Zoeterwoude hoeft afsluitingen niet terug te draaien Lastenverzwaring ligt CDA en WD zwaar op de maag B en W Leiderdorp geloven niet meer in behoud Verto 'Nauw samenwerken met belangenvereniging A4' Raad Leiderdorp schoorvoetend akkoord met verkeersmaatregelen Witte villa Rhyngeest in 4je steiger^. DINSDAG 15 MEI 1990 REGIO LEIDEN In de woonwijk langs de Rijndijk ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude hoeft de gedeelte lijke afsluiting van de Platanenlaan, Oranjelaan en Ommedijk- seweg in Zoeterwoude-Rijndijk niet ongedaan te maken. Dit heeft de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State beslist naar aanleiding van een verzoek van vier buurtbewoners. Aanvankelijk gold de afsluiting voor 24 uur per dag, maar later be perkte de gemeente die tot de perio de tussen 15.30 uur en 18.00 uur. Via onderborden werd aangegeven dat de afsluiting niet geldt voor fietsers en brommers. Aanvankelijk wer den de maatregelen als proef uitge voerd, maar vorig najaar besloot de gemeente de maatregelen te hand haven tot de aanleg van Rijksweg 11 tussen de Ommedijkseweg en Rijksweg 4 gereed is. Waarschijn lijk is dat in 1992 het geval. De bewoners vinden dat de maat regelen 'onevenredig nadeel' met zich meebrengen, omdat de bereik baarheid en de ontsluiting van hun woonwijk zouden zijn verslechterd. Bovendien zou een gevaarlijke situ atie zijn ontstaan, omdat verkeer dat de wijk uitrijdt naar de Hoge Rijndijk geen gebruik meer kan ma ken van het met verkeerslichten be veiligde kruispunt Smeetweg/Hoge Rijndijk. De Raad van State vindt dat de omweg die bewoners van en naar hun wijk moeten maken onvol doende ongemak oplevert om de af sluiting nu al ongedaan te maken. De bewoners moeten daarom een uitspraak in een andere, nog lopen de procedure, afwachten. Het feit dat het verkeer nu via kruispunten zonder verkeerslichten de Hoge Rijndijk moet zien te bereiken, leidt volgens de Raad van State niet tot gevaarlijke situaties. Compostvatenactie in Voorschoten VOORSCHOTEN - De leden van de raadscommissie financiën in Voor schoten wilden gisteravond 30.000 gulden uittrekken voor de tweede compostvatenactie in de gemeente. Eerder ging de commissie openbare werken al akkoord. Voorschotenaren die nog geen compostvat hebben, krijgen zo'n 50 gulden korting op de aanschafprijs. De gemeente verwacht ongeveer 500 vaten af te zetten. Als er meer belangstelling is, wordt de actie uit gebreid. Een vat zal de burger onge veer 70 gulden kosten. Geen problemen bij fusie scholen in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leider- dorpse gemeenteraad heeft gisteravond unaniem inge stemd met een fusie tussen de openbare basisschool Prins Willem Alexander en openba re basisschool De Spring- schans. De nieuwe Prins Wil lem Alexanderschool kan het nieuwe schooljaar beginnen met tien groepen en moet daarom vier leegstaande loka len betrekken van de nabijge legen Meijehofschool. Volgens VVD-wethouder mevrouw C. Huigen staat deze school 'niet onwelwillend' te genover dit medegebruik. Mochten de gesprekken echter niets opleveren, dan sluit ze niet uit dat haar gemeente lo kalen gaat vorderen van de Meijehofschool. Nadat D66- raadslid L.W.C. Lamers zich afvroeg of dat allemaal op tijd zou lukken, meldde ze dat de gesprekken 'positief' verlo pen. Vordering zal waar schijnlijk niet nodig zijn. Naast kritiek had Lamers ook lof. "U heeft een eerste stap gezet die heeft geleid tot de bouw van twee nieuwe ba sisscholen in de nieuwe wijk Buitenhof-midden-west. Deze sanering is een tweede goede stap", voegde hij het college toe. J.M.H.M. Hermans (PvdA) liet weten dat het college snel moet handelen: "Het is kort dag". De nieuwe school krijgt 32 uur per weck de beschikking over een Turkse leerkracht, die voor 12 uur per week door het Rijk wordt betaald. Daar naast kan een leerkracht zich één dag per week bezighouden met kinderen die een achter stand hebben. Mogelijk wijzigingsvoorstel in Wassenaar VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De Wassenaarse colle gepartijen (CDA en WD) hebben moeite met de voorge stelde verhoging van de reinigingsrechten. In de vergade ring van de raadscommissie voor financiën en economische zaken meldden ze gisteravond dat ze onvoldoende tijd had den gehad om zich te beraden. B en W willen het tarief 1 juli verho- De oppositiepartij wil pas in juni gen van 13 tot 20 gulden per maand, over een verhoging praten, wanneer de collegepartijen konden de reserves onder de loupe worden daar alleen 'onder voorbehoud' mee genomen. De andere fracties r instemmen. Tijdens de raadsverga- dit voorstel echter niet over. De ver- dering, later deze maand, zal duide- hogingen in de beide gemeenten lijk worden of de partijen wijzigin- hebben te maken met hogere kos- gen willen aanbrengen. Het voor- tendoorsluitingvandeLeidsevu.il- stel doorkruist het Wassenaarse be- verbrandingsinstallatie en de voor leid om de lasten voor de burger te lopige verwerking in het Drentse verlagen. Bovendien blijft er, on- Wijster. danks de verhoging, een tekort van een kleine miljoen gulden over. Bewoners van een Voorschotense In Voorschoten gingen de meeste bejaarden-etagewoning betalen leden van de commissie financiën straks 189 gulden in plaats van de gisteravond akkoord met een ver- huidige 110 gulden, bewoners van hoging van de reinigingsrechten overige bejaarden- en flatwoningen met 70 procent in oktober. Alleen zullen geen 137 maar 234 gulden be- D66 maakte, evenals tijdens de talen en voor de overige Voorscho- commissie openbare werken, een tenaren geldt dat het reinigings- voorbehoud. recht stijgt van 185 naar 316 gulden. Leiderdorp heeft op 22 mei overleg over verbreding rijksweg LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp wil nauw samenwerken met de belangenvereniging A4, maar het is nog onduidelijk hoe. Tij dens de gemeenteraadsvergadering 'oorstel van de 'steun groep voor de belangenvereniging'. De steungroep stelt kennis, capaci teit en mankracht beschikbaar voor een eventueel in te stellen A4-pro- gisteravond meldde wethouder jectcommissie. Volgens Groen C.A. Huigen dat haar col- Links-raadslid J.W.A.M. Jansen een eerste gesprek moeten alle krachten worden ge bundeld. Ook J. de Waard (VVD) stond sympathiek tegenover de voorstellen, maar hij wilde gister avond nog geen beslissing nemen. CDA-fractievoorzitter A. Roest te gaan tot de de besluitvorming over ae verbre ding de A4 zoveel politieke, lege op 22 met de vereniging heeft breding van de rijksweg. De meeste raadsleden willen eerst afwachten wat daar uitkomt. Groen Links wilde gisteravond ook de belangenvereniging zelf c een commissie of stuurgroep heeft pecten vastzitten dat alleen een in- gevraagd. Omdat deze vereniging tensieve en geïntegreerde samen- meer mensen vertegenwoordigt werking strategische standpunten dan de steungroep en het college de kan opleveren. verhouding tussen moeder en doch ter niet goed kan inschatten, wil het eerst praten met de belangenvereni ging. PvdA-raadslid J.M.H.M. Her mans liet gisteravond weten dat het niet bij praten alleen moet blijven. "We moeten de belangenvereniging wat verder gaan e Volgens de steungroep is inmid- daadwerkelijk betrekken bij de be- enthousiast noemde het ronduit onverstandig dels duidelijk geworden dat er aan sluitvorming van de raad", zei hij. 'We zitten allemaal met een kater' LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp hebben de hoop opgege ven dat ze kabelfabrikant Verto bin nen de gemeentegrenzen kunnen houden. Verto wil de activiteiten concentreren in het Brabantse Don gen. Aanvankelijk maakte het colle ge zich sterk voor de werkgelegen heid van de 125 werknemers in de vestiging aan de Leiderdorpse Zijl- dijk. De vorige wethouder V. Molken- boer deed een dringend beroep op Nieuw tennispaviljoen VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense tennispark Adegeest aan de Admiraal de Ruytersingel krijgt een nieuw clubhuis voor de 750 gebrui kers. Burgemeester P. Cannegieter zal het gebouw zondag om 15.00 uur officieel openen. Het tennispark be staat nu een jaar. Er liggen acht se- niorenbanen, twee jeugdbanen en twee oefenkooien. het bedrijf en vroeg de directie wel ke belemmeringen hij zou moeten opheffen in Leiderdorp. Volgens de huidige onderhandelaar, wethou der mevrouw C. Huigen, maakten de gesprekken duidelijk dat er geen belemmeringen zijn die Leiderdorp zou kunnen opruimen. Het bedrijf wil gewoon efficiënter gaan werken en daar kan de gemeente weinig aan veranderen: "Verto heeft de grond in eigendom en kan het bedrijf ver kopen en verplaatsen". Bij het verkopen van het terrein wil de gemeente twee dingen in de gaten houden. Ze zal zich er sterk voor maken dat het nieuwe bedrijf evenveel werkgelegenheid zal bie den en ze wil schone grond. Enkele jaren geleden is de locatie aange meld bij de provincie en inmiddels zijn er twee onderzoeken geweest. Verto heeft de resultaten daarvan nog niet vrijgegeven, maar de ge meente hoopt dat dat zal verande- WASSENAAR - Het eerste veulen is vorige week donderdag geboren in het hertenkamp langs de Jagerslaan in Wassenaar. Nog twaalf drachtige merries staan 'op alle dag' en zullen waarschijnlijk nog deze week voor verdere gezinsuitbreiding zorgen. De in totaal veertien Noorse Fjordenpony's worden later dit jaar uitgezet in het Wassenaarse duingebied. Daar moeten de dieren de weelderige begroeiing weer op een natuurlijk peil brengen. Op de bovenste foto het jonge veu len, op de onderste foto de drachtige merries uit het gezelschap in het hertenkamp. (foto's wim Dijkman) OEGSTGEEST^ De witte villa Rhyngeest aan de Rhyngeester- straatweg in Oegstgeest staat in de steigers. Het dak en de goten wor den gerestaureerd door het archi tectenbureau van Bob C. van Beek. Van Beek woont in de villa. De woning werd rond 1720 ge-, bouwd en werd in 1840 ingrijpend verbouwd. Eind vorige eeuw werd de woning gekocht door de ge meente Leiden. In het huis werd een psychiatrische inrichting ge vestigd en later werd het gebruikt door het Centrum '45. Sinds vorig jaar heeft het huis zijn oorspronke lijke woonbestemming terug. Volgens Van Beek verkeert voor al de buitenzijde van de woning in een slechte staat: "De binnenkant is redelijk gaaf gebleven". De restau ratie van de woning zou 'tonnen' kosten. Omdat woning, koetshuis, tuinmuur en prieel monumenten zijn, nemen rijk, gemeente en pro vincie een deel van de kosten voor hun rekening. De restauratie ge beurt in etappen. Het koetshuis werd vorig jaar gerestaureerd. De architect heeft er nu een kantoor. Volgende maand zullen dak en go ten zijn vervangen. De witte villa Rhyngeest aan de Rhyngeesterstraatweg in Oegstgeest. Verscholen achter de steigers.. LEIDERDORP - "Ik mis in de voorstellen de wensen van de bewoners, die de straten in dit gebied als woonerven wilden inrichten. U vraagt meningen en houdt er geen rekening mee. Schoorvoetend en met een be zwaard hart zeggen wij 'ja' te gen de voorstellen". D66-fractievoorzitter L.J. Groot aarts had gisteravond in de gemeen teraadsvergadering van Leiderdorp geen goed woord over voor de ma nier waarop B en W het verkeer wil len regelen in het wijkdeel E van Buitenhof-midden-west. Uiteinde lijk stemden alleen PvdA en Groen Links tegen. In plaats van voor woonerven, hebben B en W gekozen voor een dertig-kilometerzone voor het wijk deel tussen Vijverhof, de Buiten hoflaan, de Dwarswatering en de Leijslootsingel in. Wethouder van verkeer, mevrouw J.F.W. Veldstra (D66), verklaarde dat 'er is gekozen voor een optimaal gebruik van hui zen en tuinen'. "Dan krijg je auto matisch weinig speelruimte voor kinderen. En daarom zitten wij nu allemaal met een kater". De wet houder kon absoluut niet tegemoet komen aan de. wensen uit de raad: "Alleen de bestrating zou al 300.000 gulden kosten". Bij de inrichting van het naastge legen F-gebied wilde de wethouder wel rekening houden met de wen sen van de raad, maar CDA-fractie voorzitter A. Roest floot haar direct terug: "Er zijn al zaken in gang ge zet en veranderingen zullen tonnen gaan kosten.". Grootaarts liet weten zich 'door geen enkele verkaveling meer te laten imponeren'. Drempels Om de rijsnelheid van het autover keer te temperen zijn in alle straten van het gebied drempels of ver hoogde kruisingsvlakken geprojec teerd en daar begreep WD-fractie- voorzitter J. de Waard niets van: "Er zijn allerhande adviezen gevraagd en gegeven, maar alles is in de prul lenbak gegooid. Ik begrijp niet wat U aan het doen bent, want wij - de raad - maken toch uit wat er ge beurt". Toch ging ook zijn WD 'schoorvoetend' en 'tandenknar send' akkoord met de voorstellen van B en W. 'Duidelijkheid verschaffen', noemde De Waard het voorstel om van de Buitenhoflaan een voor- rangsweg te maken op het kruis punt met de Buitendijklaan en Vij verhof. Groen Links en de Partij van de Arbeid waren tegen, omdat door dit voorstel een racebaan zou ontstaan. Beide partijen pleiten juist voor snelheidsremmende maatregelen. Zowel Grootaarts (D66) als Roest (CDA) vroegen B en W de te hoge snelheden te meten om daarna maatregelen te kunnen Bewoners van Buitenhof-mid den-west vroegen de raad dringend niet akkoord te gaan met de voor stellen van B en W. Zij drongen er op aan de bestaande voorrangsrege lingen overal te laten vervallen. Woordvoerder A.M. van Dijk pleitte ten slotte ook nog voor fysieke snel heidsremmers bij de kruisingen, waarop wethouder Veldstra beloof de zich te zullen inzetten voor de 'zwakkeren in het verkeer'. Eerder zond Van Dijk de gemeen teraad een brief namens 184 huis houdens (ongeveer 420 mensen), die wonen in de omgeving van de Buitenhoflaan. Ruim 60 procent van de bewoners stuurde de bij 300 woningen verspreide ontwerpbrief met handtekening terug1. Als de Buitenhoflaan op alle kruisingen voorrangsweg wordt, krijgt het snelverkeer vrij spel en bewoners WD-fractieleider W. de Waard: ..'Tan denknarsend (foto Wim Dijkman) achten dat een grote bedreiging voor de langzaam-verkeer routes die de laan kruisen. Het 'speelei- land' in de buurt wordt een levens gevaarlijke plaats voor de kinderen en de geluidsoverlast in de buurt zal toenemen, zo lieten de bewoners weten. WEGWERPFLESSEN - J. de Vries houdt zondag 19 mei een lezing over de gevolgen van wegwerpflessen voor het milieu in het wijkgebouw Zijlkwartier aan de Leiderdorpse Van der Marckstraat. De lezing wordt georganiseerd door de Bap tistengemeente en begint om 19.00 DINSDAG 15 MEI Alphen concert Leiderdorps Kameror kest in de Streekmuziekschool. Burg. Visserpark, 20.00 uur. Leiden thema-avond Industriebond FNV over o.a. de 'VUT. discussie niet uitgesloten, aanvang 20.00 uur in het Antonius Clubhuis, Mare.43. solo-theatershow 'Bosje Bloe men', door Karin Bloemen, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Het flauwgevallen paard', door het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp voorlichtingsavond Kruisvere niging 'Hoe ga je om met demen terende mensen?1, 19.30 uur in het Kruisgebouw, Berkenkade. lezing: 'De 'C' in het CDA', door prof. dr. W. Albeda, aanvang 20.30 uur in de Menswordingkerk. WOENSDAG 16 MEI Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van de Zonnè- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat 36. van 16.30 tot 19.30 uur. concert Recordate blokfluiten semble in de Streekmuziek school. Burgw Visserpark, aan vang 20.00 uur. Leiden dia-avond 'Deutschland auf Schienen' over de spoorwegen van de twee Duitslanden, aan vang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rijnsburgerweg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centaal Wonen, gerestraat 20, tel: 121554. openavond De Bron, Natuurlij ke Geneeswijzen en Zelfontwik keling. aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. voorstelling: 'Het flauwgevallen paard', door het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. ijeenk'omst Borstvoedinggroep Leiden, voor advies en informatie, vanaf 20.15 uur in de kinderboer derij Merenwijk, Parkzicht 100. voorstellingen: 'Bal' groep Amsterdam, aanvang 20.30 Leiderdorp kennismaking bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur in sport complex De Does, Hoogmadese- Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. i Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 17 MEI Alphen concert Brederodeconsort in de Streekmuziekschool, Burg. Visserpark, aanvang 20.00 uur. Leiden lunchconcert Hans van Dam (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude voorstelling: 'Het flauwgevallen paard', door het Leids Studenten Toneel, aanvang 20.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. voorstelling ïntrodans IP, met live muziek en zangeres, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstellingen: 'Bal' en 'Na- dag1, door het Concern/Toneel groep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxvéldt, door Theatergroep Imperium, aanvang i het Micro-theater, milieu-bijeenkomst over 'afval stoffen'. aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. slotavond NVvH met cabaret- fl;red Meijer, 20.00 uur in de Muzenhof. klaverjas- en sjoelavond Ta- marco, Splinterlaan, 20.00 uur. slotavond klaverjassen De Bui tengewonen, aanvang 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16