Gebruik slecht materiaal ontkend Onderzoek rijkspolitie naar waardering voor haar werk Studie ziekenhuizen naar pijnbestrijding en betere operaties Handen wassen vóór je naar de wc gaat 'Geen enkele vraag waarvoor ik had geleerd VRIJDAG 18 MEI 1990 PAGINA 15 Bloedtransfusie werkt gunstig op transplantaties LEIDEN Bloedtransfusies kun nen een gunstig effect hebben op de resultaten van orgaantransplanta ties. Om afstoting te voorkomen kan de'-patiënt bloed wórden toege diend. Dat stelt Emma Lagaaij in haar proefschrift Immune suppression by oj]$da transfusions waarop zij onlangs aan de Leidse universiteit promoveerde. Mevrouw Lagaaij zegt dat na een transplantatie van een hart of een nier problemen kun nen ontstaan doordat het afweer systeem van de patiënt het getrans planteerde orgaan herkent als: J b chaamsvreemd. Het toedienen van bloed kan dat voorkomen. Welk m,echanisme hiermee te ma- keii heeft is niet bekend. Toch wordt het geven van bloedtransfu sies i|idë praktijk toegepast als één van de manieren om de resultaten van orgaantransplantatie te verbe teren. Dit is echter niet zonder risi co. De natuurlijke afweer tregen vi rusinfecties en kwaadaardige ziek ten kan op die manier worden on derdrukt. Ujt het onderzoek van mevrouw Lagaaij blijkt dat dat bloedtransfu sies twee éffecten kunnen hebbèn. Het afweersysteem van de ontvan ger kan onderdrukt óf geactiveerd worden. Door juiste selectie tussen- bloeddonor en ontvanger is het mo gelijk het afweersysteem te sturen. Storm hinderde brandmelding NOORDWIJK - De zware storm die tijdens de brand in Huis ter Duin woedde, heeft een snelle melding van de brand verhin derd. Door'hét grote aantal scha» demeldingen was de telefooncen trale van de regionale brandweer overbelast. Daardoor kon het per soneel' van Huis ter Duin de brand niet direct dooprgeven. Toen het automatische brandalarm later afging, dacht de Noord'wij kse brandweer eerst nog dat ook dit het gevolg was van de storm. Het vuur kort daar- op echter ontdekt door een brandweerwagen, die toevallig op weg was naar een andere stormschade. LEIDERDORP - Dé rijkspolitie in dit gebied begint een onderzoek naar de waardering van burgers voor het optreden van de politie. Daarbij richt ze zich vooral op mensen die in het verleden aangifte hebben gedaan van een misdrijf. De politie is benieuwd hoe deze burgers aankijken tegen de hulpverlening, de deskundigheid van de betrokken agenten en de afhandeling van de aangiften. Volgens politievoorlichter P. Nieuwenburg worden voor het on derzoek 'enkele honderden' mensen benaderd. Hij verwacht dat het over vier maanden is afgerond. De rijkspolitie hoopt met het onder zoek haar zwakke en sterke kanten - althans zoals het publiek dat ziet - boven water te krijgen. "Hoe we werken, weten we zelf al aardig. Het is voor ons echter minder duidelijk hoe de burgers dat ervaren". Het onderzoek wordt uitgevoerd door een Leidse studen te bestuurskunde. De studente, die gespecialiseerd is in politie- en justitiezaken, gebruikt het als afstudeerproject. Gemeente: veiligheid brandweiing wel degelijk gecontroleerd (vervolg van pagina 1) NOORDWIJK - Directeur G. Noorlander van Duin Hol dings - de eigenaar van hotel Huis ter Duin en verant woordelijk voor de bouw van het restaurantgedeelte - ontkent dat in het pand on deugdelijke materialen zijn gebruikt. "Ik weet niet waar dat verhaal vandaan komt, maar wij zijn juist heel erg gespitst op een goede brand preventie. Het is beslist on mogelijk dat er ondeugdelij ke materialen zijn gebruikt", verklaart hij. Een onderzoekscommissie, die in opdracht van de minister van bin nenlandse zaken door de hoofdin specteur voor het Brandweerwezen is ingesteld, meent dat de brandwe- ring boven de'verlaagde plafonds op een aantal plaatsen niet aan de eisen voldeed. Dat is mogelijk één van de oorzaken van de snelle uit breiding van de brand. Volgens Noorlander was de LEIDEN/BOLLENSTREEK Stelregel van een bollenteler: was je handen vóór je naar het toilet gaat. Beter ervoor, dan er na want dat is écht gezonder. Die opmerking maakte FNV- woordvoerder W. Wijnands, die zelf zijn boterham in de export van bloembollen verdient, gis teren Op het symposium 'Ge zondheid in nevelen'. Een ander voorbeeld: De keurmeester die niet met z'n handen in de kist durfde te komen waarin de bol len waren verpakt. Wijnands was éép van de sprekers op het symposium dat de Wetenschapswinkel van de Leidse universiteit Organiseer de. Het gebruik van bestrij dingsmiddelen moet worden te ruggedrongen. Maar de sterk doorgevoerde specialisatie speelt de bollensector parten. Nagenoeg altijd leidt het tot roofbouw. "In onze bedrijfstak is dit goed waarneembaar", zei Van Haaster. Daaraan is het vol gens hem te wijten dat er spra ke is van een sterke stijging van het gebruik van landbouwgif. Door middel van vruchtwis- seling kan dit worden tegenge gaan. Bijvoorbeeld één keer in de vier of vijf jaar op de grond tulpen kweken. In de jaren er tussen andere gewassen. In de Bollenstreek zijn inmiddels drie ondernemers bezig met het ontwikkelen van een vrucht- wisselingsplan. Van Haaster zei het jammer te vinden dat de Pachtwet nauwe samenwerking bemoeilijkt, omdat gebruiks rechten van de grond vaak lang durig zijn. Veranderingen ko men traag tot stand dus is er moeilijk mee te werken. Samen, zei de bloembollen- kweker, kan er een acceptabel vruchtwisselingsplan tot stand worden gebracht en kan specia lisatie worden behouden. Van Haaster deed een beroep op overheid en wetenschap zich in te zetten deze mogelijkheid te onderzoeken en te stimuleren. Regels moeten er zijn, maar in Nederland schieten ze hun doel ver voorbij. Als voorbeeld noemde Van Haaster de Engelse kweker, die nauwelijks te ma ken heeft met regels terwijl zijn bloembollen ook aan strenge kwaliteitseisen moeten vol doen, "Er is sprake van concur rentievervalsing, die bovendien ten koste gaat van het milieu". De bollenkweker toonde met een eenvoudig rekensommetje aan wat hij moet doen als, bij voorbeeld, het nareissenaaltje in de grond zit en wat volgens de wetenschappers nodig is óm dit te verdrijven. Vier keer de grond ontsmetten schrijft de wet voor; volgens de weten schappers is één keer genoeg. De verouderde Bloembollen ziektewet opheffen en de Land- bouwkwaliteitswet opschorten, was een suggestie van Van Haaster. Dan kan het gebruik van het grondontsmettingsmid- del dichloorpropeen direct wor den beëindigd en hoeven er geen middelen meer te worden aangewend om luis te bestrij den. "We kunnen dan minimaal dertig procent minder middelen gebruiken". brandwering juist te goed. "De pla- fonds waren onbrandbaar. Als dat niet het geval was geweest, had de brandweer misschien eerder in de gaten gehad dat het verkeerd ging". De directeur wil overigens niet ver der op het rapport ingaan. Hij heeft het nog niet in zijn bezit. J. Korver, hoofd Bouw- en Wo ningtoezicht van de gemeente Noordwijk, bestrijdt dat er destijds geen eindcontrole heeft plaats ge had. "De zaak is aan de hand van de bouwtekeningen en de adviezen van de regionale brandweer nagelo pen. En het was volgens ons-in or de". Ook Korver wil nog niet op de conclusies ingaan. De gemeente heeft het onderzoek nog niet bin- De commandant van de Noord- wijkse brandweer, J. Peschier, was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Geen aanvalsplan Naar aanleiding van.de brand in Huis ter Duin pleit de speciale com missie er voor om standaardproce dures te ontwikkelen voor de be strijding van branden in dit soort complexe gebouwen. In die proce dures moet duidelijk aandacht wor den besteed aan de risico's van ver laagde plafonds. De opeenhoping van brandbare gassen boven zo'n plafond heeft een rol gespeeld bij de snelle uitbreiding van de brand. Met dergelijke standaardprocedu res kan het aantal en de gedetail leerdheid van zogeheten aanvals plannen worden gereduceerd. De procedures kunnen bovendien ge makkelijker in opleidings- en oefenprogramma's voor brand- i worden verwerkt. Uit het onderzoek van de cqftk missie blijkt overigens dat voor Huis ter Duin geen aanvalsplan be stond. Dat was nog in voorberei ding. De afwezigheid van zo'n aan valsplan heeft echter geen rol ge speeld in de tragische affaire. De be velvoerders van de Noordwijkse brandweer waren zo bekend met het gebouw dat ze hun weg toch wel wisten' te vinden. In het rapport wordt ook voorge steld om portofoons uit te rusten met een duidelijk hoorbaar 'terug- tochtsignaal'. Tijdens de brand in Huis ter Duin bleken normale ge sprekken via de portofoons her haaldelijk onmogelijk. De brand weer kon mensen binnen daardoor niet waarschuwen. Het is overigens de vraag of zo'n waarschuwing nog zin had gehad toen de gevolgen van de snelle uitbreiding van het vuur buiten merkbaar werden. De Noordwijkse brandweer heeft nog enkele reddingspogingen ge daan. Die mislukten omdat het ge- bouw door de felle brand niet meer toegankelijk was. Enige andere brandweerlieden konden bij' een tweede felle uitbreiding van de brand het pand trouwens maar ter nauwernood op tijd verlaten. Onduidelijkheid Op de inzet van de brandweer voor het fatale ongeval heeft de commis sie geen kritiek. Na dit ongeval zijn er wel een paar dingen misgegaan. Zo ontstond er onduidelijkheid over de leiding van het werk toen de commandant van de regionale brandweer arriveerde en de waar nemend commandant van het Noordwijkse korps zijn bevoegdhe den moest overdragen. Verschillen de brandweermannen klaagden achteraf over een gebrekkige coör dinatie en inzet. Ook werden ploegen later te laat afgelost. Nadat de Noordwijkse brandweer, aangeslagen door het ongeval, was ingerukt, werden de andere korpsen zwaarder belast. En dat terwijl het werk door de zware stórm toch al zeer uitputtend was. Sommige eenheden waren na ver loop van uren dan ook aan het einde van hun krachten, schrijft de com- LEIDEN/NOORDWIJK - De vier grootste ziekenhuizen in Zuid-Hol land, de academische ziekenhuizen van Leiden en Rotterdam en de Haagse ziekenhuizen Leyenburg en Westeinde, gaan nauw samenwer ken op het gebied van gynaecolo gisch onderzoek. De samenwerking krijgt gestalte in de stichting Cobra Research, die gisteren tijdens een tweedaags symposium in Noord- wijk over 'de zin en onzin van routi nehandelingen in de gynaecologi sche chirurgie' officieel werd opge richt. De gynaecologische afdelingen van de vier ziekenhuizen krijgen jaarlijks 5500 opnames en ruim 6000 operatieve ingrepen te verwerken. De samenwerking is vooral beddel'd om gemakkelijker en goedkoper onderzoek te kunnen verrichten. Onder meer zullen de ziekenhui zen onderzoek doen naar operatie technieken en pijnbestrijding bij kanker. Tevens zal worden onder zocht wat de beste behandeling is van vrouwen met overgangsklach ten. Research zoals Cobra dat voor staat kan niet in individuele zieken huizen gebeuren omdat per zieken huis het aantal patiënten te klein is. Bovendien hoopt Cobra zo eerder in staat te zijn gegevens te verzamelen. Een voorname taak van de groep zal zijn om kritisch te kijken naar de noodzaak van bepaalde gynaecolo gische ingrepen, zo werd gisteren tijdens de eerste dag van het sympo sium duidelijk. "Zo kan de gynae coloog zich de vraag stellen of bij baarmoederkanker de hele baar moeder, inclusief de hals moet wor den weggenomen. Vroeger werd dat routinematig gedaan, nu vragen we ons af of het wel zo noodzakelijk is", aldus prof.dr. A.C. Drogendijk, voorzitter van Cobra. Hormonen Het gaat er volgens hem om de kwa liteit van leven na zo'n operatie zo goed mogelijk te waarborgen. "Een zelfde probleem hebben we bij het verwijderen van de eierstokken. Snelbus succes LEIDEN - De sneldienst van de NZH naar de Keukenhof is een groot succes. De NZH heeft in middels 35.000 reizigers geno teerd. Ook de verkoop van de combi-kaart - buskaart en toe gangskaart - voldoet aan de ver wachtingen. Van deze kaart heeft de busmaatschappij er tot dusver 6500 verkocht. De speciale bus dienst blijft rijden tot en met 24 Toxicologen met rug tegen muur LEIDEN Toxicologen kunnen aan de giftigheid van bestrijdings middelen in details nog wat sleute len. Meer niet. Daarom moet de blootstelling aan die stoffen worden teruggedrongen. De bollenkweker moet zichzelf in bescherming nemen. Als een rode draad liep kwam het steeds weer te rug in het verhaal van de Wagening- se hoogleraar J.H. Koeman. Koem an, voorzitter van de Programma-' commissie Toxicologisch Onder zoek, was gisteren één van de spre kers op het symposium 'Gezond heid in nevelen' dat de Weten schapswinkel van de Leidse univer siteit, organiseerde. Langdurig wer ken met pesticiden en de invloed daarvan op de gezondheid stonden centraal op hét symposium. Prof. Koeman wierp de vraag op of de mensen die ermee werken zich eigenlijk wel kunnen beschermen tegen de schadelijke invloeden .van bestrijdingsmiddelen. De toxicolo gen (deskundigen die kunnen bepa len hoe giftig een stof is) kunnen geen veilig gebruik garanderen. Al tijd blijft er een marge van onzeker heid. Er kunnen wat aanvullende dingen worden gedaan, maar de vei ligheid is niet honderd procent, zei Koeman. Meer garantie kunnen de toxicologen niet bieden, ze staan, al dus de Wageningse hoogleraar, met de rug tegen de muur. Koeman stel- de onomwonden dat bollenkwekers aan veel te hoge concentraties gif bloot staan. En dat, zei Jnoet worden teruggedrongen. Zoeken naar alternatieven was zijn boodschap. In Nëderland wor den jaarlijks twintig miljqen kilo bestrijdingsmiddelen gebruikt. Meer dan de helft daarvan bestaat uit grondontsmetters. Een ongë- wënste situatie, aldus Koeman, waar we vanaf moeten. Veel demografie en economie in examens aardrijkskunde LEIDEN - Een enkele onnozele vraag en een weggevertje, maar de meeste vragen waren toch wel moeilijk. Irene Viets en Sijtje de Wolf van het Dr. Visser 't Hooft- i lyceum in Lèiden twijfelen of. ze het gisteren gemaakte havo-exa men aardrijkskunde hebben ge haald. "Ik had het net zo goed niet hoeven leren", zegt Irene. "Er was geen enkele vraag waarbij ik dacht: daarvoor heb ik geleerd". Ze vertelt dat toen ze eenmaal lo gisch ging nadenken, ze wel meer op papier kon neerzetten, Sijtje had het probleem dat ze achter sommige vragen meèr •zocht dan nodig was. Volgens lerares aard rijkskunde E. Koning lag dat aan de vraagstelling. "Het examen be vatte veel tekst met moeilijke zin nen maar daar werden slechts kleine vragen over gesteld". Toen de leerlingen het examen onder hun ogen kregen, schrok ken ze van de hoeveelheid tekst. Na goed lezen bleek dat hun angst ongegrond was. Op de vra gen was een kort antwoord meestal voldoende. De meesten hadden dan ook aan tweeëneen half uur genoeg. Jeroen Boom verliet na twee' uuir al de examenruimte. "Ik ging maar weg, want anders ga je toch twijfelen". Hij vond het examen makkelijk. "Ik heb een dag voor niets zitten leren". Timo den Haan had zich vlak voor het exa men nog 'helemaal de blubber' geleerd. De vragen waren voor hem ook te doen. "Meestal wist ik het antwoord meteen of helemaal niet". Zijn kritiek is dat het vaak onduidelijk was of een kort of een lang antwoord werd verwacht. Lerares Koning vond het exa men evenals vorig jaar niet moei lijk. De vragen bij de ver'schilen- de onderwerpen waren voor haar wel eenzijdig. Sommige vragen leken op elkaar en er zaten enkele waardeloze vraagstellingen tus sen. "Een weggevertje bijvoor beeld die iedereen goed zou moe ten hebben. Maar er zal wel veel geleuter tussen zitten bij het na kijken", voorspelt Koning. Ook is ze van mening dat het examert af en toe meèr leek op tekstverklaring dan dat naar de achtergronden van een bepaald onderwerp werd gevraagd. "Uit de vraag kon je al opmaken wat het antwoord moest zijn". Alleen voor de vragen over West-Duits- land was volgens haar pure ken nis nodig. Irene ziet dat toch an ders: "Ik had het examen niet hoeven leren en dat is het 'm nou juist. Van sommige vragen be greep ik echt niets". (GPD) In het voortgezet onder wijs bogen de examenkandidaten zich gisteren over het vak aard rijkskunde. Bij de mavo/lbo-exa- rnens moesten de deelnemers aan het examen op c-niveau Gouda, Delft en Leiden op een blinde kaart aanwijzen en aangeven waar een drietal foto's was ge maakt. Het ging om een olie-raffi naderij, een vliegtuig en een grote brug. Verder werd gevraagd naar de betekenis van 'cityvorming' ert- 'agglomeratie'. En er moest wor den verklaard waarom de huizen in Amsterdam de laatste jaren ge middeld steeds minder bewoners tellen. Het thema West-Duitsland lijkt door de razendsnelle ontwikke lingen van de laatste maanden wat achterhaald. Onder meer werd gevraagd welke maatrege len de Westduitse regering trof om werknemers over te halen in West-Berlijn te werken. Investe ringspremie, salaristoeslag, extra kinderbijslag of belastingvoor deel? Het d-examen ging dieper in op de stof, rtiet aan de hand van gra fiekjes, vragen over de steenkool- produktie in het Ruhrgebied. Van Indonesië toetsten de examinato ren topografische kennis en ken nis van economische ontwikke lingen. 'Hieronder staan twee mo gelijke kenmerken met betrek king tot het dualistische karakter van de Indonesische economie. Wat is het juiste antwoord?' De havo-kandidaten werden uitgebreid ondervraagd over de demografie in Nederland. 'Fries land kende heel lang een sterke migratie richting Amsterdam. De communicatie heeft hierin een grote rol gespeeld. Leg dat uit'. Deze vraag is illustratief voor de nieuwe wijze van vragen, waarbij het accent meer ligt op de sociale dan de puur cijfermatige ontwik kelingen. Voor het beantwoorden van de vragen over energie was weinig schoolboekenkennis nodig. Wie regelmatig de krant leest, kon ér aardig uitkomen. Verder waren er vragen over de bodemsamenstel ling: 'Welke van de bovenstaande boorprofielen wordt aangetroffen wanneer een boring bij punt X op kaart 4 wordt verricht?'. Daarnaast moesten de havisten hun licht laten schijnen over de economische ontwikkelingen in West-Duitslarid. 'Noem twee ma nieren waarop de agrarisch niet rendabele bedrijven economisch toch kunnen voortbestaan'. De vwo-kandidaten werd een oordeel gevraagd over het welsla gen van de doelstellingen van de Verstedelijkingsnota 1976. Wie vraag 2 over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening niet wist, kon in vraag 7 een deel van het antwoord vinden. Verder werd gevraagd naar de verbouw van tarwe in de zuid helft van .Wisconsin (VS) sinds 1850. De ontwikkelingen die op een zestal kaartjes schematisch waren, moesten worden ver klaard aan de hand van begrippen als natuurlijke omgeving, trans- gortmogeijkheden en concurren tie van andere produkten. Tot slot kwam de ontbossing in Indonesië aan de orde en het effect daarvan op het milieu - de waterhuishou ding - er Juiste antwoorden examens woensdag VWO Engels 1 C; 2 A; 3 C; 4 A; 5 D; 6 D; 7 D; 8 D; 9 D; 10 B; 11 B; 12 C; 13 B; 14 A; 15 A; 16 B; 17 C; 18 C; 19 B; 20 D; 21 B; 22 C; 23 B; 24 B; 25 A; 26 C: 27 B; 28 C; 29 B; 30 C; 31 C; 32 B; 33 C; 34 C; 35 C; 36 B; 37 A; 38 C; 39 D; 40 C; 41 B; 42 A; 43 C; 44 B; 45 C; 46 A; 47 A; 48 A; 49 C; 50 C. HAVO VHBO Frans 1 D; 2 D; 3 A; 4 C; 5 D; 6 D; 7 A; 8 B; 9 C; 10 D; 11 C; 12 B; 13 C; 14 C; 15 D; 16 A; 17 A; 18 D; 19 D; 20 D; 21 C;22D;23A;24B;25 B; 26 C; 27 A; 28 A; 29 A; 30 B; 31 B; 32 C; 33 D; 34 B; 35 A; 36 C; 37 D; 38 A; 39 A; 40 D; 41 D; 42 B; 43 C; 44 C; 45 A; 46 A; 47 C; 48 A; 49 A; 50 D. LBO-C MAVO-C Engels 1 C;2B;3C;4B;5A;6D;7C;8D;9C;10 C; 11 A; 12 B; 13 C; 14 A; 15 A; 16 A; 17 B; 18 A; 19 C; 20 A; 21 D; 22 C; 23 C; 24 C; 25 A; 26 A; 27 D; 28 C; 29 D; 30 C; 31 B; 32 C; 33 B; 34 D; 35 D; 36 B; 37 A; 38 C; 39 A; 40 A; 41 B; 42 C; 43 D; 44 C; 45 B; 46 B; 47 C; 48 C; 49 B; 50 A. LBO-D MAVO-D Engels 1 A; 2C; 3 C; 4 A; 5 B; 6 A; 7C; 8 B;9C; 10 C; 11 D; 12 C; 13 C; 14 C; 15 A; 16 A; 17D; 18 C; 19 D; 20 C; 21 C; 22 D; 23 B; 24 C; 25 A; 26 A; 27 C; 28 A; 29 A; 30 C; 31 D; 32 D; 33 D; 34 B; 35 A; 36 A; 37 B; 38 B; 39 B; 40 A; 41 B; 42 C; 43 C; 44 D; 45 C; 46 B; 47 A; 48 B; 49 D; 50 B. LBO-C MAVO-C Wiskunde 1 C; 2 C; 3 B; 4 D; 5 A; 6 E; 7 F; 8 C; 9 A; 10 B; 11 C; 12 F; 13 D; 14 E; 15 B; 16C; 17C; 18 F; 19 B; 20 C; 21 D; 22 F; 23 24 -; 25 26 27 28 29 30 -; 31 -; 32 LBO-D MAVO-D Wiskunde 1 C; 2 C; 3 E; 4 C; 5 B; 6 D; 7 D; 8 D; 9 B; 10 E;11 E; 12 C; 13 B; 14 C; 15 D; 16 C; 17 E; 18 B; 19 B; 20 F; 21 D; 22 E; 23 24 25 26-; 27-; 28-; 29,; 30-; 31 -; 32-. Gebleken is dat die ook na de over gang nog zo'n vijfjaar doorgaan met het produceren van hormonen die het bot- en vaatstelsel van de vrouw in conditie houden. Zo wordt de kans op een hartinfarct of botont- kalking verminderd. Haal je ze weg, dan moet die vrouw hormonen slik ken om de boel op peil te houden. Het is dus de vraag of je routinema tig ook die eierstokken moet verwij deren", aldus Drogendijk. Dat een arts in dit soort gevallen voor moeilijke dilemma's staat, legt de Leidse gynaecoloog dr. A. Peters uit: "Kanker aan de eierstokken is moeilijk op te sporen en te genezen. Tot nu toe werden, wanneer de baarmoeder werd verwijderd om dat er kanker was geconstateerd, automatisch ook de eierstokken weggehaald. Ook al waren die niet aangetast. Dat gebeurde uit voor zorg. Maar omdat die eierstokken een belangrijke functie hebben, zul len we door onderzoek erachtèr moeten zien te komen in welke ge vallen wèl en in welke gevallen niet tot verwijdering moet worden over gegaan". Een ander vraagstuk dat tijdens het symposium aan de orde komt is de operatieve behandeling vón de borsten. Nu gebeurt dat door de al gemeen chirurg, maar de gynaeco logen zijn er voorstander van dat zélf te gaan doen. "Ten eerste omdat een gynaecoloog van huis uit toch vrouwvriendelijker is", aldus Dro gendijk met enige trots. "Het zijn de gynaecologen geweest die bij ope ratieve ingrepen zo laag en zo klein mogelijke insnijdingen gingen ma ken. En dankzij de gynaecologie heeft de laproscopie, waarbij via een buisje door de navel ingrepen kunnen worden verricht, zo'n grote vlucht genomen". Dr. J.B. Trimbos van het AZL vult aan dat borston derzoek meestal door de gynaeco loog wordt gedaan. "Moet er een operatie aan te pas komen dan komt de patiënte ineens op een heel ande re afdeling bij een onbekende spe cialist terecht. Dat is raar". In andere Europesë landen is dat anders: daar behandelen gynaeco logen borstafwijkingen. De 300 gy naecologen op het symposium in Noordwijk ruimen, met het oog op 1992, een aparte sessie over dit on derwerp in. Daarbij zullen ook alge meen chirurgen aan het woord ko- ®uö iteutos - Welke eigenschappen moet een goed boek bezitten? - Het is-de taak der lectuur, het kind op aangename wijze bezig te houden; het moet den knaap voedsel geven voor hoofd en hart en eene zedelijke strekking heb ben, zonder overdrijving. Waar heid. heersche bovenal in de lec tuur. Men behoeft zich niet te be palen tot de werkelijkheid, maar we spreken hier van die innerlijke waarheid, welke ook op het ideale, poëtisch inge- kleede leven den stempel der werkelijkheid drukt. De inhoud moet binnen zijne bevatting lig gen; toch moet het boek meer doen dan het kind achterna kruipen. Genoeg, we geven maar enkele wenken in 't belang der jeugd en in 't belang der ou ders en zouden bijna in verzoe king komen hier eene lijst te la ten volgen van die kinderboe ken, welke voor de jeugd aanbe velenswaardig zijn. N.v.N.) Vijftig jaar geleden: Er heerscht thans als gevolg van de verschrikkingen van den oorlog te Valkenburg onder de bevolking groote nood. Er is in het bijzonder een nijpend gebrek aan levensmiddelen, doch ook aan kleeding en dekens. Het is daarom dat de burgemeesters van Valkenburg en Katwijk al len oproepen, om hierin te voor zien. Ook financieele steun zal dankbaar aanvaard worden. Reeds deponeerde een ingezete ne van Katwijk gisteren in het Reeder ij lokaal te Katwijk een bedrag van honderd gulden. Vandaag wordt te Katwijk aan Zee door jongedames een inza meling gehouden langs de hui zen in de gemeente. Laat een ie der zijn goede burgerzin toonen door voor de zoo zwaar getroffen bevolking van Valkenburg ga ven te zenden, met dankbaar heid in het hart voor het feit, dat hun eigen stad of dorp aan het noodlot ontkomen is!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15