Reorganisatie op ministerie O&W EXTRA Ik heb me als een schietschijf LEIDSCH DAGBLAD Ritzen weigert garantie arbeidsplaatsen Nederlandse journalisten vastgehouden in Etiopië Schengenakkoord in juni vrijwel zeker getekend Aantal schadeclaims na medische fouten stijgt Acties om hoge werkdruk ziekenhuizen verhevigen Geruzie over autogordel intzgtuin VRIJDAG 18 MEI 1990 BlNNI PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen wil het ministerie van onderwijs en wetenschappen drastisch reorganiseren. Ambtenaren van het departement moeten vaker van functie wis selen en tal van diensten moeten anders gaan werken of verzelfstandigd worden. Het reor ganisatie-proces moet vijf a tien jaar gaan duren. NAIROBI (GPD) - Na twee dagen wachten was vanmorgen nog steeds niet bekend wat er gaat gebeuren met de journalisten Koert Lindijer (NRC) en Ton van der Graaf (VPRO) die sinds woensdag onder huisar rest worden gehouden in een hotel in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba. De betrokken instanties (het ministerie van informatie, de politie en de staatsveiligheid) had den nog steeds niets van zich laten horen. Aanleiding voor het arrest van de twee Nederlanders was een inter view dat zij maakten met drie oppo nenten van het Mengistu-regime. "Het gaat met ons ondanks deze on zekere toekomst heel goed", aldus Koert Lindijer in het goedkope Ras- hotel in Addis Abeba. "We maken ons alleen vreselijk zorgen over de drie door ons geïnterviewde Etio- piërs die nu in de gevangenis zit ten". Ondanks het feit dat zij door hun interview het leven van deze men sen in gevaar hebben gebracht, is Koert Lindijer van mening dat hij en zijn collega volgens journalistie ke maatstaven zeer zorgvuldig ge handeld hebben. "Het interview heeft woensdagmorgen plaatsge vonden maar we hebben op maan dagmiddag en dinsdagochtend eerst uitgebreid met twee van die mensen gesproken om te zien wat voor vlees we in de kuip hadden. We hebben hen keer op keer gevraagd: 'weet je wel wat voor risico's je neemt'. En zij hebben steeds ge zegd: 'ondanks de grote risico's wil len we met jullie praten". "Volgens de hoofdpersoon in dit gesprek was dit voor hem erg be langrijk omdat hij alles wil doen om een beter Etiopie voor zijn kinderen te creëren. Volgens ons is dit jour nalistiek. Volgens de Etiopische re gering zijn wij hiermee destabilise rend bezig en dus strafbaar. Ze kun nen nu met ons doen wat ze willen". Lindijer wijst er verder op dat de drie mensen waarmee hij en zijn collega Ton van der Graaf hebben gesproken niet tot een of andere ge organiseerde oppositiegroepering in Etiopië behoren. "Het zijn gewo ne mensen die zeer kritisch zijn over het Menguistu-bewind. Als je dit soort gesprekken niet kunt voe ren en alleen het regeringsstand punt kunt weergeven heeft de jour nalistiek volgens ons geen zin". Lindijer en Van der Graaf zijn in Etiopië om een programma te ma ken over de perestrojka in dat land. Volgens Lindijer waren de laatste tijd tekenen zichtbaar dat het ortho- dox-marxistisch-leninistische sys teem in Etiopië in navolging van Oost-Europa ook scheuren begon te vertonen. Dat staat in een gistermiddag gepu bliceerd rapport over de toekomsti ge organisatie van het Zoetermeer- se departement. Tijdens de presen tatie weigerde Ritzen de garantie te gven dat er bij de reorganisatie geen arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. In een brief aan alle medewerkers van O&W hebben Ritzen en de amb telijke top zich achter de aanbeve lingen uit het rapport gesteld. Rit zen spreekt van 'ingrijpende veran deringen'. De vakbonden hebben gematigd positief gereageerd op de plannen. De bonden missen in het rapport duidelijkheid over de per sonele gevolgen van het rapport. DEN HAAG (GPD) - De Benelux- landen. Frankrijk en de Westduits- land achten de kans groot dat op 19 juni tot ondertekening van de aan vullende overeenkomst bij het ak koord van Schengen kan worden overgegaan. In de overeenkomst re gelen de vijf 'Schengen'-landen de openstelling van hun onderlinge grenzen voor personen-, goederen-, diensten- en kapitaalverkeer. Binnenland kort Rijverbod De Rijksverkeersinspectie van het 'ministerie van verkeer en water staat heeft ti.jdens een maandag tot en met donderdag gehouden mara thoncontrole aan de Belgische grens bij Rijsbergen aan 67 vracht autochauffeurs een rijverbod opge legd wegens te lange rijtijden of te korte rusttijden. Hiervan waren 59 chauffeurs uit het buitenland af komstig. Steekpartij Een 58-jarijge man uit Baarn is maandag in zijn woning door zijn 33-jarige inwonende vriendin dood gestoken en in stukken gezaagd na een ruzie over hun relatie. Om de sporen uit te wissen werd het slachtoffer in stukken gezaagd door de vrouw. De stoffelijke resten wer den in koffers en plastic zakken ge stopt. Een koffer werd in een sloot gedumpt. De plastic zakken werden verstopt in de schuur van de wo ning. APK Het ministerie van .verkeer en wa terstaat is niet van plan de APK- keuring af te schaffen zoals Konsu- menten Kontakt bepleit. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat vandaag meegedeeld. De consumentenorganisatie vindt on der meer dat alleen de garages ga ren spinnen bij de regeling. Volgens het ministerie blijkt zowel uit bui tenlandse onderzoeken als uit gege vens van het Nederlandse wagen park dat de APK een levensduur- verlengende invloed op de auto heeft. Kortmann De Nijmeegse hoogleraar mr. S.C.J.J. Kortmann is de gedood verfde kandidaat voor de post van Commissaris der Koningin in Lim burg. Maar het kabinet zal waar schijnlijk pas volgende week tot de benoeming besluiten. Kortmann heef ruime steun gekregen van de vertrouwenscommissie uit de Lim burgse Provinciale Staten. In poli tiek Den Haag wordt het hoogst on waarschijnlijk geacht dat minister Dales (binnenlandse zaken) de voordracht van de commissie naast zich neerlegt. Celstraf De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist tegen een Rotterdamse bokser. De sport man wordt ervan verdacht 19 no vember vorig jaar betrokken te zijn geweest bij de invoer van bijna 22 kilo cocaïne op de luchthaven Schiphol. De Rotterdammer ont kent elke betrokkenheid bij het drugstransport. Volgens hem is hij misbruikt door zijn vroegere boks manager, in wie hij een blind ver trouwen zou hebben gehad. Nederland is tot 1 juli voorzitter van het 'Schengen'-beraad en staatssecretaris Dankert (buiten landse zaken) verklaarde na afloop van de besprekingen van gisteren dat die voorspoedig zijn verlopen. De enige echt concrete maatregel waarover de vijf het gisteren echter eens werden, was het opheffen van de visumplicht voor DDR-burgers met ingang van 1 juni. Over een gemeenschappelijk vi sumbeleid ten opzichte van andere Oosteuropese landen, zijn de Schengen-partners het niet eens. De Bondsrepubliek heeft de visum plicht voor Hongaren laten vallen en begint komende week bespre kingen met Tsjechoslowakije met hetzelfde doel. Van een gezamenlijk asielbeleid zal niets terechtkomen, ondanks een motie van het Nederlandse par lement waarin om die harmonisatie wordt gevraagd. De afzonderlijke landen houden hun eigen nationale asielbeleid overeind. In de praktijk zal dat betekenen dat vreemdelin gen een asielverzoek zullen indie nen in het Schengen-land dat de. minst strenge regels hanteert. De verwachting is dat die Schen- gen-partner, geconfronteerd met een stroom aan asielzoekers, auto matisch zal beslissen de asielregels aan te scherpen. Zo komt op den duur toch een soort 'harmonisering' tot stand. Datzelfde kan voor de vi sumplicht gaan gelden. Er is welis waar overeenstemming over een ge zamenlijke lijst, maar eigen natio nale toevoegingen zijn mogelijk. De Luxemburgse weigerachtig heid om mee te werken aan de op sporing van fiscale fraude, is voor de Schengen-partners geen pro bleem meer. Nederland stond op het punt de onderhandelingen af te breken, toen bondskanselier Kohl meldde het Schengen-beraad op te willen schorten. De 'Luxemburgse kwestie' is door de Schengen-lan- den doorgeschoven naar de EG. Voordat het in juni tot onderteke ning van de aanvullende overeen komst komt, zullen de bewindslie den nog één maal vergaderen, op 14 juni. 'Zelden op aids getest' DEN HAAG (ANP) - De Nederland se levensverzekeraars hebben de af gelopen twee jaar 50 van de 800.000 aanvragers voor een levensverzeke ring met een uitkering beneden de 200.000 gulden een Hl V-test laten ondergaan, waarmee duidelijk wordt of iemand besmet is met het virus dat in eeri later stadiiim kan leiden tot de ziekte Aids. In één ge val bleek iemand sero-positief. Deze cijfers maakte voorzitter L.J. Beugelsdijk van de Nederland se Vereniging van Levensverzeke raars (NVL) gisteren bekend tijdens een hoorzitting van de vaste kamer commissie voor de volksgezond heid uit de Tweede Kamer. Beu gelsdijk presenteerde de cijfers om de commissie ervan te overtuigen dat dat het niet zo is dat verzeke raars maar "raak testen". ADVERTENTIE Vrijwel direct na zijn aantreden in het nieuwe kabinet gaf Ritzen een groep deskundigen van binnen en buiten het ministerie opdracht het ambtelijk apparaat door te lichten. O&W ligt aljaren onder een sper vuur van kritiek. Het ambtelijk ap paraat zou te traag en log zijn, zich te weinig bekommeren om de uit voering van alle plannen door het onderwijs en de bemoeienis met de scholen zou te gedetailleerd en knellend zijn. Dat beeld wordt in het gisteren verschenen rapport bevestigd: het departement wordt geportretteerd als een verzameling van ambtelijke 'kokers', die onderling slecht sa menwerken. Het ambtelijk appa raat is, aldus het rapport, te veel be zig met het uitdenken van nieuw be leid en bekommert zich te weinig om de uitvoering daarvan door het onderwijs. Met name op het gebied van de huisvesting is de bemoeienis van het ministerie te 'gedetailleerd en knellend'. In het onderzoeksrapport wordt geadviseerd de hele Inspectie van het onderwijs zelfstandig te maken. Hetzelfde zou moeten gebeuren met de afdelingen die zich bezig houden met de bekostiging en huis vesting van scholen. De beleidsaf delingen moeten nauwer gaan sa menwerken en worden gereorgani seerd. De afdeling financiële zaken krijgt een dikkere vinger in de pap. Ambtenaren van het ministerie moeten veel vaker van functie ver anderen, schrijven de onderzoe kers. Nu zitten de meeste ambtena ren veel te lang op dezelfde werk plek. De vakbonden bestrijden in een eerste reactie dat dat komt door de bestaande rechtspositieregelin gen. Volgens het Ambtenarencentrum en de CFO is de oorzaak dat het in het verleden heeft ontbroken aan een goed en zorgvuldig personeels beleid. CFO en de bond van hoger overheidspersonel CMHF noemen de plannen 'ambitieus', maar wijzen ze niet af. Wel willen ze een sociaal akkoord sluiten met Ritzen, waarin ze willen vastleggen dat de werkge legenheid behouden blijft. Alleen het Ambtenarencentrum vreest dat de studie 'niet voldoende elementen' bevat om een 'zeker i thousiasme' op te roepen. sche fouten heeft forse premiever- sprake i hogingen voor de ziekenhuizen no- Om dat te kunnen vaststellen moet dig gemaakt. Schades tussen de vijf de verzekeraar kunnen beschikken over de complete medische infor matie: operatieverslagen, verpleeg- verslagen, vocht- en temperatuur- lijsten, röntgenfoto's en dergelijke. Ook het persoonlijk commentaar van de betrokken arts is onontbeer lijk. Volgens Touw levert dit in de praktijk vaak problemen op. De be nodigde informatie komt niet of on volledig, of het persoonlijk com mentaar ontbreekt. Foto's zijn zoek of het verslag van de intensive care al "weggegooid". Ook de i twee de laatste jaren al lang geen uitzon dering meer. Mr. H.J. Touw, voorzitter van de Verzekeringsgroep Medische Aan sprakelijkheidsrisico's (MAR), een herverzekeringspool van een aantal grote verzekeraars, zei dit gisteren in Ede. De Nationale Ziekenhuis raad hield daar een symposium over "aansprakelijkheid in huidig en toekomstig recht". De uitkeringen zijn afhankelijk van leeftijd en beroep van het slachtoffer. Volgens Touw zorgen vooral ambtenaren vo schadeuitkeringen doordat het i nisterie van financiën lonen en pen- verhaalt. hoge slaglegging blijkt vaak uiterst s ■olledig. In het gunstig ste geval treedt veel onnodige ver traging op waardoor veel wrevel Een probleem is de lange tijd die ontstaat. Touw pleitte dan ook vaak verstrijkt tussen het ken van de schade, het ontstaan en het melden ervan. Zo krijgen de ver zekeraars te maken met schades die zijn ontstaan door een behandeling die bij voorbeeld tien jaar geleden is uitgevoerd. Vooral de laatste jaren stijgt het aantal meldingen met betrekking tot medische schaden sterk. Vol gens Touw zijn daarbij opvallend veel claims uit "oude" jaren. Van de 611 nieuw gemelde schaden in 1989 waren dat er 391, waaronder twee uit 1978 en twee uit 1979. Touw heeft de indruk dat de groei van het aantal meldingen vooral het gevolg is van een inhaaleffect en dat niet kan worden gezegd dat er veel meer fouten worden gemaakt dan vroe ger. Wel is het zo dat de gemaakte fouten veel kostbaarder zijn dan voorheen. MIDDELBURG - Prinses Juliana (rechts) heeft gisteren in Middel burg een monument onthuld ter her denking aan het bombardement op deze stad. Precies vijftig jaar gele den vernietigde een Duitse aanval een groot deel van de binnenstad. DEN HAAG (GPD) - De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid is woedend op TNO en dan met name op onderzoeker W. Jansen. De TNO'er bracht begin deze week aan het licht dat automo bilisten roekelozer gaan rijden wanneer ze een autogordel dragen. Het positieve effect van de autogordel zou daardoor volledig teniet gedaan worden. "Dit is een slechte zaak voor de verkeersveiligheid. Automobilisten zullen nu eerder geneigd zijn hun gordel niet om te doen, terwijl al lang is aangetoond dat het aantal verkeersslachtoffers is gedaald sinds de autogordel er is", aldus een woordvoerster van de SWOV. Zonder draagplicht van de gordel zou het aantal slachtoffers volgens hem met veertig procent (220 doden) stijgen. De SWOV, een adviesorgaan van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, gaf TNO opdracht om onderzoek te doen naar de risico's en be slissingen die automobilisten in het verkeer nemen. "Over autogordels hebben we het helemaal niet gehad". Dat onderzoek zou in oktober 1990 klaar moeten zijn. Onderzoeker Jansen baseert zijn conclusie op een experiment dat hij voor dit onderzoëk heeft gedaan. Volgens de SWOV was de steekproef die hij nam, echter absoluut niet representatief voor de hele autorijden de bevolking. ROTTERDAM (ANP) - De directies van de zestien ziekenhuizen, de drie psychiatrische ziekenhuizen en de 27 verpleeghuizen in het Rijnmond gebied hebben vandaag gezamen lijk een dringend beroep gedaan op het kabinet om snel tot oplossingen te komen voor verlichting van de werkdruk. In een open brief aan de minister raad geven zij met klem aan dat het kabinet gezien de ernst van de situa tie niet de tijd heeft voor het uitwer ken van een genuanceerde integrale benadering. Het probleem is nu te ernstig, schrijven zij. Nu niets doen betekent bovendien dat het ar beidsconflict voortduurt en verhe vigt. In het kader van de protestacties voor meer ruimte voor de arbeids voorwaarden en verlichting van de werkdruk in het ziekenhuiswezen hielden werknemers van vijf zie kenhuizen vandaag een zondags dienst. Geplande operaties zijn uit gesteld, terwijl de personeelsbezet ting op een laag pitje staat. Het kabinet bespreekt vandaag de notitie van staatssecretaris Si mons over personele knelpunten in de zorgsector. De Ziekenfondsraad nam gisteravond nog een motie aan waarin wordt aangedrongen op 1 a 2 procent extra, 130 tot 260 miljoen gulden. In de Ziekenfondsraad werd gesug gereerd te kijken naar de reserves in de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten, de hogere premie-inkom sten die het gevolg zijn van de stij ging van de loonsom waarover de premie wordt geheven (door de loonsverhogingen in het bedrijfsle ven en de daling van de werkloos heid) en naar het mogelijk iets meer verhogen of wat minder verlagen van de premies voor het zieken fonds en de AWBZ. De Zieken fondsraad zou dan in juni een con crete keuze kunnen maken bij het vaststellen van zijn premie-advie zen voor 1991. Hij bestreed de vaak gehoorde opvatting dat de verzekeraar artsen en verplegend personeel verbiedt om, als er een fout is gemaakt, daar met de patiënt over te praten. Ze mogen alleen geen aansprakelijk heid erkennen en een schadever goeding toezeggen omdat de verze keraar eerst de gang van zaken moet onderzoeken. Maar volgens Touw is het zelfs de morele plicht van een arts die een fout heeft gemaakt om met de be trokkene uitvoerig de gevolgen en toekomstverwachtingen te bespre ken. Hij kan er ook op wijzen dat het ziekenhuis een aansprakelijkheids verzekering heeft gesloten. Touw zei dat een klachtencom missie bij de opvang van teleurge stelde patiënten een positieve rol kan spelen. Als het ziekenhuis de klager een gewillig oor leent voor komt dat volgens hem veel onte rechte claims die uit onvrede wor den ingediend. Protest tegen belastingheffing pleeggezinnen DEN HAAG (GPD) - Pleeggezin- nen moeten als gevolg van de belas tingherziening volgens Oort belas ting gaan betalen over de overheids- vergoeding voor het levensonder houd van pleegkinderen. "Ten on rechte", stellen minister d'Ancona (WVC) en staatssecretaris Kosto (justitie). Zij hebben in een nog geheime notitie aan staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) geprotes teerd tegen deze heffing. De wet zou op dit punt moeten worden aange past, omdat het aantal pleeggezin nen toch al drastisch terugloopt. De protestbrief wordt deze week ont- huid in het Welzijnsweekblad. De Tweede Kamer heeft al eerder ge protesteerd tegen de nieuwe rege ling. Ex-psychiater: hetze veroorzaakt door veranderde inzichten KOMPLETE TUINSET. 4 Verstelbare fauteuils met ovale tafel, nn Q vanSëöpvoor tGOr Geldigt/mas woensdag. griffioen Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-763748 ARNHEM (GPD) - "Ik heb het^ zwaar gehad". Dat was zo'n beetje* de enige bekentenis van de van seksueel machtsmisbruik verdach te voormalig directeur en psychia ter van de Zettense Heldringstich tingen tegenover de Arnhemse rechtbank. Hij zei gisteren aan het einde van het tweedaags strafpro ces wel te verwachten dat de recht bank hem vrijspreekt van de tien ten laste gelegde feiten, die volgens de officier van justitie goed zijn voor zes jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Ook verdachtes advocaat mr. E. Sutorius drong aan op vrijspraak. "Want het gaat in een strafproces niet om geloven, maar om bewijzen en die zijn er niet of nauwelijks". Mocht de rechtbank evenwel tot een andere meningsvorming ko men, dat vraagt hij zich op voör- hand af welke mate van strafopleg ging nog als zinvol kan worden er- "Mijn cliënt is sociaal dood, door de bodem van zijn bestaan gezakt en de vergelding via de media heeft al plaats gehad. Publicitair is via een volksgericht al met hem afgere kend als geldt het een ouderwetse publieke steniging. Vrouwen heb ben zich als blinde furies, de duivel in hem ziend die hij niet is, hem met koevoeten belaagd. Zwaarder straf fen dan dat hij al is, hoeft niet". In zijn slotwoord benadrukte de verdachte de woorden van zijn raadsman nogmaals. "Ik weet wer kelijk niet meer hoe ik mijn leven moet inrichten. Ik sta volkomen on beschut in dit leven en ben door de vele publiciteit in een totaal isole ment terechtgekomen". Jaren zestig Om zijn onschuld nog eens extra te benadrukken, beschreef de psychi ater de situatie binnen de hulpverle ning en de jeugdpsychiatrie in de ja ren zestig, zeventig. Hij wees erop, dat er destijds weinig deskundig heid en geschoold personeel was. "Ik heb met anderen getracht be weging in die situatie te brengen. Vanuit een innerlijke bewogenheid heb ik geprobeerd het leefklimaat, zoals dat in Zetten heerste, te verbe teren. Ik heb een medisch onder zoek ingesteld, gezorgd voor een derdaad naakt werd vertoefd en ge zwommen. Dat paste in de tijdgeest van toen. Maar er is van mijn kant nooit sprake geweest van seksueel machtsmisbruik". Hij hield de rechtbank met na druk voor, dat zijn functioneren door zijn pogingen de sfeer te veran deren altijd onder druk heeft ge staan en dat de algemeen heersende mening over seksualiteit en macht in de jaren tachtig is veranderd. "Alles wat ik destijds heb gedaan, wordt nu - door andere ogen beke ken - naar die tijd terugvertaald als seksueel geweld. Daarbij komt, dat ik door aangegane seksuele relaties buiten mijn werk om mij als schiet schijf heb opgesteld". In een over twee dagen uitèe- smeerd vijf uur durend pleidooi be streed strafpleiter Sutorius onder meer de ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie. Naar zijn me ning zou ten onrëchte zijn verwezen naar de wet op de Kinderbescher ming. "Maar die wet is in 1975 ver anderd, waardoor in de dagvaar ding van een verouderde wetstekst gebruik is gemaakt". Bovendien be toogde de raadsman dat in twee aanklachten de termijn van verja ring al zou zijn ingegaan. Geloofwaardigheid Terwijl een vrouw op de publieke tribune stil zat te huilen, sprak Su torius met betrekking tot alle aan klachten bovendien zijn ernstige twijfels uit over de geloofwaardig heid. "Het gaat hierbij niet om de oprechtheid van de aangeefsters, maar om de vraag wat er over is van hun herinnering omtrent het gebeu- Hij beschreef de verdachte als een verlegen, vriendelijke en joviale man, die ten val is gebracht door zijn eigen onorthodoxe wijze van behandelen. "Die zijn geliefde vak, waarin hij zo excelleerde, al is kwijt geraakt. En nu ervan wordt ver dacht ontuchtige handelingen je gens zijn pupillen te hebben be gaan. Maar het aanraken door een medicus hoeft niet meteen ontuch tig te zijn". Aan het einde van de mammoet zitting richtte rechtbankpresident mr. P. R. Smits zich tot het publiek. "Hier past een woord van dank voor deling van zo'n emotionele zaak", de wijze waarop de aanwezigen zich De rechtbank doet 30 mei uit hebben opgesteld tijdens de behan- spraak. jlj zaterdag-bijlage van het leidsch/alphens dagblad Morgen: Rene Diekstra: 'De zin van het leven bestaat niet'. Johan Neeskens: 'Zie ik er dan uit als iemand die zoop en snoof?' DAM ja' ik wil een abonnement op de krant voor m'n eigen stuk DUIl VAN NEDERLAND 'k neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 27,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 74,15 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: - Postcode: Plaats: Telefoon: Opsturen in envelop (zonder postzegel) naar: Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3