Q D H E] mmm Kurosawa's 'Dreams' balsem voor de ziel 'Johnny Handsome': kil en cynisch vHiJ UALJ lHiVMiaöü TELEVISIE Zaterdag 19 mei Peter von Scholten (Ned. 3, 20.20 uur). Deense film uit 1987 van Palle Kjae- rulff-Schmidt, met Ole Ernst en Etta Cameron. Peter von Scholten is gou verneur van de Maagdeneilanden, een Deense kolonie in de Caraïbische Zee. Door zich tegenstander te verklaren van de slavernij roept hij de tóórn van zijn vorst over zich af. Film werd opge nomen op lokatie in St. Croix. Parlor, bedroom and bath (Super Channel, 21.30 uur). Amerikaanse film uit 1931 van Edward Sedgwick, met Buster Keaton en Charlotte Green wood. Weinig grootse momenten van Buster in dit gekunstelde produkt. Kiss of the spider woman (Ned. 2, 21.35 uur).Amerikaans/Braziliaanse film uit 1985 van Hector Babenco, met William Hurt en Sonia Braga. Dicta tuur in Zuid-Amerika. Homoseksuele spion moet celgenoot, een politieke gevangene, uithoren en verlinken. Het loopt anders. Teruggeworpen op el kaar, groeit er respect en liefde tussen de twee zo verschillende types. Superman II (Veronique, 22.10 Uur). Amerikaanse film uit 1980 van Richard Lester, met Christopher Ree ve en Margot Kidder. Drie Kryptonse schurken met buitenaardse krachten bedreigen de aarde. Superman grijpt Plenty (Ned. 2, 23.50 uur). Ameri kaans drama uit 1985 van Fred Schepi- si, met Meryl Streep en Sam Neill. Jon ge Engelse vrouw, werkzaam voor' de Franse ondèrgrondse, ontmoet een ze- 'kere Lazar, spion op doorreis. Na de oorlog blijkt ze hem en de romantiek van het verzet niet te kunnen vergeten. The vampire bat (Super Channel, 00.00 uur). Amerikaanse film uit 1933 van Frank Strayer, met Lionel Atwill en Melvyn Douglas. Een gekke dokter wordt gedwongen stadgenoten te do den op zoek naar een 'bloedvervan- ging'. Silver bears (BBC 1, 00J5 uur). Amerikaanse komedie uit 1978 van Ivan Passer, met Michael Caine en Cy- bill Shepherd. Rijke Amerikaan rom melt op de Europese zilvermarkt. De gevolgen zijn al snel niet meer te over zien. Tales of terror (Veronique, 00.25 uur). Amerikaanse horrorfilm uit 1962 van Roger Corman. Zondag 20 mei The man with the golden arm (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaanse film uit 1955 van Otto Preminger, met Frank Sinatra en Eleanor Parker. Des tijds gewaagde film over drugsversla ving. Sinatra als junk, Parker als inva lide echtgenote. Get Carter (BBC 2, 23.00 uur). En gelse thriller uit 1971 van Mike Hod ges, met Michael Caine en Ian Hendry. Gangster gaat achter moordenaar van zijn broer aan. Maandag 21 mei Mask (Ned. 1, 20.20 uur). Amerikaanse film uit 1985 van Peter Bogdanovich, met Eric Stoltz, Sam Elliot, Cher en Estelle Getty. Rocky's gezicht is ern stig verminkt door een zeldzame ziek te. Een 'normaal' leven lijkt niet moge lijk. Dankzij zijn eigenzinnige moeder krijgt hij langzaam weer zelfvertrou- The pit and the pendulum (BBC 2, 22.00 uur). Amerikaanse griezelfilm uit 1961 van Roger Corman, met Vincent Price, Barbara Steele en Luana An ders. Man is ervan overtuigd dat hij zijn overleden vader is, de meest Dinsdag 22 mei Who dares win (Veronique, 20.25 uur). Britse film uit 1982 van Ian Sharp, met Judy Davis, Lewis Collins en Tony Doyle. Anti-atoombomorganisatie is van plan de Amerikaanse ambassade in Londen te bezetten. De actievoer ders hopen op deze manier een onder zeebootbasis in Schotland weg te krij gen. Woensdag 23 mei 10 (Veronique, 21.55 uur). Amerikaan se komedie uit 1979 van Blake Edwards, met Bo Derek, Julie An drews en Dudley Moore. Getrouwde componist raakt verliefd op beeld schone jonge vrouw. Hij stelt alles in het werk om met haar in contact te ko- The hitcher (Nederland 2, 22.00 uur). Amerikaanse thriller uit 1986 van Robert Harmon, met Rutger Hauer en Jennifer Jason Leigh. Jonge automo bilist pikt lifter op. Deze blijkt ge stoord en kan slechts met de grootste moeite de auto worden uitgewerkt. Maar daarmee is de automobilist nog niet van zijn problemen af. Donderdag 24 mei The jungle book (Super Channel, 20.00 uur). Amerikaanse film uit 1942 van Zoltan Korda, met Sabu en Jo seph Calleia. Kleine jongen wordt door wolven opgevoed. On golden pond (Ned. 2, 20.10 uur). Amerikaanse film uit 1981 van Mark Rydell, met Henry Fonda, Katharine Hepburn en Dabney Coleman, Be jaard echtpaar - hij cynisch en het le ven schijnbaar moe; zij vermoeiend optimistisch - brengen de zomer door in een bungalow aan het meer. Vlak voor zijn tachtigste verjaardag brengt hun dochter een bezoek. Wistic stop (Super Channel, 22.20 uur). Amerikaans melodrama uit 1946 van Leonide Moguy, met George Rafl en Ava Gardner. Aardig meisje moet kiezen tussen een playboy die platzak is, en de ruige eigenaar van een nacht club. Vrijdag 25 mei Born American (BRT 1, 20.00 uur). Amerikaanse actiefilm uit 1986 van Renny Harlin, met Mike Norris en Ste ve Durham. Drie jongen Amerikanen steken tijdens een jachtpartij in Lapland per ongeluk de Russische grens over. Een dorpsmeisje verbergt hen. Phantom of the Paradise (BRT 1, 23.00 uur). Engelse horrorfilm uit 1974 van Brian De Palma, met Paul Willi ams en Jessica Harper. Gemene im presario steelt muziek van jonge com ponist Winslow voor de opening van zijn roek-tempel 'Paradise'. Winslow laat hij, op beschuldiging van drugge bruik, in de gevangenis opsluiten. F/X (Veronique, 23.00 uur). Ameri kaanse thriller uit 1985 van Robert Mandel, met Bryan Brown en Diane Venora. Expert op het gebied van spe cial effects krijgt opdracht de moord op een misdadiger in scène te zetten, opdat het lijkt dat deze na een getuige nis is verdwenen. The ladykillers (BBC 1, 23.20 uur). Engelse komedie uit 1955 van Alexan der MacKendrick, met Alec Guinness en Peter Sellers. Wanneer oude dame het misdadige plan van haar sinistere kamerbewoner raadt, is haar leven in gevaar. (OP)NIEUW 'Johnny Handsome' - Luxor, Leiden 'Please Mr. Postman' - Rex, Leiden 'Erik de Viking' - Astra, Wassenaar 'Platvoet en zijn vriendjes' - Astra, Wassenaar BLIJVERS 'Romeo' - hartroerend geboortedrama, Lido, Leiden 'When Harry met Sally' - Euro, Alphen en Trianon, Leiden 'Internal affairs' - naaddichte politie film van debutant, Lido, Leiden 'She-Devil' - Streep en Barr niet leuk genoeg, Lido, Leiden 'Tango Cash' - raszuivere actiefilm met Sylvester Stallone en Kurt Russell - Euro, Alphen 'Look who's talking' - embryo geeft cy nisch commentaar op gedrag ouders - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Turner Hooch' - Politieman heeft hond als beste maatje - Euro, Alphen en Greenway, Voorschoten 'Koko Flanel' - Urbanus als stermann equin in bizarre modeshow - Green- way, Voorschoten 'Dead poets society' - Robin Williams als gedreven leraar Engels op middel bare school - Greenway, Voorschoten 'Born on the 4th of July' - Greenway, Voorschoten 'Oliver Co.' - Greenway, Voorscho ten en Euro, Alphen 'Pippi Langkous' - Greenway, Voor schoten 'De reddertjes' - Lido, Leiden FILMHUIZEN 'Het Sacrament' - Kijkhuis Leiden (vr. t/m do., 19.30 uur) 'A clockwork Orange' - Kijkhuis, Lei den (vr. t/m do. 21.45 uur) 'Madame Bovary' - Kijkhuis, Leiden (vr. tm. ma. 20.00 uur) In de ban van de ring' - Kijkhuis, Lei den (di. 20.00 en 22.30 uur) 'Splendor' - Kijkhuis, Leiden (woe 23.15 uur) 'Burning beds' - Kijkhuis, Leiden (do. 20.00 en 22.15 uur) 'The unbearable lightness of being' - LAK-cinema, Leiden (di. 20.00 uur) 'Videodrome' - LVC, (vr. en za.21.15 DEN HAAG 'Johnny Handsome' - Asta (463500), 12 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'Innocent Man' - Asta, 12 jr. 'Drugstore cowboy' - Babylon (471656), 16 jr. 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. 'She-Devil' - Babylon, al. 'Internal affairs' - Cineac (630637), 12 jr. 'Driving Miss Daisy' - Cineac, al. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci neac, 16 jr. 'War of the Roses' - Metropole (456756), al. 'Shirley Valentine' - Metropole, al. 'Look who's talking' - Metropole, al. 'Fabulous Baker Boys' - Metropole, al. 'Romeo' - Metropole, al. 'Always' - Odeon (462400), al. 'Koko Flanel' - Odeon, al. 'Look who's talking' - Odeon, al. 'Top gun' - Odeon. al. 'Trop belle pour toil' - Studio (656402), 16 jr. 'Music Box' - Studio, 12 jr. 'How to make love to a negro without getting tired' - Studio, 12 jr. 'My first fourty years' - Studio, 16 j; AMSTERDAM 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa (278806), 16 jr. 'Romeo' - Alfa, al. 'Drugstore Cowboy' - Alfa, 16 jr. 'Sex, lies and videotape', Cinerama, al. 'Crimes and misdemeanors' - Calypso (234876), al. 'She-Devil' - Calypso, al. 'Russicum' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Trop belle pour toil' - Cinecenter, 16 jr. 'How to make love to a negro wilthout getting tired' - Cinecenter, 16 jr. 'Cinema Paradiso' - Cinecenter, 12 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243), al. 'War of the Roses' - Cinema, al. 'Johnny Handsome' - City (234579), 12 jr. 'Koko Flanel' - City, al. 'Tango Cash' - City, 16 jr. 'An innocent man' - City, 12 jr. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci ty, 16 jr. 'Harlem nights' - City. 12 jr. 'War of the Roses' - City, 12 jr. 'Ran' - Kriterion (231708). 'Opstand in Sobibor' - Kriterion. 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'My left foot' - The Movies, 16 jr. 'Cinema Paradiso' - The Movies, al. 'Crimes and misdemeanors' - The Mo vies, 16 jr. 'Krokodillen in Amsterdam' - The Mo- 'Ahvays' - Tuschinski (262633), al. 'Fabulous Baker boys' - Tuschinski, al. 'Look who's talking' - Tuschinski, al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski, al. 'Music box' - Tuschinski, 12 jr. I poets society' - Tuschinski Cine- beth McGovern; Luxor, Leiden Hij ziet er uit als het broertje van de Elephant Man en als hij praat lispelt hij met een gebarsten telefoonstem. Zijn vrienden noemen hem Johnny Handsome, maar dat zijn niet de vrienden waar hij het van hebben moet. Hoe gaat dat met een mismaakte jongen die te weinig moederliefde heeft gehad? Die komt op het slechte pad, wordt een keer vreselijk bedrogen en is na de moord op zijn enige echte vriénd al leen nog vervuld van wraakgevoe lens. In de gevangenis komt hij in handen van een plastisch chirurg die hem weer bijna normaal belooft te maken. En inderdaad, na de ope ratie is hij het sprekende evenbeeld van Mickey Rourke. Het verhaal is geknipt voor deze acteur die bij voorkeur troebele, iet wat ondoorgrondelijke types neer zet. Zoals bijvoorbeeld in 'Angel Heart', 'Barfly' of de film die hij zelf schreef, 'Homeboy'. In deze laatste liep zijn egotripperij danig uit de hand. In 'Johnny Handsome' weet regisseur Walter Hill hem weer op zijn plaats te zetten. Zodanig zelfs, dat er van acteren nauwelijk sprake is, en dat geldt ook voor de andere acteurs. De uitspattingen liggen hier weer op een heel ander vlak. Een krachtige, sterk vispele stijl en een voorkeur voor geweid zijn de meest in het oog springende ken merken van de films van Walter Hill (waaronder 'Red Heat' en 'Extreme Prejudice'). 'Johnny Handsome' wordt vanaf het eerste moment be heerst door een keihard ritme van scherp gesneden, grimmige beel den. Alle handelingen worden tot op het bot uitgekleed, van de dialo gen blijven alleen een paar veelbe tekenend uitgesproken fragmenten over. In de vaak razendsnelle mon tage wordt uit die scherven weer een suggestief en beklemmend ge heel opgebouwd, ondersteund door de klagende tonen van de muziek van Ry Cooder, of door diens drei gende basloopjes. Ook de woorden nemen die cadans over. De klank en intonatie zijn in feite belangrijker dan de echte betekenis en datzelfde geldt voor het uiterlijk van de perso nages en vooï de sombere lokaties. Hoewel er veel werk van een en ander is gemaakt blijft het een ui terst rechtlijnige, kille en vooral cy nische film. Als Johnny tenslotte samen met zijn vijanden in een bloedige shoot-out om het leven is gekomen wrijft inspecteur Drones (Morgan Freeman, die nog een Os car kreeg voor zijn rol in 'Driving Miss Daisy') in zijn handen. De rat ten hebben zichzelf uitgeroeid. Voor het meisje Donna (Elizabeth McGovern), de aardige typiste die graag had gezien dat Johnny met haar een nieuw leven begon, is er geen enkele troost in deze wrede wereld. Hill heeft zich in elk geval niet schuldig gemaakt- aan een ro: mantisch happy end. LEO BANKERSEN Van onze correspondent Pieter van Lierop CANNES Toen Akira Kurosawa anderhalve maand geleden gehul digd werd met een ere-Oscar voor zijn totale oeuvre, betoonde de Ja panse meester-cineast zich be duusd. Van de bijzondere eer die hem daar in Amerika te beurt viel, hoopte hij in de toekomst alsnog te kunnen bewijzen dat hij die waard was. Maar hij had er een hard hoofd in of hem dat wel zou lukken. De tachtigjarige beweerde nog maar een fractie onder de knie te hebben van de magische mogelijkheden die met filmkunst haalbaar zijn. Dat Kurosawa zich wel erg be scheiden uitsprak, bleek in Cannes waar het 43-ste Filmfestival onmo gelijk glorieuzer geopend had kun nen worden dan nu heeft plaatsge vonden met de wereldpremière van Akira Kurosawa's Dreams. Een ma jesteitelijke film. Een lust voor het oog, balsem voor de ziel. Dreams is een episodenfilm. Een verzameling van acht dromen, waarvan er drie als regelrechte nachtmerries te rubriceren zijn. In houdelijk zitten ze oersimpel in el kaar en zijn nogal eens te herleiden tot bevattelijke wijsheden: De mens 'Vincent van Gogh was dan wat knorrig' CANNES - Hoewel Akira Ku rosawa's Dreams in alles het ka rakter draagt van een artistiek testament, is de 80-jarige mees ter nog bepaald niet van plan met filmen op te houden. Ook tijdens zijn persconferentie in Cannes typeerde hij zichzelf weer als een artiest die nog maar een paar kneepjes van het vak onder de knie begint te krijgen: "In elk van mijn films zitten slechts twee, hooguit drie mo menten die men met filmkunst zou mogen aanduiden".Martin Scorsese, de Amerikaanse cine ast die in Dreams Vincent van Gogh speelt, schoot erbij in de lach toen hij het Kurosawa hoor de zeggen. Kurosawa vertelde zeker niet door Freud maar wel door Dostojevski te zijn geïspireerd tot het verfilmen van Dreams: "Het was kort na het voltooien van Ran, dat ik bij Dostojevski las dat een mens zich eigenlijk het meest vermetel, het minst gebonden, manifesteert in zijn dromen. Daar stijgt hij uit boven zijn beperkingen. Dromen vor- men de meest pure en meest se rieuze uitdukkingen van de menselijke verlangens. Ik heb toen geprobeerd een paar van mijn eigen dromen op te schrijven. Ik liet ze lezen aan vrienden, die me aanraadden er een film van te maken. Toen is wel gebleken dat er kennelijk toch nog bijzondere afstand be staat tussen dromen en cinema, want ik moest drie dromen laten vallen. Omdat ze technisch on- mogelijk visueel waren te ma ken, of omdat mijn producent wit wegtrok toen hij besefte wat het zou moeten gaan kosten". "Sommige van die dromen had ik al heel lang geleden. Zoals die over Van Gogh. In de beginjaren dertig studeerde ik kunstgeschiedenis en wilde ei genlijk ook zelf schilder wor den. Ik was buitengewoon ge fascineerd door de late impres sionisten en ik was echt idolaat van Van Gogh, hoewel ik zijn werk alleen van reproducties kende. Ik heb de brieven gele zen die hij aan zijn broer Theo geschreven had. Ik heb toen een immens respect, regelrechte liefde voor die man opgevat. Ik heb toen vaak gewepst dat ik een eeuw eerder geboren was, alleen maar om Van Gogh te hebben kunnen ontmoeten en dan stiekem even over zijn schouder mee kunnen kijken, als hij aan het werk was. Ik heb dat ook zo gedroomd. En die Vincent van Gogh was dan een beetje knorrig, want hij had geen tijd voor mij. Hij had haast, begrijp je. Want ja, hij moest im mers al die schitterende schil derstukken in minder dan tien jaar af zien te krijgen". CANNES - Filmactrice Natasja Kinsky sluit haar ogen terwijl de Itali aanse filmregisseur Paolo Taviana haar bij de kin pakt. Cannes presen teerde deze week in Cannes zijn twee belangrijkste actrices - de ander is de Francaise Charlotte Gainsbourg - voor de nieuwste film van de gebroeders Taviani 'The sun even at night'(foto AP) De 103-jarige wijze man uit de slo moet ópnieuw leren respect op te brengen voor de natuur. Oorlog is onmenselijk, legers zijn weerzin wekkend. Geldhonger maakt men sen tot kannibalen. Wetenschap pers vinden alleen dingen uit waar mensen ongelukkiger van worden. Maar kunst daarentegen verrijkt het leven. De kracht van Akira Kurosawa's Dreams zit vooral in de ongehoord mooie visualisering. De perfectio nistische Japanner demonstreert dit keer een cinema die meer met poëzie te maken heeft dan met pro za, meer met schilderkunst en mu ziek dan met theater of traditionele speelfj|ms. En het betreft voor alles een vorm van filmkunst die alle nu ances en het formaat behoeft van de optimale projectie op het hele grote doek. Dreams zou voor tv-vertonin- gen of in videoversies verboden moeten worden. Je moet er voor naar de bioscoop en regelrechte ver rukking wordt je deel. Klein jongetje In zes van de acht dromen voert Ku rosawa een 'ik-persoon' op. In de twee eerste exemplaren is dat nog een klein jongetje. De vijfde droom is fabuleus. Hier maken we voor het eerst kennis met de volwassen 'ik'. Hij loopt rond op een Van Gogh-tentoonstelling en verdwijnt in een schilderij. De Brug van Arles komt tot leven. Je gelooft je ogen niet als je het ziet gebeuren. Kurosawa laat 'ik' op speurtocht gaan naar de legendarische schilder die wordt aangetroffen met zijn hal ve hoofd in het verband, vermoede- lijk als gevolg van een ongelukje bij het scheren. Curieus is het te weten dat Kurosawa deze Van Gogh heeft laten spelen door collega-cineast t-episode van Kurosawa's Dream. Martin Scorsese, met een strooien hoed op het rood geverfde haar. Hij wenst niet gestoord te worden, bromt hij, want hij heeft nog zo veel te doen. Hij verft verder aan zijn fameuze korenveld, waaruit plots tientallen kraaien schreeuwend op vliegen. De droom vormt de mooi ste cinematografische hommage die er tot dusver aan de 100 jaar ge leden overleden Nederlander ge bracht is. Om deze opnamen te kunnen draaien was Kurosawa in 1987 heel Japan doorgereisd. Toen hij de ge schikte heuvels eenmaal gevonden had heeft hij er de boeren een soort gerst laten zaaien die hem in 1988 precies het type korenvelden ople verden dat hij in gedachten had. De Provencaalse boerderijtjes liet hij nabouwen in de felle primaire kleu ren die typerend zijn voor Van Gog h's schilderijen. En een zeker me neer Omi had 250 kraaien gevangen waarmee hij aan het fokken en trai nen was geslagen. De cineast vond het absoluut noodzakelijk dat op het moment dat vanuit acht on zichtbare kooitjes in het koren de vogels werden losgelaten, ze ook al lemaal dezelfde kant zouden opvlie gen in een camera-shot dat niet kon den worden overgedaan als het mis lukte. Maar het werkte perfect. Dan volgen twee nachtmerries. In de eerste staat de heilige berg ™uji Yama in lichterlaaie als gevol an een geëxplodeerde kernce. rale. Huilend en schreeuwend slaat een mensenmassa op de vlucht in de richting van een rood kolkende zee waarin we ook een man zien sprin gen die zich eerder kenbaar ge maakt had als hoovaardige weten schapper die medeverantwoorde lijk geweest was voor de bouw van de onzalige atoomreactor. De apo calyptische effecten op de heilige berg haa Kurosawa uitbesteed aan de Amerikaanse specialisten van George Lucas. In de dan volgende episode ko men we terecht in een wereld na de kernramp. Barre bergflanken met hier en daar wat begroeiing van gi gantische gemuteerde paardebloe- De apotheose van zijfi droomfilm laat Kurosawa weer in majeur plaats vindei}, in een verborgen pa radijsje dat eigenlijk de kring rond trekt naar de eerste episode. Een lief dorpje met zingende kinderen, bloemen alom, negen watermolens en een witharige, 103-jarige visser, die vrolijk toelicht dat elektrictiteit onzin is en dat wetenschappers niet zijn te vertrouwen.' We horen mu ziek en we zien een bonte opgeto gen optocht naderen, net als in de eerste droom. De grijsaard excu seert zich want hij moet met de stoet mee, zegt hij. Het betreft hier namelijk de begrafenis van zijn jeugdliefde. En daar komt geen treurigheid aan te pas. Wie immers in goede gezondheid, op 103-jarige leeftijd de gelegenheid heeft zijn 99 jaar oud geworden jeugdliefde ten grave te dragen, heeft weinig reden tot geklaag en gesnotter. Die moet dat kunnen doen met zang en dans. En op de fantastische (Kaukasi- sche) muziek van de Russische componist Ippolitov Ivanov verwij dert zich de meest opgetogen uit vaartstoet uit de filmgeschiedenis, bij het publiek de wens achterla tend dat ook Akira Kurosawa, deze zichzelf overtreffende Japanse gi gant, 103 jaar oud mag worden. Op dat hij nog 23 jaar zal kunnen voort filmen. Van Gogh schildert verder aan zijn fameuze korenveld, waaruit plotseling tientallen kraaien opvliegen. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23