Noordwij ks PvdA-raadslid wil hoorzitting over brandrapport Voorhoutse bouwvereniging vraagt rectificatie leugens Slapen met een stekkertje in je hoofd Leidse vinding spaart proefdieren 'Zo n lap tekst leest wel moeilijk' ZATERDAG 19 MEI 1990 REGIO PAGINA 17 Een professor als proeflvonijn op de Noordpool DEN HAAG/V OORHOUT - 'Een prestigestrijd tussen twee perso nen". Zo omschreef de raadsman van oud-wethouder D.J.W. IJdo van Voorhout het conflict dat zijn cliént heeft met voorzitter A.W. de Groot van de plaatselijke woning bouwvereniging. De bouwvereni ging vroeg gistermiddag in kort ge ding voor de Haagse rechtbank rec tificatie van uitspraken van IJdo in een huis-aan-huisblad, waarin deze als loco-burgemeester kritiek op het woningbouwbeleid van de ge meente als 'allemaal leugens' zou hebben afgedaan. Op eerdere schriftelijke verzoe ken van de Woningbouwvereniging Voorhout om rectificatie had de oud-wethouder niet gereageerd en voor De Groot en zijn mede-be stuurders was dat aanleiding om via een juridische procedure alsnog op rechtzetting aan te dringen. De zaak Van onze redacteuren Hans Jacobs en Wim Wegman NOORDWIJK - Het Noord- wijkse PvdA-raadslid L. Kramer-Crama overweegt een hoorzitting of een extra commissie-vergadering aan te vragen over het onder zoeksrapport naar de brand in hotel Huis ter Duin. Uit dit onderzoek komt naar vo ren dat de brandwering in het hotel op een belangrijk punt niet voldeed. Deze fout had bij een nauwkeurige in spectie van Bouw- en Wo ningtoezicht ontdekt kun nen worden. Een dergelijke controle heeft volgens het rapport echter nooit plaats gehad. Kramer zegt dat de conclusies van het rapport - dat in opdracht van het Van onze correspondent LEIDEN Het aantal proefdieren dat gedood wordt voor de weten schap kan binnen enkele jaren vrij sterk worden verminderd. De uni versiteit van Leiden is ver gevor derd met de ontwikkeling van een magnetische techniek, waarmee al leen al in Nederland naar schatting 100.000 proefdieren als ratten, mui zen en konijnen kunnen worden 'bespaard'. De beesten worden in deze zoge heten Nucleair Magnetig Reso nance (NMR) machine doorgelicht. Het apparaat wordt gebruikt om de werking van geneesmiddelen te on derzoeken. Prof. Tj. de Cock Bu lling. hoogleraar dierproefvraag stukken. zegt ervan overtuigd te zijn dat dit het antwoord is van de toekomst. De eerste resultaten van proefne mingen met de NMR op ratten zijn succesvol verlopen. Met de NMR heeft men de toegediende stof ook daadwerkelijk kunnen volgen. De Cock Buning verwacht dat er nog vier jaar nodig is om de apparatuur, die drie miljoen gulden kost, verder te perfectioneren. In het apparaat worden proefdie ren gelegd, die een medicijn krijgen toegediend. Op een beeldscherm kan worden gevolgd hoe de stof zich in het lichaam van een dier ver plaatst. De vinding is gebaseerd' op de bekende scannertechmek, zoals onder meer wordt gebruikt bij kan keronderzoek. Twijfels over de haalbaarheid van de NMR heeft de De Cock Buning niet. De hoogleraar is ervan over tuigd dat dit het antwoord wordt van de toekomst. Niet elk laborato rium zal het apparaat direct aan schaffen als het beschikbaar komt, denkt hij. Voordeel is dat naast het verminderen van dierenleed, het apparaat betere resultaten geeft dan met het opensnijden van dieren kan worden verkregen. De huidige praktijk is dat ingeente proefdieren worden opengesneden om zo de aanwezigheid van een ge neesmiddel' te onderzoeken. Om de circulatie te kunnen volgen, wor den per test gemiddeld 150 dieren gebruikt. Dat aantal kan met de Beuk opent tweede buslijn op Schiphol NOORDWIJK - Beuk Touringcars uit Noordwijk zal op 28 mei haar tweede openbaar vervoerdienst naar Schiphol en Schiphol Oost openen. 'Beuk Lines', de openbaar vervoer-poot van Beuk, zal de route Noordwijkerhout, De Zilk, Hille- gom, Nieuw-Vennep, Schiphol on derhouden als onderdeel van de 37 nieuwe spitsbuslijnen van het door de overheid gestimuleerde Spits- bussenplan Schiphol. De dienst zal 's ochtends en 's middags vier maal naar Schiphol Centrum en Schip hol Zuid en tweemaal réchtstreeks naar Schiphol Oost rijden. Behalve de nieuwe route zal de 'gewone' lijn Katwijk-Schiphol tweemaal in de ochtend- en twee maal in de avondspits blijven rij den. was ernstig, zo verwoordde advo caat H. J. ter Meulen namens de ver eniging. "Een woningbouwvereni ging wier integriteit in twijfel wordt getrokken, verliest haar gezicht, en geloofwaardigheid". In de praktijk, heeft de woningbouwvereniging reeds de gevolgen van de uitlatin gen van IJdo ondervonden. Ter Meulen: "Zo is de voorzitter (Toon de Groot) al enkele keren benaderd met de woorden 'Toon de Leuge naar'. Voorhout is nu eenmaal geen wereldstad en een opmerking van een loco-burgemeester blijft han gen". Het draaide gisteren allemaal om de ministerie van binnenlandse zaken is gemaakt door een speciale onder zoekscommissie - haar niet geheel verrassen. "Ik had al zulke berich ten opgevangen. Maar dat bouw- en woningtoezicht kennelijk heeft ge faald. is natuurlijk een ernstige zaak". Ook commandant J. Peschier is NOORDWIJK "Er is hele maal geen onderzoeksrapport". K. de Jonge, chef algemene za ken van de gemeente Noord- wijk, reageerde in eerste in stantie verwonderd wanneer hij om een reactie op het onder zoeksrapport naar de brand in Huis ter Duin wordt gevraagd. Die verbazing slaat om in een stellige ontkenning wanneer de aipbtenaar contact heeft gehad met het ministerie. De Jonge was op verzoek van wethouder V. Salman van ruim telijke ordening bij het minis terie gaan informeren. Maar NMR beperkt worden tot hooguit vijf. Deze dieren blijven overigens in leven, al is het niet ondenkbaar dat ze, uit 'praktische' overwegin gen alsnog worden gedood. Jaarlijks worden in Nederland De Cock Buning. (foto gpd> Van onze redacteur Monica Wesseling OEGSTGEEST - Ze zien er wel wat moe uit, de leerlingen van de mavo Duinzigt in Oegstgeest als ze vrijdagmiddag om vier uur het lokaal verlaten. Het valt ook niet mee om aan het eind van een week nog eens een flink aantal Franse teksten voor je kiezen te krijgen. Voor mavo 4 en 3 stond tekstverklaring op het program ma. Het examen bestond uit een aantal korte tekstjes, onder meer advertenties en gebruiksaanwij zingen, en een paar langere stuk ken. Ondanks de vermoeidheid overheerst optimisme. "Ik heb ei genlijk met plezier zitten werken. Alleen die lange tekst over de zwervers van Khartoum vond ik nogal taai. Na vijf vragen kon ik me absoluut niet meer concentre ren", zegt Peter. Al met al is het hem meegevallen: "Ik was een half uur voor tijd al klaar". Ook Diane is het meegevallen, hoewel de vermoeidheid haar wel parten speelde: "Je zit te kijken, maar ziet eigenlijk niet meer goed wat er staat. Toch ging het wel. Ik denk wel dat ik een goed cijfer heb". Fleur, die het C-examen heeft afgelegd, is een beetje te- Klok staat stil Een stilstaande klok heeft eind examenkandidaten in Hilversum op het verkeerde been gezet. Zij meenden nog volop tijd te heb ben toen plots bleek dat het exa men voorbij was. De klok stond op 11.35 uur terwijl het al twaalf uur was. Irritatie wekte een leraar in Nijverdal. Na het verstrijken van de tijd moest iedereen zijn werk inleveren. Voor zijn dochter maakte hij een uitzondering, het Laks kreeg er drie klachten over. manier waarop het Voorhoutse col lege de afgelopen jaren is omge sprongen met de sociale woning bouw in de nieuwbouwwijk Oost hout. B en W hadden bewust de bouw van woningwetwoningen voor plaatselijke woningzoekenden verhinderd, zo luidde één van de ve le punten van kritiek die voorzitter De Groot uitte tijdens een ledenver gadering van de bouwvereniging eind 1989. Raadsman mr. R.J. Wybenga van IJdo benadrukte in zijn betoog dat de oud-wethouder vooral op dit punt uit de toespraak van De Groot bijzonder boos had gereageerd en inderdaad het woord 'gelogen' in de niet verrast over het rapport, waar het tenminste gaat over het werk van de Noordwijkse brandweer. "We hebben zelf nooit getwijfeld aan onze inzet tijdens de brand. Dat is ook wat het korps na die vreselij ke gebeurtenissen overeind heeft gehouden. We waren ervan over tuigd dat we ons werk goed hadden volgens De Jonge werd op hel ministerie ontkend dat er over de brand van Huis ter Duin ai een eindrapport zou zijn. Noordwijk kon er dan ook geen exemplaar van krijgen. Salman, gisteren optredend als löco-burgemeester van de bloemenbadplaats, was even eens stom verbaasd toen hij om een commentaar werd ge vraagd. "Ik wist niet dat zo'n onderzoek gaande was", aldus Salman. "Ik kan geen commen taar geven op een rapport dat ik niet heb gelezen en dat volgens het ministerie niet bestaat". 268.000 dieren gebruikt voor diver se soorten geneesmiddelenonder zoek. In totaal worden in ons land per jaar ruim een miljoen proefdie ren als muizen, ratten en konijnen gedood. De Nederlandse Bond ter bestrij ding van Vivisectie noemt de vin ding 'op zich een goede ontwikke ling'. Woordvoerder Adriane den Uyl: "De kracht van dit apparaat is dat dit het aantal benodigde proef dieren sterk kan verminderen. Op langere termijn streven we echter naar een totale stopzetting." Naast de NMR zijn meer ontwik kelingen gaande om het aantal be nodigde proefdieren te verminde ren. Ze zijn te onderscheiden in ver vangende alternatieven en in verfij ningen: alternatieven die minder leed veroorzaken. Volgens de Cock Buning worden op beide terreinen goede resultaten behaald. In het on derwijs worden dierproeven vaak vervangen door instructievideo's of worden de organen van dode dieren gebruikt. Vergeleken met 1985 is het aantal benodigde proefdieren met 300.000 teruggegaan. neergeslagen. Ze begreep er niks van. zegt ze. "Ik heb bepaald met het gevoel dat ik lekker een exa men heb zitten maken. Ik had het veel makkelijker verwacht. Op school ging het altijd wel goed met de teksten". De lange teksten blijken voor de meeste leerlingen moeilijk doorheen te komen. Mariliese vond het examen als geheel wel te doen 'maar die stukken over het buitenland waren wel erg lang dradig'. Het laatste half uur was ze wat paniekerig: "Ik was be hoorlijk bang dat ik het niet op tijd af zou hebben. Uiteindelijk had ik ook maar twee minuten over". Bianca onderschrijft de op merkingen van Mariliese. "De on derwerpen waren niet echt moei lijk, maar zo'n lap tekst kost wel moeite om goed te lezen". De reacties van de leerlingen zullen lerares C. Habing niet echt hebben verbaasd. "De teksten waren soms erg lang en gingen bovendien over onderwerpen die niet bepaald actueel waren. Als de onderwerpen wat meer van de ze tijd zouden zijn geweest, was het voor hen eenvoudiger ge weest". Het examen was als ge heel volgens Habing zeker niet te moeilijk. "Alleen de tekst over de zwervers vond ik erg lang en inge wikkeld. Daar stonden echter aansprekende korte teksten te genover, dus al met al viel het wel Smurf (GPD) Voor de examenkandi daten mavo en vwo stond giste ren Frans op het programma. 'Chéri, J'ai quelques courses ur- mond had genomen. Voor de kop 'Allemaal leugens' dat boven het ge wraakte artikel in het huis-aan-huis blad had gestaan, achtte hij zich echter niet verantwoordelijk. "Het was nooit de bedoeling om de hele woningbouwvereniging als leuge naar weg te zetten. Het gaat hier om een kwestie van volstrekt inciden tele aard". In de hele affaire speelt volgens Wybenga mee dat De Gröot als oud- raadslid en -wethouder van een par tij 'ter linkerzijde' in Voorhout had moeten weten dat zijn felle kritiek op het gemeentebestuur onjuist was. De zaak kwam extra gevoelig te liggen doordat de aanval door de voorzitter van de woningbouwvere niging werd geopend kort voor de gemeenteraadsverkiezingen. Vice-president R.R. Portheine van de Haagse rechtbank doet over een week uitspraak in dit kort ge ding. gedaan en dat de dood van deze mannen uitsluitend was te wijten aan de volstrekt abnormale omstan digheden die toen heersten. Ik denk ook we een volgende keer mis schien precies hetzelfde zullen op treden". Samenloop De onderzoekscommssie heeft vast gesteld dat de brandweer geen ver wijtbare fouten heeft gemaakt. De dood van de drie brandweer man nen was louter het gevolg van een toevallige samenloop van omstan digheden. Doordat de zware storm die toen woedde de rook uit het ge bouw zoog, leek de brand aanvan kelijk niet bijzonder ernstig te zijn en leek het ook verantwoord om mensen naar binnen te sturen. Dat -zich in het gebouw boven het ver laagde plafond gassen ophoopten, die later met een enorme steekvlam ontbrandden, kon de brandweer niet vermoeden. Dat een aantal portofoons moge lijk niet goed heeft gefunctioneerd - één van de andere bevindingen van de commissie - bestrijdt Peschier. Tijdens de brand werden oproepen via de portofoon herhaaldelijk niet beantwoord. Volgens Peschier is ook dat gedeeltelijk te wijten aan de storm. "Door het enorme geraas hebben mensen die dingen soms eenvoudig niet gehoord". "Verder speelt mee dat porto foons soms onpraktische dingen zijn. Want hoe gaat het: een brand weerman die zijn beide handen vol heeft hangt zijn portofoon om zijn nek of stopt hem in een zak van zijn overal. Als zo'n man dan ook nog een zuurstofmasker voor heeft, is het niet vreemd dat hij wat moeilijk verstaanbaar is. Daarbij komt nog dat portofoons gevoelig zijn voor storing en ruis". Dat er na de overdracht van het commando aan de officier van dienst van de regionale brandweer onduidelijkheid is ontstaan over de leiding van het werk, ontkent Pe schier. "Ik herinner me dat ik daar over heel goede afspraken heb ge maakt. Ik heb ook nooit gehoord dat er problemen zijn opgetreden. Hoe het verder is gegaan nadat ik het commando had overgedragen, weet ik echter niet precies. Ik had na de vermissing van de drie man nen wel wat anders aan mijn hoofd". Tijdens de bouw van het in janua ri afgebrande gedeelte was VVD'er A. Admiraal verantwoordelijk voor bouw- en woningtoezicht. De oud wethouder was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. gentes a faire et mon diner ne sera pas prèt a l'heure. Tu ne m'en veux pas? Je t'embrasse. An.' Had An een boodschappenlijstje achtergelaten, een kant-en-klare maaltijd of een maaltijd die alleen nog moet worden opgewarmd. Of vindt 'Chéri' alleen dit briefje? Wie de andere mogelijkheden had weggestreept, hield de laatste en enig goede over. De tekst over de acteur Lino Ventura 'Le colosse au coeur d'or' was onderdeel van het c- én het d- examen. Voor de d-kandidaten moest deze tekst de minste moei te opleveren. Dat neemt niet weg dat vraag 17 - Waarom was het niet gemakkelijk voor journalis ten om iets te schrijven over het leven van Lino Ventura? - als een lastige gold. Uit de zin 'Nous savons rriaintenant qu'il a eu plu- sieurs jobs: garqon de courses dans un htel, mécanicien, repré sentant etc.', moesten de kandi daten het juiste antwoord destil leren. Dat was: 'lis ne savaient presque rien sur sa vie', maar 'Li no n'aimait pas qu'on parle de lui' Van onze medewerkster Danielle Westerink LEIDEN Hij is niet bang voor een beetje kou. Professor H.A.C. Kamphuisen van de Leidse uni versiteit ging twee achtereenvol gende lentes naar de Noordpool. Om te onderzoeken hoe goed een mens kan slapen bij blootstelling aan een temperatuur van 34 gra den Celcius onder nul en dag en nacht (zon-)licht. De meeste profs gebruiken anderen voor hun on derzoeken. Kamphuisen is echter zijn 'eigen proefkonijn'. Vorig jaar ging de nu 58-jarige Oegstgeestenaar met een Belgi sche ploeg voor het eerst naar de Noordpool. Nog nooit was onder zocht hoe het slaap-ritme van een persoon op dit koudste gedeelte van de aardbol er uit ziet. Kamp huisen en collega's zijn al vanaf 1977 bezig met het onderzoeken van de slaap- en waakstadia. De zuiderburen hoorden van dit spe cialisme en vroegen de professor mee te gaan op expeditie. Neuroloog Kamphuisen rea geerde enthousiast. Er bestond al een manier om precies te meten was wel een verleidelijk alterna tief. Bij het d-examen waren echter ook vragen die beantwoord kon den worden met een minimale kennis van het Frans. Zoals vraag 3 waar de oude, wijze smurf roept: 'Ne roule jamais a plus de deux de front'. Gekozen moest worden uit een plaatje met drie naast elkaar fietsende smurfen, drie wandelende smurfen op de stoep en drie achter elkaar fiet sende smurfen. Ja, wat zou een oude smurf de jongelui toeroe pen? In de andere teksten - waarvan opviel dat de meeste niet in Frankrijk speelden - kwamen nogal wat lastige woorden voor. Niet iedereen zal geweten hebben dat met 'chrheurs' uit tekst 11 werklozen zijn bedoeld en met 'tiers monde' de derde wereld. De vwo'ers kregen een vijftal teksten voorgeschoteld met uit eenlopende onderwerpen. De kandidaten met belangstelling voor geschiedenis waren licht in het voordeel. Dat geldt zeker voor de tweede tekst over Olympe de Gouges, die in 'Le Figaro' van 14 augustus '88 'de eerste feministe' werd genoemd. Een van de vra gen: 'Comment Olympe de Gou ges voit-elle le manage quand elle a dix-sept ans?'. Hoewel dit stuk nogal 'taai' was en bepaald anders dan de ingezonden brief van de boze politieman, die het examen afsloot, waren de teksten helder. Dat er een enkel lastig woord in stond mocht geen belemmering zijn. Vwo'ers worden geacht in staat te zijn de betekenis uit de context te halen. welke slaappatronen een persoon heeft. Via vier elektroden, aan het hoofd bevestigd, en een meet- kastje, een soort 'walkman', kan nauwkeurig worden gemeten hoe lang het duurt voor een persoon in slaap valt. hoe lang het duurt voor hij in het droomstadium te recht komt enzovoorts. Een voorwaarde voor het ge bruik van de elektroden is dat ze niet aan een temperatuur, lager dan 0 graden Celcius blootgesteld mogen worden. Gezien de tempe ratuur op de Noordpool ontstond dus direct een probleem. Langer dan drie, vier dagen zou een elek trode het op de huid niet overle ven bij een buitentemperatuur van min 34, aldus Kamphuisen. Buitenboordmotor Kamphuisen dacht samen met collega's na. Aangezien onder de huid een continue geleiding be staat, met de kleinste kans op be vriezing. moesten de elektroden daar geplaatst worden. Onder de hoofdhuid. De moeilijkheid was, dat er geen vrijwilliger voor dit experiment opstond. "Zelfs m'n assistente was niet bereid". Juiste antwoorden examens donderdag MAVO-C Handelskennis 1 C; 2 C; 3 C; 4 A; 5 A; 6 B; 7 A, 8 C; 9 A, 10 A; 11 C; 12 B; 13 A; 14 C; 15 D, 16 C; 17 D; 18 B; 19 A; 20 B; 21 A; 22 C; 23 A; 24 D; 25 A; 26 D; 27 A; 28 A; 29 D; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 D; 35 B; 36 37 -; 38 39 40 41 42 -; 43 -; 44 45 -, 46 -; 47 -; 48 -; 49 -; 50 MAVO-D Handelskennis 1 A;2D,3A;4D;5D,6A;7D;8B;9B;10 D; 11 C; 12 D; 13 B; 14 C; 15 C; 16 A; 17 A, 18 A; 19 B; 20 A; 21 A; 22 A; 23 D; 24 B; 25 D; 26 C; 27 D; 28 C; 29 A; 30 C; 31 A; 32 C; 33 B; 34 D; 35 D; 36 -; 37 -; 38 -; 39 40 -; 41 -; 42 43 -; 44 45 -; 46 -; 47 -; 48 -; 49 -; 50 LBO-C MAVO-C Aardrijkskunde 1 A; 2 B; 3 F; 4 A; 5 B; 6 D; 7 C; 8 B; 9 C; 10 B; 11 C; 12-: 13-; 14 -; 15-; 16 C; 17 D; 18 B; 19 C; 20 A; 21 A; 22 A; 23 B; 24 A; 25 F; 26 C; 27 -; 28 29 -; 30 -; 31 A; 32 B; 33 B; 34 C; 35 C; 36 A; 37 B; 38 C; 39 C; 40 A; 41 D; 42 43 -; 44 45 -. LBO-D MAVO-D Aardrijkskunde 1 A; 2 A; 3 F; 4 B; 5 B; 6 C; 7 A, 8 D; 9 C; 10 D; 11 F; 12-; 13-; 14-; 15-; 16C; 17 B; 18 C; 19 D; 20 C; 21 D; 22 A, 23 C; 24 A; 25 C; 26 E; 27 28 29 -; 30 31 D; 32 E; 33 B, 34 C; 35.C; 36 D; 37 C; 38 C; 39 B; 40 A; 41 C; 42-; 43-; 44-; 45-, LEAO-C Handelskennis I 1 A; 2 C; 3 B; 4 B; 5 D; 6 A; 7 B, 8 A; 9 B; 10 A; 11 E; 12 C; 13 B; 14 A; 15 F; 16 D; 17 B; 18 C; 19 B; 20 D; 21 B; 22 A; 23 D; 24 B; 25 C; 26 B; 27 D; 28 C; 29 D; 30 B; 31 B; 32 B; 33 B; 34 B; 35 A; 36 -; 37 38 -; 39 -; 40 -; 41 -; 42 -; 43 -; 44 -. LMO-C Handelskennis I 1 B; 2 A; 3 B; 4 C; 5 C; 6 D; 7 B; 8 B;9 C; 10 A, 11 A; 12 A; 13 A; 14 B; 15 B; 16 C; 17 C; 18 A; 19 C; 20 A, 21 A; 22 B: 23 B; 24 C; 25 C; 26 C; 27 D; 28 A; 29 C; 30 C; 31 A; 32 C; 33 B; 34 D; 35 C; 36 D; 37 D; 38 D; 39 A, 40 A, 41 D; 42 A; 43 A; 44 C; 45 C; 46 D; 47 C; 48 D; 49 B; 50 D. Het experiment moest door gaan, vond de Oegstgeestenaar, en hij besloot z'n eigen proefko nijn te worden. In Nederland vond de operatie plaats. Met een soort 'buitenboordmotor' op z'n hoofd arriveerde hij met de Belgi sche ploeg in het noorden van Ca nada. Veertien dagen later was het zover. De expeditie van tien dagen ging van start. Na talloze ontberingen: harde storm, dag en nacht licht, enorme ijsbergen- "strontvervelende din gen" volgens de professor- en ijs koud weer arriveerde Kamphuis na twee weken weer in Neder land. Eigenlijk moesten de elek troden nog een paar dagen blijven zitten om te meten hoe Kamphui sen herstelde van de overgang van koud naar warm en het tijds verschil, maar "mijn vrouw wei gerde om met mij op stap te gaan met die elektroden op mijn hoofd", zegt de prof. Dit jaar ging een Nederlandse ploeg naar de Noordpool. Weer was Kamphuis van de partij, maar dit keer was expeditieleider John Finken de proefpersoon. Aangezien het kort dag was, kon Finken niet worden geopereerd en droeg hij de elektroden op zijn lijf. Wonderbaarlijk genoeg be vroor het apparaat niet waardoor bij terugkomst wederom een cas sette met Noordpoolse slaaprit- mes voor onderzoek klaar lag. Nachtrust Kamphuisen heeft beide casset tes verwerkt in een onderzoek. Conclusie van de professor is dat een persoon op de Noordpool, on danks kou en dag en nacht licht, net zo snel inslaapt als onder nor male omstandigheden. Dit zegt echter niets over de kwaliteit van de slaap. De periode van diepe slaap en het dromen treedt later in dan bij een gewone leefomge ving. Al slaapt een mens op de Noordpool net zo lang als in Ne derland, van een even 'goede' nachtrust is evenwel geen sprake. Kamphuisen kwam tijdens het onderzoek van zijn eigen 'casset te' tot een prettige ontdekking. Hij bleek een buitengewoon goe de slaper te zijn. Daarnaast heeft de prof slechts weinig slaap nodig om zich goed te voelen. "Een nor maal verschijnsel bij mensen die ouder worden. Toch prettig om dat door het onderzoek bevestigd te zien." In de lente van 1991 gaat neuro loog prof. dr. H.A.C. Kamphuisen wederom naar het noordelijkste puntje van de wereld. Aan een ex peditie doet hij waarschijnlijk niet meer mee. "Nee, het houdt een keer op. Ik word inderdaad een dagje ouder. Ik ga mee als arts en blijf in het basiskamp. Wat ook leuk is hoor, want naast schaken kun je daar natuurlijk prachtig fo tograferen". Pieter de la Court LEIDEN - Het gebouw van de facul teit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit aan de Wasse- naarseweg, is omgedoopt tot 'Pieter de la Court-gebouw'. De la Court was een Leidse lakenfabrikant maar bekendheid verwierf hij voor al door zijn staatkundige twistge schriften. Ten onrechte werden zijn denkbeelden wel eens vergeleken met die van Johan de Witt. Hij was een fel voorstander van 'de ware vrijheid','lees stadhouder loosheid. 0uh jtentoai 19 mei 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een gehuwde jongeman verzet-j te zich tegen eene gevangenis-* straf van 6 wekenhem door d& Haagsche rechtbank opgelegd* wegens het uit eene woning al-, hier wegnemen van een kinder-, wagendie, toen deze in zijn be-: zit werd bevonden, reeds uan» aanzien was veranderdomdatJ er eene andere kleur aan gege-, ven was. Apellant, die bij zijnei voorlopige aanhouding bekendi had, nam later en ook nog heden* dien bekentejiis terug, hield uolj dat hij het wagentje had gekocht van een onbekende en zeide zijnet bekentenis aan de Leidsche poli-t tie alleen te hebben afgelegd om' uit zijn ellendig verblijf in het politiebureel, waar hij aan kou-1 de was blootgesteld, in een vun-y zig hok, te worden ontslagen. 1 Het O.M. vroeg bevestiging van1 het vonnis en het Hof bevestigde dit nog heden. Vijftig jaar geleden: Majoor1 F.A.J. Alofs, commandant van het 10e Depot-Bataljon, schrijft ons: Er liggen thans in het Ac a-I demisch Ziekenhuis, evenals in' andere ziekenhuizen te Leiden, J talrijke gewonde, Nederland- sche militairen, dappere kerels, i die hun plicht tegenover het Va-1 derland op flinke en moedige J wijze hebben vervuld. Zij ver- j dienen den dank van ons allen, j Ze hebben thans behoefte aan kleine versnaperingen, fruit, vooral rookgerei. Zoolang geen comité is gevormd, wil onderge- teekende, Rapenburg 49, deze kleine gaven gaarne voor hen in i ontvangst nemen. De burgemeester van 's-Gra- venhage heeft besloten dat tot nader order in café's en restau- rants geen muziek te gehoore mag worden gebracht. Hieron der wordt niet verstaan radio- muziek. 'Falen Bouwtoezicht bij Huis ter Duin is ernstige zaak Alom verbazing in Noordwijk Vivisectiebond blij met ontwikkeling Politiecontrole gevaarlijk rijden HAZERSWOUDE Op de provinciale wegen tussen Benthuizen en Boskoop en tussen Bergschenhoek en Hazerswoude gebeuren der mate veel ongevallen dat de provincie Zuid-Holland heeft besloten daar een verkeersveiligheidsactie te gaan voeren. Tot en met 16 ju ni wordt in samenwerking met de rijkspolitie en de betrokken ge meenten door de provincie getracht het rijgedrag van de automobi listen te verbeteren. Uit een analayse van de ruim 500 ongevallen die van 1987 tot en met 1989 op de twee wegen plaatsvonden, blijkt dat te hard rijden en niet voldoende afstand houden, de belangrijkste oorzaken zijn. De verkeersveiligheidsactie is dan ook speciaal op deze twee as pecten gericht. De plaatselijke politie controleert in de actieperiode extra scherp het rijgedrag van de automobilisten waarbij veelvuldig snelheidscontroles worden uitgevoerd. De provincie heeft borden met 'Pas op je teller' en 'Houd afstand' langs de weg geplaatst. Mavo-examen Frans toetst vooral pralttische kermis

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17