Cocaïne bij de apotheek in regio Liverpool Zwitserland laat neutraliteit voorzichtig varen Privacy centraal bij sociaal fonds Stokoud drugsbeleid weer progressief Aanvraag voor toetreding tot IMF en Wereldbank In Amsterdam wordt zaterdag onder het motto Van Liverpool tot Amsterdam door de belangenvereniging voor drugsgebruikers MDHG een conferentie over het Nederlandse drugsbeleid gehouden in Paradiso. Veel aandacht wordt daar besteed aan het stokoude, maar uitermate progressieve drugsbeleid in twee plaatsen onder de rook van de Engelse havenstad Liverpool. Verslaafden kunnen hun sigaret laten injecteren met cocaïne bij de plaatselijke apotheek. iREPORTAGE) DONDERDAG 17 MEI 1 Van ANP-verslaggever Saskia Belleman LIVERPOOL (ANP) - Hij leunt ontspannen achterover. Trekt gra fiek na grafiek uit de bundel papier op zijn schoot. "Nieuw?" Een brede grijns. "In feite lopen we heel ver achter. We zijn een relikwie van het oude Engelse systeem. Kun je je on ze verbazing voorstellen dat we plotseling worden gezien als het lichtend voorbeeld van een progres sief beleid?" Van een tamelijk onbekend hoofd van de plaatselijke gezond heidsdienst in het district Halton, is psychiater John Marks de laatste maanden landelijk bekend gewor den in Groot Brittannié. Amster dam mag er om bekend staan, Hal ton en het iets verderop gelegen Warrington in de Mersey Region hebben het: een progressief drugs beleid. In de twee plaatsen onder de rook van Liverpool krijgen verslaaf den al jaren van overheidswege hard drugs verstrekt, variërend van heroïne tot cocaïne en amfetami nen. Een beleid dat in tegenstel ling tot dat in de rest van het land sinds 1926 niet is gewijzigd en al evenmin is opgemerkt. Schijnwerpers Tot nu toe. Want nu in meer Europe se landen met het oog op het weg vallen van de binnengrenzen dis cussies losbranden over het toe komstig drugsbeleid, richten de schijnwerpers zich op Engeland. Na jaren van relatieve kalmte worden Marks en zijn mensen overstelpt met aandacht. Met alle uitersten van dien, aan de ene kant rabiate te genstanders die dreigen met het in brand steken van zijn kliniek, en aan de andere kant overtuigde sup porters die menen dat het strenge, landelijke beleid rampzalig is. Marks kan zich prima in beide kampen verplaatsen. Pas in 1982, bij zijn aantreden als hoofd van de Halton Health Authority, kwam hij er achter op welke manier werd ge werkt in de Drug Dependency Cli nic die onder zijn verantwoordelijk heid viel. Het strakke beleid dat in de rest van Engeland onder invloed van de Verenigde Staten was inge voerd, was aan dit deel van het land volledig voorbij gegaan. "Ik was verbijsterd en had het vaste voornemen om de zaak te slui ten", stelt Marks. Hij begon een ver gelijkend onderzoek tussen Wid- ness in het district Halton en het plaatsje Bootle waar verslaafden geen drugs krijgen en het beleid is gericht op afkicken. Alles was er op gericht te bewijzen dat het beleid in Halton de situatie verslechterde. "Het tegendeel bleek. In tegen stelling tot in Bootle nam het aantal verslaafden in Widnes nau welijks toe, hun gezondheidstoe stand was beter en het aantal crimi nele activiteiten van junkies was aanmerkelijk lager dan in Bootle. Ik realiseerde me dat het bij ons ge woon goed ging". Pleitbezorger Twee jaar na zijn aantreden was Marks van fel tegenstander veran derd in de beste pleitbezorger die de medewerkers van de Drug Depen dency Clinic zich konden wensen. Marks: "Ik ken alle bezwaren tegen onze werkwijze. Ik had ze aanvan kelijk ook. Waarom zouden junks het drugsgebruik opgeven als ze het gratis kunnen krijgen? Leidt ver strekking van drugs niet tot een toe name van het aantal gebruikers? En als we al zover zijn afgezakt, dan kunnen we toch net zo goed gratis whiskey aan de alcoholist geven en het bordeelbezoek van verkrachters betalen? "We moeten ons goed realiseren", zegt Marks, "dat het strafbaar stel len van hard drugs er evenmin toe heeft geleid dat junks het gebruik opgaven. We kunnen bewijzen dat het aantal gebruikers bij ons niet is toegenomen. Integendeel. Zowel politie als ondernemers melden dat in dit district de criminaliteit als ge volg van drugsgebruik is afgeno men. De straathandel is helemaal verdwenen. We hebben de zwarte markt om zeep geholpen. En wat betreft die opmerking over alcoho listen; indien alcohol verboden zou zijn en de mensen zich gedwongen voelen om op straat illegale rotzooi te kopen met alle consequenties van dien voor hun gezondheid, dan zou ik een voorstander zijn van ver strekking van een paar glazen pure whiskey per dag, ja". Zwarte markt Verkopen de verslaafden de door de kliniek verstrekte zuivere drugs niet op de zwarte markt? Marks, stomverbaasd: "Waarom zouden ze in hemelsnaam? Om op straat een portie rommel te kopen die mis schien voor zes procent uit zuivere heroïne bestaat? Ze weten donders goed dat ze bij ons niet terug hoe ven te komen voor meer". De publieke belangstelling voor de onorthodoxe werkwijze in Hal ton werd voornamelijk gewekt door een experiment dat halverwege vo rig jaar begon. Om dé verspreiding van het aids-virus te stuiten werd een groep verslaafden verzocht om van de injectiespuit over te schake len op vloeibare of op rookbare drugs. De verspreiding van het hiv- virus (dat aids kan veroorzaken) in de regio rond Liverpool is nog rela tief klein. Volgens Russel Newcom- be, directeur van de Drugs and HIV Monitoring Unit, onderdeel van de Mersey Regional Health Authority in Liverpool, zijn slechts vijftien van de naar schatting 12.000 drug gebruikers geïnfecteerd. Hij kan echter niet met zekerheid zeggen dat het cijfer correct is. Voor het experiment werden achtenveertig vrijwilligers gezocht, maar slechts twintig gevonden. Niet omdat de belangstelling onder de verslaafden klein zou zijn, legt Newcombe uit: "Halton en War rington vormen twee van de in to taal tien districten in de Mersey Re gion. Verslaafden uit de andere dis tricten mogen pas komen nadat ze door de eigen Health Authorities zijn doorverwezen en die doen dat niet". Moreel Waarom niet? Uit morele bezwa ren, denkt Newcombe. "Veel artsen hebben het gevoel dat ze mensen moeten genezen van hun drugsver slaving en dat je dat niet doet door ze de middelen gratis te verstrek ken". De werkelijke reden is er ech ter één van financiële aard, is New- combes overtuiging. "De hoeveel heid geld die de Health Authorities krijgen voor drugshulpverlening is afhankelijk van het aantal klanten. Doorverwijzen van verslaafden be tekent minder klanten en dus min der geld". Ondanks de kleine schaal blijkt nu al, vindt John Marks, dat het ex periment succesvol is. Het percen tage drugs dat via de spuit wordt toegediend is dalende. Volgens Marks van een percentage van 65 procent van de totale hoeveelheid in zijn district, naar 51 procent. "Als je de weifelaars er bij telt - die nog niet helemaal van de spuit af zijn - is het zelfs 33 procent". Recept Vloeibare drugs zijn minder popu lair dan de zogenaamde reefers, met heroïne geprepareerde sigaretten. De 'kick' is meer te vergelijken met die van een intraveneus toegediend shot. De verstrekking is simpel. De verslaafden krijgen een recept in de kliniek en moeten zelf een pakje si garetten, merk naar keuze, aanleve ren. De plaatselijke drogist/apothe ker Grundy in de Widnes Road voorziet de rookwaar met een injec tiespuit van een dosis heroïne. Over twee weken, zegt Newcombe, zijn er ook sigaretten met cocaïne (crack) verkrijgbaar en volgende maand reefers met amfetaminen. Hij verhaalt laconiek over de storm van kritiek die uit bepaalde hoeken over zijn hoofd en dat van Marks werd uitgestort. Iemand dreigde de kliniek in brand te ste ken en zowel Newcombe als Marks werden met lijfelijk geweld be dreigd. "We hebben nu beiden een geheim telefoonnummer". De grootste tegenstanders zijn te vinden onder de plaatselijke autori teiten. Newcombe: "We hebben een socialistisch stadsbestuur dat is ge ïnfiltreerd door extreem-linkse lie- 'Neem voorbeeld aan Liverpool' René Mol van de Belangenvereni ging Druggebruikers vraagt alle aandacht voor het drugsbeleid in de regio Liverpool. Volgens hem kan Nederland er een voorbeeld aannemen. Anders zou de voor- hoede-positie die Nederland nu inneemt, wel eens verloren kun nen gaan. Mol: "In Nederland dreigt de discussie over gratis verstrekking van harddrugs ineen te zakken. De autoriteiten willen af van het imago 'soft' en 'tole rant'. Enerzijds pleiten velen voor een harder ordebeleid, anderzijds is men weer voorstander van meer liberalisering. Vooral in Amster dam is dat hinken op twee gedach ten merkbaar met het binnen stadsverbod. Verslaafden lopen daarbij de kans twee weken uit de binnenstad te moeten blijven, juist daar waar voor hen voorzie ningen zijn als een spuitenomruil. Een ander voorbeeld is het project Straatjunks, met de keuze tot of gedwongen afkicken of gevangë- nisstraf. Een dergelijk beleid cre ëert de overlast. Als je tabak zou verbieden, ontstaat een soortge lijke situatie. Dan krijg je ook ni- cotinekoeriers". den die fel tegen onze werkwijze zijn gekant. Ze hebben geprobeerd ons te intimideren. Brieven aan mijn baas geschreven met het ver zoek om mij te ontslaan, geruchten verspreid dat ik zou zijn betrapt tij dens het verkopen van verdovende middelen in een club". Newcombe maakt zich er weinig zorgen over. De Regional Health Autorities werken redelijk auto noom en krijgen hun budget (drie miljoen pond per jaar voor drugs- en aidsactiviteiten in alle tien dis tricten) rechtstreeks van het minis terie van volksgezondheid. "En daar", aldus Newcombe, "zijn ze er van overtuigd dat we goed bezig zijn. Nee, dat zal Thatcher nooit rechtstreeks toegeven. Zo vlak voor de verkiezingen betekent dat de overwinning op een zilveren pre senteerblaadje aan Labour geven. Maar dat we het geld krijgen zegt toch voldoende?" Marks en Spencer Bijdragen komen incidenteel ook van ondernemers die geloven in de heilzame effecten van de Halton methode. Newcombe: "Het aantal winkeldiefstallen door verslaafden bij het warenhuis Marks en Spencer schijnt dramatisch gedaald te zijn. We hebben duizend pond van ze ge kregen ter ondersteuning van het project". De stad Liverpool, waar zich de meeste verslaafden bevinden, lijkt voorlopig een onneembare vesting. Niet alleen vanwege de weerstand van het bestuur, maar ook vanwege de ondoordringbare zwarte ge meenschap in de wijk Toxteth, waar een fors percentage van de drugsgebruikers in de stad woont. Hoeveel precies weet niemand. Toxteth sluit zich af voor blanken, de politie waagt zich niet binnen en de Health Authority telt geen enke le zwarte werknemer. "We hebben geprobeerd om zwarte sollicitanten te krijgen", zegt Newcombe. "Maar ze beschouwen de advertentie als een door blanken opgezette valstrik. En als we einde lijk iemand vonden werd hij door de zwarte gemeenschap prompt als een verrader beschouwd omdat hij voor een blanke organisatie wilde werken". Van onze correspondent Louis Burgers DEN HAAG - Het échec van 1986 ligt veel Zwitsers nog vers in het geheugen. De maand maart van dat jaar wees een overgrote meerderheid van de inwoners van de Alpenrepubliek in een referendum het lidmaatschap van de Verenigde Naties af. De roemruchte Zwitserse neutraliteit zou daardoor in gevaar kunnen komen, vond driekwart van de kiezers. Toch probeert de regering in Bern het opnieuw. Al enige tijd peilt zij leden van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) en de Wereldbank over de kansen die een aanvraag tot toetreding zou hebben. Gisteren is de aanvraag officieel ingediend. Maar Bern treedt daarbij uiterst om zichtig op, om niet al op voorhand, vooral in eigen land, het lid op de neus te krijgen. Bij de betrokken organisaties leidt het Zwitserse voornemen vooralsnog tot instemming. Zowel de rijke industrielanden als groe pen ontwikkelingslanden steunen het plan. Zij weten ook wel dat een rijk land als Zwitserland het werk van het IMF en de Wereldbank al leen maar kan vergemakkelijken. Naast de te verwachten financiële bijdrage vormt de neutraliteit van het land daarvoor een extra argu ment. Afgevaardigde De Zwitserse regering heeft minis ter Stich eerder deze maand naar de jaarvergadering van de twee organi saties gezonden om het onderhan delingsproces te beginnen. Tegen over de verwachte bijdrage van zes miljard franken (ongeveer 8 miljard gulden) eisen de Zwitsers in ieder geval eeri afgevaardigde ('bewind voerder') in de top van het IMF. Juist op die eis, ingegeven door de hoogte van de Zwitserse bijdrage en de opvatting dat Zwitserland een belangrijk financieel centrum is, kan het verzoek tot toetreding in een vroeg stadium sneuvelen. Het IMF zit immers niet op de Zwitsers te wachten, vooral nu enkele landen hun verbazing hebben geuit over de late besluitvorming in Bern, ruim 45 jaar na de oprichting van het fonds. Van hun kant proberen de Zwit sers landen te vinden die deel uit willen gaan maken van hun toe komstige 'kiesgroep' binnen het fonds. Ter vergelijking: Nederland, als rijk donorland, heeft een 'be windvoerder'. Hij spreekt in de ver gadering namens de leden van de Nederlandse 'kiesgroep': Roeme nie, Israël, Joegoslavië en Cyprus. Onlangs heeft Bulgarije Nederland benaderd ook toe te mogen treden. Samenwerking Het IMF werd in 1945 bij de over eenkomst van Bretton-Woods (Ver enigde Staten) door 44 landen opge richt. Het trad twee jaar later in wer king. Zwitserland is het enige wes terse landen dat tot nu toe nooit lid werd. Het land werkt wel op een aantal deelterreinen met het fonds en de zusterorganisatie Wereldbank samen. Het IMF was van oorsprong be doeld om de economische samen werking na de oorlog te bevorderen. Vaste wisselkoersen, een vrije in wisselbaarheid van de munten van de deelnemers en het streven naar een evenwichtige betalingsbalans maakten van het IMF echter een duidelijk kapitalistisch instrument. Slechts een paar communistische, landen hebben zich aangesloten. In middels hebben vrijwel alle Oost- europese landen onder invloed van de hervormingen wel een aanvraag ingediend te mogen toetreden. Roe menië wil het lidmaatschap graag nieuw leven inblazen. Neutraal Zwitserland kan nu niet langer ach terblijven. Dat vindt althans dev re gering in Bern. Maar of de Zwitser se bevolking er ook zo over denkt, moet worden afgewacht. Een be sluit lid te worden van het IMF en Wereldbank kan immers altijd via een referendum verworpen wor den, ook al doet Bern alle moeite IMF en Wereldbank af te schilderen als 'neutrale' financiële instellin gen. Maar alleen al door de aard van het werk, het verschaffen van finan ciële steun onder vaak stringente voorwaarden, is duidelijk dat het fonds politiek bedrijft. Politiek op wereldschaal, net als de Verenigde Naties dat doen. Mocht het tot een formeel toetre- dingsverzoek van de kant van Bern komen dan zal de Zwitserse bevol king opnieuw het laatste woord wil len hebben. En die is uiterst wan trouwig tegenover alles wat lijkt op Behoudend Nu zal dat argument in het geval van het IMF niet gemakkelijk op gaan. De Alpenrepubliek voert een financieel-economisch beleid dat in veel opzichten behoudender is dan het beleid dat het IMF, als monetai re politieman, van haar leden eist. En de argumenten die de tegen standers van een VN-lidmaatschap hanteerden, gelden in het geval van het IMF ook niet. De VN was vol gens die tegenstanders een instru ment voor verspreiding van het communisme..Dat kan niet worden gezegd worden van het IMF. Kapi- talistischer kan bijna niet: begro tingsdiscipline, de tering naar de nering zetten, alleen betaalbare so ciale programma's invoeren, dat zijn zo een paar van de uitgangspun ten van het IMF-beleid. Zeker is echter dat als Zwitser land zich aansluit, een eerste bres wordt geslagen in de lange tijd hei lig geachte neutraliteit. En mis schien is dan ook de weg vrij voor meer verschuivingen. Het parle ment in Bern heeft bijvoorbeeld on langs de regering toestemming ge geven na te gaan of een lidmaat schap van de EG mogelijk is. Niet dat Zwitserland aankoerst op een aansluiting bij Brussel. Zeker niet. Maar het is in ieder geval bespreek baar geworden, en dat gaat eigenlijk al tot de grens van wat in Zwitser land op dit moment haalbaar is. De pogingen van Bern toe te tre den tot de overeenkomsten van Bretton-Woods, en dus tot IMF en Wereldbank, geven aan dat de Zwit serse bestuurders bereid zijn crea tief om te gaan met het begrip 'neu traliteit'. Dat is al een hele verbete ring. Nogmaals, het is de vraag of dat ook geldt voor de bevolking. Maar Bern moet hebben gedacht 'als we het niet proberen, dan komt het er nooit van'. GEESTELIJK LEVEN GIESSEN (EPD) - De rnssisch-orthodoxe metropoliet Pitirim(64) van Volokolamsk heeft een eredoctoraat ontvangen van de theologische faciliteit van de Universiteit van Giessen (BRD). De universiteit heeft hem daarmee willen eren voor zijn langdurige inzet voor de vrijheid van de kerk, voor zijn wetenschappelijk werk, voor zijn u itgeversactivi teiten en zijn streven naar meer begrip tussen de volkeren. Pitirim wordt genoemd als een mogelijke opvolger van het hoofd sisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Pimen, die beg Initiatief Sassenheimse kerken rond SASSENHEIM Met de symbolische overhandiging van een cheque door de plaatselijke Raad van Kerken en de onderteke ning van de stichtingsakte, is morgen het Sociaal Fonds Sas- senheim een feit. Het fonds zal tussen de vijf- en vijftiendui zend gulden bevatten. Het initiatief voor het fonds is ge nomen door de diaconieën van de hervormde gemeente, de rk paro chie St. Pancratius, de gerefor meerde kerk, de christelijke gere formeerde kerk en de Nederland se protestantenbond in Sassen- heim. Met het fonds heeft de stichting, waarvan het bestuur wordt gevormd door afgevaardig den van de vijf kerken, fnensen op het oog die in een isolement dreigen te raken, doordat ze za ken als abonnementen en lid maatschapsgelden niet meer kunnen betalen. De stichting, die geheel onaf hankelijk moet functioneren van de Sassenheimse Raad van Ker ken, zal zich laten leiden door de adviezen van de afdeling welzijn van de gemeente, aldus voorzitter J. M. J. Alkemade van de stich- RK Kerk in Cuba last voorbereiding van pausbezoek af HAVANA (RTR) - De Cubaanse RK Kerk heeft de voorbereiding van het bezoek van paus Johan nes Paulus II opgeschort, totdat de datum van dat bezoek defini tief vaststaat. Dat heeft aartsbis schop Jaime Ortega van Havana meegedeeld. De Cubaanse regering distanti eerde zich vorige maand van een verklaring van de woordvoerder van het Vaticaan, dat de paus in december Cuba zou bezoeken. Volgens de regering is er nog geen akkoord over een datum be reikt. Dit werd onlangs door de paus op weg naar Mexico beves tigd. De afgelopen tijd is de span ning tussen kérk en staat ge groeid. Castro oefende in maart tijdens een bezoek aan Brazilië zware kritiek op de Cubaanse bis schoppen, omdat zij het socialisti sche systeem in Cuba niet steu nen. Volgens kerkelijke bronnen was dat een reactie op een brief van de bisschoppen waarin zij be paalde aspecten van de politieke, economische en sociale situatie op Cuba afwijzen. De Cubaanse regering heeft zich ook geërgerd aan de uit spraak van de paus in Tsjechoslo- wakije, dat het communisme een "tragische utopie is die gedoemd is te mislukken". ting. Aan de hand van een rap portje van de ambtenaar, waarbij de privacy van de betrokkenen wordt gewaarborgd, neemt het bestuur van het fonds een beslis sing en keert direct uit aan de per soon in kwestie. "Wij vertrouwen volledig op het advies van de gemeente", al dus Alkemade, die ook andere, el ders bestaande constructies heeft bestudeerd, waarbij een dergelijk fonds geheel onafhankelijk ope reert. Hij heeft intussen nog geen idee hoeveel mensen een beroep zullen doen op het fonds. Met de sociale dienst is afgesproken dat over een jaar een evalutie zal plaatsvinden. Volgens de kerkelijke initiatief nemers zou het een goede zaak zijn wanneer de plaatselijke ge meente, die meer eigen bewe gingsruimte zal krijgen op dit ter rein, ook een bijdrage aan het fonds zal leveren. De voorzitter: "We hopen dat dan ook de ge meente zal zeggen: het bevalt zo goed, wij willen ook participe ren". Het fonds moet volgens hem gezien worden als een 'soort aanzwengeling'. De laatste jaren is vanuit kerke lijke kring regelmatig aandacht gevraagd voor de armoede in Ne derland. Zaterdag vindt er in het kader van de actie 'De arme kant van Nederland' weer een grote manifestatie plaats in Den Haag. Een onderdeel van de dag is een 'wandeling tegen wan-deling'. De ondertekening van de stich tingsakte vindt morgenmiddag plaats in dé ontvangstzaal van het gemeentehuis in Sassenheim. Berg Sinaï moet trekpleister voor toeristen worden CAIRO (KNA) - Op de plek waar Mozes het brandende braambos zag en de Israëlieten om het gou den kalf dansten, gaan in de toe komst opnieuw grote dingen ge beuren. Als het aan het Egypti sche ministerie voor toerisme ligt, zal op de berg Sinaï een in drukwekkend toeristencentrum verrijzen. Het is de bedoeling dat er op de Sinaï vijfhonderd villa's, twee ho tels, een winkelcentrum, een school en een ziekenhuis komen. Ook wordt gedacht aan de aanleg van een kabelbaan. Voor de kleine Grieks-Ortho doxe kloostergemeenschap aan de voet van de berg vormen de toekomstplannen een moderne variant van de dans om het gou den kalf. De monniken willen geenszins dat de heiligheid van de berg, die ook door de profeet Mohammed wordt erkend, aan toeristische belangen wordt op geofferd. Ze vrezen dat de Egypti sche overheid slechts dollars, ponden, marken en franken wil zien rollen. Rechts. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken vindt dat de re gering harder moet optreden te gen rechts-radicale groeperingen. De kerken zijn geschokt door de militaire oefeningen die de Afri kaner Weerstands Beweging (AWB) afgelopen weekeinde vrij elijk kon houden. "De AWB kan op Zuidafrikaanse bodem onge straft de veiligheidswetten over treden", aldus secretaris-generaal dr. F. Chikane, "dezelfde wetten die de gewapende strijd van het ANC verbieden". Prostitutie. Een Amerikaans echtpaar dat zegt op religieuze gronden prostitutie te bedrijven, hoeft niet op enig begrip van jus titie te rekenen. Een federale rechtbank besloot dat de twee niet zullen worden vrijgesteld van gerechtelijke vervolging. Wil bur Tracy (51) en zijn vrouw Mary Ellen (47) waren van mening dat de rechtbank eerder te weinig re kening had gehouden met het feit dat hun Kerk van de Allerheilig ste Godin gebaseerd is op de ere dienst aan Isis, de Egyptische go din van de vruchtbaarheid. Sinds mevrouw Tracy als priesteres werd gewijd, heeft zij met meer dan 2.000 mannen de liefde bedre ven. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (zeven uur tot half acht) onder meer aandacht aan de musical 'Naar een andere wereld'. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Zeist (Huis ter Heide) G. H. Jansen kand. Geldermalsen. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Kampen P. M. De Wit Bergent- Gcreformeerdc Gemeenten: be dankt voor Sint Annaland A. F. Hon- koop Zwijndrecht. Baptisten Gemeenten: beroepen te Ede P. J. Prijst te Sittard (part-time) Eindhoven. Een medewerker van de Drug Dependency Clinic vult een filtersigaret met wordt al sinds 1926 drugs verstrekt in de regio Liverpool. Met prima resultaten. drug. Van overheidswege (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2