Gescheiden paden in duinen voor fietsers en wandelaars Ministerie wakkert hetze tegen bloembollenvak aan Recreanten zitten elkaar nu geregeld in de weg Beter zonlicht in kassen kan tot dubbele produktie leiden 'M'n kennis schoot hier gewoon tekort' (Dufti3ieutog DONDERDAG 17 MEI 1990 Voorzitter Land en Tuinbouwbond: (vervolg voorpagina) LEIDEN/BOLLENSTREEK - Het valt allemaal wel mee met het gif in de bollenteelt, is de conclusie van voorzitter M. Zandwijk van de nes op tractoren, stofafzuiging in schuren en andere ontsmettings technieken". Hoewel de industrie amper erva ring heeft met onderzoek naar de in vloed van pestyciden op het zenuw- Land- en Tuinbouwbond. Hij ba- stelsel, toonde zij zich toch bereid seerde die uitspraak vanmiddag op het feit dat het pestycidenspreek- het Academisch Zieken- hieraan positief mee te werken, ir. P. Jenneskens, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Fy- huis Leiden wordt gesloten, omdat tofarmacie, het overkoepelend velijks belangstelling bestaat. Zandwijk vertelde dat geleden de eerste bestrijdingsmid' delen in de bollenteelt werden ge- zaken voorstaat, bruikt waardoor aan oogstonzeker- Drs. H. Letschert heid een einde kwam. Voor die tijd dat hij blij ?rden hele opbrengsten gaan van producenten van bestrij dingsmiddelen. Jenneskens zei dat n 35 jaar Nefyto zal meewerken aan een be leid dat het ministerie van sociale taling i tigd. Dankzij de chemische midde- nisterie de FNV zei was met de politieke ver- het onderzoek door mi tt sociale zaken. Veelal, stelde Letschert, worden onder zoeksresultaten niet in beleid ver taald. Gebeurt dit wel, dan worden lak niet in praktijk gebracht, het toelatingsbeleid van de be- van langdurig werken met land- strijdingsmiddelen merkte de vak- bouwgif staan, wat Zandwijk be- bondsman op, dat toelating geen ga- treft, niet ter discussie. Wel de reac- rantie geeft dat de gebruiker be- ties. Hij noemde het betreurens- schermd is. De criteria moeten wor- waardig dat een werknemersorga- den aangescherpt, was zijn mening, nisatie als de FNV de resultaten wel In het onderzoek hiernaar moet te len worden er nog altijd Nederland geteeld. Aan de gev voor de gezondheid werd toen welijks aandacht'besteed. Het onderzoek naar de resultaten Ov twijfel trekt. "Je zou haast de druk krijgen dat ze diep ongelukkig bruik is met het rapport, alsof zij er steeds en het wee op had gehoopt dat er dodelijke schuur als conclusies zouden kunnen worden werkt, getrokken. Het ministerie van soci ale zaken doet het wat dat betreft beter. Dit grijpt het rapport aan om het eigen straatje schoon te vegen en de zwarte Piet bij de bloembol lensector neer te leggen". Drie jaar geleden, aldus Zand wijk, heeft het Landbouwschap aanbevelingen gedaan om de me thode van het ontsmetten van bol len te verbeteren middels een mini male blootstelling. Maar het minis terie liet de gezondheid in nevelen terwijl het nu een bevel uitvaardigt bedrijfsgezondheids- worden gekeken naar het ge- beschermende kleding naar binnen gaan in een ?r met pestyciden is ge- Kompas nodig voor kanoroutes REGIO - De provincie Zuid- Holland heeft in de bollen streek vier kano-routes uitge zet. Eén daarvan, de zogenaam de Rerabrandtroute. sluit aan op een van de twee stadsroutes die door Leiden voeren. Afgelopen zaterdag werden de routes offi cieel geopend. Wie nu per kano langs de Keu kenhof wil varen. De Teylin- genroute of Beekroute wil vol gen, zal echter voor een belang rijk deel op eigen kompas moe ten vertrouwen, want <^c pro vincie heeft de beloofde folder met kaartjes nog niet klaar. "Door ziekte van de vormge ver is die folder vertraagd", zegt provinciaal voorlichter Ben van Vliet met het schaamrood op de kaken. "Het zal nog wel een maandje duren voor hij uit is". De provincie, trots op het ini tiatief om op de idyllische vaar routes van de Bollenstreek een aantal kanotochten uit te zet ten, wilde liever niet wachten met het openstellen van de rou tes tot de folder klaar zou zijn. Er is dus rap een noodfoldertje gemaakt, waarin summier de vaarroutes staan aangegeven. Deze is te bestellen bij het bu reau voorlichting van de provin cie, telefoon 070-3116622. Want 'een maandje' is tenslotte een rekbaar begrip en voor je het weet is de zomer al weer voor bij. Dan zou je natuurlijk de ka noroute ook kunnen schaatsen. LEIDEN Bij verbetering natuurlijk licht wordt groeifactoren kan de produktie per doorgelaten. Dit heeft een produk- ierkante meter in de glastuinbouw tieverhoging van 35 procent tot ge- minstens nog verdubbelen. Vooral de verhoging van de doorlating natuurlijk licht in de kassen kan dienst men. Het Landbouwschap al begonnen om dit tot stand te brengen. "Ik kan mij niet aan de in druk onttrekken", aldus Zandwijk, deToekomst idez dragen. Dit heeft ir. A. Vijverberg, consulent voor de landbouw Zuid-Holland gezegd tijdens een leiding over 'het glastuinbedrijf Vijverberg verwacht dat de "dat het ministerie paniekvoetbal speelt en daarmee de hetze waaraan het bloembollenvak blootstaat ah £achtllijft7cMer de^ed» olg. Overmatig gebruik van bestrij dingsmiddelen en meststoffen bete- hiertoe bij- kent echter groeiremming. Vijver berg ziet twee belangrijke taken weggelegd voor de ondernemers in de glastuinbouw. Ten eerste moet de milieuvervuiling worden terug gedrongen. Een tweede taak vormt het blijven stimuleren van geza- Schelpenpad Burgemeester Schoute van Wasse naar heeft onlangs ook geopperd om gescheiden paden voor fietsers en voetgangers aan te leggen. Wat hem betreft hoeft de provincie - de beheerder van de duinwegen - zich daarbij geen grote kosten op de hals te halen. Volgens hem kan worden volstaan met een eenvoudig schelp enpad. "Dat past ook prima in het duinmilieu", verklaart zijn voor- Gescheiden paden voor voetgangers en wielrijders moeten de problemen in de duinen door racefietsers - asfalthijgers, zoals de Wassenaarse burge meester Schoute hun ooit noemde - verminderen. (foto wim Dijkman) r aanwakkert' Paniekerig De LTB-voorzitter vindt het een goede zaak dat het onderzoek naar de gevolgen van langdurig werken met landbouwgif een tipje van de sluier oplicht. "Wij zullen niet Met kunstlicht zou het met r grootschalige kennisuitwisseling de wintermaanden mogelijk zijn plaats. Uit een studie van Kamma i_ bijdrage te leveren aan de gebleken dat Rijnsburg bij de rest hoeveelheid fotosynthese die nodig is voor de produktie. Uit recent on derzoek is het echter twijfelachtig de glastuinbouw elders derland achterblijft door onder gebrek aan onderlinge geworden of kunstmatige belich- contacten. Een andere reden iekerig reageren De gezondheid ting op uitgebreide schaal zal de achterstand .s dat de tuindersge- n de sector zhTd£rmee n^et M Plaatsvlnden- Eerder zal de Bias- meenschap in deze plaats zich ster- n ae sector zijn aaarmee niet ge- tninHnnw ino7on vnnr vprhpfpnna i,„„ „;„w+ diend. Het vak moet zelf zijn verant woordelijkheid kennen en nemen. Ik denk daarbij aan gesloten cabi- Vuilverbranding DEN HAAG - De provincie schaart zich achter het plan om de nieuwe vuilverbranding in Leidschendam te bouwen. Het voorstel van de ge meenten Rijswijk en Voorburg, om deze installatie op de Maasvlakte of bij de Moerdijk neer te zetten, heeft ze afgewezen. De beide gemeenten dienden dit plan ifi omdat ze Leids chendam als vestigingsplaats niet zien zitten. De bouw op de Maas vlakte of bij de Moerdijk kost name lijk te veel tijd. Overigens wil de provincie wel dat de SAVA ook de mogelijkheden van een vestiging in Zoetermeer on derzoekt. Het is namelijk nog niet zeker of de gemeente Leidschen dam wil meewerken. De SAVA moet het onderzoek binnen twee maanden afronden. ker richt op de handel dan op de produktie. Wisse Dekker weg LEIDEN - Dr. Wisse Dekker, voormalig president-directeur van Philips, vertrekt als buitenge woon hoogleraar internationaal bedrijfsmanagement aan de Leid- se universiteit. Dekker neemt morgen afscheid met een speciaal college. Dit wordt gehouden in het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapen burg. Dekker werd in september 1986 benoemd als buitengewoon hoogleraar. Fietsend geboefte Wat iedere toeschouwer allang vreesde, is deze week dan ook ge beurd. Bij een onvoorzichtige in- haalmanoevre werd op het fietspad in de duinen een man aangereden die inmiddels aan zijn verwondin gen is overleden. De bedoelde on voorzichtige manoevre werd uitge voerd door iemand op een racefiets en moest toch een keer voorvallen. Wie dagelijks dit rapailleus fietsend geboefte gadeslaat, kan niet anders voelen dan een grenzeloze minach ting voor de manier waarop zij zich Kunstmatige belichting in kassen neemt vermoedelijk niet toe. Ze rijden namelijk altijd veel te snel, negeren alle verkeerslichten, geven nooit en niemand voorrang en blijven met drie of vier personen naast elkaar rijden. Ze hinderen hierbij het verkeer terwijl ze tegen overstekende voetgangers 'rot op' of 'donder op' schreeuwen. Zelf ste ken ze echter nooit een hand uit bij het afslaan. Bovendien gaan ze ervan uit dat het fietspad enkel en alleen voor hun is aangelegd. Ze drukken onder luid geschreeuw iedereen de berm in, terwijl eerbiedwaardige echtpa ren die met hun kinderen op een nette manier een eindje fietsen, steevast worden betiteld als 'honde- lullen'. Het wordt meer dan tijd aan deze gesjeesde en gefrustreerde zoetemelken een halt toe te roepen Van onze redacteur Wim Wegman REGIO - De provincie overweegt in de Wassenaarse duinen gescheiden paden aan te leggen voor fietsers en wande laars. Op die manier hoopt ze problemen tussen beide groe pen weggebruikers uit de wereld te helpen. Op de verharde duinwegen komen wandelaars en 'gewone' fietsers gere geld in botsing met groepjes racefietsers Bij één zo'n ongeval raakte een Was- heden op wandelaars af rijden. Dan senaarse man twee weken geleden vind ik het achteraf weer een won- zo ernstig gewond dat hij later over- der dat er geen ongelukken zijn ge leed. Burgemeester Schoute van beurd. Ik hou soms mijn hart vast. Wassenaar - die de racefietsers in de werkelijk", duinen onlangs omschreef als 'as falthijgers' - en de gemeente Noord- wijk hebben ook al op aangedron gen op gescheiden paden voor fiet sers en wandelaars. Volgens provincie-woordvoerder B. van Vliet hebben de maatregelen die in het verleden tegen de hardrij ders zijn genomen, weinig effect ge had. "We hebben op sommige plaat sen klinkerbestrating aangelegd, in de hoop dat dat fietsers zou dwin- gen hun snelheid te minderen. In de lichter, W. Issendock. Drempels, wegversmallingen en gelen als drempels en sluisjes. "Dat sluisjes bieden niet overal soelaas, maakt de zaak er alleen maar on- meent Van Vliet. "Op sommige overzichtelijker, en dus onveiliger plaatsen zou'het misschien helpen, op". Verboden en een strengere Over het algemeen, denk ik, maakt controle zullen volgens hem even- het de verkeersituatie nóg onveili- m'n uitkomst bieden. "Het lijkt me ger. Een enkele fietsers zal dergelij- wel erg hard om fietsers de toegang ke dingen wel opmerken. De pro- te verbieden tot de duinen. Daar- blemen worden echter vooral ver- mee tref je trouwens ook de vele oorzaakt door groepen racefietsers, fietsers die zich daar keurig gedra- En als die massaal op een sluisje af- gen. De moeilijkheden worden stormen, voorzie ik toch echt moei- trouwens niet veroorzaakt door de lijkheden". enkele racer, maar door de 'peloton- rijders", stelt ook hij. De beste oplossing, meent hij, is 'Wat moet je dan doen? Mensen de aanleg van gescheiden paden, verbieden om in pelotonnetjes te "Dat idee is in het verleden al eens rijden? Maar wat is een peloton? vaker geopperd. Het kwam er tel- Een groepje van vijf. of een groepje kens niet van omdat Staatsbosbe- van tien? En is de politie in staat om heer het een 'volstrekt onbespreek- dat allemaal te controleren? Dat bare'oplossing vond. Maar die is in- lijkt me geen eenvoudige zaak. middels bijgedraaid. Staatsbosbe- Daarom is het beter dat er een apart heer wil er nu over praten; waarmee schelpenpad voor voetgangers natuurlijk nog niet is gezegd dat het komt. Ook dan zullen alle proble- nu in kannen en kruiken is". men waarschijnlijk niet zijn opge lost. Maar het betekent ongetwij- Van Vliet, die naar hij stelt zelf feld een enorme verbetering", een verwoed racefietser is, zegt zich trouwens vaak groen en geel te er- .Niet ernstig geren aan de verrichtingen van zijn De moeilijkheden in de Noordwijk- 'collega-renners'. "Geregeld zie ik Se duinen zijn niet minder dan in de groepen racefietsers met hoge snel- Wassenaarse, zo blijkt uit de woor- den van plaatsvervangend korpschef van de Noordwijkse poli- en hun duidelijk te maken dat zij tie, H. van Ophuizen. "Al hebben er net als iedereen een bel en verlich- zich, voor zo ver ik weet geen ernsti- ting moeten voeren. ge ongevallen voorgedaan. Maar het probleem speelt, en we krijgen ge- Wy hebben de indruk dat zij al de- ld meidingen van incidenten", ze ellende ook nog uitvoeren op 0ok in Noordwijk is ai eerder het kosten van de gemeenschap. Ken- idee geopperd Jde twee groepen neluk verdient van die snaken me- weggebmikers ieder hun eigen pad mand zijn eigen kostje of ze moeten te geve„ of dit p]an op korte ter. in het bezit zyn van het in ons land verwezenlijkt wordt, kan A. zo gekoesterde WAO-pap.ertje, TuJr]on, chef verkeerszaken van de want iedere dag zie je dezelfde ge- gemeente Noordwijk, op dit mo- zichten over de boulevard stuiven. ^cnt niet u Allemaal met het gekke petje ach- „We aten er over met de in. terstevoren op, kortom een heel cie en Staatsbosbeheer". Provincie- peleton belachelijke zielige voorlichter B van Vliet stelt echter nietsnutten die nu ook nog kans dat de lannen jn he, Wassenaarse wat concreter zijn dan in Noord- wijk. Als het een beetje meezit. benemen met hun volledig ge fratsen. Hopelijk wordt nu eindelijk ingegrepen. K. Ouwehand Duindoornlaan 98 Katwijk aan Zee kunnen de plannen voor de Wasse naarse duinen misschien nog dit jaar worden uitgevoerd. In Noord wijk is het nog niet zo ver", aldus Van Vliet. Bus vervangt pont Ruimtelijk inzicht op de proef gesteld bij wislomde-examens DEN HAAG (GPD) - Met een speciale bus heeft de Vervoers- bond FNV gisteren eindexamen kandidaten van het eiland Rozen burg via de Beneluxtunnel naar hun scholen op de noordelijke oe ver van de Nieuwe Waterweg ge bracht. De bond wilde niet dat de scholieren de dupe zouden wor den van de staking van het perso neel van de veerpont tussen Ro zenburg en Maassluis. Hoewel het Landelijk Aktie Komitee Scholieren dit gebaar waardeert, zag het hierin geen re den tot grote vreugde. „Als het veer vaart, zijn de mensen in een paar minuten aan de overkant en nu moeten ze met de bus 45 kilo meter omrijden. Dat kost dik een uur extra", aldus de Laks-woord- voerster. „Ze hadden beter de sta king veertien dagen kunnen uit stellen". Veelvuldig wordt er nog steeds geklaagd over lawaaioverlast. Het zijn niet alleen mensen die de ploeterende scholieren dwars zit ten. De ganzen, de geiten en de ezel van de Tuinbouwschool in Amsterdam maakten -eveneens hinderlijk lawaai. Het Laks heeft de school daarom gevraagd de examens zoveel mogelijk af te ne men in de lokalen die niet gren zen aan het weitje waar de dieren lopen. Een slechthorend meisje uit Soest had bij het examen Engels last van haar leraar die voortdu rend op en neer liep en probeerde over haar schouder mee te lezen. Het Laks zegt de indruk te heb ben dat bij de examens onvol doende rekening wordt gehou den met scholieren met een han dicap. Een spastische jongen die opging voor het vwo-examen, mocht daar een half uur langer over doen dan de andere leerlin gen en kwam toen alsnog tijd te kort. Het Laks vindt dat er in zo'n geval nog meer tijd beschikbaar moet worden gesteld. bin Jansenv ge in Alphen gisteren drie ALPHEN AAN DEN RIJN - Het was geen weggevertje, maar ook niet echt moeilijk. De opgaven waren te maken. Zo karakterise- i Mischa van Ginneken'en Ro- i het Ashram-Colle- tan den Rijn het ha- 'iskunde waarvoor uitgetrok ken. Mischa benutte alle tijd, Ro bin stond na precies twee uur al weer in het zonnetje. Toch gemakkelijk? "Nou, nee", zegt hij. "Ikhad toch wel wat pro blemen met de som over gonio metrie. Praktisch niets heb ik er van ingevuld. Het probleem zag ik wel, maar ik wist niet hoe ik dat moest aanpakken. En opgave veertien, daar kwam ik ook niet echt uit". Die èrvaring had Mischa ook. Een venijnig stukje noemt ze de som. "Weet je, ik had de indruk dat ik niet over voldoende infor matie beschikte. Ja, ik miste wat. Maar dat zal zeker niet aan de op gave hebben gelegen. M'n kennis schoot hier gewoon tekort". Robin, die vorig jaar voor zijn havo-examen zakte, vond de wis kunde nu wat gemakkelijker. Scoorde hij een jaar geleden een 3.9 voor dit onderdeel, nu denkt hij een voldoende te hebben. "Met m'n schoolonderzoeken er bij heb ik meer dan een vijf', voorspelt Robin. En Mischa? "De eerste vragen heb ik wel goed beantwoord. La ter ging het wat minder. Achteraf zie je altijd weer wat dingetjes die je fout hebt gedaan. Je bent ge spannen en leest dan niet zo goed. Laat ik het zo zeggen: over mijn Ton Maurice, rector en leraar wiskunde van het Ashram-Colle- ge, zegt dat er veel in het examen wiskunde zat, maar dat het voor iedere leerling goed te maken was. "Natuurlijk zaten er wat din getjes in waarop ontsporing mo gelijk was. Het niveau van het examen was goed en heel even wichtig. Er was van alles wat". Addertjes onder het gras? "Niet echt", zegt hij. "Hier en daar was er wel wat verborgen, maar zoiets komt pas bij de derde of vierde opgave aan de orde en zeker in het begin. Het was geen examen waarvoor de leerlingen over een wiskundeknobbel moesten be schikken. Voor dit examen moest het brein getraind zijn. Als de kandidaat de laatste tien exa mens had gemaakt, dan kon hij dit goed doen. De stof was be kend. alleen de cijfertjes waren anders". Hebben de kandidaten zelf iets in het examen gemist? Robin zegt het raar te vinden dat er geen 'ge wone' functiesom in zat in plaats van de logaritmen. Op zo'n som had ik me voorbereid. Jammer dus". En Mischa? "Ik had graag wat meer ruimtesommen gezien". Pythagoras (GPD) De examenkandidaten in 4 het voortgezet onderwijs hebben zich gisteren gebogen over het vak wiskunde. De kandidaten voor lbo/mavo-c kregen een aan tal vergelijkingen voorgelegd. In de opgave 5x+3=l werd ge vraagd naar de waarde van x. Van een meetkundige figuur op een rooster moest worden aangege ven of het een parallellogram, een r^iit of een vlieger betrof. En bin nen driehoek ABC. moesten de kandidaten alle punten aangeven die even ver afliggen van de zij den AC als de zijde AB. Kennis van de stelling van Pyt hagoras was onontbeerlijk bij het oplossen van vraag 9: 'Een ladder van 9 meter lang, komt op 8,5 me ter hoogte tegen de muur. Bere ken hoever de voet van de ladder van de muur staat. Het antwoord ligt het dichtst by 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 2m, 2,5 mof 3 m'. Verder moesten de kandidaten laten zien dat zij grafieken kun nen lezen. In één grafiek heeft handelaar Pietersen de verkopen van de fietsen van het merk 'Eland' en die van het merk 'Wi sent' van het afgelopen jaar aan gegeven. 'In welke maand ver kocht Pietersen de meeste fiet sen?'. Bij het examen lbo/mavo-d wa ren maar liefst tien van de 22 op gaven gelijk aan het c-examen. De d-kandidaten moesten uit een grafiek met een zestal parabolen aangeven welke als vergelijking heeft y=0,5x kwadraat. Verder werd hen het nodige rekenwerk voorgeschoteld: Van de afgebeel de vierhoek ABCD, waarvan de hoeken A en B recht zijn, is be kend dat AB is 8, BC is 21 en D is 17. 'Bereken AD'. Bij de havo-kandidaten was de omvang van de examen-opgaven beperkt tot drie kantjes, maar er moest heel wat gerekend worden. In een rechthoekig assenstelsel t was de balk OABC.DEFG gete- kend. Vier punten in het assen stelsel waren bekend. In graden nauwkeurig moest van een scheef door de balk getrokken vlak de helling worden berekend. Verder wachtten de havo-kan didaten opgaven waarbij ze in één assenstelsel een cosinus en een si nusfunctie moesten tekenen en berekenen en een opgave waar aan kansberekening te pas kwam. Bij iedere opgaven was wel een vraagje waarbij een beroep werd gedaan op de creativeit van de ha visten. De vwo'ers kregen een inge wikkelde functie voorgeschoteld die ze niet alleen moesten teke nen, maar waarbij ze ook de op pervlakte van bepaalde door de functie ingesloten gebieden moesten berekenen. Daarnaast kregen ze een differentiaalverge lijking voorgeschoteld. Het exa men werd afgesloten met een op gave die het ruimtelijk inzicht op de proef stelde. Van een prisma moesten hoeken en snijdende vlakken worden berekend. De kandidaten moesten zich in die fi guur een bol voorstellen en daar over wilden de examinatoren ook nog een en ander weten. Juiste antwoorden examens dinsdag VWO Biologie 1 A; 2 D. 3 C; 4 C; 5 D; 6 C; 7 A; 8 D; 9 B; 10C; 11 D; 12C; 13 C; 14 C; 15 B; 16 A; 17 C; 18 C; 19 A; 20 D; 21 B;22C; 23 A; 24 C; 25 D; 26 C; 27 A; 28 A; 29 C; 30 A; 31 A; 32 A; 33 C; 34 A; 35 C; 36 B; 37 C; 38 A; 39 A; 40 C; 41 C; 42 C; 43 A; 44 A; 45 C; 46 C; 47 C; 48 B; 49 C; 50 B. HAVO VHBO Biologie 1 B; 2 A; 3 A; 4 C; 5 C; 6 A; 7 A; 8 D; 9 A; 10 C; 11 A; 12 A; 13 D; 14 D; 15 D; 16 A; 17 C; 18 D; 19 B; 20 B; 21 C; 22 D; 23 C; 24 D; 25 C; 26 B; 27 B; 28 A; 29 C; 30 C; 31 C; 32 C; 33 B. 34 C: 35 A. 36 B; 37 A; 38 C; 39 C; 40 A; 41 C; 42 B; 43 C; 44 C; 45 B; 46 C; 47 C; 48 B; 49 C; 50 C; MAVO (C) Biologie 1 C;2D;3A;4C;5D;6 A;7C;8 A;98; 10 C; 11 A; 12 C; 13 C; 14 C; 15 D; 16 B; 17 D; 18 A; 19 B; 20 C; 21 A; 22 D; 23 C; 24 A; 25 C; 26 C; 27 A; 28 B; 29 C; 30 C; 31 B; 32 C; 33 B; 34 A; 35 A; 36 B; 37 A; 38 A; 39 C; 40 C; 41 A; 42 B; 43 C; 44 C; 45 C; 46 C; 47 C; 48 B; 49 C; 50 B; 51 C; 52 C; 53 B; 54 A; 55 A; 56 B; 57 A; 58 A; 59 C; 60 C; 61 B;-62 C; 63 C: 64 C; 65 C. 1 D; 2 B; 3 A; 4 D; 5 C; 6 C; 7 B; 8 C; 9 B; 10 B; 11 C: 12 C; 13 C: 14 C: 15 D; 16 D; 17 C; 18 D; 19 B; 20C; 21 C; 22 D; 23 C; 24 C; 25 A; 26 C; 27 B; 28 C; 29 B; 30 C; 31 C;32 B. 33 C; 34 C; 35 C: 36 C: 37 A; 38 A; 39 B; 40 A; 41 A; 42 C; 43 C; 44 A; 45 B. 46 A; 47 A; 48 B; 49 C; 50C;51 B; 52 A; 53 C; 54 A; 55 LMO (C) Warenkennis 1 A; 2 A; 3 D; 4 D; 5 C; 6 C; 7 A; 8 E; 9 B; 10 B; 11 C; 12 E; 13 C; 14 A; 15 A; 16 B; 17 D; 18 C; 19 B; 20 A; 21 A; 22 B; 23 B; 24 A; 25 A; 26 C; 27 C: 28 A; 29 C; 30 D; 31 B; 32 C; 33 C; 34 A; 35 B; 36 A; 37 A; 38 D; 39 D; 40 B; 41 B; 42 A; 43 C; 44'B; 45 B; 46 D; 47 C; 48 A; 49 B; 50 A; 51 C; 52 B; 53 A; 54 A; 55 C; 56 C; 57 A; 58 A; 59 C; 60 D; 61 D; 62 A; 63 D; 64 C; 65 A; 66 C; 67 C; 68 C; 69 C; 70 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Toch ontdekt. - In 1878 ver dween de jonge en bekoorlijke vrouw van zekeren hotelhouder Buia te Belgrado zeer plotseling; zij had kostbare juweelen mede genomen. Haar man gaf kennis daarvan aan de politie, men zocht haar tevergeefs; hij ver kreeg echtscheiding en her trouwde met eene vierde vrouw. Onlangs verkocht hij een huis en tuin in eene der voorsteden. De kooper wilde op dat stuk grond een nieuw huis zetten; bij het leg gen der fundamenten vond men eene ton, waarin het lijk der vrouw, in zijde gekleed en met juweelen getooid, gevonden werd. Het bleek het lijk der ver miste vrouw te zijnde hotelhou der is nu natuurlijk in hechtenis. Vijftig jaar geleden: De Duitsche autoriteiten heb ben er tijdens een persconferen tie op gewezen, dat in de laatste maanden een al te scherpe toon tegen Duitschland in de Neder- landsche pers tot uiting uxxs ge komen, doch dat de Duitsche be velhebber daarover "de spons wilde halen" en naar een wederr zijdsch vertrouwen wil streven, in de overtuiging, dat de Neder- landsche bevolking zich dit ver trouwen waardig zal toonen. Voorts werd medegedeeld, dat tusschen den Nederlandschen opperbevelhebber en den Duit- schen opperbevelhebber was overeengekomen, dat een weder- zijdsche verplichting tot groeten van meerderen door de milita.i- ren van beide legers wordt inge voerd. Dit is te beschouwen als een bewijs, dat de Duitsche weermacht de Nederlandsche soldaten eert. Natuurlijk zal het noodig zijn eenige beperking voor de pers ten aanzien van pu blicaties in te voeren, doch dit zal alleen geschieden op strate gische en niet op politieke gron den. i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15