Warmond houdt Lage Land Gewijzigde plannen voor Palendorp in Leiderdorp 'Aan Warmond wordt voorlopig niet gemorreld' K O Leiderdorp los van moederorganisatie Geen subsidie Idnderopvang Zoeterwoude UITSLAANDE BRAND BEDRIJFSPAND Tweede Kamer 'geeft' Stompwijk niet aan Zoeterwoude PAGINA 16 DONDERDAG 17 MEI 1990 van Woubrugge wordt afgehakt. Of de WD net zo gerust naar huis kan, is nog maar de vraag". Franssen pareerde, verwijzend naar de deal tussen CDA en PvdA, als volgt: "Wie kan er nou met opge heven hoofd de zaal verlaten, de WD of het CDA? Wij hebben in elk geval een consistent beleid ge voerd. De vraag is voor ons dan ook wel beantwoord". Het van Warmond afpakken van het Lage Land stuitte bij nagenoeg alle kamerfracties op grote bezwa ren. Alleen WD'er J. Franssen hield een warm pleidooi voor deze ingreep. Franssen maakte de Ka mer duidelijk dat het Lage Land er nu eigenlijk maar 'wat bijhangt'. "Warmond is niet in staat het voor zieningenniveau voor. de inwoners van dit deel van het dorp op peil te houden. Inwoners vah het Lage Land die het gemeentehuis in War mond willen bezoeken, moeten een omweg maken via Alkemade, Lei derdorp, Leiden en Oegstgeest. Overdracht aan Alkemade ligt daar mee voor de hand". Evenals De Graaff-Nauta wijzen evenwel de meeste partijen het snij den in gemeenten af als dit niet strikt noodzakelijk is. Het beteken de een kleine ommezwaai van de staatssecretaris. Aanvankelijk had ze zich hardgemaakt voor de over dracht van de Warmondse grond aan de oostkant van De Kaag. Oegstgeest heeft 'nieuwe' opleiding ziekenverzorging OEGSTGEEST - De centrale oplei ding ziekenverzorgenden Leiden en omstreken heeft met ingang van 21 gebouw. Die dag opent het oplei dingsinstituut Poelweyde haar deu ren in het gerenoveerde en uitge breide gebouw van de voormalige Oudenhofschool aan de P. de Hoog- hlaan in Oegstgeest. De verbouwing deed nogal wat stof opwaaien, omdat deze teveel herrie zou veroorzaken voor omwo nenden. Ook lessen van de Ouden hofschool - die toen nog gedeeltelijk in het gebouw plaatshadden - wer den gestoord. Het nieuwe instituut krijgt de be schikking over 11 theorielokalen, twee praktijklokalen, een videor uimte en verschillende stafkamers. Nadat in 1986 de opleidingseisen voor ziekenverzorgenden door het ministerie van WVC werden ver scherpt, is de school een paar jaar op zoek geweest naar geschikte huisvesting. Op dit moment werken elf verpleeg- en verzorgingshuizen uit de regio samen met Poelweyde. Zoeterwoudse school wint verkeersquiz BENTHUIZEN/ZOETERWOUDE - De Corbuloschool uit Zoeterwou de is gisteravond vijfhonderd gul den rijker geworden. De basis school won de verkeersquiz 'Kijk *goed uit', die werd gehouden in sporthal De Hil in Benthuizen. De quiz stond in het kader van de lan delijke Actie -25% verkeersslachtof fers en moest leerlingen van de ba sisscholen uit Zoeterwoude, Bent huizen en Hazerswoude attent ma ken op een goed verkeersgedrag. Tweede werd De Springplank uit Hazerwoude-dorp, die een prijs van vierhonderd gulden mocht ontvan gen. De derde prijs van driehonderd gulden ging naar de Banneux- school uit Hazerwoude-Rijndijk. De deelnemende scholen moesten naast het beantwoorden van ver- keersvragen ook een werkstuk ma ken en een puzzel oplossen. VOORSCHOTEN - Geboren: Joseph F. z.v. B.E. Steenson en J.R. Steenson, Roy z.v. J.H.L.M. Elligens en G. Arends. Sharmaine d.v. P. Sloos en D.E. de Jong, Frank W. z.v. W.A.H. Wensveen en M.W. Romijn, Oda M.J. d.v. A. Th. Verdel en M.J.A. Frankenmolen, Marloes R. d.v. R.A. van 't Hoff en L. Pol, Mi- chiel H. z.v. B.O. Bakker en A.M. Reedijk. Ondertrouwd: N.J.M. van Haastrecht met J.M.M. Den Hollander. Gehuwd: J.W.A. Vink met K.J. Rijgersberg, N.C. Halvemaan met H.M. Storm, overleden: V.A.M.J. de Groote, oud 78 jaar, J.J. Rietmulder, oud 69 jaar, A. Klaassen, oud 75 jaar, M.H. Galjaard w.v. Deen, oud 90 jaar. Meer aanleunwoningen, minder appartementen LEIDERDORP - Voor het Lei- derdorpse Palendorp, vlak naast de Muzenhof, zijn nieuwe plannen ontwikkeld met meer aanleunwoningen (54 tegen 32) en minder appartementen (38 tegen 60). Ook de soort apparte menten verschilt: werd vorig jaar juli gesproken over 28 luxe appartementen en 32 goedko pere huurwoningen, nu gaat het louter om gesubsidieerde ap partementen. Als het meezit, worden het premie- A koopflats. Premiehuur behoort echter ook tot de mogelijkheden. De bibliotheek krijgt er ook in deze plannen 300 vierkante meter bij en de aanleunwoningen komen achter en naast deze uitbreiding in een vijf verdiepingen hoog gebouw met on derdoorgang. De appartementen komen in een vier verdiepingen hoog gebouw dat wordt vastge- bouwd aan het aanleuncomplex en langs de Cor Gordijnsingel en Dom Helder Camaraplaats is gepland. Tussen de in een bocht gebouwde flatwoningen en de Engelendaal komt eert tuin, waarvan de invulling nog niet helemaal duidelijk is. Van de parkeergarage met 54 par keerplaatsen is afgezien. Zo'n voor ziening zou de kosten enorm opdrij ven. Nu komen er 'gewone' parkeer plaatsen tussen de appartementen en de tuinen van de huizen aan de Dom Helder Camaraplaats. Ook ko men er parkeerplaatsen voor het ge bouw aan de Cor Gordijnsingel, voor de uitbreiding van de biblio theek en in de tuin van het complex. Grondprijs Over de grondprijs zijn gemeente en projectontwikkelaar Planoform het nog niet eens. Het college heeft echter laten weten dat een aanpas sing bespreekbaar is wanneer de projectontwikkelaar voldoet aan een aantal voorwaarden. Een aan vaardbare kostprijs is daarvan de belangrijkste. De plannen worden maandag avond besproken door de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu. De verga dering begint op half acht. In het ge- LEIDERDORP - K O Leider dorp heeft zich met onmiddel lijke ingang losgemaakt van K O Leiden en heet vóortaan de Leiderdorpse Volksuniversi teit. Het Leiderdorpse bestuur weigerde zich neer te leggen bij de 'Leidse' eis dat alle cursisten lid van K O Leiden moeten zijn. Deze eis zou indruisen tegen het Leiderdorpse streven om de kosten zo laag mogelijk te houden en niet worden begrepen door veel cursis ten. Volgens voorzitter mevrouw J.J. Roelands hebben veel cursisten namelijk geen enkele band met Lei den of Leidse activiteiten. Zij vreest dan ook dat de nodige cursisten zouden afhaken wanneer ze 16,50 gulden per persoon of 35 gulden per gezin extra moeten betalen voor iets waar ze niets aan hebben. meentehuis zijn dan mensen van Planoform aanwezig die een toe lichting zullen geven op de plannen en vragen kunnen beantwoorden. In het gemeentelijk informatiecen trum hangen nu al tekeningen van het bouwplan. Het Palendorp ontleent zijn naam aan de betonnen pilaren die nog al tijd de stille getuigen zijn van een bouwproject dat, mede door de in stortende woningmarkt enige jaren geleden, niet van de grond kwam. Overigens moeten Leiderdorpers meer betalen voor het 'Leidse' lid maatschap dan inwoners van ande re regiogemeenten omdat het plaat selijke gemeentebestuur K O Lei den al enige jaren niet meer subsidi eert. K O Leiderdorp krijgt wèl subsidie en kan voor de 25.000 gul den per jaar een deeltijdkracht in dienst houden. Naast deze kracht heeft K O Leiderdorp 40 tot 45 do centen in dienst. Zij bedienen 1100 tot 1200 cursisten uit alle delen van het dorp en varen, samen met het bestuur, al jaren een eigen koers. De voorzitter denkt dan ook niet dat er veel zal veranderen door het losweken van K O Leiderdorp. Belangrijkste verschillen zijn dat Leiderdorp voortaan zelf de loonad ministratie en publiciteit moet ver zorgen: in het regionaal verspreide maandblad, wordt het Leiderdorp se programma niet langer opgeno- WARMOND - Burgemeester mevrouw G.W. van der Wel ging gis teravond 'meer dan tevreden naar huis' na de kamerzitting over het Lage Land. Van harte onderschreef ze de bezwaren van de ka merleden tegen het 'en passant' toepassen van deze ingrijpende grenscorrectie. Van der Wel: "Warmond is eigenlijk nooit officieel betrokken bij de procedure. Gelukkig houden ook de kamerleden vast aan de zuiverheid van de procedure en wordt dit niet tussen neus en lippen door doorgedrukt". LtLiUüKUUtif - tiet pand van I de firma Tokheim aan de Lei derdorpse Splinterlaan 162 is vanmorgen grotendeels in vlam men opgegaan. De uitslaande S brand was om tien uur ontstaan op de plek waar slopers verwar- mingsbuizen doorbrandden en brandbaar stro uit het dak was gevallen. Werklieden wilden een deel van het pand ingrijpend onder handen nemen, maar door de brand is alleen het linkergedeel te nog enigzins bruikbaar. De omliggende panden werden vanmorgen natgehouden door de brandweerkorpsen uit Lei den en Leiderdorp. De Splinter- i laan is enige tijd afgesloten ge weest. (foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE - "Waarom gaat er 20.000 gulden subsidie naar de begraafplaats bij de Nederlands Hervormde kerk, terwijl mijn frac tie al lang aandringt op de aanleg van een algemene begraafplaats?", wilde het Zoeterwoudse VVD- raadslid H. van der Kooi gister avond weten tijdens een gecombi neerde commissievergadering. Het bleek een kwestie van lange adem, maar het college beloofde de zaak in de toekomst nog eens te be kijken. Alle partijen gingen daarna akkoord met het verlenen van de subsidie. Vervolgens stond Van der Kooi uitgebreid stil bij de door B en W voorgestelde tarieven voor het zwembad. Een lange discussie volg de over de vraag in hoeverre entree gelden in leskaarten mogen worden verrekend. Dit bleek grotendeels een technische kwestie en uiteinde lijk was ook de WD bereid het col legevoorstel te steunen. Zoeterwou- denaren betalen dit jaar voor hun zwemplezier niet meer dan vorig jaar. Tegen de 250 gulden die op de voorgestelde begroting voor kin deropvang waren gereserveerd, hadden zowel collegepartij CDA als de oppositionele WD grote bezwa ren. Beide partijen waren 'princi pieel' van mening dat deze opvang niet op deze manier door de ge meente gesubsidieerd moet wor den. "Als we dit soort zaken op een oneigenlijke manier gaan financie ren is het hek van de dam", stelde Van der Kooi vast. PZ-fractieleider W.T.M. Ooijendijk stemde toen ook maar met de wijziging in, 'maar het schrappen van deze post getuigt wel van een kruideniersmentali teit', liet hij mopperend weten. Van onze redacteur Monica Wesseling DEN HAAG De gemeente Warmond houdt 'haar' Lage Land aan de oostkant van De Kaag. Stompwijk gaat niet over naar de gemeente Zoeterwoude, maar blijft bij Leidschendam. Dat is voor de Leidse regio het resultaat van jaren bakkeleien, lobby en, het ontwikkelen van al ternatieven en de uiteindelij ke politieke besluitvorming. Dinsdag wordt er officieel Vliegen Franssen en Van der Heijden vin gen elkaar op verbeten wijze vlie gen af. De CDA'er: "Ik kan met een gerust hart naar huis met de uit komst dat Stompwijk bij Leids chendam blijft en Hoogmade niet Zorgen voor de toekomst heeft ze niet meer. De provincie zou voorals- I nog niet twijfelen aan de levensvat- baarheid van een zelfstandig War- j mond zodat 'aanvallen' op het dorp niet behoeven te worden gevreesd. Van der Wel: "Warmond kan zo een mooie recreatieve buffer blijven. Door herindeling zouden we een soort buitenwijk van een ander dorp zijn geworden. Daar ontko men we nu gelukkig aan". Ook de Warmondse politieke par- tijen waren bijzonder tevreden. "Het zou onterecht zijn geweest wanneer het Lage Land naar Alke made zou zijn gegaan. De procedure klopte niet, wij waren niet bij de zaak betrokken", verwoordde CDA- raadslid C.A.M. van Schie de gevoe- lens van alle partijen. Van Schie woont zelf in het Lage Land. Wan- i neer het gebied aan de overzijde van de kagerplassen \fras overgegaan in de handen van Alkemade, had zij samen met fractiegenoot A.J Lem- mers moeten opstappen. Handtekeningen Ze durfde niet te zeggen of de hand tekeningenactie, waaruit bleek dat bijna alle bewoners van het Lage Land bij Warmond willen blijven, de goede afloop in de hand heeft ge werkt: "Maar het is belangrijk om iets van je te laten horen". Het argument dat de bewoners van het Lage Land liever bij Alke made zouden horen, is door de handtekeningactie in ieder geval ontzenuwd. "Wij hebben er abso- luut geen belang bij om bij Alkema de te horen. We blijven dan een uit hoek", liet Van Schie weten. Ze vindt dat de bewoners, die meer dan eens hun brood verdienen met 'de plas', beter bij Warmond kunnen horen. Warmond presenteert zich namelijk als recreatiegemeente. De fractievoorzitters van de twee andere partijen waren niet minder tevreden over de goede afloop. WD-fractievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris denkt dat de handteke ningen van de bewoners duidelijk hun vruchten hebben afgeworpen: "Het is moeilijk voor een Tweede Kamerfractie om de situatie ter plaatse in te schatten. Of je nu naar een kaart kijkt wat een logische grens is of de situatie ter plaatse kent, is een groot verschil". D. Duijnhoven, fractievoorzitter van Progressief Warmond, meldde dat de gezamenlijke inzet heeft ge leid tot de goede afloop. "Samen staan we sterk", aldus Duijnhoven. Hij vindt dat alle politieke partijen, de burgemeester, de gemeentese cretaris en bewoners van het Lage Land er hard aan hebben getrokken om het gebied in Warmondse han den te houden. De plaatselijke partijen hebben achter de schermen het nodige ge praat, de gemeensecretaris heeft er voor gezorgd dat de politci alle stuk ken kregen en de bewoners van het Lage Land hebben via de handteke ningenactie duidelijk gemaakt dat ze zich Warmonders voelen. "Voor lopig wordt er aan Warmond niet meer gemorreld", meldde Duijnho ven tevreden. 'Stompwijk zal verstedelijken' ZOETERWOUDE/DEN HAAG - Nu Stompwijk niet bij Zoeterwoude ge- voegd zal worden, is volgens de Zoeterwoudse burgemeester A. J.M. Hou- dijk de kans levensgroot dat de kern in de loop der jaren toch zal verstede lijken. "En dat heeft ook grote gevolgen voor de rest van het groene gebied. Verstedelijking spreidt zich als een vlek uit", liet de eerste burger van Zoe terwoude gisteren weten, na afloop van het kamerdebat. Houdijk constateerde dat door het wetsvoorstel de grote gemeenten gro- ter worden en de kleintjes steeds kleiner. Zo raakt zijn gemeente onder meer grond kwijt aan Leiden en Leidschendam: "De grenscorrecties val len allemaal in het nadeel van Zoeterwoude uit. We raken meer grond kwijt dan we erbij krijgen". De Zoeterwoudse burgemeester Houdijk (tweede rij, uiterst rechts) luistert in de Tweede Kamer naar de debatten over de gemeentelijke herinde ling. Naast hem zit gemeentesecretaris Kruithof. De Warmondse burgemeester mevrouw G.W. van der Wel volgt de discussie elders in de zaal vanuit een zijloge. (foto Henk Bouwman) gestemd over het wetsvoor stel van staatssecretaris me vrouw De Graaff-Nauta, maar de uitslag staat al vast na het kamerdebat van giste ren. In beide 'kwesties' heeft de WD een belangrijke rol gespeeld. Ook gistermiddag tijdens het kamerde bat liet liberaal J. Franssen nadruk kelijk van zich horen. Zijn partij be pleit de overgang van Stompwijk naar Zoeterwoude. Ook het provin ciaal bestuur wil dat en wijkt daar mee af van het standpunt van De Graaff-Nauta. Stompwijk behoort nu tot Leids chendam, een sterk verstedelijkte randgemeente van Den Haag. Voor Franssen staat vast dat het behou den van het groene karakter van Stompwijk, een van de provinciale beleidspunten, beter gewaarborgd kan worden als Stompwijk bij Zoe terwoude wordt gevoegd. Een amendement waarin de overgang naar Zoeterwoude werd voorge steld, werd gisteren ondersteund door D66. CDA en PvdA waren fel tegen. CDA'er Van der Heijden: "Alleen als er dringende redenen zijn om ge meenten te splitsen, zijn wij hiertoe bereid. Die dwingende redenen kan ik hierbij niet vinden". Het CDA-kamerlid lag de hele middag al in de clinch met de W- D'er Fransen die het CDA met name de politieke deal met de PvdA ver weet over het zelfstandig houden van Ter Aar. De WD'er maakte dui delijk dit nogal inconsequent te vin den van de christen-democraten. Het CDA wil wèl Ter Aar zelfstan dig houden, maar Stompwijk niet bij Zoeterwoude voegen. "Je kan met geen mogelijkheid volhouden dat de verstedelijkingsdruk op Nieuwveen en Zevenhoven kleiner is dan die op Stompwijk", aldus Franssen. Hij pleitte voor het prin cipe van gelijke monikken, gelijke kappen. DONDERDAG 17 MEI Alphen Concern/Toneelgroep Amster dam, aanvang 20.30 uur in het marco, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. slotavond klaverjassen De Bui van 20.00 tot 21.30 uur, Leidse- weg 29. door Peter Dijkstra (jongensso- «P praan), Bouwe Dijkstra (bariton) m 13» en Rudolf Perdeck (oiano). aan- Leiderdorp presentatie Radio Leiderdorp: LOS-bollenfeest met LOS-disco 10.00 tot 19.00 uur in het gebouw Anthonie van Leeuwenhoekkade. natie Dialoog, aanvang 20.15 uur in De Warenar, Kerkstraat. de Streekmuziekschool, Burg. Visserpark, aanvang 20.00 uur. Leiden voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt. door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater. tengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. thema-avond De Kringloop. 'Jonge kinderen en prenteboe- baar Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuw huis, Voorstraat. JR WA vang 20.1b uur ui de Kapelzaal B ^P van K&O, Oude Vest. optreden: 'Montezuma's Re- PP venge II', aanvang 20.15 uur in de show een optreden van Louis de Bruin, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Warmond bingo Kommunikatie Warmond in zaal van het Meerpunt, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 19 MEI Leiden trimloop Leiden Road Runners club over 2,5 - 5 en 10 km, start paard', door-het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp slotavond NVvH met cabaret vang 20.00 uur in Sjelter, Heem- thema-avond Stichting Ontwik- kelings Samenwerking: 'Apart- heid', aanvang 20.00 uur in basis- ÊÊK pp voorstelling- 'De Vliegenier', door Carrousel, aanvang 20.30 «pa uur in het LAK-Theater, Cleve- orgel- en clavecimbelconcert door leerlingen Streekmuziek school Anneke en Rijk Jansen, Wassenaar presentatieavond door leden van de Stichting 01751, leeftijd 12 Mandela. Stevenshof. super-bingo in buurthuis Op Ei gen Wieken, Valkenpad. Meren- live muziek en zangeres, aanvang door Edna Kalb en Fred Meijer, open avond F-Kwadraat over voorstelling: 'Zomerzotheid', K«kje. het Adelbert College. opvoering van de komische fa wijk, aanvang 20.15 uur. voorjaarsmarkt Rudolf Steiner- burg. voorstelling: 'Nadag', door het hof. klaverjas- en sjoelavond Ta- citeren, met Lily Brouwer en Niek Stam, vakbondsmedewerkers, Leiden concert in de Vocalistenserie', i H Ls IVB 1 1 A Theatergroep Imperium, 20.30 O E» B w U if% uur Micro-Theater, Oude Vest. Voorschoten rommelmarkt Rode Kruis, van bel: Dwazen', van Neil Simon, door Wassenaarse Toneelcombi school, Cesar Franckstraat, van 10.00 tot 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16