pers een serie waard' Het woord cds wapen op VARA DINO SAURUS! Ex-presentator EO-fruitmand overleden HILVERSUM (GPD) De voormalige presentator van het EO-radioprogramma 'De Muzikale Fruitmand', ds. Sjouke Wijnsma, is maandag in zijn woonplaats Zwolle op 65-jarige leeftijd plotseling overleden. Jarenlang, tot aan 1982, heeft hij de Fruitmand ge presenteerd. In dat jaar kreeg hij plotseling zijn ont slag. Aanleiding tot de op zegging was, zo deelde de EO toen mee, het besluit van Wijnsma om een verzoek plaat niet te draaien. MOSKOU Verregaande samenwerking tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten is er nu ook op mu- sicalgebied. In het Dynamo Sportpaleis ging de eerste co-productie tussen Russen en Amerikanen in pre mière, An American in Pcrestroika genaamd. (foto ap> Prins Bemhard vanavond in documentaire: 'Wilhelmina dreigde met zelfmoord om ons naar Engeland te krijgen HILVERSUM (GPD) Koningin Wilhelmina dreigde zichzelf te do den, als Prins Bernhard zijn gezin vlak na de in val van de Duitsers niet naar Engeland zou vol gen. De Prins der Neder landen maakt dit van avond bekend in de do cumentaire 'Oranje en het plan Geel'. "Ik heb er toen geen moment aan getwijfeld dat zij het echt meende" aldus de prins, die voor het drei gement van zijn schoen- moeder zwichtte. 10 mei 1940 landden grote aantal len Duitse parachutisten in de omgeving van Rotterdam en Den Haag. Zij moesten de weg vrij maken voor de per vliegtuig aan gevoerde Duitse infanterie. Doel was een aantal bruggen (bij de Moerdijk en Dordrecht) bezetten en in één klap alle Nederlandse tegenstand te voorkomen, door in Den Haag zowel het konink lijk huis, het kabinet en de leger top gevangen te nemen. "Plan Geel" werd echter een mislukking. Over het vertrek van het koninklijk huis naar Enge land en het Plan Geel maakten Gerard Soeteman en Guus van Waveren een documentaire. Het conflict tussen prins Bern hard en koningin Wilhemina speelde zich af op 12 mei 1940. De koningin was naar paleis Huis Ten Bosch gekomen om namens het kabinet Bernhard te waar schuwen dat hij met zijn gezin naar Engeland moest vluchten. De prins had bij de Duitse inval gezegd dat hij in Nederland wil de blijven om tegen zijn vroegere vaderland te vechten. Als ik kop pig bleef, "zou zij zich van kant maken", aldus Bernhard in de. documentaire. De auteur dr. L. de Jong heeft in deel III van zijn standaard werk over Nederland in de Twee de Wereldoorlog een halve pagi na gewijd aan de hooglopende ruzie tussen Bernhard en Wilhel mina. Gedetailleerd beschrijft hij het conflict. "Je moet de dy nastie in veiligheid brengen. Ik overleef het niet als er iets mis gaat", zei Wilhelmina tegen haar schoonzoon, maar Bernhard bleef weigeren. Was het niet vol doende als hij zijn vrouw en kin deren tot IJmuiden begeleidde? Wilhelmina eiste dat hij de Noordzee overstak. Als haar dochter, ha^r oogappel, de ris kante tocht niet zou overleven "zou ze zich een kogel door het hart schieten", zo schrijft De Jong. Na de publikatie van De Jong in 1970 heeft de pers geen enkele aandacht besteed aan het dreige ment van de koningin. "Het was natuurlijk taboe dat een lid van het koningshuis zelfmoord wilde plegen", aldus De Jong. In de NOS-documentaire ver telt Bernhard openlijk dat hij on der druk werd gezet door zijn schoonmoeder. "Bernhard heeft schijnbaar behoefte zijn hart te luchten. Blijkbaar is hij vergeten dat ik zijn situatie in mijn werk heb beschreven. En eerlijk ge zegd. zelf wist het ook niet meer". De Jong betwijfelt of Wil helmina zich daadwerkelijk van kant zou maken. "Zij deed wel meer gewaagde uitspraken. Ze •heeft ook gezegd dat ze zich van het leven zou laten beroven, als zij in handen kwam van de Duit- (Vanavond, Nederland 3, 20.25) Mentens naar NOS-journaal HILVERSUM (GPD) Jean Mentens (37) wordt toege voegd aan het team van eindredacteuren van het NOS-Journaal. Hij begint zijn werkzaamheden half augustus. Mentens is mo menteel eindredacteur bij de nieuwsredactie van RTL- Veronique. Tot vorig jaar was Mentens correspondent in Rome voor het NOS-Jour naal en Trouw. tekende in de oorlogsjaren "sme rige rotmof, rot op," zo leert de documentaire. Vanaf 1943 hadden redacteu ren van Vrij Nederland en Het Parool vanuit Zwitserland ken nis over de massale moorden in de gaskamers van de concentra tiekampen. De redacties stonden voor de keus: Publiceren of niet. Er werd geen letter van gepubli ceerd: "We wisten het dus wel, maar we wilden het niet gelo- H.M. van Randwijk, in de oor logsjaren al hoofdredacteur van het illegale Vrij Nederland, kort voor zijn overlijden: "We hadden meer voor de joden moeten doen. Maar hoe?" "Je wist dat als je gepakt werd je werd doodgeschoten," getuigt een drukker. Want in vele druk kerijen werden de krantjes ille gaal gedrukt en zelfs werden bundels exemplaren 'in officiële postzakken' per PTT verstuurd. Mede dank zij de medewerking van PTT-beambten. Mr. A. van Namen, bij het uit breken van de oorlog jong advo caat en vier jaar lang nauw be trokken bij de leding van Vrij Nederland, is één van de belang rijkste getuigen in de documen taire: "Van een echte organisatie kon je in de begintijd eigenlijk niet spreken. We waren op het ondergrondse bestaan totaal niet voorbereid. Alles ging geïmpro viseerd. Het was aanvankelijk ook allemaal vrije tijdswerk, je moest alles leren. Je kon niets naslaan in een boekje en ook niet putten uit de geschiedenis." Producente Van Stiphout: "De VARA gaat over enige tijd ook nog drie gefilmde portretten uit zenden van mensen, die een dwarsdoorsnee vormen van de genen, die bij het illegale Parool betrokken zijn geweest." (Vanavond, Nederland 1, 23.10) MUSICAL USSR - USA "Er is wel een verklaring voor waarom het 45 jaar heeft moeten duren voor dat er een tv-documentai- re werd gemaakt over de illegale pers in Nederland gedurende de Tweede We reldoorlog." zegt W. van Norden, in en na de oorlog één van de krachtigste steunpilaren van het dag blad Het Parool. Volgens Van Norden wilde niemand van de overlevenden, die bij het maken en verspreiden van illegale bladen betrokken is geweest, "lastig worden gevallen door vragen over een emotioneel zo beladen onderwerp." door Ale van Dijk Van Norden: "We moesten er voor zorgen, dat de mensen goed geïnformeerd waren. Eén van de gevolgen van het lezen van de il legale pers moest zijn. dat de le zers gevoelig werden opgepept." Nergens in de bezette wereld wa "Wij hebben ons in deze docu mentaire bewust beperkt tot een globaal beeld. Het accent ligt vooral op algemene informatie over de organisatie en het func tioneren van enkele grote natio nale bladen als Vrij Nederland, Gaskamers De ondertitel van Het Parool, dat het blad vanaf het eerste gesten cilde exemplaar tot op de huidi ge dag op de voorpagina ver meldt ("Vrij en onverveerd"), be Dat er vanavond, precies vijftig jaar na de Duitse inval, op Neder land 1 onder de titel "Het woord als wapen" voor het eerst zo'n* documentaire te zien zal zijn, is vooral te danken aan het feit dat producente Milly van Stiphout ook bestuurslid is van de stich ting Het Parool. Oud-VARA-programmamaker Hans Jacobs werd als regisseur gekozen: "De geschiedenis van de illegale pers is een tv-serie waard. Achteraf gezegd had ik die al eerder moeten maken. Ve le betrokkenen, die de oorlog overleefden, zijn inmiddels over leden." Eén van die overlevenden, de oprichter van het illegale Parool Frans Goedhart, die onder gronds opereerde onder de schuilnaam Pieter 't Hoen, heeft Jacobs kort voor zijn overlijden nog net voor de camera geïnter viewd: "Vanaf de dag, waarop de Duitsers ons land bezetten was de krant niet langer betrouwbaar meer. Er moest gewaarschuwd worden en aangezet tot verzet. We mochten niet uit het oog ver liezen. dat twee percent van de Nederlandse bevolking daad werkelijk aan verzet deed en twee percent aan collaboratie. De resterende 96 percent was lauw." Globaal Wijlen Frans Goedhart, die als oprichter van het illegale Parool de schuilnaam Pieter 't Hoen gebruikte. (foto pr) ren oplage en verscheidenheid van de illegale pers zo groot als in Nederland in de laatste periode van de bezetting. De illegale blaadjes verschenen lokaal en nationaal in een miljoenenopla ge. In het Instituut voor oorlogs documentatie zijn 1200 verschil lende titels van kranten en krantjes van eenvoudige stencils tot gedrukte exemplaren uit alle delen van het land terug te vin den. Vooral toen de radio-toestel len op last van de bezetters inge leverd moesten worden begon nen de oplagen te stijgen. Trouw en Het Parool. We hebben daartoe besloten na grondige re dactie-besprekingen voor dit werkstuk. Lou de Jong heeft in de serie De Bezetting ook wel aandacht aan de ondergrondse pers besteed, maar dat was zeer fragmentarisch," aldus Van Nor den. De titel van de documentai re, "Het woord als wapen", is me de ontleend aan een bronnenpu- blikatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, die mevrouw R.S. Zimmerman-Wolf in 1952 over de ondergrondse pers samenstelde. Rekenfoutje Door een 'domme' rekenfout heeft de ruimte-telescoop Hubble nog geen foto's kunnen maken, zo hebben verantwoordelijken voor het project bekendgemaakt. NA SA had gehoopt dat Hubble giste ren zijn eerste foto. van het ster- renveld 'Theta Carinam', zou afle veren. Maar een verlegen woordvoer der zei dat een simpel rekenfoutje er de oorzaak van was dat de su pertelescoop zijn werk nog niet kon doen. De telescoop is ver keerd gericht, op een halve graad van het beoogde doel, dat op 1.260 lichtjaren ligt van de aarde. We tenschappers hebben zich een aantal dagen op het hoofd lopen krabben voordat ze de dwaling ontdekten. Snelheidsrecord TGV De Franse TGV (Train a Grande Vitesse - trein met grote snelheid) heeft gisteren zijn naam eer aan gedaan. In de buurt van Tours vestigde .de trein een nieuw snel heidsrecord door met een vaart van 510 km/u over de rails te ra- Het vorige record werd op 5 de cember van het vorig jaar geves tigd. Toen werd een topsnelheid van 482 km/u gehaald. De SNCF liet weten dat de komende dagen wellicht nog een poging wordt ge daan om het record van 510 km/u verder aan te scherpen. Korte broek taboe Zonaanbidders en liefhebbers van luchtige kleding kunnen het dezer dagen in Iran aan de stok krijgen met de Revolutionaire co mités. Die hebben opdracht ge kregen eenieder te arresteren wiens kleding niet voldoet aan de islamitische normen. Vrouwen die korte broeken of doorzichtige kousen dragen wor den opgepakt. Mannen die hem den met korte mouwen dragen of „moedwillig een deel van hun li chaam ontbloot laten" worden voor een islamitische rechtbank gesleept. Bovendien zijn T-shirts met de namen van buitenlandse rockgroepen erop ten strengste verboden. Reageerbuis tijgertjes In de dierentuin van Omaha zijn drie reageerbuis-tijgertjes gebo ren. Het is yoor het eerst in de ge schiedenis dat deze methode met succes bij tijgers is toegepast. Volgens dierenarts Lee Simmons kan het een doorbraak betekenen in het behoud van de bedreigde diersoort. De draagmoeder, een 9 jaar ou de Siberische tijgerin, is al op 27 april van het drietal bevallen via een keizersnede. Een witte baby tijger is inmiddels overleden. Hij had ademhalingsmoeilijkheden. De twee anderen, met een ge streept velletje, lijken gezond. De geboorte is het resultaat van een 10-jarig onderzoek waaraan ook de dierentuinen van Was hington en Minneapolis hebben meegedaan. MILITAIRE OEFENINGEN WAT MINDER DRAMATISCH TE LATEN VERLOPEN JA DAAROM. Voor een Lon- dense politie agent die op wacht staat bij Downing Street 10, de ambtswo ning van de Britse premier Thatcher is er nooit een saai moment. Politi ci en andere be langrijke perso nen komen en gaan, delegaties komen petities aanbieden en toeristen nemen er een kijkje. Maar de proce dure die wordt gevolgd wan neer een eend belangsteling toont zijn wat onduidelijk. (loto EPA)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24