EIDEN m Leids sterspotje voor hoge ambtenaren AUTO LEITHON 'Als het goed gaat in de bouw, gaat het goed met ons bedrijf LEIDSCH DAGBLAD Matilo toch lid van SKIL 3 PEUGEOTS VRIJDAG 18 MEI 1990 IJzerwarenliandel Gebr. Kruyt bestaat 100 jaar LEIDEN - Hij is de eerste die in zijn eentje de directie voert. Hank Kruyt (31 jaar) heeft sinds 1989 het roer in handen van de ijzerwarenhandel Gebr. Kruyt bv die een eeuw geleden aan de Leidse Nieuwe Rijn voor het eerst de deuren openden. De huidige directeur is de vierde ge neratie die aan het roer staat van de onderneming die door twee broers op 8 maart 1890 werd opgericht. "De ene broer stapte gauw uit de zaak. Hij werd kunstschilder", zo duikt de 31-jarige in de historie van wat misschien wel de bekendste Leidse ijzerwarenhandel is. Later namen twee zoons de zaak over, onder wie de opa van Kruyt. Zijn vader en zijn oom waren daarna aan de beurt en sinds 1981 zit Hank zelf in de zaak. "Ik heb eerst vier jaar bij andere be drijven stage gelopen. M'n ergste fouten heb ik dus elders gemaakt". Schaatsen In 1890 was de winkel aan de Nieu we Rijn het adres voor tal van arti kelen. "Veel huishoudelijke spullen werden verkocht: potten, pannen, dat soort zaken. Maar ook kachelpij pen en allerlei gereedschappen. En een belangrijk artikel dat toen werd verkocht, waren de schaatsen. Ik weet nog goed dat mijn eerste schaatsen in de jaren '60 uit de win kel aan de Nieuwe Rijn kwamen". In de catalogus van de ijzerhandel die in 1914 werd uitgegeven, staan ook tal van artikelen. Springveren voor matras en stoel die los werden verkocht voor 24 cent per stuk, ou derwetse waterpompen, gereed schap, vernikkelde handgrepen voor op doodskisten en de eerste sloten, ook toen al van het merk Ya le. "Er werden toen ook veel land bouwwerktuigen verkocht. Sme den uit de regio kwamen bij ons in kopen en gingen dan in dorpen als Rijnsaterwoude en Woubrugge winkelieren, langs de deur. Veel ar tikelen die we toen verkochten zijn uit het assortiment verdwenen". De catalogus doorbladerend komt Hank Kruyt toch veel voor werpen tegen die in de loop der ja ren niets zijn veranderd. Metselge- reedschappen, tangen, sommige sloten, ze worden nog steeds zo ge maakt en verkocht. "Dat is ook het probleem van onze handel. Er gaat nooit iets af, er komt alleen maar bij. Hadden we in de jaren '20 mis schien 2000 artikelen, nu is het vele malen meer". Verhuizing Door de grote hoeveelheid pro- dukten werd ook een zekere specia lisatie noodzakelijk. Kruyt ging zich meer en meer richten op hang en sluitwerk en dat is nu de kurk waarop het bedrijf drijft. "We ver kopen allerlei soorten sloten en scharnieren, het materiaal waarmee het wordt bevestigd en het gereed schap dat daarbij hoort. Vooral de verkoop van elektrische machines is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf geworden". De artikelen worden de laatste jaren steeds meer aan bouwbedrijven ge leverd en steeds minder aan parti culieren. Hoewel de hoofdvestiging van de zaak in 1978 werd verplaatst naar de Leiderdorpse Splinterlaan, waar toen al een eternietzagerij van het bedrijf was gevestigd, denkt Kruyt er niet over de zaak aan de Nieuwe Rijn te sluiten. "We werden net als zoveel Leidse bedrijven uit het centrum verdreven naar de randgemeenten. We konden onze auto's niet kwijt in het centrum", verklaart Kruyt de verhuizing. Bo vendien werden in Leiderdorp ma gazijnen onder een dak gebracht, waardoor er veel efficiënter kon worden gewerkt. "Voor de aannemers is de winkel IJzerwarenhan- delGebr. Kruyt: "Hadden we in de jaren '20 misschien 2000 artikelen, nu is het vele malen aan de Nieuwe Rijn heel belangrijk. Het is heel makkelijk om snel even iets te halen als ze in de stad aan het klussen zijn. Alleen als servicepunt is het van groot belang". opend. "Veel van onze klanten ko- ment 33 mensen werken, men uit de Bollenstreek. Omdat de "Maar dat worden er in de toe wegen steeds voller raakten en het komst meer. Als het goed gaat met voor de aannemers steeds meer tijd de bouw, gaat het ook goed met ons. kostte om naar Leiderdorp te ko- Ik kijk ook eigelijk liever naar de men, hebben we in Voorhout het fi- toekomst. Van wat er in 1910 of 1930 liaal geopend", aldus de directeur is gebeurd, kunnen we volgend jaar van Gebr. Kruyt, waarbij op dit mo- geen boterham eten". Belastinggeld teruggehaald. LEIDEN - Bij een inbraak in het be lastingkantoor is in de nacht van woensdag op donderdag ruim vijf duizend gulden contant geld buit gemaakt. Inbrekers die via een in gegooid raam op de eerste verdie ping waren binnengekomen, heb ben de kluis met waarschijnlijk een slijptol opengeslepen. Via de achterkant van het ge bouw zijn de inbrekers ongezien ontkomen. Hoorzitting over verbreding A4 LEIDEN - In buurthuis Matilo wordt woensdag 23 mei een hoorzit ting gehouden over de mogelijke verbreding van rijksweg 4 ter hoog te van Leiden en Leiderdorp. Op deze bijeenkomst zijn mede werkers van de gemeente aanwezig om kennis te nemen van de menig van de bewoners van Rhijnvreugd. De standpunten worden gebruikt bij de vaststelling van de gemeente lijke visie die waarschijnlijk in de zomer naar het Rijk gaat. De projectstudie over de A4 ligt ter inzage op het stadhuis. Bij de af deling voorlichting op het stadhuis en de directie verkeer en vervoer op het Stadsbouwhuis kan een gratis samenvattig worden opgehaald. De hoorzitting in Matillo begint volgende week woensdag om 20.30 Maatwerk presenteert Leidse sociale vernieuwing met boottocht Nog geen antwoord op verzoek om Nelson Mandelaweg in Leiden LEIDEN - Het is nog steeds on- Dat maakte zo'n grote indruk duidelijk of er in Leiden een op Kwik dat hij onmiddellijk de Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Wie heeft de grootste macht in de politiek. Zijn het de volksvertegenwoordigers zelf of hun beleidsondersteunende ambtenaren? Het antwoord op deze vraag bepaalt of Leiden extra geld voor sociale vernieuwing tegemoet kan zien na een recla- mestuntje van gisteren. Zo'n vijftig ambenaren van provin cie, rijk en gemeente dobberden gisteren in een schuit door de Leid se grachten. Ze waren door de ge meente uitgenodigd eens te komen kijken naar haar eigen sociale ver nieuwing, de projectgroep Maat werk. Voor het 'dagje uit' waren tevens kamerleden en leden van het pro vinciebestuur uitgenodigd. Maar door een ongelukkige planning meldden zich 's ochtends geen poli tici, maar louter ambtenaren bij de ontvangst in het Gulden Vlies. Er was een belangrijke vergadering op het provinciehuis en de kamerleden hadden eveneens andere zaken aan hun hoofd. Weinig politieke belang stelling dus voor het veredelde schoolreisje, behalve van plaatselij ke raadsleden en wethouders. Jammer voor de gemeente, om dat de dag in feite was bedoeld als een sterspotje met de beleidsma kers in Den Haag als doelgroep. Dat moet de stad een extra geldstroom- pje opleveren uit de pot van de nu ook landelijk ontdekte sociale ver nieuwing. In ieder geval hadden de organi satoren er alles aan gedaan om de stad goed te verkopen. Keurig op tijd werd de boot het water op ge stuurd, waarbij onderweg werd aangelegd bij tal van projecten op het gebied van werkgelegenheid, buurtwerk en stadsvernieuwing. Op alle adressen was een behoorlijk programma in elkaar getimmerd, zonder al te lange toespraken en voor zich sprekende voorlichtings filmpjes. Steun statenleden voor woningbouw tracé rijksweg 11 LEIDEN - Twee leden van de CDA-fractie in provinciale staten hebben steun betuigd aan wethou der Van Rij (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting), die onlangs liet weten dat Leiden woningbouw wil plegen op het tracé van rijksweg 11-west. De statenleden L. Offringa-Knib- be en L. van Atten wijzen er in vra gen aan gedeputeerde staten (GS) op dat het tracé al 20 jaar is gereser veerd voor de rijksweg, maar dat het rijk er nooit iets mee heeft ge daan. Voorlopig voorzien ze ook geen verandering omdat de weg geen on derdeel vormt van de zogenaamde hoofdtransportassen, die het eerst op geld van het Rijk kunnen reke- De statenleden willen graag van GS weten of de provincie bezig is het streekplan te herzien om de wo ningbouw mogelijk te maken. Tweede prijs bij cocktail-wedstrij d LEIDEN - Danny Holling, de 27-ja- rige barman van de Pirate Ship Bar van Holiday Inn Leiden, heeft de tweede prijs gewonnen in een natio nale cocktail-wedstrijd. In deze competitie voor barman nen tot 29 jaar moet een vooraf aan gegeven cocktail worden gemaakt. De jury let op werkwijze en vakbe kwaamheid. Holling moest een 'wodkatini' maken, een mengsel van wodka en martini. Hij miste op een haar na de eerste prijs, omdat hij bij het theore tische gedeelte van de wedstrijd achterbleef bij de uiteindelijke win- LEIDEN - Het is nog steeds duidelijk of er in Leiden straat wordt genoemd naar Nelson Mandela. Leidenaar Hen- ny Kwik kaartte dit ruim drie maanden geleden aan bij de ge meente, maar kreeg nog steeds geen antwoord. Het oud-raadslid is daar woe dend over. Op zondag 11 februari bezorgde hij een brief ten stad- huize en nog steeds heeft hij geen antwoord gekregen, zo meldt hij in een tweede brief aan de ge meente. Voor degene die zich niet meei precies voor de geest kan halen wat die zondag gebeurde het vol gende: die gedenkwaardige zon dag werd Nelson Mandela na 27 jaar gevangenschap voor de ogen van de hele wereld vrij gelaten. Dat maakte zo'n grote indruk op Kwik dat hij onmiddellijk de pen oppakte om de gemeente het voorstel te doen om een plein of straat naar de Zuidafrikaanse vrijheidstrijder te vernoemen 'die voor miljoenen onderdrukten in de wereld een symbool is'. Noch een bevestiging van ont vangst, noch een reactie mocht Kwik sindsdien tegemoet zien. Niet van het college van B en W, maar ook niet van maar één raadsfractie die zijn brief ook alle maal hebben gekregen. De bur ger heeft met de afgelopen verkie zingen al aangetoond zich van de politiek af te keren, zo meent Kwik. De behandeling van zijn brief ziet hij als een bijdrage om de kloof nog groter te maken. De groep rijks- en provincieambtenaren dobberend op de Leidse grachten. De politiek liet, uitgezonderd x raadsleden en wethouders, verstek gaan. (foto Jan Hoi\ Moois Zo werd het renovatieproject aan de Smidssteeg bezocht, waaraan leer lingen in een werkervaringsproject werken. Het gezelschap ambtena ren werd bij aankomst op de kade van het Galgewater onthaald op or gelmuziek. Wethouder Van Rij nam symbolisch hamer en beitel ter hand om een piepschuimen deur te slechten. "Een afbrekende hande ling, die als contrast dient voor het moois dat hier wordt gerealiseerd. die hier aan de slag zijn maken straks een goede kans ma ken op de arbeidsmarkt en de wo ningen worden ook nog eens opge knapt". Verder voer het gezelschap naar Pancras-Oost waar na een korte .wandeling naar buurthuis De Pan- crat informatie werd gegeven over de omgevingsvaklieden. Naast po sitieve woorden over hun werk was hier in bedekte termen de eerste roep om meer geld te beluisteren. "Die drie dagen die de omgevings- vakploegen hier werken zijn eigen lijk te weinig, ze moeten vijf dagen per week aan de slag", aldus een woordvoerster. In het buurthuis werd ook aan dacht besteed aan het project thuis hulp. Hier verrichten meisjes, naast het volgen van een opleiding, mini maal drie dagdelen per week dienst verlenend werk voor ouderen in de wijk. Na een lunch ging de groep naar het Centrum voor Beroepsorièntatie en Beroepsoefening (CBB). Hier was speciale aandacht voor de cursus baliemedewerkster voor allochtone Wethouder H. van Dongen: "We moeten af van de situatie waarin buitenlandse vrouwen alleen maar op de achtergrond werken. Ze moe ten meer naar openbare functies, zodat het idee verdwijnt dat ze al leen maar geschikt zijn voor onge schoold werk of dat ze helmaal niet inzetbaar zijn op de arbeidsmarkt". De dag werd afgesloten in de Hor tus, waar een kijkje werd genomen bij het laatste werkervaringspro ject: de herinrichting va het voorter rein. Hierna kregen de deelnemers een drankje aangeboden van de uni- verstiteit. Tevreden gezichten na afloop bij de organisatoren. Slecht voor het imago van de stad kan zo'n water reisje natuurlijk nooit zijn. Maar of de doelgroep is bereikt moet de tijd leren. Zo niet, dan is het met circa 3000 gulden organisatiekosten (drukwerk, huur van boot en bus) in ieder geval het proberen waard ge weest. Fietstocht door recreatiegebieden ADVERTENTIE LEIDEN - Onder het motto 'Zuid- Holland, groot in groen' houdt de provincie Zuid-Holland in samen werking met de Stichting Sportief Actief op zaterdag 26 mei een fiets tocht door het recreatiegebied Vlietland. Ook komen de deelne mers door onder meer Leiden, Was senaar, Voorschoten en het natuur gebied Meyendel. Fietsers kunnen kiezen uit twee afstanden: 27,5 of 45 kilometer. Tussen tien uur 's ochtends en half drie 's middags bestaat de mo gelijkheid om te starten bij café-res taurant Nieuw-Cronesteyn naast de Lammebrug in Leiden, het pavil joen Vlietland, het WV-kantoor in Leiden en 'Het Wapen van Voor schoten' aan de Schoolstraat in Voorschoten. Deze startpunten zijn tevens con trolepost. Men kan er zich ook tegen betaling van twee gulden voor de tocht laten inschrijven. Aanmel ding vooraf is niet nodig. Na afloop krijgen alle deelnemers een herin nering. De start/controleposten gaan om vijf uur dicht. Tijdens deze Vlietland-fietstocht is op het Damplein in Leidschen- dam de provinciale recreatiebus aanwezig, waar folders over wande len of een specifiek recreatiegebied te krijgen zijn. Ook de gids 'Groot ih groen Zuid-Holland' met tips voor een dagje uit en informatie over de provinciale 'groene' wedstrijd voor scholieren is hier verkrijgbaar. HALEN, I BETALEN Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 11 PCUCCOT Pancras-West tegen plannen voor parkeerterrein aan Kaasmarkt LEIDEN - Wijkvereniging Pancras- West is tegen het voornemen van de gemeente om het parkeerterrein aan de Kaasmarkt niet meer voor parkeervergunninghouders open te stellen. Zij wijzen op het toch al ge ringe aantal plaatsen in de wijk rond de Hooglandse Kerk voor ver gunninghouders. Daarnaast is men het niet eens met het voornemen van het nieuwe college om een par- keervergunning 60 gulden duurder te maken. In een onderzoek dat de vereni ging vorig jaar deed, bleek dat ip Pancras-West 250 mensen een ver gunning hebben, maar dat er slechts 125 parkeerplaatsen voor vergunninghouders zijn. Boven dien moeten er daarvan ongeveer 45 gedeeld worden met bezoekers. Hierdoor zijn er te veel bewoners met een vergunning die in de wijk hun auto niet kwijt kunnen. De vereniging stelt in de brief aan de gemeenteraad dat de voorgeno men maatregelen indruisen tegen het beleid om de binnenstad auto- luw te maken. LEIDEN - Buurthuis Matilo sluit zich definitief aan bij het SKIL (So- ciaal-Kultureel werk in Leiden). Het buurthuis heeft zich lange tijd verzet tegen onderbrenging bij dit overkoepelend orgaan, omdat het vreest zo haar zelfstandigheid te verliezen. "Het is echter sluiten of aansluiten", zo verwoordde Maria- ne Engles van het Matilo het stand punt. De gemeente besloot begin dit jaar om het zich heftig verzettende buurthuis geen subsidie meer te ge ven zolang ze niet lid zouden wor den van het SKIL. Het buurthuis heeft vervolgens de salarissen tot nu toe uit de reserves betaald. Nu echter het geld op is en het buurthuis een aangespannen zaken bij de Raad van State en bij de com missie beroep en bezwaar heeft ver loren, is de enige oplossing om lid te worden van het SKIL, zo meent het bestuur van het buurthuis. "Alle beroepsmogelijkheden zijn gebruikt, zonder resultaat. We heb ben besloten om niet de tent te slui ten, want dan zouden de wijkbewo ners de dupe zijn. We schikken ons nu maar en hopen het beste ervan", zegt Engles. Binnenkort krijgt het bestuur van het buurthuis nog wel een gesprek met de wethouder Van Dongen of Hettinga. Wethouder Hettinga verrichtte gistermiddag een van zijn eerste of ficiële handeling door het nieuwe onderkomen van het SKIL te ope nen. De voormalige aannemer schoefde daarbij de naamsplaat aan de gevel van Herengracht 48. Het SKIL is door de gemeente in het leven geroepen om verschilen- de taken uit handen van de club- en buurthuizen te nemen. Zo voert het T axibedrijf Kerkhof staakt activiteiten LEIDEN Het taxibedrijf Kerkhof heeft de activiteiten gestaakt. De onderneming werd enkele weken geleden failliet verklaard, maar het bedrijf draaide nog door in afwach ting van een eventuele overname. Curator Janssen is er echter niet in geslaagd om een overnamekandi daat te vinden. Van de 15 medewer kers heeft een aantal elders onder dak gevonden. Anderen zijn in dienst gekomen van het Oegstgees- ter taxibedrijf Koenes. orgaan de administratie en probeert ze te waken voor de kwali teit van de activiteiten die club- en buurthuizen aanbieden. De be roepskrachten zijn nu niet meer in dienst van de buurthuizen maar van het SKIL. Dat heeft voor de ge meente het voordeel dat zij makke lijker overgeplaats kunnen worden, al naar de behoefte die in een wijk bestaat. Ontslagen zouden op die manier voorkomen kunnen wor den. Oudste Leidse man overleden LEIDEN De oudste Leidse man, J.H. de Vink, is afgelopen woens dag overleden. Hij werd 103 jaar oud. De heer De Vink woonde in het verzorgingstehuis Rijn en Vliet. J. Ciere, die nog zelfstandig aan de Sitterlaan woont, is nu de oudste Leidse man. Hij wordt in juli 102. De oudste vrouw is de 105 jaar oude Van Kloos-Oldriks. Leidenaar slaat studenten en stuint hond op hen af LEIDEN - Drie studenten kregen vannacht klappen met een klomp van een 47-jarige Leidenaar. Ook werden zij door zijn hond verschil lende keren gebeten. De jongens, een tweeling van 20 jaar en een 19- jarige, liepen omstreeks 3.00 uur over de Nieuwe Beestenmarkt en schopten uit ballorigheid een vuil niszak uit elkaar. Een horeca-ondernemer die dat zag sprak de studenten daar op aan, maar die liepen even later gewoon door. De Leidenaar was daar nog boos over en sprong met zijn hond in de auto. Hij haalde ze in op het Schuttersveld waar hij zijn klomp uittrok en daarmee enige klappen uitdeelde. De hond beet de studen ten vier keer in verschillende lede-, maten. De Leidenaar is ingesloten en wordt vandaag gehoord. Behalve de vier beten liepen de studenten een bloedneus, builen en schaafwonden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13