'Bijzondere vogels gaan Leiderdorp mijden' Voorwaardelijke straf voor bedreiging met een bijl in Voorschoten Stepmarathon voor goed doel eindigt in Zoeterwoude-dorp WERK AAN OMSTREDEN BUSBAAN Natuurbeschermer bezorgd over gevolgen komst puinstort De Does 00 BIIBB ^GENDA ZATERDAG 19 MEI 1990 Man wilde problemen uitpraten met ex-echtgenote Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG/V OORSCHOTEN Een 30-jarige Voorschote naar is gisteren veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. Bovendien moet hij zich onder toezicht la ten stellen van het consultatie bureau voor alcohol en drugs (CAD). Rechter Van der Heide van de Haagse rechtbank achtte bewezen dat de Voorschotenaar april vorig jaar zijn ex-echtge- note en haar vriend met een bijl heeft bedreigd en vervolgens de ruiten van een auto heeft inge slagen. De man ging 's nachts, nadat hij flink had gedronken, naar zijn ex- vrouw in Voorschoten. Hij wilde, zoals hij eerder verklaarde, de pro blemen uitpraten die ontstaan wa ren rond de bezoekregeling van zijn kinderen. Hij nam bij die gelegen heid een bijl mee. De Voorschote naar erkende dat hij opgewonden en danig over zijn toeren was, maar kon zich niet herinneren dat hij zijn ex-vrouw heeft bedreigd in bijzijn van hun zoontje en haar toenmalige vriend. goede' niet onberoerd. Hoewel zij van mening is dat de Voorschote naar vorig jaar wel erg te keer is ge gaan, bleek zij bereid een in haar ogen lichte straf op te leggen. Klop per eiste drie maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en CAD- toezicht. De officier van justitie was wel bereid de maand onvoorwaar delijke gevangenisstraf om te zetten in 50 uur dienstverlening. De Voor schotenaar had tevoren al laten we ten hiertoe bereid te zijn. De raadsman van de verdachte, advocaat Verweij, benadrukte dat de Voorschotenaar zijn leven heeft gebeterd: "Zelden heeft iemand zich in één jaar tijd zo goed gereso cialiseerd als juist deze man". Een onvoorwaardelijke gevangenis straf, zelfs als deze wordt omgezet in dienstverlening, leek de advocaat niet erg verstandig omdat dat de Voorschotenaar doorlopend aan de problemen van vroeger zou herin neren. Verweij vroeg om drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf en kon zich verenigingen met een proeftijd van twee jaar en een 'onder toezichtstelling'. Van der Heide stemde daarmee in, in aanmerking nemend dat de Voorschotenaar ontwend is en bin nenkort een vaste baan krijgt. ZOETERWOUDE - De ruim vijftig deelnemers aan de stepmarathon van Oudewater naar Zoeterwoude zijn vanmorgen om tien uur van start gegaan in het Utrechtse Oude water. De opbrengst komt ten goe de aan Casa Materna, een weeshuis in Napels dat door een Zoeter- wouds comité is geadopteerd. De le den van het comité zetten zich al ja ren in voor dit weeshuis en noemen de huidige actie Futura '90. Net als een echte marathon heeft de 'steproute' naar Zoeterwoude een afstand van 42 kilometer. Be halve veel eenperssoonssteppen. zijn er ook steppen voor zes, vijf of vier personen. De stepmarathon is geen wedstrijd, maar een prestatie tocht waarbij de hele groep bij el kaar moet blijven. Elke deelnemer moet zich laten sponsoren voor mi nimaal 42 gulden. Van enkele deel nemers is bekend dat zij 1000 of 500 gulden verdienen als zij de mara thon volbrengen. Via verschillende acties werd de afgelopen tijd al meer dan 80.000 gulden bijeengebracht voor Futura '90. De stepmarathon is het laatste grote evenement voor die actie, die 100.000 gulden moet opleveren. Met dat geld kunnen de verrotte raam kozijnen in het hoofdgebouw van het Italiaanse weeshuis worden ver vangen. Tussen half drie en kwart voor drie komen de steppers vanmiddag Zoeterwoude binnen. Via de Wei- poortseweg en de Nieuweweg gaan ze naar het Dorpsplein. Daar wor den ze ontvangen, waarna de op brengst van hun inspanningen be kend wordt gemaakt. In Napels zijn de werkzaamheden aan het wees huis al begonnen. Het bedrijf dat de nieuwe aluminium kozijnen levert is mede door de Zoeterwoudenaren uitgezocht, omdat het comité er ze ker van wil zijn dat het geld goed wordt besteed. Informatie-avond A4 ZOETERWOUDE - In de gemeente Zoeterwoude wordt maandag 21 mei een informatie-avond gehou den over plannen om rijksweg 4 ter hoogte van Zoeterwoude-Rijndijk en Leiderdorp te verbreden. In ba sisschool Bernardus aan het Kooi kerspad zullen ambtenaren van Rijkswaterstaat een toelichting ge ven op de vijf tot nu toe uitgewerkte plannen. In de verschillende plannen wordt de weg aan verschillende kanten verbreed en gaat hij op ver schillende manieren over de Rijn of onder de Rijn door. Politieke be sluitvorming is nog niet aan de or de. Zodra dat het geval is, willen B en W een hoorzitting houden. Rechter Van der Heide twijfelde evenwel niet aan de verklaringen van de slachtoffers. Hij memoreer de dat de nieuwe vriend, gekleed in onderbroek, de vrouw en het kind diezelfde nacht volkomen over stuur op het politiebureau waren verschenen. "Waarom riep het kind 'Niet doen pappa', als er niets was gebeurd?", vroeg Van der Heide zich af. Hoewel hij de ernst van het feit geenszins onder tafel schoof, merk te de rechter wel op dat de verdach te zijn leven heeft gebeterd na het gebeurde. Voorheen dronk hij 50 tot 60 pilsjes per dag, maar na zijn kortstondige inhechtenisneming (drie dagen na het misdrijf), was de Voorschotenaar vrijwillig en met hulp van het CAD ontwend. Bijl Ook officier van justitie. I.E. Klop- per-Gerretsen, liet deze 'keer ten ONDERSCHEIDING - De 70-jarige mevrouw M.C.E. Kloosterman- Fortgens uit Voorschoten is be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ze kreeg de onder scheiding voor haar inzet in de Ad viescommissie voor Vreemdelin genzaken in Den Haag, een onaf hankelijk adviesorgaan dat be roepsprocedures van asielzoekers behandelt. Bij haar afscheid van de adviescommissie kreeg, Klooster man de bijbehorende versierselen uit handen van de staatssecretaris van justitie A. Kosto (PvdA). F risbie-toernooi voor scholieren bij 'Rijnlands' OEGSTGEEST - Middelbare scho lieren uit de regio hebben gister middag op de buitenvelden van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest meegedaan aan een frisbietoerr.ooi. Teamsport stond centraal in het toernooi dat werd georganiseerd door NO:2, de enige frisbievereni- ging in deze regio. De tamelijk nieuwe teamsport ultimate' wordt gespeeld met twee teams van vijf of zeven spelers. Aan de twee uiteinden van het speelveld is een doelgebied. Spelers scoren een punt, wanneer ze de schijf in het doelgebied van de tegenstander vangen. Het spel kent geen scheids rechters; de spelers hebben de wed strijden in eigen hand. Het toernooi maakte deel uit van een landelijke actie van de Neder landse Frisbie Bond (NFB) om de sport te introduceren in het gym nastiekonderwijs. De bond heeft nu 500 leden en hoopt door de actie be langstelling te kweken. In het hele land worden deze maand regionale toernooien georganiseerd. De num mers een en twee van elk toernooi doen mee aan een landelijk toer nooi, dat in juni wordt gehouden. Scholieren doen niet geheel on voorbereid mee aan het toernooi. De scholen die aan de actie mee doen, krijgen tien frisbieschijven, een lespakket voor leerkrachten, een videofilm over de sport en infor matiemateriaal voor leerlingen. Ook hebben leden van NO:2 enkele demonstratielessen verzorgd. LEIDERDORP - De eerste lagen asfalt voor het meest omstreden stukje bushaan in Leiderdorp zijn donderdag en vrijdag gestort in de Hella Haassestraat, de Vijverhof en een deel van de Muzenlaan. Autoverkeer bleef hier mogelijk tijdens de werkzaamheden. Maandag wordt de deklaag aangebracht en dan zijn de paar straten in de wijk Buitenhof afgesloten voor alle verkeer. De gemeente hoopt het karwei die dag af te kunnen ronden. De Leiderdorpse gemeenteraad besloot in maart dat de busbaan er moet komen. Bewoners protesteerden maan denlang tegen de plannen, omdat de straten te smal voor de zware bussen zouden zijn. Geluidshinder en uitlaat gassen zouden voor grote probelemen gaan zorgen. De toenmalige wethouder A. Roest zegde na beslissende raads vergadering in maart toe dat na een paar jaar bekeken zal worden of de busbaan aan de verwachtingen heeft voldaan. Bij die gelegenheid sloot hij niet uit dat de busbaan over een paar jaar weer verdwijnt. Op de foto de Vijverhof met in de verte de Hella Haassestraat. (foto wim Dijkman) Van onze correspondent Cees Mentink LEIDERDORP - "Over spreeuw, kauw, houtduif en ekster maak ik me geen zor gen; deze parkvogels redden het wel. Maar bijzondere vo gels, zoals goudplevier, kemphaan en oeverloper, zullen hier straks geen voed sel meer zoeken", zegt H. Smits van de Stichting het Zuidhollands Landschap over de Leiderdorpse polder waar momenteel de stort plaats De Does wordt aange legd. Het gebied ligt recht te genover het St. Elisabeth Ziekenhuis, aan de andere kant van de rijksweg Den Haag-Burgerveen. De slechts 50 hectare grote polder is een agrarisch natuurgebied. Vogels vinden er hun voedsel en nestelen er. Ook groeien er bijzondere plan ten die elders nauwelijks voorko men. Wanneer de stortplaats er een maal ligt, zal de polder aan de oost kant van de rijksweg A4 nog maar weinig waarde hebben: "Vogels zul len Leiderdorp links laten liggen en met een grote omweg doorvliegen naar het zuiden. Er gaat hier een mooi gebied verloren". Het Zuidhollands Landschap en de Stichting Leefbaar Leiderdorp hebben van alles geprobeerd om de polder te redden. Alleen wanneer de Kroon lagere overheden terug fluit. is de komst van de stortplaats tegen te houden. Toch laat Smits de hoop niet helemaal varen: "Het is nog niet te laat. De gemaakte kosten vallen nog mee. Met weinig midde len kan de schade worden her steld". Tegelijkertijd betwijfelt hij of de Kroon zal ingrijpen en hij staart dan ook somber voor zich uit in het Doesgebied. "De bedreigde weide vogels, zoals tureluur, kievit, grutto en scholekster, voelen zich in deze polder thuis. Ze hebben hier hun nestplaats, planten zich voort. Wij hebben de bijzondere verplichting om voor deze vogels te zorgen, zo dat ze in alle rust hun jongen kun Melanie Hulsbos van de Rembrandtscholengemeenschap was één van de deelnemers aan het Frisbee-toernooi in Oegstgeest. (foto Henk Bouwman) nen leren vliegen en oefenvluchten kunnen maken, voordat zc aan hun trektocht beginnen naar de Middel landse Zee of West-Afrika". Smits ziet ook gevaren voor de Achthovenerpolder, iets verder oos telijk gelegen. Deze polder is enkele jaren geleden uitgeroepen tot stilte- gebied. Ook in dat weidegebied zoe ken veel vogels voedsel en wordt lustig gebroed. Volgens de vogelaar zal de aanvoer en verwerking van puin op de stortplaats ook in dit ge bied onrust teweegbrengen en vo gels verjagen: "Op die manier door kruist de overheid in korte tijd haar eigen beleid". Sponsachtig Stappend door het hoge gras ont wijkt Smits behendig koeievlaaien. "Tijdens de middeleeuwen zijn hier de laatste mensenhanden aan het werk geweest. Toen is er vorm gege ven aan dit gebied en de natuur heeft de rest gedaan. Eerst ging men hier graan telen, maar de grond was te drassig. Dit is een veenpolder, al leen geschikt als weidegebied. In de polder wordt straks twee miljoen kubieke meter vuil en puin gestort. Over zeven jaar is de stort plaats vol. Het Zuidhollands Land schap en de Stichting Leefbaar Lei derdorp vrezen voor de kwaliteit van het grondwater. Ook zijn ze bang dat gasbuizen in de buurt van de stortplaats gaan lekken na het verzakken van de sponsachtige grond onder de stortplaats. Smits zet dan ook nu al vraagtekens bij de recreatieve bestemming die de vol le stortplaats moet krijgen. Over de kunstmatige heuvels zal hij niet graag lopen. "Je weet niet welke verzakkingen ons staan te wach ten", zegt hij, verwijzend naar de gasbuizen. Verbreding A4 Behalve de stortplaats, ziet Smits nog meer bedreigingen voor de groene Leiderdorpse polders tegen over het ziekenhuis. Een ervan is het verbreden of omleiden van de rijksweg A4. Wanneer de weg wordt omgeleid en de puinberg als ge luidswal gaat fungeren, is dat in zijn ogen de doodsteek voor het Groene Hart. Hoewel hij toegeeft dat een omleiding de geluids- en stankover last terugdringt in het gebied rond het ziekenhuis, stelt zijn stichting het behoud van de natuur en de vo gels voorop. Om de vogelstand in de Leider dorpse polders nog enigzins op peil te houden, vestigt het Zuidhollands Landschap zijn hoop op de mede werking van boeren in achterlig gende polders. Ze kunnen over heidssteun krijgen wanneer ze hun land minder intensief gebruiken en vogels daar rust en voedsel kunnen vinden. Terwijl hij met een verrekijker een grutto volgt die door een kauw wordt achtervolgd, zegt Smits: "Er zou een groot bord bij de A4 moeten staan met de tekst: 'Dit mooie uit zicht gaat verdwijnen' vandaag van 9.00 tot 17.00 uur een gera- niummarkt. De christelijke oratorium ver eniging Excelsior houdt van 9.30 tot 16.00 uur een plantenmarkt in winkel centrum Santhorst en de Oranjegalerij, ook in Leiderdorp. Concert Ter gelegenheid van het twaalf en een half jarig bestaan geeft het Leiderdorps kamerkoor vanavond een uitvoering in de Dorpskerk. Aanvang 20.15 uur. Botontkalking Apotheek Boehmer aan de Leiderdorpse Florijn toont vandaag vier maal een 35 minuten lange film over botontkalking. Aansluitend is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Aanvang 10.00 uur, 11.30 uur, 13.30 uur en 15.00 uur. De Kaag De Koninklijke Watersportvereniging De Kaag uit Warmond organiseert vandaag een vaartocht voor gehandicapten op de Kagerplassen. Inlichtingen kunnen wor den verkregen onder telefoonnummer 01711-10035. Wandelen Het Instituut Voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organiseert een wandeling in het park de Houtkamp te Leiderdorp. De tocht begint morgenoch tend om 10,30 uur bij het Milieu Educatief Centrum (MEC) en duurt ongeveer an derhalf uur. Inlichtingen bij A.G. Veldhuis (tel. 071-893980) H. Smits van de Stichting het Zu\dhollands Landschap in de polder waar de Leiderdorpse puinstort komt: "Het is nog niet te laat". (foto Schroder De tentoonstelling met werken van schil der Sierk Schroder in het Wassenaarse raadhuis De Paauw aan de Paauwlaan is wegens grote belangstelling verlengd. Tot en met 10 juni is de expositie van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur en in het weekeinde van 13.00 tot 17.00 uur. Ook op de Pink sterdagen (3 en 4 juni) is de tenstoonstel- ling van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Concert Marian Schut (fluit) en Hans Schellevis (piano) spelen morgenmiddag werken van Donizetti, Chopin, Bach, Rach- maninov, Jongen, Pijper en Poulenc. Dit lunchconcert begint om 12.00 uur in De Pauwhof aan de Paauwlaan in Wasse- Vegetatie Aan de Leiderdorpse Statendaalder is ZATERDAG 19 MEI Leiden rommelmarkt in de Pieterskerk, tot 16.30 uur. voorjaarsmarkt Rudolf Steiner- school, Cecar Franckstraat, tot 14.00 uur. eerste excursie Monumentaal leiden: 'Waterstaatskerken', olv drs Eelco Bruinsma, aanvang 14.00 uur bij het K&O-gebouw, Hazewindsteeg. trimloop Leiden Road Runne-s- club over 2,5 - 5 en 10 km, start om 11.00 uur bij buurthuis Winnie Mandela, Stevenshof. laatste bingo bij Con Fuoco, aanvang 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur), clubgebouw J.C. de Rijpstraat. voorstelling: Tergend lang zaam wakker worden', met o.a. Adelheid Roosen, aanvang 20.30 uur in de Leidse Schouwburg. super-bingo in buurthuis Op Ei gen Wieken, Valkenpad, Meren- wijk, aanvang 20.15 uur. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. optreden 'Six Pack', bij Jazz- podium Hot House, aanvang 21.00 uur in De Waag, Aalmarkt. Leiderdorp film en vragenuurtje over 'Bot ontkalking', aanvang film om 10.00, 11.30 en 13.30 uur in apo theek Boehmer, Florijn. geraniummarkt KMTP, van 9.00 tot 17.00 uur op, de Staten daalder. plantenmarkt COV Excelsior, van 9.30 tot 16.00 uur bij winkel centrum Santhorst. concert Leiderdorps Kamer- v JA VA door Wassenaarse Toneelcombi- Oeostaeest A W natie Dialoog, aanvang 20.15 uur uegsigeest fff VA in De Warenar. Kerkstraat. start Sint Jorismarsen, organi- gjsjy satie Scouting Oegstgeest, ver- ^B «|||i Zoeterwoude trek om 14.00 uur bij zwembad ^B l| 'Zoeterwoude Jazz', festival Poelmeer. BM 188» met o.a. Jaap Dekker, Frits Katee ffe en Daisy Bell, aanvang 20.45 uur Wassenaar IA in de Klaverhal- Hondsdrafweg. Le<?c B W ZONDAG 20 MEI van de Stichting 01751, leeftijd 5 BSf Leiden uur in gebouw Zandstraat 10. voorjaarsconcert Collegium Musicum, aanvang 14.30 uur, Stadsgehoorzaal, concert door Metallica, met speciale gast: Dio en Bonham, aanvang 17.00 uur in de Groen- concert 'Evensongs', aanvang 19.00 uur in de Hooglandse Kerk. oecumenische dienst Leidse Studenten Ekklesia, aanvang 20.00 uur, Rapenburg 100. Leiderdorp wandeling IVN in park De Hout kamp. start om 10.30 uur bij Milieu Educatief Centrum. hippisch spel op diverse terrei nen, Manege Liethorp, sportpark De Bloemerd, aanvang 13.30 uur. bijeenkomst Baptistengemeen- milieu-bewust?', door J, de Vries, aanvang 19 uur in het Zijlkwartier. Usse hondententoonstelling in de Hobaho-hallen, van 10-17 uur. Wassenaar lunchconcert Marian Schut (fluit) en Hans Schellevis (piano), aanvang 12.00 uur in De Pauw hof, Paauwlaan. MAANDAG 21 MEI Leiden Bloemenseance bij Spititisch Genootschap Leiden, door mevr G. Nieuwenhuis, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Leiderdorp start project 'bodem', met le zing: 'De regio Leiden grondig be keken', door G.J. de Bruyn, aan vang 20.00 uur in de aula van het RIO.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15