Metaal: vaklui uit buitenland halen NIKS OM AAN TE TREKKEN? 'Er moet iets vreemds aan de hand zijn A Doodbloeden boerenacties geen toeval Blanker! kampt met 4000 vacatures Nieuwe troef tegen steunfraude Unilever sluit Iglo-fabriek in Hoogeveen DONDERDAG 10 MEI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 ZOETERMEER (ANP) De werkgeversvereniging in de metaal-, elektronica- en elektro technische industrie FME grijpt weer naar het al eerder fel omstreden oplan om in het bui tenland personeel te werven, als het tekort aan vaklieden niet snel afneemt. De metalek- tro-industrie kampt momenteel met 3500 tot 4000 vacatures, waarvan 60 procent moeilijk vervulbaar is. Het tekort aan personeel is volgens de FME toe te schrijven aan het feit dat 20 procent minder jongeren werk zoekt in deze bedrijfstak, on voldoende kwaliteit van het be roepsonderwijs en het negatieve imago van de bedrijfstak. Een begin dit jaar gestarte campagne moet daarin verbetering brengen. Vorige zomer oriënteerde de FME zich tot Vakbonden DDR heffen zich op OOST-BERLIJN (DPA/Rtr/AFP) - De Oostduitse federatie van vakver bonden FDGB, tientallen jaren nauw gelieerd geweest aan de com munistische partij, gaat zichzelf op heffen. De 20 aangesloten vakver bonden zullen een nieuwe, onaf hankelijke koepelorganisatie op richten. Vorig jaar november had de FDGB 9,6 miljoen leden. De afgelo pen maanden heeft er echter een fikse uittocht van leden plaatsge had. De opheffing van de FDGB maakt de weg vrij voor een samen gaan van Oost- en Westduitse vak verbonden. woede van de vakbonden en verba zing van de overheid in Spanje en Portugal op het werven van vaklie den. "Het probleem is nog steeds aan wezig", aldus FME-voorzitter drs. J. Blankert gisteren tijdens de presen tatie van het jaarverslag 1989. Hij sluit niet uit dat de FME opnieuw aan het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid toestemming zal vragen om vaklui uit het buiten land te halen. Overigens hebben Nederlandse metaalbedrijven al ge ruime tijd Britten en Ieren in dienst. In de cao voor de metalektro-in- dustrie hebben FME en bonden een onderzoek afgesproken naar werk lozen en vacatures in hun sector. Uit een enquête onder 665 aangesloten bedrijven blijkt dat bijna 80 procent problemen verwacht met het aan trekken van voldoende opgeleid personeel. Ruim 60 procent van de bedrijven verwacht .een toename van het aantal werknemers. De in de cao afgesproken werkge legenheidsprojecten voor langdurig werklozen, buitenlanders en vrou wen zijn vooralsnog ontoereikend om aan de vraag naar personeel te voldoen. Blankert verwacht dat die situatie nog twee tot drie jaar zal voortduren. Het tekort aan perso neel is voor de FME reden om ver dere - arbeidstijdverkorting falie kant te blijven afwijzen. "Atv staat niet eens meer op ons lijstje", aldus Blankert. Het cao-akkoord in de Westduitse metaalindustrie (met een werkweek van 35 uur) is een stap "in de ver keerde richting en op een verkeerd moment". Navolging van dit ak koord is voor Blankert uitgesloten. De FME bekijkt de ontwikkelingen in West-Duitsland "met enige zorg: het zou voor ons niet goed zijn als deze belangrijke partner zich uit de markt prijst", aldus Blankert. De Nederlandse metalektro-in- dustrie zal zeker inspelen op de een wording van de Duitslanden. Met bedrijven in Oost-Duitsland zijn contacten over toelevering "want ook daar hebben ze nu behoefte aan concurrentie". Ook de liberalise ring van de economie in Oost-Euro pa biedt de Nederlandse metalektro kansen, vooral op het gebied van milieutechnologie en de agro-in- dustrie. Voor investeringen in Oost- europese landen is het volgens Blankert nog te vroeg. RIO DE JANEIRO (Rtr/IPS) - De president van Brazilië, Fernando Collor de Mello, wil 400.000 ambte naren naar huis sturen. Dat heeft hij gisteren tijdens een kabinetszitting verklaard. De president is niet te vreden over de voortgang van het bezuinigingsplan dat vlak na zijn aantreden medio maart is ingegaan. Collor wil het overheidspersoneel bij de federale en lagere overheden met een kwart verminderen. In Bra zilië werken 1,6 miljoen mensen in overheidsdienst. De salarisbetalin gen nemen bijna 60 procent van de inkomsten van de federale overheid in beslag, aldus berekeningen van het ministerie van economische za ken. Volgens deskundigen zijn be zuinigingen op de overheidsuitga ven noodzakelijk om de hollende inflatie tot stilstand te brengen. Collor is vastbesloten verder te gaan op het ingeslagen pad'van be zuinigingen bij de overheid. Eerder al bracht hij het aantal ministeries terug met ongeveer de helft tot 12, schafte hij een twintigtal staatsor ganisaties af, en werd een groot an- Kwart van alle ambtenaren op straat in Brazilië tal overheidsgebouwen te koop aangeboden. Collor denkt met maatregelen het eerste jaar 43 mil jard cruzeiro (ruim 1,5 miljard gul den) te besparen, "genoeg om de sa larissen van 150.000 onderwijzers te betalen", aldus de president. De afslankingen bij de overheid houden ook in dat een groot aantal staatsbedrijven geprivatiseerd zal worden. De staat moet zich terug trekken uit alle economische gebie den waar haar aanwezigheid niet noodzakelijk is op grond van econo mische of strategische overwegin gen, aldus Collor. Op alle andere ter reinen dient de overheid het initia tief te laten aan de particuliere sec tor, aldus de president. Een van de eerste sectoren waar de privatisering huis zal houden is de ijzer- en staalindustrie, die gedo mineerd wordt door immense staatsbedrijven, zoals de Compania Siderurgica National in Volta Re- donda, 150 kilometer van Rio de Ja neiro. Dit bedrijf zal echter eerst grondig gesaneerd moeten worden voordat het verkocht wordt. Ten minste 7.000 van de 26.000 werkne mers moeten worden ontslagen. De bele operatie zal zeker een jaar in beslag nemen. Het bedrijf heeft mo menteel een schuld van 2,5 miljard dollar. Volgens Collor moet de overheid zich beperken tot die terreinen waar zij het hardst nodig is, zoals gezond heidszorg, onderwijs, sociale zeker heid. transport, woningbouw en openbare orde. Ook in buurland Argentinië wor den overheidsinstellingen gesloten. Werknemers bij staatsbanken zijn gisteren in staking gegaan uit pro test tegen de sluiting van 41 finan ciële overheidsinstellingen en het aangekondigde ontslag van onge veer 3.000 i DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil met ingang van 1991 een sociale zekerheidskaart invoeren om de fraude met sociale uitkeringen te rug te dringen. Iedereen die sociale premies betaalt en dus recht heeft of een uitkering, krijgt zo'n kaart. Die kan dan dienen als legitimatie bewijs voor degene die zich meldt voor een uitkering.Op de kaart staat onder meer het sociaal-fiscaal (sofi) nummer van de betrokkene. Het kabinet ziet invoering van de kaart los van de meer algemene dis cussie over een legitimatieplicht waarbij eveneens gedacht wordt aan sociale verzekeringswetten. Dit blijkt uit een rapportage van minister Hirsch-Ballin (justitie) na mens het kabinet aan de Kamer Weer dode in Kanaaltunnel LONDEN (AP) Een Britse vakbondsleider heeft gisteren radicale veran deringen in de veiligheidsprocedures geëist bij de bouw van de Kanaaltun nel. Hij deed zijn oproep na het zesde dodelijke ongeval aan Britse zijde binnen 17 maanden. William Cartman (33) werd in de tunnel doodgedrukt door een machine die de betonnen tunnelwanden aanbrengt. De Britse regeringsinspecteur voor gezondheid en veiligheid heeft het werk aan het onderzeese project na het ongeval stilgezet. De 49 kilometer lange tunnel moet in mei 1993 klaar zijn. De vakbond heeft inmiddels veiligheidsmaatregelen geëist. D66-kamerlid Tommei 'bemoeit' zich met bedrijven (door onze correspondent Carel Goseling) DEN HAAG - De werkgeversor ganisatie VNO is woedend. Ook elders zijn de wenkbrauwen ge fronst. Waar bemoeit Tommei zich eigenlijk mee?, zo luidt de vraag. Naar aanleiding van de te genvallende resultaten van enke le grote Nederlandse bedrijven in het eerste kwartaal van dit jaar, wil Tommei de directies van Phi lips en DAF uitnodigen voor een gesprek met de Kamercommis sie. Een plan waar inmiddels de hele Kamercommissie mee ak koord is gegaan. Dc woede van het VNO richt zich vooral op het feit dat Tom mei zich mengt in bedrijven als Philips, Akzo en DAF, waar vol gens de werkgevers geen over heidsgeld in zit. Voor DSM en Volvo Car geldt dat argument wel, maar daar is hoogstens spra ke van een ietsje teruglopend be drijfsresultaat bij overigens nog forse winsten. Tommei: "Er was ongerustheid in de fractie ovêr de tegenvallen de resultaten van de ondernemin gen bij een overigens gunstig eco nomisch beeld. Er moest dus iets „vreemds aan de hand zijn, alhoe wel de oorzaken per onderne ming verschillen. Bij DAF (waar een verlies van 20 tot 30 miljoen wordt voorspeld over de eerste helft van dit jaar) is er een forse te ruggang in de markt. Bovendien wordt de Defensiepoot minder en heeft men te kampen met een opener markt in de EG". "Bij Philips (bedrijfsresultaat 6 miljoen gulden in de eerste drie maanden tegen 223 miljoen in de zelfde periode van 1989) is de om zet al jaren bevredigend maar de winst niet. Die wordt opgepoetst door de verkoop van bedrijfson derdelen. Daarnaast heeft men steeds reorganisaties doorge voerd. Het is de vraag of die ge holpen hebben. Of dat er iets heel ernstigs aan de hand is. Dat het niet wil. Dat de hoofddirectie niet kan sturen". De Democraat geeft grif toe dat het gaat om particuliere bedrij ven waar de Staat geen aandelen in heeft. Steunoperaties zijn vol gens Tommei ook niet aan de or- de. Wel wijst hij erop dat Philips op grote schaal deelneemt in technologieprogramma's bekos tigd door Economische Zaken. Bovendien vraagt men in Eind hoven steeds om protectionis tische maatregelen tegen Japanse en Zuidkoreaanse importen. Ont wikkelingen die erop kunnen wij zen dat de onderneming alleen met hangen en wurgen overeind kan blijven. DAF leunt zwaar op Defensieopdrachten. Er is dus bij beide ondernemingen wel dege lijk een band met de overheid. En dus een reden voor de Kamer om zich er mee te bemoeien, zo vindt Tommei. Informatief Voor een gesprek met minister Andriessen (economische zaken) over de zaak voelde de Kamer commissie echter vrij weinig. Tommei: "Het is gewoon puur in formatief. DAF heeft inmiddels laten weten dat ze komen. Men heeft er wel gemengde gevoelens over en vindt dat het allemaal no deloos onrust veroorzaakt, maar de komen zeker. Bij Philips denk ik dat ze ook wel komen. Toen Philips Nederland reorganiseer de, onder meer in Stadskanaal, zijn ze ook verschenen". Op de vraag waarom Philips en DAF, en niet Volvo (teruglopende winstverwachtingen), DSM (re sultaat 100 miljoen minder) of Ak zo (resultaat 40 miljoen minder) wil gaan praten, stelt de D66'er dat er toch al regelmatig beraad is met Andriessen over de steun aan Volvo Car. Bij DSM en Akzo wordt nog wel winst gemaakt, ook al is die wat lager dan in ande re jaren. "Als eens een kwartaal wat minder is, moet je het niet overdjijven",- meent Tommei. "Kijk, de algemene invalshoek is: waarom gaat het nu minder goed? Wat zijn daarvoor de rede nen? Het kan wel zijn dat het on rust oproept, maar als dat de in valshoek zou moeten zijn, zou de Kamer zich nergens meer mogen bemoeien. Nergens meer over kunnen praten. Ik geloof dat het beter is in een vroeg stadium te praten dan te wachten tot het he lemaal fout gaat. Er is geen reden Tommei: "Niet wachten tot het fout gaat". (foto anp) tot paniek. Er is alleen zorg", al dus het Kamerlid. Ook om een andere reden acht Tommei de gesprekken met de toplieden van DAF en Philips op korte termijn noodzakelijk. "Er komen toch al speculaties. Kijk maar in de financiële pers. Daar wordt al openlijk over overnames geschreven. Door te praten kun nen die geruchten ook de kop in worden gedrukt. En als ze van ons extra financiële steun vragen, was het zeker hoog tijd om te pra ten". over misbruik en oneigenlijk ge bruik van belastingen en uitkerin gen. De sociale zekerheidskaart kan er pas komen als ook gemeenten het sofi-nummer gaan hanteren. Dat zal met ingang van 1991 gebeuren. Uit de stukken blijkt dat de be strijding van fraude bij sociale uit keringen nog veel te wensen over laat. Desondanks meent het kabinet dat er nu regels genoeg zijn. Op het terrein van de sociale zekerheid zal de nadruk gaan liggen op controle en toezicht, zowel voor- als achteraf. Hirsch-Ballin merkt op dat de re gistratie van fraude bij sociale dien sten en bedrijfsverenigingen nog niet optimaal is. Dat is vooral het ge val bij fraude van geringe omvang die niet aan het openbaar ministerie wordt gemeld, en bij het vermoeden van fraude. Op beide terreinen zijn eigenlijk geen betrouwbare gege vens voorhanden. In de nota constateert Hirsch Bal- lin dat uit samenwerking tussen be lastingdienst, bedrijfsverenigingen en gemeenten is gebleken dat er fraude ontstaat door samenloop van inkomen en uitkering. Via meldin gen aan de betrokken instanties moet daar een einde aan komen. HOOGEVEEN (GPD) - Het diep- vriesproduktiebedrijf Lucas Aard enburg, waar Iglo-produkten wor den gemaakt, in Hoogeveen moet op termijn worden ontmanteld. Unilever ziet geen kans het dochter- concern uit het slop te halen. Sterk toenemende concurrentie uit bin nen- en buitenland heeft de onder neming met 360 werknemers de das 'omgedaan. De directie heeft de on dernemingsraden en vakorganisa ties gisteren over het plan ingelicht. Unilever wil een deel van de werknemers herplaatsen binnen het concern. Hiertoe zal de produk- tie in de ijsfabrieken in Wilp en Hel- lendoorn worden uitgebreid. Dit le vert 60 arbeidsplaatsen op. Daar naast is het de bedoeling 90 werkne mers over te hevelen naar andere U nilever-bedrij ven. Het ging al een tijdje niet goed met Aardenburg. Het bedrijf maak te te weinig winst. Vergeleken met zusterbedrijven in Europa liggen de kosten op een te hoog niveau. Daar om werd er de afgelopen weken ge studeerd op mogelijkheden om de kostprijzen te verlagen. Uit het on derzoek is volgens Unilever geble ken dat nieuwe investeringen het lage winstpeil niet blijvend kunnen opkrikken. Beëindiging van de hui dige activiteiten is volgens de direc tie de enige oplossing. Een definitieve beslissing over sluiting van de fabriek wordt vol gens Unilever pas genomen als op lossingen voor de werknemers die zonder baan komen te zitten, in kaart zijn gebracht. De uitgewerkte sociale plannen zullen naar ver wachting in september aan de on dernemingsraad worden voorge legd. Voor de vakbonden komen de plannen om de produktie geheel te beëindigen als een volslagen verras sing. Bestuurder A. van den Berg van de Industriebond FNV ver klaarde in een eerste reactie dat hij er wel rekening mee hield dat de produktie zou worden gestroom lijnd, maar dat de directie de pro duktie geheel wil stoppen hadden de bonden niet verwacht. ADVERTENTIE Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wij u graag Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154. HP/De Tijd De directie van het opinieweekblad De Tijd wil voortaan door de SDU, de voormalige staatsdrukkerij, wor den uitgegeven. De VNU, nu uitge ver van De Tijd, zou geen interesse meer hebben in dit blad. Een con current van De Tijd, de Haagse Post (HP), zit al bij de SDU. De directies van de twee opiniebladen willen dat de redacties gaan samenwerken, maar de redactieleden voelen daar zelf niets voor. Ontduiking cao De Vervoersbond FNV heeft het stuwadoorsbedrijf Seaport voor de rechter gedaagd wegens stelselma tige ondermijning van de cao-af spraken. Volgens de bond werkt een deel van het personeel van Se aport steeed vier tot acht uur over. Het kort geding dient op 29 mei voor de presdient van de Rotter damse rechtbank. Overleving spinnerij De gemeente Enschede heeft het in- tiiatief genomen voor een onder zoek naar de mogelijkheden van overleving voor de Spinnerij En schede, dochtermaatschappij van de Spinnerij Nederland, op haar beurt onderdeel van de Wolters Schaberg Groep. Twee weken gele den ging Spinnerij Enschede failliet en kwamen 220 werknemers plotse ling op straat te staan. Opnieuw varkenspest De veterinaire dienst van het minis terie van landbouw heeft gisteren in het Brabantse plaatsje De Moer op nieuw twee gevallen van varkens pest geconstateerd. Dat gebeurde bij een bedrijf met 262 varkens. Die worden afgemaakt. Chipshol Bij de luchthaven Schiphol begint volgende week de bouw van de eer ste fase van een nieuw kantoren complex met de naam Chipshol Park. Met de bouw van de eerste fa se, ten zuidoosten van Schiphol, is over een termijn van vijf tot zeven jaar een totale investering gemoeid van ongeveer een miljard gulden. Het project gaat werk bieden aan 7000 (door onze redacteur Karei Berkhout) LEIDEN Was het toeval dat de acties van de akkerbouwers, die be gin dit jaar Nederland in rep en roer brachten, uiteindelijk doodbloed den, of had het kabinet Lubbers een scenario klaarliggen? De graanboe- ren hadden immers tijd en midde len genoeg om voorlopig door te gaan met het blokkeren van snelwe gen. De Rabobank betaalde bij wij ze van reclame de diesel voor de tractoren en de zaaitijd zou pas over enkele weken beginnen. "Het is niet echt hard te maken, maar ik ben ervan overtuigd dat het geen toeval was. Toen de proble men echt de pan begonnen uit te rij zen stelde het kabinet de commissie van wijze mannen in. Het rapport van de commissie zou net uitkomen toen de zaaitijd begon ?n intussen kon de regering met dat vooruit zicht de zaak dempen, die nauwe lijks in ae hand was te houden". Volgens wetenschappelijk onder zoeker J. de Vries, die gisteren een lezing hield aan de universiteit van Leiden, speelde de politiek bij 'het uiterst complexe conflict' een steeds grotere rol. De chaos op de snelwegen, de enorme aandacht in de media en de steeds luider wor dende roep in de publieke opinie om ingrijpen van de politie dwon gen de regering tot een oplossing. Maar welke? Dubbel Niet voor niets gebruikte De Vries gisteren de beladen term 'EG-dub- belbesluit', met een verwijzing naar het 'Navo-dubbelbesluit' over de kernwapens, dat indertijd Neder land verscheurde. In 1988 besloten de Europese eerste ministers im mers om bij overschrijding van de maximum graanproduktie de graanprijs te laten dalen en tegelij kertijd akkers te laten braakleggen. Toen de graanprijs inderdaad dreig de te dalen, kwamen de boeren in opstand uit angst voor een verder verlies van inkomen. Tussen de twee partijen zat de Ne derlandse regering met een premier die zelf op het EG-besluit had aan gedrongen en een minister Braks (landbouw) die aan dat akkoord was gebonden. "Kort voor de gemeente raadsverkiezingen deed Lubbers de boeren toen enkele toezeggingen, Leden uitvaartverzekering kritisch over contract met postorderbedrijf EINDHOVEN (ANP) - De uit- vaartverzekeraar Dela in Eind hoven is het niet eens met de kritiek die een aantal leden en de Consumentenbond hebben op een contract dat de maat schappij heeft afgesloten met een postorderbedrijf. Directeur D. Moll van Dela heeft dit desge vraagd meegedeeld. Dela is dan ook niet van plan het beleid naar aanleiding van die kritiek te wij zigen, aldus directeur Moll. Sinds kort kunnen de 1,7 mil joen verzekerden van Dela met forse kortingen bij het postor derbedrijf Exclusive Quality al lerlei huishoudelijke artikelen kopen zoals handdoeken, video recorders, borstels, stofzuigers en koffers. De actie is aangekon digd in het blad dat Dela regel matig onder de leden ver spreidt. Dela is volgens Moll met het postorderbedrijf in zee gegaan om de-onderlinge band met de verzekerden te verster ken. "Omdat wij een grote groep consumenten vertegenwoordi gen konden we forse kortingen bedingen'. Volgens hem hebben zich nog geen 30 verzekerden zich schriftelijk bij de maat schappij beklaagd. De Consumentenbond heeft zich ook verbaasd over het con tract. "Daarnaast is het nog maar de vraag of die kortingen werkelijk zo groot zijn als Dela zegt", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. ADVERTENTIE maar die waren niet genoeg", zei De Vries. "Het ministerie van binnen landse zaken en justitie grepen niet in, waarschijnlijk onder druk van het ministerie van landbouw". Toen kwamen dus de wijze man nen oud-minister De Koning, en de commissarissen van de koningin Wiegel en Meijer. "Altijd gevaarlijk om De Koning in zo'n groepje te zet ten. De man heeft een landbouw- carrière: eerst bij de boerenbond CBTB, later bij het Land bouwschap", schertste De Vries. De commissie adviseerde de regering inderdaad de graanprijzen te laten stijgen. Voor velen was dit het zoveelste bewijs dat het 'machtige boerenbol- werk', zoals dat in Nederland al sinds de jaren dertig bestaat, nog al tijd recht overeind staat. Had het 'groene front' niet weer zijn zin ge kregen bij de politiek en mochten zij het land niet in een chaos veran deren terwijl de eerste beste kraker meteen wordt opgepakt? De econoom Flip de Kam pleitte er in een column zelfs voor om het hele ministerie van landbouw maar af te schaffen en zo een eind te maken aan de belangenverstrengeling. "Overdreven", zei De Vries, "het ministerie is juist nu bezig om steeds meer stelling te nemen tegen de boeren. Kijk maar naar de aan pak van het mestoverschot. Land bouw is steeds minder een eiland, steeds meer buitenstaanders, zoals het ministerie van milieu, bemoeien zich ermee". Vrije markt Volgens De Vries verliest de lob by van de boeren juist steeds meer aan kracht. "Niet alleen de houding van het 'ei gen' ministerie verandert, je ziet ook dat volksvertegenwoordigers uit de landbouw steeds minder in de Tweede Kamer zitten en vaker in de Eerste Kamer". Behalve nieuwe ontwikkelingen, zoals het groeiende milieubewust zijn, is vooral de liberalisering van de landbouw hiervan de oorzaak, volgens De Vries. "Je ziet dat ze bij de wereldhandelsorganisatie GATT steeds meer roepen dat de prijsga ranties moeten worden losgelaten. Ook bij de EG wordt steeds harder gepleit voor een vrije markt". De Vries betwijfelt met het boe- renconflict in het achterhoofd of de EG-richtlijnen die de komende ja ren steeds belangrijker worden wel doorgevoerd kunnen worden in de verschillende landen. "Zeker na 1992 wordt er in Brussel heel veel beslist voor de lidstaten. Als ik zie hoe de boeren reageren op de be sluiten die op hen betrekking heb ben, dan denk ik dat de uitvoering een heel groot probleem wordt. Want wat doe je eigenlijk als het niet lukt. Die boeren, die krijg je niet van de autoweg af. Die zijn al leen bang voor Colorado-kevers". Koop dan snel een staatslot en wie weet koopt u binnenkort héél Parijs leeg. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5