NOVO slaagt, maarLeython en Gemini falen Scylla-vroirwen in bekerfinale Polar Bears op troon van AZC Yolleybalsters winnen eerste grote toernooi Meer titels dan limieten Vivax strandt in finale Yan Dam leidt Foreholte naar zege LEIDEN In de op één na laatste ronde is een aantal knopen doorgehakt: de mannen van Comte- sl/Scylla hebben zich met een 12-6 winst op NMS/Bartok zeker gesteld van de vijfde positie. TT/Am sterdam pakt de landstitel, en Bartok degradeert. In de bekerwedstrijden gingen de mannen van Scylla onderuit. De vrouwenequipe worstelde zich echter naar de finale. Al heel lang hadden de manner Scylla zich tevreden gesteld een vijfde positie. Niemand verbaasd dat dit nu een feit i: worden. Afgelopen zaterdag reken- Docos ging Meijer en Peter Paul de Vrinct H irmoedelijke moest tweede team-speler Lars Wit kampioen JCV 2. Op zich geen tebrood worden ingezet) en tegen schande, zeker niet wanneer gezien landskampioen Amsterdam leek de .vel Michel van der strijd bij voorbaat al beslist. Uitein- Kooij als Edward Hulst winst boek te op respectievelijk Hendriksenl de het Leidse team definitief af met derde div,sje. De momenieel in Rot het Bartok-gevaar door een 6-12 terdam op kamers wonende Sascha ïing. De viermaal de Sjoerd Meijer liet terloops, nog lang niet kansloos te zijn i mÊÊÊÊÊÊÊI •redivisie. De vier punten van Peter punten "halen"ïp" Renata delijk werd het trio met een niet bla merende 5-2 uitgeschakeld. Winst der Zande. twee toppers uit de punten kwamen van Meijer op Hoe- De Vrind op Boute, en stelden de achterban niet teleur. Het drietal Hooman- het lot niet meer in eigen handen. Het was op zich niet slecht dat-zij Paul de Vrind zijn even netjes, r minder verrassend. Mirjam I Hooman-Kloppenburg had alleen I problemen met Dullens. maar won verder al haar potten, inclusief haar dubbel met De Vrind. Invaller Frits met 6-4 wónnen van ATC. Concur- toe- rent ei: echter Hoonhorst. De achter stand die Scylla nu heeft (zes pun- Iten) lijkt, met nog één wedstrijd te gaan, onoverbrugbaar. In de wed strijd tegen ATC liet Heidi de Haas haar krachten zien door weer alles te winnen. Judith Lepelaar zorgde jvoor twee punten en Sophia Vaal- burg scoorde eenmaal. Het vrouwenteam van Docos J stuurde tegenstander ATC naar huis met een 7-3 nederlaag. Petra Buitelaar speelde voor kopvrouw door alles te winnen. Marijn Olden en Marijke Olsthoorn verloren slechts eenmaal. Daarnaast ging het dubbel van Docos onderuit. Als ge- 'olg van deze overwinning heeft het I J vof «ciiciiuis- uitgebouwd naar zes punten, wordt het Theoretisch moet het volgende orpdivkip week weinig energie kosten om het aanzienlijk ^'ingekort.Tijdens de ^P=C^P.Van de tWeede diV i Weeren liet het enigszii ten en scoorde geen punt. Volgende Kloppenburg, Lepelaar en De Haas week moet Docos minstens drie maakte de weg naar de finale vrij punten halen op Renata om zich door met 5-2 te winn [veilig te weten! Het tweede mannenteam van Scylla lijkt vrijwel zeker van pro motie naar de eerste divisie. De ploeg won met 2-8 van ATC en zag daarnaast naaste concurrent DOV verliezen met dezelfde cijfers. De voorsprong van negen punten moet zeker voldoende zijn om aanstaan de zaterdag in een rechtstreeks duel met ditzelfde DOV kampioen te worden. NTTB wijzigt competitie-opzet ARNHEM (ANP) De tafeltennis- competitie bij de mannen wordt volgende seizoen in de erediv zich door met 5-2 te winnen van Shot. I Een uitstekende prestatie, die op een nog nader te bepalen datum een Scylla hebben nog mooier vervolg kan hebben. Dan treedt het Leidse team in de fi nale aan tegen landskampioen Megacles. Daar de Chinese speel- koploper Hotak deed het ster van Megacles niet in de beker stuk beter door met 1-9 te wedstrijden meespeelt, hoeft Scylla zich niet kansloos te achten. WOU TER LANGEVELD LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Polar Bears is de nieuwe kampioen waterpolo van Neder land. De Edenaren versloegen dit weekeinde VZC twee keer (9-8 in Ede en 5-12 in Veenendaal) en zijn daardoor onbereikbaar geworden voor achtervolger AZC/Tarvo, dat aan de dubbele winst in de streek- derby tegen Zijl/LGB (11-18 en 13-10) niets meer had. De achter stand van vijf punten kan volgen de week in de slotddubbel tegen Polar Bears niet meer goedge maakt worden. De Alphenaren staan na de troonsafstand sinds drie jaar ove rigens niet met lege handen, want eerder in het seizoen veroverden zij de nationale beker. Vorige week gaf de ploeg van interim- coach Gijs van der Leden zijn mi nieme titelkansen al uit handen door in eigen huis met 12-13 van VZC te verliezen. De toen in het Alphense kamp nog aanwezige hoop op een verrassing van VZC contra Polar Bears bleek dit weekeinde ijdel. Nadat de Edena ren vrijdagavond in De Peppel nog aan remise waren ontsnapt (9-8), hadden zij gisteravond in het Valléibad in Ede de zaken van meet af aan onder controle. De start was goed bijzonder goed: 0-3 na de eerste periode. Daarna kwam VZC even in de race (3-4), maar toen Polar Bears bij een man minder (derde fout Scher- renburg) zelf scoorde en er on middellijk 3-6 aan toevoegde, kon het kampioensfeest beginnen. De ontketende nieuwe titelhouder liep in de slotfase al feestend nog ver weg van de nauwelijks meer tegenspartelende Veenendalers (5-12) en mogen zich gaan opma ken voor het debuut in de Europa Cup voor landskampioenen, een lang gekoesterde wens in Ede._ Voordat het zover j er zelf in elk geval i om van een eventuele misstap te kunnen profiteren. Zaterdag in Leiden kon De Zijl/LGB, dat al met het volgend seizoen bezig is getuige het inpassen van een aan tal jeugdspelers, evenals AZC het publiek enkele knappe staaltjes waterpolo voorschotelen. De be zoekers hadden het initiatief en shad AZC leidden na de eerste zeven minu ten met 3-6. De Alphenaren liepen zelfs verder uit tot 4-10. maar on der aanvoering van Mark en Alex yan Belkum brachten de onver zettelijke Leidenaars de marge halverwege weer terug tot drie treffers: 7-10. Een nieuwe uitloop poging van AZC (7-13) bleek ech ter te veel voor de ploeg van Al- bert Spijker, die ruim het hoofd moest buigen. Een dag later leek de geschie denis zich te herhalen. In een wedstrijd van veel minder kwali teit nam Zijl/LGB weer als eerste een voorsprong, maar na het scheiden van het eerste part bezal AZC toch weer een duidelijke voorsprong: 4-1. In tegenstelling tot het eerste duel ontbrak aan Alphense kant echter het gelool in een misstap van Polar Bears en daar konden opnieuw Alex en Mark van Belkum profijt var trekken. Zij schoten hun ploeg naar een 4-5 voorsprong. Pas in de derde fase kwam de thuisploeg weer aan de leiding (8-6). Maai toen Alex van Belkum na Edwin Redegeld ook op zijn derde foul getracteerd werd, visten de Alp. henaren onder aanvoering var John Jansen de winst toch nog gemakkelijk uit het water: 13-10. Zijl/LGB - AZC: 11-18 (3-6,4-4, 1-3, 3-5) Scores Zijl/LGB: Mark van Belkum 4. Alex van Belkum 4. Edwin Redegeld, Alex Verhoog, Johan Kluivers Scores AZC: John Jansen 4, Arco Verboom 3, Bob Brebde 3, Gijsbert van der Leden 3, Ewoud van Winsen 2, Jurjen Thomas 2. AZC-Zijl/LGB: 13-10(4-1,2-5, 3-1, 4-3) Scores AZC: Arco Verboom 3, Remco Pielstroom 3, John Jan sen 3, Ewoud van Winsen, Gijs bert van der Leden, Eric Noorde- graaf. Robbert Tammerijn Scores Zijl/LGB: Alex van Belkum 3, Mark van Belkum 3, Anton Heiden 2, Alex Verhoog, Ron Ligtvoet SANLUCAR DE BARRAMEDA (ANP) - Voor het eerst in de histo rie heeft de vrouwen volleybalploeg van Nederland een groot toernooi t -~j - t gewonnen. De Bondsrepubliek ^ldfalfS™,f.V"™°rP™ng„?P.™' hielp bij het veroveren van de B-we- reldtitel door in de afsluitende wed strijd de Verenigde Staten te ver slaan met 3-2. voorjaarsvergadering van de Neder landse Tafeltennis Bond (NTTB) in Arnhem werd besloten tot een nieu we opzet, waarbij het aantal wed strijden wordt beperkt. In het nieuwe seizoen wordt het zogenaamde dubbel Davis Cup-sys teem van kracht. Dat betekent acht enkelspel-partijen en twee dubbels. In de oude opzet stonden in totaal achttien partijen op het program- binnen te halen. Dit kan feest opleveren als ook drie andere landelijke teams hun kampioens kansen grijpen. Beker Zowel de van Scylla kwan in de halve final nooi. Voor de onmogelijke opgav derde mar als de v: gisteren in actie w tn het bekertoer- door de Duitsers bleek dit Zonder „„w- (naast Sjoerd de bes'të'vi KATWIJK De derde ronde van de kringkampioenschappen het afgelo pen weekeinde in het Aquamar-bad van Katwijk leverde wel veel titels op voor de Leidse en regionale zwemverenigingen, maar liet weinig indruk wekkende lijden zien. LZ 1886 haalde dertien titels binnen. De Zijl/LGB zeven, terwijl Katwijk twee en De Columbiaan één keer zegevierde. de toptijd van 0.24,' de dienst uit op de 200 meter wisselslag met zijn tijd van 2.17,3. Het Katwijkse Aquamarbad mag De LZ-zwemmers Christian de dan nog het enige overdekte 50-me- Groot, Mark en Dennis Schouten terbad in de kring Gouwe-Rijn- bezetten het erepodium bij de man streek zijn, telkens weer blijkt het nen onder de zestien jaar voor de bad niet de juiste accommodatie 200 meter wisselslag met de volgen- r het realiseren van toptijden di«I wemmers zo hard nodig hebben r hun limiet voor de Nederland- f de tijden: 2.24,0, 2.28,4 en 2.33,4. se Kampioenschappen (NK). Met (NZPC) scoorde een derde plaats op name de akoestiek is abominabel, de 100 meter vlinderslag met 1.16,2. Menigmaal moest de jury na de start Haar clubgenote Elise Krijnen deed Alle drie landen besloten de fina leronde met een nederlaag, het set gemiddelde van Nederland was het beste. Duitsland werd tweede, de Amerikaanse ploeg derde. Alle drie landen zijn gekwalificeerd voor het A-WK in China. "Dit is lachen", riep Peter Murp hy na de enerverende slotpartij, achterstand 0-2 in,sets gewonnen. De speel sters, van wie Cyntha Boersma tot het toernooi werd uit geroepen, omhelsden elkaar op de volle tribunes. De snelcursus topvolleybal werd dus met maximaal succes afgerond. Het aureool boven het hoofd van de cursusleider, coach Peter Murphy, lichtte fel op in Zuid-Spanje. De vrouwen verbeterden zelfs de pres tatie van de mannen, die drie weken in Japan als tweede eindigden. Belangrijker dan de opwaarde ring van zijn naam vindt Murphy maakte te- dat de speelsters na duels in Jerez en Sanlucar geen schlemielen meer zijn. Plus dat met het succes wat ge daan wordt in Nederland. Volleybal voor vrouwen moet de professione le kant op. De ploeg die in voorgaande jaren te veel verloor en zich vorig jaar in La Coruna belachelijk maakte door de Europese titelstrijd niet te halen, Weyden speelde in Andalusié een uitste kend toernooi. LEIDEN/ALKMAAR Vivax heeft een uitstekend finale-toernooi van de strijd om de beker voor derde- en tweedeklassers gespeeld. De Oegstgees- tenaren wonnen eerst van ZCE met 8-5 en dolven in de finale pas na verlen ging het onderspit tegen De Gouwe (8-5). De vrouwen van De Zijl kwamen niet zover. Zij verloren van Brandenburg met 8-2. Vivax heeft aangetoond over een I uitstekende ploeg te beschikken. De beker voor tweede- en derde klassers werd niet gewonnen, maar de kampioen van de tweede klasse De Gouwe kon in de finale pas i verlenging de winst naar zich toe trekken. Het in de derde klasse c genaakbare Vivax moest eerst ZCE verslaan om in de finale te komen. I De ploeg uit Enschede werd vrij ge makkelijk afgetroefd. Het in de tweede klasse als derde geëindigde ZCE kon een versnelling in de der- ërouwelijkë toppers dëèdë de periode niet volgen. De 8-5 uit- de wereldbeker wedstrijd ir slag was het logische gevolg. burgi anderen namen deel In de finale was De Gouwe de te- 0pen Belgische Kampioenschap- genstander. De Waddinxveners wa- pen in Gent. Njord ten slotte deed ren vorige week kampioen gewor- massaal mee aan de wedstrijden den in de tweede klasse en dus favo- van de Koninklijke Hollandia op de riet. In een zinderende wedstrijd roeibaan Beekse Bergen in Hilva- nam Vivax echter het voortouw. renbeek, een wedstrijd waar het de Brutaal kwam het enkele keren op eerste keer, in 1881 op de Wijde Aa, voorsprong (2-1,3-2 en 4-3), maar De ook a! aan deelnam als enige stu- Gouwe gaf geen krimp. Tien secon- dentenroeivereniging. Njord toonde zijn tradities goed te kennen en wist met praeses Ha- Njord roeit zich in de 'prijzen LEIDEN - De Nederlandse roeiers waren dit weekeinde op diverse plaatsen in binnen- en buitenland actief. Veel toppers bereidden zich in alle rust voor op de internationale wedstrijden die komen, een aantal 1 mee aan i Duis- den voor tijd kreeg het nog meer, maar te gehaast schieten le verde niet' de gewenste treffer op, Na de reguliere speeltijd was de stand 5-5 en kon men zich gaan op- zelbag de Overnaedsche Skiff te winnen. Omdat ook de overwinning de Overnaedsche Twee met maken voor tweemaal drie minuten stuurman werd behaald, mocht verlenging. Twee gemiste strafwor- Njord ai pen en een in vergelijking met De Kolonel Gouwe te kleine bank braken de Oegstgeestenaren uiteindelijk op. Coach Frits Welling: "De ploeg speelde een perfecte wedstrijd, de Njord aan het eind van de dag de der Trappen-Prijs voor het Overnaedsche roeien mee naar Leiden voeren. Verder waren er overwinningen Jansen en Straver in de lichte inzet was fenomenaal, de tactische vier en twee zonder, Kersten Gleis probeert het Westduitse blok te verschalken. dicipline uitstekend. Zohder mand te kort te willen doen denk ik. dat Hans Trijsburg voor ons de man van de wedstrijd was. Jammer dat we net niet hebben kunnen winnen, maar verder niets dan hulde voor de Eijs de terug- datzelfde op de 200 meter rugslag wm bij de vrouwen. Zij dééd de klokken stilstaan op* 2.49,6. ingrijpen fluiten vanwege het bad en dat is niet altijd ever delijk voor de concentratie deelnemers. Slechts een enkeling Tijdens een vierkamp in Gouda kwam tot een persoonlijk record. zegevierden verschillende zwem- Olga Bouwmeester (LZ) scoorde mers van LZ 1886. Zo viel opnieuw) met haar tijd van 1.12.7 op de 100 de prestaties van Arjan Kamer op. meter vlinderslag de tweede plaats. Tweemaal kwam hij als overwin- achter clubgenote Bianca Hoeks naar uit het water met een persoon met 1.11,0. maar behaalde boven- lijk record: 100 meter vrije slag dien enigszins verrassend een NK- 1.05.0 en 100 meter vlinderslag in) limiet. Ook Natasja Sierag (LZ) 1.18,6. Anne de Haas zegevierde op zwom een persoonlijk record,op de de 200 meter wisselslag in 3.04.9. vlinderslag en werd eerste in 1.18,8 Robert van der Kamp legde diezelf- met Femke de Geus (Zijl) op de de afstand af in 2.38,6. Robert Bar- tweede plaats (1.27,8) en Marielle mentloo won de 200 meter wissel- Kraan (LZ) als derde (1.29.7). Anne- slag bij de jongens onder twaalf jaar lies Kortekaas (Columbiaan) hoefde in 3.00,3 en Patrick Kraan werd der bij de twaalfjarige meisjes ook nie- de in 3.10,6. Mark Klous tikte op de mand voor te laten (1.26,4). Andere 100 meter schoolslag als tweede aan vlinderslag-titels gingen nog naar in de nieuwe persoonlijke tijd van Saskia de Keyzer (LZ), Jessica Re- 1,50,4 en bleef hier Peter van der bel (Katwijk) en-Yvonne de Kier Kamp (1.50,8) net voor. Monique| (Zijl). Barmentloo behaalde nog twee der- beneden verwachting vond"acteren, de plaatsen: 1.19,3 op de 100 meter De 100 meter schoolslag stond rugslagen 1.23,4 liet op de 100 meter Gisteren leek het* er even op dat voor de mannen op het programma, vlinderslag. Monique Chaudron Knigge" 1 Natuurlijk won Antoine van Weer- kwam met een derde plaats uit het ken, de bij de mannen in 1.07,9. Dirk water van de 100 meter schoolslagr Haasnoot (Katwijk) sleepte weer 1.38,9. LZ moest VOORHOUT - Noorlander - Fore- tijd op de bank. Collart scoorde De Zijl/LGB de den het iets minder. Zij verloren de eerste wedstrijd van Brandenburg met 8-2. Geen finale dus voor de vrouwen van coach Krik Parrel, maar zij hadden vorige week met het kampioenschap van de tweede klasse hun hoofdprijs al binnen. LZ 1886 speelde twee keer tegen Saturnus hebben Brandenburg. Voor beide ploegen in de eerste klasse toch nog een stond er niets meer op het spel. De kans op het kampioenschap en herstelde LZ-coach Hans Parrel daarmee deelname aan de strijd om maakte van de gelegenheid gebruik De ster van het veld was echter het landskampioenschap. Zij veeg- om weer wat jonge spelers een kans Van Dam. Bij de stand 10-7 stopte den gisteren hun naamgenoten uit te geven. Het resultaat w*s zeker be- 'enmaal, waaronder drie feilloze Voorhout itrnd van het seizoen gewon- strafworpen. Voor de rest van de Niloc werd met 15-9 (rust 5-6) produktie tekenden Ellen Warmer- yelananabal geklopt. De absolute uitblinkster dam en Claudia de Jong, ieder twee bij Foreholte was keepster Diana maal. en Elly van Leeuwen, van Dam die in de tweede helft twee strafworpen stopte. strafworp, die Niloc a Ridderkerk, Saturnus"72, met 36-10 terug had kunnen brengen (rust 17-4) van het veld. De Foreholte begon met Christine Knigge op de bank. Esther van der Ploeg mocht haar plaats in de ope- ngsfase innemen. Kecskemethy scoorde Zy werd pas gewisseld - - - dag na de ver- loen duidelijk was dat Niloc met j dat deed zij nog eens bij de stand •7 na een onderschepping van Warmerdam die vervolgens zelf' redigend. Brandenburg, dat groot deel afhankelijk i Jo- had afgelopen donderdag loren halve finale van de bekercom- 11°® petitie tegen PSV niet onder stoelen i tien minuten spelen niets IHW uit Voorschoten speelden han Aantjes en Gerben Hardeman, een goede wedstrijd tegen de ande- kon wel twee keer winnen, maar LZ re kampioenscandidaat EDH uit bleef redelijk in het spoor van de Delft, maar konden verlies toch niet Bilthovenaren. Beide wedstrijden voorkomen: 22-14 (11-8). hadden een zelfde verloop. Bran- Bij de vrouwen verpletterde HW denburg stond steeds aan .de goede de nederlaag zou kunnen het reeds gedegradeerde Quintus kant van de score en telkens als LZ of banken gestoken dat hij Knigge doen* Karma Teuben speelde bij de met 22-3 (rust 9-0). Als komende te dichtbij kwam, waren Aantjes gedw< i haar stutten zou trek- r zij bedacht zich en nam 3 plaats op de bank. Als Kees- stand 14-8 nog pass in handen die De Jong afgemeten bediende: 15-8. Een schoolvoorbeeld fraaie breakout week Actief verliest van Vires uit Hardeman er weer om de marge te Nicole Donners Gouda kan HW zich nog via een herstellen. Enige dissonant was beslissingswedstrijd tegen Actiefin Biltho venaar André Verheem, die de eerste klasse handhaven. De eerst in Leiden Renee breakout. Dat het ten slotte nog 15-9 kans dat de ploeg uit Voorschoten Zeeuw schandalig toetakelde werd maakte weinig meer uit. Stal de favoriet het totaalklasse- kemethy met die maatregel Knigge Van Dam de show in het veld, daar- schap, Snelwiek, in Rotterdam zal aanmerkingen op de leiding met de titel bij de mannen onder ment genoegen r zestien jaar in de wacht. 1.17.2. Den- de plaats, nis Schouten. Richard van Duyven- bode en Tom Onderwater, allen LZ, stonden ook op de hoogste trede van het erepodium de 100 meter schoolslag.) De winnende tijd op de 100 meter rugslag was voor Joost Onderwater van LZ in 1.30,1. De 200 meter rug slag leverde Bianca Hoeks (LZ) de tweede titel van die middag. Ook Suzette de Kier (Zijl) zegevierde twee keer, eerst op de 200 meter rugslag en later nog op de 200 meter schoolslag. Fleur Bakker en Andrea Hoenselaar, beiden van LZ, streden om de hoogste eer op de 200 meter schoolslag bij de meisjes onder de veertien jaar. Bakker deed er 3.00,1 over. Hoenselaar had daar 3.01,8 voor nodig. Ook Hanneke Koop- mans en Yvonne de Kier. beiden van De Zijl, pakten in hun leeftijds categorie de titel op de 200 meter schoolslag. De laatste dubbeloverwinning boekte Marcel de Natris (Zijl). Hij voltooide de 50 meter vrije slag in Weer titel Van der Stoep DEN HAAG - Yvonne van der Stoep- uit Voorschoten is gisteren opnieuw Nederlands kampioen ge wichtheffen geworden. Van der Stoep toonde zich de beste van to taal zes vrouwen. De gewichthef ster van het Haagse KDO verbeter de in de klasse tot 60 kg drie re cords met de NORA BAKKER eenmaal twee minuten afjcoelings- thy buiten voerden de trainer-coaches, kloppen, i ^ekeling bij Nilofc en Kecskeme- geacht. komische act t uitgesloten worden vervanging uit het water werd ge stuurd. FRANK BONTE DIRK KLOOS Maarleveld bij de vrouwen skiff, en voor Jansze en Oggel in de zware twee zonder. De eerstejaars vrouwen behaalden eindelijk hun eerste overwinning in de acht. Ook de jeugd van Die Leythe deed mee in Hilvarenbeek. Victor Vissers won in zijn eentje de skiff, met Imre Zevenhuizen de dub- beltwee, en zij. samen met Sjoerd Vissers en Arne Wentholt de dub- belvier. Wegens een blessure van zijn dubbeltweepartner kon Schipper (Njord) niet in Gent de harde strijd om de WK-uitzending in de lichte dubbeltwee aangaan. Rivalen Boddeke en Van Bekkum \vonnen in Gent dit nummer in een interna tionaal baanrecord. Het wachten is nu op de volgende confrontatie in Essen. Wouter Bruyning (Die Leythe) wist in de skiff open Belgisch kam pioen te worden bij de jongens 15- 16, wat hem een gigantische beker opleverde. Marion Langezaal en Si- mone van der Veen (Die Leythe) werden derde in de dubbeltwee, net voor Annechien Schipper (Njord) in combinatie met de Laak. •Op een selectiedag op de Bosbaan in Amsterdam werd Jacobijn Bruy ning (Die Leythe) uitverkoren om ons land te vertegenwoordigen op wedstrijden in B^no (Joegoslavië). Zij zal daar starten in de meisjes on gestuurde dubbelvier met roeisters uit Rotterdam, Gouda en Rotter dam. Haar coach Theo Noordman werd de begeleiding van deze ploeg toegewezen. LEIDEN - Alleen voor NOVO is de volleybalcompetitie goed afge lopen. De Noordwijkers lieten er zaterdag in Zaandam tegen Mo lenwiek (3-0) geen misverstand over bestaan wie recht hebben op een plaats in de tweede divisie. NOVO komt daarmee op gelijke hoogte met Leython, dat door een nederlaag bij Odulphus promotie naar de eerste divisie op setge middelde miste. De vrouwen van Gemini degraderen door verlies tegen Volendam naar de derde di- NOVO had aan twee sets voldoen de om te promoveren. Immers, zelf had de formatie van trainer Sjaak de Jong vorige week met 3- 1 van Zovoc gewonnen, terwijl de Zoetermeerders op hun beurt met 3-2 van Molenwiek wonnen. De inhoud van een bus vol sup porters uit Noordwijk zorgde al lang van tevoren voor sfeer in de Zaandamse sporthal. NOVO startte met Kees Ouwe hand als spelverdeler. Rik Dob- binga en Macco Korteweg-Maris in het midden en Bart Pedersen en Frank de Vette aan de buiten kant. Via die buitenkant liepen de aanvallen goed bij NOVO, dat in het midden echter herhaaldelijk mistastte. Van 7-7 tot 13-13 ging het volkomen gelijk op. Bij die stand serveerde NOVO met suc ces op de zwakkere passers van de tegenstander en de eerste set was, onder oorverdovend lawaai van de eigen aanhang, in de knip: 15-13. In de tweede set ging het aan vankelijk volkomen mis bij de Noordwijkers. De pass viel weg, de spelers liepen door elkaar heen en de chaos was compleet. Toen de stand was opgelopen tot 3-12 greep De Jong in met Ton .van Wijk en Jan Pley als vervangers van Frank de Vette en de jonge Pedersen. Dankzij de extra routi ne benutte het team de mogelijk heden daarna beter. De pass ging weer lopen. Korteweg-Maris ser veerde tot vreugde van het pu bliek door tot 12-12. Molenwiek was nergens meer en verloor de set. met 15-12. Daarmee was de promotie van NOVO een feit. De derde set bete kende voor de Noordwijkers een formaliteit. Dat gold niet voor Molenwiek, dat wellicht niet de gradeert als de sponsoring van ere- en eerstedivisionisten op houdt, waardoor die zich moeten terugtrekken. Een tweede plaats achter NOVO zou in dat geval uit zicht bieden op een verlengd ver blijf in de tweede divisie. Nadat spelverdeler Ouwehand bij 4-7 in de derde set door zijn coach tot de orde was geroepen, lukten de combinaties van de Noordwijkers weer ouderwets: 15-10 (3-0). Na afloop werd de aan staande tweededivisionist door bestuur en publiek in de bloemen gezet. Leython Leython hoefde in Tilburg alleen maar te winnen van het reeds ge degradeerde Odulphus om Acti- via van promotie af te houden. Hoewel uit Leiderdorp geen tou ringcar was vertrokken, zat een grote schare Leython-supporters in de Tilburgse studentensport hal. Met Rob Mudde als spelver deler, de aanvallers Fer van Hal en Hans Broere, Rik Uiterwijk, Paul de Winter en Robert Maas- sen in de diagonaal met Mudde trad Leython Odulphus tege moet. De Tilburgers namen een 4- 1 voorsprong. Leython haalde de opslag wel terug, maar scoorde zelf nauwelijks. Onzuivere passes waren er de oorzaak van dat Mud de slechts zelden een zuivere set up kon afleveren. Odulphus liep uit naar 10-3. Met Bert Jan Janzen voor Uiterwijk kwam Leython te rug tot 11-7. Met Bas Bloem voor Hans Broere dichtte Leython bij na het gat met Odulphus (13-12), maar de Tilburgers gaven de set, mede door dubieuze beslissingen van de lijnrechters, niet meer uit handen. Ook in de tweede set nam Odulphus, dat bij voorkeur over de buitenkant aanviel, de leiding (4-0). Dankzij uitblinker Van Hal, die veel staffelde met De Winter, kwam Leython op gelijke hoogte met Odulphus: 10-10. Twee wis sels bij Odulphus pakten ver keerd uit, waardoor Leython de set, die meer dan een uur duurde, met 15-12 naar zich toe kon trek ken. Dat leek het breekpunt, want vervolgens hield Leython in de derde set het heft in handen: 15- 10 na 10-10. Vervolgens namen de Leiderdorpers in de vierde set een riante voorsprong (10-5), maar daarna lukte niets meer (12- 15), Ook Van Hal scoorde niet meer. In de vijfde set haalde trai ner John Groen de goed spelende Bloem naar de kant. Tot ontzet ting van iedereen ging alles fout bij Leython. Odulphus, dat zich over de gehele wedstrijd het meest constant had getoond, kreeg daarentegen vleugels (7-0). Bij de wisseling van veld (8-3) was Leython al bijna kansloos. Met 15-8 hield Odulphus na bijna drie uur Leython uit de eerste divisie, want het setgemiddelde van de Leiderdorpers (5-4) is slechter dan dat van Activia (4-3), dat evenveel wedstrijdpunten heeft. Via een achterdeur kan Ley thon nog promoveren, als Acco- /DOS zich uit de eredivisie terug trekt. Dan vult EAW uit Eindho ven die plek op en vervangt Ley- thon EAW in de eerste divisie. Ook als HBC (Weert) stopt ge beurt dat. Als SSS uit Barneveld zich terugtrekt hangt het er alleen vanaf in welke erste divisie een plaats vrijkomt. Gemini De vrouwen van Gemini konden door een ruime zege op Volen dam (3-0 of 3-1) in de tweede divi sie blijven. Zonder Linda Gom- mans en Petra van Wissen, die af gelopen donderdag in de wed strijd tegen Sliedrecht Sport aan een botsing met Inger Poorta een hersenschudding overhield, mis te de ploeg uit Voorschoten routi ne. Met Poorta en Tanja van Be- zooyen in het midden kwam Ge- mini meteen met U-O achter. De set was met 15-4 gespeeld. Bij 2-4 in de tweede set moest Poorta ser veren. De scheidsrechter floot af omdat hij een opstellingsfout had geconstateerd. Volgens hem moest Van Bezooyen serveren, wat gebeurde. Even later floot de arbiter opnieuw af. Ook de beide spelverdeelsters van Gemini zou den verkeerd staan. Na enig be raad bleek dat dat niét het geval was en werden ook de eerder ge wisselde midspeelsters weer te- ruggewisseld. Gemini tekende of ficieel protest aan tegen deze gang van zaken. Wel werd er doorgespeeld, maar Gemini was 'zo van slag af dat het pas bij 3-11 wat terug deed. Volendam won met 15-8. De derde set verloor Ge- mini, dat geen kans meer had om op setgemiddelde nog poulewin naar te worden, met 15-11. Van de beslissing van de competitielei der hangt het nu af of de degrada tie van Gemini definitief is. Gemini 2. won de districtsbe kerfinale tegen WW met 3-1 (15- 12, 11-15, 16-14, 15-12) en mag daardoor volgend seizoen uitko men in de nationale bekerstrijd. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18