'Leiderdorp heeft kop noch staart na sloop Koningshuis' GENDA Fusiepartner laboratoriumschool Leiderdorp wil in Katwijk blijven HARTSTICHTING HELPT ZIEKENHUIS Oudere jongeren Voorschoten willen ei kwijt in eigen sociëteit Wassenaarse cultuurprijs voor Mesdag-kenner Poort ZATERDAG 12 MEI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Oud-bewoner Bakema weigert zich neer te leggen bij verdwijnen pand naast Stierebrug fietsdag Avanti over 38 km, start van 9.00 tot 13.00 uur bij clubhuis De Start, Westkanaal- weg. Japan-dag op de Herenhof. tot 16.00 uur. open dag streekmuziekschool met demonstraties en optredens, tot 16.30 uur; 's avonds open luchtconcert van twee pianisten om 20.00 uur. Erwin W.ersinga speelt orgel in de Oudshoornse Kerk, aanvang 20.15 uur. bazar in buurthuis Westerha ven, aanvang 19.00 uur. de lenteklokjes zingen in De Bron, aanvang 20.00 The Radios spelen in jongeren centrum Stek, aanvang 21.00 uur. vlooien en geraniummarkt op het Ambachtsplein tot 16.00 uur. Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.00 uur. jaarmarkt van evenementen- groep Heronsingelkerk, tot 16.00 concert in de Meesterserie: Het Residentie Orkest olv Ivan Fisher, mmv Nikita Magaloff (piano), aan vang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal. Leidse Schouwburg, De Bittere tranen van Petra von kant, aan vang 20.15 uur. opening van het nieuwe club huis van Zeeverkennersgroep Jan van Galen aan het Marowijnepad met div. aktiviteiten, waaronder rad van avontuur, allerlei spelen en lekkere dingen om te eten lende Stier op speelveld RCL, De Bloemerd, aanvang 15.00 uur. voorstelling; 'En nu willen we dan eindelijk wel eens zien wat er in die grote doos zit', door Mars Teunis, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Usse T Huys Dever, Heereweg 349a, Daniël strijkkwartet en klari- nist Kurt Delnoye, aanvang 20.00 Noorden rommelmarkt Woerdense Ver laat in en om gebouw Beatrix tot 13.00 uur. Voorschoten ophalen tweedehands boeken voor boekenmarkt t.b.v. Amnesty International. rommelmarkt COV Exultate Deo, vanaf 9.00 uur op plein Gere- dirigente Rita Eriks, Voorschotens Kamerkoor, aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. party mmv Disco Satisfaction en optreden van de Timedrillers, aanvang 20.00 uur in de F- Kwadraat, Leidseweg. Warmond ronde-en platbodemwedstrij den op de Kagerplassen, aanvang ZONDAG 13 MEI Alphen optreden ziekschool, aanvang 14.30 uur. Hazerswoude sopraan en harpduo Marjan kuiper en Carla Bos spelen in Het Anker, aanvang 15.30 uur. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkun de, film 'Enkele reis Bombay', aanvang 15.00 uur. Warmond ronde- en platbodem wedstrij den op de Kagerplassen. aanvang correspondent Cees Mcntink) LEIDERDORP - "Dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Dit fraaie pand is één van de zeer weinige gezichtsbepalende gebou wen van Leiderdorp. Een markant huis. Een monument bijna". De aanstaande sloop van het 'Koningshuis' aan de Hoofdstraat gaat de Leiderdorpse gepensioneerde arts H. Bakema (72) aan het hart. Hij heeft jaren gewoond in de bijzondere woning, net achter de Stierebrug. Binnenkort komen op deze plek flatwoningen, een miniwasserette en vijf winkels. Hoewel Bakema niet tevreden is over veranderingen die de latere ei genaar heeft aangebracht, zou hij de slopersbal graag willen tegenhou den. "Met dit huis heeft Leiderdorp cachet en kreeg dit vreemde dorp een entree. Met het verdwijnen er van heeft Leiderdorp kop noch staart", zegt hij. De woning is even na de eeuwwis seling gebouwd in opdracht van de schatrijke scheepsbouwer Jac. Boot, naar een ontwerp van archi tect Jesse. "Ten onrechte wordt het pand 'het huis van Bakema' ge noemd. Natuurlijk heb ik daar lang gewoond. Maar Boot, die aan de overkant van het water een riante Cantate Het Haagse Barokgezelschap en de Cantorij van de Nieuwe Badkapel in Scheveningen verzorgen zondagavond van zeven tot acht uur een cantatedienst in de Wassenaarse Dorpskerk aan het Plein. Onder leiding van Jaap Hillen brengen ze 'Wo gehest du hin', een can tate van J.S. Bach. Boekenmarkt Amnesty International houdt vanmiddag tot vier uur een markt voor tweedehands boeken bij de Trompflat aan de Witte de Withlaan in Voorschoten. De opbrengst van de actie komt geheel ten goede aan Amnesty. Rommelmarkt Op het Plein voor de gereformeerde kerk aan de Voorschotense Schoolstraat is vandaag de traditionele rommelmarkt van de plaatselijke oratoriumvereniging Exultate Deo. villa bewoonde, liet het bouwen. Mevrouw Kroon-Nierstrasze werd de eerste bewoonster, maar al gauw trok Edward Koning er in. Hij bleef er vele jaren en toen is ook de naam koningshuis geboren", aldus de dokter-in-ruste. Dokter Bakema was van 1923 tot 1949 wethouder en van 1945 tot 1946 waarnemend burgemeester van Leiderdorp. Begin vijftiger jaren stapte Bakema naar Boot om het huis te kopen: "Ik wist dat het Ko ningshuis alleen door mevrouw en meneer Koning werd bewoond. Ik had een groeiend gezin en dat mooie huis vlak bij mijn praktijk leek me wel geschikt". Tussen 1942 en 1970 had Bakema, samen met dokter H. de Bruyne, een praktijk op de Hoofdstraat 8. Oud-bewoner H. Bakema bij slopen Leiden nog Menagerie De dokter woont nu in een comfor- - tabele flat aan de Roodborststraat, 'iu!J "aast de maar is het oude huis niet vergeten, teulerdorp "Mijn zes kinderen, drie zoons en Stierebrug: Ge- drie dochters, hebben een fantasti- !ukfcr1?;i??a sche jeugd gehad en ook ik bewaar de beste herinneringen aan dat huis met die prachtige gebruikstuin. Kinderen konden er naar hartelust spelen, temidden van fruitbomen, een hele menagerie krielkipjes, nodige commentaar opleverden", souterrain, maar dan op de begane tig. Ik had daar een mooie wijnkei- bokken en een hond". kijkt de fitte zeventiger terug. "Het grond. Ik ben trouwens benieuwd der en een apotheek. Erf dan de ser- "We hielden enorme feesten die hele huis hadden we in gebruik met wat er met rfie boerenrode'plavui- re: daar hebben we veel gezeten, soms erg luidruchtig waren en het al die kinderen. Er was een soort zen wordt gedaan, die waren prach- koffie gedronken en gepraat, maar ook stil naar buiten gekeken over de Rijn. En dan die statige stenen trap voor de deur. In het woongedeelte hadden we van twee kamers één reusachtige ruimte gemaakt met een altijd smeulend haardvuur". Bakema, zoon van een onderwij zer en broer van een generaal, ver haalt over de ijspret en de zomerse zwempartijen in de Rijn. Ook ver telt hij hoe het koningshuis in de oorlogsjaren als onderduikadres diende. Toen de Leiderdorpse brug (Stie- renbrug) begin zestiger jaren werd gebouwd en op 17 september 1964 officieel in gebruik werd genomen, had watersportliefhebber Bakema bij de gemeente bedongen dat zijn oud-Hollandse vlet onder de kleine boog van de nieuwe brug kon wor den aangelegd. "Dat was een soort schadevergoeding, want ik was het slachtoffer van de brug". Drukbellen Dokter Bakema legde zijn praktijk in 1970 neer en werd de eerste ge- neesheer-directeur van het plaatse lijke verpleeghuis Leythenrode. Toen zijn kinderen hun vleugels uit sloegen, heeft hij het huis in 1973 verkocht. De in 1983 gepensioneer de arts is nog een keer terugge weest. Hij herkende het niet meer meer met 'al die drukbellen aan de deur'. De nieuwe eigenaar had het huis 'helemaal verpest, geruïneerd' en de villa was zijn huis niet meer. Als hij in zijn motorbootje door de Ryn vaart, keurt hij zijn 'paradijs van weleer' dan ook geen blik meer waardig. Helemaal verdwijnen doet het Koningshuis volgens Bakema ove rigens niet. Aan de Rijnsburgerweg in Leiden, tegenover het restaurant De Posthof, zou nog een zusterwo- ning staan - ook door architect Jesse ontworpen: "Een zuiver zusje, met van die leuke koepeltjes en raam pjes. Dus helemaal weg gaat het Ko ningshuis niet". Directeur 'De Brittenburg' heeft nog hoop schotense Prinses Marijkelaan avond weer een flitsende party. Jonge ren-informatiewinkel F-Kwadraat organi seert het feest en heeft een discotheek en de hip-hopgroep Timedrillers uitgeno digd. De zaal gaat om acht uur open. Oegstgeest groter OEGSTGEEST - In de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk zijn aan de Morsebellaan gistermiddag 27 nieuwbouwwoningen opgeleverd. Penningmeester J.G. Frankfort van woningbouwvereniging Buitenlust reikte de sleutel van de laatste wo ning uit aan de bewoners en onthul de een gedenksteen. De bouw is be gonnen m oktober 1989. Voor 1990 en 1991 is eep bouwplan van 25 wo ningen in de wijk voorbereid. KATWIJK/LEIDERDORP - "De naam Brittenburg ver dwijnt, maar de opleidingen blijven". Directeur G.J. Brands- ma van de christelijke KMBO 'De Brittenburg' is heel beslist. Hij is er absoluut zeker van dat er een vestiging in Katwijk blijft bestaan, ondanks de op splitsing van zijn school en de fusie met onder andere de labo ratoriumschool in Leiderdorp: "We werken er hard aan en we hebben de steun van het be drijfsleven en van de gemeen te". De industriële tak van de school, met verschillende vestigingen in de Leidse regio, gaat onder meer sa- men met de Middelbare Labora- tiumschool Rijnland in Leiderdorp, de Leidse MTS/MSG en de christe lijke MTS. Het is de bedoeling dat er voor die nieuwe fusieschool een nieuw gebouw in Leiden wordt neergezet. Het gemeentebestuur van Katwijk heeft de provincie on langs echter een brandbrief ge stuurd om het kort middelbaar be roepsonderwijs voor de vissers*- plaats te behouden. "We voorzien in Katwijk duidelijk in een behoefte. Daarom mogen we hier niet ver dwijnen," meent Brandsma. Kort middelbaar beroepsonder wijs is een nog onbekende loot aan de rijk geschakeerde onderwijs- stam. Het verkeert in feite in een ex perimentele fase. Brittenburg be hoort tot de eerste van in totaal 52 proefprojecten die sinds de jaren tachtig in gang ziin gezet. Het on- derwijs richt zich op leerlingen die net van de leerplicht zijn ontslagen en die eigenlijk het liefst direct aan het werk zouden gaan. Omdat ze daarbij toch een diploma willen hebben, kiezen ze voor de tweejari ge opleiding. Inmiddels ontkomt ook het KMBO niet aan de door het ministerie, ge wenste schaalvergroting. Na de re organisatie van universiteit en hoge scholen, is het nu de beurt aan de middelbare beroepsopleidingen. Sinds 1986 is de operatie 'sectorvor- tning middelbaar beroepsonder- .wijs' in volle gang. De 400 bestaan de scholen moeten samensmelten tot 135 grootschalige instituten. Zo wel voor de Middelbare Laboratori umschool Rijnland als voor De Brit tenburg betekent dat het verlies van zelfstandigheid. De opdeling veroorzaakt in Kat wijk veel pijn. De christelijke school heeft in tien jaar een eigen sfeer en cultuur opgebouwd en vreest dat het vertrek voor een zwart gat zorgt: "Het opleidingsni- jj-v. I l I 9 veau in Katwijk is gemiddeld laag Dertigers met kuiaeren en een huis willen er graag eens uit in vergelijking met andere plaatsen cj van gelijke grootte. We moeten er met z'n allen voor zorgen dat zo'n opleidingsmogelijkheid hier blijft, want als de school vertrekt, haken de meeste leerlingen af'. Onderzoek van de universiteit van Nijmegen heeft aangetoond dat wanneer leerlingen uit het kort mid delbaar beroepsonderwijs meer dan twintig minuten moeten reizen om bij hun school te komen, zij dan wegblijven. Dan kiest de leerling di rect voor werk, gaat spijbelen of doet geen van beide en blijft werk- VOORSCHOTEN - "Wij zijn loos thuis. We praten nu eenmaal geen gr0ep 'oudere jongeren' Voorschotenaar Cees Zwaai is niet over super-gemotiveerde leer- 5: fx h pn ppti inint van de initiatiefnemers van lingen uit het hoger beroepsonder- stichting 'Shunt'. Doel van de si wijs. Er is een duidelijk verschil. En naar muziek uit de jaren 60 luis- ting in oprichti we hebben natuurlijk ook te maken teren, maar dertigers met km- instandhouden met Katwijkers. Die komen hun dertjes en een huis die er graag tingsruimte vo een alternatief. Gewoon een elementen binnen komen. Agres plek waar mensen lekker kun nen praten". gaan we niet meer, dus zoeken LEIDERDORP - De afdeling cardiologie van het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp heeft gistermiddag een videorecorder, een tv en een aantal videofilms gekregen van de Harstichting. Deze stichting schenkt de appara tuur aan ongeveer 150 ziekenhuizen in Nederland. In de 25 jaar van haar bestaan was de stichting vooral actief voor het wetenschappelijk onderzoek, maar sinds vorig jaar krijgt de nazorg van hartpatiënten steeds meer aandacht. Leiderdorper L.C. Bulens was gevraagd het geschenk aan het ziekenhuis te overhandigen omdat hij voorzitter is van de stichting 'Hart in beweging', een over koepelende organisatie van spel- en sportgroepen voor (ex-)hartpatiënten. (foto Ellen Martens) WASSENAAR - De Wassenaarse cultuurprijs is gisteravond door burge meester P.H. Schoute uitgereikt aan de in Wassenaar woonachtige civiele klinken ingenieur J. Poort. Poort is een grote kenner van Hendrik Willem Mesdag, schreef een 560 pagina's tellende oeuvre-catalogus en heeft eerder dit jaar veel gedaan voor de Mesdag-tentoonstelling in het plaatselijke gemeente- je net huis. Voor B en W hebben de laatste inspanningen de doorslag gegeven. Poort was 35 jaar geleden mede-oprichter van het raadgevend inge nieursbureau Grabowsky Poort. Hij is jarenlang directeur geweest van dit bedrijf en is er tegenwoordig president-commissaris. De eerste Wassenaarse cultuurprijs werd twee jaar geleden aan de kun- stenaar Sierk Schroder. Om ook dit jaar een goede kandidaat te krijgen, 'beheersbaar' houden: "In principe elektriciteit betekent 'Shunt' paral- plaatste het gemeentebestuur in februari een oproep in de kranten. Het le- jfjJ 1 verde 'een aantal reacties' op. ren willen ruimte in eigen beheer, 'waar het drie dagen per week goed toeven is in een sociëteit-achtige en tourage'. De sfeer moet worden be paald door 'passende muziek, éen bar en een klein podium'. "Shunt moet vooral gezellig zijn", zegt Zwaai, "de mensen moeten ontspannen kunnen praten over al ledaagse dingen. Op de achtergrond moet lekkere hedendaagse muziek dus geen Ten Years Af ter. De muziek mag ook nooit over heersend worden, want anders kun goed in een gewoon café of discotheek gaan zitten". 'Shunt' moet zeker geen elitaire club worden, ook al wordt toegang alleen mogelijk door lidmaatschap introductie. Zwaai wil het vooral sief gedrag door teveel drank willen we niet hebben.'het moet gezellig blijven. Langharige hippies als Koos Koets, de creatie van Van Kooten en de Bie, hoef je bij ons niet te verwachten". Volgens Zwaai bestaat er grote behoefte aan een dergelijk initiatief: "Veel mensen kennen elkaar al langer, maar heb ben geen platform waarop zij elkaar kunnen ontmoeten'. Oudere jongeren Het gebruik van de term 'trente pas sé' lijkt een beetje pedant, maar vol gens de initiatiefnemer is niets min der waar: "We wilden gewoon af van de term 30-plussers. Een paar jaar geleden kwamen de spoorwe gen met een kortingkaart voor '60- plussers' en binnen de kortste ke ren werd dat een algemene term. Dat wilden wij met de benaming '30-plussers'. maar ook met een kreet als 'oudere jongeren' voorko men. Trente passé' klinkt gewoon lekker". Het vertrouwen dat de Voorscho tenaar in het project heeft zou al uit moeten blijken. "In de lel-weerstand. En bij c meningen parallel". 5 lopen alle

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15