LEIDSCH DAGBLAD iM kooi 3p« e e 't Gebruik pesticiden aan banden gelegd NODIG! Alders wil proef milieuheffing VOORDELIGER Ij L BESTAMJMET!!! 1 FUJI FILMs Sammy Davis Jr. overleden Gemeentelijke herindeling gaat bijna helemaal door Kok ziet geen problemen bij begroting voor 1990 Binnen 2 jaar gezondheidsdienst bollensector Rijk betaalt 80 procènt stormschade Balten verwachten nu snel onderhandelingen Vraagtekens bij onderzoek in 'Zetten' Rabo en Robeco samen DONDERDAG 17 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39243 Prijs fl. 1,35 LOS ANGELES Dé Ameri kaanse entertainer Sammy Davis Jr. is gisterochtend in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. Hij werd 64 jaar oud. De zanger, danser en ac teur leed al geruime tijd aan een ongeneeslijke vorm van keelkanker. Davis, die de bijnaam 'Gol den Boy* kreeg, zat al vanaf zijn vroege jeugd in de show business. Verleden jaar be zocht hij ons land voor de laatste keer. Hij trad toen in de Rotterdamse Ahoyhai op met Liza Minneili en zijn vriend Frank Sinatra. Sammy Davis Jr. maakte ve ie films en scoorde ook in New derland enkele bits zoals 'The Candyman' en 'Baretta's The me'. (foto DEN HAAG Het wetsvoorstel van staatssecretaris D. de Graaff- Nauta inzake de gemeentelijke herindeling in dit deel van Zuid- Holland is gisteren vrijwel onge schonden door de Tweede Kamer gekomen. Dinsdag wordt er pas officieel over gestemd, maar nu al is wel duidelijk dat de gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge de nieuwe gemeente Jacobswoude worden en Hazers- woude, Koudekerk en Benthui zen worden samengevoegd tot Rijneveld. Ter Aar blijft zelfstan dig, Nieuwveen en Zevenhoven worden wèl samengevoegd. Het Lage Land blijft tot de gemeente Warmond behoren en Stompwijk gaat niet over van Leidschendam naar Zoeterwoude. In het wetsvoorstel was de vor ming van de gemeente Aarweij- den, bestaande uit Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven voor zien. Een amendement van het CDA om Ter Aar zelfstandig te houden werd evenwel door een overgrote kamermeerderheid on dersteund. WD-voorstellen om het Lage Land aan Alkemade toe te delen en Stompwijk aan Zoe terwoude over te dragen, haalden het niet. Het heeft tien jaar, eindeloze discussies en het uitwerken van vele alternatieve voorstellen ge kost voor er uiteindelijk een wets voorstel lag. Dinsdag wordt deze uitzonderlijk lange voorberei dingsperiode eindelijk afgeslo ten. Saillant detail van de discussies gisteren in de Tweede Kamer was de 'boetedoening' van CDA'er Van der Heijden. Er zyn zijns in ziens tientallen arbeidsjaren be steed aan bestuursproblemen die nauwelijks nationale problemen genoemd kunnen worden. "Als we al die tijd hadden besteed aan verbetering van de bestuurbaar heid en beheersbaarheid van de grote steden hadden we veel meer resultaten geboekt". Het roer moet volgens de CDA'er om. De openhartige bui van Van der Heij den werd door de oppositie dank baar aangegrepen. GPV'er Schut te: "Als het CDA de fout inziet, waarom doet het het dan nog één keertje op dezelfde manier?". Voor de WD waren de opmer kingen van Van der Heijden niet meer dan krokodilletranen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- kort dit jaar volgens plan op 5,1 pro ter Kok (financiën) ziet toch kans te- cent zal uitkomen, 0,15 procent la- genvallers op de wir en bij Onder- ger dan het plafond van 5,25 pro wijs op te vangen zonder verdere cent. De druk van belastingen i bezuinigingen. Er hoeven geen dere maatregelen genomen te wor den om de uitvoering van de begro ting 1990 volgens plan te laten verlo pen. Dat stelt Kok in de zogenoemde Voorjaarsnota, een stuk waarin hij premies op elke verdiende gulden (de collectieve lastendruk) blijft eveneens onder de grens van 53,6 procent: 53,2 procent. Meevallers zijn er bij de uitgaven voor de sociale uitkeringen in ver band met werkloosheid, dank zij i beeld geeft over de uitvoering het steeds verder dalend aantal i de lopende begroting. Het stuk 3 gisteravond naar het kabinet ge- i zonder een baan. De i valler bedraagt ongeveer 200 zonden. Morgen zullen de ministers joen gulden. Binnen het financiële i eerste keer over praten. Vol gende week woensdag vallen de po litieke besluiten. Minister Kok voorziet in de Voor- zodat de koppeling volledig jaarsnota dat het financieringste- handhaafd blijft raamwerk is er bovendien ruimte om het minimumloon en de sociale uitkeringen op 1 juli te laten stijgen Van onze verslaggever LEIDEN/BOLLENSTREEK Minister De Vries (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer vanmorgen laten weten het gebruik van landbouwgif in de bollenteelt aan banden te leg gen. De bewindsman wil bovendien dat er in de bollensector binnen twee jaar een bedrijfs gezondheidsdienst komt, zonodig stelt hij die zelf in. De invloed van het gif op het ze nuwstelsel moet worden getoetst, zo zei topambtenaar A. Balemans van het ministerie op het symposi um 'Gezondheid in nevelen', van daag namens de minister in Leiden. Hiervoor moeten uiterlijk in 1991 regels zijn. Op die manier kunnen de bestrijdingsmiddelen opnieuw worden beoordeeld of zij wel of niet toelaatbaar zijn. De verouderde apparatuur die de kwekers nu gebruiken bij het ont smetten van de bloembollen en de grond, en het spuiten van gif, moet Rijnland verheugd DEN HAAG - Minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) neemt 80 procent van de stormschade aan de kust voor haar rekening. Daarmee is in totaal een bedrag gemoeid van 25 miljoen gulden. De provincies en de hoogheemraad schappen moeten elk 10 procent van de schade betalen, zo blijkt uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer. Het Hoogheemraadschap van Rijnland toont zich in een eerste re actie verheugd over de bijdragere geling. Het schap had op een ver goeding van het rijk van 60 procent gerekend. In dit gebied ontstond door de stormen in januari en febru ari een schade van in totaal 1,5 mil joen gulden. Aanvankelijk leek Maij-Weggen in de problemen te komen door de stormschade. De overige ministers weigerden een financiële bijdrage te leveren. Maij-Weggen heeft nu extra geld gevonden in haar begro ting doordat de aanleg van een aan tal autowegen is geschrapt. Treinverkeer valt stil tijdens spits ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN - Door een defect aan de bo venleiding heeft vanochtend van half acht tot half tien het treinver keer tussen Alphen aan den Rijn en Leiden stilgelegen Treinreizigers werden met bussen vervoerd. Grote problemen hebben zich ondanks het drukke tijdstip niet voorgedaan, al liepen de reizigers wel enige ver traging op. Westnederland en de NZH hebben de reizigersstroom met in totaal elf bussen opgevan gen. Perioden met zon en droog Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 8 graden, mid- dagtcmpcratuur ongeveer 17 graden. Matige wind uit noord tot noordoost. De vooruitzichten voor gaterdag tot en met dinsdag: zonnig en droog. Na het weekeinde meer bewolking. Mid- dagtcmpcratuur ongeveer 18 graden. 26 PAGINA'S op korte termijn worden gemoder- met de betrokken instanties al niseerd. De blootstelling aan deze gonnen. Hij sprak de hoop uit dat middelen moet een stuk worden dereen verminderd, aldus Balemans. zijn verantwoordelijk heden zal voldoen, zodat de over- De ambtenaar van sociale zaken heid niet tot eenzijdige maatregelen verder dat de Arbeidsinspectie hoeft over te gaan. (Zie verder pagina 15) in 1982 al vermoedde dat de bloot stelling aan pesticiden te intensief was. Klachten over het zenuwstel sel en aantasting van de huid wezen in die richting. Onlangs werd een onderzoek afgerond waaruit bleek dat langdurig werken met land bouwgif inderdaad tot de al eerder gesignaleerde klachten kan leiden. Nu moet er een vervolgonderzoek in de bollenteelt komen, zei Bale mans. Maar ook moeten andere agrarische sectoren daarbij worden betrokken. De ambtenaar noemde onder meer de glastuinbouw, poot- goedaardappelenteelt, fruitteelt, champignonteelt en boomteelt. Hetzelfde geldt voor werkers in de Nederlandse bestrijdingsmiddelen- industrie. De regels en de handhaving ervan worden aangescherpt. De arbeids inspectie gaat strenger controleren in de bollensector. Daarmee begon zij vorig jaar trouwens al. Toen wer den bij 250 bollenbedrijven inspec ties uitgevoerd die tot ongeveer honderd waarschuwingen leidden. Waarschuwingen over een verkeer de opslag van het gif, het onzorgvul dig ermee omgaan, aanwijzingen die niet waren opgevolgd en onvol doende bescherming van het perso neel. Balemans vertelde dat het over leg over de te nemen maatregelen PvdA-fractievoorzitter Wöltgens vindt dat kabinet en sociale part ners in het voorjaarsoverleg bin dende afspraken moeten maken over werk, scholing, emancipatie en milieu. Als op die terreinen voort gang opnieuw uitblijft, moet het ka binet niet schromen dwang uit te oefenen door bij voorbeeld quote ring en heffingen. Dit zei Wöltgens vandaag op een congres van de Dienstenbond CNV in Noordwij- kerhout. Volgens de fractievoorzitter heeft het gemeenschappelijk beleidska dervan december 1989 "onvoldoen de praktische uitwerking" gekre gen. "Ik pleit nu voor bindende af spraken, ook op centraal niveau. Het kabinet zal daarbij een stimule rende rol moeten spelen", aldus Wöltgens. Zijn pleidooi spoort met de inzet van de vakbeweging, de werkgevers daarentegen voelen niets voor bindende afspraken en willen volstaan met een herbevesti ging van het beleidskader. DEN HAAG (GPD) - Minister Al ders denkt aan het invoeren van heffingen op voor het milieu scha delijke produkten. Als het bedrijfs leven ervoor voelt, wil hij volgend jaar al experimenteren met heffin gen op aanstekers, metaalontvet- tingsmiddelen, verven met organi sche oplosmiddelen, pvc- en limaat- verpakkingsmaterialen en gloei lampen. Ook wil Alders de komende jaren experimenteren met statiegeld op batterijen, pvc-produkten (zoals buizen) en op blikjes waarin alumi nium is verwerkt. Hiermee denkt hij het hergebruik van deze materia len te kunnen bevorderen. Ook denkt hij sterk aan het duur der maken van het rijden in een au to van de baas. Voor eigen gebruik moet nu bij het inkomen van een dergelijke auto 20 procent van de cataloguswaarde worden opgeteld. Alders wil dit percentage verhogen tot 35 procent om zodoende de aan koop van een dure auto af te rem men. Tegelijkertijd wordt dan een geringer brandstofverbruik bereikt. Het gaat om een aantal milieu maatregelen dat in een concept van het Nationaal Milieubeleidsplan- plus wordt ontwikkeld. Het minis terie van milieu zegt hierover dat het 't zoveelste concept is dat ge maakt wordt voordat het definitie ve milieuplan-plus kan worden vastgesteld. Alders streeft ernaar dat milieuplan half juni gereed te hebben voor de discussie in het ka binet en, het komend najaar, in de Tweede Kamer. Om het autorijden duurder te ma ken, wil hij behalve de extra belas ting van het rijden in een auto van de werkgever een kooldioxydehef- fing op auto's introduceren. Boven dien wil Alders het rijden op LPG duurder maken. Voor deze catego rie auto's gaat dan wel de motorrij tuigenbelasting omlaag. WEEKAANBIEDING! Zomermantels 20,- korting Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektie Botermarkt 14 Leiden RIGA/VILNIUS/MOSKOU (AP/- Rtr/UPI/DPA/GPD) - De Letse re gering begint volgende week onder handelingen rriet het Kremlin over de onafhankelijkheid, zo heeft de Letse vice-premier Ilmars Bisers gisteren gezegd na besprekingen in Moskou. De Litouwse premier Prunskiene is vandaag naar Mos kou gevlogen met een nieuw com promisvoorstel en verwacht dat de ze week al te kunnen bespreken. De Baltische republieken hebben hun hoop gesteld op de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken James Baker, die deze week een vierdaags bezoek aan Moskou brengt. Baker beloofde gisteren na een oproep van de Estse premier Savisaar druk uit te oefenen op de Sovjet-leiders om onderhandelin gen met de Balten aan te gaan. Te gelijkertijd verklaarde de Ameri kaanse president Bush dat het con flict met de Baltische republieken donkere schaduwen werpt over de komende top in Washington. Het Litouwse parlement keurde gisteren in een besloten zitting een nieuw compromisvoorstel goed. President Vytautas Landsbergis liet in een radio-interview door schemeren dat Litouwen de verkla ring van 11 maart, waarbij met on middellijke ingang de onafhanke lijkheid werd uitgeroepen, wil af zwakken. "Het kan zijn dat we nu minder moeten vragen om later meer te kunnen krijgen", aldus Landsbergis. In alle drie de Baltische republie ken was het gisteren rustig, nadat een dag eerder duizenden tegen standers van de onafhankelijkheid in de Letse hoofdstad Riga en de Estse hoofdstad Tallinn waren op getrokken naar de parlementsge bouwen. Zowel in Tallinn als in Ri ga worden regeringsgebouwen nog bewaakt door nationalistische acti visten. ARNHEM (ANP) - De Leidse hoogleraar psychologie prof Wage naar heeft grote twijfels over het on derzoek tegen de ex-directeur van de Heldringstichtingen in Zetten. Hij maande de Arhemse rechtbank vanmorgen er rekening mee te hou den dat maar zeven van de tweehon derd ondervraagde pupillen een aanklacht hebben ingediend. "Er zijn dus nog 193 anderen die hetzelf de gezien moeten hebben. Als er iets te zien was", aldus Wagenaar. Rechtbankpresident Smits: "Ver geet de 14 veijaarde aangiften niet. In totaal waren er 21 aanklachten". Wagenaar merkte ook op dat tweehonderd ex-pupillen zijn ge beld door de politie met de onom wonden vraag of ze iets wisten over 'Zetten'. Volgens de prof is dat een te suggestieve vraagstelling waar- LONDEN (AP) - Een bijna 20 ki lometer lange kuststrook bij de Brit se badplaats Plymouth is gisteren besmeurd geraakt met een op som mige plaatsen bijna een halve meter dikke laag ruwe olie. Zaterdag stroomde 1000 ton olie uit de onder Liberiaanse vlag varende tanker Rosebay na een aanvaring met een vissersboot in het Kanaal. De Britse kustwacht heeft de helft van de olie de afgelopen dagen uit zee kunnen verwijderen, terwijl vrijwilligers de mondingen van de rivieren Yealm, Erme en Avon met drijvende dammen afschermden. Honderden vrijwilligers zijn direct begonnen de olie van de kust te ver wijderen, maar het zal nog zeker een maand duren voordat de smurrie is opgeruimd. Volgens Greenpeace is de overheid veel te laat in actie ge komen. "Opnieuw heeft de overheid gefaald en lijdt het milieu", aldus woordvoerder Hans Guyt. (foto epa) Joodse graven beter bewaakt AMSTERDAM (ANP) - De Joodse gemeenschap in Neder land besteedt meer aandacht de bewaking van de Joodse begraafplaatsen in ons land. Se cretaris J. Sanders van het Ne derlands-Israëlitisch Kerkge nootschap zei dit vandaag des gevraagd. Sanders noemt de extra aan dacht een logische zaak gezien de grafschendingen die onlangs in Frankrijk en Israël zijn aange richt. Zulke zaken kunnen be smettelijk zijn, aldus Sanders. Op welke wijze en door wie de extra bewaking plaats vindt, wilde hij in verband met het be lang van de zaak niet meedelen. TOERISME - Het toerisme in en naar Nederland is vorig jaar fors toegenomen. Aan de kust en de Waddeneilanden steeg het aantal vakantiegangers zelfs met 19 pro cent. Volgens het Nationaal Bureau van Toerisme ligt de Nederlandse kracht in het landschap, de kust, het water en de gezellige bevolking. Prof Wagenaar. door getuigenverklaringen inboe ten aan bewijskracht. Hij deed geen uitspraak over het waarheidsgehal te: "Mij is gevraagd of het mogelijk is dat de 21 overgebleven getuigen maar wat verzinnen, zoals verdach te beweert, of dat dat, gezien het on derzoek, uitgesloten is. En dan moet ik eerlijk zeggen mijn twijfels te hebben over deze methode", (pagina 3: Zes jaar cel geëist tegen psychiater Zetten) AMSTERDAM (GPD) - De Rabo bank Nederland en de beleggings instelling Robeco Groep gaan sa menwerken. Rabobank gaat de be leggingsfondsen van Robeco behe ren en samenvoegen met de eigen fondsen. Van een fusie van de twee instellingen is overigens geen spra ke zijn. Robeco krijgt op deze manier ver kooppunten in de vorm van de 2000 kantoren van de bank, terwijl de Ra- bo-bank vaste voet krijgt op de be- leggersmarkt. "De Rabobank had een achterstand op wat wij willen en moeten zijn", zei Wijffels, de voorzitter van de raad van bestuur van de Rabobank, gisteren. "De buitenwacht had een beeld van "een uitstekende spaarbank, maar van beleggen weten zij niet veel". Bij de Rabobank (met een ba lanstotaal van 172 miljard behorend tot de 50 grootste banken in de we reld) ligt 40 procent van alle (gewo ne) spaargeld in Nederland. Ze is daarmee op dit vlak de grootste in ons land. De Robeco Groep is een van de grootste beleggingsmaatschappijen ter wereld. Ze belegt met onder meer haar fondsen Robeco, Rolin- co, Rodamco en RQrento in aande len, obligaties en onroerend goed. De Groep beschikt daarnaast over het spaarfonds Roparco, dat niet in de samenwerking wordt betrokken. De vorm van de samenwerking staat nog niet vast, maar duidelijk is dat er joint-ventures (gezamenlijke vennootschappen) worden opge richt. De eerste gesprekken tussen Robeco en Rabobank dateren van 26 maart. Dat was de dag waarop de Algemene Bank Nederland en de Amsterdam-Rotterdam Bank hun voorgenomen fusie bekend maak ten. FOTO VIDE< D, TV HAARLEMMERSTRAAT 196 - LEIDEN Pj óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1