EG-top beslist over Oost-Europa Bank Massale paaidrift brasems Maritiem Buitenmuseum ziet er niet als een museum uit ■k\j/j:UJ=»ÉFR 'Kleine' leden blokkeren handjeldap De Klerk hoopt op snelle opheffing van EG-sancties Voorbereiding START-akkoord moeizaam Kostenstijging trein fors VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA 9 Een fraaie breedruggige brasem kei exemplaar zo uitbundig dat de vis volledig op het droge kwam te liggen en zich met een paar flinke klappen van de staart weer in zijn element terug wist te werken. Aan sommige brasems was ook duidelijk te zien dat ze het voort- plantingsritueel niet helemaal zonder kleerscheuren waren doorgekomen. Hun huid vertoon de soms flinke beschadigingen. Ik heb hengelaars die ih mei of ju ni een gehavende brasem vingen wel eens horen zeggen ctet die vis sen waren aangetast door een of ander virus of parasiet. DOOR BRAM VAN LEEUWEN I De realiteit is meestal dat de vis soms bloederige en schubbenloze plëkken vertoont als naweeën van hun deelname aan de voort planting. Meestal verdwijnen die plek ken na verloop van tijd wel weer. Soms ook vormen juist die be schadigingen een entree voor pa rasieten die in het onderwatermi lieu voorkomen en overleeft die vis de aanslag niet. Nog te vaak krijgt de hengelaar het verwijt dat hij de oorzaak is van die beschadigingen. Natuur Elk jaar in het voorjaar ontwaakt de natuur opnieuw. Bomen en planten lopen uit, krijgen nieuw groen en vogels bouwen hun nes ten en leggen daarin hun eieren. In de vissenwereld kennen we de zogenaamde paaiperiode. Vissen verzamelen zich op de ondiepste en plantenrijkste ge deelten van hét water en wanneer er een paar zonnige dagen achter een zijn raken de vissen in extase. Ze krioelen over en langs elkaar, gooien de gebruikelijke schuw heid van zich af en mengen zich in de massale vissenbruiloft die moet resulteren in het afzetten van het hom en de kuit en dat uit eindelijk uitmondt in nageslacht. Wie ooit eens getuige is geweest van deze voortplantingsdrift staat versteld welke krachten soms kleine vissen kunnen ontplooien wanneer ze eenmaal door de paai op drift zijn geraakt. Twee weken geleden zat ik een ochtendje te vissen op een van de Zuidhollandse plassen toen ik ge tuige was van een werkelijk mas sale paai van de.brasem. De zon was nauwelijks boven de horizon toen zich vlak onder de kant tussen de stenen van de Oeverbescherming en het ontlui kende riet enkele meters van die oever de eerste exemplaren ver toonden. Aanvankelijk zwom men ze nog vrij rustig maar wel hoog in het water naast elkaar. Waar ze vandaan kwamen weet ik niet maar in de volgende uren scheen het aantal brasems zich elk uur verder uit te breiden. De bewegingen van de honderden visse.n werd steeds onstuimiger en af en toe was het een geplas en gespetter van jewelste. Grote bruinruggige exemplaren verhie ven soms meer dan de helft van hun brede schubbenbast boven water uit en duwden soortgeno ten soms met bruut geweld tegen de aangegroeide basaltkeien. Op veel exemplaren waren dui delijk de paaistippen te zien. Klei ne witte stippen op-de kop en een deel van het lichaam. Enkele we ken tevoren had ik al een paar van die exemplaren aan de haak ge slagen. In plaats van hun door gaans nogal slijmerige huid voel-1 de die nu zeer ruw aan. Als schuurpapier. Ik heb me zitten verbazen over de schijnbaar onuitputtelijke energie waarmee steeds opnieuw tientallen exemplaren het water langs de oever in hevige beroe ring brachten. Soms was een en- lijk zullen er best wel eens exem plaren zijn die door een ondes kundige behandeling een deel van hun beschermende slijmlaag kwijt raken, maar meestal is er toch een simpele natuurlijke oor zaak voor hun minder fraaie uiter lijk aan te wijzen. Overigens om de schade bij bij voorbeeld brasem tot een mini mum te beperken is het beste de vis tussen duim en wijsinger beet te pakken bij de kop even voor de kieuwen en vervolgens de haak te verwijderen. Terug naar de paai. De vis was dit jaar rijkelijk vroeg met het 'rijen'. Waarschijnlijk een gevolg van de zachte winter. Zo paaide de karper dit jaar al vroeg in mei terwijl dat meestal pas in de twee de helft van mei en soms zelfs pas begin juni plaats heeft. Het toeval wilde dat ik een dag nadat ik het brasemspektakel had gadegeslagen weer een paar uur tjes op dezelfde plek vertoefde. Van de vele honderden brasems was geen spoor meer te beken nen. Alleen het schuim langs de oever legde nog getuigenis af Van wat zich nauwelijks 24 uur eerder had afgespeeld. Op de plek waren nu enkele eenden aanwezig, die een opmer kelijk grote belangstelling voor de oeverzone aan de dag legden. Ze doken geregeld met hun kop onder water en kwamen smak kend weer boven. Vermoedelijk deden ze zich tegoed aan het kuit dat door de brasems was afgezet. Het Rotterdamse Maritiem Buitenmuseum kampt met een probleem. De drie paviljoens aan de Leuvehaven zien er niet als een museum uit. Voorbijgangers denken, dat er een bedrijf in gevestigd In het water zien ze nostalgische schepen, maar ook de Netty, Borneo en Gezina: beroepsvaart, die op lading wacht. Het is allemaal heel verwarrend voor de toevallige voorbijganger en daar zijn ze zich bij het museum terdege van bewust. door Dick van der Lugt "Niemand begrijpt wat het buiten museum inhoudt", zegt Ed de Rid der, technisch projectleider van het museum. "We hebben het gepro beerd met borden 'vrije toegang' om een stukje drempelvrees weg te nemen, maar ook dat hielp niet. Men weet niet waar men in verzeild raakt. Maar daar gaan we aan wer ken". Ook waarnemend projectleider Gerard de Jager erkent, dat het mu seum 'wat in zichzelf gekeerd' is. "Technische mensen komen wel naar binnen, maar anderen blijven voor het raam kijken", zegt hij. Een open-luchtmuseum van de scheepvaart en de scheepsrepara- tie: zo zou je het Maritiem Buiten museum kunnen noemen, dat ligt ingeklemd tussen het prestigieuze Imax-theater en Maritiem Museum Prins Hendrik. Het bestaat uit een verzameling antieke binnenvaart schepen en platbodems (deels in het water, deels op de kant), hijskra nen, scheepsmotoren en machines, die in drie glazen paviljoens door vrijwilligers worden opgeknapt. Een kassa heeft het museum niet en bezoekers worden niet geteld. De doelstelling van het museum is tweeledig: niet alleen de geschie denis van de scheepvaart tentoon stellen, maar deze ook demonstre ren. Met als 'nuttig bijverschijnsel', aldus De Jager, dat vakkennis, die in de moderne scheepsbouw er\ -re paratie verloren dreigt te gaan, be houden blijft. Het is een bont gezelschap, die groep van veertig vrijwilligers, die een nieuwe pijp fabriceert voor de stoomelevator Antwerpen 19, de zeilschoener Valkeda een onder houdsbeurt geeft en het roer van de motorsleepboot Geijuma repareert. Er zitten gepensioneerde zeelui bij, maar ook verlofgangers, WAO'ers en werklozen. De Ridder: "Veertig percent komt uit de scheepvaart en de mo torenbranche. 't Is gewoon een gro te familie. 'Dat kan ik niet' is er bij ons niet bij. Je kunt alles leren: las- sen, draaien, smeden; zo functio neert het gewoon. Onze mensen hebben een heel hoge inzet. Er hebben gekregen, wordt hier meer gepresteerd dan in Rotterdam draagt het bedrijfsleven. Bij een baas werk je, omdat je anders aan het eind van de maand geen geld hebt. Hier is men met zijn hobby bezig. Intensief bezig. Als er iets moet gebeuren, vraag ik: wie wil? en ze zijn er". den bij in de exploitatie, niet zoveel bereidwillige firma': liggen, worden gemarkeerd met stickers om ze te onderscheiden van De gemeente de beroepsvaart. Vuurtoren Het La- 250.000 gul- ge Licht, nu weggedrukt door het Imax-theater, verhuist binnenkort het begin van de Schiedamse- zouden we nooit kunnen opere- dijk. In de toren komt een informa- ren. Ga maar na: als je een bok no- tiebalie en er wordt een tentoonstel- dig hebt, betaal je al 18.000 gulden ling ingericht, per dag". Hulp gevraagd "Er moet nog veel gebeuren", volgt De Ridder. "Ik schat, dat Ed de Ridder is de drijvende kracht v00r vijf a zes jaar werk hebben, achter het museum. Hij werkte elf Voor sommige werkzaamheden hebben we gewoon geen mensen. motor- zijn geen probleem, maar vind je een timmerman? Op n hebben wij een tim- En schilders, die kun je gewoon niet te pakken krijgen. We jaar als boordwerktuigkundige ('Al- le zeeën bevaren') en stapte daarna If. over naar (ie scheepsreparatie. Door een ongeluk werd hij arbeidsonge- schikt. "En dan kan je twee dingen doen: de kroeg in, of iets gaan k Hildeed hetlaatk. Kwam drie ïitit.en..1?Bk dringend verlegen jaar geleden als modelbouwer vaak vrijwilligers voor het opknappen i de bibliotheek van het Maritiem Museum en maakte zo kennis met de verzameling zogeheten 'realia' (schepen, machines), waar wegens geldgebrek problemen niets mee gebeurde. "We zijn begonnen met 1.458 gul den", vertelt hij. "Daar moesten we het maar mee doen. Door eigen in zet zijn we aan materiaal en werk tuigen gekomen. Ik heb uitgere kend dat we de afgelopen tweeën- de graanelevator" Loopbruggen Eerste prioriteit organisatorische het verbeteren van het 'gezicht' het museum. Aan de straatkant worden in de paviljoens loopbrug gen gemonteerd, zodat het publiek een beter zicht heeft op de werk zaamheden. Er komen borden met verklarende teksten, etalages en de museumschepen, die in het water Een andere trekker op de kade wordt een lange rij gereedschaps werktuigen en motoren, te bedie nen met drukknoppen. Het was de bedoeling deze opstelling al dit sei zoen in gebruik te nemen (de lucht- leiding is klaar), maar de door een bedrijf beloofde compressor, die voor de aandrijving moet zorgen, is nog niet beschikbaar. Of de touw- baan op het trottoir van de Schie- damsedijk snel weer gaat draaien, is op dit moment nog onzeker. Vorig jaar klapte een spanwiel uit elkaar. Het had niet veel gescheeld of er waren gewonden gevallen. De ver zekering eist nu een betere beveili- op dit moment ging. Het buitenmuseum overweegt de baan tot' de helft in te korten om zo het risico van ongelukken te ver kleinen. Het moet er allemaal toe bijdra gen, dat het publiek niet vol vraag tekens langs ankerlier, ponsmachi ne, slingerschaar en waterkraan loopt. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Kamer kritisch over aanslag op pensioenfondsen DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid bestaande uit CDA, PvdA en D66 zet grote vraagtekens bij een wetsvoorstel om een deel van de vermogens van pensioen fondsen te gaan belasten. Kritiek v£n de drie fracties is er ook op een tweede wetsvoorstel dat een andere fiscaal regime wil introduceren voor verzekeraars en hun produk- ten (de zogenoemde brede herwaar dering). Dit blijkt uit de eerste schriftelij ke reacties vanuit de Kamer op bei de wetsvoorstellen. Minister Kok (financiën) wil met de plannen blij vend 820 miljoen gulden binnenha len. De wetten zouden op 1 januari 1991 in werking moeten treden. Eer der liet Kok de Kamer, naar aanlei ding van kritiek van de Raad van State en van de betrokkenen op de voorstellen, al weten open te staan voor wijzigingen. Kohl: Duitsland blijft lid NAVO na eenwording WASHINGTON (DPA) - De West- duitse bondskanselier, Helmut Ko hl, heeft gisteren na zijn gesprek met VS-president George Bush be vestigd dat het verenigde Duitsland lid van de NAVO moet blijven. Maar dit betekent volgens Kohl ook dat "het bondgenootschap ge zien de omwenteling in Europa en de doorbraak naar mensenrechten, democratie, pluralisme en sociale markteconomie in geheel Europa zijn traditionele politieke rol cen traal moet gaan stellen". Kohl zei met Bush te zijn overeen gekomen de "drie verankeringen" de NAVO, de samenwerking van de VS met de EG en de opwaarde ring van de rol van de CVSE-Confe- rentie over Veiligheid en Samen werking in Europa te versterken. In de CVSE praten 35 landen met el kaar, alle Europese zonder (voorlo pig nog) Albanië plus de VS en Ca nada. Bush verklaarde na de ont moeting met Kohl ten aanzien van. de Duitse hereniging op één lijn te zitten en dezelfde doelen na te stre- Volgens Bush is er "vijfenveertig jaar na het einde var\de oorlog geen enkele reden waarom een verenigd, democratisch Duitsland op enige wijze voor een bijzondere status moet worden uitgezonderd". STRAATSBURG (ANP) Het geschil tussen de grote en kleinere EG-landen over de Oost-Europa Bank zal waarschijnlijk pas worden opgelost in de Europese topconferentie die 25 en 26 juni in Dublin wordt gehouden, waar de regeringsleiders van de lidstaten bij eenkomen. Europese kringen in Straatsburg verwachten niet dat de ambassa- deurs van de twaalf EG-landen in Brussel vandaag tot een vergelijk zullen komen. De hoge ambtenaren van de twaalf ministeries van finan ciën zullen dit weekeinde in Parijs hun collega's uit de 30 andere lan den die deelnemen in de bank moe ten meedelen dat de EG-landen er Stuurwiel breekt af SEATTLE (Rtr) Passagiersvlieg tuigen van het type Boeing 737 die nen nagezien te worden nu tijdens een vlucht het stuurwiel is afgebro ken. Dit heeft de Amerikaanse luchtinspectie (FAA) gisteren mee gedeeld. De spoedinspectie, die per toestel ongeveer een half uur duurt, heeft betrekking op 378 vliegtuigen die in de afgelopen twee jaar ge bouwd zijn. Het incident heeft zich voorgedaan aan boord van een Westduits toestel, maar het had geen ernstige gevolgen omdat er geen passsagiers aan boord waren. niet in zijn geslaagd onderling tot een akkoord te komen. De twaalf ministers van buitenlandse zaken, die dit weekeinde in een afgelegen kasteel in Ierland vergaderen, zul len het vermoedelijk evenmin eens kunnen worden. Zeven kleinere EG-landen Ne derland, België, Luxemburg, Span je, Portugal, Denemarken en Grie kenland hebben besloten de op richting van de Europese bank'voor herstel en ontwikkeling van Oost- Europa te blokkeren, omdat Frank rijk en Groot-Brittannië buiten de EG om hebben afgesproken dat president Mitterrands adviseur Jac ques Attali president van de bank moet worden en dat het hoofdkwar tier in Londen zal worden geves tigd. Deze afspraak werd gemaakt in de G-7, de groep van rijke Westerse landen waarvan, behalve Frankrijk en Groot-Brittannië, de Duitse Bondsrepubliek, Italië, de Verenig de Staten, Japan en Canada lid zijn. Ierland heeft zich niet bij zijn zeven kleinere EG-partners aangesloten BRUSSEL (AP) - President F.W. de Klerk van Zuid-Afrika verwacht dat de economische sancties die de Europese Gemeenschap in 1986 te gen zijn land trof binnenkort zullen worden opgeheven. Samen met zijn minister van bui tenlandse zaken Pik Botha had De Klerk gisteren een onderhoud met voorzitter» Jacques Delors van de Europese Gemeenschap en Euro pees commissaris voor externe be trekkingen Frans Andriessen. In 1986 verbood de EG de invoer van ijzer, staal en gouden munten uit Zuid-Afrika, waarmee in 1985 een bedrag gemoeid was van 600 mil joen dollar. Ook nieuwe investerin gen dat land werden verboden. De invoer van Zuidafrikaanse steen kool, toen ter waarde van 1,3 miljard dollar, werd echter ongemoeid gela ten. De Klerk is bereid alsnog naar Nederland te komen als hij voor een bezoek wordt uitgenodigd. "Ik zal van de eerstmogelijke gelegenheid gebruik maken om een uitnodiging te aanvaarden", zei hij gisteren tij dens een persconferentie in Brus sel. De Klerk maakt op het ogenblik een toernee door Europa, waarbij hij negen landen bezoekt. Neder land staat niet op de lijst. omdat het tot 1 juli voorzitter van de Europese Gemeenschap is. In Straatsburg wordt niet ver wacht dat de zeven kleine landen er in zullen slagen te verhinderen dat Attali met de leiding van de bank 'wordt belast. Maar zij willen eraan vasthouden dat het hoofdkwartier niet in Londen wordt gevestigd, maar in één van de zeven hoofdste den. Dit betekent dat Luxemburg en Amsterdam een kans zouden ma ken. Luxemburg, dat nu al een bij zonder groot aantal buitenlandse banken binnen zijn grenzen heeft, zou in ruil voor de vestiging van de Oost-Europa Bank zijn partners iets kunnen tegemoetkomen in hun wens een einde te maken aan het bijzonder strikte bankgeheim dat belastingontduiking in naburige EG-landen in de hand werkt. Nederland zou in dat geval kun nen worden gecompenseerd met de vestiging van het Europese mer kenbureau, dat de komst van hon derden goed betaalde ambtenaren meebrengt. Het verlies van de werk gelegenheid van één persoon, oud minister Ruding, zou dan op de koop toe moeten worden genomen. Ook Denemarken is kandidaat voor het merkenbureau. Kopenha gen zou voor het uitblijven van de komst van octrooi-deskundigen kunnen worden gecompenseerd met de vestiging van het Europese milieubureau. In Straatsburg meent men dat Denemarken, door zijn goede betrekkingen met andere Scandinavische landen, uitstekend geschikt is om het milieubureau on derdak te bieden. ROEMENEN - Meer dan 100.000 hebben gisteren op de rampagnedag van de Roe verkiezingen in Bukarest deelgenomen aan demonstraties voor en tegen interim-president Ion Iliescu en zijn Front van Nationale Redding. In het noordelijke deel van de stad verzamelden zich zo'n 70.000 aanhangers van Iliescu. MOSKOU (AP) Onderhandelaars Amerikaanse minister van buiten van de Sovjetunie en de Verenigde landse zaken James Baker gisteren Staten zijn nog niet ver gekomen in Moskou duidelijk gemaakt, met hun pogingen een overeen- Baker, die met verslaggevers komst voor te bereiden over ver- sprak op de tweede dag van zijn mindering van hun kernwapens vierdaagse onderhandelingen met voor de lange afstand. Dat heeft de zijn Sovjet-ambtgenoot Sjevard- heeft betrokken zijn de in novem ber ingaande accijnsverhoging voor benzine met 8 cent per liter, gedeel telijke afschaffing van het reiskos tenforfait en de spitstoeslag van 25 procent op de motorrijtuigenbelas ting die voor 1992 is aangekondigd. Autogebruikers die minder dan 30 kilometer van hun werk wonen (87,3 procent van de bevolking), krijgen volgens de Consumenten bond in de Randstad met een kos tenstijging van 2,8 procent te ma ken tot 1992. Buiten de Randstad gaan de kosten voor die groep met 1,5 procent omhoog. Deze cijfers gelden voor benzinerijders. DEN HAAG (ANP) - Treinreizi gers worden tot en met 1992 voor hogere kostenstijgingen geplaatst dan autorijders. De meeste automo bilisten zijn in deze periode tussen de twee en drie procent extra kwijt, treinreizigers meer dan 7 procent. 'De Consumentenbond stelt dat na een doorberekening van de plan nen van het kabinet voor het woon werkverkeer. Die zullen dan ook niet leiden tot het dpel dat ze be ogen, het terugdringen van het au toverkeer, aldus de bond. De maatregelen die de Consu mentenbond in zijn berekeningen nadze, zei dat hij nog wel hoop had dat de geschillen kunnen worden opgelost voordat Sovjet-president Gorbatsjov en de Amerikaanse pre sident Bush eind deze maand in Washington hun top houden. Het verhoopte akkoord moet de arsenalen kernraketten voor de lan ge afstand van beide supermachten met 30 tot 35 procent verminderen De zware landraketten van de Sov jetunie moeten met de helft worden verminderd. Oneens zijn de super machten het over het gewenste tal kruisraketten aan boord vliegtuigen en schepen, verplaats bare raketten met meerdere kern koppen en zwaardere, op land ge plaatste raketten. Ook zijn er nog geen methoden ontwikkeld om el kaar te controleren op de naleving van een START-akkoord. Baker onderbrak gisteren de be sprekingen om met Sjevardnadze een bezoek te brengen aan een mid deleeuwse kloosterkerk in het 72 ki lometer van Moskou gelegen Zagorsk. Dara zei hij ook nog steeds hoop te hebben dat er op tijd over eenstemming kan worden bereikt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9