'De sfeer weten we vast te houden 'Geheim akkoord tussen PvdA en CDA' actief in vtije tijd WOENSDAG 16 MEI 1990 LEIDEN/REGIO ifrtö»MEr'r^--I Een jonge handelaar houdt zijn schichtige pony in de gaten. Zo veel aandacht is het beestje niet gewend, (foto wim Dijkman) Aanvoer Rijnsburgse paardenmarlct groter dan verwacht RIJNSBURG - De door dringende geur van oliebol len vermengde zich vanoch tend weer met die van onver valste paardemest. De echte Rijnsburger haalt er zijn neus niet voor op. De tradi tionele paardenmarkt trekt elk jaar weer honderden mensen naar De Vliet en de Graaf Florislaan, waar de trouwe viervoeters staan te pronken om bekeken en ver kocht te worden. Het mooie weer zorgde vanochtend voor een goede aanvoer en een feestelijke stemming. Voor het eerst sinds jaren stonden de paarden, ezels, pony's en een geit niet langer aan beide kanten van de Graaf Florislaan opgesteld, maar ook langs de Vliet ZZ. "Het is nu een stuk veiliger", oordeelde F. de Jager van het comité Rijnsburgse Paardenmarkt. "Als je dat in andere jaren toch zag, al die moeders met kinderwagens en kleine kinderen die zich een weg baanden tussen de paarden. Voor een muis rennen ze weg, maar tussen de paarden wordt nergens aan gedacht. De mens is toch een gek wezen". Zonder slag of stoot is die welko me uitbreiding van het marktter rein er niet gekomen. "We hebben er jaren om moeten vechten bij de gemeente. We hebben niet hoeven schieten, maar er zijn wel harde woorden gevallen", zegt De Jager met een veelbetekende blik. De me dewerking van Rijnsburg laat in de ogen van het zelfstandig opereren de paardencomité ("We krijgen geen subsidie") nog wel eens te even traditionele kermis. Vooral de Rijnsburgse jeugd, die vandaag vrij heeft van school, laat zich dit door deweekse pleziertje niet ontzeggen. Het zijn dan ook niet alleen de vier voeters die zich laten bekijken. "De aanvoer is boven verwach ting", stelde penningmeester M. de Kluiver rond tien uur vanochtend tevreden vast. Toen klinker W. van Egmond rond zeven uur de opening van de paardenmarkt op de brug gen van het bloemendorp aankon digde, stonden de eerste merries en hengsten al nerveus te trappelen. In de loop van de ochtend kwamen er nog tientallen bij, waardoor ook de handel aantrok. "Er is al een aantal paarden verkocht. Het gaat natuur lijk niet meer zoals vroeger, maar een stuk sfeer weten we toch vast te houden", aldus een handelaar. In totaal zijn zo'n 150 dieren aan gevoerd, in alle 'rangen en standen' van de edele viervoeter. De kist met konijnen die een ondernemend meisje aan de man probeerde te brengen niet inbegrepen. De schichtige dwergpony's kregen van de jongste kinderen de meeste aan dacht, al vonden de beesten het ge tuige hun angstig gehinnik best 'eng' naast de grotere soortgenoten. "Pas op, hij bijt", gold overigens ook voor de mini-paardjes, zoals menig moeder het opdringerige en nieuwsgierige kroost moest voor houden. "De handelaren komen uit het hele land. We hebben hier iemand die komt ieder jaar uit Nederveen, maar die loopt dan ook alle markten af. De meesten wonen echter in een straal van vijftig kilometer rond Rijnsburg", meldt De Jager. "Het is ieder jaar weer een hele klus om vol doende aanvoer te krijgen. Daar hebben de mensen geen idee van. Die denken dat het "allemaal maar vanzelf gaat. De tijd dat paarden voor het werk op het land worden gebruikt is lang voorbij. Het zijn nu vooral rijverenigingen die hier met hun paarden staan. Dat doen ze ook niet zo maar. We moeten het zelf sti muleren". Opstelling De nieuwe opstelling zorgt in elk geval voor een natuurlijke wandel route langs beide kanten van de met vlaggen versierde Vliet. Aan de zuidzijde de paarden, aan de noord zijde de marktkramen en achter winkelcentrum de Hoftuin de al Het mooie weer lokte vanochtend vele honderden bezoekers e markt in Rijnsburg. Streekfederatie Rijnstreek woedend op kamerfractie Open podium Folkclub Horus houdt vrijdag 18 mei het laatste open podium van dit seizoen in het waaggebouw aan de Aalmarkt. Aan vang 20.00 uur. Solisten en groepen die willen optreden moeten zich zo snel mo gelijk opgeven. Tel. 01717-2726. Bingo De stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag 19 mei een super-bingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Er zijn onder meer een magnetron en een ste reo-set te winnen. De eerste ronde be gint om 20.15 uur. Uitgesteld De rommelmarkt die 19 mei zou worden gehouden in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126, is verplaatst naar zon dag 24 juni. Trimloop De Leiden Road Runnersclub houdt za- terdag 19 mei een trimloop in de Ste venshof. De buurtloop is georganiseerd in verband net het 5-jarig bestaan van buurthuis Winnie Mandela. Hier wordt om 11.00 uur ook het startschot gege ven. Deelnemers kunnen kiezen uit 2,5 - 5 en 10 kilometer. Klos Deelnemers aan het kunst- en am bachtsproject Klos houden zondag 20 mei een open dag. In hét gebouw aan de Zandstraat 10 zijn exposities te zien van onder meer schilderijen, foto's, objecten, drukwerk, textiel, luidsprekers en schoe nen. Openingstijden van 10.00 tot 18.00 Voorjaarsmarkt De Rudolf Steinerschool houdt zaterdag 19 mei de jaarlijkse voorjaarsmarkt in en rond het schoolgebouw aan de Cesar Francisstraat 9. Er zijn onder meer plan ten, boeken en speelgoed te koop. Ver der zijn er spelletjes voor de kleintjes en een terrasje. De markt duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Peurbakken Wie nog wil meevaren met de vijfde Leid- se peurbakkentocht moet zich snel aan melden. Inschrijfformulieren zijn te ver krijgen bij de Leidse brandweer aan de Gooimeerlaan 25. Triathlon De Leidse Politie Vereniging houdt zater dag 30 juni een kwart triathlon. Belang stellenden moeten zich snel opgeven, want er zijn nog maar honderd plaatsen beschikbaar. Aanmelden aan de balie van het politiebureau. DEN HAAG/REGIO - De Streekfederatie Rijnstreek en de regionale partij-afde lingen van de PvdA zijn woedend op de Tweede Ka merfractie van hun partij. Ze verwijten hun grote broer op het Binnenhof in het diepste geheim afspraken te hebben gemaakt met het CDA over de gemeentelijke herinde ling. Bovenal zijn de streek federatie en de afdelingen buitengewoon teleurgesteld over het feit dat de kamer fractie van de PvdA geen medewerking wil verlenen aan het alternatieve herinde lingsplan van de gemeenten. "Er worden nog steeds geen inhou delijke argumenten door de kamer fractie aangedragen", luidt het ver wijt van de streekfederatie Rijn streek in een gisteren uitgebrachte verklaring. Met het alternatief van de vijf (waarin Leimuiden en Rijnsaterwoude worden samenge voegd, Nieuwveen en Zevenhoven samengaan en Woubrugge zelfstan dig blijft, red.) zijn alle betrokken gemeenteraden akkoord gegaan. Ook alle partij-afdelingen en de streekfederatie staan achter deze variant. Maar uit gesprekken met de PvdA-woordvoerder van de Twee de Kamer is volgens de streekfede ratie gebleken dat de kamerfractie van de sociaal-democraten steun verleent aan de regeringsplannen van staatssecretaris D. de Graaff- Nauta van binnenlandse zaken. Die plannen komen neer op een samen voeging van Woubrugge, Hoogma- de, Leimuiden en Rijnsaterwoude tot de gemeente Jacobswoude en een eenwording van Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar onder de naam Aarweijden. De kamerfractie van PvdA wil slechts met het alternatieve idee om Zevenhoven en Nieuwveen samen te voegen (en dus Ter Aar zelfstan dig) te laten meegaan. Maar, als van daag tijdens de plenaire behande ling van de gemeentelijke herinde ling in de Tweede Kamer de CDA- fractie een amendement indient waarin geen steun wordt gegeven aan het alternatief van de vijf, dan zal de PvdA-fractie alsnog mede werking weigeren aan de combina tie Zevenhoven/Nieuwveen. Deze afspraak hebben PvdA- en CDA- woordvoerders in het geheim ge maakt. De streekfederatie laat weten dat zij de regeringsvoorstellen van De Graaff-Nauta volledig en zakelijk heeft weerlegd. Door de gemeente Leimuiden is aangetoond dat het fi nanciële perspectief van de combi natie Leirjiuiden/Rijnsaterwoude bijzonder goed is en dat van Ja cobswoude beduidend minder. De streekfederatie: "Saillant detail in deze is dat om deze informatie was verzocht door de PvdA-woordvoer der van de Tweede Kamer en ande re kamerleden van de PvdA, omdat dit nog het enige argument was waarom de staatssecretaris zou moeten worden gesteund". Overigens ontstond als gevolg hiervan een conflict tussen Wou brugge en Leimuiden over de fina- ciële posiie van het eerstegenoemde dorp. Woubrugge verzette zich fel tegen de aantijging van Leimuiden dat de finaciële situatie van Wou brugge ongezond zou zijn. Dupe Maar vooral Woubrugge wordt de dupe van de geheime overeen komst tussen de kamerfractie van Pvda en CDA. Het CDA heeft zich bij monde van kamerlid F. van der Heijden voortdurend voorstander getoond van het alternatief van de vijf. De streekfedratie hierover: "Maar indien het CDA de overeen komst met de PvdA tot uitvoering brengt en weigert de totstandko ming van het alternatief van de vijf af te dwingen, dan wordt in strijd gehandeld met alle uitspraken die door Van der Heijden bij herhaling zijn gedaan. Aldus wordt Woubrug ge verkwanseld door het CDA". De streekfederatie Rijnstreek concludeert uit het gebeuren dat de afstand tussen Tweede Kamerfrac tie en streekfederatie te groot is ge worden. "Deze houding van de ka merfractie werkt sterk demotive rend. Met het CDA is het op een ak koordje gegooid dat ten koste gaat van een deel van de regio". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Lustoord I Het Burchtcomplex is ongetwij feld één van Leidens meest in drukwekkende monumenten. De Burchtpoort, het voorplein, de entree tot de Burchtheuvel met flankerende torens, het gerestau reerde voormalige Heerenloge- mer.t (nu de openbare biblio theek), restaurant Het Koetshuis, sociëteit De Burcht en natuurlijk de vesting zelf zijn voor Leiden een toeristische trekpleister van de eerste orde. Door de eeuwen heen heeft de stenen Burcht heel wat eigenaren en bestemmingen gekend. Bur gemeester Goekoop schetste de geschiedenis van het complex een aantal jaren geleden zo: "Van hoogste punt der Lage Landen in de tijd van de Romeinen, via uit kijkpost om te zien of de Span jaarden hun beleg al hadden op gegeven, tot lustoord voor de Lei- denaars". Ooit was er ook een doolhof binnen de muren, zelfs een hertenkamp is er geweest. En tegenwoordig? Tegenwoordig valt het monument meer en meer ten prooi aan vandalen- Omwonenden van de Burcht klagen al jaren bij de gemeente over de overlast die zij ondervin den en over de verloedering van het monument en de omgeving. Muren worden beklad of bescha digd, en buurtbewoners hadden vooral last van groepen jongeren die tot in de vroege ochtend in de vesting verbleven en daar veel herrie maakten. Volgens de be woners werden vanuit de Burcht- ring zelfs inbraken beraamd om dat de winkels en woningen vanaf de Burchtmuren goed zichtbaar en bereikbaar zijn. De omwonenden hebben er herhaaldelijk bij de gemeente op aangedrongen dat de Burcht 's nachts wordt afgesloten. Na veel mitsen en maren is de gemeente daarmee akkoord gegaan. Sinds vorig jaar wordt de Burcht rond elf uur 's avonds afgesloten tot de volgende ochtend acht uur. Vanaf dat moment was het dus niet meer-mogelijk om binnen de mu- Op twee plaatsen zijn de kantelen slagen. ren van de eeuwenoude vesting te komen. De overlast 's nachts is daardoor afgenomen. Maar recen telijk klaagden omwonenden weer over geluidsoverlast veroor zaakt door crossende bromfiet sers maar ook veroorzaakt door feestvierders in het restaurant Het Koetshuis. Overdag en 's avonds blijkt De Burcht nog steeds een aantrekke lijke pleisterplaats voor luidruch tige groepen jongeren. Toeristen en andere bezoekers van de- Burcht geven te kennen zich daardoor niet veilig te voelen in de vesting. Soms maken ze meteen bij de entree al rechtsom keer. De rondloop langs de ves tingmuur wordt sowieso geme den omdat, mede door het ontbre ken van een leuning, de jongeren die er zitten en rondhangen het Het verwijderen van graffity op de muren van de Burcht kost de gemeente handenvol geld. "Het is zeer frus trerend om de ene dag bezig te zijn met de boel schoon te maken en de volgende dag te zien dat er al weer nieu we verf is opgespoten". wandelgedeelte extra smal en daardoor onveilig maken. Lustoord (2) De nachtelijke afsluiting van De Burcht heeft niet kunnen voorko men dat de muren van de vesting, en de toegangsdeuren, met de re gelmaat van de klok worden be klad. Op de buitenkant van de vestingmuren wordt de graffity regelmatig verwijderd. De ge meente geeft jaarlijks meer dan 10.000 gulden uit aan het schoon maken. Maar, dat bedrag is ken nelijk nog niet voldoende om ook de graffity aan de binnenkant van de vestingmuren te verwijderen. Toeristen, maar ook Leidenaars, die zich binnen de muren van de Burcht wagen schrikken zich rot van het geklieder. De schade heeft zich de laatste tijd niet beperkt tot graffity op muren en deuren. In een aantal hoeken zijn muren zwartgebla kerd door brandjes die er zijn ge sticht, een wapenschild naast de entree is zwaar beschadigd en de kantelen van de stenen vesting muur zijn thans op twee plaatsen kapot geslagen. De vernielzucht baart de chef van de afdeling monumentenzorg van. de gemeente, G. de Klerk, ernstig zorgen. "Het wordt steeds erger", reageert hij. "Aanvanke lijk ging het alleen om graffity. Maar dat zie je overal in de stad. De laatste tijd is er echter steeds vaker sprake van opzettelijke ver nieling: stenen die van de muur worden afgebroken, het putdek sel dat is weggesloopt en ook door de brandjes wordt het er niet fraaier op. De tufsteen waaruit de muur is opgebouwd is een vroeg middeleeuwse natuursteen die vrij zacht is en door de brandjes sneller verschilfert". Het budget waarover de afde ling monumentenzorg beschikt om het monument graffityvrij te houden wordt volgens De Klerk dan ook keer op keer overschre den. "Aan de buitenkant probe ren we de verf steeds zo snel mo gelijk te verwijderen maar bin nenin sparen we het maar een beetje op voordat het wordt schoongemaakt. Het is zeer frus trerend om de ene dag bezig te zijn de boel schoon te maken en de volgende dag te zien dat er al weer nieuwe verf is opgespoten". De politie is door de gemeente herhaaldelijk om meer toezicht gevraagd. Omwonenden hebben regelmatig de politie gewaar schuwd bij calamiteiten. Zo is er in de maand maart drie maal op getreden omdat jeugd op de Burchtheuvel zich misdroeg (gooien met bierflesjes) en in de maand april één keer. In een paar gevallen is een persoon of een groep personen door de politie verwijderd. "We willen de Burchtheuvel graag openbaar houden", zegt ge meente-ambtenaar De Klerk. "Maar, als ik de rekeningen zie van de laatste tijd, vraag ik me af of het hek niet vaker dicht moet. Ik twijfel er ernstig aan of we op de huidige voet door kunnen gaan. Die situatie baart ons ern- stig zorgen. Ik zal dat binnenkort ook aan de nieuwe wethouder meedelen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18