Verbod op inzet van Polen genegeerd DE TIJD, VAN TOEN 'Idioot, examens terwijl de Stones gaan optreden' EXAMENS JL '90 Saoedische minister opent instiuut voor energierecht EEN WARE JAPAN-GEKTE IN HET LEIDEN VAN 1862/1863 Ouftilirutos DINSDAG 15 MEI 1990 PAGINA 15 Teksten over tv-kijken, ethiek en de spelende mens Negentig klachten AMSTERDAM (ANP) - Bij het Landeli jk Aktie Komitee Scholie ren (LAKS) zijn maandag veel klachten binnengekomen over het centraal schriftelijk examen Nederlands voor mavo-D De veertig tot vijftig leerlingen die zich wendden tot de klachtenlijn van het LAKS, beklaagden zich over het feit dat de een-na-laatste bladzijde van het examen vrijwel leeg was. terwijl op de achterzijde nog negen vragen volgden. Volgens een woordvoerster van het LAKS belden in totaal onge veer negentig eindexamenkandi daten met klachten. Vorig jaar deed zich een soortgelijk pro bleem voor bij het examen Neder lands voor havo-leerlingen. Het Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito), dat de ekamens samen stelt, liet daarop weten dat er dit jaar een duidelijke mededeling zou komen als er na een grote ruimte wit nog vragen zouden volgen. Examenkandidaten die nor maal met de pont van Rozenburg naar Maassluis reizen, dreigen woensdag de dupe te worden van stakingen van de veerpont waar door ze anderhalf uur eerder van huis moeten. In Eindhoven raak ten surveillanten het examen Ne derlands van één kandidaat kwijt. De leerlinge mag het examen overmaken. Kandidaten in Til burg klaagden dat zij examen moesten doen in een zaal van een dansschool, waar uitsluitend ro ze, rode, groene, paarse en blauwe lampen waren. LEIDEN (GPD) - De vwo-leer- lingen van het Bonaventutacolle- ge verlieten gisteren opgelucht het lokaal na hun eerste examen onderdeel. Op het programma stond de 'samenvatting' Neder lands. "Dat viel mee" en "de tekst was lekker overzichtelijk", waren de eerste reakties van de leerlin gen. De tekst "Over de ethiek van het verzekeren" van hoogleraar bedrijfsethiek Henk van Luijk. moest gisteren binnen drie uur samengevat worden. Docent Ne derlands Gerard Scholvis was en thousiast over de samen te vatten tekst. "Ik wil het noodlot niet tar ten, maar ik voorspel dat er veel voldoendes zullen vallen" aldus de docent. 'Over de ethiek van het verze keren' ging over de risico's die kleven aan de snelle technologi sche ontwikkeling waardoor ver zekeringsmaatschappijen nu al vast kunnen stellen hoeveel kans een cliënt over tien jaar heeft op bijvoorbeeld maagkanker. Deze gegevens kunnen meewegen in de premiehoogte van de polis en in het uiterste geval in een afwij zing van de cliënt. De leerlingen moesten in eigen woorden weer geven wat de gedachtengang is van de auteur. De 'snelste' VWO-leerling van de Bona was dit jaar Joost Weg man. Hij verliet na twee uur het examenlokaal. "Het ging lekker", was zijn commentaar. Klasgenoot Klaas Jaap Breetvelt vult hem aan: "De tekst zat logisch in el kaar. Er zat geen onrust in. De op lossing lag voor handen". Rolling Stones Naast al het enthousiasme viel er gisteren ook enige onvrede te be speuren bij de leerlingen. "Na vijf en een half jaar les kom ik achter de zinloosheid van het naar school gaan. Waar doe ik het ei- genlijk voor. Voor het land? Voor mijn toekomst?", aldus Rutger van Oudenhoven. "En nog stom mer", vervolgt hij grijnzend: "hoe hebben ze het kunnen doen: exa mens vaststellen in een tijd dat de Rolling Stones naar Nederland komen". De leerlingen hebben ook kri tiek op zich zelf. "We hebben wei nig geoefend met het samenvat ten van een tekst. En dat ligt ge deeltelijk aan onszelf. Ik heb er in ieder geval te weinig aan gedaan", aldus Peggy Ann de Ridder. Ma- non van Etten vult aan:" We moe ten meer oefenen met teksten. Meer discipline krijgen", zegt ze lachend. Ook voor examenkandidaten Havo met Handelskennis in het pakket begon gisterochtend de examentijd. Het examen bestond uit 51 vragen. "Nee, dat was geen makkie. Eerder moeilijk", aldus Nanette van Rijn. "Maar het zat beter in elkaar dan een tentamen van de sectie bij ons op school", vult Michael Ginter aan. "Want hoe dat er uit ziet: een zooitje. Maar ik moet zeggen dat dit exa men wel goed aan sloot bij de les sen die ik heb gehad. Het was een prima examen", aldus de kriti sche Ginter Op de eerste dag van deze exa menperiode stond voor de leerlin gen van lbo, mavo, havo en vwo Nederlands op het programma. De vwo'ers moesten een tekst sa menvatten. De andere scholieren kregen een oefening tekstverkla- Het examen voor de lbo- en mavo-leerlingen, bestond uit drie teksten over de invloed die televi siekijken heeft op het leesgedrag van jongeren. Bij de dertig meer- keuze-vragen kwam onder meer het verschil tussen analfabeten en functionele analfabeten aan de orde. Daarnaast waren er negen open vragen. In het eerste deel stond steeds in welke alinea's het ant woord te vinden was. De laatste negen vragen waren wat dat be treft een stuk lastiger. De leerlin gen konden hier niet zoeken naar een concreet antwoord. Zè moes ten de tekst in brokken verdelen en aangeven wat de verschillende schrijvers met hun betoog be doelden. Vraag 11"Hoe kun je de bood schap van de tekst 'Op is op' ka rakteriseren? zal menige leer ling hoofdbrekens hebben ge kost. Want daar moesten vier ali nea's worden gevangen in een van de woorden: geruststellend, opvoedkundig, pessimistisch of zakelijk. Sinterklaas De kandidaten voor het havo-exa men kregen een bewerking voor geschoteld van een artikel van de Amsterdamse hoogleraar Her man Pleij. dat in december 1988 werd gepubliceerd in het week blad De Haagse Post. Met het oog op sinterklaas schreef Pleij een beschouwing over het nut van spelen en speelgoed. De letter kundige geeft aan hoe de middel eeuwse mens het spel vooral ziet als een nuttige training voor het echte leven. Hij schetst hoe die vi sie in de loop van de tijd veran dert, hoe de industrieel erin slaagt gefrustreerde ouders geld uit de zak te kloppen. De havo-tekst bevatte lastige woorden waarvan maar een deel werd verklaard. Daarbij maakten de samenstellers eigenaardige keuzen. Vóór het woord 'affectie', waarvan de betekenis desnoods uit de contekst kon worden opge maakt, werd een verklaring gege- ven. Maar die ontbrak bij de term 'haar-fetisjisme'. Examens uur vervroegd door telefax DEN HAAG (GPD) - De snelle opkomst van de telefax heeft de organisatie van de examens in het voortgezet onderwijs verregaand beïnvloed. De examens beginnen op zijn vroegst om tien uur 's och tends, een uur later dan vorig jaar. Zo wordt voorkomen dat leerlin gen die snel klaar zijn, hun vragen en antwoord-suggesties met be hulp van de fax snel doorspelen naar rijksgenoten op de Antillen. Door de scholieren in Neder land wat later met de opgaven te laten beginnen en hen bovendien te verbieden dat ze na afloop op gaven of kladpapier mee naar bui- In verband met het tijdverschil met de Antillen mogen de kandi daten pas na één uur 's middags de opgaven en kladpapiertjes van 's morgens ophalen. Hetzelfde geldt voor de examens die 's mid dags zijn afgenomen: die mogen pas na vijven het schoolgebouw uit. In de praktijk komt maar een enkeling later in de middag terug om zijn spullen op te halen. De leerlingen hebben wel wat anders aan het hoofd: morgen is er im- Bollenkwekers zoeken confrontatie met minister BOLLENSTREEK/ANNA PAULOWNA - Bollenkwe kers uit Noord-Holland zet ten het komend seizoen, on danks het verbod van minis ter De Vries (sociale zaken), tóch Poolse arbeidskrachten in. In de Bollenstreek is daarvan op dit moment nog geen sprake, maar de ont wikkeling wordt met argus ogen gevolgd. Directeur v.d. Zwet van het arbeids bureau in Lisse zegt dat hij geen kant heen kan. Zijn baas, de minis ter, heeft regels opgesteld waaraan hij zich dient te houden. Indien alle mogelijkheden zijn uitgeput kun nen eventueel tijdelijke arbeids krachten uit Polen worden ingezet. Zo'n tachtig werkgevers uit de kop van Noord-Holland hebben zich gisteravond verenigd in de Stichting Fleurasyl. Zij zal, bege leid door de Alkmaarsé advocaat Van Driel, alle procedures van over heid en/of justitie tegen werkgevers juridisch ondersteunen. Van Driel is ervan overtuigd de verbodsbepa ling van sociale zaken op die wijze te kunnen openbreken. Van de ruim tweehonderd bloem bollenkwekers die gisteravond in Anna Paulowna aanwezig waren gaven zich ruim tachtig op voor Fleurasyl. Tijdens het bollensei- zoen is constant een advocaat van de stichting paraat om opsporings ambtenaren die optreden tegen Po len of bollenkwekers op uiterst kri tische wijze te volgen. ..Het zal hard tegen hard hard gaan", voorspelt Van Driel. ..maar Eurosport terug OEGSTGEEST - Het bestuur van de regionale kabeltelevisie heeft gisteren besloten voorlopig ook de zender Eurosport door te geven. Daardoor zijn er straks twee sportprogramma's op de kabel te zien. Het kabelbestuur durft Sportnet - dat sinds februari wordt doorgegeven - niet van het net te halen wegens contractuele verplichtingen. Eurosport is een 'oude bekende' van veel kijkers. De sportzender was vorig jaar al te zien nadat de eigenaar van Sky Channel op ei gen houtje had besloten zijn pro gramma's aan te vullen met sport- uitzendingen. De zender ver dween in februari van het scherm. Het kabelbestuur had een aanbod gekregen van Sportnet dat vol gens het bestuur de voorkeur ver diende. Bovendien betaalde Sportnet beter. De meeste kijkers waren op z'n zachts gezegd echter niet zo ge lukkig met deze keus. De vaak nogal 'belegen' programma's van Sportnet haalden het volgens hen niet bij die van Eurosport. Een la wine van klachten was het gevolg en het kabelbestuur besloot in te grijpen en een kanaal dat werd vrijgehouden voor een 'goede' Franse zender toe te wijzen. Ove rigens is het maar de vraag of het sportprogramma ooit weer ver dwijnt. Het bestuur overweegt het net fors uit te breiden, waar door er voldoende ruimte is voor èn een Franse zender èn Euro sport. Het kabelbestuur nam het be sluit over Eurosport nogal over haast. Het was hem namelijk ter ore gekomen dat het station de wedstrijden van het WK voetbal - zo veel mogelijk - 'live uitzendt. En dat wilden ze hun kijkers niet onthouden. Die kunnen dan - na dat ze via de huidige zenders alle belangrijke wedstrijden al gezien hebben - op Eqrosport ook bij voorbeeld Colombia tegen de Ver enigde Emiraten rechtstreeks volgen. Het kabelnet zet alles op alles om de sportzender voor 8 ju ni - wanneer het WK begint - op het scherm te krijgen. Fleurasyls tactiek is gebaseerd op een nauwgezette naleving van de wettelijke regelingen en bepalingen omtrent de tewerkstelling van sei zoenarbeiders. Volgens Van Driel zal blijken dat er een tekort aan ar beidskrachten blijft bestaan. „Wij begeleiden de werkgevers en werk nemers juridisch van begin tot eind, zodat formele fouten zoveel moge lijk kunnen worden voorkomen. Dat zal in het ongunstigste geval re sulteren in een proefproces. Gezien de nationale, economische belan gen die op het spel staan en de bepa lingen die zijn opgenomen in de wet buitenlandse werknemers, reken ik ook in dat geval op een voor ons po sitieve afloop". Onmogelijk Het rapen de strijd tegen justitie zal uiteinde lijk in ons voordeel worden beslist. Hoe snel of traag dat zal gaan, is af hankelijk van de wijze waarop justi tie reageert". De werkgevers in de bollensector besloten tot een confrontatie, onder meer uit onvrede met de regeling beidsbureaus voor het werven van personeelsvoorziening agrarische seizoenarbeiders. De arbeidsbu- sector. De regeling behelst, behalve een verbod op het aantrekken van seizoenarbeiders uit landen van buiten de Europese Gemeenschap, een extra inspanning van de ar- moeten de werkers1 Nederland en andere EG-landen. Poolse werkers, die bij de werkge vers erg gezien zijn, zouden niet aan de bak komen. Jan Hein de Boer van de LTB zegt dat bewust voor een klein gebied is gekozen om uit te zoeken of de Po len inderxdaad te werk mogen wor den gesteld. Als het lukt, straalt dat vanzelf naar de Bollenstreek uit. Overigens vindt De Boer het jam mer dat het om deze manier moet. "Maar", reageert hij, "de minister geeft de kwekers geen andere keus". Volgens De Boer kan de regering binnen niet al te lange tijd een brief van de Poolse overheid tegemoet zien om wat soepeler voor haar landgenoten te zijn. De woordvoer der van de LTB zegt dat Nederland niet bang hoeft te zijn dat de Polen zich hier voor goed vestigen. Mede daarom is de strakke regeling tot stand gekomen. "Vreemd is het al lemaal wel", zegt De Boer. "We stu ren colonnes vrachtwagens naar Polen omdat het er economisch zo slecht voor staat. Aan de andere kant maken we het hen onmogelijk iets bij te verdienen". LEIDEN De Saoedische mi nister van petroleum en mine rale bronnen. H.M. Nazer, zal op maandag 21 mei het internatio nale instituut voor energierecht aan de Leidse universiteit offi cieel openen. Het instituut dat overigens al op 1 september 1986 is opgericht en deel uitmaakt van de facul teit der rechtsgeleerdheid, is het enige energierechtinstituut met een onderzoekprogramma dat de nationale grenzen ruim overschrijdt. Bovendien be strijkt het de juridische aspec ten van alle verschillende ener giedragers van olie tot kern energie. Zo wordt op het ogen blik gekeken naar de mogelijke juridische gevolgen voor de in terne energiemarkt van het Eu ropa van 1992. Maar ook de ge volgen van de kernramp in het Russische Tsjernobyl, zoals schadevergoedingen voor de slachtoffers, worden in Leiden bestudeerd. Door haar vestiging in Neder land, een van de toegangspoor ten tot Europa, verkeert het in stituut in een positie om de in ternationale Europese en natio nale ontwikkeling op de ener giemarkt te registreren en een bijdrage te leveren tot een bre der begrip van de juridische ge volgen van deze ontwikkelin gen. Minister Hisham M. Nazer. ook wel de 'architect van het huidige Saoedie-Arabië' ge noemd, is zeer actief in de ont wikkeling van hogere opleidin gen en scholing in zijn land. In zijn visie zal de wereld in de toekomst steeds meer gebruik maken van zichzelf vernieu wende en ogenschijnlijk onuit puttelijke energiebronnen voor warmte-energie en olie en gas voornamelijk nog als grondstof voor de chemische industrie dienen. Nazer studeerde in de VS internationale betrekkingen en politieke wetenschappen. Hij mag voor Saoedische be grippen modern worden ge noemd. Onder meer heeft hij in het openbaar gezegd dat "het geen vraag is of vrouwen moe ten gaan werken maar wanneer dat moet gebeuren". Hogere lening voor eigen huis mogelijk DEN HAAG - De hoogte van de rentestand wordt bepalend voor de hoogte van de gemeentegarantie. Vanaf 21 mei wordt daarmee reke ning gehouden. Dit betekent dat bij een hoge rente niet alleen geke ken wordt naar de hoge woonlasten maar ook naar het belastingvoor deel dat een hogere rente-aftrek op levert. Zo kan er meer geld worden geleend. NOORDWIJKERHOUT - Zo'n 200 personeelsleden van de Van den Berghstichting in Noordwijk, Sanc- ta Maria en Sint Bavo in Noordwij- kerhout trekken morgenmiddag om één uur naar het 'gat van Palace' aan de boulevard in Noordwijk om hun eisen voor meer salaris en het terugdringen van de werkdruk in de gezondheidszorg kracht bij te zetten. Vooral ook in het kader van de ju bilerende Hortus Botanicus, die veel aan de bekende Japanvorser jhr. dr. Ph.F.B. von Siebold heeft te danken, wordt dit jaar veel aan dacht besteed aan de relatie tus sen Leiden en Japan. Siebold ves tigde zich in 1830 in Leiden, na een verblijf van aantal jaren op het Nederlandse eilandje Decima voor de Japanse kust, opende in het pand Rapenburg 19 een Ja pans museum en kocht in de ja ren veertig een tuin- buiten de Zijlpoort, waar hij het buitenhuis Nippon liet bouwen. Hier werden planten geacclimatiseerd die hij uit Japan liet komen. Hier ook kon men dhr. Von Siebold 's zo mers in Japanse kleding zien rondlopen. Deze man deed er al les aan het voor buitenlanders volledig afgesloten Japan bij de Europeaan bekend te maken, on der meer door de uitgave-van prachtige boeken over Japanse planten en dieren. Nadat in juli 1853 de Amerika nen Japan hadden gedwongen de grenzen voor handel open te stel len, ging ook Nederland hiervan extra profiteren en namen de rela ties in aantal toe. Gezantschap De relaties met Japan namen dus toe, wat onder meer blijkt uit het vertrek in 1857 van een aantal Amsterdamse werklieden naar de fabriek van A. Koenoera in Na gasaki. Om hierover te onderhan delen kwam er een grote groep voorname Japanners naar Euro pa die hier hun ogen goed de kost gaven. Hun verblijf in -Parijs en Londen had al de nodige aan dacht getrokken, maar in het klei ne Nederland, waar men boven dien op eeuwenoude vriend schapsbanden met Japan kon bo gen. vielen de gezanten nog meer op. Vaak liepen zij in Japanse kle ding en deelden in overvloed klei ne geschenken, zoals Japanse doosjes en waaiers, uit aan kinde •S SCHITSB»^mOT]iB F. s «- E Plljs I 3-sl)' NUR.,UNiG\WA 308 TONjf "j Enkele advertenties in Leidse kranten tiit 1863 die duidelijk de Japan-euforie illustreren. ren en vrouwen. Het gezantschap werd door een commissie in En geland afgehaald en dagenlang stonden er berichten in de Leidse kranten over de handel en wandel van de Japanners, zoals in Rotter dam. Den Haag (met bezoek aan de Zilverfabriek in Voorschoten op 24 juni 1862), Amsterdam en tenslotte Leiden. Een deel van het gezantschap, 16 personen in totaal, werd in de morgen van 4 juli buiten de Witte het want van een kanonneerboot paradeerden. Eerst werd het mu seum voor Natuurlijke Historie bezocht, waarna er een ontvangst plaatshad in het Academiege bouw. Vervolgens werden de he ren meegenomen naar de Hortus, de Sterrewacht, het natuurkun dig kabinet, het scheikundig la boratorium en het anatomisch ka binet (in het huidige Kamerlingh Onneslaboratorium)Via de fa briek van Le Poole aan de Garen- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Poort door de burgemeester en andere autoriteiten opgewacht. Overal hingen Nederlandse en Ja panse vlaggen, terwijl de leerlin gen van de Kweekschool voor Zeevaart aan het Galgewater in markt ging men naar het stadhuis voor een officiële ontvangst. Het volgende doel was de Grofsmede rij. waar opzettelijk een ketting van 41 mm dikte op een grote hy draulische pers zo zwaar werd be proefd dat hij wel moest knap pen, "hetgeen in het bijzonder de belangstelling dezer schrandere vreemdelingen trok". Daarna was de fabriek van J. J. Krantz en zoon aan de beurt, waar gekeken werd hoe laken werd gemaakt. De dag werd besloten met een diner ten huize van burgemeester Tieboel Siegenbeek. Niet alleen dit bezoek, maar ook de publiciteit er omheen, zorgde voor een kleine Japan-gekte. Af gezien van scheepvaartberichten, waarbij advertenties ook Leide- naren opwekten goederen of per sonen naar Japan te zenden, speelde vooral uitgeverij Sijthoff hjerop in door boeken over Japan onder de aandacht te brengen. Of er overigens wel zoveel kopers voor de 'Proeve eener Japansche spraakkunst' waren, is de vraag. Het Leidsch Dagblad van begin mei 1863 meldt: "de prachtige verzameling van Japansche voor werpen en zeldzaamheden, on langs door jhr. Von Siebold aan- gebragt, zijn thans in het locaal der Vereniging voor Volksvlijt gerangschikt. Deze tentoonstel ling is ook door HH.MM. den ko ning en koningin en Z.K.H. den prins van Oranje, tijdens hun be zoek in de hoofdstad, met belang stelling bezigtigd. Zij zal in het laatst dezer maand voor het pu bliek worden geopend". En de krant meldde dat op 4 juni 1863 opnieuw Japanners Leiden be zochten: "De lang verwachte Ja pansche officieren en geleerden zijn eergisterenavond, onder ge leide van prof. J. Hofmann, hier aangekomen en hebben hunnen intrek genomen in het hotel De Zon (gevestigd in het pand Bree- straat 24). Hunne beleefde manie ren, vriendelijkheid en beschei denheid kunnen niet genoeg wor den geroemd. Het zijn 9 offieren en 6 onderofficieren. Zij hebben reeds op hunne wandelingen door de stad verschillende inrig- tingen en winkels bezocht". Hierbij komt nog het berichtje uit de krant van 9 juni: "Gisteren hebben HH.KK.HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden jhr. Von Siebol op zijne buiten plaats met een bezoek vereerd, en met belangstelling zijnen accli- matie-tuin voor Japansche ge wassen bezigtigd". Dit gevoegd bij berichten dat enkele jeugdige Japanners zich in Den Haag zou den gaan vestigen, dat uit Vlissin- gen enige scheepstimmerlieden voor een termijn van vijfjaar naar Japan waren vertrokken, enz. laat wel zien dat Japan aller aandacht trok. Langzamerhand zakte de Japan-euforie wat, al waren er op levingen bij bezoeken als die van de Japanse prins Tokugawa Min- bou Taiho in september 1867 aan de Haarlemmermeer en het volle dig openstellen van Japan in 1868. Maar dè relatie met Japan in de vorige eeuw was en bleef goed. P.J.M. DE BAAR - Te Venetië is zekere Montanari wegens het vermoorden van zij ne moeder tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, na drie jaar gevangengehouden te zijn onder groot vreugdebetoon der bevolking losgelaten, daar een jong advocaat, Bixio, na on vermoeide pogingen er in ge slaagd wajs zijne volkomen on schuld aan het licht te brengen. De ongelukkige heeft middeler wijl bijna geheel het verstand verloren. Hamburg zit, ten gevolge van de werkstaking, der gastarbeiders, in het donker. De straatlan taarns hebben maar 1/3 van ha re gewone lichtkracht; in de wo ningen en kantoren heeft men niet meer dan een gloeipuntje, soms ook helemaal niets. Kaar sen en petroleum maken op gang. De schouwburgvoorstel lingen kunnen bij electrisch licht doorgaan. De mannen hadden het werk gestaakt, omdat het be stuur der gasfabriek geweigerd had den werktijd van 12 uren op 8 uren te brengen en omdat zij niet voldoen wilden aan het ver langen der directie, uit de vak- vereeniging te treden. Vijftig jaar geleden: Slechts vijf dagen nadat ons deze gruwelijke oorlog werd op gedrongen, is het pleit reeds be slecht en in diepe verslagenheid zal het volk dezer lage landen straks aan de baar zitten van zijn zonen en andere verwanten, die het slachtoffer werden van heldhaftig verzet of van bom bardementen van het Duitsche luchtwapen...Hoe vreeselijk wreed is het lot voor ons geweest! Moeilijke tijden breken onge twijfeld voor ons aan, tijden van leed en zware beproeving, tijden ook, waarin wij ons met veel zul len moeten verzoenen, dat wij voorheen hebben afgewezen, .maar het zou fout zijn en onver antwoordelijk zich niet bij de feiten neer te leggen en voor zoover onze eer en geweten zulks gedoogen - ons bij de nieuwe omstandigheden aan te passen. Beitst en werkt, zij het parool voor de toekomst!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15