TAD LEIDEN 'De bewoner staat centraal in De Haardstee Bouw verpleegtehuis in Leiden problematisch LEIDSCH DAGBLAD Eerste gezinsvervangend tehuis in Leiden viert jubileum Alleen Pomona-terrein mogelijk oplossing Pinkstermarkt in het centrum Leidenaar bij De Burcht neergeslagen en beroofd Morswijk wil garantie kosten stadsverwarming s DONDERDAG 17 MEI 1990 LEIDEN - Toen vijfjaar gele den de eerste vrouw binnen stapte, stonden alle mannelij ke bewoners in een rij in af wachting met wie ze verke ring wilde. Sommige bewo ners woonden toen al twintig jaar in het eerste gezinsver vangend tehuis in Leiden, De Haardstee. Deze maand viert het tehuis met inmiddels ne gen vrouwen het zilveren ju bileum. "We moesten de mannen duide lijk maken dat de vrouwen niet al leen voor de afwas waren", vertelt Frits Schrijver, hoofd van De Haardstee, over de eerste maan den dat er vrouwelijke bewoners waren. "Daarvoor zijn die meisjes niet gekomen, we blijven alle maal onze verantwoordelijkheid houden". In 1965 was De Haardstee be gonnen als tehuis voor werkende mannen. Het was een initiatief van ouders van geestelijk gehan dicapten die hun kinderen daar voor in een psychiatrisch zieken huis zagen geplaatst. Schrijver: "Dat was eigenlijk niet de aange wezen plek voor zwakzinnigen. De visie dat ze moesten worden behandeld als zieken, veranderde in een behandeling gericht op be geleiding". Twee jaar later kreeg De Haard stee de naam van gezinsvervan gend tehuis. "De bewoners had den behoefte aan hun eigen plek je en de ouders moesten er vanuit kunnen gaan dat hun kinderen goed werden verzorgd", aldus Schrijver. Het is in de jaren ze ventig niet altijd even positief ge gaan. "De bewoners werden door de leiding niet als persoon gezien. Er werd liever gediscussieerd over de prijs van een potje jam". Kwaliteit In 1985 werd met een heel nieuw team begonnen aan een andere begeleiding. "We spraken toen over personen en discussieerden over de kwaliteit van de behande ling". De bewoners werden ook in twee groepen verdeeld. Eén groep bestaat uit meestal oudere bewoners voor wie De Haardstee het eindstation is. Schrijver waar schuwt echter: "Zeg nooit nooit. Ze kunnen altijd nog aangeven dat ze ergens anders heen willen". De andere groep is meer in ont wikkeling en bereidt zich voor op een andere woonvorm. Dat kan zelfstandig zijn of in een depen dance, maar in ieder geval is het aan de bewoner om aan te geven wat hij of zij wil. Als deze bewoner dat heeft aan gegeven, wordt een plan opge steld waaraan hij moet werken. Hem wordt geleerd hoe hij met geld en vrije tijd moet omgaan en hoe hij moet koken. Schrijver: "De Haardstee is dan eigenlijk een tussenstapje waarin kan wor den nagedacht over de toekomst perspectieven. Wij zorgen voor de begeleiding die hem een stap ver der moet brengen". In De Haardstee wonen nu 28 mensen. De oudste is 72 en de jongste is 20 jaar. Tien bewoners hebben het begin van het tehuis meegemaakt terwijl de nieuwste bewoner er nog geen week zit. Daarnaast heeft het tehuis sinds H.ort een dependance waar nog woners beschouwen zich niet als een familie, maar ze hebben wel het gevoel dat ze bij elkaar horen. Sinds 1980 heeft iedereen een eigen kamer die ze kunnen inrich ten zoals ze zelf willen. Volgens Schrijver is zo'n eigen plek heel belangrijk. "Ze kunnen zich te rugtrekken of de anderen uitno digen voor een kopje koffie". Ook worden de privégesprekken met iemand van het begeleidingsteam op de eigen kamer gehouden. "Dat zijn diepgaande gesprekken waarbij de wereld van de bewo ner even wordt doorgewandeld". Dagbesteding Veel bewoners hebben overdag een baan. "Het is goed dat ze een dagbesteding hebben. Het is iets waar ze naar toe kunnen leven en als ze weer thuis zijn over kunnen praten", meent Schrijver. De meesten werken in een sociale werkplaats en sommigen hebben een baan daarbuiten zoals bij de plantsoenendienst. Twee bewo ners gaan naar een dagverblijf. In samenwerking met andere instellingen uit de regio is een thuiszittersproject opgezet voor mensen die met pensioen of afge keurd zijn. "Het is een project waarbij vrijwilligers deze opzoeken en bijvoorbeeld een wandeling met ze maken. Op deze manier worden ze toch mobiel ge houden en kunnen ze óók praten over wat ze hebben gedaan", legt Schrijver uit. "Deze bewoners proberen we ook wat huishoude lijke klussen te laten doen, zoals de aardappels schillen. Ze wor den zo geprikkeld en zolang we dat kunnen doen, moeten we dat ook doen". De teamleden van het gezins vervangend tehuis blijven zich voortdurend afvragen of ze het nog goed doen. "We blijven na denken over onze rol. De bewo ner moet centraal blijven staan. Wanneer mogen we wel of niet in grijpen. Denk eens in dat een an der over jou zou beslissen? Dat willen wij toch ook niet. Aan de andere kant stellen we ons de vraag of we een hotel aan het wor den zijn". Schrijver vertelt dat ze fouten blijven maken. "We van gen dan signalen op van de bewo ners dat we wat vergeten zijn. Daar leren we gelukkig ook weer van. Ik vind echter dat het nu goed gaat met de bewoners en het team. Het valt natuurlijk moeilijk te meten, maar de mensen voelen zich lekker en gelukkig". Mentor Aan de bewoners wordt zoveel mogelijk verantwoordelijkheid overgelaten. Ze hebben hun ei gen bankrekening en zijn samen met hun mentor daarvoor verant woordelijk. "We sturen daar wel wat in", zegt Schrijver. "Als ie mand een nieuwe fiets wil kopen, bekijken we welke middelen hij daarvoor heeft". Als er nieuwe kleren moeten worden gekocht, gaat de mentor mee. "Dat is voor de bewoners een dagje uit. Ze krijgen dan aandacht die ze nor maal tijdens het ontbijt of de lunch krijgen". Waar de bewoners ook de eigen hand in wordt gelaten is het op tijd opstaan. "Wij wekken hen niet, ze moeten zelf uit bed ko men. Het is hun verantwoorde lijkheid of ze wel of niet op tijd bij hun baas komen. Als een baas mij opbelt en vraagt waar Piet blijft, zeg ik dat hij maar met hemzelf moet gaan praten", aldus Schrij ver. "De baas houdt zich bezig met het werken en wij met het LEIDEN - Het is in Leiden bijna onmogelijk om een ge schikte bouwplaats te vin den voor een nieuw ver pleegtehuis. Het is niet uit gesloten dat in de omliggen de gemeenten naar een loca tie moet worden gezocht, waar een groot project zoals een gemengd verpleegte huis met 150 bedden kan worden gebouwd.- Het Po- mona-sportterrein is nog een van de weinige plaatsen in Leiden waar zo'n grootscha lige nieuwbouw kan komen. In een plan dat een adviesorgaan van de provincie Zuid-Holland vo rig jaar maakte staat dat Leiden en directe omgeving twee zogenaamde 'moederverpleegtehuizen' moet LEIDEN In het centrum wordt donderdag 31 mei een grote Pink stermarkt gehouden. Het is de be doeling dat het hele centrum komt vol te staan met kramen. Tjdens de openstelling van de markt (9.00 tot 21.00 uur) treden vijf tien artiesten op. Verder is het Vero- nica-promotieteam van de partij en kunnen bezoekers bij de Pepsi- proef uitvinden welke cola ze vooral niet meer moeten kopen. Straten afgesloten wegens optreden in Groenoordhallen LEIDEN - In verband met een con cert van de groep Metallica, aan staande zondag in de Groenoord hallen, worden enkele woonstraten in de omgeving door de politie afge sloten om parkeeroverlast tegen te gaan. Het gaat om de Haarlemmer weg, Floris Versterlaan en Konings straat. De straten worden vèn 14.00 uur tot 19.30 uur afgezet. krijgen. Hierin komen 150 bedden voor zowel dementen als mensen met lichamelijke problemen. In Leiden en directe omgeving (Oegstgeest, Leiderdorp en Voor schoten) is een ernstig gebrek aan zogenaamde psycho-geriatrische (pg) bedden voor mensen die lijden aan dementie en absoluut niet meer thuis kunnen worden verzorgd. Daarentegen is er in dit gebied een overschot aan somatische bedden, bestemd voor mensen met lichame lijke klachten. Het plan stelt voor twee moeder verpleegtehuizen te bouwen, met elk 150 bedden en die zowel somati sche als pg-bedden heeft. Daarnaast moet volgens het voorstel de huidi ge Leidse verpleegtehuizen Zuyd- twijck en Sint Elisabeth Gasthuis-' hof worden opgeheven, omdat deze behuizingen niet aan de eisen van een gemengd tehuis voldoen. Naast de moederverpleegtehuizen komen verspreid over de stad en directe omgeving nog eens drie dependan ces van elk 30 bedden. Klein project De keuze van het adviesorgaan voor een nieuw groot gemengd tehuis plaats de gemeente voor stede- bouwkundige problemen. Aanvan kelijk werd rekening gehouden met een relatief klein project dat 6.000 vierkante meter vergt. Nu echter ge kozen is voor een gemengd huis met 150 bedden, moet de gemeente op zoek naar een bouwplaats van onge veer 15.000 vierkante meter. Een van de weinige plekken in het volgebouwde Leiden waar zo iets nog kan is het Pomona-sport- terrein nabij de Wassenaarseweg, in het verlengde van de Nachtegaal laan. Het hoofd van de afdeling ste- debouw, D. Halfwerk, sluit dan ook niet uit dat hiervoor gezocht moet worden bij de omliggende gemeen ten. In dat geval zou gezorgd moe ten worden voor een goede verbin ding met het openbaar vervoer. Het grote bezwaar van de oneven redige verdeling van pg-bedden over de regio, is dat familieleden van demente patiënten lang moeten reizen. Leidenaars zijn veelal aange wezen op een plaats in een van de Katwijkse verpleegtehuizen. Door de moeilijke bereikbaarheid kun nen mensen elkaar niet zo vaak op zoeken als ze zelf zouden willen. Behalve slechte spreiding is er ook een groot tekort aan pg-bedden en zijn er grote wachtlijsten. Hulp verlenende instanties klagen al en kele jaren steen en been over situa ties waarbij mensen die niet alleen gelaten kunnen worden heel lang moeten wachten op opname. Daarom zijn vrijwilligers van de Stichting Ouderenwerk een paar jaar geleden begonnen met het pro ject van dagopvang van demente rende bejaarden. Bij verzorgingste huizen werden zogenaamde huiska merprojecten gestart waar mensen die nog thuis wonen ten minste overdag verzorgd en beziggehou den worden. Nu blijkt in de loop der jaren dat de aard van de dementie van de ouderen die zich daar mel den steeds ernstiger is geworden. Sluiten Vandaar dat de vrijwilligers vorig jaar tot de conclusie zijn gekomen dat zij niet voldoende toegerust zijn om deze mensen te verzorgen. Een verzoek om professionele krachten werd door de gemeente echter afge wezen. Daar is dit jaar geen geld voor. Het ziet er naar uit dat deze kleinschalige projecten per 1 juli gaan sluiten. Beleidsmedewerker A.J. Sumer van directie welzijn zegt deze gang van zaken te betreuren. Hij hoopt dat dit toch kan veranderen. Hij wijst erop dat het nieuwe college in zijn programma al meer geld be schikbaar heeft gesteld voor oude renzorg. Hij sluit niet uit dat op ter mijn alsnog geld voor beroeps krachten vrij komt. Voorlichtingsavond voor ondernemers LEIDEN De stichting Informati ca Kring Leiden houdt dinsdag 22 mei een voorlichtingsavond voor ondernemers over elektronisch be talen. Er wordt aandacht besteed aan de mogelijkheden om door het invoe ren van elektronisch betalen een be tere service te bieden aan klanten. Maar ook de keerzijde wordt be licht. Verder wordt gepraat over de kosten van de automaten en de ver anderende administratie. De Stichting Informatica Kring Rijnland is in mei 1989 opgericht door de Kamer van Koophandel. De voorlichtingsavond duurt van 18.30 tot 22.00 uur. Er zijn geen kos ten verbonden aan deelname. Be langstellenden moeten zich van te voren aanmelden bij het Leids Con gres Buro, tel. 275299. LEIDEN - Met een groots opgezette feestdag hebben de leerlingen van de basisschool Lucas van Leyden aan de Vliet gisteren hun projectweken afgesloten. De kinderen hebben sinds 23 april kennis gemaakt met de verschillende kanten van het begrip 'vrijheid'. Hierbij is onder meer aandacht besteed aan de vrij heid van dieren, bewegen, meningsuiting en aan de Tweede Wereldoorlog. Geheel in de stijl van het thema waren gisteren op het schoolplein kraampjes ingericht van Amnesty In ternational, Greenpeace en Vluchtelingenwerk. Ouders en kennissen kwamen 's avonds in de school kijken wat de kinderen tijdens het project hebben ge maakt. Tegelijkertijd bestond buiten de mogelijkheid om een hapje te eten. Verder traden kinderen op, bij voorbeeld in het van de televisie bekende 'Achterwerk in de kast'. (foto Ellen Martens) LEIDEN - Een 35-jarige Leidenaar heeft er gisteren bij de Leidse poli tie aangifte van gedaan dat hij zater dagavond op het Van der Sterrepad bij de Burcht door een onbekende is neergeslagen en beroofd. De man verliet omstreeks half elf de sociëteit De Burcht. Toen hij bukte om zijn fiets van het slot te halen, werd hij van achter met een stomp voorwerp op het hoofd gesla gen. De Leidenaar raakte door de klap bewusteloos. Toen hij weer bij kennis kwam bleek hij beroofd van een geldbe drag van 60 gulden en van zijn zilve ren aansteker. De man heeft door de klap een hoofdwond en een hersen schudding opgelopen. Mathilde S anting, Elske ter Veld en Gerda van Dijk in praatshow LWH LEIDEN - Zangeres en Edisonwin- naar Mathilde Santing, de staatsse cretaris van emancipatiezaken en sociale zekerheid Elske ter Veld en de Leidse seksuologe Gerda van Dijk zijn aanstaande zondag, 20 mei, te gast in de praatshow van de Leidse Werkgroep Homoseksuali teit (LWH). In het programma zal de relatie tussen macht, seksualiteit en emancipatie centraal staan. Het 'Kunstkaffee' van de LWH brengt diezelfde middag een optre den van het Amsterdamse trio 'Zang en Vriendschap'. Een stijlvol le en toch bizarre voordracht met in het Nederlands vertaalde liedjes van o.a. Prince en Abba. De aan vang van het programma is 15.30 (zaal open 15.00 uur, Langegracht 65). De toegang is gratis. Vogelwijk akkoord met bouw school Antonie Duycklaan LEIDEN - De bewoners van de Vo gelwijk hebben geen bezwaar tegen de komst van de nieuwbouw basis school Woutertje Pieterse aan de Antonie Duycklaan. Dat blijkt uit enquête die door buurtbewo ners in de Vogelwijk is gehouden. Zij waren nog niet gehoord over de nieuwe plaats van de school. Over de mogelijkheid dat de school op het Pomona-sportterrein of op de voormalige Annakliniek komt, gaf de uitslag van de enquête geen duidelijkheid. Een helft van de bewoners was daar tegen en de an dere helft was voor. 06-lijn in plaats van telefonische hulp LEIDEN - De Telefonische Hulp dienst in deze regio is in 1989 aan merkelijk minder gebeld dan in de jaren daarvoor. De hulpdienst kreeg vorig jaar ruim 5000 telefoon tjes binnen, tegen ruim 6000 in 1988 en 1987. Waaraan de teruggang pre cies is te wijten, kan de dienst niet precies zeggen maar ze vermoedt dat de opkomst van de 'babbel boxen' - de 06-lijnen waarop ver schillende mensen tegelijkertijd met elkaar kunnen praten - er iets mee heeft te maken. Overigens is de belangstelling voor de Telefonische Hulpdienst gedurende de eerste paar maanden van dit jaar weer flink toegenomen, aldus de instelling in haar jaarver slag. Net als huurders in de Slaaghwijk LEIDEN - De bewonerscommis sies van de Muiderkring, Jan Luy- kenlaan en Cruquiuslaan willen de garantie dat de stadsverwarming in hun flats geen extra geld gaat kos ten. Ze maken dit onderwerp tot in zet van een gesprek dat ze binnen kort willen voeren met de Woning bouwvereniging Leiden (WBL). De stadsverwarming die momen teel wordt aangelegd bij de flats, gaat per adres jaarlijks ongeveer 120 gulden extra kosten. Volgens de WBL wordt dat bedrag snel terug verdiend via een besparing op de stookkosten. Huurders in de Slaaghwijk kre gen onlangs de garantie dat een eventuele kostenstijging wordt te rugbetaald door verhuurder of ge meente. De bewoners in de Mors *zien niet in waarom ze minder rech ten hebben dan hun stadsgenoten in de Slaaghwijk en eisen derhalve dezelfde toezeggingen. Woorvoerder P. Jansen van de WBL kon vanochtend niet zeggen of de bewoners kans maken dat de ze eis wordt ingewilligd. "Ik wacht tot ze het ter sprake brengen, dan kan ik meer zeggen" Overigens zit de hele procedure rond de aanleg van de stadsverwar ming de Morsbewoners niet lekker. Volgens voorzitter Van Tol van de commissie Muiderkring waren de contracten over de aanleg al gete kend op het moment dat de WBL met de bewonersvertegenwoordi ging om de tafel ging zitten. "We mochten onze mening geven, tegen houden was er niet meer bij. Het werk was bij wijze van spreken al begonnen". Van Tol verwerpt de conclusie dat de bewoners akkoord zijn ge gaan met de aanleg van stadsver warming. "De meesten zijn het er helemaal niet mee eens, maar reali seren zich dat ze niets kunnen doen. Het graafwerk is al gestart, dat wordt echt niet meer terugge draaid". Met het begin van de werkzaam heden kwam er een andere verras sing voor de huurders. De centrale verwarming wordt in de periode van 21 mei tot 16 juli afgesloten. Mensen die in die periode toch wil len stoken, krijgen gratis een elek trische kachel in bruikleen. P. Jansen, hoofd technische dienst van de WBL heeft deze'af sluiting van de c.v. op de laatste be wonersvergadering al aangekon digd. Maar hij noemde volgens Van Tol wel een andere termijn. "Hij had het over een periode van vijf we ken". De energiekosten van de eventu eel geleende straalkachels moeten ze zelf betalen. Dat kan aardig oplo pen, zo'n kachel verbruikt per uur voor ongeveer een kwartje energie. De commissies willen de WBL daar om vragen of de c.v. niet sneller kan worden aangesloten, zoals was be loofd. Jansen ontkent niet dat de ter mijn langer is geworden dan was voorzien. Hij wijt dit aan een al te optimistische schatting van de ar chitect. Maar Jansen benadrukt dat niet alle flats per 21 mei zijn afgeslo ten. "Waar later wordt begonnen met het werk, blijft de verwarming .ook langer in werking". Desondanks zijn de gezamenlijke commissies in de Mors verbolgen over de wijze waarop de WBL met hen omgaat. Voorzitter Van Tol (Muiderkring) meent dat de bewo ners de laatste maanden volstrekt onvoldoende zijn geïnformeerd over tal van aanpassingen aan de flats, waar bijna 700 mensen wonen: "We zijn buitenspel gezet. Het komt er op neer dat de WBL precies doet wat ze wil en pas op het laatste mo ment de bewoners raadpleegt, om dat het nou eenmaal zo hoort". Naast de stadsverwarming heeft Van Tol nog een grief. In een brief werd de bewoners een maand gele den meegedeeld dat in de entreehal van de flat aan de Muiderkring een ruimte wordt aangelegd voor de huismeester. Dit terwijl het werk van de huismeester nog moet wor den geëvalueerd. Van Tol: "Het lijkt me handiger om de uitslag van die evaluatie af te wachten, zodat de WBL weet hoe de bewoners erover denken". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13