EXT R A 'De zin van iet leven bestaat niet' 'Met je depressief voelen is niks mis' Psycholoog Diekstra doet een boekje open over levenskunst ZATERDAG 19 ME11990 BjJLAGM/AJUJETLE^ PAGINA 25 Ook een beetje depriSchaam je er niet voor. Je schaamt je toch ook niet als je je gelukkig voelt? Gevoelens van neerslach tigheid horen bij het leven en zijn soms onvermijdelijk. Maar hoe voorkom je dat ze de overhand krijgen en je leven ontwrichten? Dat is het thema van het nieuwe boek 'Als leven pijn doet' van René Diekstra, psycholoog, therapeut, wetenschapper en hoogleraar in de klinische en gezondheidspsychologie aan de Leidse universiteit. Diekstra gaat uitgebreid in op de manier waarop mensen lijden aan het leven. Wat gaat schuil achter on ze gevoelens van neerslachtigheid en verdriet? Hoe raken men sen opgezadeld met schuldcomplexen, minderwaardigheidsge voelens en angsten? Hoe moeten we ermee omgaan? En last but not least: hoe komen we er vanaf? door Margot Klompmaker Hemel en hel tegelijk. Meestal saai en vervelend met een enkele uitschieter naar boven of beneden. Zo verloopt het leven van de meeste mensen. On danks alles wat handige reclamejon gens ons willen wijs maken is het le ven soms weinig fun. Sterker nog: het kan verdraaid pijn doen. De mate waarin hangt voor een deel af van je persoon. Maar leven zonder pijn is on mogelijk. De Leidse psycholoog René Diek stra is bepaald geen positivist. In zijn boek 'Als leven pijn doet' zet hij glas helder uiteen waarom het leven niet alleen een pretpakket kan zijn. Om ge luk te kunnen ervaren moet je weten wat verdriet betekent. Zoals het genot vanwege een warme zomerdag alleen maar bestaat dank zij de ervaring met een plensbui. "Helaas verkoopt het le ven ons beide soorten gevoelens al leen maar. in één pakket. Los zijn ze moeilijk of niet verkrijgbaar", aldus Diekstra. Neerslachtig Diekstra draagt zijn boek op aan allen die zichzelf teleurgesteld, eenzaam, depressief of levensmoe voelen. 'Als leven pijn doet' is een soort handlei ding om dóór te leven, ondanks aller lei tegenslagen. Daarbij slaat hij een geheel andere toon aan dan veel van zijn collega-therapeuten. Depressief zijn mag. D'r is niks mis mee om je neerslachtig te voelen. Ten onrechte voelt hij zich vergeleken met de Ame rikaanse positivo Wayne Dyer. Diens credo 'als je maar optimistisch denkt, dan is het leven te gek' noemt hij een verdovend snoepje. Gevoelens van verdriet en neerslachtigheid horen óók bij het leven en zijn soms de enig gezonde reactie op gebeurtenissen. Het heeft geen enkele zin die kant van het leven te ontkennen. "Een belangrijk stuk van het leven, zeker niet het slechtste stuk, bestaat uit pijn. Ik zal een voorbeeld noemen. Stel dat je een dierbaar persoon ver liest. Dan komen er energie en emo ties vrij die altijd aan die persoon ge koppeld zaten. Een tijdlang kun je geen kant op. Daardoor ontstaat een gedeprimeerd gevoel. Je staat voor de opgave iets met die hoeveelheid los- gebarste emoties en energie te doen. De pijn prikkelt je om geleidelijk naar iets of iemand anders te zoeken. Ge- voelspijn zet mensen aan om hun emotionele wonden te verzorgen en te laten genezen". "Ik weet dat er collega's zijn, die elk gevoel van neerslachtigheid willen uitbannen, 't Gaat er maar om wat je gezond vindt. Verdriet als reactie op een verlies is heel gezond. Het is zeker geen reden om naar een therapeut te hollen om dat gevoel te gaan bestrij den, hoe vervelend het ook is. Mensen denken over het algemeen veel te veel in zwart-wit termen. Of het leven is leuk, of het is waardeloos. Wel eens depressief zijn wordt te weinig gezien als een voorwaarde om je later in je le ven gelukkiger te kunnen voelen. Ter wijl het dat wel is!". Je stelt dat iets alleen maar be staat door zijn tegenpool. De mens kan pas weten wat geluk is als hij ook ver driet kent. "Ik ben geen Wayne Dyer. Het is on zin te denken dat het leven fantastisch is, zolang je positief denkt. Zo'n ge dachte werkt als een kalmerend table tje. 't Helpt even, maar niet op lange termijn. Veel mensen kunnen moei lijk aanvaarden dat het leven in golf slagen verloopt, van prettig naar ver velend en weer terug". Onzin Diekstra haalt een uitspraak van Sig- mund Freud aan. 'Volgens Freud is therapie niets anders dan neurotische ellende inwisselen voor de 'ellende' van het dagelijks bestaan. Iedere the rapeut die méér belooft kraait onzin uit'. "Ik ben een realistische pessimist. Je krijgt van mij een zo nauwkeurig mogelijk beeld van hoe je wereld eruit ziet. Een tranendal soms. Maar ook een plaats met mogelijkheden tot ver betering en nieuwe kansen. Let wel, ik zeg dus niet: het zal beter gaan, maar wel: het zou beter kunnen". "Pijn en geluk gaan vaak hand in hand. Een mens die leeft met hoogte punten en dalen heeft het soms niet gemakkelijk. Maar dat is beter dan volkomen vlak te leven, zonder veel emotie. Dat zijn pas de mensen met problemen. Zij krijgen zo weinig prik keling van het leven, dat ze hun heil zoeken in drugs, alcohol of levensge vaarlijke hobby's". "Ik zie dat het leven voor velen op bepaalde momenten geen leven is. Soms ervaar ik dat zelf ook. Die mo menten gaan weer voorbij, maar ko men natuurlijk ook weer terug. Le venskunst is met verdriet en geluk te leren leven". Je geeft een opvallende definitie van het begrip harmonie. "Harmonie kan alleen maar worden bereikt als iemand toegeeft dat het le ven soms ook verdomd vervelend, zinloos en moeilijk kan zijn. Harmo nie is het produkt van een voortdu rend gevecht tussen liefde en conflict. Niet alleen in jezelf, maar ook met de mensen om je heen. Als mensen het hebben over een harmonieuze relatie bedoelen ze vaak een relatie zonder conflicten of ruzies. Dat heeft niets met harmonie te maken". "Relaties waarin het op bepaalde momenten geen oorlog is of waarin geen conflicten worden uitgevochten zijn in zekere zin ongezonde relaties. Meningsverschillen worden dan vaak weggemoffeld. Men doet alsof er niets aan de hand is. Jammer, want juist het oplossen van conflicten en de ont spanning die daarop volgt versterkt de band tussen r Zin "Er gebeuren tal van dingen waar van je niet kunt aangeven wat de zin er van is. Wat heeft het voor zin als een goede vriend van me op een ochtend op de fiets stapt en vijf minuten later wordt doodgereden? Een ander voor beeld. Niet lang geleden was ik in een Aziatisch vluchtelingenkamp en zat naast een vrouw met een jongetje op Er was eens een vader, die met zijn zoontje naar een ver land reisde. Onderweg moes ten ze over een hoge berg en vlak bij de top daarvan brachten ze in een hut de nacht door. Bij het aanbre ken van de dag verdreef de zon de duisternis en kleurde met zijn stralen de met sneeuw bedekte bergtop vlammend rood. De jongen werd wakker. Hij zag de roodgloeiende he mel en de vlammende berg. Hij was nog maar klein en kon alleen door het bovenste deel van het raam naar bui ten kijken. Hij begreep de gloed daarbuiten niet en het joeg hem schrik aan. Het ver langen naar de geborgen heid en veiligheid van huis kwam bij hem op en hij wenste dat hij nooit met zijn vader was meegegaan. De opkomende zon ver warmde de sneeuw, die zich losmaakte van de bergwand en zich als een donderende lawine het dal in stortte. Het vreselijke geluid joeg de jon gen nog meer schrik aan dan de vlammende hemel. Hij liep naar zijn vader toe, schudde hem wild heen en weer om hem wakker te ma ken en riep: 'Papa, Papa!. Word wakker! Word wakker! Het einde van de wereld!" De vader opende zijn ogen en ging rechtop zitten. Hij kon alles duidelijk zien door het raam, dat nog te hoog was voor zijn zoon. Hij nam de hand van de jongen in de zijne en zei: "Nee, mijn jon gen, dat is niet het einde van de wereld. Dat is het begin René Diekstra: "Ik ben realistische pessimist". haar schoot. Opeens werd het kamp onder vuur genomen. Ik vluchtte weg. De vrouw werd door een granaat doormidden gereten, haar kind was dood. Wat moet ik hiermee? Wat is de "Vragen naar de zin van het leven beangstigend. Dè zin van het leven be staat niet, in principe is het leven wel zinvol als zinloos. Je kunt het gelijken met een lege kamer die je zei moet inrichten. Door te trouwen, kin deren te krijgen, carrière te maken, een auto of eigen huis aan te schaffen, of godsdienstig te worden. Het zijn al lemaal zaken waarmee mensen hun leven invullen om het zinvol en over zichtelijk maken". "Doe je dat niet, dan gaapt de chaos je aan. Het heelal, de grote leegte hangt voortdurend boven ons hoofd. Die leegte moet worden gevuld. Men sen proberen op alle mogelijke manie ren hun levenstijd te vullen, al is het maar door het kijken naar televisie of videofilms'. Gegeven dat het leven blijkbaar een mengeling is van pret, saaiheid en ellende: veel mensen maken het zich zelf ook niet bepaald gemakkelijk. "Dat is zo. Mensen worden vaak be heerst door gevoelens van eenzaam heid, angst, onzekerheid en minder waardigheid. Acceptatie van jezelf zoals je bent, met al die gevoelens, is het moeilijkste dat er is. Als iemand negatief over zichzelf denkt, staat hij ook op die manier in het leven. Omdat hij zichzelf mislukt vindt, zal hij de be vestiging daarvan ook keer op keer in zijn omgeving zoeken en binden". "De manier waarop je tegen jezelf aankijkt, je zelfbeeld, hangt voor een deel af van je opvoeding. Veel mensen durven niet voor zichzelf op te komen. Ze hebben niet goed geleerd nee te zeggen. En ze denken nog steeds dat als ze iemand iets weigeren meteen al le liefde verspeeld is. Deze mensen hebben niet geleerd dat in een relatie zowel positieve als negatieve zaken thuis horen. Zulke mensen saboteren zichzelf vaak, want ze blokkeren hun eigen verlangens en wensen. Wie zich voortdurend op anderen richt, raakt zichzelf kwijt". Respect - In je boek pleit je sterk voor een res pectvolle omgang tussen kinderen en ouders. Ouders moeten kinderen zo vroeg mogelijk behandelen als gelijk waardige, zelfstandige wezens. Perso nen op wie je geen rechten kunt laten "Kinderen zijn voor veel zaken af hankelijk van hun ouders. Als kind er vaar je dat je vader of moeder zich voortdurend met je bemoeit. Of je je wel hebt gewassen, waarom je niet eet, met wie je gaat spelen, waarom je die trui hebt aangetrokken. Die be moeienis is op zichzelf goed. Eén van de dingen die ouders en kinderen moeten beseffen is dat het kind gelei delijk aan voor zichzelf moet leren zorgen". "Dit grenzen leren trekken in je jeugd is van levensbelang. 'Nee' dur ven zeggen is uiterst belangrijk voor het opbouwen van je eigen identiteit. Als je slecht voor jezelf kunt opko men, word je door anderen vaak onbe doeld emotioneel 'uitgekleed'. Je zegt op alles 'ja', waardoor je uitgehold raakt". "Dat kinderen geen nee durven zeg gen komt soms door de opstelling van de ouders. Er zijn ouders die hun ge negenheid voor het kind koppelen aan hun zin krijgen. 'Als je nee zegt, vindt mamma je niet meer lief. Kin deren die zo worden opgevoed kun nen later vaak moeilijk voor zichzelf kiezen. Ze doen dingen omdat ze den ken dat dit van hen wordt verwacht. Vaak vinden ouders het ook moeilijk als hun kinderen hen iets weigeren. Ze zijn bang voor conflicten, bang om boos op elkaar te worden. Alsof boos zijn en liefhebben elkaar uitsluiten". Nee zeggen veroorzaakt vaak een schuldgevoel. Vooral jegens je ouders. "Ouders doen soms pogingen hun kinderen op te zadelen met schuldge voelens. Soms is dat terecht, vaak ten onrechte. Ik denk dat het terecht is als ouders hun kinderen een schuldig ge voel bezorgen in situaties waarin kin deren zich onbehoorlijk, zelfs onbe schoft gedragen. Bijvoorbeeld wan neer een kind zich herhaaldelijk niet aan afspraken houdt met voor de ou der lastige consequenties. Dat een ou der daarover valt en zijn teleurstelling aan het kind laat merken, vind ik te recht". "Maar het kan veel verder gaan. Ou ders blijven hun kinderen vaak als af hankelijke, onmondige personen be handelen, die zich naar hun wensen moeten schikken. Ze weigeren in te zien dat die kinderen langzamerhand volwassen zijn geworden en hun ei gen leven moeten leiden. Een leven waarin de ouders niet langer centraal kunnen staan. Ouders die dat niet wil len accepteren gedragen zich dan soms als kleine kinderen. Net zolang zeuren tot ze hun zin krijgen. De emo tionele druk van een ouder op zo'n kind kan enorm groot zijn. Daarom is het stellen van grenzen zo belangrijk. Voor een gezonde, gelijkwaardige re latie moet je de ander laten weten tot hoever deze kan gaan". "Maar laten we niet dramatiseren. De rol van ouders in de ontwikkeling van kinderen wordt overschat. Los van onze ouders zijn er een heleboel dingen die onze houding in het leven mede bepalen. Het moet wel verdomd scheef zitten in een gezin, wil het de sastreuze gevolgen hebben voor een kind. Kinderen hebben een grotere weerbaarheid dan je denkt. Daarom zijn conflicten ook niet slecht. Als ze ook nog worden opgelost is dat dè ma nier om een relatie gezond te hou den". "Het probleem is om er goed vorm aan te geven. Ouders moeten het lef hebben om tegen een kind 'sorry' te zeggen, als ze zo een conflict kunnen oplossen. Ze moeten op hun bek dur ven gaan. Een ouder die zijn fouten niet kan toegeven, geeft een slecht voorbeeld, dat tegen hemzelf werkt. Want een kind leert zo niet op zijn beurt fouten toegeven. Resultaat is dat beide partijen uiterst moeizaam met elkaar omgaan". Als een van de hoofdoorzaken van spanningen tussen ouders en kinderen noem je jaloezie. "Het kijken naar je eigen kinderen die aan het begin van een nieuw leven staan, veel meer mogelijkheden heb ben en er jong en aantrekkelijk uitzien roept vaak jaloezie op. Jaloerse ou ders worden bits tegen hun kinderen, gaan dingen verbieden of afkraken. De frustratie over alles wat in het ei gen leven is misgelopen wordt op de kinderen afgereageerd". "In wezen heeft dit gedrag te maken met het niet accepteren dat een ander je kind dus jouw plaats inneemt. De natuurwet 'oud wordt vervangen door nieuw' is moeilijk te verteren. Dat wordt versterkt door de huidige maatschappij. Alleen jongzijn telt. Ouderdom wordt gezien als iets min derwaardigs". Macht De relatie met onze ouders is de eer ste relatie in ons leven en vaak allesbe palend voor de manier waarop we la ter met liefdespartners omgaan. In re laties draait het volgens jou hoofdza kelijk om communicatie en macht. "In veel relaties tussen speelt macht een rol. Dat is op zichzelf niet erg. Maar als de macht te sterk overheerst, werkt ze vernietigend. Hoe meer macht, hoe minder solidari teit. Af en toe een machtsspelletje met je partner spelen, vooruit. Dat moet kunnen. Het wordt wat anders als partners alleen via machtsuitoefening met elkaar bezig zijn. Dan zie je vaak dat man en vrouw eikaars gevange nen zijn. Een voorbeeld. Een man is verliefd op een ander en wil zijn vrouw verlaten. Die dreigt met zelf moord, waardoor de man niet durft weg te gaan. De een houdt de ander gevangen. Zo'n relatie is volledig vast gelopen". "De laatste vijftig jaar zijn liefdesre laties steeds belangrijker geworden. Het zijn boeien waaraan mensen zich vastklampen. Een relatie is voor velen de enige bescherming tegen het boze heelal. Oude zekerheden, geloof in God bijvorbeeld, zijn langzamerhand weggevallen. De mensen dicht om je heen zijn de enigen op wie je kunt te rugvallen. De enigen bij wie je kunt schuilen". "Economisch hebben mensen hun partner vaak niet echt nodig, dus han gen relaties doorgaans alleen aan de kwetsbare draad van liefde of gene genheid. Wie zijn geluk aan een relatie ophangt loopt grote, emotionele risi co's. Een heleboel psychische proble men, waaronder depressie, .zijn rela tieproblemen. Affectie en intimiteit zijn fragiele bindmiddelen". "Helaas zijn de meesten van ons op gevoed en geïndoctrineerd met het idee dat we niets zijn zonder iemand anders, een partner. Daardoor klam pen mensen zich aan elkaar vast, 'om dat iets nog beter is dan niets'. Alleen zijn vinden mensen zielig. Alleen zijn is niet bestaan. Wie zo denkt blijft hangen in de meest ongezonde rela ties". Je noemt drie basisvoorwaarden voor een gezonde liefdesrelatie: be trokkenheid, intimiteit en hartstocht. "Die drie zaken zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Hartstocht al leen is niet voldoende. En betrokken heid en intimiteit zonder hartstocht levert een goede vriendschap op, maar geen liefdesrelatie. Mensen den ken dat 'van elkaar houden' liefde genoeg is. Vaak hebben ze een ver ward, onduidelijk idee van wat liefde is en wat je moet doen om liefde te la ten groeien". "Communicatie is heel belangrijk. Een van de meest gehoorde klachten in een relatie is: ik snap niets van mijn partner. Dit duidt op een ernstig ge brek aan communiceren. Mensen pra ten te weinig met elkaar. Natuurlijk, ze praten over de kinderen of over de aanschaf van een nieuwe auto. Maar je moet ook met elkaar praten over de pijn van het leven, over ziekte, dood, verdriet, godsdienst, de zin van dit al les. Dan ontdek je datje partner soms dezelfde gevoelens, angsten en onze kerheden kent. Zulke ontdekkingen maken een relatie sterker. Want er ontstaat vriendschap als iemand zegt: 'goh, jij ookIk dacht dat ik de enige

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25