Israël: geen geweld tegen kinderen Kenya stuurt comité s op weg om de bevolkingsgroei af te remmen Troepen naar mijnstad Znid-Afrika 'Onlusten in Peking storm in glas water' Wraakactie voor joodse grafschennis Verkiezingsfraude vermoed in Dominicaanse Republiek Democratie verandert niets in Paraguay BUITENLAND Vanc correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV (GPD) Het Israëlische leger is kwaad op de Zweedse afdeling van de organisatie 'Save the Children', die in een gisteren verschenen rapport concludeert dat Palestijnse kinderen in de be zette gebieden 'zonder aanzien des persoons'worden geslagen en beschoten. Volgens cijfers van de organisatie zijn in de eerste twee jaar van de Palestijnse opstand 159 kinderen beneden de zestien jaar gedood en ruim 14.000 zouden verwondingen hebben opgelo pen. Van de laatsten moesten zich meer dan 5000 onder medische behandeling stellen. Een Israëlische legerwoordvoerder verklaarde dat de samenstellers het rapport hun gegevens publicat: gegeven Va F NAIROBI - De Kenyaanse rege ring tracht al enige tijd de bevol kingsgroei van vier procent per jaar de hoogste ter wereld af te remmen. In het hele land zijn comi- té's opgericht en worden voorlich ters op weg gestuurd om door mid del van cursussen, lezingen en ten toonstellingen de bevolking duide lijk te maken dat ze de grootte van hun gezin binnen de perken dienen te houden. Doen ze dat niet, zo wordt vertéld, dan staat hen een zeer sombere toekomst te wachten. De cijfers spreken voor zich. Toen Kenya in 1963 onafhankelijk werd, telde de bevolking zes miljoen men sen. Nu, 27 jaar later wordt dat aan tal geschat op 24 miljoen en rond de eeuwwisseling zullen er zo'n 35 mil joen Kenyanen zijn. Kenya mag dan qua oppervlakte een groot land zijn, slechts 20 procent daarvan is ge schikt voor landbouw en wordt bo vendien al zeer intensief bewerkt. De Kenyaanse regering heeft in middels een apart ministerie inge- steld om ook de rest van het land (half-woestijn en woestijn) zo goed en zo kwaad als dat kan tot ontwik keling te brengen. De overheid doet weliswaar ver woede pogingen om tegelijk met de groei van de bevolking ook het aan tal scholen, gezondheidscentra en banen te laten groeien, maar ziet te vens in dat dit onhaalbaar is. Van daar dat de afgelopen jaren steeds meer nadruk is gelegd op het terug dringen van het aantal kinderen per gezin. De Nationale Raad voor Be volkingsvraagstukken en Ontwik keling kreeg de taak die boodschap over het hele land te verspreiden en beleidsplannen te ontwikkelen. De resultaten tot dusver worden voor zichtig omschreven als positief. Uit een vorig jaar gehouden on derzoek bleek dat het aantal kinde ren per gehuwde vrouw was terug gelopen van 7.6 naar 6.7. Verder werd duidelijk dat 27 procent van alle getrouwde vrouwen het een of andere voorbehoedmiddel gebruik te, tegen 17 procent vijf jaar daar voor. De onderzoekers zien hierin een aanwijzing dat de inspanningen van de Raad vruchten beginnen af te werpen. Men realiseert zich ook dat nog veel werk verzet moet worden. Met name op het platteland waar de meeste mensen nauwelijks zijn te overtuigen. Hen is van oudsher bij gebracht dat hoe meer kinderen des te meer zekerheid voor je oude dag betekent. Het zijn vooral de man nen die family planning maar flau wekul vinden en niet willen horen van voorbehoedmiddelen. Er zijn legio voorbeelden te geven van mannen die hun wouw een flinke afranseling geven zodra ze erachter komen dat zij de pil slikt of een spi raaltje heeft. En dan is er de kerk die een grote invloed op de bevolking heeft en nog altijd tegen iedere vorm van kunstmatige geboorteregeling is. Periodieke onthouding, zo heet het lied dat Kenyaanse prelaten in koor zingen. Maar ook daarvan willen de meeste mannen niets weten. Zij blijven tot pp hoge leeftijd (vooral in die streken waar nog steeds biga mie bestaat) seksueel actief. Felle discussies worden de laatste tijd gevoerd over de juiste seksuele opvoeding van de jeugd. Een dis cussie die is ingegeven door het gro^- te aantal zwangerschappen onder jonge meisjes. Jaarlijks worden dui zenden meisjes van school (zowel in het lager, middelbaar als voortgezet onderwijs) gestuurd omdat ze zwanger zijn. Een aantal probeert een dergelijke straf te ontlopen door middel van een abortus die in veel gevallen echter mislukt en tot een ernstige kwaal of de dood leidt. Licht de jeugd grondig in over het gebruik van voorbehoedmiddelen en stel die ook op grote schaal be schikbaar, zo luidt de mening van het vooruitstrevende deel der natie. Het conservatieve en grootste deel van de Kenyaanse bevolking vindt echter dat een dergelijke opstelling losbandigheid en promiscuiteit in de hand werkt en daarom uit den boze is. Maar diezelfde conservatieve ge meenschap staat wel nog steeds toe dat meisjes op 14-jarige leeftijd wor den uitgehuwelijkt en vanaf die tijd met grote regelmaat kinderen op de wereld zetten. De weg naar een voor Kenya aanvaardbare bevolkings- 's, kortom, nog erg lang. re medische verzorging en beter on- ran derwijs. Volgens de verklaring wor- dè den Palestijnse kinderen naar het niet ter inzage hebben "confrontatiefront met het leger" de autoriteiten. "Dat gestuurd. Israël kreeg er gisteren ook van langs in de Wereld Gezondheidsor ganisatie. De jaarvergadering van deze VN-organisatie aanvaardde resolutie waarin wordt gemeld geeft aanleiding tot het vermoeden dat ze minder geïnteresseerd waren in het lot van de kinderen danïn pu bliciteit". De cijfers, met name voor wat be- Palestijnse inwoners in de door Is raël bezette gebieden, verslechtert. treft het aantal gewonden, zijn niet dat de gezondheidstoestand van de alleen aanzienlijk hoger dan die van het leger, maar ook hoger dan die in de gegevens van andere mensen rechtenorganisaties. De Ameri kaanse Anne Ni^on, die de eindver antwoordelijkheid draagt voor het door de Ford Stichting gesubsidi eerde rapport, zegt dat 'Save the Children' als enige organisatie sys tematisch gegevens heeft verza meld over het lot van kinderen in de intifada. Volgens haar waren de meeste kinderen die zijp gedood niet betrokken bij het gooien stenen naar militairen, zodat niet kunnen beweren dat hun leven gevaar liep. Verwondingen aan hoofd, romp en armen zouden het meest voorkomen, waaruit zou blij ken dat soldaten zich niet houden aan orders om op benen van demon stranten te schieten. De indruk dat 'Save the Children' het Israëlische leger ervan beschul digt systematisch er kinderen te schieten, is volgen" Nixon onjuist. "We zeggen niet meer dan dat in de loop van de mili taire acties ter beëindiging Palestijnse opstand kinderen niet zijn gespaard. Maar er bestaat niet zoiets als per ongeluk slaan. Daar voor moeten een of twee volwassen mannen iemand in de greep heb ben". Nazi-onderzoek had geen nut voor wetenschap BOSTON De gruwelijke medi- sche experimenten in nazi-concen- militairen, zodat^deze tratiekampen blijken geen enkele wetenschappelijke waarde te heb ben. Ze zijn niet deugdelijk opgezet en de resultaten zijn niet goed vast gelegd. Dit blijkt uit een onderzoek van de chirurg Robert Berger, waar over'hij 'schrijft in The New Eng land Journal of Medicine. De onderzoekingen, die de nazi arts Dr. Sigmund Rascher geduren- met opzet op de de Tweede Wereldoorlog in het kamp Dachau uitvoerde, hadden betrekking op de bestrijding van hypothermie, of lage liehaamstem- de peratuur. Om te bepalen hoe lang jet een mens het in koud water kon uit- bestaat^niet houden werden gevangenen soms urenlang in bakken met ijskoud wa ter gestopt om daarna weer opge warmd te worden. Velen van hen stierven meteen, anderen kwamen om bij het opwarmen dat bestond uit het onderdompelen in kokend JOHANNESBURG (GPD, IPS) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren politieversterkingen ge stuurd naar het mijnstadje Welkom in de provincie Oranje Vrijstaat, dat wordt geteisterd door rassehaat. Woensdagavond bereikte de spanning in de stad het kookpunt, nadat zwarte mijnwerkers twee blanken hadden vermoord. Eerder op de dag had de beveiligingsdienst van deze mijn het vuur geopend op zwarte mijnwerkers die protesteer den tegen het ontslag van 30 colle ga's. Daarbij raakten 12 mannen ge wond. Een speciaal politieteam heeft op dracht gekregen om de schuldigen van de moorden op te sporen. Door het incident dreigde woensdag nacht de spanning in Welkom tot ontlading te komen. Tientallen le den van de neo-nazistische Afrika ner Weerstandbeweging dromden samen bij het politiebureau in de stad en riepen om wraak. Dissidente leden van de Zuidafri kaanse bevrijdingsbeweging ANC hebben woensdag bij de terugkeer van acht dissidenten naar Zuid- Afrika aangekondigd een comité op te richten van ouders en familiele den van Zuidafrikanen die worden vermist. De dissidenten zeggen te beschikken over een lijst met hon derden namen van vermisten. Een Zuidafrikaanse politieman fouilleert een mijnwerker in Wel kom. Het stadje wordt geteisterd door rassenhaat. (foto EPA) Volgens de gegevens van 'Save the Children' zijn in het eerste jaar NEW YORK (Rtr/GPD) De onlus ten óp het Tiananmenplêin in Pe king vorig jaar juni waren een "storm in glas water". Dat zegt de Chinese partijleider Jiang Zemin in een interview dat het Amerikaanse televisiestation ABC vandaag uit zend. Het leger greep in juni hard in om een eind te maken aan studen tenbetogingen voor meer democra tie. Honderden, mogelijk duizen den betogers werden gedood. In het eerste interview van Jiang sinds hij vorig jaar aan de macht kwam, zegt hij: "Ik heb geen spijt over de manier waarop wij op de ge beurtenissen vorig jaar in Peking hebben gereageerd. Als wij er uit eindelijk niet in geslaagd waren krachtige maatregelen te nemen om de gebeurtenissen in de hand te houden dan zou de gehele hoofd stad van de Volksrepubliek China in chaos zijn gedompeld". In soortgelijke situaties zal niet opnieuw met geweld worden inge grepen: "Ik denk dat Wij van onze fouten leren. Daarmee bedoel ik dat wij adequate voorbereidingen heb ben getroffen in de zin van het ver sterken van de politiemacht en het aanleggen van voorraden niet-dode- lijke wapens. In dit opzicht ben ik. bereid van alle ontwikkelde wester se landen te leren", aldus Jiang Ze- min. Volgens hem zitten nog 431 mensen vast omdat zij betrokken zouden zijn bij dé democratise ringsbeweging. De Chinese regering is gisteren fel van leer getrokken tegen presi dent Bush. Woordvoerster Li Jinhua van het Chinese ministerie van buitenland se zaken beschuldigde hem ervan Peking te hebben "belasterd" door een proclamatie te ondertekenen. Daarin wordt China opgeroepen "positief te reageren op de aspira ties van de pro-democratische be weging, die in juni vorig jaar bloed ig de kop werd ingedrukt". Li sprak over "inmenging in de binnenland se aangelegenheden van China". "Ongegrond en onredelijk" noemde Li verder de beschuldigin gen van Amnesty International over massale arrestaties en geheime executies na het bloedbad op het Tiananmenplein. Zij had ook kri tiek op de anti-Chinese betogingen in Bulgarije, Sovjetunie en Hong kong. De betogers zouden "geen be nul hebben van de achtergronden van het Tiananmen-incident". China heeft gisteren het aanbod van Taiwan om officiële besprekin gen te beginnen, van de hand gewe zen. De Taiwanese president Lee Teng-hui had zich daartoe woens dag bereid verklaard. Lee brak daarmee de dertig jaar oude stelre gel dat onder geen enkele voorwaar de contacten mogen worden gelegd met het Chinese vasteland. China blijft Taiwan echter be schouwen als een van zijn provin cies. Peking wil wel met de regeren de Kuo Min Tang in Taiwan praten over het "één land, twee systemen"- principe. Taiwan zou dan, net als Hongkong, na de hereniging met het Chinese vasteland, zijn kapita listisch stelsel mogen behouden. ievèn gekomen dooj^inademlng de d£ van traanf*a<? Hp* Wpr nnpmt Hat geruime tijd over de gegevens die "puur propaganda" Juist deze het onderzoek opleverde. Sommi- week heeft een commissie van het gen vinden dat de gegevens ge- Amerikaanse Congres bekendge- maakt niet over aanwijzingen te be schikken dat Israël het door Ameri ka geleverde traangas misbruikt. De commissie haalt een rapport van 'Artsen die aanwiizineen te be- manier waarop ze zijn verkregen. .!!,n^Zi"??nAï^ Anderen menen- dat nazi-gegevens genegeerd moeten worden. Berger vindt dat het debat afge- sloten kan worden omdat geen en- ...maart 1988 concludeerde dat kele onderzoeker iets met de rap. geen direct verband heeft kun- ^roe^is^emlebleLnTt de onderzoeken zo onzorgvuldig waren en gegevens dermate slordig waren genoteerd dat ze weten schappelijk van geen waarde zijn. nen constateren tussen de dood een aantal Palestijnen in de eerste maanden van de intifada en het ina- deHeasmëlische!tger heeft onmid- «happelük van geen waarde zijn. dellijk na de publicatie van 'Save Sommige resultaten zijn volgens the Childeren' een verklaring uitge- Berger zo onwaarschijnlijk dat zij i staat dat het er vanaf geven, het begin van de bezetting 1 Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook alles aan heeft gedaan de levensstandaard van de bevolking te verhogen, onder meer door bete- NANTES/JERUZALEM (AFP/AP) Uit wraak voor de grafschennis vorige week in Carpentras zijn in de nacht van woensdag op donderdag vijftig graftombes op een katholie ke begraafplaats in het Franse Saint-Herblain geschonden. Op de graven stonden kreten als „Dood aan Le Pen" en "Wraak voor Car pentras". Het aantal aanvragen van Franse joden voor emigratie naar Israel is drastisch toegenomen sinds de grafschennis in Carpentras. Sinds 10 mei toen de bekladde graven werden ontdekt, zijn bij het joodse bureau 2.000 emigratieverzoeken binnengekomen. Tot dan toe wer den dit jaar 1.800 aanvragen gedaan. Twee Israëliërs hebben bekend zondag meer dan 300 joodse graven in Haifa te hebben geschonden, in de hoop dat Palestijnen daar de schuld van zouden krijgen en de jo den in Israel zich en masse tegen de Palestijnen zouden keren. Het tweetal zei zich te hebben laten in spireren door de gebeurtenissen in Carpentras. De grafschennis leidde in Haifa tot woedende reacties van de joodse bevolking; islamitische leiders haastten zich hun veroorde ling uit te spreken. Ongeveer tien procent van de 225.000 inwoners van Haifa zijn Palestijnen. In de nacht van woensdag op don derdag zijn ook in het Canadese Quebec en het Zwitserse dorp Vil- laret grafschendingen aangericht. In Zwitserland ging het voorname lijk om protestantse graven die wa ren besmeurd met hakenkruizen en davidsterren. In Canada waren joodse graven beklad met racisti sche leuzen. Van de daders ont breekt nog ieder spoor. Het Europees Parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin het schenden van joodse graven in Frankrijk en Oost-Duits- land en de toename van racisme en antisemitisme in Europa wordt ver oordeeld. Alleen de extreem-recht se leden van het Parlement, onder leiding van Jean-Marie Le Pen van het Front National stemden tegen. SANTO DOMINGO (AP) De kandidaat van de oppositie van de Domini caanse Republiek, Juan Bosch, heeft president Joaquin Balaguer gisteren beschuldigd van verkiezingsfraude en het volk opgeroepen vandaag de straat op te gaan, ,wat de gevolgen daarvan ook zullen zijn'. De 80-jarige Bosch deed dat na het bekend worden van ongeveer de helft van het aantal uitgebrachte stemmen van de woensdag gehouden presi dentsverkiezingen, waaruit bleek dat de aanvankelijke achterstand van de 83-jarige Balaguer op Bosch was veranderd in een voorsprong. De voorma lige Amerikaanse president Jimmy Carter, een van de 30 buitenlandse waarnemers bij de verkiezingen, heeft woensdag gezegd dat de verkiezin gen eerlijk zijn verlopen. Bosch en Balaguer hebben vijf keer als kandidaat tegenover elkaar ge staan bij presidentsverkiezingen. Drie keer kwam Balaguer als v de bus. ADVERTENTIE Nepal Koning Birendra van Nepal heeft gisteren de vrijlating aangekondigd van alle politieke gevangenen. De meeste van hen zitten-vast wegens lidmaatschap van tot voor kort ver boden politieke organisaties. Biren dra kwam tot zijn beslissing op ad vies van premier Krishna Prasad Bhattarai, wiens benoeming vorige maand de succesvolle afsluiting be tekende van een twee maanden du rende campagne voor meer demo cratie- Boekarest Hoewel de Roemeense president Iliescu had aangekondigd op te zul len treden tegen demonstranten op het universiteitsplein in Boekarest, heeft hij ze toch ongemoeid gelaten. Tienduizenden mensen brachten daarop in alle rust de nacht op het plein door. De menigte werd toege sproken door kopstukken van de oppositiei Bougainville Rebellen op Bougainville hebben zich gisteren afgescheiden van Pa pua Nieuw Guinea. De leider van het revolutionaire leger, Francis Ona, is uitgeroepen tot interim-pre sident. Het is de tweede maal dat Bougainville zich onafhankelijk verklaart. De eerste keer gebeurde dat op 1 september 1975, een paar dagen voor de onafhankelijkheid van Papua Nieuw Guinea. Bougain ville werd toen niet erkend. De vraag is of dat nu wel gebeurd. Terechtstelling In de Amerikaanse staat Louisiana is vanmorgen ondanks kritiek uit binnen- en buitenland de geestelijk zwakbegaafde Dalton Prejean (30) terechtgesteld. De man had op jon ge leeftijd twee moorden begaan. Het Europees Parlement had giste ren nog een beroep gedaan op de gouverneur van Louisiana gratie te verlenen. Ook in Texas en Missourri werden vandaag twee doodvonnis sen ten uitvoer gelegd. Geoses, 'n schoen met iets bijzonders 0672 Kleur: brandy, ook in Het bijzondere zit in de zool: 'n koperen vlakje van 2 cm. Dat herstelt door geleiding het directe contact van het menselijk lichaam met de aarde. Door dit contact kunnen positieve en negatieve elektrische ladingen worden uitgewisseld. De hieruit ontstane energie bevordert het menselijk welzijn. Dit is de filosofie achter de Geoses herenschoen, 'n Geniaal idee. De vinding van het koperen vlakje in de zool is dan ook wereldwijd gepa tenteerd. Geoses, 'n schoen met 'n sportief karakter door de toepassing van stevig, lenig juchtleer, 'n Schoen om in te wonen! Dat stelt u bij het passen direct vast. Komt u 'ns langs? V O het koperen vlakje werkt your quality shoe by Helioform Van IPS-correspondent Jose Antonio Vera ASUNCION Een jaar geleden, op 15 mei 1989, nam generaal Andres Rodriguez als gekozen president het roer over van dictator Alfredo Stroessner. Verkiezingsdatum 1 mei ging de annalen in als "de dag van de democratie" in Paraguay, dat 35 jaar had gezucht onder mili tair bewind. Nog steeds vinden cri tici echter dat niet echt veel is ver anderd onder Rodriguez. Rodriguez, die in heftig betwiste verkiezingen werd gekozen is zelf evenzeer het doelwit geworden van kritiek; in het bijzonder wordt hij ervan beschuldigd dat de onder zijn voorganger ontstane corruptie ge woon is blijven bestaan, en dat hij zich bedient van dezelfde repressie ve methoden. De eerste verjaardag van het niëur.' we bewind werd gevierd met de no dige retoriek over de uitroeiing van corruptie en het maken van schoon schip. Tekenen dat er iets is veran derd zijn er wel. Zo concludeerde een delegatie van de Latijnsameri- kaanse commissie voor mensen rechten (ALDHU) eind vorig jaar dat de mensenrechtensituatie "dui delijk" is verbeterd. Tegelijkertijd stelde de commissie wel dat' het land nog steeds "doortrokken is van een autoritaire mentaliteit". Corruptie Volgens Luis Resck, leider van de christen-democratische oppositie en voorvechter van de mensenrech ten, kan de politieke elite zich nog steeds straffeloos van alles veroor loven. De corruptie is nog altijd niet uitgebannen. Hij meent dit vooral wordt veroorzaakt doordat in de nieuwe regering veel ambtenaren zit'ten die ook hoge posten vervul den in de regering van de door Rodriguez verdreven dictator Stroessner. Het beste voorbeeld daarvan is natuurlijk Rodriguez zelf, schoon zoon van Stroessner en tweede man onder de oude dictator. Hij is inmid dels in Brazilië beschuldigd van miljoenenfraude door smokkel met dollars. Maart dit jaar zaten nog veertig ambtenaren vast op be schuldiging van corruptie. En een Een Paraguayaan leest, vlak voor de verkiezingen die een einde betekenden aan 35 jaar dictatuur, een dagblad waarin Rodriguez een maatschappij zonder privileges belooft. Maar een jaar later is daar niet veel van terecht gekomen. (archieffoto AP) van de meest spraakmakende figu- jaar beloofde de regering dat de'in- ren, ex-consul Justo Eris, die onder flatie zou worden teruggedrongen Stroesser uitgroeide tot een van de tot 15 procent, maar inmiddels is rijkste mannen in Paraguay, is al- volgens de vakbonden en statistici weer op vrije voeten. Zijn vrij- de inflatie in de eerste vier maanden spraak nam bij de oppositie onmïd- van 1990 al tot boven de 15 procent dellijk elk vertrouwen in de onpar- gestegen. tijdigheid van de rechterlijke macht De regering van Rodriguez, die weg. Duister Volgens Resck is het i met deze "duistere figu ciaal rechtvaardig beleid te het presidentschap combineert met het oppercommando over het leger, wordt ook beschuldigd van onder drukking van de activiteiten van de vakbonden en politieke organisa ties. De vakbondsfederaties CUT e is het ook daarom dat de weinige CNT hebben de regering verweten leden van de regering-Stroessner dat zij politieke pressie uitoefent op die zijn veroordeeld gewoon blijven boeren en arbeiders. Volgens deze doorleven met hun oude privileges organisaties hebben leger en politie "in dit land, dat ze al zo hebben la- met geweld een aantal boeren ver ten leegbloeden". dreven die land hadden opgeeist De eerste verjaardag van de rege- om te bewerken, en hen vervolgens ring-Rodriguez gaat gepaard met gevangengezet, een vergroting van de economische v f problemen, waaronder een stijgen- V eiis.wibieii de inflatie. Aan het begin van dit Ook de econoom Pablo Herken heeft kritiek. Hij beschuldigt de re gering er onder andere van dat zij doorgaat met het verkwisten van staatsfondsen door het handhaven van een bureaucratie die "buiten, proporties en inefficiënt" is. Her ken meent dat deze bureaucratie niet alleen "zeer corrupt" is, maar ook louter de belangen van de rege rende Colorado-partij dient. Hij noemt het "absurd" dat de belastin ginkomsten voor een groot deel op gaan aan leger en politie, ten koste van de gezondheidszorg, onderwijs, landbouwhervorming en sociale ontwikkeling. Herken meent dat het land ge noeg heeft aan één legermacht, en een regeringsapparaat nodig heeft dat ophoudt een "jachtterrein van- populistische en demagogische po litici te zijn, die de verschillende fa sen van verkiezingen beschouwen als handel, en niet als een instru ment van de democratie".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7