stuk, grijzend baard je, rode vlinderstrik op wit overhemd, montuurloze bril, zegt: "Ik heb hier een foto van een vrouw, waarvan ik in de eer ste levensfase een enorme energie voel. Is deze vrouw nog in stof?" "Nee", roept een man. Hofman: "Ik voel een goede harmonie. In haar is veel liefde. In een latere levens fase viel zij terug, doordat het lichaam zwakker werd. Klopt dat meneer?" "Ja". "Meneer, ik moet u een groet geven van deze vrouw. Zij zegt: de tranen moe ten weg. Hoe lang is zij over?" "Vier en een halfjaar". "Meneer, zij zegt: u moet het verdriet verwerken. De geest verlangt niet van u dat u iets laat óm haar. Zij zegt: zij leeft daar en u hier, u moet nu zelf verder gaan. Meneer, was het laatste deel van haar leven soms heel moeilijk? Ik voel namelijk iets". "Ja, zij had botkanker". Hofman: "U ziet het, dames en heren, dat ik hier niet uit mijn nek sta te kletsen. Meneer, deze vrouw zegt tot sta op en ga verder". "Die boodschap heb ik al eerder ge hoord". „Ja meneer, maar u moet het ten uit voer proberen te brengen. De groeten van uw vrouw. Zij heeft haar weg aan ge ne zijde gevonden. U hoeft zich geen zor gen om haar te maken. Hoe eet u me neer? Heeft u last van uw maag?" Twee derde ervan is vroeger wegge haald". Even staat Hofman doodstil, dan draait hij zich met een ruk óm en graait iets van tafel. "Deze kikvors", roept hij geagiteerd, "ik krijg als ik- deze ring op pak een nerveus gevoel. Van wie?" Een vrouw. "Zo vreemd, toen u 'm op pakte kreeg ik ook e "Zijn er problemen, r niet over durft te spreken? Ik zie een man met een stok. Heeft u zo iemand ge kend?" "M'n vader had een stok". "Mevrouw, hij zegt: er leeft veel liefde in u, maar u moet die op de juiste wijze gebruiken. Een groet van uw vader". En dan roept Hofman met opgeheven vinger: "Hij lacht, het gaat hem goed. Hij is zeker een vrolijk mens?" "Ja, dat klopt hoor, hij heeft z'n hele le ven gelachen en ging zelfs lachende dood". In de knoei Een halsketting volgt. Hofmans stem wordt somber: "Voelt heei zwaar. De draagster of drager zit met zichzelf in de knoei. Ik krijg heel moeie benen en een zwaar gevoel. Van wie?" Een vrouw steekt aarzelend haar vin ger op. "U heeft teleurstellingen niet volledig verwerkt. Durf het zonnetje te zien schij nen. Klopt het dat u moe bent in uw be- Het zaaltje van 'Harmo nia' tijdens de seance. Op de tafel liggen voorwerpen voor de psycho metrist. Staan de rechts: lan delijk voorzit ter Theo van de Kam. (foto's gpd) "Nou nee, ik loop heel Utrecht door". 'Ts er een hondje in uw leven ge weest?" "Ik heb wel eens een hond te logeren ge had" "Ik zie een tweekleurig hondje mis schien iéts uit uw kinderjaren? Me vrouw, u 'krijgt de groeten van een kléi ne, kalende man. Kunt u daar iets mee?" "Nee". "Is hij misschien te vlug overgegaan? Daar heeft hij het namelijk over. Veel dingen zijn niet goed afgerond, vindt hij. Hij heeft het daar soms moeilijk mee. U krijgt een groet van hem". Een trouwring volgt. Eigendom van een man. Hofman zegt: "U moet afreke nen met de twijfels die in u leven. Bent u veel geplaagd vroeger? U moet in harmo nie met uzelf proberen te komen". En dan met plotselinge stemverhef fing: "Wie is Koos? Ik kom met een hele sterke O-klank in aanraking. Een donke re man, stevige persoonlijkheid. Kent u Koos?" "Nee", bromt de man. "Kunt dat thuis nog eens navragen, of Koos daar bekend is? Ik zag dat gezicht van hem heel even naast u. U moet een groet van hem hebben". Hofman pakt vervolgens een foto op. "Een goed mens. Is deze persoon nog in stof?" "Ja", zegt een vrouw. "Hij zal ten koste van alles willen door gaan. Probeer hem af te remmen. Hij is bezig zijn lichaam te slopen. In de auto moet hij ontzettend achtzaam zijn. Ik zeg deze dingen niet graag, maar laat hem vooral oplettend en voorzichtig zijn in de auto". "Hij is al ziek", zegt de vrouw. Hofman reageert: "Maar dat hoeft niet blijvend te zijn". Dan maakt hij diep voorover gebogen enkele schutterige passen, het zitvlak ver naar achteren ste kend. "Kent u een vrouw die ongeveer zo loopt?" "Ja dat klopt", roept de vrouw, "een tante van mijn man". "Mevrouw, dan moet u de groeten van haar hebben". Vrouwen En dan is er koffie. Het zaaltje stroomt leeg in de pauze. Aan een van de wanden hangt een prent van Han van Meegeren: een pianist die in trance opziet naar de geesten van bekende componisten. Af delingsvoorzitter L. A. Jansen, gepensio neerd brandweerman, vertelt dat de le den uit alle lagen van de bevolking ko men "er is vanvond bij voorbeeld ook een politieman bij" en dat de vrouwen veruit in de meerderheid zijn. Zelf is hij al van kindsbeen af bezig met het boven natuurlijke, maar lid is hij pas sinds vijf jaah Jansen maakt deel uit van een groepje dat geregeld kruishout-seances houdt. Daarbij wordt in een kring van mensen geprobeerd boodschappen te ontvangen door middel van een kruis hout en een bord waarop het alfabet staat. "Ik vind dit zinvol, anderen zijn er op tegen. Maar zo heb je binnen elke ver eniging tegenstellingen". De landelijk voorzitter van Harmonia Theodorus van de Kam (55) is niet alleen bestuurder, hij beheert ook het vereni- gingspknd Ambachtstraat 12, gelegen schuin tegenover het gebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente. Van der Kam draait er niet om heen dat hij met seances als deze niet zo wegloopt. "Ze zijn best interessant voor wie nog niets van spiritisme weet en er kennis mee wil maken, maar wie week-in-week-uit niets anders doet is te passief bezig. Ik hoop dan ook dat de vereniging zich weer meer bezig gaat houden met zinvoller za ken". "Deze bijeenkomsten zijn natuurlijk wel nodig, omdat ze geld in het laatje brengen, maar ik zou liever zien dat we ons meer gingen bezinnen op de geeste lijke inhoud. Mensen verwachten ook vaak te veel van de seances. Ze hebben het idee: daar is het medium en hup daar komen de geesten. Maar eh... klop-klop- klop daar is oma die even met ons komt praten, dat is echt onzin. Het probleem in onze vereniging is dat er verschillend wordt gedacht over de koers die wij moe ten gaan. Er is een stroming die de sean ces erg belangrijk vindt en er is ook een stroming die nog met één been in de kerk is blijven staan. Je krijgt bij sommigen wel eens de indruk dat ze een roeping als pastoor of dominee zijn misgelopen. Ze willen als het ware kerkje gaan spelen. En tenslotte heb je de groep die meer het accent wil leggen op de werkelijke in houd van het spiritisme, de bewustwor ding van de mens, het in harmonie ko men met jezelf. En daartoe behoor ik". Materialiseren Van dé Kam zit er ontspannen bij in zijn woon- en werkkamer boven de seance zaal. Opgewekte verschijning, getooid met ringbaardje. Kalend, blauwe ogen. Makkelijke slippers aan de voeten. Een paar brandende kaarsen, de geur van wierook. Dat geesten zich kunnen materialise ren heeft hij meermalen aan den lijve on dervonden. In de lach schietend: "Ik ben niet helderziende, maar wel heldervoe- lend en helderhorend. Soms kan dat heel vervelend zijn. Ik zit een keer rustig te le zen, met een muziekje erbij en opeens wordt er keihard achter me gevloekt. Nou, ik was echt verstijfd van schrik. En toen heb ik geroepen: 'Wil je dat alsje blieft nooit meer doen?' Dat was dus ge woon een geest die verkeerd was. Die zich ineens realiseerde: waar ben ik te recht gekomen en toen reageerde zoals ook wij dat zouden doen: verdomme, ik zit helemaal verkeerd!". Een knie-blessure van een nichtje voelde hij een week tevoren al in zijn ei gen knie toen zij in het zonnetje naast hem zat te praten. "Plotseling een hevi ge, pijnlijke tik". Onlangs voorspelde een medium hem dat er herrie zou ko men in de 65 ledende tellende afdeling Utrecht van Harmonia. "Ik had een bos kleine gele tulpen in de zaal gezet. Ineens vroeg ze: wie heeft die bloemen daar ge plaatst? Ik meldde me. Ze zei: u had gro te tulpen moeten nemen. U bent veel te' bescheiden en aardig, u moet meer op uw strepen gaan staan, want er komt ge donder. Ik zei: nou, dat vind ik niet leuk om te horen, want we zitten twee dagen voor de ledenvergadering. Toen zei ze: 'Kijk dat bedoel ik'. En er kwam dus ge donder. Twaalf leden zijn tijdens de ver gadering opgestapt". "Het is heel vreemd. Mij is 35 jaar gele den, toen ik nog niets van het spiritisme wist, al voorspeld dat ik deze dingen zou gaan doen. En vijftien jaar geleden dat ik voorzitter van Harmonia zou worden. Lang geleden is mij al gezegd: Theo, jij moet overal waar je komt met de bezem er doorheen. En dat kwam uit, want in de tijd toen ik nog als boekhouder op een kantoor werkte, bracht ik allerlei fraude zaken aan het licht". Zorgen Harmonia bestaat 102 jaar. Van de Kam zit zes en een half jaar in het hoofdbe stuur en is sinds vier jaar voorzitter. Hij is ook magnetiseur en geeft als zodanig cursussen in Amsterdam. De vereniging telt achthonderd leden. Er is sprake van een terugloop. "En dat baart ons zor gen", zegt Van de Kam, "gezien de be langstelling die er alom is voor clubjes op paranormaal gebied. De goegemeente kan overal geld kwijt aan meditatie en spirituele ontwikkeling. Maar het spiri tisme wordt nog te vaak gezien als iets duivels, zeker door de kerken die bang zijn hun machtspositie te verliezen. Het spiritisme gaat uit van twee overtuigin gen: er is een stoffelijk voortbestaan na de dood, in welke vorm dan ook, én de mogelijkheid van contact tussen de we reld van de levenden en die van de gees ten". "Eeuwenlang al krijgen wij het verwijt dat wij geesten zouden oproepen. En dat nu is ten enenmale onmogelijk. Wij zijn niet in staat geesten op te roepen, de Het pand van 'Harmonia' in de Utrechtse Ambachtstraat. geesten proberen met óns in contact te komen. Als je een verre reis gaat maken en het vliegtuig stort neer, wil je zo snel mogelijk met je familie telefoneren om te laten weten dat je er nog bent. Nou, zo willen de doden ons laten weten: ik ben er nog wel maar zondër stoffelijk li chaam. Na de dood komt men plotseling tot het besef: hé wacht eens even, ik ben er nog, ik leef gewoon verder, zij het zon der stoffelijk lichaam. Wie dit allemaal goed beseft gaat verdriet om het verlies van iemand heel anders verwerken, gaat anders tegen het leven aankijken. Hemel dat is als je je na de dood lekker voelt, je zelf kunt accepteren zoals je bent. Houd je emotionele toestanden vast, als geest, dan heb je het daar net als hier op aarde". Dan laten ze tafels zweven, maken ze klopgeluiden? Van de Kam schiet in de lach. "Ik heb dat nog nooit mogen waarnemen. Maar als een geest zich voldoende materiali seert zijn wel bepaalde verschijnselen mogelijk. Ach, dansende tafels... Onzin! Daar ben ik heel nuchter in. Enige tijd geleden zou zoiets zijn gebeurd in Over- vecht, tijdens het zogenaamde glaasje draaien. Een meisje raakte pp een gege ven moment in doodsangst en daardoor ontstonden in dat groepje allerlei onge controleerde frustraties, waardoor men toch eigenlijk lijfelijk die tafel liet dan- "Er lopen te veel mensen rond die zwe ven. Ze zeggen dan dat zij spiritist zijn, maar hebben zich niet in de achtergron den verdiept. Vaak verwacht men ook hoogstaande boodschappen van gene zij de. Maar als iemand in leven een gewoon mens was, dan blijft hij dat na de dood. Voorbeeld. Een moeder die altijd over- bezorgd was, zo van: doe je jas dicht, doe een sjaal om. Wat denk je dat de bood schap was die zij via het medium in een seance doorgaf: precies: Kind doe je jas dicht. Maar het heeft lang geduurd voor dat de betrokkene die boodschap oppik te". Schuldcomplexen Van de Kam is opgevoed in een streng katholiek gezin. Zegt dat hij daaraan schuldcomplexen heeft overgehouden. "Katholieken zijn in onze vereniging in de meerderheid. De omgang met al die heiligen die wonderen konden doen, maakte het mij in ieder geval makkelij ker om met paranormale verschijnselen om te gaan. Dan denk je: als die en die heilige dat kan, dan kan mijn grootvader die in dezelfde hemel is dat ook". "Vroeger was je braaf als je maar deed wat de pastoor of dominee zei, maar toen het kerkelijk leven begon te tanen kreeg je de enorme toeloop tot baghwans en goeroes en vervolgens kwam het para normale sterk in de belangstelling. Vaak op een verkeerde manier. Mensen willen dat de geesten ons vertellen wat we moe ten doen en laten. Maar mooi dat de gees tenwereld daar niet aan begint. Die zegt: zoek het zelf maar uit, het gaat om je ei gen bewustwording, je eigen verant woordelijkheid, om jouw beslissingen. Een tijdje terug vroeg iemand mij: waar om geeft gene zijde geen oplossing voor het aids-probleem? Ik zei: omdat het aids-probleem geen probleem voor ge ne zijde is maar voor óns. Wij moeten ons meer bewust gaan worden van de vraag: hoe springen wij om met onze seksuali teit, waar is seksualiteit eigenlijk voor bedoeld?". U bent wel erg goed op de hoogte van hoe men aan gene zijde denkt. "Omdat ik mij in de materie heb ver diept. Ieder mens heeft exact dezelfde mogelijkheden. Iedereen heeft het in zich, al moet ik toegeven: iedereen kan tekenen en zingen, maar dat wil nog niet zeggen dat we allemaal een Rembrandt of Maria Callas kunnen worden". Toch proef ik in wat u zegt het ge vaar dat u net als geestelijke leiders in kerken precies weet hoe er daarboven wordt gedacht en gehandeld. "Het is voor wie zich erin verdiept he lemaal niet zo moeilijk om te bedenken wat eigenlijk de opzet van dit hele leven is en de samenhang van al datgene wat we kunnen waarnemen. Verdieping, be wustwording en interpretatie, daar draait het om. Spiritisme is een religie in de betekenis van het zien van de samen hangen tussen alles wat we kennen en een hele hoop wat we niet kennen. Het kan ook een filosofie worden genoemd". Worden tijdens de samenkomsten ook wel liederen gezongen? "Jazeker, in Amsterdam wordt elke sa menkomst geopend met een lied'.. Het verschilt per afdeling. Er bestaat een ei gen bundel en daarin staan liederen waarvan ik denk: die zijn zo overgeno men uit de gereformeerde kerk, de tek sten zijn alleen een beetje aangepast. Een eigen zangcultuur hebben wij spiritisten niet. We kennen ook het gebed. In Am sterdam wordt elke zondagmorgen een overdenking gehouden, in Utrecht om de veertien dagen. Die overdenkingen zijn belangrijk. Vergeet niet dat heel ve^l van onze leden afkomstig zijn uit de kef- ken". Medium J Bent u ook een medium? "We hebben in Nederland een lijst vati honderd vijftig mediums. En daar sta ik niet op. Het zijn mensen die heel gevoë- lig zijn voor de geestenwereld. Beweerd wordt dat ik een medium ben, maar ik wil er nog niet aan. Ik ben medium via mijn lezingen. Misschien ben ik voor die seances toch iets te nuchter, of te onze ker. Bang vooral dat ik mensen met iets opzadel. Ik heb er niet zo'n behoefte aan zo voor een zaal te staan. Privé kun je veel meer tegen mensen zeggen. Je komt in die bijeenkomsten ook nógal eens exhibitionisme tegen. Dat zie ik als een reëel bezwaar". Het medium Hofman is het die avohÜ van de seance helemaal niet eens met de aanwezigheid van een fotograaf en ver slaggever: "Absoluut geen foto's van mij. Ik heb heel slechte ervaringen met de pers". En hij plukt aan het slot van de bij eenkomst een ernstige waarschuwing aan het adres van voorzitter Van de Kam uit het dodenrijk: "U moet zich niet te druk maken. U loopt in de vereniging veel te hard van stapel. U bent teveel met één doel bezig". Van der Kam weet niet wat hij daar mee aan moet. Wat geprikkeld zegt hij: "Werkelijk ik begrijp daar niets van. Ik maak me namelijk helemaal niet druk. Dat ligt niet in mijn aard. Ik werk er al leen maar aan de vereniging weer goed op de rails te krijgen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39