Kansarme werkloze valt uit arbeidspool 'Oostbloklanden snel rijp voor EG' Orkaan Timmer jaagt koers aandeel Philips op Thatcher buigt deemoedig voor EMS en hoge inflatie 'Reparatie-wet' jaar uitgesteld duizenden houden uitkering Ahrend: de bal ligt bij Bührrnaiin-Tetterode Plan afbouw Hitiereconomie afgestoft DINSDAG 15 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 WRR vreest verdringing door kansrijke werkloze DEN HAAG (ANP) De echt kansloze werklozen komen niet terecht in de banenpools die juist voor hen zijn bedoeld. Zij worden verdrongen door werklozen met meer uitzicht op een baan, die niet aan de slag kunnen door gebrek aan werkervaringplaatsen. (Van onze correspondent Cees van Zweeden) LONDEN Elf jaar nadat het Eu ropees Monetair Stelsel (EMS) het daglicht zag, lijkt de Britse regering eindelijk bereid tot een volwaardig lidmaatschap ervan. Op een partij bijeenkomst in Schotland zette pre mier Thatcher aarzelend het licht op groen, zodat het gehavende pond (3,10 gulden) wellicht volgend jaar toe kan treden tot het wisselmecha nisme van het EMS. De reden van haar ommezwaai heeft alles te maken met de deplora- joen gulden te beleggen heeft, doet snel als hoge rentestand wordt teniet ge daan door de waardvermindering van het pond. Wat kan een toetreding van het nog maar half bijvoorbeeld de Franse. Ogenschijnlijk heeft een hoge rentestand ook een voordeel: ze bele toestand i lands oppervlakkig gezien verstandig Om de koopkracht (en daar- aan dit op een Britse bank te zetten ten munten binnen de grenzen blijft ineens tot een hoogst interessant beleggingsobject maken. Een rente van 15 procent in combinatie met de zekerheid dat het pond niet verder zakt. zou een zodanige stormloop op de Britse munt ontketenen dat- de regering gedwongen zou zijn de rentestand te verlagen. Niet alleen zou daarmee het ge vaar van een recessie zijn afgewend, het zou óok een leuke opsteker zijn voor de huishoudens die nu onder torenhoge hypotheeklasten zuch ten. Weliswaar zou van de gestegen koopkracht een lichte inflatoire werking uitgaan, maar dat effect i volledig teniet worden gedaan de inflatie) te temperen, moet (en dus ponden te kopen). In eigen die vantevoren zijn afgesproken (in door een sterker pond. duur de vitaliteit van de economie gekeerd Omdat lenen duur is, investe- Toch i ondernemers weinig. s de rente nog niet de jargon: de bandbreedte). Weliswaar Engeland wordt uit- is het in theorie mogelijk om een munt te devalueren, maar dat impli- Een sterk pond zou in één klap een einde maken aan de prijsverho gingen van alle importgoederen. i de praktijk de gulden ceert zoveel gezichtsverlies dat het het afgelopen jaar regering er alles aan gelegen i Dat schrijft de Wetenschappelijke Raad (WRR) lage bereidheid om onaan- het Regeringsbeleid trekkelijk werk te aanvaarden, zo onderzoek in de vier grote constateren de WRR-onderzoekers. steden in Nederland. Volgens de De onderzoekers vonden tal onderzoekers zijn er nu veel sen die. uitsluitend wat bijscholing en werkervaring nodig hebben om weer aan de slag te kunnen. Het pro bleem is echter dat er te weinig van die plaatsen zijn, waardoor kansrij ke werklozen doorschuiven naar de banenpools. De banen in de pool zullen boven dien nauwelijks van gesubsidieerde werkervaringsplaatsen te onder scheiden zijn. Dat kan betekenen dat de overheid uit de sociale fond sen geld haalt voor de werkerva ringsplaatsen, die eigenlijk gewoon uit belastinggeld moet worden be taald. En dat terwijl het poolwerk ook met uitkeringsgeld wordt be taald. langdurig werklozen." ilijk vervulbare jeugdwerkba- wege nen en ongeschoold werk. Veel ke voorwaarde langdurig werklozen in de grote ste den accepteren de uitkering op het sociaal minimum als een soort ba sisinkomen. Dat wordt in de hand gewerkt doordat er tijdelijk boven op de bijstandsuitkering iets mag worden bijverdiend, waardoor be taald werk tegen het minimumloon als onaantrekkelijk alternatief wordt gezien, zo wordt gesigna leerd. "Inmiddels lijkt de Nederlandse verzorgingsstaat zich zodanig te hebben ontwikkeld dat het niveau van de sociale zekerheid het voor een grote groep uitkeringsgerech tigden mogelijk maakt om arbeid te meer dan het minimumloon wordt betaald," concluderen de onderzoe kers. "Het niet toepassen ties komt neer op het ihoge Als tijdelijk middel mie 'af te koelen' kan i testand heilzaam zijn, inoverheids- duur werkt zij noodzakelij- hand. En dat is precies wat zich subculturen Engeland aan het aftekenen op de financiële markten een even aantrekkelijk beleggingsobject als datje voorkomen, het pond. dat 8 procent meer rente oplevert. Dit fenomeen kan maar op op den één manier worden verklaard: de de \i de internationale beleggers verwach- ken de naamste redenen voor de hoge in flatie. Met de verkiezingen in aan- Toetreding tot het wisselmecha- tocht (waarschijnlijk volgend jaar) minstens voor een perio- moet het EMS plotseling een on weerstaanbare aantrekkingskracht ten dat het pond de komende 12 (vorig jaar 12 procent waardeve l einde i i het pond zijn gaan uitoefenen op een premier populariteit omgekeerd maanden 8 procent in waarde zal mindering ten opzichte van de gul- redig is met inflatiecijfer i het afgelopen jaar groeide de Britse dalen. Alle winst als gevolg van de den) en daarmee de Britse munt dus testand. Werklozen in de grote steden to- weigeren indien daarvoor niet veel DEN-HAAG (ANP) - - De zoge- Europese Hof van Justitie. Het hof naamde 'reparatie-wet' vindt dat alle a (algemene arbeidsongeschiktheids- ten moeten hebben. De huidige wet) treedt in plaats van 1 juni 1990 overheid pakt nu alleen een bepaal de groep uitkeringsgerechtigden aan. Vanaf 1 juli 1991 jaar neemt zij uitkering (arbeidsongeschiktheid) ook maatregelen ten opzichte AMSTERDAM (ANP) - "De bal ligt nu bij Bührmann-Tetterode", benadrukte financieel directeur J. ongeveer vijftig procent van de aan delen Ahrend in haar bezit. BT bezit geen preferente aandelen Ahrend, Verleur van het kantoorinrichtings- met de feitelijke zeggenschap. Intussen ondervindt Ahrend wel de negatieve invloeden van de peri kelen rond BT. Het is erg moeilijk topfunctionarissen aan te trekken. bedrijf Ahrend gisteren bij de pre sentatie van het jaarverslag over 1989. Er komt in ieder geval in 1990 geen overneming. In feite is er sprake van een herha ling van zetten rond de eventuele Bij gesprekken met bedrijven overneming van Ahrend door Bühr mann-Tetterode waarbij partijen niet dichter tot elkaar lijken te ko- Ahrend wil alleen worden buitenland over mogelijke werking en acquisities is het een be zwaar elke keer weer de bescher mingsconstructies tegen BT te overgenomen als haar eigen identi- moeten verantwoorden. Ahrend teit volledig wordt gewaarborgd, naarstig op zoek naar partners in volgens Verleur, die de alleen Groot-Brittannië, de Bondsrepu- mogelijk als Bührmann de Frankrijk. Het bedrijf ming puur ziet als een 'defensieve denkt ook aan kleinere acquisities investering of een belegging'. i vooral Groot-Brittannië en later studenten en zelfstandigen die van aaw gebruik maken. Door vóór tijd de reparatiewet al in te voe- onstaat ongelijkheid tussen volgens het kunnen behouden voor de duur v 13 maanden. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft voor het uitstel ge zorgd. Het opschorten van de wet twee groepen, kost 135 miljoen gulden aan uitke- Hof discriminatoir, ringsgelden. De reparatie-wet dwingt iedereen die vóór 1979 arbeidsongeschikt is geworden aan te tonen dat de onge schiktheid heeft geleid tot verlies van inkomsten. De aaw (algemene arbeidsonge schiktheidswet) trad in werking in 1976. Getrouwde vrouwen werden er destijds van uitgesloten. In 1980 konden ook deze vrouwen aan spraak maken op de uitkering, der de voorwaarde dat zij vóór ongeschiktheid een bepaald inko- Bührmanrt heeft op dit moment de Bondsrepubliek. KUNMING - De detailhandel in de zuidwest-Chinese stad Kunming leverde dit aardige plaatje op van een lingerieverkoopster die haar waren inspecteert. (foto ap> 'Kok, je moet niet zeuren over dure koppeling' BIDDINGHUIZEN (ANP) - Het is merkwaardig dat kabinet van CDA 5°" en PvdA wel de koppeling tussen groten. Wel trad het loon en uitkeringen ter discussie stelt, maar niet de werkgevers dwingt om bijvoorbeeld allochto- dienst te nemen. "Dwingen zogenaamde 'overgangsrecht' werking. Getrouwde vrouwe geworden kregen nog steeds geen doën'drbovenm'eesters Steende recht op een uitkering. In januari 1988 bepaalde de cen trale raad van beroep dat het over gangsrecht discriminerend was en niet had mogen worden toegepast. Alle vrouwen die voor 1979 arbeids ongeschikt zijn geworden konden alsnog een aaw-uitkering aanvra gen en 8.000 déden dat daadwerke lijk. Dit leek werknemers en mensen met een uitkering", zei voorzitter G. Lubbi van de Voedingsbond FNV gisteren op het bondscongres in Bidding huizen. Het verwijt dat door dit soort cao's de koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven en de collectieve sector (ambtenaren, trendvolgers uitkeringsgerechtigden) BRUSSEL (ANP/AP) - Sommige landen in Oost-Europa zullen nog voor de eeuwwisseling voldoen aan de economische voorwaarden voor het EG-lidmaatschap. Het ligt ook voor de hand dat zij het lidmaat schap van de Gemeenschap aan hun bevolking in het vooruitzicht zullen stellen om het geloof in de economische vooruitgang in stand te houden. raai, zullen de 'nieuwe' democratie maar acht na enkele jaren een groei van zes procent mogelijk. De be trokken landen moeten dan wel korte metten maken met de huidige organisatie van hun economie en ruim baan maken voor het particu liere bedrijfsleven. privatiseerd. Alleen een sterke Alleen op die voorwaarde zal de onafhankelijke centrale bank i de ecu, het 'mandje' zonder al te veel omhaal moeten Westeuropese munten, dat de afge- overschakelen op een vrije markt Jopen jaren van een grote stabiliteit Dat heeft Christophersen EG-i internationale kapitaalmarkt bereid zijn geld te lenen voor de wederop- dus Christophersen, bouw van Oost-Europa, aldus Dat is een politieke vraag, die de twaalf EG-landen moeten beant- staat inflatie te onderdrukken, al- woorden". De EG-landen hebben onlangs besloten tot minstens 1993 het wissel- de deur voor adspirant-leden geslo- Christophersen. Hij schat dat de koers-systeem en het monetaire be- ten te houden, met als argument dat Bij de hervorming economische Oosteuropese landen (zonder de leid moet de aandacht allereerst uit- de ontwikkeling zaken gisteren gezegd in Brussel. Sovjetunie) 35 tot 45 miljard gulden gaan naar het inwisselbaar maken Het Deense commissielid voorspelt extra geld nodig hebben de komen de drie ja Volgens de Deen, zelf i de munt. De Oosteuropese lan den zouden kunnen overwegen de markt voorlopig alle aandacht van de twaalf opeist. Er ligt in Brussel nog wel een Oostenrijkse aanvraag i libe- waarde van hun munt te koppelen op behandeling te wachten. wenbeweging. De regering vreesde gedrang komt, is volgens Lubbi on. terecht. "Schei nou toch uit, Wim echter dat nog veel een beroep op de uitkering gingen doen en kwam met de zogenaamde njet 0v reparatiewet, die vorig jaar door het noeg", aldusTubbi Lubbi andere vrienden. Zeur r de koppeling, er is geld ge- dus Lubbi. van de PvdA in zijn kabinet, alsof v r- Lubbi zei de indruk te hebben dat hij denkt dat de vakbeweging zioch Premier Lubbers "dankbaar ge-- niet zo snel zal keren tegen sociaal st. bruik maakt van de aanwezigheid democraten". parlement werd aangenomen. Rechten Nu (waarin onder ganisaties van vrouwen, de sociale advocatuur en Stichting De Om budsman samenwerkeh) gaat die reparatie-wet uit van het principe "even slecht is ook gelijk". De repa ratiewet stelt dat iedereen, óók mannen, moeten Voldoen aan de in komenseis. Het huidige kabinet volgt met het uitstel van de wet het advies van het BONN (Rtr) - De Westduitse in dustriële werkgevers (BDI) heb ben een voorstel gelanceerd voor de hervorming van de Oostduitse industrie. Het voorstel is afgeke ken van het model dat de Britse bezettingstroepen na de tweede wereldoorlog in de Bondsrepu bliek gebruikten voor de ontman teling van de grote staalconcerns die onder Hitier waren opgezet. Volgens de BDI heeft de Oost duitse industrie veel problemen die de Westduitse ondernemin gen eind jaren veertig ook had. De kern van het BDI-voorstel is dat er nieuwe houdstermaat schappijen worden opgezet die de schulden van de oude con cerns niet maatschappijen moeten de machines, gebouwen en het personeel van de oude con cerns leasen en daarmee het pro- duktieproces voortzetten. De ou de concerns kunnen met de lease opbrengsten de schulden afbeta len. Op die manier zijn de schul den niet langer een juk op de schouders van het bedrijfsleven en ontmoeten buitenlandse in vesteerders een belemmering minder bij hun deelneming in Oostduitse ondernemingen. Economie kort (van onze correspondenten Marien van Bos en Hans Amesz) AMSTERDAM/EINDHOVEN (GPD) - De koers van het aandeel Philips is gisteren fors omhoog ge gaan: van 31,40 gulden naar 33,40 gulden. Beleggingsanalisten zijn het erover eens dat die stijging voor MMR Pncthiinlr het grootste deel is veroorzaakt IN lYitS rOStDanK door de aankondiging dat Jan D. Het overleg over de reorganisatie Timmer al per 1 juli Cor van der bij de Postbank is opgeschort. De Klugt als president van Philips op- de toezegging dat bij de modernise- dingen voor elkaar krijgt. Consu- ring van het betalingsverkeer (Pro- mentenelektronica, waarvan hij de dukt-Innovatie) geen gedwongen baas is, draait goed. Voor de beurs is ontslagen zullen vallen. Uit de dat bemoedigend", aldus een Phi- laatste informatie van de Postbank lips-analist bij een grote bank. Bin- blijkt andermaal dat het bedrijf niet bereid is gedwongen ontslagen uit geldt Timmer al aantal jaren als de r te sluiten, aldus bestuurder D. Ha- liesgevende onderdelen maker van de Dienstenbond FNV gisteren. Staking Hyundai Ruim 27.000 werknemers tijd winstgevend weet te maken. Ook de vakbeweging weet waar men aan toe is: bij de drasti sche reorganisatie van de divisie het consumenten-elektronica verwierf Zuidkoreaanse autoconcern Hyun- Timmer zich al snel de bijnaam 'or kaan Gilbert'. Na een aantal leidinggevende po- De staking sities bij Philips Eindhoven en in bij de fabriek in de havenstad Ulsan Afrikaanse landen (onder meer als geldt voor onbepaalde tijd. Een directeur Philips Zuid-Afrika) week geleden werd door het perso- kreeg Timmer in 1981 de leiding i het bedrijf ook al gestaakt r het destijds zieltogende Poly- uit solidariteit met de collega's bij gram. In enkele jaren tijd had deze de scheepswerven van Hyundai, Philips-dochter kans gezien hon- protestacties eind verle- derden miljoenen guldens verlies te den maand door de politie een hard handig einde werd gemaakt. Eemshaven De Fruitterminal Eemshaven zal donderdag in werking zijn 1 maken. "In 1981 l9g de patiënt op de divisie consumentenelektronica intensive care", aldus Timmer vorig jaar in een interview. Al in 1985 begon Polygram Winst Nedlloyd door meevallers flink opgefleurd ROTTERDAM (GPD) - Het trans portconcern Nedlloyd heeft zijn winst vorig jaar zien stijgen tot 252 miljoen gulden, een stijging van 64 percent ten opzichte van 1988, toen de winst 153 miljoen bedroeg. Maar die winststijging is vrijwel volledig te danken aan boekwinsten en mee vallers, die weinig of geen verband houden met de normale bedrijfsuit oefening. Nedlloyd koos verleden jaar voor een verdere uitbreiding en verster king van de opslag- en distributie sector, gespecialiseerd vervoer en transportnetwer- Bij de componenten-divisie gaan de ken. De belangrijkste aankopen beeldbuizen als broodjes toonbank, de i vorig jaar Union Transport maken de 'chips' Andreas Christ in West-Duitsland, nog steeds fors verlies; de divisie voor professionele produkten ver toont een zelfde gevarieerd beeld. De directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), mr. Robert de Haze Winkelman, is van mening dat de mensen aan de top niet het grootste probleem zijn. "Het gaat om strategische ingrepen in een log en onbestuurbaar con cern. Er moet van wat men wil. Het beste drastisch in verliesgevende onder delen te snijd Winkelman. Emiliana in Italië, Oe- scher in Zwitserland en Transflash in Groot-Brittannië. Daarmee heeft Nedlloyd volgens het bestuur een vooraanstaande po sitie op de Europese vervoersmarkt verworven. De bedrijfsonderdelen worden zo veel mogelijk gebun deld. De omzet steeg van 5 tot 6 miljard herijking komen gulden. Behalve de overnames zorgden de containervervoer voor de grootste omzetstijging. Daar aldus De Haze steeg de omzet met een kwart. Het aantal vervoerde containers (uitge- Als Timmer gedwongen zou zijn drukt in 20-voetseenheden) steeg grote herstructure- tot 562.000. Nedlloyd investeerde als die onder 380 miljoen in vijf nieuwe contai nerschepen, die na september 1991 worden opgeleverd, en 402 miljoen in andere transportmiddelen. ring door te Van der Klugt, doet de vraag zich voor of Philips dat wel kan dragen. Een analist zegt: "Als je twee keer door zoiets moet, is dat wel heel veel". De vraag is ook of het hem zou lukken. Diezelfde analist wijst dat ook Van der Klugt voorganger Dekker NIEUWE TOPMAN - Holland Sea zou Search HSS (winning van olie en r op gas) krijgt een nieuwe topman. Dr. diens R.P. Kuijper, die tot nu toe de on geduchte derneming leidde, krijgt een direc- reputaties beschikten toen zjj de teur naast zich in de persoon touwen van Philips in handen kre- P. L.M. Gilissen (40) die tevens de gen. Beiden is het echter niet gelukt belangrijkste man wordt. Het afge- om het rendement van Philips zelfs lopen jaar heeft HSS voor het eerst maar in de buurt van de gewenste sinds jaren winst geboekt: 2,5 mil- drie tot vier procent op het eigen joen gulden tegen een verlies van 14 •EINDHOVEN Cor van der Klugt (links) wordt versneld opgevolgd door Jan Timmers, vermogen te krijgen. miljoen in 1988. ADVERTENTIE grootste tak van Philips e dien tot vlaggeschip 1 boven- speelt net quite of er moet geld bij. Oostenrijk (videorecorders). de onder- In de schaarse interviews die Maar dergelijke reorganisaties kos- winst te maken, werden neming gebombardeerd. Maar het Timmer vorig jaar bereid was te ge- ten ook veel geld. Toch voorspelde de Deense Armada overgenomen en draagt Polyg: platenmaatschappijen is ook de divisie die de meeste; name van het miljoenbedrijf. De de- Philips-winst dan welke divisie of monstratie zal zonder schip worden dochteronderneming dan ook. gegeven. De Fruitterminal Eemsha- tti ven heeft tot op de dag van vandaag v IctggBSCnip niet gefunctioneerd. Gigantische Fi- De ombuiging bij Polygram nanciële problemen zijn er de oor- Eindhoven niet currentie heeft te duchten vanuit de jaarlijkse Oost-Azië. Philips weigert altijd pertinent de jaarcijfers op te splitsen naar divi- ti, toont hij zich een uiterst prak- Timmer halverwege 1989 al dat de tisch, maar ook bijzonder optimis- divisie consumenten-electronica tisch mens. De organisatiestructuur van de divisie consumenten-elec tronica is inmiddels volledig produktgroepen, maar alge- hoop gehaald, zo blijkt uit zijn uit- zaak van dat het projekt, dat exclu- ontsnapt en Timmer werd eind 1987 televisies wordt er van uitgegaan dat deze divisie alleen - opnieuw Polygram sief de aanleg van de kade een klei ne 90 miljoen gulden kostte, nooit heeft gefunctioneerd. gevraagd de leiding op zich te i de problematische divij spraken: fabrieken zijn gesloten duizenden arbeidsplaatsen zijn ver- de verkoop van grote dwenen (en er verdwijnen er nog behoorlijke bijdrage meer), het management en de pro- dat jaar "een belangrijke bij drage zou leveren aan het winsther stel van de onderneming". Nu hog de 'mammoettanker' Phi lips (zoals Van der Klugt zijn con cern wel noemde). Los van de goed functionerende maar half verzelf- consumenten-elektronica. Dat is de apparatuur en cd-spelers: men hoven duktie van twee van de vijf 'busi- standigde licht-divisie, worden de groups' verdwenen uit Eind- drie andere divisies teveel geken- Nog 2 nachtjes slapen en dan.... Gaan de deuren van het totale slaapkomfort voor u open in BENTHUIZEN. SSSBtbh Op 17 mei kunt u hiervan kennis komen nemen en kennis maken met i I Total Night Slaapkomfort Benthuizen I Duitsland (car-stereo) merkt door wisselende resultaten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5