WKlokaal SpoorPTV AUTOI HUREN? Juventus heeft bekers genoeg Op weg naar het WK Verzekering misleid bij overval op Willem II Joesoepov in levensgevaar Winnaar UEFA-Cup volgend seizoen op titeljacht Fans brengen Engels voetbal in diskrediet DONDERDAG 17 MEJ 1990 SPORT PAGINA 17 Straf Schotland heeft bi.i een oefen wedstrijd in Aberdeen tegenstan der Egypte niet serieus genomen. De formatie van Andy Roxburgh werd daarvoor fors gestraft. De Noordafrikanen wonnen met 3-1. Het was de tweede keer dat Egypte, op 12 juni in Palermo de eerste tegenstander van het Ne derlands elftal bij de wereldtitel strijd, in de voorbereiding voor een sensatie zorgde. Enkele we ken geleden won de ploeg van El Gohary in Praag van Tsjechoslo- wakije, 1-0. Dat de Schotse bondscoach Aanvoerder Abdel-Hamid en aan valsleider Hossan Hasan hielpen Egypte al binnen een half uur aan een voorsprong van 2-0. Pas een kwartier voor het einde scoorde McCoist tegen. Yusuf bepaalde de eindstand in de 83ste minuut op 3-1. Ierland heeft weinig laten zien in zijn laatste oefenwedstrijd in eigen land voor de strijd om de wereldtitel begint. De Ieren, laatste groepstegenstander van Nederland op Sicilië, speelden woensdagavond gelijk tegen Fin land. 1-1 (0-0). De wedstrijd was vooral profij telijk voor Liam Brady, die in de ze \frdstrijd afscheid nam als. in ternational. De 34-jarige oud-spe ler van Arsenal. Juventus en West Ham United speelde voor 32.000 toeschouwers een klein half uur mee. voor hij definitief vertrok uit het Ierse voetbal na 72 lan- denduels. Zijn afscheidswed- strijd leverde hem ruim 900.000 gulden op. Valeri Lobanovskï heelt nog drie weken de tijd om de verdedi ging van het elftal van de Sovjetu nie op orde te brengen. Woens dagavond schutterden de Sovjets en met name invaller-doelman Tsjanov in de landen wed strijdUe- gen Israel, die met 2-3 (2-2) verlo ren ging. Tsjanov. die Dassajev verving, zorgde voor onrust in de verdëdi- ging en werd drie keer gepas seerd, door Malmilian, Levin en Banim. Twee keer werkte de Sov jetunie de achterstand weg, door Litovtsjenko en Michailitsjenko. Middenvelder Michailitsjenko .werd een kwartier voor tijd ver vangen en na een .ziekenhuis in Tel Aviv overgebracht omdat ge vreesd werd dat hij na een bot sing een hand gebroken had. De wedstrijd die in Ramat Gan 45.000 toeschouwers trok, begon een kwartier te laat omdat het pu bliek het stadion op zijn kop zette in zijn protest tegen de drie 'bui tenlanders' in het Isarelische elf tal. Het publiek was woedend om dat Rosenthal (Liverpool), Ohana (Mechelen) en Tikvah (Standard Luik) alleen tegen de Sovjetunie wilden spelen als de voetbalbond voor hen eên speciale verzekering met een dekking in de miljoenen afsloot. Romario Sebastiao Lazaroni de bonds coach van Brazilië, heeft Romario van PSV gehandhaafd in zijn de finitieve selectie van 22 spelers het wereld kampioenschap. Romario is herstellende van een beenbreuk en een enkelbles sure. Hij heeft ongeveer een week geleden de training hervat. De speler zelf verwacht op tijd fit te zijn. Lazaroni. de naar Fiorentina vertrekkende trainer, heeft tot tien dagen voor het begin van de titelstrijd, op 8 juni, de gelegen heid veranderingen aan te bren gen. De nationale voetbalselectie van Colombia is gistereh in Bol ogna (Italië) aangekomen, waar tijdens een trainingskamp van, ruim drie weken de voorbereidin gen op het'eindtoernooi om de wereldtitel worden afgerond. Sinds begin april heeft bonds coach Francisco Maturana het merendeel van de spelersgroep volledig tot zijn beschikking. De 'buitenlanders' Escobar (Young Boys), Jairo (FC Zürich) en aan voerder Valderrama (Montpel- lier) voegden zich in Bologna als laatsten bij de selectie. De selectie van Colombia: doel: Renë Higuita (Atletico Nacional), Eduardo Ni no (Santa Fë). verdediging: An dres Escobar (Young Boys). Luis Fernando, Luis Carlos Perea. Gildardo Gomez. Leon Fernando Villa (Atletico Nacional), Alexis Mendoza, Carlos Mario Hoyos (Atletico Junior), middenveld: Carlos Valderrama (Montpellier). Leonel Alvarez. Ricardo Perez, Alfonso Fajardo (Atletico Nacio nal). Bernardo Redin (Deportivo Cali), Gabriel Jaime Gomez (In- dependiente de Medellin). Wil- mer Cabrera (Santa Fë). Freddy Rincon (America), aanval: Arnol- do Iguaran. Carlos Enrique Esra- da (Millonanos), Ruben Dario Hernandez (Once Caldas). Miguel Guerrero (Atletico Junior), John Jairo Trellez (FC Zurich). Bouwkosten De Italiaanse bouwers hebben de slag met de tijd verloren. Dinsdag 15 mei, middernacht, was het" laatste moment waarop verbou wing en nieuwbouw voltooid hadden moeten zijn, van de sta dions, maar ook van allerlei voor zieningen in de steden. De werkelijkheid is dat alleen de stadions van Udine, Verona, Bologna, Bari en Cagliari klaar zijn. dat Napels, Florence en Ro me het verst op het schema achter liggen en dat het in de hoofdstad Rome, waar tal van voorzienin gen moesten worden getroffen, een volmaakte chaos is. De plaatselijke organisatieco- mité's geven nog steeds de garan tie dat alles op tijd klaar zal zijn, zij het in een aantal gevallen let terlijk op het allerlaatste moment. Het Italiaanse vakverbond, de UIL zegt dat de begroting van de bouwkosten aanzienlijk qver- schreden is. omdat veel werk in over-uren moest worden gedaan. Ondernemers die hun werk niet op tijd voltooid hadden, lopen het risico van een boete van drie pro cent van de totaal aannernings- som. De oorspronkelijke raming van de kosten, ruim 8 miljard gul den is met meer dan 25 procent overschreden. VONDELLAAN Kil. Ml LEIDEN Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 Blessure houdt Gullit aan de kant LUGANO (GPD) - Ruud Gullit heeft in zijn race tegen de klok on verwachts twee dagen rust moeten opnemen. Dinsdagavond bleek de Amsterdammer na de reguliere trai ning bij AC Milan een spiertje in de rechterdij te hebben gescheurd. Morgen zal hij de trainingen met het oog op de Europa Cup I-finale van volgende week tegen Benfica her vatten. "Het is niet ernstig, er is ook geen reden tot paniek, maar het is beter dat Ruud zijn lichaam niet overbelastmeent clubarts Monti. Zelf maakte Gullit zich ook weinig zorgen: "Twee dagen op een heel jaar maken niet zo veel uit. Ik heb mezelf drie doelen gestéld voor de •komende weken, maar mijn volledi ge genezing heeft de hoogste priori teit. Als ik de Europa Cup I-finale meedoe is dat meegenomen. Ik hoop in Wenen op 70°/. van mijn mogelijkheden te kunnen spelen". AC Milan speelde gisteren een oe- fenwedstrijd bij Lugano (met Edwin Gorter) en won met 3-1. Rijk aard en Van Basten scoorden ieder een keer in deze ontmoeting. TILBURG (ANP) - De commercieel directeur van voetbalclub Willem II en een medewerker van de club hebben vorig jaar de Amsterdamse verze keraar Bruns Ten Brink Assuradeuren BV voor circa 47.000 gulden opge licht. Dat is gebeurd door bij de politie valse verklaringen af te leggen over de gang van zaken rond de overval op de commercieel directeur, op 26 au gustus 1989, na afloop van de wedstrijd Willem II - Volendam. Op die datum werd de commercieel directeur van de club omstreeks 23.30 uur op weg naar zijn auto bij het stadion beroofd van de recette van die wedstrijd, volgens opgave bij de politie 46.431.50 gulden. De MOSKOU/ROTTERDAM (GPD) - De Sovjetrussische schaakgroot meester Arthur Joésoepov is gister middag levensgevaarlijk gewond geraakt toen een groep gewapende rekets (een Moskouse afpersersben de. die het voornamelijk voorzien heeft op de beter gesitueerden) een roofoverval pleegde in zijn woning in Moskou. De daders, die zich met waardevolle goederen en een grote som geld uit de voeten maakten. zijn nog spoorloos. Joesoepov. in schakerskringen ook wel 'de muur van de Oeral' ge noemd. werd tijdens de schietpartij in de buik geraakt. Hij is opgeno men op de afdeling intensive-care van het centrale ziekenhuis van Moskou. Zijn toestand na de in al lerijl uitgevoerde operatie is stabiel. Collega-grootmeester en vriend Mikhail Goerevitsch, die momen teel in Rotterdam verblijft als deel nemer aan het VSB-toernooi. werd door zijn echtgenote in kennis ge steld van de dramatische gebeurte nis. De hevig ontdane Oekraïner gaf als eerste commentaar dat bekende personen en in het bijzonder de rij ken steeds vaker het slachtoffer worden van dit soort misdaden. "Tot op heden lieten die crimine len de schaakgrootmeesters onbe roerd. maar het lag in de lijn van de verwachtingen dat zij vroeg of laat het oog op ons en onze bezittingen zouden laten vallen. De misdaad tiert welig in mijn vaderland en let op mijn woorden: het wordt alleen nog maar erger", aldus Goerevitsch. die vanmiddag in de laatste ronde van de Maasstedelijke topvierkamp aantreedt tegen de Engelsman Ni- gel Short. "Als Arthur tenminste in leven blijft", voegde hij er aan toe. Joesoepov (30) werd in 1977 we reldkampioen schaken bij de jeugd. Sinds tien jaar is hij grootmeester. Hij versloeg een paar jaar geleden Jan Timman met 6 3 tijdens het kandidatentoernooi voor het we reldkampioenschap. Dit jaar ver loor hij in dit verband in de halve fi nale van Karpov. volgens insiders een 'onverdiende' nederlaag. overval, die volgens het politierap port uitgevoerd werd door drie ge maskerde en met honkbalknuppels uitgeruste mannen, is nooit opge lost. Tegenover de politie is door Wil lem II daags na de overval verklaard dat bij het transport van het geld twee personen aanwezig waren: de commercieel directeur en een me dewerker. Om de schade van de ver zekering vergoed te krijgen, waren ook per se twee personen noodzake lijk. In de destijds geldende verze keringspolis van Bruns Ten Brink Assuradeuren BV (polisnummer 900356) is die voorwaarde nadruk kelijk opgenomen. Het verzekerde bedrag beliep maximaal 50.000 gulden. Bruns Ten Brink vergoedde de schade op basis van de polisvoorwaarden en de bij de politie afgelegde valse verklarin gen. De medewerker van Willem II, die bij de club ondermeer in de was serette werkt, is pas later als tweede geldtransporteur en getuige naar voren geschoven. Dat blijkt uit verklaringen die meerdere personen tegenover het ANP hebben afgelegd. De bewuste medewerker, aldus de verklarin gen. bevond zich op het moment van de overval en ook ruimschoots daarvoor in de bestuurskamer, ver liet die tussentijds niet en kan dus ook niet bij het geldtransport en de overval aanwezig zijn geweest. De dag na de overval verklaarde de me dewerker echter op het politiebu reau dat hij wel degelijk bij de over val aanwezig was geweest, deze dus gezien had en van schrik de wasse rette in de catacomben van het sta dion was binnen gevlucht, de deur van het washok achter zich op slot had gedaan en pas later naar de be stuurskamer was gekomen. Crosser bezwijkt DOETINCHEM (GPD)v Motor crosser Adam Oldenburg uit Berg- haren is afgelopen maandag in het academisch ziekenhuis in het Belgi sche Leuven overleden. De bakke nist is bezweken aan de zware ver wondingen die hij anderhalve week geleden tijdens de Grand Prix voor zijspannen in Betekom opliep. In de tweede manche van de Gro te Prijs van België kwamen Olden burg en stuurman Henk Schrijver ten val waarbij laatstgenoemde een gebroken arm en een rugblessure opliep. Oldenburg werd met een bekken- en beenbreuk alsmede ern stig hersenletsel naar het Leuvense ziekenhuis vervoerd. Stadsbestuur (1) Van het besturen van het land zal tijdens het WK wel weinig terecht komen. Ministers en staatssecre tarissen trekken in die tijd mas saal met regeringsvliegtuigen naar Italië om uit alle macht te proberen naast of liefst voor Van Basten en Gullit op de foto te ko- Leidenaars hoeven zich echter geen zorgen te maken. Het bestu ren van de stad gaat in volle vaart door. Burgemeester Goe- koop zegt in zijn agenda in het ge heel geen rekening te houden met de voetbalwedstrijden. "Pas als het toernooi het einde nadert en Nederland nog in de strijd is, zal ik de wedstrijden bekijken''. De burgemeester dicht Oranje overigens goede kansen toe om ver te komen, maar tipt Italië toch als favoriet voor de eindzege. "Net als in Argentinië in 1978 en West- Duitsland in 1974 heeft het land dat thuis speelt de beste kansen De burgemeester speelde ooit aan de rechterflank - hoe kan het ook anders - 5j de Haarlemse voet balclub HFC, "maar ik kon op links ook aardig uit de voeten". Vorig jaar testte hij zelf nog de kwaliteiten van Oranje-sluitpost Hans van Breukelen. Bij de ope ning van de nieuwe vestiging van Multicopy nam hij de PSV'er on der vuur en slaagde erin hem te passeren. Goekoop stond dan ook niet in het boekje van Jan Reker. die de Oranje-doelman tijdens het EK van 1988 in Duitsland influis terde naar welke kant hij moest duiken. "Hij koos voor de verkeer de hoek", herinnert Goekoop zich nog. De burgemeester noemt Van Breukelen desalniettemin een be trouwbare doelman. Hij heeft na de confrontatie met mij een wat mindere periode gehad, maar ik heb er toch een groot vertrouwen in dat hij een goed wereldkam pioenschap speelt". Goekoop is in middels zelf net onder het mes ge gaan om zich te laten opereren aan een voëtbalknie. Het is geen overblijfsel van het schieten op Van Breukelen. maar een blessure die hij jaren geleden opliep. De burgemeester hoopt ruim voor het WK weer helemaal fit te zijn. Stadsbestuur (2) Ook de nieuwe sportwethouder Wilbert Hettinga heeft de wed strijden van het wereldkampioen schap nog niet in zijn agenda staan. Wel kondigt hij aan selec tief te kijken naar de WK-duels. "De wereldkampioenschappen le ven nog niet binnen het gemeente lijk apparaatmaar hoe verder Goekoop en Hans van Breukelen. Wat Belanov tijdens het EK nief luk te. presteerde de burgemeester wel, hij passeerde de Oranje-doelman vanaf elf meter. (foto Multicopy) het toernooi vordert, hoe groter het enthousiasme zal worden". De CDA er. die sinds 1 mei sport in zijn portefeuille /heeft, hoopt dat Oranje goed presteert tijdens het WK. "Als het elftal tenminste eens ophoudt met kletsen, voorzie ik goede resultaten van Neder land" aldus Hettinga. die verder Italië en West-Duitsland tot de fa vorieten rekent. De nieuwe wethouder Van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft één van zijn amb- tenaren opdracht gegeven om er voor te waken dat de vergaderin gen van zijn raadscommissie niet samenvallen met de wedstrijden van Nederland. Deze opdracht was voor de betreffende ambte naar iets te hoog gegrepende raadscommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening vergadert op 21 juni om 20.00, ter wijl op dezelfde avond om 21.00 uur Nederland en Ierland aftrap pen. Nederland wordt wereldkam pioen, het stadsbestuur verga dert. WILLEM SPIERDIJK AVELLINO "De Oude Dame heeft nog een keer gewon nen", zongen de supporters van Juventus gisteren vol trots. Hun club behaalde voor de tweede keer de UEFA-Cup, dank zij een doelpuntloos gelijkspel tegen het naar Avellino verbannen Fiorentina. De eerste wedstrijd in Turijn eindig de in een 3-1 zege voor Juventus. De club uit Turijn volgt daarmee Napoli op in de erelijst, die tot een paar jaar gele den voornamelijk uit Westeuropese clubs bestond. Nog niet zo lang geleden zou er op het schiereiland veel ophef zijn ge maakt over een dergelijke triomf van een Italiaanse club. Gisteren maakten alleen de fans nog gewag van het winnen van de derde Eu ropese beker. Het clubbestuur nam de triomf voor kennisgeving aan, en beraadt zich vandaag al over de nieuwe toekomst. Zonder trainer Zoff, maar met de Florentijnse ve dette Roberto Baggio die gisteren teleurstelde. Juventus zal zijn titel niet verde digen, omdat het drie weken gele den al beslag legde op de Italiaanse beker. Maar de belangrijkste doel stelling van de club voor het volgen de seizoen is het opnieuw winnen van de Italiaanse titel. De tweede finale was m vergelij king met het duel van veertien da gen eerder nog poverder van kwali teit. Het spelbeeld werd ontsierd door zeer veel irritante overtredin gen. Per kwartier werden tien ver grijpen geteld, wat ook iets zegt over de goede arbitrage van de Westduitse scheidsrechter Schmid- hüber. Fiorentina probeerde tever geefs met fraai bedachte, maar te traag uitgevoerde combinaties Ju ventus te verrassen. De omhoog ge vallen provincieclub weigerde in de eerste helft risico's te nemen en de aanval bleek te steriel. In de twaalf Europese ontmoetin gen trof de ploeg rnaar acht keer doel. Het aantal gele kaarten dat de paarse formatie in haar rondreis door Europa verzamelde was twee maal zo groot. Gisteren gingen er vier spelers op da bon. die allen bij een «nieuw avontuur een wedstrijd moeten overslaan. Rood Een hali' uur voor het einde leek de matige wedstrijd nog sDannend te worden, toen de Florentijnse huur ling Buso door zijn bewaker Bruno voor de tweede keer onderuit werd geschoffeld. De Turijnse verdediger kreeg rood, maar Fiorentina miste de koelbloedigheid om van de nu merieke meerderheid te profiteren. Doelman Tacconi werd alleen op de proef gesteld door schoten uit de tweede lijn, maar liet zich niet ver- Ju ve kwa De uiteindelijke victorie v geva Over het geheel genomen is de fo- matie van Dino Zoff een terechte winnaar. Slechts één keer ging het in het dozijn wedstrijden onderuit en dat gebeurde toen de kwalifica tie al vast stond. In alle uitwedstrij den bleef het ongeslagen en daar mee overtrof dit team zelfs de pres tatie van de ploeg, die in 1977 dezelf de prijs won. Nog altijd wordt'dat team als het beste Juventus uit de geschiedënis beschouwd. Dit opmerkelijke succes moet de top van Juventus dan ook behoor lijk hebben verrast. De 'peetvader' van het elftal, Giampiero Boniperti, trad op 5 februari van dit jaar onver wacht af. Boniperti wilde waar schijnlijk niet meewerken aan de wens van opperbaas Gianni Agnelli om schoon schip te maken. Boni perti vond het niet passen in 'de stijl van de club' dat trainer Dino Zoff moest opstappen. De oud-doelman heeft het er voor zijn opvolger niet gemakkelijker op gemaakt, door met twee hoofdprijzen het seizoen te beëindigen. De spelers hadden toen de beker werd uitgereikt dan ook alleen oog voor hem. Zijn op volger Maifredi moet volgend jaar Juventus aan het kampioenschap helpen. En die opdracht is tegen woordig voor een Italiaanse club lastiger dan het winnen van een Eu ropa Cup. JURRIAAN VAN WESSEM TVM vrijwel zeker van plaats in Tour HEERLEN/PARIJS (GPD) - In- dien de Nederlandse profwiele?- ploeg TVM vandaag of morgen, wanneer het UCI-secretariaat in Luxemburg de nieuwste stand van het FICP-klassement vrijgeeft, niet bij de eerste zestien formaties zou blijken te behoren, hoeft chef d'ë- quipe Cees Priem zich geen grote zorgen te maken overeen starbewijs voor de Tour de France. Jean-Marie Leblanc. directeur van de Ronde van Frankrijk, liet gisteravond dui delijk doorschemeren dat de vierde Nederlandse ploeg vrijwel zeker kan rekenen op een zogenaamde wild card indien ze aan de hand van de FICP-stand buiten de boot blijkt te vallen. Panasonic en TVM hebben de sa menstelling van hun ploegen be kend gemaakt die vanaf vrijdag aan de 73ste Giro d'Italia deelnemen. Katwijker Martin Schalkers is ook van de partij. Panasonic: Theunisse. Róoks. Van Poppel. Freuler, De Koning. Van Lancker, De Rooy. Rozendal en Peiper. TVM: Anderson. Skibby. Hanegraaf, Ducrot. Jacobs, Dag Erik Pedersen. Jan Siemons, Schal kers en Sunderland. handen. Na de Italiaan r de tweede keer met een bokaal i e beker bemachtigden zij ook de UEFA-cup. LONDEN (AFP) De terugkeer van de Engelse clubs in de Europe se voetbaltoernooien lijkt ver weg. na ernstige ongeregeldheden gister avond bij de promotie-wedstrijd Newcastle - Sunderland (0-2). Tien dagen geleden brachten massale vechtpartijen en vernielingen in Bournemouth de Britse supporters opnieuw in diskrediet. Officieel beslist de UEFA na het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Italië of de Engelse clubs weer welkom zijn op het vaste land. De teams zijn geschorst sinds 1985. toen bij het Heizel-drama. aan gesticht door supporters van Liver pool, 39 doden vielen. De gebeurte nissen van de laatste weken hebben zowel de B ïtse regering als de voet- balautoriteiten weer zwaar aan het twijfelen gebracht. Ongeveer 500 supporters van de thuisclub bestormden rn Newcastle enkele minuten voor het eindsig naal van scheidsrechter Courtney het veld. Bij de vechtpartijen raak ten tweg agenten en meerdere sup porters gewond. Het duel werd uit eindelijk nog uitgespeeld, maar na het laatste fluitsignaal werden de ongeregeldheden voortgezet. In Bournemouth waren 2.000 aan hangers van Leeds United verant woordelijk voor de wantoestanden, ook al bij een wedstrijd in de twee de divisie. De aanhang was zonder kaartje bij de ingang van het stadion verschenen. Er werden toen 73 ar restaties verricht. Show. 18.10-18.30 Ned 2: Van Thuisschaker tol Clubschaker: cursus. 19.00-20.00 Sportnet: Motorsport. 20.00-20.30 Sportnet: Paarderaces. 20.25-22.15 Ned 3 Rechtstreeks verslag 'e replay van de Engelse bekerfinale t Manchester United en Crystal i deze wedstri|d 20.25-22.30 BBC 1 FA Cup Voetbal re play van de finale van afgelopen zaterdag (onder voorbehoud). 20.30-22.30 Sportnet: Update eh IJshoc key. 22 15-22.20 Super: Golf. 22 30-23.30 Sportnet Wide World of Sport. 23.30-23.50 Ned 3: Studio Sport verslag n de oefenwedstrijd tussen het Neder lands voetbalelftal en IJsselmeervogels 23.30-00.30 Sportnet: Indy Time Trials 00.30-02.00 Sportnet: Amerikaans Bas- VRIJDAG 8.00-10.00 Sportnet: Wielrennen: Toui de Trump. 10.00-11.00 Sportnet: Wide World o Sport. 11.00-13.00 Sportnet: Motorsport. 13.00-14.00 Sportnet- Motorcross 14.00-15.30 Sportnet- Tennis: finale. 15.00-17.15 Did 1Sport extramet tennis (Open Duitse kampioenschappen vooi vrouwen). 15.20-17.25 BBC 2: Paarderennen- vanui Newbury. 15.30-17.00 Sportnet: US Basketbal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17