Wat gebeurt er aan de hemel als je niet kijkt? =ié=*:mh: m Windenergie op de helft van het betz-maximum Middel vermindert kans op trombose Gaswinning kan lichte aardbeving veroorzaken WOENSDAG 16 MEI 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS Nederlandse windmolens benutten de helft van de energie die uit de wind gehaald kan worden. Dit is een aanzienlijke verbetering ten op zichte van 1980, schrijft de VEEN, de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Ne derland. Door de wind worden de wieken van de windmolens in beweging ge bracht. Deze draaiende beweging wordt omgezet in elektriciteit. Windmolens tappen de energie af die de wind heeft. Wanneer de wind tegen de molenwieken, aankomt, wordt de windkracht afgeremd. Achter de molen is de windsnelheid dan ook lager dan er voor. Indien de wind te veel wordt afge remd, komt er een luchtcirculatie rond de molenwieken op gang. De wind gaat meer langs dan tegen de molenwieken. De hoeveelheid wind die omgezet kan worden in elektri citeit neemt af. Windkracht kan derhalve niet volledig worden benut. Er is een dat naar zijn ontdekker het Betz-maximum heet. Dit maxi mum is 59 procent. De Nederlandse molens waren in 1980 in staat om twintig procent van de wind te benutten. Dit is intussen verbeterd tot dertig procent. Daar mee is de helft bereikt van wat vol gens het Betz-maximum mogelijk is. Er is dus nog een aanzienlijke verbetering mogelijk, maar volgens de VEEN zal die slechts langzaam kunnen worden verwezenlijkt. In de jaren tachtig is de kostprijs van de windmolens met veertig pro cent gedaald. De kostprijs van een kilowattuur windenergie komt nu op twaalf tot veertien cent en kan niet concurreren met kolen- en gas- centrales, die stroom produceren voor 6,5 tot acht cent per kilowatt uur. De stroom uit de kerncentrale Dodewaard kost echter 14,5 cent per kilowattuur en is daarmee duur der dan wind-energie. Verder omlaag Volgens de VEEN kunnen de kos ten van windmolens door techni sche verbetering nog aanzienlijk omlaag, terwijl daarnaast serie- bouw de kostprijs drukt. Tot nu toe kon de windmolenindustrie slechts op beperkte schaal windmolens le veren. Indien de industrie over kan stappen op serieproduktie, kan de produktie efficiënter en dus goed koper. De VEEN heeft onlangs besloten bij een aantal windmolenfabrikan ten een offerte te vragen voor leve ring in serieproduktie. Dit in het ka der van hun 'Windplan 1990-1995'. Volgens de VEEN ligt een aanzien lijke daling van de kostprijs in het verschiet, waardoor windenergie AMSTERDAM (ANP) - Een middel met een laag moleculair gewicht, af geleid van heparine, kan de kans op trombose na een operatie voor ver vanging van het heupgewricht, aan zienlijk verminderen. J. Hoek meldt in zijn proefschrift dat het de loop van de jaren negentig kan vergeleken bij''gewone' heparine, met gas- of kolencen- het aantal gevallen van trombose in het dijbeen van 25 tot 8 en in het kuitbeen van 31 tot 7 procent terug brengt. de diagnose trombose te kunnen stellen, en de Italiaan G. Awisati met een proefschrift over het tegen- i heftige bloedingen bij een leukemie. Bij trombose kunnen bloestolsels in de longen terechtkomen. Trom- liaanse centra zijn beproefd. Hij v bose in het bovenbeen leidt zonder gelijkt ze met flebografie, een tech- gen van enige betekenis zich niet voordeden. Lensink beschrijft in zijn proef schrift enkele diagnostische metho den die in het AMC zijn ontwikkeld rerking met de Ita- trales. Op het ogenblik is zo'n vijftig Me gawatt vermogen windenergie in bedrijf of in aanbouw. Met één Me gawatt kunnen 10.000 lampen van 100 Watt branden. De komende vijf jaar zou daar zo'n 250 Megawatt ver mogen bij moeten komen. Gedacht wordt aan plaatsing langs de kust van het IJsselmeer. Langs de kust van Groningen is volgens de VEEN plaats voor 150 windmolens van elk een halve Megawatt. HERMAN DAMVELD behandeling de gevallen tot voor 20 procent van de patiënten Deze methode dodelijk is. Zonder voorzorgsmaat- voor de patiënt Hoeks onderzoek maakt deel uit regelen ontwikkelt zich bij de helft van de patiënten die een nieuwe heup krijgen trombose. Een middel als heparine remt wel de bloedstolling, maar veroorzaakt anderzijds een verhoogd ferkingsproject tus sen het Academisch Medisch Cen trum van de Universiteit van Am sterdam en de universiteiten van Padua en Rome. Dat heeft afgelo pen donderdag in Amsterdam uit gemond in een driedubbele promo tie van Hoek, zijn collega A.W.A. Lensink, die onderzoek heeft ge daan naar een nieuwe techniek om niek die met behulp van contrast vloeistof stolsels zichtbaar maakt. ur en belastend de toepasssing ervan vereist specifieke deskundig heid. Soms veroorzaakt de contrast vloeistof ernstige allergische reac- i trombose, terwijl bloedii "Het werk van een sterrenkundige lijkt soms op dat van een leraar voor een schoolklas" aldus de Amerikaanse publiciste Corey Powell in het aprilnummer van het wetenschapsblad 'Scientific American'. "Als hij de klas inkijkt is alles rustig en ordelijk maar zodra hij wat op het bord schrijft gebeurt ervan alles achter zijn rug". Veel mensen denken dat een astronoom, gezeten achter een machtige telescoop in het holst van de nacht, een wijds en alomvattend beeld heeft van het uitspansel waarin niets zich onttrekt aan zijn spiedend oog. oLensink heeft een methode ont- bloedingen. Bovendien krijgt toch worpen waarbij gebruik wordt ge- 20 a 30 procent van de patiënten nog maakt van echografie en die even trombose. Het door Hoek gebruikte betrouwbaar blijkt als de flebogra- middel vermindert het aantal geval- fie. Ze kan na één middag i nstructi e worden uitgevoerd door een dok tersassistente. Op een internatio naal congres in Tolcio heeft Lensink vorig jaar decembervoor deze vondst al de Young Scientists' Award gekregen. Awisati heeft bij patiënten met een bijzondere vorm van leukemie onderzoek gedaan naar problemen met de bloedstolling. Deze ziekte, acute promyelocyten leukemie (APL), kenmerkt zich in de acute fa se door ernstige bloedingsneigin gen. Awisatie heeft onderzocht welke factoren daar de oorzaak van zijn. Hij ontdekte dat de neiging tot bloeden snel afneemt als APL-pa- tiénten worden behandeld met tra- De onoverzienbare verten van het heelal zijn bevolkt met ontelbare sterrenzoals in deze spiraalnevel. Er gebeurt daar veel waarvan we geen getuige zijn. Nieuwe snelbewegende telescopen moeten daarin verandering brengen. (foto ESO) Vergeet het maar. De beeldhoek van een grote telescoop is nietig in vergelijking met het blikveld van het menselijke oog. De grootste te lescopen kunnen dan wel diep doordringen in het heelal en objec ten zien die miljoenen malen zwak ker zijn dan een maar net met het blote oog zichtbare ster, maar alles wat zich buiten het beeldveld van de telescoop afspeelt wordt ge woonweg niet opgemerkt. door Ben Apeldoorn En er speelt zich heel wat af dat niet gezien wordt en dat alleen, naar vaak pas later blijkt, door speciale detectoren wordt geregistreerd. Neem bijvoorbeeld de raadsel achtige uitbarstingen van gamma straling die door sommige satellie ten. zijn en worden waargenomen. Als geen andere wetenschap wordt demografie geplaagd door het probleem van de onvoorspelbaarheid. Wie in 1965 zou hebben ge zegd dat Nederland in 1990 rond zestien miljoen inwoners zou hebben, zou op. heel wat gefronste wenkbrauwen hebben kunnen rekenen. Demografie is de wetenschap van de bevolkingsprogno ses, de omvang en samenstelling om precies te zijn. Het is een probleem waar de hoogle raar niet-westerse demografie, dr. ir. Frans Willekens, van het Neder lands Interdisciplinair Demogra fisch Instituut en sinds kort de Rijksuniversiteit Groningen, gere geld op stuit. "Je hebt een verzame ling van veranderingsprocessen die niet los staan van elkaar. Dat maakt demografie heel ingewikkeld". door Nico Hylkema factoren die de bevolkingsomvang- beïnvloeden, bijvoorbeeld wat is in dividualisering en wat betekent dat voor de wens kinderen te krijgen". Onzekerheidsmarge "Wanneer we inzicht krijgen in die factoren kunnen we de onzeker heidsmarge verminderen. Er zijn bepaalde bevolkingsontwikkelin gen en de vraag is of die beïnvloed baar zijn. Frankrijk en Duitsland vinden dat de bevolking te weinig toeneemt en proberen dat met een zogenoemd pro-nataal beleid te be ïnvloeden. In ontwikkelingslanden zit je met eeh bevolkingsgroei van ongeveer 2,5 procent i groei 4 procent, een ontzettende be- vokingsgroei. Willekens is naast zijn werk in Gro ningen, al weer zo'n tien jaar ad junct-directeur van het Nedèrlands Interdisciplinair Demografisch In- w stituut. Ooit was hij landbouwinge- Afrikaanse' landen met nieur, studeerde economie en pla nologie en was hij drie jaar verbon den aan de universiteit van Kins hasa in Zaïre. Gezien die achter grond lijkt zijn benoeming tot hoog leraar niet-westerse demografie vrij logisch. Voor hemzelf is die logica niet zo voor de hand liggend. "De processen die ten grondslag liggen aan het bevolkingsproces zijn overal dezelfde. De achtergronden kunnen verschillend zijn, maar de wijze waarop ze inwerken op de we reldbevolking is universeel". Het verleden heeft geleerd dat het beïnvloeden van de bevolkingsont wikkeling niet gemakkelijk is. Je moet namelijk processen beïnvloe den die personen direct aangaan. Neem bijvoorbeeld China, dat in grijpt met de maatregel één gezin, één kind. Maar je kunt aantallen niet opleggen. Je kunt wel de voor waarden scheppen waarbinnen een meer afgewogen besluitvorming tot stand kan komen. Wanneer een vrouw geen andere mogelijkheden heeft en geen inzicht in het grote ge heel, kan ze die factoren in het be- Milieuprobleem Wat dat betreft zijn er raakvlakken met het milieuprobleem en niet al- sluitvormingsproces niet leen met betrekking tot de ingewik keldheid. De overbevolking wordt door sommigen van zijn collega's als dè grootste bedreiging van het milieu gezien. "Dat brengt ons op een heel interessant aspect: de on zekerheid. De toekomst is onzeker omdat we niet voldoende kennis hebben en door de grote rol die het toeval speelt. Je kunt de toekomst dus nooit precies voorspellen, maar je kunt wel bepaalde richtingen aangeven die zich zullen ontwikke len in bepaalde scenario's en dan bepaalde maatregelen bedenken wanneer een gebeurtenis optreedt". Als bevolkingsprognoses geen ze kerheid bieden, wat kunnen ze dan De "tijd dringt echter en op korte wel? Willekens: "Je kunt natuurlijk termijn kan er met de gangbare be- wel bij benadering zeggen hoe de leidsmaatregelen niet zoveel wor- bevolking zich ontwikkelt. We we- den gedaan. Er zijn echter voorbeel-' Omstandigheden Wil je daarin verandering brengen, dan moet je omstandigheden cre wogen beslissing kan komen. Dat betekent ten eerste opleiding en in formatie. In ontwikkelingslanden ligt het gewenste kindertal onge veer 30 procent beneden het werke lijke. Daar is dus ruimte voor beleid. Maar demografische processen zijn lange-termijnprocessen, die een lange-termijnbeleid ten dat de bevolking van Nederland den in 2000 geen tien miljoen, evenmin twintig miljoen zal bedra gen. Bevolkingsprognoses zijn on der andere bedoeld om die onzeker heidsmarge aan te geven wèl enig boekt. China is gezien de achterlig gende dwang niet zo'n gelukkig voorbeeld, maar Thailand daarente gen boekt wel successen door alle aspecten van bevolkingsgroei te geven met welke kans een be- spreekbaar té maken. In China heb paalde bevolkingsomvang bereikt ie kan worden. Door meer inzicht te groei, krijgen in het mechanisme eel lagere bevolkings- op langere termijn komt met problemen te zitten door Professor Willekens. Willekens: "Je moet vrouwen ande re mógelijkheden bieden. Er is nu geen alternatief. Vrouwen kunnen alleen met het krijgen van kinderen status verwerven. In het westen heb je die opties". Het westen kampt evenwel met een ander probleem: dè vergrijzing. Willekens is daar niet zo pessimistisch over. "Natuur lijk, vergrijzing zal een blijvende zorg zijn. Maar het wordt een pro bleem, omdat we het aJs probleem definiëren. Dat komt, omdat in de huidige structuur werkenden beta len voor niet-werkenden. Maar je kunt het ook anders stellen. De le vensverwachting neemt toe. Men sen gaan nu op een vaste leeftijd met pensioen, terwijl ze nog een re delijk aantal werkbare jaren voor de boeg zouden hebben. (foto C Je ziet een verschuiving. Door op leiding en studie beginnen mensen later te werken, terwijl ze steeds eer der ophouden. Nu kun je de vergrij zing op verschillende manieren compenseren. Je kunt mensen na tuurlijk langer laten werken, maar ook door automatisering de ar- beidsproduktiviteit sterk verhogen. Een alternatief is immigratie. Laat jonge mensen uit landen met een sterke bevolkingsgroei naar Neder land komen, want de grote bevol kingsgroei zal buiten Europa plaatshebben". Willekens meent dat die immigra tie zeker zal toenemen. "De demo grafische grenzen vervagen en niet alleen in Europa. Bij milieuvraag stukken beginnen we mondiaal te denken. Een gevelde boom in het Amazone-gebied gaat ons aan. Maar ook de bevolkingsgroei gaat ons mondiaal aan". In een enkel geval is zo'n uitbar sting ook in het zichtbare licht vast gelegd omdat er toevallig een tele scoop op het betreffende gebied ge richt stond tijdens een belichtings periode. Maar meer dan een paar heldere lichtvlekken op een foto heeft men niet en het verloop en, vooral, de oorzaken van die uitbarsting vallen daaruit niet op te maken. De uitbar stingen duren hoogstens een tiental seconden en ze moeten worden ver oorzaakt door processen waar ge weldige hoeveelheden energie bij vrijkomen. De enige zinnige verkla ring die men ervoor kan geven is dat de straling afkomstig is van mate rie, misschien wel hele sterren, die door neutronensterren, de 'voorsta dia' van zwarte gaten, worden inge vangen en opgeslokt. Te log Tien seconden mag dan veel lijken, het is veel te weinig om op het be treffende gebied 'even gauw' een grote telescoop te richten om te zien wat zich daar in zichtbaar licht nu eigenlijk afspeelt. Voor zo'n blik semsnelle actie, zijn de grote, ton- nenzwarë telescopen veel te log. Onderzoekers van NASA's God- dard Space Flight Center hebben nu van heel lichte materialen een te lescoop gebouwd die met behulp van krachtige motoren binnen een seconde naar elke hemelstreek ge richt kan worden: de 'Snel Bewe gende Telescoop' (RMT: Rapidly Moving Telescope). De telescoop wordt nu getest op de Kitt Peak Sterrenwacht in de Amerikaanse staat Arizona. De RMT zal worden gekoppeld aan een elektronische camera die speciaal werd ontwor pen voor het lokaliseren van kosmi sche explosies: de 'Explosive Tran sient Camera' (ETC). Geheimen Zodra de ETC een plotselinge ener giebundel ontvangt, wordt van de bron meteen de positie aan de he mel vastgesteld. De hemelcoordina- ten worden doorgegeven aan het sturingsmechanisme van de RMT die meteen naar het gebied wordt gedirigeerd om daarvan gedetail leerde opnamen te maken. Zo hoopt men er achter te komen welke ge heimen er nu schuil gaan achter die explosies van gammastraling. De plannen met de RMT en de ETC hebben de astronomen Char les Alcock en Tim Axelrod, verbon den aan het Amerikaanse Lawrence Livermore National Laboratory, op een soortgelijk, zij Ket minder ex plosief idee gebracht. Als, zo redeneerden zij, ons zon nestelsel inderdaad wordt omgeven door een immens uitgestrekte 'wolk' van triljoenen kometenkop- pen, zoals voor het eerst werd ge postuleerd door de Leidse sterren kundige Jan Hendrik Oort (de naam van die kometenwolk is wereldwijd bekend als 'Oort's Cloud'), dan kan het gewoon niet anders of geregeld moet zo'n verre komeetkern precies vóór één van de miljoenen achter grondsterren langsbewegen. 'Ster-verduisteringen' Zo'n 'mini-verduisterinkje' mani festeert zich dan als een heel even, misschien maar enkele seconden, zwakker worden van de betreffende achtergrondster. Alcock en Axelrod zijn daarom bezig met de ontwikkeling van een geheel geautomatiseerde telescoop die in staat moet zijn het licht van 1.000 zwakke sterren tien maal per seconde te meten. Zij verwachten daarmee elk jaar ongeveer 100 'ster- verduisteringen' te kunnen waarne men en als dat inderdaad blijkt te kloppen, dan betekent dat een prachtige bevestiging van het be staan van de 'Wolk van Oort'. Maar Alcock en Axelrod willen Wat voor kometenkoppen in de ruimte rond ons zonnestelsel moet gelden, geldt ook voor andere, gro tere donkere hemellichamen op nog veel grotere afstanden: plane ten bij andere sterren en bruine dwergen. De laatste zijn te beschou wen als een soort mislukte sterren, te groot voor een planeet maar toch met te weinig massa om ster te heb ben kunnen worden. Eén miljard Alleen al in ons melkwegstelsel moeten zich naar schatting 300 mil jard planeten en een slordige één miljard bruine dwergen ophouden. Het zou toch wel erg pessimistisch zijn om ervan uit te gaan dat ook de ze hemellichamen niet geregeld precies voor de een of andere ster zouden langs bevfegen. Dit keer treedt er echter geen ver duistering op maar juist het tegen overgestelde: een 'sterlicht-verster- king'! Bij dergelijk grote massa's, veel groter dan die van de kern van een komeet, wordt het licht van een achtergrondster als het ware 'ver sterkt' net zoals een brandglas dat met zonlicht doet. Albert Einstein heeft dat al in het begin van deze eeuw voorspeld en hij kreeg gelijk want het werd nog vóór de Tweede Wereldoorlog, tijdens een totale zonsverduistering, bewezen: een grote massa buigt lichtstralen waar neembaar af. Het licht van een ach tergrondster wordt als gevolg van het 'Einstein-effect' juist helderder als zich precies tussen ons en die ster een grote planeet of een bruine dwerg bevindt. Alcock en Axelrod. willen ook daarvoor een telescoop gaan ont wikkelen die minstens een miljoen zwakke sterretjes in de gaten moet gaan houden. De uitkomsten wor den nu al met grote belangstelling tegemoet gezien want met deze ma- langs statistische weg een antwoord te geven op de vraag hoeveel plane ten ons melkwegstelsel eigenlijk telt. Reizen per trein door automobi listen op de goedkoopste manier wordt door het ondoorzichtige tarievensysteem van de NS te gengewerkt. Daar waar veel mensen bijeen zijn, in het bijzonder bij het in stappen in bussen en treinen en op roltrappen, leidt het dragen van tassen op de rug tot pijnlijke ontmoetingen. (A.J.M. Groenewegen, RUL) De oprichting van de Nederland se Vereniging van Makelaars en het daarbij horende systeem van erkenning wekt ten onrechte de indruk dat het hier een professio nele beroepsgroep betreft. Ambtenaren en politici lijden aan een vorm van functioneel analfa betisme. Zij lezen alleen de in ert uitleiding van studies en slaan het meest interssante deel over. De ineenstorting van het Oost- Europese politieke systeem be vestigt niet het gelijk van rechts. (R. v.d. Veen, RUL) Taal voor de jurist is als bestek voor het kind; hij kan er niet zon der, maar mag er niet mee spe- (F. de Vries, RUL) Het is niet uitgesloten, dat gaswin ning (lichte) aardbevingen kan op wekken. Dat valt op te maken uit opmerkingen van geofisicus M. Na- fi Toksöz en zwaartekracht- en aard- oppervlaktedeskundige Joseph B. Walsh, beiden verbonden aan het Massachusetts Institute of Techno logy (MIT). Hun opmerking staat in een rapport van de vertrouwens commissie van de provincie Gro ningen over de prognose van de bodemdaling die de NAM hanteert. Toksöz en Walsh, die de prognose van de NAM hebben onderzocht, merkten letterlijk op: "MIT sluit de mogelijkheid niet uit dat gaswin ning microseismische activiteit kan genereren. Dit is sterk afhankelijk van de natuurlijke spanning die er plaatselijk bestond voordat met de gaswinning werd begonnen". Het kan in Noord-Nederland vol gens de beide MIT-medewerkers al leen maar gaan om lichte aardbe vingen. Die bevingen zullen, aldus hun bijdrage aan de rapportage, ge- let op het aseismische karakter van Groningen (dat betekent dat gr geen bodem is die gunstig is voor het ont staan van aardbevingen) en op grond van gegevens elders uit de wereld, een kracht van minder dan 3 op de schaal van Richter hebben. Vo,lgens MIT zullen dergelijke klei ne bevingen geen schade veroorza ken en zal het schudden van de grond aan de oppervlakte te verge lijken zijn met het passeren van een zware truck. De kans dat dergelijke bevingen zich in het gasveld van Slochteren zullen voordoen is erg klein. MIT schat de waarschijnlijkheid dat de komende vijftig jaar een aardbe ving van kracht 3 of meer op de schaal van Richter zal voordoen op minder dan tien procent. En wan neer deze bevingen zich zouden voordoen zullen ze naar alle waar schijnlijkheid optreden langs de be grenzende breuken van het reser voir en niet in het midden van het veld. Niet uitgesloten Het opmerkelijke aan deze opmer king van de MIT-medewerkers is, dat een beving die zwaarder is dan kracht 3 op de schaal van Richter niet wordt uitgesloten. De vertrou wenscommissie maakt daar op pa gina 17 van: "Het MIT stelt, samen vattend, dat het uiterst onwaar schijnlijk is, dat aardbevingen zul len optreden". Het is net een nuance anders. De kans dat zo'n beving optreedt is, zo zeggen Toksöz en Walsh verder, het grootst langs de breuken aan de rand van het reservoir. De westelij ke randbreuk van het Groningse gasveldencomplex loopt vanaf Oostmahorn via Burum, Grotegast en Leek naar Assen. De verklaring van beide MIT-me dewerkers is eveneens opgenomen in de door de NAM uitgegeven sa menvatting. Dat houdt in, dat ein delijk officiéél wordt toegegeven, dat het al geruime tijd gesuggereer de verband tussen de aardgaswin ning en bepaalde lichte seismische verschijnselen (zowel de door dr. Meent van der Sluis uit Assen be schreven lichte aardschokken van de afgelopen vijftien jaar als de rondom Grou waargenomen trillin gen, waardoor volgens sommigen schade aan woonhuizen en boerde rijen is ontstaan) niet helemaal on- Het aardige is, dat het rapport van de vertrouwenscommissie ook wat inzicht geeft in bepaalde besluitvor mingsprocessen die ten grondslag hebben gelegen aan de rapportage. Zo blijkt uit een opmerking op pagi na 17, dat de beide MIT-medewer kers in hun rapport (dat niet be schikbaar is) op eigen initiatief zijn ingegaan op het verschijnsel van die aardbevingen, maar dat de ver trouwenscommissie daartoe geen opdracht had gegeven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11