Stilte voor de storm in Litouwen Philips' dromen zijn science-fiction en bedrog Staten moeten anti-racisme verdrag onverkort toepassen: "iwriumriiirT' i tiaWft-lut u Bedrijf moet leren met beide voeten op de grond te staan ZATERDAG 19 MEI 199i> Rouwende vrouwen op de joodse begraafplaats in Carpentras waar onlangs 34 graven werden geschonden. (foto afp) liticus zijn respect voor maar schalk Petain, die in oktober 1940 vrijwillig een 'jodenstatuut' in Frankrijk had afgekondigd dat al lerlei beroepen, waaronder jour nalist, voor joden verboden ver klaarde. Deze openlijke uitingen van an tisemitisme zijn aan de orde van de dag, alle verbodsbepalingen ten spijt. Het blad van het Front National, dat bol staat van beledi gingen en bedreigingen aan het adres van joden en immigranten uit Noord-Afrika, verschijnt in een oplage van 100.000. De over heid, in het bijzonder de met op sporing en vervolging van straf bare feiten belaste instanties, hebben de taak de bewijzen van gepleegde rassendiscriminatie te verzamelen en aan de rechter voor te leggen. Op dit gebied heeft de Franse justitie het laten afweten. Strafbepalingen op zichzelf zijn niet voldoende, het gaat om de toepassing ervan. Daar moet een normbevestigende werking van uitgaan. De rechtsnorm zelf is ste vig verankerd in het internationa le Verdrag inzake de uitbanning van elke vorm van rassendiscri minatie. Het is in 1966 in het ka der van de Verenigde Naties afge sloten. Dit verdrag houdt niet alleen in de volkenrechtelijke verplichting anti-racismewetgeving tot stand te brengen, maar ook daadwerke lijk een opsporings- en vervol gingsbeleid te voeren. Artikel 2 van het verdrag schept voor de staten de juridische verplichting alle organisaties, die rassendiscri minatie in de hand werken of daartoe aanzetten, onwettig en verboden te verklaren en deelna me eraan strafbaar te stellen. Het spreekt vanzelf dat met ju ridische. middelen de voedings bodem van het anti-semitisme en andere vormen van racisme niet valt weg te nemen. Toch is er alle reden de actuele betekenis van het bestaan van een internationa le rechtsnorm te beklemtonen. In West-Europa zijn zorgwekkende verschijnselen te signaleren van onverdraagzaamheid en vreem delingenhaat. In Oost-Europa ligt een ander, niet minder beangsti gend probleem. Daar bestond tot voor kort in het geheel geen vrij heid van meningsuiting. Het weg vallen van deze onderdrukking geeft nu ook de ruimte aan primi tieve stereotypen en brengt in en kele landen een diepgeworteld anti-semitisme aan de oppervlak te. De Oosteuropese landen die zich ontwikkelen van machts- staat tot rechtsstaat, hebben groot belang bij een 'rechtsstate lijke' bestrijding van de haat tus sen verschillende bevolkings groepen in het algemeen en de an- ti-joodsè uitingen in het bijzon der. Dit betekent ook daar een af weging tussen grondrechten, waarbij het Internationale Ver drag inzake de uitbanning van el ke vorm van rassendiscriminatie een volkenrechtelijk houvast geeft. In Oost en West staan regerin gen, parlementen en rechterlijke macht voor de juridisch vastge legde taak het verdrag van 1966 onverkort toe te passen. Van onze correspondent Gijs Schreuders (GPD) De recente anti-joodse excessen in Frankrijk en de vreemdelingenhaat die in vrijwel alle Europese landen in meerdere of mindere mate de kop opsteekt, roepen de vraag op: met welke ju ridische middelen kan het racis me worden bestreden? Nog maar enkele weken vooraf gaande aan de schending van joodse graven, nam de Nationale Assemblee (de Franse Tweede Kamer) een wet aan die zware straffen stelt op racistische uitin gen. Aan de bestaande anti-racis me-wet van 1972 werd een bepa ling toegevoegd die het ontken nen van de nazi-misdaden tegen de joden strafbaar stelt met twee jaar gevangenisstraf en een hoge geldboete. Duidelijk gericht tegen de haat campagnes die het Front Natio nal van Le Pen voert tegen joden en immigranten is een nieuw wetsartikel, dat mensen die op roepen tot rassenhaat, voor maxi maal vijfjaar kunnen worden uit gesloten van openbare ambten en gekozen functies. De nieuwe wet houdt weliswaar geen verbod in van racistische organisaties, maar biedt wel de mogelijkheid hun woordvoerders te weren uit het parlement. De verscherpte anti-racisme- wet moet nog in de Franse senaat worden behandeld. Er bestaan grote politieke tegenstellingen over. Zo hebben de uitgevers van kranten de voorgestelde wetge ving gekarakteriseerd als een te vergaande beperking van de vrij heid van meningsuiting. Waar ligt de grens tussen het propageren van racisme en de be richtgeving over Le Pen? Een principieel dilemma, dat enige gelijkenis vertoont met de in Ne derland ontstane discussie over de vraag of het beter is de Cen trumpartij en Centrumdemocra ten dood te zwijgen, of dat het juist gewenst is het publiek in te lichten over hun verderfelijke doelstellingen. Het gaat in wezen om een botsing van grondrech ten: optimale vrijheid van me ningsuiting tegenover het grond recht niet te worden blootgesteld aan discriminatie. Zowel in Frankrijk als in Ne derland - en trouwens in vrijwel alle Europese landen - is elke vorm van rassendiscriminatie verboden en strafbaar. De gaullis tische en liberale oppostie in het Franse parlement vindt de ver scherping van de wetgeving dan ook onzin. De enige fout van de oude anti-racisme-wet uit 1972 is volgens hen, dat deze nooit in de praktijk is uitgevoerd. Dóar zit veel in. Een dag voordat Frankrijk werd opgeschrikt door de schen ding van joodse graven, verklaar de Jean-Marie le Pen op de televi sie dat 'de joden veel macht in de pers hebben'. Tegelijk uitte de po (Van onze correspondent Hans Geleijnse) VILNIOES "Jullie westerlingen denken altijd dat wij maar een klein landje zijn. Nou. Litouwen is even groot als Ierland. En als we het grondgebied van Estland er even bijtrekken, zijn we zelfs groter dan Zwitserland". Algimantas Cekuolis kijkt ons met priemende oogjes triomfante lijk aan. Hij is op de luchthaven van hoofdstad Vilnioes aanwezig om de Litouwese premier Kazimiera Prunskiene op te wachten. Prunski- ene heeft de wereld voor Litouwen veroverd. Ze vloog in een paar we ken meer dan in haar hele leven, we ten insiders. Een fan, met een bosje voor zijn heldin bestemde bloemen in de hand: "Dat lukt zelfs Gor- batsjov niet in zo'n korte tijd. Bush in het Witte Huis. Kohl, Thatcher, Mitterrand; ze heeft ze allemaal ge sproken". Even later zingt hij met enkele tientallen andere bewonderaars het Litouwse 'lang zal ze leven', driestemmig, gedisciplineerd. Prunskiene straalt. Concrete resul taten van haar gesprekken kan ze helaas nog niet melden. "Die ko men nog wel", zegt ze. In naam is Litouwen al onafhan kelijk. De republiek vervult een voortrekkersrol in het Baltische streven naar onafhankelijkheid. Op 10 maart verklaart het Litouwse parlement, dat voor bijna tweeder de wordt beheerst door afgevaar digden van de onafhankelijkheids beweging Sajoedis, dat Litouwen voortaan als zelfstandige republiek door het leven zal gaan. De van nature flegmatieke Litou wers laten zich vervolgens niet van de wijs brengen door woedende re acties uit het Kremlin. Als Gor- batsjov ook maar een moment mocht hebben gedacht hen op het rechte Sovjet-spoor te kunnen brengen door de olie- en gaskraan bijna geheel dicht te draaien, had hij het goed mis. Gorbatsjov kan in Li touwen geen goed doen, het volk schaart zich achter Landsbergis, Prunskiene en communistenleider Algirdas Brazauskas. In Litouwen verschilt de situatie duidelijk van die in de twee andere Baltische republieken Estland en Letland. Van de 3,8 miljoen inwo ners zijn er slechts 600.000 van niet- Litouwse afkomst. "Opiniepeilin gen hebben uitgewezen dat de helft van de Russische populatie en ze ventig procent van de Poolse bevol kingsgroep ook voor de onafhanke lijkheid zijn", zegt de econoom en filosoof Arvydas Juozaitis. "We hebben hier geen conflicten of spanningen met de andere bevol kingsgroepen, ook al doet Moskou dat geloven". Nee, de Litouwers gaan tamelijk ontspannen door het leven, ook al zijn er meer dan twintigduizend ge heel of gedeeltelijk zonder werk omdat hun bedrijven de produktie moesten stilleggen wegens gebrek aan grondstoffen. 'Don't worry, be happy' is niet toevallig de grote hit in de disco van Intourist-hotel Lit- Op de Avenue Gedimino, voor heen de Lenin Avenue, recentelijk vernoemd naar een van de beroem de middeleeuwse vorsten van Li touwen, blijkt dat de zenuwen wel degelijk opspelen. Vitautas, een dertigjarige werknemer van de hoofdstedelijke Salna-fabriek, zegt: "Nee, er is nu nog niets aan de hand. Maar de regering zegt dat 25 mei de olie op is. Misschien worden we wel allemaal werkloos. Ik weet niet of het dan nog zo vredig blijft hier". In de straten van Vilnioes zijn op vallend weinig uniformen waar te nemen. Een verademing vergele ken met Moskou. Een jonge vrouw: "Maar ze zijn er wel degelijk. De po litie durft alleen niet te voet over straat. En er zijn veel militairen van buiten Litouwen in politie-unifor- men gestoken, omdat de Litouwse politiemensen niet tegen ons willen optreden". Beledigd Even later proberen we dat te con troleren bij twee geüniformeerde politiemannen. Een van hen loopt meteen weg; de ander is bereidwilli ger. "We doen niets, we wachten af. Ik weet niet hoe lang dat nog gaat du ren. We zitten in een zeer slechte si tuatie. Onze vrouwen durven de straat niet meer op, we worden bele digd als we ons in uniform verto nen", zegt 'politiek commandant' kolonel Konstantin Goloebev. Het is niet de eerste suggestie tot aktie die van militaire kant uitgaat. Zijn woorden zijn nogal in tegen spraak met het vlak daarvoor stellig verkondigde "de Litouwers willen deze regering niet". Goloebev weet dan ook zeker dat "de republiek een andere, democratischer regering krijgt". Hoe of wat blijft verborgen achter kritiek op de Sajudis, die "re gering en parlement domineren". Anatoli Evstencejev van het Po litburo van de Moskou-communis ten maakt het nog bonter: "Er is he lemaal geen blokkade; er komt slechts wat minder gas en olie", zegt hij. "Het is Litouwen dat de Sov jetunie economisch boycot door geen vlees meer te sturen". De sym pathieën van de militairen liggen overduidelijk bij het 'Moskou-plat form'. "Gorbatsjov is onze leider", zegt Goloebev. "Wij zijn een Sovjet- leger en houden ons aan de Sovjet- Grondwet. We werken nauw samen met het platform. Zij zien ons niet als een bezettingsleger. Daarom ook hebben we hier gebouwen, zoals dat van het Centraal Comité en de drukfabriek, bezet. Al het geld was in handen van de Litouwse CP gekomen, dus moesten wij het Plat form tenminste de helft van de be zittingen terugbezorgen". "Dat Moskou-platform heeft nau welijks aanhang", zegt econoom Juozaitis. "Het platform of Ye- dienstvo, de organisatie van Sovjet burgers, het gaat allemaal om de zelfde mensen die niets kunnen zonder steun van het leger. Het zijn marionetten van Moskou, die uit zijn op confrontaties, zodat er een excuus is om gewapenderhand op te treden". Juozaitis lijkt een betrouwbare informant. Hij stapte uit het bestuur van de Seimas, het 'parlement' van de Sajoedis, omdat hij het niet eens was met de anti-communistische lijn van Landsbergis en de zijnen. "Sajoedis heeft geen program, be halve onafhankelijkheid en anti- communisme. Dat maakt deze rege ring ook onaanvaardbaar als ge sprekspartner voor Moskou. Pruns kiene is pragmatisch en vakbe kwaam, ik hoop dat zij haar positie weet te versterken in de regering. Wat we nu hebben, is een politiek van achterdocht. Als je, zoals ik, kri tiek hebt op de politieke lijn van Sa joedis; op de pogingen van Lands bergis om de beweging om te vor men tot een politieke partij, ben je de gebeten hond. Je wordt meteen verdacht van communistische sym pathieën". Staking "Onafhankelijk worden we, maar het gaat tijd kosten. Gorbatsjov kan binnen Litouwen niets uitrichten. Oké, het zijn Russen die leidende functies hebben in de transportsec tor, een vijfde van de industrie is in hun handen. Maar wij kunnen met een algemene staking alles plat gooien. Het vervelende is alleen dat ik Landsbergis, die veel te veel zijn oren laat hangen naar de extreme nationalisten van de Liga voor een Vrij Litouwen, Gorbatsjov nog geen oplossing zie aanreiken die het Kremlin gezichtsverlies bespaart". De Avenue Gedimovroeger Lenin Avenue, in Litouwen. Het Philips-concern bevindt zich in een crisis, nu de kwartaalcij fers dramatisch slecht zijn en top man Van der Klugt moest opstap pen wegens het "schenden van vertrouwen van de financiële we reld in Philips. Nederland is in last en iedereen vraagt zich af: wat is er bij Philips aan de hand? Wim Roffel legt de dromen van Philips ondereen antropologische en bedrijfskundige microscoop en concludeert: "Philips moet leren met beide voeten op de grond te staan". LEIDEN "De tanker ligt op koers", was het eeuwige commentaar van de voorma lige topman Van der Klugt van het elektronica-concern Philips, dat vorige week rampzalige cijfers moest pu bliceren. Toen 'kapitein' Van der Klugt afgelopen week het veld moest ruimen, stonden de beste stuurlui dan ook aan wal. Verkoop de computerdivisie, zeiden de beursanalisten. En de econoom Bomhof riep in een open brief in NRC-Han- delsblad de burgemeester van Eindhoven op om 'ons grootste nationale bedrijf terzijde te staan. "De hele discussie gaat over de slechte cijfers en de vraag of Van der Klugt die cijfers al kende. Maar het wordt toch eindelijk eens tijd om te discussiëren over de vraag: is Philips eigenlijk wel goed bezig of moet bij het bedrijf drastisch het roer om", zegt Wim Roffel. Wim Roffel noemt zichzelf 'werk loos', maar zou evengoed 'student' kunnen worden genoemd. Hij doet een opleiding in de informatica, leert voor een boekhoudersdiploma en brak ooit een studie culturele an tropologie af, omdat "je daarmee niet de gereedschappen kreeg om een cultuur te beschrijven". En dat is precies wat hij wel wil, ook wan neer hij kijkt naar de bedrijfscul tuur van Philips. Die bedrijfscultuur is er één van grootse verhalen, waarin weidse perspectieven worden geschetst. Philips ziet zichzelf volgens Roffel als redder van de Westerse elektro- nica-industrie en als de belangrijk ste innovatiekracht in de consu- menten-electronica. "Zowel Van der Klugt als zijn voorganger Dek ker was vooral verbaal erg sterk. Ze hadden voortdurend mooie verha len over veranderingen, maar uit eindelijk deden ze niet zoveel". Dromen "Futurisch denken" noemt Roffel het ontaarden van mooie dromen in gigantische en kostbare projecten, die meer met science-fiction dan met een modern managershand boek van doen lijken te hebben. Zo stopt Philips de komende jaren 4 miljard gulden in ontwikkeling van de High Definition Television (zo'n tv waar niemand op wacht, maar die we allemaal straks willen hebben). Daarnaast dromen de onderzoekers van Philips van een elektronisch bestuurbare auto, spraakherken ningssystemen en de beeldplaat. Vooral dat laatste heeft volgens Philips de toekomst en de Eindho- vense gloeilampenfabriek wil daar de komende jaren 7 miljard gulden voor uittrekken. "Je moetje bij mul timedia bijvoorbeeld een encyclo pedie voorstellen, waarbij je niet al leen de tekst leest en plaatjes ziet, maar ook meteen de bijbehorende geluiden krijgt te horen", licht Rof fel toe. Voor dit soort elektronisch speel goed moet zeer veel computertech nologie worden onwikkeld, die nu nog niet bestaat. Dat is niet alleen een kostbare, maar ook een zeer ver liesgevende bezigheid. Al jaren legt Philips honderden miljoenen gul dens toe op de computer- en chips divisies in de verwachting dat er i'v- - -.-I .0 i. ooit een totale integratie komt van computers en elektronica. Roffel: "Als basisgedachte is dat natuurlijk ook helemaal niet gek, maar het is de vraag of voor dit soort technologische hoogstandjes straks inderdaad een enorme markt zal zijn. Wanneer later blijkt dat er maar een kleine deelmarkt voor is, dan profiteert Philips veel te wei nig. Kijkend naar hoogwaardige technologie investeert Philips dus ontzettend veel geld zonder een re delijke zekerheid dat geld ooit weer terug te krijgen". Chips Een Philips-fabriek "Natuurlijk komt er een integratie van computers en elektronica, die is nu al bezig. Maar in feite gaat het daarbij om betrekkelijk simpele dingen, zoals chips in een videore corder. Je ziet dat Japanse bedrij ven zoals Sony zich ook vooral heel concreet met die chips bezighou den", voegt Roffel eraan toe. Met het hoofd in de wolken van de grootse technologie, verwaar loost Philips in de ogen van Roffel de kleine technologische verbete ringen van al bestaande produkten. "Philips stelt zichzelf nooit de vraag: wat moeten we aan dat pro- dukt doen om te zorgen dat het be ter verkoopt. Daarbij gaat het vaak om kleine en simpele verbeterin gen. Maar het grote Natuurkundig Laboratorium zit in Eindhoven ver weg van de fabrieken te werken aan grote projecten, terwijl de laborato ria die wel dichtbij de produktie- lijnen zitten slecht zijn uitgerust". "Ook aan de marketing (verkoop, reclame) en de uitvoering wordt door Philips veel te weinig aan dacht besteed. Van verschillende Philipsmensen, onder wie de direc teur van de computerfabriek in Ne derland zelf, heb ik gehoord hoe ie dere keer een prachtige computer werd ontwikkeld, die echter door allerlei vertragingen niet op de markt kon worden gebracht. Tegen de tijd dat het wel kon, was het meestal te laat en moest het model verder worden ontwikkeld". Roffel heeft zijn hoop gevestigd op de nieuwe topman van Philips Tim mer, die alom bekend staat als een 'doener'. Roffel: "Ik vraag mij wel af, hoeveel ruimte Timmer krijgt van Dekker, die tenslotte het beleid de laatste jaren is blijven bepalen". Met een modern managershand boek in het achterhoofd, waar Phi lips wat hem betreft ook wel even in mag kijken, heeft Roffel wel wat ideeën over hoe het anders moet bij Philips. "De ontwikkeling van hoogwaar dige en futuristische technologie moet natuurlijk blijven, maar moet worden geconcentreerd bij het Na tuurkundig Laboratorium. De labo ratoria bij de produktdivisies moe ten worden opgevijzeld en zich dan bezighouden met een constante verbetering van de produkten, zoals de Japanners dat ook voortdurend doen", doceert Roffel. Voor alles wil Roffel Philips ver lost zien van zijn computerdivisie. "Wat Philips in de toekomst nodig heeft aan kennis moet het zien te houden. Maar voor het overige moet er gewoon drastisch worden gesa neerd en moeten verliesgevende produktielijnen stil worden gelegd, al is het maar voor tijdelijk. Ook voor de computers moet gelden dat ze winstgevend zijn. Daarbij moet Philips dus kiezen op welk deel van de computermarkt ze heel sterk kunnen worden, iets wat ze tot nu toe niet hebben gedaan". Gloeilampen Die keuzes moet Philips ook maken voor de andere divisies. "Als je kijkt naar wat wel winstgevend is bij Phi lips, dan zijn dat de gloeilampen en de scheerapparaten, precies de pro dukten waarin Philips wereld- marktleider is. Philips kan echter niet overal de grootste in zijn en moet een voorbeeld nemen aan een bedrijf als General Electric, dat heel zorgvuldig zijn kernactiviteiten heeft uitgekozen". Philips moet gaan concurreren en winst gaan maken, is eigenlijk de boodschap van Roffel. Wel wat ge woontjes voor een concern, waar van de huidige voorzitter van de commisarissen Dekker de gewoon te heeft om zeer globaal even de we reld te schetsen in collegezalen, op symposia en in regeringscommis sies. "Philips moet leren met beide voeten op de grond te staan", zegt Roffel. Wim Roffel: "De leiders van Philips eigenlijk vooral erg sterk, deden nooit echt veel'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2