TAD LEIDEN Gebied rond station kan voor Leiden een goudmijntje worden g00§@00§ Ik merk dat ik steeds dikkere armen en benen krijg LEIDSCH DAGBLAD Leidenaar wil dorpen in India adopteren s ZATERDAG 19 MEI 1990 Vragen over Shell-boycot congresb nreau LEIDEN - Het VVD-raadslid A. Geertsema heeft schriftelijke vra gen gesteld over het advies van het college van B en W aan het Leids Congresbureau om geen congres sen voor Shell te organiseren in Lei den. De multinational had het con gresbureau gevraagd welke moge lijkheden er in de stad zijn. Geertsema wil weten op grond van welke argumenten het college heeft besloten dat het zich niet kan verenigingen met Shell-congressen in Leiden. De VVD'er wil ook weten of er een lijst bestaat met bedrijven waarvoor het congresbureau niets mag organiseren. Het bureau is ove rigens geen gemeentelijke instel ling, wel heeft Leiden een vertegen woordiger in het bestuur. Open dag bii De Klos LEIDEN De coöperatieve vereni ging De Klos houdt komende zon dag een open dag in de voormalige Harteveld jeneverstokerij aan de Zandstraat 10. De vereniging is ze venjaar geleden opgericht door een groep werkzoekenden, die met be houd van uitkering ambachtelijke en artistieke projecten uitvoeren. Op de open dag treedt De Klos naar buiten met een expositie van schilderijen, meubels, foto's, druk werk, textiel, lijstwerk, luidspre kers en schoenen. "De combinatie van deze werkterreinen heeft ver rassende produkten opgeleverd", aldus de vereniging. Het pand aan de Zaanstraat is zondag geopend van 10.00 tot 18.00 Enige Leidse vuilnisopliaalster is dolgelukkig' bij de reiniging Van onze redacteur Meindert van der Kaaij LEIDEN - Haar kleren zijn haar het laatste jaar te klein geworden. Haar kinderen zijn apetrots wanneer zij met de wagen de straat van de school inkomt. Zij weet nu als geen ander met de hoge drukspuit om te gaan. Lucienne Keyzer (28) is kortom dolgelukkig bij de gemeentereiniging waar zij als enige vrouw in de ophaaldienst zit. niet meer gezegd worden. Ze geeft het ook zelf toe. "De eerste maanden had ik wel spierpijn, want het is echt zwaar werk. Maar nu merk dat ik steeds dikkere spieren in armen en benen krijg. Ik kan zelfs sommige kleren niet meer aan", zegt ze grinnikend. 'Vooral bij mijn schouders knelt s huishoudster loopje toch andermans plee schoon te maken" Vorig jaar 1 mei kwam Keyzer in dienst bij de reiniging. Zij weet het nog goed. Ze kwam zenuw achtig de kantine binnen, had het gevoel dat iedereen keek. '"Waar moet ik nu gaan zitten?' dacht ik nog. Maar dat was natuurlijk even wennen. Even later stelden ze me al gerust. 'We helpen je wel' en 'doe maar rustig aan, je hoeft je de eerste keer niet dood te lopen', zeiden ze tegen me. Ze gaven me een goede kans om er in te ko men", zegt de Leidse tevreden. Nooit had ze gedacht ooit nog eens bij de reiniging te komen. Het begon allemaal op een voor lichtingsavond van de gemeente die een actie begon om vrouwen in het typische mannenberoep van reiniger te krijgen. "M'n man die de advertentie las zei 'dat is precies wat voor jou'. Het leek mij ook wel wat. De hele dag buiten werken vind ik wel prettig. Ik was tot niks verplicht en dus ging ik naar die voorlichtingsavond". Keuring Daar waren toen 12 vrouwen op afgekomen, waarvan de helft ook daadwerkelijk solliciteerde. Daarvan bleven er na de medi sche keuring twee over. "Het was wel een zware keuring. We moes ten naar de fysiotherapeut die keek of we wel sterk genoeg wa ren. Ja, het is wel vreemd dat vrouwen die test moeten doen. Aan de andere kant is het wel be grijpelijk. Vrouwen zijn vaak niet zo sterk", meent Lucienne. Dat kan van haar in ieder geval het s Van de zes vrouwen die ge keurd werden, bleven er uiteinde lijk twee over. Sinds enkele maanden is Lucienne echter de enige. De andere vrouw haakte af nadat ze onder meer een paar maanden in de ziektewet gelopen had. Keyzer is dat nog niet over komen. Ze had een keer een pijn lijke enkel en haalde haar arm open aan een conservenblik die uit een vuilniszak stak. "Ja, ik wist waar ik aan begon. Laatst kwam een collega met zijn arm klem te zitten en brak een an der zijn enkel. Op kantoor over komt je dat niet", constateert ze nuchter. Toch is haar dat liever dan de baan die ze had voordat ze bij de reiniging kwam. Toen werkte ze voor halve dagen in de huishouding. "Moet je toch ook andermans plee schoonmaken". Daarnaast is ze blij dat ze niet thuis vanachter de geraniums hoeft te koekeloeren. "Ik ben ook niet iemand die twee keer per week z'n ramen gaat zemen. Toen de kinderen naar school gingen, moest ik wat om handen hebben. Nu ontmoet ik veel mensen en dat is zo leuk. Ik zou anders hart stikke wereldvreemd worden". Haar kinderen vinden het ook leuk dat uitgerekend hun mam mie het vuilnis komt ophalen. "Wanneer ik met de vuilniswagen door de straat kom van hun school schreeuwen ze al van ver re. Ze zijn apetrots. Ik heb ze ook al eens in de wagen genomen als we de markt schoonmaken. Prachtig vonden ze het", zegt Lu- Met de mannensfeer heeft Key zer geen problemen. "Ze hebben me gewoon opgenomen en dat is het belangrijkste. Als ze schunni ge moppen gaan vertellen, nou, dat weet ik er ook nog wel een paar. Dat is dan echt ouwe-jon- gens-krentebrood". Na heel lang nadenken weet ze niets te bedenken dat haar is te gengevallen. "Het is allemaal zon der strubbelingen gegaan. Wel ben ik een keertje afgegaan, ja. We moesten na de veemarkt de Groenoordhallen schoonmaken. Dat gaat altijd met de hogedruk spuit en ik dacht: dat doe ik wel even. Ik pak die spuit, doe de kraan open en boem. Daar lag ik dus op m'n reet, tien meter ver derop. Ik ben toen smakelijk uit gelachen. Ik heb nu geleerd de kraan niet meteen helemaal open te zetten". Lucienne is onlangs geslaagd voor het theorie-examen voor het groot-rijbewijs. Ze verwacht over een half jaar ook het praktisch examen met goed gevolg afge legd te hebben. "Mij krijgen ze hier niet meer weg", klinkt het wel erg overtuigend. 'Geld investeren als gemeente hoogwaardige kantoren wil realiseren' LEIDEN - Het stationsge bied kan voor de gemeente Leiden en andere grondeige naren in de omgeving, zoals het AZL, een goudmijntje worden. Overheden en pro jectontwikkelaars vinden namelijk dat kantoren alleen nog maar in de directe omge ving van stations moeten worden gevestigd om een toename van het autover keer tegen te gaan. De reali satie van een nieuw station met een fraaie omgeving wordt een groot succes, mits er voldoende geld is om de eerste investeringen - bij voorbeeld voor een onder tunneling van het Stations plein - te financieren. De stationslocaties, zo bleek giste- Herdenkingsdienst bij oorlogsmonument Haagsche Schouw LEIDEN - De Bond van Wapen broeders houdt op Hemelvaartsdag, donderdag 24 mei, bij het oorlogmo nument aan de Haagsche Schouw- weg een herdenkingsdienst. Dit ge beurt voor tijdens de Tweede We reldoorlog op Leids grondgebied gesneuvelde soldaten. De deelnemers verzamelen om 9.00 uur op de kruising van de Hoge Morsweg en Smaragdlaan. Om 9.30 uur vertrekt de stoet naar het monu ment. Burgemeester Goekoop houdt tijdens de herdenking een toespraak. Na de plechtigheid is er een dienst in de Nederlands Her vormde kerk in Valkenburg, Castel- lumplein. Na afloop is er nog een ontvangst in het dorpshuis De Terp. Pinkstermarkt LEIDEN In de Haarlemmer straat wordt donderdag 31 mei een grote Pinkstermarkt gehouden. De ze krant meldde donderdag abusie velijk dat de markt in het hele cen trum zou worden gehouden. Tjdens de openstelling van de markt (9.00 tot 21.00 uur) treden vijf tien artiesten op. Verder is het Vero- nica-promotieteam van de partij en kunnen bezoekers bij de Pepsi- proef uitvinden welke cola ze vooral niet meer moeten kopen. ren op een studiedag in Utrecht, zijn dè plekken waar de bedrijven zich de komende jaren vestigen. Die ont wikkeling van de gebieden rond stations is in Nederland een lucra tieve bezigheid geworden. Project ontwikkelaars hebben zich massaal op de gemeenten gestort waar een verouderd stationsgebeid is te vin den, zoals in Leiden. De Nederland se Spoorwegen zijn druk bezig met het aanpassen van het railnet en de stations. Leiden krijgt een nieuw station, waarvan de bouwwerk zaamheden in het najaar aanvan gen. Een Haagse projectontwikke laar, Mabon, heeft een plan ontwik keld voor de rest van het gebied. Daarover wordt nog steeds onder handeld. Duidelijk werd gisteren wel dat de gemeenten zelf eerst fors moeten investeren voordat de goudmijn kan worden geopend. NS-hoofddi- recteur Regtuijt benadrukte dat dergelijke investeringen vaak een drempel opwerpen voor gemeen ten. Veel plannen zouden daardoor nooit tot ontwikkeling komen. Vol gens Regtuijt gaat het dan vooral om zaken als een ondertunneling van bijvoorbeeld een stationsplein. Kortzichtig De Leidse PvdA heeft juist op dit punt besloten dat niet meer dan 15 miljoen gulden aan gemeentegeld in ondertunneling vaahet Stations plein en de aanleg van een tunnel naar het AZL-terrein mag worden gestoken. De gemeenteraad heeft dat standpunt overgenomen. Tij dens de studiedag in Utrecht werd een dergelijk besluit nogal eens als kortzichtig gekwalificeerd, omdat er nu eenmaal geld moet worden ge stoken in de ontwikkeling van een stationsomgeving als een gemeente een hoogwaardige kantorenlocatie wil realiseren. En daarbij ook nog eens voldoende aandacht wil geven aan bijvoorbeeld fietsers en het openbaar vervoer. Directievoorzitter De Graaf van de Haagse projectontwikkelaar Mabon benadrukte dat geen enkel plan voor de ontwikkeling van een stationsgebied betaald kan worden uit de opbrengst. "Zelfs al halen we de maximale commerciële op brengst uit een statoinsgebied dan blijven we nog met een tekort zit ten", aldus de projectontwikkelaar, die ook in Amsterdam, Utrecht en Zwolle actief is. Hij pleitte dan ook voor financiële steun van de rijks overheid waardoor plannen van een gemeente realiseerbaar worden. Ook de NS kan daarin een forse bijdrage leveren omdat veel grond rond stations in eigendom van de spoorwegen is, zoals de strook langs de Schipholweg in Leiden. "Die grond staat voor heel weinig geld in de boeken van de NS. In Nederland Foto's In de bibliotheek Leiden aan de Nieuw- straat 4 is va 15 mei tot 11 juni een foto grafisch overzicht van Leiden dat is ge maakt door Leidenaar Piet de Water. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingstijden. gaat het om wel een miljoen vier kante meter, dat is zo'n 800 miljoen gulden waard", aldus De Graaf, die ervoor pleitte dat de NS die grond zou inbrengen in de diverse sta tionsplannen. Daardoor zou de rea lisering ervan veel makkelijker worden. NS-hoofddirecteur Reg tuijt ging overigens niet op die voor zet van De Graaf in. Ontmoetingspunt Op de studiedag kwam verder naar voren dat het belangrijk is dat het station een ontmoetingspunt wordt en dat maakt dat de situatie er in Leiden niet echt vrolijker op wordt. Leiden krijgt een station dat lijkt op het station in Sloterdijk. Dezelfde architect is daarvoor uitgekozen. Een van de inleiders op de studie dag, de gedeputeerde van Noord- Holland M. De Boer, haalde flink uit naar dat station. "Als je daar moet overstappen kun je niet spreken van een aangenaam verblijf. Het tocht, de stoeltjes staan altijd vol met water omdat het lekt. Het is echt een onaangename verblijfs plaats", vertelde ze. Volgens De Boer moet een station een 'ontmoetingspunt' worden. Daarbij moet bovendien veel aan dacht worden gegeven aan bijvoor beeld de sociale veiligheid. De Boer pleitte ervoor om een hotel of iets dergelijks in de nabijheid van het station te vestigen. Door de vesti ging van kantoren dreigt er rond station een sfeer te ontstaan 'die ze ker in de avonduren onaangenaam dreigt te worden'. Voorwaarde voor een goede invul ling van het gebied rond stations is bovendien dat de vestiging van kan toren langs snelwegen in de regio wordt tegengegaan. Alle sprekers vonden dat de 'ongebreidelde wild groei' van kantoren aan de zoge noemde zichtlocaties langs de snel wegen moet worden tegengegaan. Dergelijke vestigingen trekken ver keer aan en concurreren met kanto ren in de nabijheid van stations. 'Raadsleden zijn slecht te verstaan' Snelwegen Omdat er toch al veel kantoren leeg staan - 'op de verkeerde plaat sen in het land' - worden de huur prijzen nadelig beïnvloed, aldus Mabon-directeur De Graaf. Hij pleitte, evenals andere sprekers, voor een beperking van kantoren langs snelwegen. LEIDEN - De vergaderstukken zijn voor buitenstaanders niet te begrij pen, de publieke tribune in de raadszaal is moeilijk te bereiken, raadsleden zijn vaak slecht te ver staan en door de onduidelijkheid over de rol van de fractievergade ringen wordt het idee 'de politiek doet maar wat' versterkt. Tot deze conclusies komt de werkgroep 'politieke projecten', die een aantal voorstellen doet om de relatie tussen burgers en politiek te verbeteren. Dit is een ambtelijke werkgroep in het kader van het zo genaamde Fiks-project, dat onder meer de gemeentepolitiek dichter bij de burger wil brengen. Een van de voorstellen is om het stadhuis flink te verbouwen zodat de publieke tribune beter bereik baar wordt en vanaf daar de gehele raadszaal is te overzien. Daarnaast zou op de tribune met foto's moeten worden aangegeven 'wie wie is' in de raadszaal. De werkgroep wil dat er meer aandacht komt voor duidelijk spre ken. Ook moet er bij de raadsverga deringen een globale tijdsplanning worden gemaakt. De voorstellen van de werkgroep worden binnenkort door de politici besproken. Stichting People's Trust Nederland opgericht Leidenaar Dirk van de Wijngaard wil proberen geld bij elkaar te halen )tti een dorp in India te adopteren. (foto wim Dijkman) LEIDEN - Een spontane ingeving na een reisje naar India. Op die ma nier kan de oprichting van de stich ting People's Trust Nederland het beste worden uitgelegd. Leidenaar Dirk van de Wijngaard is de grote animator van deze organisatie die geld inzamelt om een dorp in India te adopteren. Van de Wijngaard maakte vorig jaar op doorreis door India kennis met een missionaris die zijn hele bezit had verkocht en met de opbrengst een stichting oprichtte die drie dor pen heeft geadopteerd. Dit bete kent onder meer dat docenten wor den betaald die de kinderen onder wijs geven, dat huizen en een zie kenhuis worden gebouwd, en dat waterleidingen worden aangelegd. Volgens de Leidenaar moet het in Nederland ook mogelijk zijn iets dergelijks van de grond te krijgen. Hij wil graag genoeg geld inzamelen om een of meerdere dorpen van de Indiase organisatie over te nemen, zodat die zich weer op andere woon gemeenschappen kan richten. Van de Wijngaard hoopt dat spon sors zijn idee financieel willen on dersteunen. Dat kunnen particulie ren zijn, maar ook bedrijven. Elk be drag is welkom, juist omdat de kos ten in India niet zo hoog zijn. De ini tiatiefnemer rekent voor dat de bouw van een degelijk huis zo'n 3000 gulden kost, terwijl een water pomp al voor 500 gulden is aange legd. De stichting zou het liefst zien dat zich mensen aanmelden die bereid zijn structureel geld bij te dragen. Het is de bedoeling dat iedere maand een bedrag naar het uitgeko zen dorp gaat, waarmee dan onder meer de salariskosten van de leer krachten worden betaald. Om de continuïteit van deze voorzieningen veilig te stelen, is het nuttig dat de stichting van tevoren weet dat ze maandelijks over een vast geldbe drag kan beschikken. Van den Wijngaard is nog niet he lemaal klaar met zijn plannen. De stichtingsvorm is inmiddels bij de notaris vastgelegd, maar veel prak tische informatie is hem nog niet bekend. Zo weet hij niet hoeveel geld maandelijks nodig is om een dorp te ondersteunen. Evenmin heeft de Leidenaar de beschikking over materiaal waar mee hij potentiële sponsors kan be naderen. Hij is dan ook van plan in oktober (op eigen kosten) weer naar India te gaan om gericht foto's en vi deo-beelden te maken waarmee hij bedrijven en particulieren kan over tuigen dat financiële steun noodza- Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Dirk van de Wijn gaard, Cornelis Schuytlaan 44, 2324 VA Leiden. Tel. 763203. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEID EN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13