Gevecht bank om Oost-Europa blijft Roer gaat om bij Zwammerdams kabelbedrijf 'Wanhoopsoffensief Nederland voor vestiging 'Spaarders zien liever een gezicht dan een girootje' VERGANE GLORIE IN GRIENDCULTUUR DDR gaat in juli over op Westduitse mark DONDERDAG 17 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondenten Hans de Bruijn en Carel Goseling BRUSSEL/DEN HAAG) Het kabinet van premier Lubbers heeft een 'wanhoopsoffen sief gestart om de Herstelbank voor Oost-Europa alsnog naar Amsterdam te halen. Neder land krijgt steun van de Benelux-landen, Spanje, Portugal, Griekenland en Denemarken, die hebben geweigerd hebben de Europese Commissie toestemming te geven voor een ei gen bijdrage aan de bank. (vervolg van pagina 1) De vakbeweging heeft de samen werking van de Rabo en Robeco met instemming begroet. Bestuur der De Leeuw den Bouter van de Dienstenbond CNV zei dat het ef fectenbedrijf tot nu toe een zwakke schakel was in de Rabo-organisatie. Dankzij deze transactie kan de Ra bo haar activiteiten aan het effec tenfront versterken, meende hij. De Rabobank is pas erg laat in de markt van de beleggingsfondsen gestapt. Andere banken (en verze keringsmaatschappijen) zijn veel eerder met hun zogeheten 'huis fondsen' naar de beurs gegaan. Het heeft de Rabo-organisatie een ach terstand bezorgd die nu in een klap wordt weggewerkt. De laatste jaren blijkt steeds meer 'gewoon' spaargeld te worden om gezet in beleggingen. Rabo-presi-: dent drs. H. Wijffels: "Spaarders worden ambitieuze spaarders en beleggers, zowel risico-nemende als risico-mijdende. Men wordt steeds Robeco-topman over samenwerking met Rabo rendements-gevoeliger". Door de samenwerking met Robeco wil de Rabobank daar haar eigen cliënten gemakkelijker toegang toe ver schaffen. Eerder deze week werd meege deeld dat de reeds aangekondigde introductie van het nieuwe Spec trum-beleggingsfonds van de Rabo bank niet doorging. Het nieuwe fonds van de Rabobank zal er niet meer komen. De plannen ervoor sluiten nauw aan bij de ook nog niet zo lang bestaande 'Strategische Be leggingsportefeuille Blauw' van Ro beco. De aandelen van de verschillende werkmaatschappijen van de Robe co Groep zijn aan 19 effectenbeur zen genoteerd. De cliënten van Ro beco kunnen in deze aandelen be leggen via het eigen Rogiro-sys- teeem van de organisatie. In de aan delen kan echter via de normale beurscommissionairs worden ge handeld, zij het dat de daaraan ver bonden kosten hoger liggen dan die van het Rogiro-systeem. Door de aanstaande samenwer king kunnen straks aan de balies van de Rabobank aandelen in de Robeco-fondsen worden ge- en ver kocht tegen dezelfde tarieven (een half procent) als de Rogiro in reke ning brengt. De Robeco Groep ver wacht er een belangrijke uitbrei ding van het aantal beleggers in haar fondsen van. "Veel mensen hebben liever een gezicht tegenover zich wanneer zij hun geld willen be leggen, dan slechts een giro- of een bankoverschrijvingsformulier". meent Robeco-president dr. W Korteweg. Robeco had her en der al haar voelsprieten uitgestoken. Onder meer wegens het grote aantal van meer dan 2000 kaptoren in Neder land was de Rabobank voor Robeco de aantrekkelijkste. Korteweg wil de niet uitsluiten dat Robeco soort gelijke afspraken als met de Rabo bank in het buitenland zal maken. Voordat overeenkomsten worden afgesloten zal eerst overleg plaats vinden met de Rabobank. "Het vriendennet van de Rabo speelt daarin een belangrijke rol", aldus Korteweg. Het is daardoor uiterst onzeker of de Herstelbank voor Oost-Europa op 31 mei kan worden opgericht. De zogenoemde 'kleine' landen binnen de EG weigerden gisteren hun toe stemming omdat de statuten van de op te richten bank, waarin ook de vestigingsplaats staat vermeld, nog nooit binnen de EG zijn besproken. Bovendien zijn de kleine landen boos over de koehandel rond de bank die onlangs binnen de G-7 in Washington plaatsvond. Toen werd afgesproken dat de bank in London komt en de Fransman Attali direc teur wordt. In de G-7 zitten de Vere nigde Staten, Canada, Japan, West- Duitsland, Frankrijk, Groot Brit- tannië en Italië. In politiek-Den Haag wordt er re kening mee gehouden dat de Fran sen en de Britten nog vóór het be raad in Parijs zullen trachten de ou de afspraak dat de vestigingsplaats van de bank een zaak was van de EG-lidstaten onderling, van tafel te halen. De Fransen en Britten zou den ook kunnen proberen om de meerderheid van zeven 'kleine' EG- landen te breken. Als twee landen uit die groep omgaan kan alsnog een EG-meerderheid ontstaan voor Londen als vestigingsplaats. De ou de afspraak kan dan gehandhaafd worden: In Den Haag doet echter ook een ander scenario de ronde. Dat gaat ervan uit dat de Fransen en de Brit ten het op een stemming over de vestigingsplaats onder de 42 deel nemers aan zullen laten komen, in de verwachting dat die stemming zal worden gewonnen. Gezien de ir ritatie bij de niet-G7-landen over het financieel-economische monop olie dat de zeven voor zichzelf opei sen, ziet het Nederlandse kabinet zo'n stemming echter met vertrou wen tegemoet. Er wordt van uitge gaan dat naast de zes 'kleine' EG- landen ook de Scandinavische lan den en de staten in Oost-Europa de kandidatuur van Amsterdam zullen steunen. "We hebben met onze opstelling een nieuwe kans voor Amsterdam geschapen. Er moet nu in Parijs een open discussie komen met voorstel len en tegenvoorstellen. Dat is veel gezonder dan het opleggen van een besluit door de G-7. De meningen kunnen nu open op tafel komen. Onze opstelling dient daarvoor als katalysator", aldus een direct bij het uitdenken van de taktiek betrokke ne in Den Haag. Het is daarbij overigens niet hele maal uitgesloten dat de ruzie ertoe zal leiden dat de bank in een andere stad dan Londen of Amsterdam te recht komt. Luxemburg staat daar bij vooraan op het kandidatenlijst- je. Elba bijna failliet SCHIEDAM (ANP) - De directie van de Schiedamse drukkerij Elba (in 1925 opgericht) heeft gisteren faillissement aangevraagd. De di rectie is tot haar besluit gekomen op grond van de balanspositie en de or derportefeuille. Het faillissement is een gevolg van de ontwikkelingen rond de totstandkoming van een fraudebestendig paspoort. Het be drijf telt 42 werknemers. Elba zou de drukkerij worden die het bij het nieuwe paspoort behorende boekje moest gaan drukken. 'Gekke koeienziekte' verontrust Britten LONDEN (AFP) De Britse minister van landbouw, John Gummer, heeft zijn deskundigen gevraagd de maatregelen nog eens te bestuderen ter bestrijding van de 'gekke koeienziekte' (bovine spongiform en- cephalopathie, bse). Gummer is ervan overtuigd dat er geen enkel gevaar bestaat voor de volksgezondheid, maar gezien de toenemende onrust onder de bevol king, zet hij de deskundigen toch aan het werk. Maandag besloot Humberside in het noordwesten van het land Brits rundvlees te schrappen van het me nu van schoolkinderen. Dinsdag volgde Staffordshi re in Midden-Engeland dit voorbeeld. Bse is een her senziekte, met als één van de kenmerken dat de be smette dieren gek gaan lopen en in de hersenen spons achtige vormen krijgen. 'Bedrijf moet bewaker hebben van werksfeer' AMSTERDAM (GPD) - Bedrij- ven zouden een medewerker speciaal moeten belasten met het bevorderen en bewaken het werkklimaat. Het personeel kan bij deze figuur zijn beklag doen over een niet-intieme werksfeer, zoals het genegeerd worden, on voldoende waardering krijgen en het idee hebben geen gevoel te mogen tonen. De functionaris is ook de vertrouwenspersoon waar mensen over ongewenste intimiteiten kunnen praten. De sociologe Iteke Weeda van de landbouwuniversiteit in Wa- geningen concludeert dit op ba sis van een door haar uitgevoerd landelijk onderzoek naar ge wenste intimiteit op het werk. Weeda ondervroeg 635 Neder landers en sprak daarnaast met een kleine duizend personeels functionarissen, verpleegkundi gen, politiemensen en feministi sche r LEXMOND Houthande laar Gerrit Tienhoven uit Lexmond schilt met zijn zoon i Ameide teenhout voor de mandenmakerijen. Het hout moet eerst een aantal weken weken. De schil laat dan door de inwerking van het water makkelijker los. De ar beid in de griendcultuur ka rakteriseert Van Tienhoven als 'vergane glorie en geen loon naar werken'. Een Britse slager probeert zijn klanten er van te overtuigen dat zijn vlees echt niet gevaarlijk i nsico op besmetting met de 'gekke koeienziekte' oplevert. Or Macintosh eens met buy-out HEERLEN (GPD) - De centrale ondernemingsraad van Macintosh heeft vooralsnog positief gerea geerd op de plannen van de directie om het bedrijf over te nemen. Daar mee lijkt de weg vrij voor Reiss Co en voor de vier directieleden van Macintosh: Bijer, Nijhuis, Smits en Cardozo om de aandelen over te ne men van meerderheidsaandeelhou der DSM. Nadat de kleine aandeel houders enkele weken geleden al bakzeil moesten halen, kon alleen de ondernemingsraad de opmerke lijke verkoop nog tegenwerken. DSM vraagt slechts 45 gulden per aandeel. BONN (GPD) De Westduitse mi nister van financiën Waigel en zijn Oostduitse collega Romberg teke nen morgen in Bonn het staatsver drag, waarin de invoering van de Westduitse mark begin juli in de DDR wordt geregeld. Gisteren bereikten Kohl en de mi nisters-presidenten van de West duitse deelstaten een akkoord over de financiering van de monetaire, sociale en economische unie met de DDR. Er komt een speciaal fonds voor 'Duitse eenheid' met een volu me van 115 miljard mark. 20 miljard zal de centrale regering door bespa ringen bijdragen, de rest wordt door Bonn en de deelstaten geleend op de kapitaalmarkt. Beide zijden uit ten zich tevreden over het bereikte compromis. Minister van economische zaken Haussmann wil los van dit fonds 7 miljard beschikbaar stellen voor de directe sanering van Oostduitse be drijven die nog levensvatbaar zijn. Verder kunnen bedrijven met in gang van 1 juli subsidies op investe ringen krijgen. De Oostduitse minister van finan ciën Romberg wees intussen kritiek uit Bonn van de hand dat hij nog steeds niet met betrouwbare cijfers over de financiële toestand van het land is gekomen. Romberg zei dat de buitenlandse schuld van de DDR 27 miljard mark bedraagt, maar dat de binnenlandse financiële situatie onoverzichtelijk is, onder meer door 'de teruggelopen belastingmo- raal'. Hij heeft beloofd met be trouwbare cijfers te komen. In Bonn wordt geschat dat de DDR- begroting dit jaar een tekort van 20 miljard zal tonen en in 1991 moge lijk zelfs 40 miljard. Van de genoemde 115 miljard mark ontvangt de DDR al in de tweede helft van dit jaar 22 miljard. In het jaar erop krijgt 'Oost-Berlijn' nog eens 35 miljard mark. Voor 1992,1993 en 1994 zijn bedragen van 28 miljard mark, 20 miljard mark en 10 miljard mark voorzien. De DDR- regering moet eenderde van het jaarlijkse tekort door eigen lenin gen dekken. Economie kort Staking veer Het veer tussen Maassluis en Ro zenburg blijft uit de vaart. Na lang durig overleg met de directie van Nedlloyd Rijn- en Binnenvaart en de proyincie Zuid-Holland over ho ger loon heeft het personeel van het veer besloten de staking van giste ren met één etmaal te verlengen. Volgens de FNV is er sprake van een patstelling, nu geen van de par tijen met nieuwe voorstellen op ta fel wenst te komen. Steun Philips Minister Andriessen (economische zaken) wil Philips 740 tot 810 mil joen gulden steun geven. Het geld is bedoeld voor de ontwikkeling van een superchip, een project dat be kend staat onder de naam Jessi. Philips werkt daarbij samen met Siemens en SGS-Thomson. An driessen wil de steun aan Philips over zeven jaar uitsmeren. Kleine vaart De kleine handelsvaart, met sche pen onder de 9.000 ton, staat te springen om zee-officieren, zo luid de de boodschap gisteren van voor zitter drs L.E. Straus van dé Vereni ging van Nederlandse Reders in de kleine handelsvaart (VNRK) op de jaarvergadering, in Rotterdam. Er blijven de komende jaren jaarlijks 500 arbeidsplaatsen leeg. Sovjetunie bij GATT De Sovjetunie krijgt de status van waarnemer bij de wereldhandelsor ganisatie GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Han del). Daadwerkelijke deelneming van de Sovjetunie aan het wereld- handelsoverleg is voorlopig nog niet aan de orde. Tot nu toe hebben de Verenigde Staten en Japan zich tegenstander van de Russische deelneming getoond, omdat de Sovjetunie niet over het benodigde economische systeem beschikt. Alphense HBM-directeur Hakstege koopt zich in bij Van den Berg Van onze redacteur Raymond Peil ZWAMMERDAM - De Alphenaar ir. C. Hakstege (50), directeur van de Hollandsche Beton Maatschappij (HBM), heeft zich ingekocht bij het kabelbedrijf Van den Berg in Zwammerdam en wordt per sep tember algemeen directeur van dit bedrijf. Hij heeft een niet nader aan geduid minderheidsaandeel in het kapitaal genomen en plannen aan gekondigd voor een snelle uitbrei ding van het familiebedrijf, toe komstige samenwerking met een partner in high-tech en mogelijk ook uitgifte van aandelen op de Am sterdamse Effectenbeurs. Het familiebedrijf Van den Berg, dat sinds de oprichting in 1951 aP leen maar is gegroeid, is op een punt gekomen dat verdere groei in de huidige vorm niet goed mogelijk is: de huidige directeuren en grondleg gers van Van den Berg zijn beiden inmiddels de leeftijd van 60 jaar ge passeerd. Van den Berg (500 werk nemers in Nederland) heeft een jaaromzet van ongeveer 100 miljoen gulden. Er zijn, behalve het hoofd kantoor in Zwammerdam, vestigin gen in Amsterdam, Arnhem, Breda, Drachten, Goes, Heemstede en De Meern. Ir. C. Hakstege is ruim tien jaar di recteur van de Hollandsche Beton Wagenweg 208, 2012 NM. Telefoon 023-319381. Postbus 3054, 2001 DB Haarlem. Maatschappij (HBM), een dochter van de Hollandsche Beton Groëp, waar ook de Hollandse Constructie Groep deel van uitmaakt. Hij zegt met nadruk niet uit onvrede bij HBM te vertrekken. "Ik kon verder bij HBG, maar vond het toch een leuk om voor mezelf beginnen, in een eigen toko. Bovendien kent ik het bedrijf en één van de gebroeders Van den Berg persoonlijk al twintig jaar". Moderner De huidige adjunct-directeur M.A. van den Berg jr. zegt desgevraagd dat het kabelbedrijf rijp is voor een modernere opzet en modern mana gement. De afgelopen jaren is de on derneming met zo'n 5 procent per jaar in omzet en personeelsbestand gegroeid. De winst Van den Berg noemt geen cijfers van de bv heeft met deze groei vrijwel gelijke tred gehouden. De gang van zaken bij Van den Berg zal de komende jaren ingrij pend veranderen met het aantreden van Hakstege. "Van den Berg is al tijd een low-key bedrijf geweest,er kwam haast niets naar buiten. We willen nu meer openheid over de positie van van den Berg". Hakste ge denkt dat het nodig is dat Van den Berg zijn kracht bewijst aan de buitenwereld, performance in het managers-jargon. Als sterke troe ven bij de kabellegger noemt Hak stege het feit dat Van den Berg veel doet aan opleidingen en de veelvul dige ontwikkeling van bouwkundi ge projecten ontwikkelen. De ster ke positie op de kabelmarkt Van den Berg behoort met Van Eijk (Gouda), Baas (Waddinxveen) en Vitel (Leiden) tot de grootste gespe cialiseerde aannemingsbedrijven in de Nederlandse kabelbranche en de grote technische kennis beoor deelt hij voorts positief. Hakstege denkt dat Van den Berg goede mogelijkheden heeft, heel agressief in de goede zin van het woord is en een heel ondernemend bedrijf. Er zit bijvoorbeeld volop werk in de vervanging van 'gewone' bekabeling door glasvezel. Wat hem betreft worden de activiteiten ook uitgebreid tot over de landsgren zen. Van den Berg is slechts op be perkte schaal in België actief. Hypotheek Volgens een bericht aan de pers zal gaat Hakstege gestalte geven aan de uitbouw van bestaande en nieuwe activiteiten. "Van den Berg heeft de laatste jaren een grote know-how verworven op het gebied van tele- en datacommunicatie, verkeersbe heerssystemen en kabeltelevisie. Met name deze activiteiten zullen verder worden ontwikkeld". Het is de bedoeling dat de uitbrei ding de komende jaren zal leiden tot een schaalvergroting. In dit ver band wordt gedacht aan samenwer king met een gelijkgerichte onder neming om de positie op de markt uit te bouwen. Hakstege: "Eén van de broers Van den Berg heeft een soortgelijk bedrijf in België. Maar daar had ik niet genoeg geld voor. Zelfs op mijn stropdas zit nu een hy potheek. De financiering van de expansie is voor de eerstekomende jaren ge garandeerd. Hoewel niemand wat over de omvang wil zeggen heeft Van den Berg de afgelopen jaren forse reserves dus opgebouwd. De groei op langere termijn wordt mo gelijk gefinancierd door middel van de uitgifte van aandelen op de Am sterdamse Effectenbeurs. Echter niet binnen de komende drie jaar, schat Hakstege. Hakstege wordt algemeen direc teur, leider van een team dat voorts bestaat uit de huidige adjunct-di recteuren C.L. Burger en J. Gaart- man, beide ook deelnemend in het aandelenkapitaal. De huidige aan deelhouders M.A. van den Berg (sr.) en G.J. van den Berg treden terug als directeuren. Zij gaan deel uitma ken van de raad van commissaris sen, waarin ook de Alphense advo caat en procureur mr. W.H.E. Lagro zitting heeft. Gezond teken Van den Berg is opgericht in 1951 als aannemersbedrijf, gespeciali seerd in het leggen en lassen van te lefoonkabels en het maken van aan sluitingen voor de PTT. De huidige portefeuille omvat het ontwerp, de aanleg en het onderhoud van tele communicatie en kabeltv-netwer- ken, verkeersbeheerssystemen voor rijk en provincies en datacom municatiesystemen voor de indus trie. Secretaris J.J. van Velzen van de ondernemingsraad (or) van Van den Berg laat niets dan lof horen over het aantreden van Hakstege en diens plannen. "Ik denk dat we een goede slag hebben geslagen. Het is een gezond teken dat meneer Hak stege de vleugels van Van den Berg wil uitslaan", aldus van Velzen. Hij zegt tevens dat de or positief staat tegenover de plannen van Hakstege voor meer openbaarheid, mogelijke samenwerking en een beursgang. In de produktie van kabels is de laatste tijd een hausse aan fusies en overnemingen aan de: zo nam het Finse Nokia de Nederlandse Kabel Fabrieken in Waddinxveen over. Hakstege zegt niet van zins te zijn een belang in van den Berg te kopen om het met winst van de hand te doen. "Een prijs blijft natuurlijk een prijs, maar het is niet de bedoe ling om straks mijn belang snel met winst door te verkopen". Britse ex-minister voor de rechter LONDEN (Rtr) - Het Britse conglo meraat Lonrho heeft gisteren de voormalige minister van handel en industrie, Norman Tebbit, voor de rechter gedaagd. De onderneming eist een schadevergoeding, omdat Tebbit Lonrho's overneming van het warenhuis Harrods tegenhield. Lonrho probeerde al in 1981 Hou se of Fraser over te nemen, de moe dermaatschappij van Harrods. Teb bit verbood Lonrho een nieuw bod uit te brengen zonder toestemming van de overheid. Pas in 1985 trók Tebbit het verbod in, maar toen was House of Fraser al in handen van de Egyptische broers Fayed. De Britse regering heeft vorig jaar een onder zoek afgerond naar de overneming van House of Fraser. De broers Fayed worden daarin beschuldigd van malversaties. Zij hadden 615 miljoen pond (1,9 miljard gulden) betaald voor House of Fraser. Smit trekt zich terug uit berging met milieurisico ROTTERDAM (ANP) - Het ber gingsbedrijf Smit Internationale zal voortaan minder schepen voor de bestrijding van rampen beschik baar hebben. Het is te duur om steeds sleepboten van formaat be schikbaar te houden voor de inzet bij scheepsrampen met milieurisi- Deze waarschuwing gaf Smit-top man M.A. Busker gisteren tijdens een toelichting op het jaarverslag over 1989. Stap voor stap zal Smit Internationale het materieel dat be schikbaar moet zijn voor de bestrij ding van scheepsrampen onder brengen in winstgevende vaste con tracten. Het is een terugtrekken uit een markt waar steeds minder be taald wordt, terwijl de risico's steeds groter worden, aldus Busker. De beloning voor de inzet bij scheepsrampen wordt vastegsteld in een zogenaamd 'arbitrage-or gaan' in Londen. Bedroeg die belo ning drie tot vier jaar geleden nog 12 procent van de geborgen waarde, in 1989 was dat slechts 4 procent en dat betekent verlies. In 1989 be droeg dat verlies 7 miljoen gulden. Omdat Smit Internationale zich realiseert dat het totaal weghalen van de vijf grote zeeslepers enorme milieurisico's met zich meebrengt heeft het contact gezocht met de overheid, de EG en organisaties van vervoerders van oliën en chemica liën. Allen zeiden volledig begrip voor de situatie van Smit te hebben, maar geen van allen waren bereid er geld in te stoppen. Smit maakt deel uit van een com binatie van vier Nederlandse bedrij ven die in gesprek zijn met de Sov jetunie over de berging van de kern onderzeeër Komsomolets. De vorig jaar ten noordwesten van Noorwe gen gezonken atoomonderzeeër ligt op 2000 meter diepte. In de zomer wordt bekend of de vier bedrijven daadwerkelijk de op dracht krijgen voor een verdere stu die naar de haalbaarheid, zo ver wacht het Netherlands Deepsea Operations Consortium (NDOC). Daarin werken de vier, Akzo, IHC- Gusto, Smit Internationale en Ver- to, samen. Tót nu toe waren bergingen op meer dan 500 meter diepte niet uit te voeren omdat de daarvoor beno digde staalkabels te zwaar zijn. Met de door Akzo ontwikkelde aramide- vezel Twaron (de supervezel) kun nen door Verto echter kabels wor den gemaakt die vele malen lichter en sterker zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5