Sliireen Strooker in Leidse Schouwburg Vijf miljoen extra voor letterenbeleid Louis van Gasteren wint L.J. Jordaanprijs 1990 Zitvlees voor theaterpoëzie DALI-TENTOONSTELLING Knap maar kaal optreden Wijns 'Vervalsing Frans Hals misleidend' Na vier jaar terug met stuk Fassbinder Na vier jaar werken achter de schermen is Shireen Strooker (54) terug op het toneel. Zij draagt de verantwoordelijkheid voor de regie van 'De bittere tranen van Petra von Kant', een co-produktie van Het Zuidelijk Toneel en de Stichting Strooker. 'De bittere tranen van Petra von Kant' zullen aanstaande zaterdag vloeien in de Leidse Schouwburg. VLISSINGEN (GPD) - Strooker speelt zelf een zwijgende rol in dit uit 1971 daterende stuk van de in 1982 overleden Duitse theaterma ker en cineast Rainer Werner Fass binder. "Wat mij aanspreekt is de onverbiddelijkheid van het gege ven, het feit dat het over liefde gaat, over de wanhoop die ongelukkige liefde met zich meebrengt en dat het zich afspeelt tussen vrouwen, zonder dat het een vrouwenstuk is of een uitgesproken lesbisch gege ven heeft. Fassbinder heeft daar voor gekozen omdat hij zegt dat vrouwen interessanter zijn wat be treft het kunnen tonen van hun emoties, dat zij zich meer vrijheden permitteren en zich in dergelijke si tuaties meer durven laten gaan dan mannen. Waarschijnlijk heeft hij iets over zichzelf, over zijn eigen le ven willen vertellen". "Natuurlijk zou het verhaal zich ook tussen mannen hebben kunnen afspelen, maar het is leuk om in het theater te laten zien- dat er de moge lijkheid is toe te geven aan bepaalde emoties, in plaats van deze te onder drukken. Ik denk dat je bij mannen alleen zou zien dat ze vluchten in al cohol, drugs of carrière. Hier wordt ook pittig gedronken, maar het is toch anders". Centraal in het stuk staat de suc cesvolle mode-ontwerpster Petra, wier eerste man is overleden. Van haar tweede laat zij zich scheiden, en ze voedt alleen haar dochtertje door Frans P.J. Doeleman op. Dan raakt zij verliefd op de veel jongere Karin. De verschillen tus sen deze twee vrouwen blijken ech ter niet te overbruggen en uiteinde lijk kiest Karin voor zichzelf. Petra wordt overmand door gevoelens van wanhoop en onmacht, waar haar omgeving - moeder, dochter en vriendin - zich geen raad mee weet. Alleen haar assistente Marlène, ge speeld door Shireen, lijkt haar on der deze omstandigheden nog tot steun te zijn. Gemotiveerd "Regisseren en spelen is te combi neren als je zo'n team hebt als ik, waarvan speelsters onafgesproken tijdens de repetities in de bedrijven waarin ze zelf niet aan bod kwamen, mijn rol overnamen. Je kijkt naar hen en ziet wat de kracht is, wat je ervan kan gebruiken en wat je zelf kan uitvinden. Dan gaat het er niet meer om wat van mij is en wat van jou, dat loopt in elkaar over, dat ben ik gewend van vroeger. Vlak voor de openbare generale repetitie ben ik pas echt gaan meespelen." Shireen Strooker was in de glorie jaren (1972-1985) één van de steun pilaren van het Amsterdamse Werk- teater. "Wat ik daar gedaan heb, gaat altijd door. Het enige verschil is, dat ik nu geen vaste groep heb die dag en nacht bij elkaar is. Ik heb subsidie voor één, hooguit twee produkties per jaar. Het gaat om de sfeer waarin je werkt, van een col lectief waarin niets wordt gedaan wat indruist tegen het wezen van ie mand anders". "Er is géén idee van een speler, een techicus of zelfs een assistent dat niet serieus wordt genomen. Daardoor wordt het een veel rijker produkt en draagt iedereen mede de verantwoordelijkheid. De men sen moeten zélf ontdekken en ge motiveerd zijn. Ik ben weliswaar degene die ervóór zit, de opdrach ten geeft en de compositie bedenkt, maar dat kan ik niet zonder geïnspi reerd te worden". "Er moet ook een basis van ver trouwen zijn. Soms lijkt het of ik ie mand durf te vragen in een zwem bad te duiken waarvan je niet weet of er water in staat. Als je merkt dat de spelers daar gewoon ja op zeggen en dat zonder discussie gaan probe ren, dan wordt er iets geboren wat veel waarde heeft. De methode van het Werkteater is meegegroeid met mij, met mijn ontwikkeling en met de tijd. Maar het blijven dezelfde wortels, voor mijn manier van wer ken is dat de ideale basis". Hand Shireen Strooker regisseerde dit seizoen Tussen ons van Alan Ayck- bourn bij het Nationale Toneel en Bouvard en Pécuchet naar de ro man van Gustave Flaubert bij haar eigen stichting. Zij vindt het heer lijk om nu ook weer zelf te spelen in Petra von Kant. "Dat mensen die je niet kent komen kijken, is het mooi ste wat er is, omdat het 'levend' ge beurt, terwijl zij erbij zijn. Het is een gebeurtenis die zich in dit geval be weegt tussen lachen en huilen, die DEN HAAG (GPP) - Voor het let terenbeleid wordt de komende twee jaar een extra bedrag van 5 miljoen gulden vrijgemaakt. De P.C. Hooftprijs (letterkunde) en de Theo Thijssenprijs (jeugdliteratuur) worden opgetrokken tot 100.000 gulden (zijn nu: 25.000 gulden). Dit staat in de Letterenbrief die minister Hedy d'Ancona van cul tuur gisteren naar de Tweede kamer heeft gestuurd. De uitbreiding van het letterenbudget - van 13 miljoen nu naar 18 miljoen in 1992 - is moge lijk door het besluit van de minister de huidige leenvergoedingsrege- ling van de welzijnswet met ingang van 1 januari 1992 te vervangen door een type leenrecht dat een au teursrechtelijke basis heeft. Ook zal het letterenbeleid verder worden verstevigd. De minister wil, aldus de brief, een Fonds Literaire Produkties in stellen dat belast wordt met subsi die-activiteiten voor literaire boek uitgaven, literaire tijdschriften en de zogenaamde klassiekenreeksen. Tevens moet dit fonds zorgdragen voor de promotie van vertalingen en de taken overnemen van de Stichting Literaire Vertalingen (de subsidiëring van deze stichting wordt, heeft WVC onlangs laten we- je samen met het publiek beleeft en die de mensen misschien een iets helderder kijk geeft op hun eigen le- "Als je dan merkt, zoals in IJmui- den, dat in een ongelooflijk volle foyer na afloop groepjes twee uur zitten te praten en heftig discussië ren over het stuk, dan vind ik dat n vertrouwen tussen jou e meesterlijk. Dat komt gewoon om dat het over een onderwerp gaat waar iedereen in zijn leven wel eens mee te maken krijgt. Laatst kwam de dienstdoende brandweerman, die de hele avond op zijn hurken tussen de coulissen had gezeten, na afloop naar ons toe en gaf ons alle maal een hand". ten, beëndigd). Het fonds kan be schikken over 2 miljoen gulden per jaar; over de inrichting ervan wordt de Kamer nog nader geïnformeerd. In de brief staat voorts dat het budget voor het Fonds voor de Let teren zal worden uitgebreid met 770.000 gulden. Verder blijkt dat de minister de Letterennota van no vember 1988 van voorganger minis ter Brinkman vrijwel geheel over neemt. Minister d'Ancona onderscheidt drie onderdelen: het speciale be leid, het algemene beleid en de be vordering van leescultuur. Ze wijst op de samenhang tussen het drietal. Daarbij vindt zij lezen belangrijk voor het functioneren van mensen in de samenleving en voor het de mocratisch gehalte van die samen leving. Het eerste onderdeel betreft de li teraire auteurs en produkties. Het tweede gaat over de boekenmarkt in het algemeen met onder andere boekenprijs, btw-tarief en leen recht. Bij het derde onderdeel gaat het niet alleen om het lezen van lite ratuur, maar ook om het lezen in het algemeen. Hierbij zijn onder meer van belang: bibliotheken, de (elek tronische) media en het onderwijs, aldus D'Ancona in haar Letteren brief. Veilingprijzen kunst stijgen minder schap' van de Nederlandse schilder Willem de Kooning teruggenomen. Er was een bod van bijna 8,4 mil joen gulden opgebouwd, maar het veilinghuis had de opbrengst ge raamd op 18 tot 24 miljoen gulden. De Koonings 'Palisade' ging voor 13,3 miljoen gulden wel weg, maar bleef daarmee beneden de geschat te minimum-opbrengst van 15 mil joen gulden. Sotheby's liet weten dat veel werd gekocht door Japanners. Kunsthandelaren spraken van een zeer gezonde veiling met goede prij zen. Sommigen beschuldigen So theby's en Christie's van opgebla zen ramingen. Sotheby's opperde nog, dat het grote aantal onverkoch te werken valt toe te schrijven aan eigenaren van kunst, die tijdens de hausse op grote winst uit zijn. DEN HAAG (ANP) - Uit Amerika komt het bericht, dat de hausse van de laatste vijf jaar bij de veilingen voor moderne kunst wellicht ten einde loopt. De prijzen op veilingen in Eyropa stijgen de laatste tijd ook minder fors. De laatste twee dagen werd in New York zowel bij Sothe by's als bij Christie's eenderde van de aangeboden werken niet de prijs gehaald die eigenaren er tenminste voor wilden hebben. Sotheby's in New York verkocht gisteren niet meer dan 55 van de 87 ingebrachte werken, waarvan 20 ook nog voor minder dan de laagst geraamde op brengst. De avond ervoor haalden bij Christie's 26 van de 77 niet de vooraf geraamde prijzen. Luigi Nono overleden AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Amsterdams Fonds voor dé Kunst heeft de L.J. Jordaanprijs dit jaar toegekend aan Louis van Gas teren voor zijn film Een zaak van Niveau. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 10.000 gulden. Lily «van den Bergh krijgt de aanmoedi gingsprijs film (5.000 gulden) voor haar documentaire Opstand in So- bibor. De film Een zaak van Niveau gaat over duizend jaar Nederlandse wa terhuishouding. "Zijn persoonlijke speurtocht naar de vragen: wat doet het water met het land en wat heb ben Nederlanders met het water ge daan?, is een voorbeeld van zijn on vermoeid creatief talent", aldus het juryrapport. De jury hoopt dat het niet zijn laatste documentaire zal zijn, zoals Louis van Gasteren zelf heeft gezegd. Opstand in Sobibor is een copro- duktie met de Sovjetunie (Pavel Kogan). "De film is het resultaat van een ongekend doorzettingsvermo gen en energie maar getuigt vooral van artistiek en maatschappelijk bewust film maken. Lily van den Bergh heeft een nieuwe weg inge slagen met deze avondvullende do cumentaire voor een algemeen, breed publiek", zo staat in het jury rapport. De jury zegt verder dat de twee regisseurs elkaar ondanks taalbarrières, een andere culturele achtergrond en filmische aanpak hebben kunnen vinden in één con cept en één cinematografische In de documentaire over het con centratiekamp Sobibor wordt voor al gewezen op het .joodse verzet. Het leven van vijf overlevenden staat erin centraal. De film gaat op 18 mei in het Amsterdamse Kriterion in première. Popmuziek zelden in onderwijs UTRECHT (ANP) - Het is eerder uitzondering dan regel dat popmu ziek in het onderwijs wordt onder wezen. Deze muziek is echter niet meer weg te denken uit de dagelijk se ervaringswereld. Over hoe pop en onderwijs samen kunnen gaan wordt op 21 en 22 mei in Utrecht een congres gehouden. Vijftien deskundigen zullen ver tellen over de theorieën en metho des die inmiddels ^ijn ontwikkeld voor de integratie van pop en onder wijs. Het programma'vermeldt voor de lezingen onder meer John Shep herd, professor muziekwetenschap- Vanaf de dag waarop de tweeling broer van Anthipholus van Ephese in Ephese verschijnt, begint de ver warring. De leerlingen van de Loui se de Coligny Scholengemeenschap brachten gisteravond de voorstel ling 'Klucht der vergissingen' van William Shakespeare. Links Adria- na de vrouw van Antipholus van Ephese gespeeld door Deirdre Swen. Rechts zit Adeline Gogélein, als zus van Adriana. Morgenavond wordt de voorstelling weer gebracht. VENETIË (AP) - De vooraanstaan de Italiaanse avant-gardistische componist Luigi Nono is dinsdag op 66-jarige leeftijd in zijn woon plaats Venetië overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Nono, die steeds op zoek was naar nieuwe composi tietechnieken, boekte zijn eerste successen in West-Duitsland en maakte vervolgens naam in Italië en de rest van Europa. Zijn beroemde werk 'II canto sospeso', gecompo neerd in 1955, was gebaseerd op af scheidsbrieven van ter dood veroor deelde Europese verzetsmensen. De laatste jaren was hij zich gaan in teresseren voor elektronische en computergestuurde muziek. pen is aan de Carlton Universiteit van Ottawa, Canada. De Amerikaan William Barlow, die over het ont staan van de blues-cultuur in de Verenigde Staten publiceerde. En de Britse popwetenschapper en journalist Simon Frith, die momen teel in Glasgow het John'Logie Baird Centre leidt. Uit ons land komen Paul Rutten van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, Karei Smit van het Lan delijk Ondersteuningsinstituut voor Kunstzinnige Vorming (LOKV) en de muziekdocenten Gé Reinders en Henk van Rossum. Op c LEIDEN - Liefde. Een mens kan niet zonder, maar ook de kunst zou zonder het thema liefde gro tendeels haar bestaan verliezen. De vreugdevolle uitputtingsslag is ook voor danseres Désirée Del- auney en beelend Boris Gerrets de inspiratiebron geweest in de voorstelling 'lei, Maintenant ou Jamais'. Beiden maakten jaren lang deel uit van het inmiddels ter ziele gegane danstheatergezel schap Cloud Chamber. Het han delsmerk van Cloud Chamber had altijd bestaan uit een totaal theater waarin op ongewone speelplekken als een manege, de verbeelding en de fantasie voorop stonden. Beweging, muziek, film en theater werden op een associa tieve en vaak surrealistische wij ze ineengesmeed. Dit verleden komt in 'lei, Main tenant ou Jamais', duidelijk terug ook al is de opzet in een gewoon theater uiteraard een stuk een voudiger. De eerste helft van de voorstelling wordt zelfs uitslui-. tend opgevuld door een film die het duo in het Italiaanse doden stad Pompei opnam. Voordat daar 's ochtends de busladingen toeristen gedropt worden, regi streerde cameraman Rogier Stof fers de uitgestelde ontmoeting navolgbare wijze brengt hij Pom pei als een reeks poëtische stille vens in beeld. De fresco's, de zui len, de ochtendnevel en het adembenemend lichtspel geven de verinnelijking van het liefdes paar weer. Heel langzaam ont moeten ze elkaar en als ze elkaar aan het eind van de film gevon den hebben, begint het theater en de 'Aufforderung zum Tanz'. Om de beurt lopen ze naar de cassetterecorder voor een mu ziekje. De voorkeur van haar gaat uit naar de esoterische jaren zes tig bewegingen en muziek terwijl hij blijkbaar voor wat vrolijkere revuenummers valt. Dat zij als een zelfgenoegzaam lijdende Ma ria danst, deert hem niet want hij is op zoek naar zuivere liefde zoals hij ons door de microfoon meedeelt. Sfeer is belangrijker dan handeling want ze nemen te veel tijd voor het spel van aan trekken en afstoten. Dat het the atrale gedeelte elke avond geïm proviseerd wordt is daar wellicht debet aan. Toch zijn het juist de atmosfeer, de aandacht voor het detail en het kabbelende tempo dat de voor stelling zo bijzonder maakt. Wie gevoelig is voor de Tarkovski- achtige filmbeelden, brengt het zitvlees voor het theatrale mini malisme graag op. INGRID VAN FRANKENHUYZEN 'Alleen', solovoorstelling van Luk Wijns. Ge zien op 9 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De Vlaamse cabare tier-acteur Luk Wijns geniet in Nederland nog geen echte naams bekendheid. Dat zal ongetwijfeld één van de oorzaken zijn dat niet meer dan veertig mensen gister avond naar de Leidsche Schouw burg waren gekomen. In een zaal met ruim vijfhonderd stoelen is dit aantal erg weinig. Echt inspi rerend kan zoiets natuurlijk niet zijn. Toch heeft Luk Wijns zich er als een echte professional niet door laten beïnvloeden. Vol over gave stortte hij zich op zijn bijna twee uur durende verhaal. Wijns is typisch een cabaretier met een uitgebreide theaterscho ling achter zich. Of je kunt het ook omkeren: hij is de acteur die een uitstapje naar de wereld van de kleinkunst maakt. In het door hem vertelde verhaal acteert hij op de eerste plaats - de belangrijk ste personages worden al spelend voorgesteld en de verschillende situaties met behulp van gekke stemgeluiden en veel mimiek in de verbeelding van de toeschou wers opgeroepen. Zijn werk en zijn bij tijd en wijle nadrukkelijke speelstijl doen denken aan de op tredens van zijn landgenoot Jan Decleir. Het verhaal gaat over Herman de Meulder, een boerenjongen die een lichamelijke handicap heeft opgelopen en daarom vaak op school wordt gepest. Zijn de biele, supersterke broertje Hugo biedt hem hulp. Daaraan komt een einde, als Hugo letterlijk ont ploft. Gewend namelijk om alles wat los en vast zit op te eten, slikt hij op een keer een handgranaat door. Op deze manier combineert Luk Wijns min of meer alledaagse gebeurtenissen uit het leven van een boerenfamilie met fantasie elementen. Een enkele onderbre king of opmerking terzijde moet het geheel dan nog een cabare tesk karakter geven. Het ge schetste tijdsbeeld is vrij onbe paald, maar lijkt op dat van de ja ren vijftig. Voor Hollandse oren is daarbij het Vlaamse vocabulaire een attractie apart. 'Alleen' wordt door Luk Wijns onmiskenbaar knap gespeeld. Desondanks laat het geheel een beetje kale indruk achter. Daar aan is het geringe aantal bezoe kers mede debet, maar eveneens de aard van de voorstelling zelf. Het is de zoveelste solo-voorstel ling die we in de Nederlandse the aters kunnen zien. Ook al dwingt het staaltje acteertechniek dat hij ten beste geeft, respect af, toch krijgt het nadrukkelijk tonen van die acteerkunstjes op den duur iets opdringerigs en is de voor stelling als zodanig te mager voor een avondvullend programma. WIJNAND ZEILSTRA ARNHEM - 'De droom van de engel' is één van de ruim driehonderd gra fische kunstwerken, sculpturen en tekeningen van de hand van de surrea listische kunstenaar Salvador Dali. De kunstwerken zijn vanaf 19 mei tot en met 22 juli te zien in het Arnhemse Musis Sacrum. Ongeveer twintig jaar geleden werd de laatste Dali-tentoonstelling in Nederland gehouden in het Rotterdamse museum Boymans-Van Beunin- gen. De werken die over enkele weken in Arnhem te zien zijn, worden uitge leend door de Stratton Foundation die een deel van de nalatenschap van de in januari 1989 overleden Dali beheert. De verzameling was eerder te zien in Barcelona, Rome, Bari en Venetië en trok meer dan 600.000 bezoekers. HAARLEM (GPD) - Een vrij ern stige vorm van misleiding. Dat noemde prof. dr. E. van de Wete ring, hoogleraar kunstgeschiedenis van de Universiteit van Amster dam, gisteren in Haarlem de golf van onthullingen in de media over de vraag of alle schilderijen van Frans Hals werkelijk van de hand van de meester-zelf zijn. De hoogleraar hield een speciaal voor de gelegenheid geschreven in leiding tijdens de internationale persconferentie voorafgaand aan de grote Frans Halstentoonstelling. Van de Wetering zit met zijn uit spraak op de lijn die het Frans Hals museum zelf in februari naar buiten bracht. De uitspraak van Van de Wete ring is interessant omdat de staf van het museum het internationale on derzoek naar de 'echtheid' van Hals' schilderijen leidt. Bij twijfels aan de eigenhandigheid van kunstwerken van beroemde meesters gaat het niet om vervalsingen, zo zei Van de Wetering. Letterlijk zei de professor: "Het zijn geen, met malafide intenties ge produceerde, latere imitaties die al dan niet van een valse signatuur voorzien, op de markt zijn gebracht als werken van de meester zelf'. Bij de schilderijen die nu ter discussie staan gaat het wél veelal om werken die onder supervisie van Hals zijn vervaardigd". Van de Wetering vindt toch dat het zin heeft om uit te zoeken of het om een werk van de meester, dan wel van zijn atelier gaat. Uit bron nen blijkt volgens hem dat kunst liefhebbers en -kopers daar in de tijd van Hals ook waren. Bovendien mag Hals dan wel de creatieve mo tor van zijn atelier geweest zijn, toch "heeft zijn ontwikkeling als kunste naar veruit het meeste kunsthistori sche belang". Atelierprodukten kunnen vol gende de kunsthistoricus Van de Wetering misschien wel even mooi zijn als het werk van de meester. Het blijven evenwel uit de tweede hand komende afspiegelingen van de artistieke opvattingen van de meester.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23