Voor zomer besluit over open grenzen Armoede slaat over van ouders op 9 Euthanasie wordt in kaart gebracht Niemand miste vrouw in plastic 'Particuliere busdienst voor forenzen haalbaar' Even geduld a.u.b. ZATERDAG 12 MEI 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers wil nog vóór 1 juli het akkoord ondertekenen tussen Nederland. België, Luxemburg. Duitsland en Frankrijk over het vrije perso nenverkeer. De Tweede Kamer krijgt nog twee keer de kans om op- en aanmerkingen bij het 'akkoord van Schengen' te maken voordat de regering de overeenkomst daadwerke lijk tekent. Lubbers zei dat vandaag na afloop van het weke lijks kabinetsberaad. Met zijn, opmerkingen probeerde Lubbers de kritiek te ondervangen dat de onderhandelingen over het akkoord zich te veel achter gesloten deuren hebben afgespeeld. "Er mag geen gebrek zijn aan parlementaire beïnvloeding", aldus dè minister president. Met name PvdA en Groen Links in de Tweede Kamer hebben zich vaak geërgerd aan de strikte vertrouwelijkheid waarmee de vijfjaar slepende onderhandelin gen zijn omgeven. De PvdA-staatssecretarissen Dankert (buitenlandse zaken) en Kosto (justitie) willen komende donderdag tijdens onderhandelin gen tussen Frankrijk, Duitsland en de Benelux-landen over 'Schengen' de laatste puntjes op de i zetten. Voorafgaand aan het overleg zullen ze woensdag met de Kamer praten over het akkoord. Aan de echte rati ficatie van het verdrag zal nog een kamerdebat voorafgaan en er zal een debat op volgen, zo zei Lubbers. Dankert en Kosto schreven de Kamer deze week tevreden te zijn over het verloop van de besprekin gen. Juristenorganisaties hebben de Kamer echter opgeroepen de on dertekening tegen te houden. Maar ondanks enige twijfels menen CDA en D66 dat het akkoord niet mag stranden, omdat zij het beschou wen als een voorloper op de grotere Europese eenwording in 1992. De WD is niet tegen ondertekening. De PvdA neemt dinsdag een defini tief standpunt in. Volgens het akkoord krijgen poli tiemensen onder bepaalde voor waarden toestemming over de gren zen van de betrokken landen heen te opereren. Ook komt er een geza menlijk computersysteem, waarin Gezondheidszorg Het ziekteverzuim in de gezond heidszorg stijgt volgend jaar met 1 procent naar gemiddeld 9,5 pro cent. De premie zal met zo'n 2 pro cent omhoog moeten, waarmee een bedrag van 200 miljoen is gemoeid. Dit heeft de Bedrijfsvereniging voor de Gezondheidszorg (BVG) meegedeeld. Het verzuim neemt het meest toe onder personeel van verpleeghuizen. Infiltratie Het Tweede-Kamerlid Willems (Groen Links) heeft een interpella tie-debat aangevraagd over infiltra tie-activiteiten van de BVD. Voor de VPRO-radio gisteren gaf een ze kere Han toe vorig jaar te zijn gere- cruteerd door het Nijmeegse hoofd van de Politie Inlichtingen Dienst met de opdracht informatie te ver zamelen over de vredesbeweging en het Netwerk Uitkeringsgerech tigden. Hem zou ook zijn gevraagd te provoceren tot een meer geweld- actievoeren. LANGENBOOM (GPD) - In het Oostbrabantse kerkdorp Langen- boom, waar de sociale controle zo hoog stond aangeschreven, is het onbegrijpelijke gebeurd. Vier jaar lang heeft de nu 24-jarige Desiree uit angst voor nucleaire straling na de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl zich, verpakt in massa's plastic, in haar ouderlijke woning schuil gehouden. En niemand in de buurt, die haar ooit één moment heeft gemist. Het onbegrip en de verbijstering in de buurt, nadat zij tenslotte werd verlost uit haar zich zelf opgelegde gevangenschap, zijn inmiddels omgeslagen in collectie ve schaamte. "Het is werkelijk onbegrijpelijk", schudden de buren van de vrouw het hoofd. Het was in de omgeving wel opgevallen, dat Desiree zich al sinds jaren niet meer had laten zien. Maar iedereen had voor het gemak aangenomen, dat zij de ouderlijke Dorp schaamt zich over tragedie in Langenboom woning had verlaten om in Nijme gen te gaan studeren; sommigen meenden zelfs in het buitenland. Per slot yan rekening was Desiree een intelligent meisje, dat altijd met goede cijfers thuis kwam. "Dat was al op de lagere school het geval, waar ze bijna alleen maar tienen haalde en later op het vwo in Uden was dat al niet anders". Maar in plaats van te studeren had Desiree zich met medeweten van haar ouders verschanst in de woonkamer van het ouderlijk huis. Om zich te beschermen tegen de vrijgekomen straling had ze zich tot borsthoogte gewikkeld in dikke la gen plastic, waarmee ook de kamer werd volgepakt. Vier jaar lang leef de ze bijna begraven zonder nauwe lijks van haar plaats te komen. "Af en toe ging ze nog wel naar de w.c. Maar verder zat ze daar op een salontafel", aldus postcommandant A. van Turnhout van de rijkspolitie. "Ze at alleen door haar ouders aan gereikte groente, die van vóór Tsjer nobyl was ingeblikt. Haar gewrich ten waren dan ook ernstig vergroeid en was ze zwaar ondervoed. Het is een volkomen onvoorstelbare zaak". Er kwam uiteindelijk een einde aan haar lijden, nadat ze tegenover haar inmiddels op de bovenverdie ping wonende ouders begon te kla gen over ondraaglijke pijnen. Die schakelden daarop een arts uit de omgeving in. die tot onmiddellijke opname op de psychiatrische afde ling van het Nijmeegs Sint-Rad- boudziekenhuis besloot. Het personeel van de ontboden ambulance had meer dan een half uur nodig om de sterk vervuilde Desiree uit het plastic te bevrijden, dat ze om zich heen had gewikkeld. De kleren, die ze al die jaren had ge dragen, waren vrijwel helemaal ver teerd. En de kamer waar ze zich al die jaren had verborgen, was der mate vervuild, dat het noodzakelijk werd gevonden het hele huis te ont smetten en alle meubilair af te voe ren. Gisteren werd nog nieuw bed- degoed door de gemeente bij de af gelegen. verveloze woning bezorgd. De vader van Desiree. afkomstig uit Grave, is wegenbouwkundig in genieur en is inmiddels in de vut. Haar moeder, geboren in Wiitters- wijk. werkte vroeger als verpleeg kundige. Desiree werd in Langen boom geboren en bleef enig kind. "Ze werd enorm beschermd: vooral door haar moeder. Ze werd altijd naar school gebracht en ook weer gehaald. Je zag haar eigenlijk nooit alleen op straat", weten de inwo ners van het tweeduizend zielen tel lende Langenboom zich te herinne ren. "Haar vader zag je nauwelijks. Alleen zondags in de kerk en af en toe bij de fritestent". De ouders gingen er volgens ver klaringen tegenover de politie vanuit, dat hun dochter aan een fo bie van 'voorbijgaande aard' zou lij den. Zo rechtvaardigen zij tenmin ste hun houding van de afgelopen vier jaar ten opzichte van hun doch ter. De ouders hebben zich nadat Desiree uit huis is gehaald niet meer laten zien. informatie over criminelen wordt opgeslagen. Het heetste hangijzer, het op één lijn brengen van het asiel- en vreem delingenbeleid van de vijf landen, is nog niet helemaal opgelost, erken nen Dankert en Kosto in een brief aan de Kamer. Asielzoekers die in één van de 'Schengen-landen' zijn afgewezen, kunnen niet in een an der land nog eens proberen asiel te krijgen. Het CDA wil een duidelijke registratie van afgewezen asielzoe kers. De 'Schengen-landen' mogen voorlopig een eigen asielbeleid blij- De ondertekening van 'Schen gen' werd in december vorig jaar al opgeschort, onder meer omdat bondkanselier Kohl eerst de kwes tie van het grensverkeer tussen Oost- en West-Duitsland wilde rege len. Die kwestie is nu helemaal uit gekristalliseerd, aldus Lubbers. In de Tweede Kamer rezen destijds ook bezwaren tegen de afspraken over onder meer het asielbeleid. Aan het verdrag van Schengen is vijfjaar gewerkt. De bedoeling was om tussen de Benelux-landen, Frankrijk en Duitsland het perso nenverkeer helemaal vrij te maken. Dat betekende afschaffing van vrij wel alle grensformaliteiten. Het ak koord zou een soort 'proeftuin' voor de grotere europese eenwording moeten worden. Maar na verloop van tijd bleek dat er talloze haken en ogen zitten aan het vrijlaten van het personenverkeer. De betrokken landen moesten afspraken maken over het asielbeleid, het drugsbe leid, politiéle samenwerking en het opzetten van een gezamenlijk infor matiesysteem. KNMG werkt mee aan onderzoek DEN HAAG (ANP) - De artsenorga nisatie KNMG is in principe bereid haar leden te adviseren mee te wer ken aan het onderzoek naar het toe passen van euthanasie in de medi sche praktijk. Minister Hirsch Bal- lin (justitie) heeft dit meegedeeld aan de Tweede Kamer. Hij wil over ruim een maand met het onderzoek beginnen. Hij heeft de Kamer, mede namens staatssecretaris Simons (volksge zondheid), ook de onderzoeksop dracht voorgelegd die de commis- sie-Remmelink wil geven aan het Instituut Maatschappelijke Ge zondheidszorg van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Project leider van het onderzoek wordt prof. dr. P.J. van der Maas. Als het onderzoek op 1 juni begint kan het half april 1991 zijn afgerond. De commissie-Remmelink brengt dan voor 1 mei 1991 rapport uit, waarna de bewindslieden de Twee- ROTTERDAM - Vijf medewerkers van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zullen een maand lang proefrij- meedelSnwrike cVnehUiP^fp™* den met zogenaamde 'fladderfietsen', ontworpen door voormalig provo Luud Schimmelpenmnck (van de witkarj. trgkkgn conclusies zij er De vehikels ondergingen gisteren een eerste test in Rotterdam. UTRECHT (ANP) - Een net van par- proefperiode van drie maanden, ticuliere busdiensten tussen foren- waarin het bedrijf werknemers van senplaatsen en industrie- en kanto- de Sociale Verzekeringsbank rencentra is haalbaar. De particulie- vanuit hun woonplaats Purmerend re vervoerder Jonk Cars uit Pur- over de vrije busbaan naar hun kan- merend concludeert dat uit een toor in Amsterdam vervoerde. Jonk Cars had van de provincie Noord-Holland toestemming gekre gen om drie maanden over de vrije busbaan te rijden. Normaal is die al leen toegankelijk voor streekbus sen. De verwachting is dat er in sep tember opnieuw groen licht wordt gegeven voor het gebruik van de vrije busbaan. Jonk vervoerde in de proefperiode gemiddeld veertig mensen per dag van en naar hun werk. Het voordeel voor de reizigers was dat zij dicht bij huis werden op gehaald en bij hun werkplek kon den uitstappen zonder onderweg nog eens te hoeven overstappen. Gebruikers waren verzekerd van een comfortabele zitplaats, een kop koffie en een krant. TEXEL (GPD) - In king met Groot-Brittannië werkt de directie Noordzee van Rijks waterstaat aan een nieuwe tech niek, die het mogelijk maakt om de namen van illegaal lozende schepen ook 's nachts te fotogra feren. De relatief zeer goedkope digitale foto-apparatuur die daar voor zal worden gebruikt, wordt in het groot al enkele jaren toege past in de sterrekunde. De ver wachting is dat de apparatuur nog eind dit jaar geschikt zal zijn gemaakt voor gebruik aan boord van de veertien Europese contro le-vliegtuigen die boven de Noordzee patrouilleren. Volgens voorzitter W. Koops van de Europese werkgroep OTS-' OPA, die van dinsdag tot en met gisteren vergaderde op Texel, is de nieuwe techniek een 'enorme stap vooruit'. "De mogelijkheden om nachtelijke lozingen met be hulp van infrarood-apparatuur te signaleren, zijn sinds 1982 al aan merkelijk verruimd. De namen van de betreffende schepen ble ken echter niet in beeld te bren gen. Daar lijkt nu verandering in te zullen komen. Dat zal de be wijsvoering tegen op heterdaad betrapte schepen aanzienlijk ver- gemakkelij ken" Digitale foto bewijst illegale lozing op zee In OTSOPA buigen vertegen woordigers van de acht Noord zeelanden en de EG zich over de bestrijding van acute verontreini gingen van de Noordzee met olie en andere chemische stoffen. De ze week werd in het Texelse cen trum voor Wadden en Noordzee EcoMare voor de laatste maal ver gaderd onder Nederlands voorzit terschap. West-Duitsland heeft de fakkel voor de komende twee jaar overgenomen. Handleiding Onder Nederlandse leiding heeft OTSOPA de afgelopen twee jaar gewerkt aan een deze week vast gestelde nieuwe handleiding voor samenwerking in geval van acute verontreinigingen op zee. De nieuwe handleiding was no dig na een uitbreiding in 1983 van het zogeheten Verdrag van Bonn. Tot dan had dit in 1969 tussen de Noordzeestaten overeengeko men samenwerkingsverdrag uit sluitend betrekking op de bestrij ding van olieverontreinigingen. Op Texel is tevens een lucht- waarnemingsplan vastgesteld, aan de hand waarvan de veertien Europese patrouillevliegtuigen efficiënter dan ooit te voren kun nen worden ingezet. Een door braak daarbij is dat de Noord zeestaten voortaan ook boven el- kaars gebied verkenningsvluch ten zullen uitvoeren. Geconsta teerde verontreinigingen zullen in Nederland centraal worden ge meld, geregistreerd en verwerkt. Koops zelf introduceerde op Texel een systeem ('ELSA') om de ernst van een ongeval met che micaliën vast te stellen. Het be treft een schaalindeling voor ver ontreinigingen, die men zou kun nen vergelijken met de schaal van Beaufort voor windkracht. Oók de schaalindeling van Koops gaat van 1 tot en met 12, waarbij 1 staat voor een licht incident en 12 voor een zware catastrofe. Koops hoopt zijn systeem, genoemd naar één van zijn dochters, eind dit jaar af te ronden. Het is inmid dels aan de overige Noordzeesta ten beschikbaar gesteld om er er varing mee op te doen. De opdracht is zeer breed: het gaat om het in kaart brengen van handelen of 'nalaten' dat tot doel heeft het levenseinde van een pa tient te bespoedigen, ook als dat niet op diens uitdrukkelijk verzoek gebeurt. Het kan dus ook patiënten betreffen die zelf niet om levensbe ëindiging kunnen vragen, zoals zwaar gehandicapte pasgeborenen en compatiënten. Doel is te komen tot schattingen van het aantal gevallen, na te gaan in welke situaties beslissingen over euthanasie worden genomen en wat de kenmerken (leeftijd, geslacht, godsdienst of levensovertuiging) zijn van de betrokken patiënten en artsen. Ook zal worden onderzocht in hoeverre artsen op de hoogte zijn van de zorgvuldigheidseisen en on der welke voorwaarden ze bereid zijn de juiste doodsoorzaak op te ge- Huisartsen. verpleeghuisartsen en specialisten worden steekproefs gewijs persoonlijk benaderd voor een gesprek. Dit omdat schriftelijke enquetes tot misverstanden kun nen leiden. Bovendien komen ach tergronden van beslissingen beter uit de verf in een persoonlijk con tact. De KNMG is over de streep ge trokken door de belofte van minis ter Hirsch Ballin dat hij in overleg met de procureurs-generaal een in structie zal opstellen voor het optre den van officieren van justitie en politie bij meldingen van gevallen van euthanasie. Lubbers positief over 'vierdaagse' DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers staat in principe positief tegen over de vierdaagse werkweek. Het is evenwel 'onzinnig' te stellen dat het overal moet worden ingevoerd. "Bepaalde bedrijven lenen zich daar niet voor. Je moet het daarom van geval tot geval bekijken", aldus de minister-president vrijdagavond voor de Vara-radio. Eerder deze week stelde de FNV zich sterk te willen maken voor een vierdaagse werkweek. Lubbers ziet een kortere werk week overigens in combinatie met een langere werkdag. Hij denkt daarbij aan vier dagen van negen uur. Als grote voordelen noemt hij de extra werkgelegenheid, het milieu en de emancipatie. "Vier da gen werken betekent ook maar vier dagen reizen", aldus de premier. Bovendien betekent die extra vrije dag meer ruimte voor de partner om ook een baan te zoeken. Medische apparaten straks thuis DEN HAAG (GPD) - Om steeds meer patiënten thuis te kunnen laten ver zorgen, gaat de Ziekenfondsraad onderzoeken welke medische appara tuur in huis gebruikt kan worden. Gedacht wordt aan infuuspompen. ïn- fuusstandaards, pijnbestrijdingspompen en zelfs dialyse-apparatuur. De ZFR steekt 170.000 gulden in de eerste fase van het onderzoek dat moet aantonen welke apparatuur verantwoord thuis gebruikt kan worden en wat de financiële consequenties zijn. De Medische Technologische Dienst TNO in Leiden gaat het onderzoek uitvoeren in nauwe samenwerking met enkele kruisverenigingen en de Vakgroep Huisartsengeneeskunde van de Rijksuniversiteit Leiden. Drugsinvoer De rechtbank in Haarlem heeft een 35-jarige man uit Amsterdam ver oordeeld tot vijfjaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf wegens zijn betrokkenheid bij de invoer van een partij drugs via Schiphol. Tegen de man, salesmanager bij een lucht- vrachtbedrijf op de luchthaven, was zeven jaar geëist. Hij speelde een voorname rol bij de smokkel van 49 kilo heroïne en 48 kilo hasj. De man zegt aan de operatie meegedaan on der bedreiging van een opdrachtge- Apartheid Ruim tweehonderd Nederlandse rechters sturen dit weekeinde een brief naar hun Zuidafrikaanse colle ga's. Daarin vragen zij hun ambts genoten de apartheidswetten zo min mogelijk toe te passen. Dit is gisteravond meegedeeld door mr. B. Dittrich, rechter-plaatsvervanger in Alkmaar, die lid is van een werk groep die de actie coördineert. Libanezen De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens vindt dat de Nederlandse overheid het recht heeft om twee Libanese vluchtelin gen het land uit te zetten. Dat heeft de advocaat van de twee bekend ge maakt. De uitzetting werd vorige maand opgeschort op verzoek van de Commissie, die wilde onderzoe ken of die uitzetting terecht was. Ondanks het enthousiasme van Jonk leent de proef zich in de geko zen vorm niet voor voortzetting. Het rij schema voorzag slechts in één rit 's ochtends en één rit 's avonds. Overwerkers en mensen die 's avonds en in het weekeinde werken misten daardoor de boot. Om dat probleem te ondervangen is Jonk in onderhandeling met vier andere 'grote' ondernemingen in de regio Amsterdam. Ook wordt de mogelijkheid bestudeerd om soort gelijke verbindingen vanuit Almere van de grond te tillen. Dat zou een flexibeler inzet van materieel moge lijk maken, waardoor meer reke ning kan worden gehouden met wisselende werktijden. Een al te grootschalig net is volgens woord voerder Verheij echter niet wense lijk ^'omdat dé reizigers dan net als met'de gewone streekbussen weer op elke straathoek stil staan". Om een particulier net van bus vervoer mogelijk te maken is een bijdrage van de overheid onont beerlijk. Werkgevers zijn niet be reid om meer te betalen dan de kos ten van het 'normale' openbaar ver voer. Werknemers van de Sociale Verzekeringsbank betaalden voor de drie maanden 150 gulden, terwijl het openbaar vervoer 21 gulden minder rekent. Sociologe onderzoekt effecten op jonge geraties DEN HAAG - "Ik denk dat armoe de wordt doorgegeven van de ene generatie aan de andere. Daarom stel ik kinderen van werklozen, ar beidsongeschikten, bijstandsmoe ders en allochtonen centraal". Dat zegt de Leidse sociologe Hannie te Grotenhuis, die het effect van ar moede op kindeïen gaat onderzoe ken voor de Leidse universiteit. Volgens Te Grotenhuis zijn de ar men van nu anders dan de armen van twintig, dertig jaar geleden. "Vroeger woonden ze in arme buur ten, waar een grote solidariteit heer ste onder de bewoners. De armen le ken ook op elkaar. Tegenwoordig zijn er grote onderlinge verschillen. Je spreekt bijvoorbeeld over bij standsmoeders, allochtonen, werk lozen en arbeidsongeschikten. Ze zijn sterk op zichzelf gericht en be horen niet meer tot een groep. Er zijn wel vaste kenmerken, zoals weinig sociale contacten; een slechte arbeidspositie. En dat heeft zijn weerslag op hun kinderen, die onvermijdelijk een achterstand op lopen, meent Te Grotenhuis. Ze ba seert dat oordeel op gegevens van het Centraal Bureau voor Statistiek, dat zestienduizend kinderen gedu rende zes jaar volgde vanaf de laatste klas op de basisschool. Uit de cijfers blijkt dat kinderen van werklozen en arbeidsongeschikten slechter scoren op school dan kin deren waarvan de ouders werken. ADVERTENTIE Als u echt een uiterst komplete kollektie zoekt i het totale slaapgebeuren dan moet u nog even geduldig wachten, want op donderdag 17 mei a.s. vindt u alles op dit gebied in BENTHUIZEN bij: Huiswerk Aan Te Grotenhuis de taak een ver klaring te vinden. Ze heeft er al de nodige gedachten over. "Niet-wer- kende ouders helpen hun kinderen minder vaak met HUiswerk. Ar beidsongeschikten beschikken, misschien door hun ziekte, over on voldoende energie om de kinderen te helpen. De ouders hebben ook vaak minder hoge verwachtingen van hun kinderen, waardoor kinde ren niet worden geprikkeld om be ter te presteren". Kinderen van werklozen leven vaak in een kleinere sociale wereld en gaan minder vaak naar het thea ter of museum. Geld om lid te wor den van een vereniging of biblio theek is er vaak niet. "Bovendien lo pen eerder kans om zelf ook werk loos te worden", signaleert Te Gro tenhuis. "Ook al doordat hun ou ders vaak geen contacten hebben op de arbeidsmarkt. Kinderen van werkenden rollen makkelijker in akantiebaantje, waardoor ze al ervaringen opdoen die weer van pas komen bij het zoeken naar een Te Grotenhuis: "Kinderen van werkenden rollen makkelijker i Om zich wat meer in de situatie kantiebaantje, waardoor ze al ervaringen opdoen die ze weer va kinderen te kunnen verplaat- tnen bij het zoeken naar een baan". (foto wii sen wil ze na de zomervakantie een poosje op een school rondlopen in Den Haag. "Ik vind het moeilijk om mij de kinderen voor te stellen waarover mijn onderzoek gaat. Door mijir vooronderzoek weet ik dat bepaalde dingen belangrijk zijn en kan ik daarop letten". Ze verwacht dat het moeite zal kosten om ouders bij haar onder zoek te betrekken. "Het is moeilijk om over armoede te praten, mensen willen het vaak verbergen. Ik hoop dat ik via een onderwijzer hun ver trouwen kan winnen. Het onder zoek is immers ook voor hun nut- Zodra zij haar eerste ervaringen heeft opgedaan in Den Haag wil ze naar scholen in steden als Nijme gen, Groningen, Enschede en Am sterdam. Ook heeft ze aan Leiden gedacht, maar "daar wordt al zoveel onderzoek op het gebied van peda gogiek verricht". Ook om andere re denen is Leiden minder geschikt. "In Amsterdam en Den Haag wo nen veel kinderen van werkloze al lochtonen, terwijl in Enschede ae werkloosheid het hoogst is. Boven dien zijn daar weinig uitwijkmoge lijkheden in de direkte omgeving. Het is een soort 'hoekplaats' in Ne derland, net zoals Nijmegen en Gro ningen". Boerendochter Daar komt bij dat de Leidse sociolo ge uit die streek kom; ze groeide op in een klein plaatsje in de Achter hoek in Gelderland. "In de vijfde en zesde klas van de lagere school wa ren we keurig naar milieu inge deeld. Ik zat in de middengroep. Bij sommige kinderen werd een be paalde stimulans achterwege gela ten. Zo ging ik bijvoorbeeld naar de mavo. omdat dat goed genoeg was voor een boerendochter".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3